Rusko – Slovensko 5:1 (kon.) | Ukrajina – Japonsko 4:3 (1:0 po s.n.) | Česko – Velká Británie 12:0 (kon.)
Rusko
5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
Slovensko
Pondělí 16.12.2013, 16:30 • Gianmario Scola Arena - Canazei (ITA) • Zimní univerziáda

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:30.

Souboj prvního týmu s druhým ve skupině B, tak se dá nazvat zápas Ruska se Slovenskem.

Rusové vyhráli oba své zápasy v normální hrací době a to 8:0 s Velkou Británií a 7:1 s Českou republikou.

Slovensko se nejprve utkalo s naším týmem a po výhře 3:2 po prodloužení udělalo výrazný krok k postupu. V dalším utkání totiž rozstřílelo Velkou Británii vysoko 11:0.

Oba celky mají jistotu postupu do čtvrtfinále, nyní jde pouze o to, který z nich postoupí z prvního a který ze druhého místa.

Rusko: Lavreckij (Alistratov ) – Putilov, Ugolnikov, Kutugin, Ložkin, Sumin, Menšikov, Fast – Kopytin, Ščerbina, Demidov – Fajzullin, Mordvinov, Podšendjalov – Michailov, Poljanskij, Alešin – Turukin, Nazarov, Mitriakov – Sokolov

Slovensko: Srnec (Cibuľa ) – Slimák, Kramár, Tartaľ, Brejčák, Šedivý, Rais, Habšuda, Loydl – Boltún, Gmitter, Baláž – Čížek, Kentoš, Daniška – Kalináč, Piačka, Baran – Varga, Gápa, Cútt

Rozhodčí: Rohatsch – Monnaie, Nikulainen.

Do slovenské branky se dnes postaví náhradní brankář Marek Srnec, který se do nominace Slovenska dostal na poslední chvíli místo brankářské jedničky HK Poprad Sidora, kterého neuvolnil klub.

Dnes se dostane Srnec na led vůbec poprvé na turnaji, v předchozích zápasech kryl záda svému kolegovi Igoru Cibuľovi.

Také Rusové sáhli po změně na postu brankáře, když velmi dobře chytajícího Alistratova vystřídá Lavretskij, ten však na turnaji odchytal již třicet minut a zatím nedostal branku.

Hokejisté Slovenska právě doplnili své ruské kolegy na ledové ploše, zápas nám za pár minutek vypukne.

00:01

00:08
    Po vyhraném buly okamžitě Slováci nahodili puk do útočného pásma, ale tam jej dojeli pouze soupeři.

00:17
    Tak to je opravdu velmi rychle vyloučení slovenského hráče, Rusové hned v úvodu zápasu dostávají výhodu přesilové hry.

00:55
    Srnec poprvé v zápase v ohrožení, ale situaci zvládl. Ještě doplnění trestu, trest byl za vyhození kotouče mimo hrací plochu, tedy zdržování hry.

01:23
    Tvrdě vypálil od modré čáry Egor Kutugin, ale Srnec stačil betony secvaknout včas.

01:42
    Slovenská branka byla posunuta a tak se vhazuje v útočném pásmu Ruska.

02:06
    Rusové mají problém s přechodem přes střední pásmo a jejich přesilová hra se pomalu chýlí ke konci.

02:17
    Již je Slovensko v pěti a může se vydat na útočnou polovinu.

02:58
    Nazarov se výborně uvolnil u mantinelu, ale Slováci mu stihli kotouč rychle odebrat.

03:07
    Kotouč končí na střídačce a hra se přesune do obranného pásma slovenského týmu.

03:21
    Srnece v brankovišti srazil Nazarov a slovenský brankář se skácel k zemi ve svém brankovišti. Ruský hráč za to vidí dvě minuty a přesilovou hru si tak zahrají také Slováci.

03:26
    Slovensko právě vstřelilo branku!
    Fantazie! Pouhých pět vteřin potřebovalo Slovensko na využití přesilové hry, střelu od modré čáry ještě stačil Lavreckij vyrazit, ale ONDREJ GMITTER následně neměl problém s dorážkou do odkryté branky. Asistence: Dominik Kramár

04:06
    Souboj u mantinelu je posouzen jako faul Fajzullina, který dostává dvě minuty za držení a Slováci tak budou hrát další přesilovku.

05:06
    Tato druhá přesilovka se zatím slovenskému výběru tolik nedaří, Rusové stačí dojíždět puky a úspěšně je vyhazovat do středního pásma.

05:41
    Rusové mají kotouč a sbírají cenné vteřinky.

06:06
    Tak druhá přesilovka Slovenska nebyla ani zdaleka tak úspěšná.

06:17
    Postavení mimo hru zastavilo ruskou akci.

06:58
    Dobré napadání Slovenska v útočném pásmu dospělo až k zisku puku a následné střele, ta však letěla nad Lavreckiho branku.

07:21
    Nejprve Martin Kalináč vypálil a poté jeden z jeho spoluhráčů zkoušel kotouč dorazit za záda ruského brankáře, ten však oba své těžké zákroky ustál.

07:49
    Kapitán Rais vyvážel kotouč z obranného pásma, ale následná přihrávka křížem přes šířku kluziště mu vůbec nevyšla.

08:41
    Menší zmatek v obranné třetině Slovenska, po kterém se ke kotouči dostal Ložkin, jeho střela z mezikruží však letěla nad.

09:02
    Ondrej Gmitter je vyloučen na dvě minuty a Slovensko tak jde do čtyř.

09:26
    Prvních dvacet vteřin oslabení zvládla slovenská čtveřice fantasticky.

09:42
    Kotouč končí na tribuně, ale naštěstí pro Slovensko tentokrát byl tečován a tak se vylučovat nebude.

09:56
    Mitriakov si nevěřil na střelu a tak ještě poslal kotouč svému spoluhráči, ten již od modré vypálil, ale úspěch neměl.

10:30
    Nečekaně se za ruskou obranou zjevil Martin Baran a dostal se dokonce k zakončení, to si však Lavreckij pohlídal.

10:38
    Rusové vyhráli buly v obranném pásmu a zbývá jim čas na poslední přesilovkový útok.

11:03
    Jenže slovenská čtveřice se výborně ubránila a již naskočil na led také pátý hráč.

11:52
    Zajímavě puk proskákal přes střední pásmo až ke Gapovi, ten však byl malinko zaskočen a s pukem se pouze vrátil za vlastní branku.

12:51
    Slovensko se nyní snaží nahozením na útočnou modrou čáru překonat střední pásmo, zatím jsou však přihrávky příliš prudké na zpracování a k ničemu to tak nevede.

13:34
    Slovenský hráč sice obral Sokolova o kotouč, ale také jej přitom trefil hokejkou a dostává dvouminutový trest.

13:54
    Rusko právě vstřelilo branku!
    Také na ruské straně sledujeme radost z využité přesilové hry, JURI NAZAROV si obhodil na modré čáře protihráče, dostal se až sám před Srnce a přesnou střelou mu nedal šanci. Asistence: Vadim Mitriakov, Kirill Putilov

14:36
    Aktivita ruského výběru z posledních minut tak byla odměněna vyrovnáním a my tak začínáme prakticky od začátku. Dva góly v přesilových hrách na obou stranách jenom demonstrují jak je tato činnost v moderním hokeji důležitá.

15:31
    Souboj dva na dva za ruskou brankou vyzněl lépe defenzívu Rusů.

16:19
    Další z jednodušších zákroků pro dnes vcelku jistého Lavreckiho, vhazovat se bude po jeho levici.

16:28
    Rusové si po mantinelu předali puk a nyní jej vyváží až do útočného pásma.

16:49
    Jenže zahrozit mohlo po protiútoku na druhé straně, Lavreckij nakonec zasahovat nemusel, pomohli mu totiž obránci.

17:33
    Vadim Mitriakov se dostal po několika odrazech ke kotouč a rychlou střelou zápěstím vyzkoušel pozornost slovenského brankáře. Ten šikovně schoval puk v rukavicích a navíc se ještě snažil rozehrát, v tom mu zabránila až píšťalka rozhodčího.

17:53
    Rusům se daří ještě v závěru první třetiny naprosto otočit skóre. Nedůraznou hru dvou bránicích hráčů na brankovišti potrestal PAVEL KOPTYTKIN, který i přes tíseň dostal puk směr brána a nakonec z toho je druhá branka Ruska v utkání. Asistence: Alexander Ščerbina, Alexander Ugolnikov

18:28
    Rusko se opět natlačilo do útočného pásma, tentokrát však obrana slovenského celku pracovala mnohem důrazněji.

19:13
    Srnec nemusel zasahovat proti nepřesné střele, která pouze prolétla kolem jeho pravé tyčky.

19:50
    V samém závěru první třetiny mohli Slováci vyrovnat, ale Lavreckij výborně pokryl střelu od modré čáry a co bylo důležité, tak ani puk nevyrazil, před ním již totiž čekal na dorážku Kentoš.

20:00

Máme za sebou první dvacetiminutovku, do které vstoupili perfektně Slováci. Ty poslal už ve čtvrté minutě do vedení přesilovkovou trefou Gmitter. Jenže Rusové dokázali zásluhou Nazarova a Kopytkina skóre otočit a vedou tak 2:1.

Druhá třetina začne přibližně v 17:17.

20:01

20:02
    Úvodní buly druhé třetiny patří Slovensku, to se však s kotoučem dostalo až do vlastního obranného pásma.

20:31
    Klička na útočné modré od Gmittera byla již navíc a tak mu jeho spoluhráči mezitím přejeli do pásma.

20:52
    Podšendjalov si vyměnil za brankou kotouč s Fajzullinem a ten následně našel před brankou úplně volného VASILIJE MORDVINOVA, který neměl problém zakončit. Špatné rozebrání hráčů tak stojí Slovensko další gól. Asistence: Danil Fajzullin

21:19
    Slovensko vybojovalo buly v útočném pásmu.

21:35
    Slovenský tým trápí přechod do útočného pásma, po chybě je tu pouze vhazování v tom středním.

22:28
    Rusové se dostali malinko pod tlak, ale z toho se slovenským hráčům nepodařilo nic vážnějšího vytvořit. Hra se rychle stěhuje na druhou stranu.

22:53
    Radovan Cutt od pravého kruhu na vhazování tvrdě vystřelil, ale Lavreckij byl pozorný a jeho střelu zneškodnil.

23:44
    Obrovská chyba slovenské obrany, po které musel čarovat Srnec, ten výborně vytlačil Mordvinova z ideální střelecké pozice a následně kotouč vyrazil špičkou lapačky mimo. Mordvinov si najel z druhé vlny a obrana Slovenska na něj úplně zapomněla.

24:08
    Naprosto zbytečný faul v útočném pásmu předvedl Marcel Baláž a odchází na dvě minuty.

24:35
    Tak tady to zavánělo dalším faulem Slováků, ale hraniční zákrok kolenem byl tentokrát puštěn.

24:43
    Slováci z toho těžili, ale střela Brejčáka od modré čáry nemohla Lavreckije překvapit.

25:15
    Přesilová hra se zatím Rusku vůbec nedaří.

25:23
    Už to vypadalo, že se Rusům podaří udržet v útočném pásmu, ale kotouč vyskočil až na jejich střídačku a tak se bude pouze vhazovat na modré čáře.

25:57
    Srnec nebyl v ideálním brankářském postavení, ale dělovka od modré čáry Menšikova prosvištěla jen vedle jeho svatyně.

26:08
    Tak toto oslabení Slovensko zvládlo, ale přesto stále prohrává o dva góly a útočit se nyní daří jen Rusům.

27:13
    Po nepřesnostech v rozehrávkách na obou stranách se kotouč dostal až za ruskou branku.

27:36
    Jenže chyba ruské obrany přinesla neskutečný zmatek před Lavreckijem, na konci akce měl dobrou možnost dorážky Kentoš, ale Lavreckij stihl puk přikrýt lapačkou.

27:59
    Šedivý si dal trošičku větší porci než sám zvládl pozřít, puk si posouval sice šikovně středem kluziště, ale jeho poslední posunutí již bylo příliš a o puk nakonec přišel.

28:49
    Menšikov si posunul puk do strany kolem padajícího obránce a poté z mezikruží nebezpečně vystřelil. Srnec však na puk viděl a dokázal jej zastavit.

28:49
    Nervy na uzdě navíc neudržel Nazarov, který oplácel zákrok slovenského hráče a vidí za to dvě minuty.

28:59
    Další vyloučení na sebe nenechalo dlouho čekat, Peter Boltún stáhl k zemi Sumina a rozhodčí jeho zákrok posoudil jako hákování. Přesilová hra tak trvala pouze deset vteřin.

29:16
    Lavreckij si nechtěl přidělávat starosti a raději hru přerušuje. Poté se přes brankovištěm pustil do souboje Gmitter, ale menší strkanici rozhodčí rychle ukončil.

29:26
    Na ledové ploše končí Peter Čízek, který zřejmě dostal hokejkou do obličeje.

29:26
    Tento zákrok však rozhodčí nepostřehl a tak se pokračuje ve hře čtyři na čtyři. Čížek bude podle všeho v pořádku.

30:18
    Utkání se nám přehouplo již do své druhé poloviny a momentálně jej mají Rusové plně pod kontrolou.

30:49
    Začala krátká přesilová hra Ruska, ta však skončí za deset sekund.

30:59
    Již jsou síly na ledě vyrovnány, puk mají Rusové za svou brankou.

31:26
    Slovensko bylo blízko snížení, když se po střele Boltúna hnal za dorážkou Radovan Cutt, ale Lavreckij stačil po puku skočit a přerušit tak hru.

31:33
    Máme tu další vyloučení, dvouminutový trest za držení dostává Poljanskij.

31:47
    Opět slovenská přesilovka končí velmi rychle, krosčekem se naprosto zbytečně provinil Ondrej Gmitter a kouč Slovenska již z toho musí mít vrásky na čele.

33:33
    Nádherná individuální akce VITALIJE MENŠIKOVA končí už čtvrtým gólem ve slovenské síti. Menšikov si najel před branku, tam si kotouč potáhl ke druhé tyči a nemilosrdně jej poslal pod horní tyč. Asistence: Alexander Sumin, Danil Fajzullin

34:09
    Dobrá šance byla k vidění také na druhé straně, ale Lavreckij je dnes jistotou v ruské bráně.

34:31
    Tomáš Daniška nic nevymýšlel a tvrdou střelou chtěl vyzkoušet pozornost brankáře, puk však byl tečován a skončil v rohu.

35:49
    Odražený puk sbírá ve vlastní třetině Mitriakov, jenž může založit útočnou akci Ruska.

36:09
    Slováci zkouší po nahození na Lavreckije vyprovokovat soupeře k nějaké menší potyčce nebo strkanici, Rusové jsou však velmi soustředění a do ničeho takového se nepouští.

36:23
    Výborný forčekink Slovenska donutil Rusy k chybě, ale tu se nepodařilo využít. Tohle by však mohla být cesta, jak narušit ruskou sebedůvěru.

37:08
    Pro změnu jsou v útočném pásmu nasáčkovaní Rusové, zatím je však puk v bezpečí u mantinelu.

37:16
    Po vyhraném buly Rusů přišla rychlá střela zápěstím od modré čáry, ta však až k bráně nedolétla.

38:00
    Srnec velmi dobře přečetl hru a po chybě svých obránců na modré čáře včasným vyjetím zlikvidoval rodící se nebezpečí. Ruský hráč následně přepadl přes jeho položené betony.

38:30
    Na opačné straně se zaskvěla vyrážečka Lavreckije, který vytlačil puk letící přesně do šibenice.

38:50
    Po zakázaném uvolnění Ruska se hra stěhuje zpět před Lavreckije.

39:11
    Srnec musel být pozorný proti dvěma střelám z dálky, obě však dokázal s přehledem vyrazit.

39:27
    Na druhé straně dvojice slovenských hráčů dorážela na Lavreckije, ten však situaci ustál a poté spořádaně odbruslil z brankoviště. Hlavně Tomáš Daniška byl blízko vstřelení gólu, ale nestačil si puk v rychlosti přehodit z bekhendu na forhend.

39:55
    Rusové v závěru třetiny mají puk v útočném pásmu, ale již se nic nestane.

40:00

Ve druhé třetině přidali Rusové další dva góly na sv konto a před závěrečnou periodou tak mají luxusní náskok. Nejprve se trefil ve 21: minutě Mordvinov a zatím poslední branku zápasu dal ve 34. minutě Vitalij Menšikov.

Slovensko může mrzet druhá třetina také z toho pohledu, že svého soupeře velmi výrazně přestříleli a to v poměru 3:15!

Třetí třetina začne přibližně v 18:10.

40:01

40:36
    Rusové nahodili puk do útočného pásma, ten se však velmi rychle vrátil zpět.

40:57
    Srnec se vydal za vlastní branku pomoci spoluhráčům s rozehrávkou, moc přesvědčivé to sice nebylo, ale nakonec je puk odehrán alespoň k modré čáře.

41:45
    Riskantní slovenská rozehrávka v obranném pásmu vyšla jen tak tak. Zatím se však nemohou Slováci dostat přes střední pásmo.

42:23
    Dvě zajímavé příležitosti, po kterých oba brankáři skončili v sedě na ledové ploše. Kotouč však v ani jednom případě mezi tři tyče neletěl.

42:57
    Cutt byl vykázán z kruhu pro vhazování a následně jeho kolega tuto činnost nezvládl.

43:35
    A hru vysokou holí je vyloučení Alexander Ščerbina a Slovensku se tak rýsuje možnost snížení v přesilové hře.

44:22
    Konečně se slovenská pětice usadila v útočném pásmu.

44:37
    Peter Šumák to zkusil před padajícího obránce od modré čáry, ale brankář Lavreckij na puk viděl a zastavil jej.

44:54
    Další rána od modré čáry proletěla těsně nad brankou, Slovensko však zůstává v útočném pásmu a přesilovkový tlak tak může pokračovat.

45:12
    Dokonce z toho bude přesilovka pět na tři, u mantinelu totiž Mordvinov zajel do protihráče a odchází na dvě minuty.

45:23
    Po vyhraném buly to vypadalo nadějně, ale Rusům se podařilo vyhodit.

45:39
    Již pokračuje pouze klasická přesilovka pět na čtyři.

46:05
    Rusům se daří vyhodit puk přes všechny čáry a Slováci tak musí začít znovu od začátku.

46:29
    Šumák měl nabito, ale v posledním okamžiku mu neposedný kotouč přeskočil čepel.

47:10
    Již pouze dvě sekundy zbývají ze slovenské přesilovky a až na několik ostřel z dálky se naši východní sousedé k ničemu nedostali.

47:13
    Další vhazování před ruskou brankou, nyní však již Rusové v plném počtu.

47:22
    Smolná chvilka pro brankáře Srnce, kterému střela KIRILLA POLJANSKÉHO proskákala mezi betony. Tento gól jde na vrub slovenského brankáře, který měl výborný výhled a puk přesto pustil za svá záda. Asistence: Vladislav Sokolov

47:57
    Podle všeho je toto utkání rozhodnuto, Slováci to jistě budou zkoušet, ale ruský tým působí kompaktně a pohodlný náskok si s největší pravděpodobností pohlídá.

48:36
    Situace je o to složitější, že je vyloučen Baláž za vražení na hrazení.

49:11
    Po přihrávce Kopytina se k zakončení dostal mezi kruhy Ščerbina, ale jeho střela byla zablokována dobře stojícím obráncem.

49:56
    Rusové pokračují v přesilovkovém tlaku uvnitř pásma.

50:24
    Fast se dostal k dobré střele z pravé strany, ale puk naštěstí pro Slovensko proletěl vedle tyče.

52:01
    Rusové si průběh utkání hlídají a již nikam nespěchají. Momentálně se zdržují i s kotoučem za svou brankou a čekají na dostřídání.

52:39
    Peter Boltún vyslal z levé strany ostrou přihrávku před branku, ale tam ani jeden z jeho spoluhráčů nedokázal puk nasměrovat mezi tři tyče.

53:18
    Na poslední chvíli vložil slovenský obránce hokejku do rozehrávku Ruska a tím zabránil nebezpečné akci.

53:41
    Nádhernou sólo jízdu předvedl z vlastního pásma Ščerbina, dostal se až před Srnce a dokonale si jej položil. Následně však jeho bekhendové zakončení pouze rozezvučelo brankovou konstrukci!

55:09
    Srnec předvedl dobrý zákrok a následně se do Turykina pustila hned dvojice Slováků. Rozhodčí stačil celou situaci rychle uklidnit a nechává vhazovat v útočném pásmu Ruska.

55:47
    Slovenský hráč zajíždí s kotoučem až za vlastní branku a tam počká na dostřídání.

56:20
    Chyba Slováků na útočné modré čáře pustila soupeře do situace tři na dva, ale v té si ruský hráč zle zpracoval puk a ten mu utekl až do rohu.

56:41
    Následně byla k vidění ještě jedna velká šance, kdy po vyšachování slovenské obrany pálil z levého kruhu Fajzullin. Srnec sice puk vyrazil, ale sám ani nevěděl jak to udělal. Ještě dobré dvě vteřiny po zákroku se díval za svá záda, zda tam náhodou kus gumy neskončil.

57:01
    Slovenská aktivita je odměněna přesilovou hrou, když na dvě minuty odchází za hákování Demidov.

57:47
    Vzápětí je vyloučen také Kopytin, který tvrdě narazil soupeře o mantinel a Slovensko tak má v závěru výhodu dvojnásobné přesilovky.

58:21
    Slovenská pětice se usadila v pásmu, ale nepřesná přihrávka je dostává z útočné třetiny.

58:39
    Po dobrém zákroku Lavreckije se Rusové osvobozují.

59:01
    Jeden z ruských hráčů je již zpět na ledové ploše a kotouč je u slovenské branky.

59:16
    V samém závěru se u ruské střídačky strhla menší potyčka, kterou však rozhodčí stačil rychle ukončit. Za slovenskou stranu byl zastoupen Šedivý.

59:31
    Slováci zachytili puk u mantinelu a mohou rozjet svou přesilovkovou kombinaci.

59:39
    Puk však letí z pásma o pár vteřinek později.

59:58
    V samém závěru uháněli dva Rusové na jednoho bránícího Slováka, ale nepřesná přihrávka vše ukončila.

60:00

První utkání dnešního programu ze Zimní univerziády končí vítězstvím Ruska 5:1 a to se tak jistě stává vítězem skupiny B a to s plným počtem devíti bodů. Druhé skončí Slovensko, které má bodů pět.

O třetí místo, které bude znamenat postup do čtvrtfinále se ve večerním utkání střetne Česká republika s Velkou Británií a onlajny u toho nebudou chybět.

Já Vám děkuji pro dnešek za pozornost a budu se těšit u dalších přenosů z tohoto turnaje. (18:42:48)

Jozef Valenčík

Branky a nahrávky: 14. Nazarov (Mitriakov, Putilov), 18. Kopytkin (Ščerbina, Ugolnikov), 21. Mordvinov (Fajzullin), 34. Menšikov (Sumin, Fajzullin), 48. Poljanskij (Sokolov) – 4. Gmitter (Kramár)

Rozhodčí: Rohatsch – Monnaie, Nikulainen