Alžírsko – Japonsko 0:3 (kon.) | Čína – Srbsko 3:1 (kon.) | V. Británie – Rusko 0:3 (kon.)
Itálie – Domin. republika 3:1 (kon.) | USA – J. Korea 3:1 (kon.) | Brazílie – Turecko 3:2 (kon.)
Sledujte:

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:45.

0:0
    Příjemné odpoledne při sledování oficiálně úvodního dne olympijských soutěží. Čeká nás třetí z premiérových zápasů turnaje volejbalistek. Domácí Britky nastoupí proti Ruskám a hlavní otázkou zřejmě nebude kdo vyhraje, ale jak statečně se britské outsiderky budou držet proti obrovským favoritkám dnešního zápasu.

RUSKO

Po rozdělení Sovětského svazu čeká ruský volejbalový tým žen na olympijské zlato. Zatímco sovětské zástupkyně se hned čtyřikrát radovaly z olympijského triumfu, tak jejich následnice po rozdělení v roce 1996 neuspěly v boji o čtvrté místo, poté dvakrát ztroskotaly ve finále a před čtyřmi lety nepřekročily čtvrtfinálovou bránu. Nutno ale podotknout, že z pěti účastí na světových šampionátech coby reprezentantek Ruska, tým získal pět medailí! Po třech bronzech (1994, 1998, 2002) v roce 2006 a nezapomenutelném Ósackém finále Rusky zdolaly Brazilky v nervydrásající pětisetové bitvě 15:13 v tie-breaku. O čtyři roky později se historie opakovala v Tokiu a Rusky ve finále opět zdolaly Brazílii především díky úžasně hrající Jekatěrině Gamovové 15:11 v tie-breaku.

Jekatěrina Gamovová, 202 centimetrů vysoká volejbalistka Dynama Kazaň, samozřejmě nechybí v ruské sestavě ani letos. Společně s ní by měla v týmu tvrdit muziku Ljubov Sokolovová z týmu tureckého gigantu Fenerbahce Istanbul.

VELKÁ BRITÁNIE

Proti Ruskám stojí relativně neznámý tým Velké Británie. Ten byl založený až v roce 2006 na základě souhlasu mezinárodní federace FIVB a směrovaný právě k začínajícímu olympijskému turnaji. Dohromady se spojily národní týmy Anglie, Severního Irska a Skotska. Tým se dlouhé roky připravoval, aby mohl vyrazit rovnocenně k mezinárodním zápasům. Ostruhy sbíral například na jihoamerické tůře v létě 2011, kdy se účastnil Latina Cupu proti Peru, Portoriku a Thajsku, poté absolvoval čtyřzápasovou sérii v Argentině. Letos si bez zisku setu odehrály Britky dvojici zápasů proti třetímu týmu světového žebříčku Japonsku nebo Nizozemsku. Během té šestileté doby se všechny reprezentantky dokázaly stát profeionálními volejbalistkami v zahraničí. Z toho nynějšího dvanáctičlenného výběru jich deset hraje v nejvyšších soutěžích po celé Evropě a dvě v univerzitních amerických výběrech.

0:0
    Na palubovce arény Earls Court už se oba týmy rozcvičují a během několika minut by úvodní vystoupení britských volejbalistek na domácí olympiádě mělo začít.

0:0
    Úvodním podáním zahajují zápas Rusky, konkrétně nahrávačka Starcevová.

0:0

1:0
    Britky se ujímají vedení, ruský dvojblok se dotkl pásky sítě.

2:0
    Sympatický úvod domácích volejbalistek, prosazuje se Leafová a stav je 2:0.

2:1
    Nahrávačka Starcevová měla velkou zásluhu na prvním ruském bodu.

3:1
    Grace Carterová si poradila s blokující Gamovovou a zvyšuje britské vedení opět na dvoubodové.

3:2
    Povedený útok Perepelkinové středem sítě.

3:3
    Britky dřely v obraně na maximální možné úrovni, nakonec je ale přelstila technickou smečí Estesová.

4:3
    Rachel Braggová nezaváhala z handy a vrací Britkám náskok.

4:4
    Braggová o chvíli později příliš přehnala razanci svého servisu.

4:5
    Nepříliš ideálně připravený britský útok zakončila Michelová úderem do sítě.

5:5
    Gamovová nasměrovala podání do zámezí.

6:5
    Ruský blok se dotkl sítě a Británie znovu vede.

6:6
    Dělový útok Jekatěriny Gamovové znamená vyrovnání stavu.

7:6
    Rusky se ubránili soupeřově útoku, ale Gončarovová poté ztroskotala na britském dvojbloku.

7:7
    Domácí volejbalistky dokázaly nadrazit další útok Gončarovové, zakončit útokem se jim však nepodařilo.

8:7
    Perepelkinová výborným zásahem pod sítí dokázala připravit Ruskám zajímavou pozici, Starcevová poté hrála na druhou přes, ovšem společně s odbitím míče se dotkla pásky sítě.

8:8
    Gončarovová silou propasírovala míč přes britský dvojblok.

8:9
    Kapitánka Beattieová středem sítě smečovala těsně do zámezí.

8:10
    Rusky míří do prvního trháku, středem sítě skóruje Perepelkinová.

9:10
    Britská radost po úspěšném útoku Carterové.

9:11
    Perepelkinová je středem sítě znovu úspěšná.

10:11
    Grace Carterová si pomohla o ruský blok a opět v útoku uspěla.

10:12
    Britky ubránily dva ruské útoky, ten třetí vedený Gončarovovou ze zadní zóny již nikoliv.

11:12
    Stejnou mincí, tedy razantním útokem ze zadní zóny odpovídá Lynne Beattieová.

11:13
    Jekatěrina Gamovová skóruje útokem z handy a jde na podání, to znamená nejvyšší pohotovost pro britské přihrávající hráčky.

11:14
    Savanah Leafová z hlavního kůlu mířila do zámezí a za stavu 11:14 si domácí trenérka Audrey Cooperová bere první oddechový čas.

12:14
    Útok Braggové za hlavou britské nahrávačky dopadl těsně před koncovou čáru.

12:15
    Gamová uspěla technickým úderem ze zadní zóny.

12:16
    Britky měly dobře připravený útok, ale Michelová smečuje pouze do anténky a následuje technický oddechový čas.

13:16
    Savanah Leafová vytloukla ruský blok.

13:17
    Gončarovová boduje z hlavního kůlu.

13:18
    Smečařka Beattieová ztroskotala na připraveném ruském bloku.

14:18
    Nahrávačka Wicksová vyhrála přetahovanou nad sítí s blokařkou Perepelkinovou.

14:19
    Gončarovová si na hlavním kůlu našla prostor k útoku mezi anténkou a blokem.

15:19
    Grace Carterová snižuje útokem z handy.

15:20
    Lynne Beattieová kazí podání.

16:20
    Z hlavního kůlu se prosadila Savanah Leafová.

16:21
    I s trochou štěstí uspěla o pásku Estesová.

17:21
    Rusky byly blízko zvýšení náskoku, Estesová ale byla zablokována.

18:22
    Rachel Braggová zkazila servis, poté útokem středem sítě snižuje Ciara Michelová.

18:23
    Další chyba z britského servisu, tentokrát se jí dopustila Jennifer Taylorová, která přišla právě na servis místo Leafové.

18:24
    Útokem z hlavního kůlu připravuje Rusku první setbol Estesová.

19:24
    Britská odpověď přichází z ruky Beattieové.

19:25
    Grace Carterová se na bloku dotkla sítě a v prvním setu vítězí Rusko 25:19.

19:25
    První set skončil.

0:0
    Začal druhý set.

0:1
    Druhý set začíná dalším nepřesným servisem domácích hráček, konkrétně Leafové.

0:2
    Gamovová uspěla na síti a Rusko se ujímá dvoubodového náskoku.

1:2
    Smečařka Beattieová vytloukla ruský blok.

1:3
    Britky měly na rukou vyrovnání, ale Michelová za hlavu nenahrála ideálně, Beattieová poté z těžké pozice nezvládla přehrát míč přes síť.

1:4
    Rusky se ujímají už tříbodového náskoku.

2:4
    Estesová útočila pouze do pásky.

2:5
    Další chyba Britek na podání.

2:6
    Beattieová neuspěla na hlavním kůlu a za stavu 2:6 přichází první oddechový čas Britek v druhém setu.

3:6
    Braggová procedila míč přes blokující Gamovovou.

3:7
    Razantní útok Estesové z hlavního kůlu. Ruská smečařka našla velkou díru v britském dvojbloku.

3:8
    Jevgenija Estesová přidává přímý bod z podání a Rusko vede 8:3.

4:8
    Grace Carterová boduje útokem středem sítě.

4:9
    Snadný útok Gamovové ze zadní zóny.

4:10
    Gončarovová z hlavního kůlu opět zvyšuje ruský náskok.

4:11
    Rusky získávají na palubovce velikou převahu a Gončarovová technickým úderem přidává už jedenáctý bod na jejich konto.

4:12
    Britky nedokáží složit míč z útoku a to Rusky tvrdě trestají, tentokrát Gamovová útokem ze zadní zóny zamířila přímo na postranní čáru.

4:13
    Borisenková přidává také přímý bod z podání.

4:14
    Další ruský bod přidává Gončarovová a donutila britskou trenérku k druhému oddechovému času.

5:14
    Dlouhá série Borisenkovové na servisu končí zkaženým podáním do sítě.

5:15
    Rusky ale bleskově odpovídají chytrým útokem Starcevové na druhou přes.

5:16
    Rusko se ubránilo dvěma britským útokům a Perepelkinová středem sítě nezaváhala.

5:16
    Během druhého technického oddechového času v druhém setu vede Rusko 16:5. Jak Britky srdnatě bojovaly v prvním setu proti obrovským favoritkám, tak po změně stran už kvalitativně naprosto odešly a zápas se stává hrou ruské kočky s britskou myší.

6:16
    Beattieová povedeným technickým útokem přelstila ruskou obranu.

6:17
    Perepelkinová skóruje útokem středem sítě.

6:18
    Beattieová byla na hlavním kůlu zablokována, Britky poté sice ještě mohly hrát, ovšem Wicksová se dopustila nečisté nahrávky.

6:19
    Britský blok se dotkl sítě.

6:20
    Natalia Gončarovová posadila svůj servis na koncovou čáru a zaznamenává čisté eso.

7:20
    Útok Beattieové z hlavního kůlu byl prodloužen do zámezí o teč ruského bloku.

7:21
    Grace Carterová ztroskotala na blokující Perepelkinové.

8:21
    Nečisté nahrávky se dopustila Starcevová.

9:21
    Další ruská chyba v útoku znamená devátý britský bod.

9:22
    Laybourneová nasměrovala servis do zámezí.

9:23
    Při útoku Košelevové se britský blok dotkl sítě.

9:24
    Borisenkovová zablokovala Braggovou, Rusky mají možnost až patnácti setbolů v řadě.

10:24
    Měly také několik možností na ukončení sady hned v následující výměně, ovšem nakonec Košelevová nevyzrála na britský blok.

10:25
    Rachel Braggová smečovala do zámezí a v druhém setu vítězí Rusko i s řadou náhradnic 25:10.

10:25
    Druhý set skončil.

0:0
    Začal třetí set.

0:1
    Třetí set zahájila nejdelší rozehra dosavadního průběhu zápasu, lépe dopadla pro Rusky.

1:1
    Po smeči Michelové se blokující Perepelkinová dotkla sítě.

1:2
    Lynne Beattieová posílá servis do sítě.

2:2
    Sandellová vytloukla blokující Gamovovou. Diváci se opět dostávají do varu při britských úspěších.

2:3
    Středem sítě nezaváhala Perepelkinová.

3:3
    Domácí fanoušky rozjásala parádním útokem ze zadní zóny kapitánka Beattieová.

4:3
    Grace Carterová využila špatného ruského příjmu a kralovala nad sítí!

4:4
    Estesová vytloukla britský dvojblok.

4:5
    Další velmi dlouhá rozehra s pěknými obrannými zákroky na obou stranách končí v ruský prospěch. Postarala se o to Gamovová útokem ze zadní zóny.

5:5
    Následně ale Gamovová kazí servis a domácí fanoušci další bod Britek kvitují s povděkem.

5:6
    Při relativně jednoduchém zákroku v poli chybovalo britské libero Bertelliová a Estesová nad sítí neměla problém se zakončením.

5:7
    Další bodový úspěch Estesové.

6:7
    Lynne Beattieová uspěla útokem z hlavního kůlu.

6:8
    Gončarovová se prosadila z hlavního kůlu a následuje první technický oddechový čas.

6:9
    Lynne Beattieová byla na hlavním kůlu zablokována.

6:10
    Rusky zásluhou útoku Gončarovové získávají zřejmě klíčový náskok.

6:11
    Braggová se neprosadila útokem a Britky si berou oddechový čas.

6:12
    Další britský neúspěch, Michelová byla zablokována Gončarovovou.

7:12
    Nádhernou rozehru zakončila technickou smečí Lynne Beattieová.

8:12
    Britky ubránily Gamovovou a poté si domácí dvojblok smlsl i na zakončující Gončarovové.

9:12
    Lucy Wicksová přidává přímý bod z podání.

9:13
    Na svojí sérii zpoza koncové čáry už nenaváže, neboť nasměrovala servis do zámezí.

9:14
    Jekatěrina Gamovová boduje útokem z handy.

9:15
    Braggová je na hlavním kůlu zablokována a britská lavička reaguje druhým oddechovým časem.

9:16
    Ciara Michelová byla zablokována, Rusky sbírají další body.

10:16
    Po oddechovém čase Britky snižují, prosadila se Braggová.