Mannheim – Frölunda 1:3 (kon.) | Kometa Brno – Kärpät 2:3 (po s.n.) | Motor ČB – Eisbären 1:2 (kon.)
Sparta – Linköping 5:2 (kon.) | Chomutov – HV71 1:3 (kon.) | HC Slovan – Kuopio 3:2 (po pr.)
Ingolstadt – Färjestad 6:5 (po pr.) | Plzeň – Luleå 1:4 (kon.) | Salzburg – Hamburg 3:1 (kon.)
Vienna Capitals – JYP 3:2 (kon.)
po s.n.
HC Kometa Brno
2:3 (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
Kärpät Oulu
Neděle 26.08.2012, 17:00KAJOT ARENA, Brno - Základním kamen haly byl položen v roce 1972. Oficiálně byla otevřena až • European Trophy

Pěkný nedělní den. Vítáme vás u on-line přenosu ze zápasu European Trophy mezi Kometou Brno a Kärpätem Oulu. Utkání začíná v 17:00.

Finský klub KÄRPÄT OULU odehrál v nynějším ročníku European Trophy už čtyři zápasy, tedy o jeden více než Kometa. Kärpät si na své konto zatím připsal čtyři body. V domácím prostředí nejprve prohrál s rakouským Salzburgem, aby si poté poradil s Českými Budějovicemi. Na kluzištích soupeřů pak podlehl švédské Lulee a prohrál v prodloužení s Plzní. Čtyři body znamenají v tabulce východní divize čtvrté místo.

KOMETA BRNO, kterou stále trápí početná marodka, dále čeká na prvním body z European Trophy. Německá mise se nevyvedla a ani domácí utkání proti švédské Lulee nebylo výsledkově zdaleka podle představ. „Nezačali jsme špatně, pak jsme však dostali tři góly v rychlém sledu, což nás provázelo i v Německu. Byl tam od nás bezstarostnost a největším úkolem pro další zápasy je, ji dostat z hlav hráčů,“ hodnotil páteční zápas na oficiálních stránkách Komety kouč Komety Zdeněk Venera.

HC Kometa Brno: Falter (Zelenka) - Kadela, Valach, Švrček, Bičánek (C), Valábik, Malce, Krejčiřík - Čermák, Erat, Dočekal, Dlouhý, T. Svoboda, Divíšek, H. Zohorna, J. Hruška, Koreis, Holec, J. Káňa, Němec.

Kärpät Oulu: Backlund (Karhunen) - Pokka, Mäntymaa, Eklund, Eminger, Lehtonen, Niemelá, Ohtamaa - Halava, Lehto, Junttila, Keränen, Souranta, Kemppainen, Viuhkola, Haataja, Norman, Plíhal, Donsol, Kähkönen.

Rozhodčí: Homola, Polák - Dřinovský, Skopal.

Pěkný den z Brna, Kometu dnes čeká finský soupeř Kärpat Oulu. Hala je zaplněna zdaleka ani ne z poloviny,.

00:01

00:19
    Finové vyhráli buly a mohou jít jako první do útoku, ten končí zakázaným uvolněním Brna.

00:19
    Tak nakonec puk nepřešel všechny čáry, nýbrž Tomáš Malec (KOM) vyhodil puk do hlediště a dostává dvě minuty za zdržování hry.

01:08
    Oulu je aktivní, samozřejmě přesilovka tomu hodně přispívá. Teď se před Falterem strhl velký závar.

01:33
    Míra Holec ujížděl v oslabení vstříc šanci a následná střela přes obránce skončila v moci Karhunena.

02:56
    Tomáš Svoboda výborně spolupracoval s Divíškem, který mu puk ještě vrátil před bránu, kde byl pak útočník Komety faulován.

02:56
    Mikko Niemelä (OUL) na dvě minuty vyloučen za vysokou hůl.

03:26
    Kometě se nedaří usadit v útočném pásmu a za povzbuzování hloučku finských fanoušků se nemohou protlačit do šance.

04:06
    Teď se podařilo trochu zaměstnat brankář Finů Čermákovi, ale nic nebezpečného.

04:21
    Závar před Karhunenem. K odraženému puku se dostal v mezikruží Erat, ale nedokázal finského gólmana prostřelit.

05:03
    Jan Hruška efektní otočkou přešel přes střední pásmo, ale pro útočné snažení Komety to nemělo zásadnější význam.

05:31
    Valach nahodil od modré čáry puk na Karhunena a ten jej raději podržel v lapačce a přerušil hru.

05:34
    Valach podruhé, tentokrát už to ale můžeme nazývat střelou. A Karhunen s ní měl velké problémy, chvíli nevěděl, kde má puk, ten byl pod jeho betony.

06:12
    Rychlý útok Komety, který byl ale možná až příliš překombinovaný. Zakončoval ho Erat, jenž se právě proto dostal do nevýhodného střeleckého úhlu.

07:06
    Kärpät se snažil dostat se ze svého útočného pásma, ale to se mu vůbec nepovedlo. Tedy puk ven dostali, ale přes všechny čáry na zakázané uvolnění.

07:48
    Počáteční aktivita hostů poměrně rychle odpadla. Teď je to Kometa, která má více ze hry.

08:29
    S nahozením Keränena od pravého mantinelu. Neměl Falter vůbec žádné potíže. Útočník byl posléze zpafifikován za bránou Komety.

09:28
    Oulu se vůbec nedaří rozehrávka z obrany a následný přechod přes střední pásmo. Kometa hraje pozorně a soupeře si hlídá.

10:15
    Valach dnes pálí ostrými. Další jeho tvrda rána zaduněla na mantinelu za Karhunenovou bránou.

10:57
    Míra Holec projel kolem dvou hráčů u mantinelu a následně střelou vyzkoušel postřeh Karhunena a jeho lapačku.

11:14
    Útočné akce Komety nejsou špatné, ale chybí jim finální fáze a to je stěžejní část.

11:53
    Oulu si zahraje druhou přesilovku. Za bránou hostů zbytečné fauloval Jan Káňa (KOM) a dostává dvě minuty za nedovolené bránění.

12:18
    Haataja dlouho váhal se střelou a nakonec mu byl puk uzmut.

12:33
    Síly na ledě se srovnají. Vyloučen je Eklund (OUL) na dvě minuty za podražení.

13:23
    Jeden z finských hráčů obkroužil celé hřiště a pak předložil pěknou přihrávkou šanci Donsoiovi, ten se dostal až k Falterovi, blafák mu však nevyšel.

14:34
    S krátkou přesilovkou Komety si Oulu naprosto v pohodě poradilo.

15:07
    Čermák atakován čistě u mantinelu a jeho pád nevypadal vůbec příjemně. Útočník Komety je však v pořádku.

15:13
    Radek Dlouhý (KOM) vyloučen na dvě minuty za hrubost. Třetí přesilovka pro Finy.

15:37
    Kometa se osvobozuje, Oulu bude muset založit útok od vlastní brány.

16:03
    Kometa zatím nemá v oslabení ani sebemenší potíže. Finům však ještě zbývá minuta přesilovky.

17:14
    Až v závěru přesilovky se Oulu podařilo utvořit klasický přesilovkový zámek. A z dorážky se málem prosadil Lehtonen, ale do poloprázdné brány puk nezvládl nasměrovat.

17:41
    Aby to domácím nebylo líto, zahrají si přesilovku také. Vyloučen je Mäntymaa (OUL) na dvě minuty za sekání.

18:19
    Kometě se přesilovka nedaří. Dnes jsme zatím z obou stran žádnou povedenější početní výhodu neviděli.

18:19
    Keränen se dostal v oslabení ke střeleckému pokusu. Falter se však nachytat nenechal.

19:30
    I Kometa se dostala ke klasickému přesilovkovému rozestavení až v závěru přesilovku. Ale zpočátku chyběla finální fáze. Ta však přišla vzápětí a přihrávka přes šíři pásma našla u levé tyče Hynka Zohornu, jenž však trefil pouze beton přesouvajícího se Karhunena.

20:00

První třetina nabídla poměrně vyrovnaný hokej a také žádné branky, leč o trochu více ze hry měla domácí Kometa. Velkou šanci měl v závěru třetiny v přesilové hře Hynek Zohorna, ale finského strážce brány nepřekonal.

20:01

20:28
    Kometa zahájila druhou třetinu aktivněji. A hned se dostává do šance Čermákem, který napřáhl od modré, ale jeho pokus byl zablokován.

22:00
    Rušno bylo také před Falterem, ale ránu Eklunda viděl a v pohodě ji pokryl.

22:35
    Nahození nebo takové spíše nahození na Faltera předvedl Ohtamaa, ale ani tentokrát se žádné výrazné ohrožení brněnské brány nekoná.

23:02
    Hosté vyhazují na zakázané uvolnění. Kometa se může usadit v pásmu soupeře.

23:59
    Od modré napřáhl Holec, ale Karhunen jeho ránu chytá. Následně je vyloučen za hákování Divíšek a Kärpät Oulu si zahraje přesilovku.

24:39
    Po střele Eklunda se ke kotouči dostal Kähkönen a nebezpečně ohrozil před brankovištěm Faltera, ten však chytá a připisuje si zákrok betony.

25:49
    Podobná situace se opakovala i nyní, Junttila se tlačil do brankoviště, ale opět byl brněnský brankář připraven a nějakou změnu ve skóre nedopustil.

26:08
    Kometa se ubránila a je v plném počtu. Nutno poznamenat, že se hosté dostali k několika závažným šancím, které mohli skončit brankou. Takřka v polovině duelu sledujeme proto vyrovnaný stav.

26:32
    Vhazování u Falterovy svatyně. Vyhrál ho Zohorna a vyváží kotouč do středního pásma. Poté vypadl puk do hlediště a domácí se musí znovu pokusit o přechod do útočného pásma.

27:13
    Ten se také povedl Holcovi, který bez nějakých větších prostojů vypálil a Karhunen chytá betony jeho ránu. Diváci se hodně zlobili, že sudí nepotrestali faul Emingera na Dočekala.

28:43
    Pro změnu se musí bránit Kometa ve své obranné třetině, ale nějaké ohrožení Faltera se nekonalo.

29:08
    Naopak si zahraje přesilovku a bude moci zaměstnávat Karhunena. Vyloučen je Eminger.

30:00
    Hosté v poklidu vyhazují, první minutu zvládli bez úhony.

30:33
    V té druhé to budou mít poněkud horší. Kärpät Oulu jde totiž do tří. Vyloučen je Lehtonen za hákování. Něco přes půl minuty si Kometa zahraje dvojnásobnou přesilovku.

31:00
    V ní měl obrovskou šanci Čermák, před kterým byla již odkrytá brána, ale Karhunen si dokázal s obtížnou situací poradit. Hosté jsou ve čtyřech a největší tutovka v podání Komety je nevyužita.

31:40
    Bude se hrát ve čtyřech. Za vysokou hůl putuje na trestnou Tomáš Divíšek.

32:17
    Hosté jdou znovu do tří. Keränen potrestán za podražení.

32:28
    Bičánkova střela byla sice tvrdá, avšak nepřesná. A hosté i kratičkou pasáž v oslabení znovu přežili.

33:32
    Kometa je v pěti a zahraje si ještě poslední vteřiny klasické přesilovky.

34:24
    Dvě slibné možnosti Komety, ale ta koncovka. Nejprve střílel Valach do připravného obránce, odražený kotouč si vzal Káňa a Karhunen si připisuje úspěšný zákrok. Měl výhodu, že před ním nikdo nestál.

34:48
    Kometa právě vstřelila branku!

Z ničeho nic domácí udeřili. Poslední minuty měli mírný tlak a dočkali se vedoucí branky. Po buly se kotouči dostal obránce Bičánek, nahodil kotouč před bránu, kde byl připraven LEOŠ ČERMÁK a brněnský navrátil do sestavy se poprvé v tomto zápase prosadil šikovnou tečí a Kometa tak vede. Asistence: Radim Bičánek, Roman Erat.

36:00
    Kärpät Oulu mohlo vzápěti vyrovnat. Mäntymaa napálil puk od modré čáry a překonal Faltera. Ten měl však velké štěstí, po ráně finského zadáka zazvonilo v KAJOT ARENĚ břevno.

37:28
    Hosté se snaži něco s výsledkem udělat, zatím se jim to nedaří a Kometa odolává tlaku. Neujala se ani šance Haataji.

38:17
    Kärpät Oulu vstřelil branku!

Tak hosté dokázali v posledních minutách pořadně zatlačit svého soupeře a Kometa se nedokázala velkému tlaku ubránit. Z levé strany kruhu nahrával Ohtamma a našel před bránou osamoceného JARI VIUHKOLU a ten se po dorážce před Falterem nemýlil. Asistence: Attem Ohtamma, Toni Kähkönen.

39:29
    V samotném závěru druhé třetiny si Kometa zahraje oslabení, Bičánek je vyloučen za držení.

40:00

Už se nic nestane a třetina končí. Kometa otevřela skóre Čermákem, ale vedení domácímu týmu vydrželo pouze čtyři minuty. Po velkém tlaku finského týmu se prosadil Viuhkola. Utkání je to hodně vyrovnané a výsledek prakticky odpovídá tomu, co sledujeme na brněnské ledové ploše. Poslední perioda začíná v 18:36.

40:01

40:35

Hodně rychle jdou hosté do vedení. TOMÁŠ PLÍHAL si najel za obránce Komety a pohodlně dopravil kotouč do Falterovy klece. Před bránou byl zcela sám a neměl tak problém zakončit. Využitá přesilovka a obrat ve skóre pro Kärpät Oulu. Asistence: Juha Pekka Haataja, Mikko Lehtonen.

41:57
    Nyní jsou na tahu Brňané, kteří se musí snažit něco s výsledkem udělat. Soupeř je pro ně více než hratelný.

42:39
    Jenže Seveřané od vstřelení vedoucí branky v pohodě kontrolují kotouč.

43:25
    Finové se snaží přidat třetí branku. Obránce Lehtonen dostal prostor mezi kruhy, obránci Komety byli totiž dobře odcloněni soupeři a finský hráč nebezpečně cpal kotouč do brány. Falter se však překvapit nenechal.

44:58
    První střela nebo spíše nahození Komety v této třetině, ale Karhunen neměl výraznější problémy.

45:33
    Dnešní utkání sleduje 1546. Nyní si muselo oddechnout po ráně Eklunda, jehož pokus jen kousek prosvištěl kolem levé Falterovy tyče.

46:20
    Kometě se nedaří přejít střední pásmo a vůbec samotná přihrávka. Od druhé branky je hodně opařená.

46:44

Mátožnou domácí družinu probrala akce ROMANA ERATA, který z vrcholu kruhů napřáhl na Karhunena a tomu kotouč propadl pod jeho tělem. Z ničeho nic přichází vyrovnání a vzhledem k vyrovnanému průběhu duelu se dá považovat za zasloužené. Asistence: Tomáš Divíšek.

47:20
    Tomáš Svoboda inkasuje menší trest za napadení a také osobní desítku za protesty. Vyloučen je i Eminger za krosček. Hrát se bude ve čtyřech.

48:22
    Při vyrovnaném počtu hráčů na ledě se lépe daří Kometě, která je najednou při chuti a tlačí se před finskou bránu. Vyrovnání ji hodně polilo živou vodou. Velký přínos pro tým má rozhodně Leoš Čermák, jenž se do sestavy vrátil po zranění třísel.

49:15
    A právě zkušený třebíčský rodák nacházel mladého Dočekala, který momentálně pendluje mezi Brnem a Třebíčí. Sám před bránou však selhal a brankář Karhunen skvěle zasáhl.

49:40
    Fantastický Falter, který vytáhl hned trojitý zákrok po Juntiilově palbě střel v rychlém sledu. Skóre se nemění a brněnský gólman si připisuje hvězdný moment dnešního večera.

51:12
    Hraje se za bránou Kärpät Oulu, Kometa chce docílit třetího gólu.

51:40
    Jenže i hosté nejsou s tímto výsledek nijak spokojeni, před Falterem bylo opět velice rušno. Eklund minul těsně bránu...

51:58
    ...posléze však u Faltera dnes podruhé zazvonilo. Do tyče se trefil Juntilla!

53:33
    Zohorna pádil od červené čáry a byl nedovoleně zastaven Kähkönenem, Kometa bude zahrávat trestné střílení.

53:33
    Rozjel se faulovaný Hynek Zohorna a pokusil se překonat Karhunena mezi betony, finský gólman jeho záměr vystihl a skóre se ani tentokrát nemění.

54:05
    Tak to bychom měli. Na jedné straně tyč a na druhé neproměněné trestné střílení.

55:02
    Hraje se rychlý útočný hokej a oba týmy nechtějí jít do prodloužení.

56:04
    K útoku zavelel Bičánek a krátce po něm i Zohorna. Obě pumelice jen proletěly kolem brány Karhunena. Ten měl nyní hodně práce, ale prozatím odolává.

56:48
    Další uzdravený marod v brněnském dresu Vojtěch Němec pálil na Karhunenovu lapačku, ta ale vystřelila jak plácačka průvodčího na nádraží.

57:31
    Něco málo před dvě minuty a Kometa je neustále v tlaku. V dosavadním průběhu poháru European Trophy je to její jednoznačně nejlepší zápas.

58:27
    Vhazování ve středním pásmu.

59:51
    Ještě v závěru základní hrací doby sledujeme faul Kappainena, který dostal dvě minuty za podražení.

59:51
    Tomáš Plíhal inkasuje osobní desetiminutový trest.

60:00

Sice skončila třetí třetina, ale stále se bojuje. Před bránou se udála šarvátka, ve které si zhostil hlavní role Radek Dlouhý. Ohtamma byl sice vyrovnaným soupeřem, ale poté mu brněnský bouřlivák pořádně naložil a poslal ho zápasnických chvatem k zemi.

Je jasné, že se budou udělovat tresty.

Ohtamaa dostává 5 + do konce utkání, stejně tak Radek Dlouhý. Dvě minuty vyfasoval Leoš Čermák a rovněž Eklund.

Tak poklidné utkání se v závěru trošku zvrhlo k neklidu a šarvátce, která hodně oživila tento zápas. Po šedesáti minutách si troufám tvrdit, že jsme sledovali naprosto zaslouženou remizu. Rozhodne se tedy v prodloužení nebo v nájezdech.

60:01

60:51
    Kometa začala prodloužení aktivně a jen kousek chyběl Holcovi k přesné trefě. Do jeho rány se položil houf obránců.

61:59
    Zápas má fantastickou koncovku a grády. Nejprve se před Karhunenem ocitla dvojice Němec a Holec a neuvěřitelně bojovní hosté se vrhali do rány a nepřipustili ohrožení svého brankáře. Kolikrát to i vypadalo, že hráči Brna sestřelí obránce nebo je trefí do hlavy, ale nakonec se tak naštěstí nestalo. Nicméně šance to byly veliké a mohlo být hotovo.

62:05
    Jenže z velkého tlaku Komety mohla přijít branka v její síti. Od modré se rozjel Kemppainen a v sólo nájezdu na Faltera nevyzrál, ten jeho nájezd zlikvidoval.

62:56
    Na druhou stranu je potřeba pochválit i Faltera, jenž zasáhl proti nájezdu Kemppainena a nyní zneškodnil jedovatou střelu Lehta.

63:53
    Buly před brněnskou bránu po vyhození Švrčka.

64:00
    Hosté byli pod tlakem a vyžádali si oddechový čas.

64:31
    Eminger ještě v závěru prověřil Faltera, ale ten se ošálit nenechal a vypadá to, že se dočkáme nájezdů.

65:00
    Prodloužení skončilo.

Střely na bránu po základní hrací době a prodloužení: 28:34.

Samostatné nájezdy začínají.

Vojtěch Němec udělal svou oblíbenou kličku, ale Karhunen na něj vyzrál.

Nyní se rozjel hostující Kähkönen a překonává Faltera - 0:1.

Holec nedává.

Donsoi také neuspěl.

Svůj nájezd neproměnil ani Tomáš Svoboda.

65:00

Je hotovo. Na nájezdy vítězí hosté, jedinou trefu zařídil TONI KÄHKÖNEN.

Zápas tedy končí, Kometa po slibném zápase nakonec prohrává na nájezdy. Utkání to bylo neustále hodně vyrovnané a výsledek 2:2 po šedesáti minutách odpovídal průběhu hry. V závěru třetí třetiny nebo v prodloužení chtěly vyhrát oba týmy, ale brankáři předvedli perfektní a jistý výkon.

Také byli řádně oceněni. Hvězdami zápasu byli zvoleni Falter, Karhunen a Leoš Čermák. Pro dnešní večer je tato informace poslední, přeji hezký zbytek víkendu. (19:33:45)

Roman Zajíček

Zdeněk Plánka

Branky a nahrávky: 35. Čermák (Bičánek, Erat), 47. Erat (Divíšek) - 39. Viuhkola (Ohtamma, Kähkönen), 41. Plíhal (Haataja, Lehtonen), 65. Kähkönen (pen.)

HC Kometa Brno: Falter – Kadela, Valach, Švrček, Bičánek (C), Valábik, Malec, Krejčiřík – Erat, Čermák, Dlouhý – Tomáš Svoboda, Divíšek, Hynek Zohorna – Jan Hruška, Koreis, Holec – Káňa, Dočekal, Němec.
    Kärpät Oulu: Karhunen (Backlund) - Pokka, Mäntymaa, Eklund, Eminger, Lehtonen, Niemelá, Ohtamaa - Halava, Lehto, Junttila, Keränen, Souranta, Kemppainen, Viuhkola, Haataja, Norman, Plíhal, Donsol, Kähkönen.

Rozhodčí: Homola, Polák - Dřinovský, Skopal