Buffalo – Washington 4:2 (kon.) | Florida – Columbus 4:0 (kon.) | NY Rangers – Philadelphia 1:4 (kon.)
Pittsburgh – Detroit 6:5 (po pr.) | Tampa – Ottawa 2:3 (0:1 po s.n.) | Toronto – New Jersey 5:6 (kon.)
NY Islanders – Montreal 3:2 (po pr.) | Dallas – Winnipeg 0:3 (kon.) | Seattle – San Jose 1:3 (kon.)
Los Angeles – Calgary 4:1 (kon.)
Pittsburgh Penguins
6:5 (2:2, 2:1, 1:2 - 1:0)
Detroit Red Wings
Pátek 12.04.2024, 01:00 • PPG Paints Arena, Pittsburgh • NHL

Děkuji vám za pozornost, přeji pohodové zakončení týdne a všem Juliusům dnes vše nejlepší k svátku! (04:17:21)

3. Lucas Raymond (DET) 3+1

Tak tohle utkání naprosto krásně naplnilo očekávání, které od něj fanoušci mohli mít. Oba týmy totiž ukázaly, že jim jde o vše, a tak se hrál hokej v play-off módu, což by nemělo vyznít jen jako klišé. Rychlé bruslení, tvrdé souboje a především góly, toho všeho byl dnešní zápas plný. Pittsburgh za celou dobu neprohrával a vypadalo to, že i když třeba méně střílí na branku, tak má utkání pod kontrolou. Z té se mu to ale vymklo na konci třetí třetiny, kdy Detroit dvěma góly během necelých dvou minut smazal dvougólový deficit, takže asi spousta fandů Tučňáků znervózněla. Happyend jim ovšem v prodloužení přeci jen zajistil stylovou peckou Erik Karlsson. Za zmínku z individualit pak stojí jednoznačně Sidney Crosby, jenž potvrdil svou úchvatnou formu dalšími třemi body, ale na druhé straně se nesmí zapomenout na Lucase Raymonda, který nastřílel hattrick a přidal k němu asistenci.

61:40 Erik KARLSSON - 6:5

61:40
    3/3
    Pittsburgh právě vstřelil branku!
    Po Rakellově neúspěšném natlačení do brankoviště sebral puk Sidney Crosby, jenž z levého rohu přihrál na osu hřiště ERIKU KARLSSONOVI. Ten si puk zpracoval, napřáhl a bombou k levé tyči zařizuje Pittsburghu veledůležitý druhý bod. Asistence: Sidney Crosby a Rickard Rakell.
    Karlsson E., Crosby S., Rakell R.
    Compher J., Gostisbehere S., Kane P.

61:07
    Dylan Larkin kotouč ukradl a jel do přečíslení společně se Seiderem. Hostující kapitán po chytré stahovačce sám střílel, ale Alex Nedeljkovic ho vychytal, načež chtěl rychle rozehrát, ale rozhodčí zbrkle přerušili hru.

60:31
    Na začátku prodloužení získávají puk domácí, kteří s ním zatím trpělivě krouží i ve středním pásmu.

60:01

Utkání v PPG Paints Arena sleduje 18 294 diváků.

60:00

59:16
    Michael Bunting si vykroužil oblouček na střed a solidně vystřelil skrz dva couvající hostující hráče, kteří ještě Lyonovi nezáměrně zakrývali výhled.

58:58
    Obránci Pittsburghu nedokázali vybojovat puk proti Dylanu Larkinovi, který byl v jejich pásmu úplně osamocený. Po zmatcích nakonec domácí vyhazují na icing.

57:50
    Dobré střídání sice Pens strávili v útočné třetině, jenže několik jejich střel ani neprošlo na branku kvůli dobrým blokům soupeřovy obrany.

56:40
    Oba týmy teď zřejmě budou opatrnější, i když je jasné, že ani bod za případnou prohru v prodloužení jim stačit nebude.

55:23
    David Perron se schoval za obranu a z levé strany zkusil štěstí bekhendovým zakončením. Alex Nedeljkovic byl natlačený k bližší tyčce, kde střelu vyrazil.
    54:53 Lucas RAYMOND - 5:5

54:53
    5/5
    Detroit právě vstřelil branku!
    Hosté během necelých dvou minut mažou dvoubrankové manko! Domácí totiž propadli ve středním pásmu, kde podél levého mantinelu proklouzl Dylan Larkin, jenž podél modré čáry naservíroval ideální přihrávku LUCASI RAYMONDOVI. Ten nachytal Nedeljkovice svižným zakončením mezi betony, a zkompletoval tedy svůj dnešní hattrick. Asistence: Dylan Larkin a Alex DeBrincat.
    Raymond L., Larkin D., DeBrincat A., Chiarot B., Seider M.
    Rust B., Smith R., Pettersson M., Karlsson E., Crosby S.

53:30
    Domácí už se snaží především držet puk daleko od své branky, a tak ho jen jednoduše posouvají do středního pásma. Hra je tedy taková neurovnaná.
    52:56 Dylan LARKIN - 5:4

52:56
    5/5
    Hosté ještě znovu získávají naději, a to především díky Lucasi Raymondovi. Ten totiž dojel a vybojoval puk na zadním mantinelu, odkud hezky našel DYLANA LARKINA, který si se šancí poradil bez problémů. Asistence: Lucas Raymond a J. T. Compher.
    Larkin D., Raymond L., Compher J., Petry J., Edvinsson S.
    Bunting M., Pettersson M., Karlsson E., Rakell R., Malkin J.

50:44
    Detroit hraje v plném počtu.

50:12
    Hosté si v oslabení troufli vyvézt puk přes střední pásmo, Joe Veleno se i dostal ke střele ze slušné pozice, ale branku přestřelil.

49:42
    Trpělivou přesilovkovou kombinaci zakončil Crosby křižným pasem na pravý kruh pro Jevgenije Malkina, který při pokusu o střelu z první zlomil hůl.

48:44
    Vyloučení v týmu Detroit Red Wings:
    Zach Aston-Reese – 2 min., podrážení.

48:44
    Vyloučení Aston-Reeseho předcházela asi minutová hra domácích ve výhodě, při níž Tučňáci skvěle drželi puk, a naprosto bezpečně tak ukrojili podstatnou část ze zbývajícího času.

47:12
    Michael Bunting byl na protiútok sám, a tak ho vyřešil jednoduše střelou, kterou Lyon musel udržet.

46:21
    David Perron od zadního mantinelu přistrčil puk do dobré pozice Patricku Kanovi, který byl u branky volný. Jeho zakončení stylově ukryl do lapačky dobře postavený Nedeljkovic.

45:43
    Ještě ale není důvod nic vzdávat, a tak Red Wings operují v útočném pásmu, v němž donutili soupeře poslat puk na zakázané uvolnění.

44:30
    Namísto tlaku, ke kterému Detroitu měla přesilová hra pomoci, vypadají hosté po inkasovaném gólu opaření.

44:13
    Pittsburgh hraje v plném počtu.
    43:32 Jeff CARTER - 5:3

43:32
    4/5
    Veterán JEFF CARTER u modré čáry vystihl soupeřovu křižnou přihrávku tím, že puk vypíchl směrem ke vzdálenější modré. U ni sám kotouč dojel a z pravého kruhu překonal Alexe Lyona prudkou ranou zápěstím nad beton. Bez asistence.
    Carter J., St. Ivany J., Shea R., O'Connor D.
    Fabbri R., Sprong D., Compher J., Seider M., DeBrincat A.

42:30
    Po krátkých zmatcích u vlastní branky Tučňáci posílají puk přes celé kluziště.

42:13
    Vyloučení v týmu Pittsburgh Penguins:
    Radim Zohorna – 2 min., hákování.

41:50
    Joe Veleno v útočném pásmu využil zaváhání St. Ivanyho, ale pouze mu vypíchl puk, který doklouzal k Alexi Nedeljkovicovi.

40:15
    Sidney Crosby v podstatě od modré poslal žabku před branku Reillymu Smithovi, pro kterého byl ale pas příliš prudký a Smith ho musel zpracovat nohou.

Vhazování 20:30

Ve druhé třetině pokračoval hokej na úrovni blížícího se play-off, což se projevovalo rychlým bruslením a opravdu tvrdými souboji. Více ze hry v této části měl spíš Detroit, ovšem jeho snaha nevedla k ničemu jinému než k frustraci. Penguins si naopak počkali na své šance a dvakrát z nich udeřili, ovšem opět inkasovali v poslední minutě. Do poslední dvacetiminutovky je tedy ještě rozhodně na co se těšit.

Třetí třetina začne přibližně ve 3:08.

40:00
    39:24 Jeff PETRY - 4:3

39:24
    5/5
    Hosté opět v poslední minutě třetiny skórují, tentokrát zásluhou JEFFA PETRYHO. Ten se na pravé straně nerozpakoval, mocně napřáhl a vypustil opravdovou raketu, která těsně nad betonem doletěla do sítě ke vzdálenější tyči. Asistence: Moritz Seider a Daniel Sprong.
    Petry J., Fabbri R., Sprong D., Edvinsson S., Veleno J.
    Bunting M., Rust B., Pettersson M., Karlsson E., Crosby S.

38:56
    Nahození hostů zastavuje za vlastní brankou Erik Karlsson, jenž si s rozehrávkou dá načas, aby ušetřil sekundy na konci třetiny.

37:52
    Po střele z pravé strany se k velmi nebezpečné dorážce dostal Olli Määttä, ale jeho bekhendové zakončení už bylo z příliš blízké vzdálenosti, takže nebylo kudy procpat za gólmana.

36:49
    Christian Fischer se náhlou brzdou u levého mantinelu uvolnil a přihrával před branku, jenže tam puk zachytil Sidney Crosby.

36:04

36:00
    Alex DeBrincat okradl jednoho z obránců na levém kruhu a bleskovou střelou trochu zaskočil Nedeljkovice, který snad ani nevěděl, kde se mu puk zastavil.

35:27
    J. T. Compher se z úrovně brankové čáry zkusil vytočit na brankoviště a rychle zakončit, ale na Nedeljkovice nevyzrál, domácí pak vyhazují.

34:40
    Přesilové hry dnes zatím ani jednomu z týmů nevycházely, což platí i nyní, kdy se hosté musejí pro puk vracet až do vlastního pásma.

34:04
    Marcus Pettersson – 2 min., krosček.

33:15
    Red Wings opět nijak neubírají na intenzitě, naopak v útočném pásmu ostřelují branku Alexe Nedeljkovice, jenže ji často míjejí. Domácí obrana také spoustu ran blokuje.
    32:44 Bryan RUST - 4:2

32:44
    5/5
    Po sporném souboji ve středním pásmu se ke kotouči dostal Reilly Smith, jenž hned za modrou našel na pravé straně BRYANA RUSTA. Jeho střela zápěstím po odrazu od břevna zapadla za záda Alexe Lyona, a tak je Rust po dvou asistencích odměněn i vstřeleným gólem. Asistence: Reilly Smith.
    Chiarot B., Raymond L., Seider M., Larkin D., DeBrincat A.

32:00
    Oba týmy hrají v plném počtu.

31:28
    Velmi tvrdý souboj svedli Kris Letang a Shayne Gostisbehere. Rozhodčí tresty neudělili, už to naplno připomíná play-off hokej.

30:42
    Domácí nyní nechávají soupeře hrát, především brání střední pásmo a čekají na protiútoky, což hráče Detroitu velmi frustruje.

30:00
    Sidney Crosby – 2 min., držení.

Ben Chiarot – 2 min., hrubost.

Oba týmy budou hrát ve čtyřech.

29:10
    David Perron se na zadním mantinelu trochu překvapivě dostal k puku a ihned ho nahodil na dezorientovaného Nedeljkovice, který měl v brankovišti i porci štěstí.

28:28
    Hosté ještě zvýšili napadání v útočném pásmu, a tak si tam teď Tučňáci nekomplikují život, pouze vyhazují na zakázané uvolnění.
    27:58 Sidney CROSBY - 3:2

27:58
    5/5
    Hosté sice mohli mít více ze hry, jenže jim to k ničemu není, když své šance nevyužívají a na druhé straně hraje SIDNEY CROSBY. Akci zařídil Bryan Rust, jenž za modrou čarou přibrzdil u pravého mantinelu a počkal, až se jeho kapitán přižene před branku. Poté mu tam poslal delikátní přihrávku, na kterou Crosby pouze nastavil čepel hole. Asistence: Bryan Rust a Reilly Smith.
    Crosby S., Rust B., Smith R., Pettersson M., Karlsson E.
    Chiarot B., Compher J., Seider M., Perron D., Kane P.

26:45
    Red Wings přišli do druhé třetiny odhodlanější a poslední minuty patřily jednoznačně jim. Hosté mají ve vlastním pásmu čím dál více problémů.

25:05
    Další dobrou akci Detroitu zakončoval z mezikruží Robby Fabbri, ale zápěstím branku netrefil.

24:45
    Během několika sekund měl po skvělém přistrčení od Rusta velkou šanci Sidney Crosby a krátce nato na druhé straně se sám před Nedeljkovicem zjevil Patrick Kane.

24:15
    David Perron dostal v útočném pásmu krátký pas do tandemu a svižnou ranou zápěstím trefil tyčku!

23:50
    Hosté při skvělém střídání zmáčkli svého soupeře a Ben Chiarot se dostal ke tvrdé střele, kterou musel Nedeljkovic vyrazit betonem. Pens poté vyhazují pouze na zakázané uvolnění.

22:35
    Nepříjemná věc se stala hlavnímu rozhodčímu Ericu Furlattovi, kterého puk odražený od mantinelu trefil do helmy. Byl to poměrně prudký zásah, a tak se raději přerušila hra, ale naštěstí je sudí v pořádku.

22:09
    Na druhé straně to Nedeljkovic měl po poznání složitější, protože po zakončení Aston-Reeseho z blízkosti ještě nebezpečně dorážel Austin Czarnik.

21:32
    Rickard Rakell vyřešil akci svého týmu jednoduše rychlou střelou za jízdy z pravé strany, Alex Lyon si připsal poměrně snadný první zákrok třetiny.

20:50
    Oba týmy stejně jako v první třetině začaly rychlým pokusem o zavezení puku do útočného pásma, ale zatím se jim nepodařilo zakončit.

Vhazování 10:16

První třetina nabídla po celých 20 minut hokej ve velmi vysokém tempu, oba týmy tedy potvrzují, jak důležitý zápas to pro ně je. Pittsburgh otevřel skóre již ve třetí minutě, ale už po 59 sekundách Detroit vyrovnal po chybě Krise Letanga. Domácí ale měli o něco více ze hry a právě Letang jim vedení vrátil v 16. minutě, jenže i na to hosté odpověděli. A to díky krásné akci Lucase Raymonda, který vstřelil oba dnešní góly svého týmu.

Druhá třetina začne přibližně ve 2:06.

20:00
    19:46 Lucas RAYMOND - 2:2

19:46
    5/5
    Na útočné modré předal Dylan Larkin puk do jízdy LUCASI RAYMONDOVI, jenž ještě přenesl doleva na DeBrincata. Ten ale přihrávku Raymondovi okamžitě vrátil, a tak byl švédský mladík sám před brankou a akci ještě vyšperkoval krásným bekhendovým blafákem, díky kterému zakončoval do odkryté klece. Asistence: Alex DeBrincat a Dylan Larkin.
    Raymond L., DeBrincat A., Chiarot B., Seider M., Larkin D.
    O'Connor D., Rust B., Letang K., Joseph P., Crosby S.

18:45
    Detroit v podstatě jen odevzdává puky soupeři, aniž by se snažil nějak konstruktivně přejít střední pásmo.

17:45
    Osobní souboje se přiostřují, i když se již od začátku hraje ve vysokém tempu. Poslední minuty patří Pittsburghu, který se ale nedostává ke střelám.

16:40
    Hosté uklidňují hru za vlastní brankou, což je poměrně vzácný okamžik, neboť jim zatím napadání od domácích útočníků dělá problémy.
    15:09 Kris LETANG - 2:1

15:09
    5/5
    U hrazení ve střední třetině převzal puk Rickard Rakell a hned z otočky ho skvěle předal do jízdy Michaelu Buntingovi. Ten ve velké rychlosti už v útočném pásmu posunul doprava volnému KRISI LETANGOVI, jenž nekompromisní střelou zápěstí k bližší tyči vrací domácím vedení. Asistence: Michael Bunting a Rickard Rakell.
    Letang K., Rakell R., Malkin J., Bunting M., Joseph P.
    Raymond L., Petry J., Larkin D., Edvinsson S., DeBrincat A.

14:55
    Sidney Crosby bojoval ze všech sil v levém rohu, odkud statečně vyvezl puk, ale jeho spoluhráči ho pak neudrželi. Na druhou stranu se vydal Patrick Kane, kterého zastavil ofsajd.

13:49
    Lucas Raymond obkroužil branku a skvěle nabil Larkinovi do mezikruží, hostující kapitán střelou z první minul. Rychlou dorážku Alexe DeBrincata z otočky pak musel zlikvidovat Nedeljkovic.

12:49
    Crosby opět vyzkoušel Lyonovu pozornost střelou z ostrého úhlu, hostující gólman ji zřejmě ramenem vytěsnil do ochranné sítě.

12:22

11:46
    Když už se konečně Red Wings usadili v útočném pásmu, tak to na sebe vzal Shayne Gostisbehere, který si na ose hřiště udělal pár krůčků směrem k bráně, avšak jeho bomba byla zblokována.

10:50
    I domácí začínají oslabení úspěšným vyhazováním puku přes celé kluziště.

10:22
    Jevgenij Malkin – 2 min., držení.

09:42
    John St. Ivany dojel puk téměř na úrovni brankové čáry a neváhal ho ihned poslat na branku, Alex Lyon byl znovu pozorný.

08:35
    Potíže už ale hostující gólman měl při akci třetího útoku Pittsburghu, Valtteri Puustinen byl v dobré střelecké pozici.

07:40
    Domácí se během pobytu v útočném pásmu snaží vystřídat, ale kvůli tomu jsou jejich střely jen takovými jemnými nahozeními, s nimiž Lyon nemá potíže.

06:09

05:41
    Ke střeleckým pokusům se dostali Kris Letang a Lars Eller, oba případy však zblokovala obrana Detroitu, která znovu vyhazuje.

04:45
    Hostům se zatím daří bránit své pásmo a vyhazovat puk daleko od Alexe Lyona.

04:09
    Robby Fabbri – 2 min., podrážení.
    03:39 Lucas RAYMOND - 1:1

03:39
    5/5
    Tak to je odpověď! Kris Letang si ve vlastním pásmu neporadil s nenasytným napadáním ze strany Alexe DeBrincata, jenž ho o kotouč obral a z ostrého úhlu rovnou zakončil. Nedeljkovic puk vyrazil před LUCASE RAYMONDA, jehož dorážka vyrovnává skóre. Asistence: Alex DeBrincat.
    Raymond L., Chiarot B., Seider M., Larkin D., DeBrincat A.
    02:40 Drew O'CONNOR - 1:0

02:40
    5/5
    Sidney Crosby si u zadního mantinelu chytře narazil o konstrukci branky a rychle nabil Rustovi. Jeho střelu Alex Lyon neudržel, takže DREW O'CONNOR neodbytně dorážel, čímž těsně dotlačil puk za čáru. Sudí situaci zkoumali na videu kvůli možnému nedovolenému bránění brankáři, ale gól platí. Asistence: Bryan Rust a Sidney Crosby.
    O'Connor D., Rust B., Crosby S., Pettersson M., Karlsson E.

01:29
    Joe Veleno sebral kotouč ve středovém kruhu a vysokým obloučkem ho poslal směrem k bráně soupeře. Puk nepředvídatelně skákal, a tak ho Alex Nedeljkovic raději ukryl do lapačky.

00:50
    Penguins se také přesunuli do útočné třetiny, ale ani jejich úvodní pokusy na branku nedoletěly.

00:23
    Red Wings se jako první podívali do útočného pásma, kde Ben Chiarot rovnou napřáhl u modré čáry a vypustil pořádnou dělovku. Bryan Rust ji ale vytečoval do ochranné sítě.

00:01

Pittsburgh Penguins: Nedeljkovic (Jarry) – Letang (A), P. Joseph, E. Karlsson, M. Pettersson, St. Ivany, Shea – Rust, Crosby (C), D. O'Connor – Rakell, Malkin (A), Bunting – Puustinen, Eller, R. Smith – Bemström, Carter, Zohorna.
    Trenér: Mike Sullivan.

Detroit Red Wings: Lyon (Reimer) – Seider, Chiarot (A), Petry, Edvinsson, Gostisbehere, Määttä – Raymond, Larkin (C), DeBrincat – P. Kane, Compher, Perron (A) – Sprong, Veleno, Fabbri – Fischer, Czarnik, Aston-Reese.
    Trenér: Derek Lalonde.

Rozhodčí: Skilliter, Furlatt – Tobias, Murray.

08.04.2023 Detroit – Pittsburgh 1:5

Red Wings měli sezonu rozehranou slibně, ale i na ně přišla v březnu krize, která však na rozdíl od Penguins stále trvá. Z posledních 19 zápasů Detroit vyhrál pouze pět a nyní je s 84 body v totožné situaci jako jejich dnešní soupeř. Ještě předevčírem měli Red Wings osud ve vlastních rukou, jenže veledůležitý souboj s Washingtonem těsně prohráli 1:2. I oni tedy musejí doufat, že ještě Capitals klopýtnou, a zároveň být ve svých posledních čtyřech zápasech stoprocentní. Detroit bude základní část zakončovat dvojzápasem s Montrealem, což je papírově jednodušší los, než jaký má Pittsburgh i Washington. Aktuální forma ovšem skutečně ve prospěch Red Wings nemluví.

Alex DeBrincat – 60 bodů (24+36)

Od Tučňáků letos málokdo čekal postup do play-off. Spíš to vypadalo na definitivní zahájení přestavby mužstva, což ztělesňoval Jake Guentzel, jenž byl před uzávěrkou přestupů vyměněn do Caroliny. Potvrdila to i příšerná březnová série, během níž Pittsburgh vyhrál pouze tři ze 14 utkání. S osudem ale jako by se nechtěl smířit Sidney Crosby, který v posledních devíti duelech nasbíral parádních 17 bodů (7+10). Penguins ani z jednoho z těchto devíti duelů nevyšli bodově naprázdno, šest z nich vyhráli, a tak ještě naděje na nečekaný postup vzplála. Umožnily jim to i drastické propady formy Philadelphie či Washingtonu, nicméně Pens jsou momentálně s 84 body stále o jeden bodík mimo postupové pozice a situaci nemají ve svých rukou. Ten jeden bodík navíc totiž mají před nimi právě Capitals a oběma týmům zbývá odehrát čtyři zápasy.

Bryan Rust – 51 bodů (26+25)

Zdravím všechny fanoušky zámořské NHL! Základní část letošní sezony vrcholí a dnes tu máme jeden z nejdůležitějších soubojů o poslední postupová místečka do play-off, střetnou se totiž Pittsburgh Penguins a Detroit Red Wings.

Tyto dva týmy už spolu v historii veledůležité bitvy svedly, kdekdo si jistě pamatuje na finálové série v letech 2008 a 2009. Tehdy totiž ještě Detroit patřil do Západní konference a společně právě s Pittsburghem se dva roky po sobě dostal až do finále play-off. V prvním případě vyhráli Red Wings poměrem 4:2 na zápasy, odvetu o rok později zvládli naopak Penguins poměrem 4:3 na zápasy.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 01:00.

Ondřej Mikušek

Branky a nahrávky: 3. D. O'Connor (Rust, Crosby), 16. Letang (Bunting, Rakell), 28. Crosby (Rust, R. Smith), 33. Rust (R. Smith), 44. Carter, 62. E. Karlsson (Crosby, Rakell) – 4. Raymond (DeBrincat), 20. Raymond (DeBrincat, Larkin), 40. Petry (Seider, Sprong), 53. Larkin (Raymond, Compher), 55. Raymond (Larkin, DeBrincat)

Diváci: 18 294.