Francie – Rusko 3:1 (kon.) | Anglie – Španělsko 2:3 (kon.)
Anglie
2:3 (1:1)
Španělsko
Pátek 12.07.2013, 20:30 • Linköping Arena, Linköping • Mistrovství Evropy - ženy

To je z mé strany pro dnešek vše. Loučím se s Vámi a přeji hezký zbytek pátečního večera! (22:31:15)

Statistiky:

Střely celkem – 7:15
    Střely na bránu – 3:6
    Rohové kopy – 5:4

Tak to byl závěr! Hermosová poslala v 85. minutě španělský tým do vedení, ale když v předposlední minutě řádného času Bassettová srovnala, zdálo se, že zápas už dospěje k remíze. S tím se ale hráčky z Pyrenejského poloostrova nesmířily a v úplném závěru rozhodly zásluhou devatenáctileté Alexie Putellasové, které k jejímu gólu hodně pomohla i anglická brankářka Bardsleyová. Španělský tým tak překvapivě poráží obhájkyně stříbrných medailí 2:3, ale nutno dodat, že je to zasloužený výsledek. Fotbalistky v červených dresech totiž předvedly velmi dobrý výkon, papírově silnejších soupeřek se nijak nezalekly a o vítězství bojovaly až do posledních vteřin.

90+4
    Španělsko právě vstřelilo branku!
    To je neuvěřitelné! Španělky nakonec asi přeci jen vyhrají! Skvělou práci odvedla u levé postranní čáry Adriana, která tam vymotala protihráčku a odcentrovala. Míč před brankářkou lízla střídající ALEXIA PUTALLASOVÁ a od hlavy Bardsleyové se balón nešťastně odrazil do sítě. Gól je připsán devatenáctileté Putellasové, která má v očích slzy radosti.

90+2
    Boqueteová se otřepala a může pokračovat.

90+1
    Střídání Anglie. Clarkeová nahradila Yankeyovou.

90+1
    Verónica Boqueteová faulovala brankářku Bardsleyovou tak nešťastně, že si sama ublížila a zůstává ležet na trávníku.

90+1
    Nastavovat se budou tři minuty.

89
    Anglie právě vstřelila branku!
    I hráčky Albionu se trefují po rohovém kopu! Centr Yankeyové prodloužila Asanteová hlavou k nohám LAURY BASSETTOVÉ, která do míče jen lehce ťukla a ten zapadl za záda brankářky. Je srovnáno!

88
    Anglie se snaží odpovědět, rohový kop.

85
    V Linköpingu se schyluje k překvapení! Roh Alexie Putellasové brankářka Bardsleyová vyboxovala jen před sebe a po obrovském závaru, kdy Angličanky ještě první střelu Meseguerové stačily vykopnout z brankové čáry, napálila míč do sítě JENNIFER HERMOSOVÁ – 1:2!

85
    Putellasová vybojovala rohový kop pro svůj celek.

84
    Špatná rozehrávka Španělek nabízí Ostrovankám vhazování.

83
    Alexia Putellasová se přes dvě soupeřky dostala až do šestnáctky a její střelu na bližší tyč musela likvidovat Bardsleyová.

82
    Po centru Carneyové z pravé strany měla velkou příležitost Ellen Whiteová, která zblízka ve skluzu minuza bránu!

81
    Běží poslední desetiminutovka a Španělky stále drží remízu. Angličanky se navíc nemohou dostat do žádného náporu.

80
    Kapitánka Anglie Stoneyová byla faulována ve vzdušném souboji s Vicky Losadovou.

78
    Bassettová stáhla k zemi unikající Alexiu Putellasovou a vidí žlutou kartu.

76
    Houghtonová trefila jen zeď.

75
    Po faulu Paradesové na Asanteovou bude Anglie kopat zajímavou standardní situaci. Navíc žlutá karta pro faulující hráčku.

74
    Neskutečné! Bardsleyová špatně odhadla vysoký centr, balón jen tečovala a Vicky před sebou měla jen prázdnou bránu! Z tisíciprocentní příležitosti ale trefila jen tyč!!!

74
    Vystřídaly i Španělky. Soniu nahradila Putellasová.

72
    Střídání Anglie. Carneyová odešla, přišla Aluková.

72
    Další střela šikovné Boqueteové, tentokrát nad bránu.

70
    K velkému sólu se nadechla Verónica Boqueteová, která prošla od půlící čáry až k hranici pokutového území. Na lepší zakončení už ale asi neměla síly a její lehká střela končí v rukavicích Bardsleyové.

70
    Střela Whiteové z hranice šestnáctky byla jen propagační a Tirapuová měla lehkou práci.

69
    Další centr Williamsové, španělská defenziva odvrací.

68
    Angličanky teď přitlačily soupeřky před jejich bránu, centr Williamsové ale postrádal přesnost.

67
    Asanteová byla u půlící čáry zastavena drobným faulem, Anglie zůstává u míče.

66
    Rohový kop z levé strany rozehrála Aluková, Jill Scottová se k hlavičce nedostala.

65
    Roh pro Anglii. Paredesová se rozčiluje, ale sudí si za svým rozhodnutím stojí.

65
    Po nepřesnosti Španělek bude Anglie vhazovat.

64
    Následně to zpoza šestnáctky zkusila Vicky Losadová, ale její rána skončila nad bránou.

63
    Adriana si na rohu šestnáctky navedla míč na střelu, ale neprostřelila blok protihráček.

62
    Střídání Španělska. Odešla Calderónová, nahradila jí Vicky Losadová.

61
    Centr Adriany se až k Boqueteové nedostal. Skončil na jedné z obránkyň.

60
    Aluková vysouvala pěknou přihrávkou za obranu Williamsovou. Ta však byla v ofsajdu, který pomezní správně odmávala.

58
    Pro centr Whiteové si došla Tirapuová.

57
    V ofsajdu byla lapena Sonia.

55
    "Vero" Boqueteová vysílala další kolmici za obranu. Balón končí u Bardsleyové.

53
    Přízemní centr Whiteové propadl vápnem až k Yankeyové. Nejzkušenější Angličanka, která dnes hraje 128. zápas za národní mužstvo, však nastřelila protihráčku.

53
    Boqueteová hledala kolmící Soniu. Ta však měla k míči daleko.

52
    Ve vzdušném souboji byla faulována Hermosová. Provinila se Stoneyová.

51
    Angličanky se v úvodu druhé půle hledají podobně jako na začátku zápasu. Zatím hrají jejich soupeřky.

49
    Další šance! Boqueteová tentokrát hlavou sklepla balón k Adrianě, která z nějakých sedmi metrů přízemní ranou minula bránu.

48
    Španělky nastoupily také do druhé půle z ostra! Centr Sonii směřoval do malého vápna, kde ho Boqueteová lízla jen lehce a míč tak končí v náručí Bardsleyové.

47
    Whiteová byla faulována na půlící čáře Garcíovou.

46
    Pokus Alukové zblokovala obrana soupeřek.

46
    Druhý poločas začal ve stejných sestavách, ve kterých se odehrál ten úvodní.

46

Statistiky 1. poločasu:

Střely celkem – 4:5
    Střely na bránu – 2:2
    Rohové kopy – 3:3

V prvním poločase držely Španělky s favorizovanou Anglií krok a můžeme říci, že jí byly naprosto vyrovnaným soupeřem. Fotbalistky z Pyrenejského poloostrova měly do utkání parádní vstup, když šly už po čtyřech minutách hry do vedení gólem své největší hvězdy a kapitánky, Verónici Boqueteové. Už v 8. minutě však bylo vyrovnáno, z vůbec první šance svého týmu se trefila Aluková. Poté jsme byli svědky vyrovnaného průběhu hry a poločasová remíza je tak zasloužená. Španělské hráčky si zatím počínají hodně sympaticky.

45
    Hermosová ještě čarovala s balónem na pravé straně. Dokonce svými kličkami položila na zem Houghtonovou, ale nic dalšího už z toho nebylo.

45
    Španělky drží míč na polovině soupeřek. Hraje se už poslední minuta první půle.

43
    Už to vypadalo na nadějnou možnost pro Soniu. Byl ji však odmáván ofsajd.

43
    Roh Yankeyové vypadal nebezpečně, ovšem Tirapuová i přes problémy míč dostala do bezpečí.

42
    Aluková předvedla pěkný průnik a poté poslala míč do křídla na Houghtonovou. Po jejím centru se ocitla v obrovské šanci Ellen Whiteová, které na poslední chvíli ukopla míč do zámezí jedna z bránících hráček.

41
    Angličanky chybovaly ve středu hřiště a následný brejk Španělska musela hasit Houghtonová, která ukopla míč před sprintující Adrianou.

39
    Po delší době zajímavá příležitost. Verónica Boqueteová podržela před šestnáctkou míč proti dvěma bránícím hráčkám a počkala na náběh Adriany, která z dobré pozice těsně minula bránu.

38
    Boqueteová se snažila dlouhým pasem vysunout Soniu, která však míč na hřišti nestihla. Angličanky budou vhazovat.

36
    První žlutá karta zápasu. Yankeyová si obhodila Calderónovou, která ji následně zezadu faulovala.

35
    Těžko říci, zda Sonia centrovala, nebo střílela. Každopádně míč končí v náručí Bardsleyové.

33
    Houghtonová se pokusila patičkou uvolnit Yankeyovou, ovšem u míče byla jako první obránkyně Torrejónová.

32
    Španělky svým rychlým přístupem nedávají soupeřkám moc prostoru. Nyní byla připravena o míč Jill Scottová.

31
    Centr Adriany Martínové končí v rukavicích pozorné Bardsleyové.

30
    Alukové byl odpískán faul po souboji s Ibarraovou.

28
    Španělské hráčky drží míč na své polovině. Hra se oproti úvodu hodně uklidnila.

26
    Pasáž zápasu, kdy se ani jednomu z týmů nedaří rozjet souvislejší kombinační akci.

24
    Nepřesnosti v rozehrávce na obou stranách. Teď jsou u míče Angličanky.

23
    Centr Yankeyové našel hlavu Whiteové. Kanonýrka Albionu však byla tísněna Ruth Garcíovou a tak na bránu vyslala jen nedůrazný pokus, se kterým si Tirapuová poradila.

22
    Nákop anglických hráček skončil až u brankářky Španělska.

21
    Dobrou příležitost měla Sonia. Ta z rohu šestnáctky technicky vypálila a Bardsleyová s vypětím všech sil vytlačila míč nad bránu.

20
    Nadějný brejk Anglie pokazila Aluková, která ztratila před pokutovým územím balón.

19
    Nepřesný vzdušný pas Bassettové, který skončil v autu.

18
    Nyní už zakládají útok hráčky v bílém, tedy Anglie.

18
    Tým Španělska se snaží uklidnit hru a drží balón na svých kopačkách.

16
    Sonia vypíchla na polovině hřiště míč a z pravého křídla se dostala až do zakončení. Její skákavý pokus však minul bránu, kterou hájí Bardsleyová.

15
    U kolmice Jill Scottové byla jako první vyběhnuvší Tirapuová.

15
    Po rozpačitém úvodu přebírají hráčky Anglie iniciativu.

13
    Z pětadvaceti metrů napřáhla Williamsová a její střela směřovala přímo pod břevno. Španělky mohou poděkovat brankářce Tirapuové, která předvedla výborný zákrok a vytáhla míč na roh!

13
    Po centru Alex Scottové hlavou odvrátila Marta Torrejónová.

12
    Jsme svědky zajímavého úvodu zápasu, doufejme, že to bude takto i pokračovat.

10
    Sonia rozehrávala rohový kop, Španělky její centr odvrátily.

8
    Vůbec první kloudná akce Angličanek končí gólem! Nejprve Asanteová nasadila soupeřce ve středu hřiště efektní jesličky, čímž založila útok svého týmu. Ten pokračoval krásnou přihrávkou Jill Scottové na ENIOLU ALUKOVOU, která nedala křížnou ranou Tirapuové šanci zasáhnout. Je vyrovnáno!

6
    Reprezentace Albionu zahájila utkání hodně vlažně. Angličanky musí přidat.

4
    To je začátek! Španělky rozehrály akci, na jejímž konci si VERÓNICA BOQUETEOVÁ narazila míč se Soniou a svůj samostatný únik zakončila gólem. Bardsleyová si na balón sáhla, ale nezastavila ho.

3
    Španělky kombinují tak, jak to známe i u mužské reprezentace.

2
    Sonia zahrávala roh. Odražený míč napálila z hranice šestnáctky nad bránu Hermosová.

1
    Španělské hráčky začaly aktivně. Boqueteová vybojovala míč na anglických stoperkách a vyzvala k centru Hermosovou. Ten byl odvrácen.

1
    Utkání rozehrály výkopem Španělky.

1

Nyní je již vše připraveno k zahájení duelu. Čeká se jen na pokyn rozhodčí Monzulové.

Čas na státní hymny. Nejprve španělská, poté anglická.

Hráčky obou týmů už nastupují na trávník.

V odpoledním utkání porazily favorizované Francouzky 3:1 soupeřky z Ruska.

Anglie: Bardsleyová – A. Scottová, Bassettová, Stoneyová (C), Houghtonová – J. Scottová, Asanteová – Aluková, Williamsová, Yankeyová – Whiteová. Trenér: Hope Powellová

Španělsko: Tirapuová – Torrejónová, Paredesová, Garcíová, Ibarraová – Meseguerová, Calderónová – Sonia, Hermosová, Adriana – Boqueteová (C). Trenér: Ignacio Quereda

Rozhodčí: Monzulová – Račynská (obě UKR), Steinlundová (NOR).

Náhradnice:

Anglie: Chamberlainová, Brownová – Bonnerová, Bronzeová, Carneyová, Nobbsová, Mooreová, Smithová, Clarkeová, Dugganová, Susiová.

Španělsko: Ponsová, Gallardová – Landaová, Melisa, Torrecillaová, Diéguezová, Borjová, Sandra, Putellasová, Vicky, Sampedrová, Vázquezová.

Kromě Anglie a Španělska se ve skupině C představí i celky Francie a Ruska. Do čtvrtfinále postupují první dva týmy z každé skupiny plus dva nejlepší z třetích míst.

Angličanky patří k širší světové špičce ženského fotbalu. V posledních letech se účastní všech velkých turnajů a na předchozím evropském šampionátu dokonce získaly stříbrné medaile. Na mistrovství světa v roce 2011, které hostilo Německo, se probojovaly až do čtvrtfinále. Na letošní Euro se kvalifikovaly z prvního místa v kvalifikační skupině 6, kde jim byly největšími soupeřkami Nizozemky.

Španělky se na Euro kvalifikovaly teprve podruhé ve své historii. Poprvé se jim to povedlo už v roce 1997, ale tehdy došly až do semifinále. Zkušenosti ze světového šampionátu nebo olympijských her pak španělské fotbalisty nemají vůbec žádné. O účast na letošním evropském šampionátu muselo Španělsko tvrdě bojovat. Ve své kvalifikační skupině totiž obsadilo druhou příčku za suverénními Němkami a muselo jít do baráže. V ní sehrálo dramatické dvojutkání s reprezentací Skotska. Po remíze 1:1 na půdě soupeře platil stejný výsledek také po 90 minutách odvety v Las Rozas. V prodloužení šly do vedení dokonce Skotky, ale domácí hráčky dokázaly dvěma brankami ve druhém dějství nastavení skóre zvrátit. Vítězný gól vstřelila Boqueteová až ve 122 minutě.

Přeji příjemný den všem fanouškům fotbalu, především toho ženského. V pátek otevírá na právě probíhajícím evropském šampionátu žen ve Švédsku své brány základní skupina C a my spolu budeme sledovat večerní duel mezi Anglií a Španělskem. Favoritkami budou Angličanky, které jsou obhájkyněmi stříbrných medailí z posledního Eura v roce 2009. To španělské hráčky se na kontinentálním šampionátu představí teprve podruhé.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:30.

Martin Augustin

Branky: 8. Aluková, 89. Bassettová – 4. Boqueteová, 85. Hermosová, 90+4. Putellasová

Karty:   78. Bassettová (ENG) – 36. Calderónová (ESP), 75. Paradesová (ESP)

Anglie: Bardsleyová – A. Scottová, Bassettová, Stoneyová (C), Houghtonová – J. Scottová, Asanteová – Aluková (72. Carneyová), Williamsová, Yankeyová – Whiteová. Trenér: Hope Powellová
    Španělsko: Tirapuová – Torrejónová, Paredesová, Garcíová, Ibarraová – Meseguerová, Calderónová (62. Vicky) – Sonia (74. Putellasová), Hermosová, Adriana – Boqueteová (C). Trenér: Ignacio Quereda

Rozhodčí: Monzulová – Račynská (obě UKR), Steinlundová (NOR)