po penal. (2:3)
USA
1:1 (0:0)
Panama
Sobota 25.07.2015, 22:00 • PPL Park, Chester • CONCACAF Gold Cup • O 3.–4. místo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 22:00.

Vítám tu všechny fanoušky dobrého fotbalu! Šampionát Severní a Střední Ameriky, zvaný Gold Cup, který tradičně hostí USA, dospěl už do bojů o medaile. V sobotu večer našeho času je na programu zápas o 3. místo, ve kterém domácí Spojené státy vyzvou Panamu. Oba celky budou muset překonat velké zklamání ze semifinálových zápasů. Pořadatel turnaje totiž senzačně podlehl Jamajce, přestože měl ve druhé půli řadu šancí k tomu, aby skóre obrátil. Panamští fotbalisté zase cítí po souboji s Mexikem, jenž prohráli až v prodloužení, obrovskou křivdu, jelikož jejich soupeř zvítězil jen díky sporným verdiktům rozhodčího.

Fotbalisté USA procházeli turnajem až do semifinále poměrně přesvědčivě. V základní skupině A přehráli 2:1 Honduras, 1:0 Haiti a postup z prvního místa pak potvrdili remízou 1:1 s Panamou. Ve čtvrtfinále si Američané s chutí zastříleli, když deklasovali 6:0 Kubu. V semifinále proti Jamajce ale svěřenci Jürgen Klinsmann tvrdě narazili. Po půlhodině hry totiž dvakrát inkasovali, a přestože se po přestávce nadechli k velkému náporu, zmohli se pouze na snížení na 1:2, které zařídil hned v úvodu druhé půle Michael Bradley.

Všech pět zápasů Panamy na turnaji skončilo po devadesáti minutách remízou 1:1. V základní skupině A stačily tři body na postup ze třetího místa. Panamané postupně plichtili s Haiti, Hondurasem i USA. Ve čtvrtfinále uhráli Los Canaleros svůj oblíbený výsledek proti Trinidadu a Tobagu. V prodloužení další gól nepadl a o jejich postupu tak rozhodly až pokutové kopy. Naopak po semifinálovém duelu s Mexikem mohli hráči Panamy cítit jen obrovskou křivdu.

Vše začalo ve 25. minutě, kdy byl vyloučen Tejada, jenž ve výskoku zasáhl protihráče do obličeje. Panama šla přesto do vedení i v deseti, v 57. minutě otevřel skóre kapitán Román Torres. V závěru základní hrací doby však stejný hráč ve svém vápně upadl na míč, kterého se neúmyslně dotkl rukou a první přísná penalta byla na světě. Tu po desetiminutových protestech fotbalistů poškozeného týmu proměnil Guardado a poslal tak zápas do prodloužení. V něm pak Orozco v šestnáctce naběhl do dvojice protihráčů, spadl na zem a sudí Geiger proti Panamě odpískal další pokutový kop. K němu se postavil opět Guardado, jenž rozhodl o postupu Mexika do finále. Po závěrečném hvizdu se hráči Panamy okamžitě seběhli na amerického rozhodčího, jehož musela do útrob stadionu doprovodit bezpečnostní služba.
    Asociace CONCACAF po semifinále trestala Panamu. Panamský svaz obdržel nespecifikovanou pokutu a dvouzápasové tresty si odnesli Luis Tejada a Jaime Penedo. Tejada nechtěl po vyloučení opustit hřiště, Penedo po skončení duelu strčil do asistenta rozhodčího

Sestava USA

USA: Guzan – Chandler, Gonzalez, Brooks, Ream – Zusi, Corona, Bradley (C), Johnson – Jóhannsson, Wondolowski.

Náhradníci: Rimando, Yarbrough – Yedlin, Beckerman, Dempsey, Diskerud, Bedoya, Alvarado, Evans, Zardes, Beasley, Gordon.

Panama: Mejía – Cooper, R. Torres (C), Cummings, Davis – Machado, Camargo, Godoy, Quintero – Nurse, Blackburn.

Náhradníci: Calderón – Stephens, Gómez, Pérez, G. Torres, Henríquez, Pinzón, Arroyo, Patrick, Pimentel.

Rozhodčí: Gantar.

1

2
    Celek USA zahájil náporem. Centr Zusiho odvracela obrana Panamy.

4
    Domácí ztratili míč a dopředu šel Nurse. Quinterovi však před vápnem trvalo, než zpracoval přihrávku a Američané se stihli vrátit.

5
    Brankář Guzan se vydal na výlet a před Davisem míč odehrál na roh.

6
    Střelu Nurseho americká obrana srazila ke Godoyovi, jehož slabý pokus pokryl Guzan.

8
    Hráči Panamy se osmělují a nyní se hraje především před šestnáctkou USA.

8
    Odražený míč poslal mimo americkou bránu Godoy.

10
    Benovi Guzanovi se hrubě nevyvedl odkop. Gólman Aston Villy poslal míč do autu.

11
    Američané hodně ztrácejí míče a Panama z toho těží.

11
    Ream odstrčil Coopera a Panama bude zahrávat standardní situaci.

12
    Davis poslal před bránu dobrý centr, na který si nabíhal Blackburn. Útočník Los Canaleros však netrefil míč a ten tak mohl lapit Guzan.

14
    Zusi byl přistrčen Davisem a celek USA může pokračovat v útoku.

14
    Chandler fauloval bránícího hráče a míč má tedy Panama.

15
    Quintero posílal míč do šestnáctky, ale namířil svou přihrávku za oba útočníky, Nurseho i Blackburna.

16
    Fotbalisté USA konečně předvedli rychlejší útočnou akci. Tu zakončoval Johnson, jenž z rohu šestnáctky namířil jen do míst, kde byl připravený brankář Mejía.

18
    Zusi dloubnul míč před bránu, ale před Jóhannssonem balón lapil gólman Mejíja, jenž dnes nastoupil místo distancovaného Peneda.

19
    Opět podobný pokus a znovu se míč dostal až k Mejíjovi. Na hráčích USA je patrné, že teprve rozběhávají zklamání z vyřazení v semifinále.

21
    Hra je nyní přerušena. Čekáme, až dá sudí pokyn k opětovnému pokračování.

22
    K tomu došlo nyní, Chandler vhodil aut a Američané rozjíždějí postupný útok.

22
    Akce USA byla zastavena píšťalkou rozhodčího, který viděl útočný faul Jóhannssona na Cummingse.

24
    Guzan lapil míč až v zámezí, Panama tedy bude kopat roh.

25
    Rozhodčímu se nelíbilo počínání hráčů v šestnáctce a rohový kop se tedy bude opakovat.

25
    Centr na bližší tyč odklidil do bezpečí Wondolowski.

25
    Do protiútoku šla dvojice Johnson – Bradey. Prvně jmenovaný však nacentroval jen do náručí brankáře Mejíji.

27
    Rozhodčí Gantar nařídil krátkou přestávku na doplnění tekutin. V Chesteru totiž panuje velké vedro.

29
    Už se opět hraje.

30
    Quintero fauloval na půlce Zusiho.

30
    Fabian Johnson zasáhl kolenem Godoye a vykoledoval si žlutou kartu.

31
    Hraje se v poměrně klidném tempu, což je zřejmě částečně způsobeno i klimatickými podmínkami.

32
    Z velké dálky vypálil Cooper. Guzan mohl zůstat klidný.

33
    Chandler na pravé straně přebral míč od Zusiho, natlačil se přes bránícího Davise a poslal míč do pokutového území. Tam už zasáhl Torres, jenž balón uklidil do bezpečí.

35
    Míč nyní drží Panama. Za 35 minut hry jsme ještě neviděli větší šanci.

36
    Pro centr Camarga si došel brankář USA, Ben Guzan.

36
    Johnson nedokázal zpracovat míč, který mu utekl do autu.

37
    Brejk Panamy vyřešil Cooper náramně! Místo přihrávky někomu z nabíhajících spoluhráčů prošel až před Guzana, kolem kterého posílal míč do brány. Spojené státy spasil Brooks, jenž míč odkopl před brankovou čarou.
    37. Cooperův parádní průnik

38
    Blackburn ostře zajel do zasahujícího brankáře Guzana. Nikomu se naštěstí nic nestalo a oba hráči situaci ukončili smířlivým plácnutím.

39
    Centr Davise stáhl ze vzduchu Guzan. Domácí diváci by asi chtěli vidět větší aktivitu Spojených států.

40
    Cooper zasprintoval po pravém křídle a poslal před bránu krásný míč, který nalezl Nurseho, jenž se mohl Guzana zeptat, kam to chce. Útočník Panamy však selhal, když balón zcela promáchl!
    40. Nurse nedokázal zamířit přesně.

42
    Fotbalisté Panamy teď hodně koušou a už poslali defenzivě USA několik pádných varování.

43
    Po standardní situaci přišlo další! Cooperův přímý kop vrátil před bránu Román Torres a Camargo zblízka neprostřelil shluk bránících Američanů na malém vápně.
    43. Camargo dobrou příležitostí pohrdl.

45
    Fotbalisté USA se snaží dohrát první půli s míčem na kopačkách.

45+1
    Rozhodčí Gantar nastaví čtyři minuty.

45+2
    Pas z hloubi pole nemohl nabíhající Wondolowski dostihnout.

45+3
    Camargo se v pokutovém území neprosadil proti Johnsonovi. Ten balón urazil do autu.

45+3
    Centrovaný míč našel nepokrytého Blackburna, který jen o centimetry minul tyč americké brány! Ben Guzan se vyčítavě dívá po svých obráncích.
    45+3. Blackburnův pokus mimo

45+5

Po prvním poločase nemůže být německý kouč USA Jürgen Klinsmann vůbec spokojen. Jeho svěřenci totiž působí, že snad třetí místona Gold Cupu ani získat nechtějí. Panama hraje s větším zájmem a v závěru poločasu si vypracovala několik velkých příležitostí. Skórovat se však nepodařilo Cooperovi, Nursemu ani Blackburnovi, takže stále platí bezgólový stav.

Statistiky 1. poločasu:
    Střely na bránu – 1:5
    Střely mimo – 0:3
    Rohové kopy – 0:3

46

46
    Střídání v týmu Panama: ze hřiště odchází Camargo, přichází Alfredo Stephens.

48
    Domácí budou zahrávat standardní situaci.

49
    Bradley poslal do pokutového území hezký balón, ale žádný z jeho spoluhráčů se nedostal k zakončení.

50
    Na Bradleyho přihrávku nedosáhl Jóhannsson. V opačném případě by šel útočník USA už sám na gólmana.

51
    Po centru Chandlera se zavěsil do vzduchu Wondolowski. Bránu netrefil, ale je zřejmé, že hráči USA nastoupili do druhé půle s větší chutí.
    51. První záblesk USA

53
    Domácí teď trochu zbytečně zahráli na rohový kop.

54
    Po rohu Coopera se dostal k hlavičce Stephens a Američany zachraňoval jeden z bránících hráčů na brankové čáře!

55
    Panama právě vstřelila branku!
    Fotbalisté Panamy se naprosto zaslouženě ujímají vedení! ROBERTO NURSE s míčem doběhl až do pokutového území, kde se zbavil dvou bránících hráčů a přízemním obstřelem na vzdálenější tyč překonal brankáře Guzana.
    55. Roberto NURSE - 0:1

57
    Uvidíme, zda inkasovaný gól USA probudí. Svěřenci kouče Klinsmanna jsou ve velkých problémech.

59
    Bradley hledal za obranou Johnsona, míč ale zachytila obrana Panamy.

60
    Godoyův pas nezachytil Quintero. Američané budou vhazovat.

60
    Dvojité střídání USA. Trávník opoustějí Wondolowski se Susim a do hry naopak míří DeAndre Yedlin a především Clint Dempsey, jehož vítá velký potlesk diváků na stadionu.

62
    Útočným faulem se prezentoval domácí forvard Jóhannsson.

64
    Fotbalisté Panamy kontrolují míč, celek USA je hodně bezradný.

65
    Kapitán Panamy Román Torres vyvezl míč dopředu a následně si naběhl až na hrot, kde mu připravil gólovou šanci Blackburn. Torres z bezprostřední blízkosti zamířil těsně vedle!

67
    Další příležitost Los Canaleros. Stephens nasadil míč na hlavu Roberta Nurseho, který zamířil nad.

68
    Panama je v repríze finále Gold Cupu z roku 2013 jasně lepším týmem. Výkon USA je zatím velkým zklamáním.

69
    Cooper vysunul kolmicí Stephense, který mohl jít sám na brankáře, ale unáhlil se a hned po převzetí balónu pálil. Jeho přízemní pokus lapil Guzan.

70
    Američané právě vstřelili branku!
    Jako blesk z čistého nebe přichází vyrovnávací gól USA! DeAndre Yedlin si v šestnáctce krásně zpracoval vysoký míč a sklepl ho na CLINTA DEMPSEYHO, který ho v pádu uklidil do panamské svatyně. Spolupráce dvou střídajících hráčů tak Spojeným státům přinesla ovoce.
    70. Clint DEMPSEY - 1:1

71
    Alfredo Stephens mohl bleskově vrátit Panamě vedení! Naběhl si na další přihrávku za obranu, ale Guzan proti němu rychle vyběhl a Stephens ho už z bezprostřední blízkosti nepřekonal.
    71. Panama mohla jít znovu do vedení.

73
    Panamský brankář Mejíja chyboval, když neudržel v rukavicích centr a toho mohl využít Dempsey. Míč však zamířil vedle brány!
    73. Dempsey zlobí zadáky Panamy.

74
    Rozhodčí Gantar přerušil hru, aby se mohli aktéři zápasu občerstvit.

76
    Balón skončil v zámezí a rozehrávat budou Američané.

78
    Cooper drze vymotal Bradleyho a kapitán USA ho byl nucen faulovat.

78
    Davis poslal z trestného kopu míč přímo na bránu, ale jen do jejího středu, kde byl připravený Guzan.

80
    Američané budou zahrávat rohový kop.

80
    Domácí rozehráli nakrátko, ale to jim nic nepřineslo. Naopak teď musejí čelit kontru Panamy.

81
    Fantastický zákrok Bena Guzana! Gólman Aston Villy lapil gólovou hlavičku Blackburna těsně před brankovou čarou.

82
    V půlícím kruhu zůstal ležet Cooper a sudí raději přerušil hru.

83
    Zdá se, že Cooper bude v pořádku. Můžeme pokračovat.

83
    Panama pokračuje v dobrém výkonu. Davisův centr nejprve přelétl na zadní tyč nabíhajícího Blackburna. O chvíli později se pak levý bek Los Canaleros dostal ke křížné střele, která jen o decimetry minula vzdálenější tyč.
    83. Davis mířil rovněž mimo.

85
    Centr Machada z pravé strany našel Blackburna, jehož volej skončil mimo! Američané si koledují.
    85. Blackburnova rána z voleje

86
    Chandler nacentroval na zadní tyč, kde Dempsey ještě sklepával míč zpět před bránu. Před Jóhannssonem balón odklidila obrana Panamy.

87
    Armando Cooper nabral na vidle Coronu a vysloužil si žlutou kartu.

88
    Střídání v týmu Panama: ze hřiště odchází Rolando Blackburn, přichází Abdiel Arroyo.

89
    Standardní situaci zahrával Bradley, jenž nacentroval jen do rukavic Mejíji.

90
    Blíží se závěr řádné hrací doby. Uvidíme, kolik sudí nastaví.

90+1
    Takže tři minuty.

90+2
    Machado vysunul střídajícího Arroya, který zamířil do boční sítě. Hrát proti USA kvalitnější celek, tak bychom dnes asi sledovali gólové hody.

90+3
    Machado se unáhlil a z pravé strany odcentroval přímo do náruče gólmana USA.

90+3
    Druhý poločas skončil.

Devadesát minut nestačilo k tomu, abychom poznali třetí nejlepší tým letošního Gold Cupu. Góly začaly padat až ve druhém poločase. V 55. minutě poslal Panamu do vedení Robertu Nurse, ale v 70. minutě srovnal střídající Clint Dempsey. Američané mohou být hodně rádi, že zápas dotáhli alespoň do prodloužení, Panama je totiž většinu času jasně lepším týmem a vypracovala si dostatek šancí k tomu, aby utkání už dávno rozhodla.

91
    Začal první poločas prodloužení.

91
    Střídání v týmu Panama: ze hřiště odchází Stephens, přichází Darwin Pinzon.

91
    Střídají také Američané. Omara Gonzaleze nahrazuje 34 letý DaMarcus Beasley, který se dnes loučí s národním týmem. Hráče, který startoval už na MS v roce 2002, vítá pokřik "Thank you Beasley" – děkujeme Beasley.

93
    Právě Beasley vyhrál souboj s Machadem a USA budou vhazovat.

95
    Chandler hledal nabíhajícího Dempseyho. Před ním však míč zachytil Torres.

96
    Johnson se na rohu šestnáctky uvolnil a ještě dokázal předat míč Bradleymu. Tomu skočili pod nohy hned dva bránící Panamané a Mejíja tak zasahovat nemusel.

96
    Jedovka Chandlera jen o kousek minula pravou tyč panamské brány!

97
    Pronikajícího Beasleyho stáhl na hranici šestnáctky k zemi Machado a domácí fanoušci se asi oprávněně zlobí, že nebyl nařízen přímý kop.

98
    Timothy Chandler se dostal do konfliktu s Godoyem a je potrestán žlutou kartou.

99
    Stejný trest také pro Anibala Godoye.

101
    V prodloužení si Panama zatím šanci nevytvořila. Američané jsou v obraně už přeci jen pozornější.

102
    Ben Guzan si šel pro centr a při zákroku se srazil s vlastním obráncem Reamem. Tomu se vůbec nechce vstávat z trávníku.

104
    Ream je stále ošetřován. S obráncem USA to nevypadá dobře, na hřišti jsou už i nosítka.

105
    Tim Ream už odchází za postranní čáru po svých. Vypadá však hodně otřeseně. Američané už nemohou střídat.

105+1
    Rozhodčí nastaví v první části prodloužení minutu. Ream se vrací na trávník.

105+1
    První poločas prodloužení skončil.

106
    Začalo druhé prodloužení.

107
    Hráči Panamy zajímavě kombinovali na hranici šestnáctky. Cooper chtěl nakonec vzít zakončení na sebe, ale jeden z obránců USA mu vypíchl balón.

108
    Nurse šel sám na Guzana, ale ten jeho zakončení, které mířilo k bližší tyči, dokázal vytěsnit na roh!
    108. Nurse druhý zásah nepřidal.

109
    Opět Nurse, jehož našel centr z pravé strany. Míč se od panamského útočníka odrazil do zámezí.

109
    Chandlera fauloval Godoy, který už má žlutou kartu. Záložník Panamy by si měl na podobné situace dávat pozor.

111
    Ben Guzan drží americký tým! Nurse se na něho řítil z pravé strany, ale souboj tváří v tvář zase vyhrál gólman USA.
    111. Nurse znovu selhal.

112
    Arroyo obehrál Reama a hledal svého spoluhráče, který nabíhal před bránu. Balón odkopl Brooks.

114
    Vypadá to, že zápas pomalu směřuje k penaltám.

115
    Jóhannsson byl podražen Torresem a hráči USA mají k dispozici standardní situaci z dobré vzdálenosti. Román Torres navíc obdržel žlutou kartu.

117
    Bradley trefil jen bránícího hráče, který rychle vyběhl ze zdi. Podle rozhodčího to bylo v pořádku.

118
    Centr Pinzóna se snesl přímo do náruče brankáře Guzana.

119
    Yedlina zablokoval Cummings. Bude z toho roh.

120
    Roový kop Bradleyho přelétl všechny hráče v šestnáctce.

120
    Ještě jeden roh pro USA.

120
    Dempsey se sice dostal k hlavičce, ale bylo to proto, že si proti Cummingsovi pomohl rukama. Je pískán faul.

120
    Druhé prodloužení skončilo.

Ani 30 minut prodloužení nerozhodlo o vítězi utkání. Držitele bronzu tak určí až penaltový rozstřel.

Střílení penalt začíná.

1. série
    1:0
    Jóhannsson poslal míč po zemi do středu brány. Mejía skočil k tyči.

1. série
    1:1
    Román Torres napálil míč do protipohybu Guzana.

2. série
    2:1
    Clint Dempsey poslal míč do středu brány a moc nechybělo, aby ho Mejía rukou vyškrábl!

2. série
    2:2
    Arroyo několikrát zadrobil, nicméně míč umístil k pravé tyči a Guzan na něj nedosáhl.

3. série
    2:2
    Fabian Johnson přestřelil!

3. série
    2:2
    Špatně kopnutou penaltu Coopera lapil Guzan!

4. série
    2:2
    Michael Bradley mířil k levé tyči, ale Mejía tam byl včas a předvedl výborný zákrok!
    BRADLEY

4. série
    2:3
    Na střelu Cummingse si Guzan sáhl, ale nezastavil ji. Panama se přiblížila ke třetímu místu!
    CUMMINGS

5. série
    2:3
    Je rozhodnuto! Mejía vyrazil penaltu DaMarcuse Beasleyho, který tak zažívá smutný konec v národním týmu.

V penaltovém rozstřelu zvítězil tým Panama.

Autorem vítězné branky je HAROLD CUMMINGS.

Fotbalisté Panamy vítězí v penaltovém rozstřelu 2:3 a z letošního ročníku Zlatého poháru si tak odvezou trefej za třetí místo. To domácí celek USA končí na nepopulární bramborové pozici. Nutno podotknout, že štěstí se na stranu Panamy nakonec přiklonilo zaslouženě. Už vzledem k tomu, čím si Los Canaleros museli projít v semifinále proti Mexiku, a navíc v dnešním duelu byli lepším mužstvem než USA.
    Radost fotbalistů Panamy po vítězném penaltovém rozstřelu.

Na řadu přichází slavnostní ceremoniál. Jako první si pro památeční medaile přicházejí rozhodčí v čele s panem Gantarem, který dnešní zápas zvládl velice dobře.

Bronzové medaile přebírají panamští fotbalisté.

Třetí tým letošního Gold Cupu nyní pózuje na pódiu. Já se s Vámi loučím a u dalších fotbalových on-line přenosů se v brzké době těším na počtenou! (01:06:06)