Jihoafrická rep. – Hongkong 9:1 (kon.) | Gruzie – Bosna a Hercegovina 8:0 (kon.) | Turecko – Lucembursko 10:2 (kon.)
Gruzie
8:0 (4:0, 2:0, 2:0)
Bosna a Hercegovina
Pátek 01.04.2016, 15:30 • Silivrikapi Ice Sport Hall, Istanbul, Turecko • Mistrovství světa - III. A Divize • 2. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:30.

Obě mužstva vstřelila včera poměrně hodně branek, takže v tomto zápase lze očekávat přehlídku ofenzivních akcí a dost možná i velké množství gólů.

Naopak Gruzie se svém večerním zápase na svého soupeře nestačila. Turecku podlehla 4:5 a na první body stále čeká.

Oba týmy nastoupily hned v úvodním dnu Mistrovství světa 3. divize. Bosna a Hercegovina na úvod šampionátu dokázala porazit Hongkong. Snadné to rozhodně nebylo. Utkání nabídlo devět branek a Bosna vyhrála 5:4.

Dovolte mi, abych co nejpříjemnější sportovní zážitek popřál všem fanynkám a fanouškům mezinárodního hokeje. V tomto zápase proti sobě nastoupí Gruzie a Bosna a Hercegovina.
    "Senzace," píše bosenský tisk. Hokejisté mladé balkánské země poprvé historii vítězí na MS v ledním hokeji. Hned na úvod istanbulského šampionátu porazili Hong Kong.

Naráží na sebe soupeři, který jsou na tom úplně rozdílně v hokeji a jeho zázemí. V Gruzii jsou 4 stadiony (z toho 2 mají výrazně menší rozměry ledové plochy než jsou předpisy IIHF.) To Bosna a Hercegovina má stadion pouze jediný. Sice jediný, ale olympijský. Olimpijska dvorana Juana Anotia Samarche byla v roce 1983 postavena pro ZOH 1984.

Gruzie: Ilijenko (Ambrolava) – Kurbatov, Koljulin, Jeiranašvili, Comaja, Oganezjani, Minasjani – Geperidze, Šalunov, Svanidze – Dumbadze, Kočkin, Smetanin – Kavkasidze, Jeiranašvili, Oganezjani

Bosna a Hercegovina: Pašović (Pribišić) – Pilav, Nikulin, Alić, London, Bakal, Zaimović – Hodžić "C", Hasović, Ćatović – Gasević, Čordalija, Hadžihasanović – Lemeš, Rakić, Mušić

Rozhodčí: Lascar – Aygun, Špůr.

Hráči jsou připraveni, za malý moment zápas začne.

00:01

00:01
    Úvodní buly vyhrávají domácí, ale rychle přicházejí o kotouč.

00:33
    Gruzie rozjíždí rychlou akci, který však končí za brankou soupeře. Tam kotouč přebírá soupeř a směr hry se otáčí.

01:25
    Velmi tvrdý hit. Smetanin zůstává na ledové ploše. London to byl, kdo jej tvrdě sestřelil.

01:34
    Za pomoci spoluhráčů nakonec opuští ledovou plochu, podle výrazu ve tváři toho muselo opravdu hodně bolet.
    Tvrdý zákrok na Smetanina.

01:34
    Vyloučení v týmu Bosna a Hercegovina (Lodon – 5 min. + osobní trest do konce utkání, faul kolenem). Naprosto zasloužená trest, o tom nemůže být sporu.

02:02
    Domácí tedy v útočném pásmu a mají k dispozici dlouhou přesilovou hru.

02:17
    Pašović nyní kryje kotouč, bude se vhazovat po jeho levé ruce.

02:30
    Šulanov nabral ve středním pásmu rychlost, dostal se ke střela. Z bezprostřední blízkosti branku nadstřelil.

02:56
    Vyloučení v týmu Bosna a Hercegovina (Pašović – 2 min., podražení).

02:58
    Domácí tedy hrají přesilovou hru pět na tři.

03:30
    Gruzie nyní ve velkém tlaku před brankou. Bosna a Hercegovina se s obtížemi brání. Nakonec však posílají puk daleko do bezpečí.

04:02
    Ránu Kočkina udržel brankář před brankovou čárou.

04:13
    Vyloučení v týmu Gruzie (Oganezjani – 2 min., sekání).

04:13
    Z přesilové hry pět na tři je najednou čtyři na tři. Gruzie to nyní nesehrála nejlépe.

04:13
    Buly v obranném pásmu domácích. Puk získávají Gruzínci, kteří okamžitě míří na branku soupeře. Pašović připraven.

04:56
    Hosté hrají ve čtyřech.

05:15
    Střely na branku 3:0. Střel mimo zařízení mají oba týmy poměrně hodně. Střelci dnes evidentně své nástroje neseřídili dobře.

06:13
    Gruzie v plném počtu.

06:34
    Bosna rovněž v plném počtu.

Že by Gruzii reprezentovali nějací neznámí hráči, to se napsat opravdu nedá. Do dnešního zápasu je připraveno celkem 15 hráčů a dva brankáři. Hned deset z nich reprezentovalo svou vlast již na loňském šampionátu, který se konal rovněž v Turecku.

08:04
    První střela Bosny v tomto zápase a hned to Ilijenka pořádně bolelo. Ne snad, že by puk letěl nějakou závratnou rychlostí, ale soupeř to neubrzdil a narazil do brankáře. Maskovaný muž je v pořádku a v zápase pokračuje.

09:09
    Gruzie právě vstřelila branku!
    Tak tento gól jde na vrub brankáře Bosny. Ten neudržel střelu BORISE KOČKINA ze střední vzdálenosti. Asistence: Michajl Šulanov.
    09:09 KOČKIN - 1:0

09:09
    Těžko říct, zda si brankář Pašović ublížil při pokusu o zákrok, nebo má problém s výstrojí, upravoval si totiž řemínky na betonu. Na každý pád střídá a v brance Bosny je Pribišić.

10:00
    Dostáváme se do druhé poloviny první třetiny. V dosavadním průběhu jsme viděli zatím čtyři střely a to jen na straně Gruzie. Bosna se k ohrožení branky ještě nedostala.

10:50
    Vyloučení v týmu Bosna a Hercegovina (Hodžić – 2 min., podražení). Příliš okatě to udělal Hodžić, a tak na dvě minuty zahřeje trestnou lavici.

10:50
    Brankář Bosny se vrací do hry, takže šlo opravdu jen o vadu na výstroji.

11:30
    Sotva se Pašović vrátil na ledovou plochu, inkasuje další branku. Tentokrát v přesilové hře se střelou od modré čáry prosazuje REVAZ COMAJA. Asistence: Boris Kočkin
    11:30 Revaz COMAJA - 2:0

12:30
    Díky gólu v přesilové hře navyšuje Gruzie svůj náskok na dva góly. Na hře soupeře není vůbec vidět snaha o útočný projev.

12:57
    Vyloučení v týmu Bosna a Hercegovina (Alic – 2 min. + 10 min. osobní trest, zásah do hlavy nebo krku).

Gruzie dnes hraje na tři formace a o všechny góly na tomto šampionátu se postarali hráči první nebo druhé formace. Může se tak zdát, že třetí pětice je na ledě jen do počtu. Zdání ale klame, neboť také dokáže soupeři nepříjemné chvilky.

13:49
    Vyloučení v týmu Gruzie (Comaja – 2 min., nesportovní chování).

13:50
    Aktivní hra týmu, který je vedený jako domácí, pokračuje dál. Bosna se v tak tak brání.

15:00
    Dostáváme se do finální části úvodní třetiny.

15:45
    Gruzie se tlačí před branku soupeře, hraje aktivně. Bosna nestíhá se soupeřem bruslit.

16:06
    Gól v ponechané výhodě. Po výborném pasu Dumbadzeho se prosazuje AMRMIRAN GEPERIDZE. Asistence: Vitali Dumbadze.
    16:06 GEPERIDZE - 3:0

16:50
    Opět nepokrytý hráč před brankou a je z toho gól Gruzie. Znovu je potřeba vyzdvihnout přihrávka. Tentokrát Kočkin našel z druhé vlny přijíždějícího ARTEMA KOZJULINA, který pálí přesně. Asistence: Boris Kočkin.
    16:50 Artem KOZJULIN - 4:0

17:02
    Vyloučení v týmu Bosna a Hercegovina (Hasović – 2 min., podražení).

17:50
    Gruzie hraje přesilovou hru dobře, snaží se hrát aktivně. Dostala se do útočného pásma, které drží a brankář Bosny musí být hodně pozorný. Létá na něj hodně střel.

18:42
    Poměr sil na ledě se vyrovná.

18:42
    Vyloučení v týmu Gruzie (Dumbadze – 2 min., krosček).

19:02
    Bosna hraje v plném počtu.

19:17
    Pašović rozehrává na spoluhráče,kteří se pokusí využít přesilovou hru. Nutno ale poznamenat, že v této třetině na to mnoho času už nemají.

19:50
    Hra ve středním pásmu, už se nic nestane.

20:00

První třetina nabídla čtyři branky, všechny je vstřelila Gruzie. Poměr střel na branku je 12:6, skóre 4:0. Nemohu si pomoct, Bosna pálí z hodně velké vzdálenosti, naopak Gruzie smyčku pomalu a pohledně uzavírá a jsou z toho góly. Pěkné góly, podívejte se na ně a posuďte sami.

Silivrikapi Ice Sport Hall je připravena na start druhé třetiny zápasu, který má zatím celkem jasného favorita.

20:01

20:01
    V brance Bosny došlo ke změně, do hry nastupuje Pribišić.

20:42
    Gruzie hraje v plném počtu.

20:59
    Pribišić nyní kryje kotouč po střele jednoho z hráčů Gruzie.

21:04
    Gólman Bosny nyní vyrazit tvrdou střelu od modré pouze před sebe a tam byla obrana, která černý nesmysl vyráží z obranného pásma.

21:44
    Bosna zlepšila hru proti úvodní třetině, daleko více aktivněji jde do osobních soubojů a hráčům to dodává sebevědomí.

22:20
    Ve třech hráčích Bosna brání obrannou modrou čáru. Proti takto kompaktnímu valu se těžko hraje. Něco takového teď zjistila první formace Gruzie, která se ani napotřetí nedostala do pásma.

23:03
    Pribišić nyní nevěděl, kde má puk, kterého se tak zmocnil soupeř. Kočkin měl před sebou odkrytou branku, ale kotouč mu sjel z hole.

23:41
    Vitali Dumbadze zůstal nekrytý před brankou, střelou z první o půldruhého metru minul.

24:09
    Kozjulin se jen těžko zvedá z ledové plochy, za pomoci lékařů se dostává na střídačku. Věřme, že bude střelec zatím poslední branky v pořádku.

24:40
    Osobních soubojů je k vidění hodně, podle sudích, kteří v první třetině hodně vylučovali, se zatím v této periodě hraje dle pravidel zcela v pořádku.

25:26
    Gruzie rozehrává s velkým rozmyslem. Na hokejistech je vidět, že každý krok, každý pohyb promýšlejí.

26:45
    Tak konečně! První gól Gruzie, který obstarali hráči třetí formace. DAVID OGENEZJANI se trefuje a skóre upravuje na 5:0. Asistence Artem Kozjulin.
    26:45 OGANEZJANI - 5:0

27:30
    Přesně tohle Gruzie potřebovala. Třetí formace se dokázala prosadit a získat tak více herní pohody.

27:56
    Vyloučení v týmu Gruzie (Oganezjani – 2 min., krosček).

Každý dospělý muž hrající hokej v Gruzii má reálnou šanci dostat se do národního týmu. V této zemi hraje nejrychlejší kolektivní hru 81 můžu a 19 z nich je na tomto turnaji. Reprezentační trenér má velmi omezený výběr, to je věc jedna, zároveň ale se hráči musí neuvěřitelně snažit, neboť každý z nich o možnosti dostat se do reprezentace bude tvrdě bojovat. Ví totiž, že to není žádný nedosažitelný cíl.

28:42
    Přesilovou hru hraje Bosna velmi špatně, na metr si hráči nedokáží přihrát a střelba chybí.

29:22
    Oba týmy střídají, na led přicházejí čerstvé síly v době, kdy se přesilovka blíží ke svému konci.

29:56
    Gruzie už je v plném počtu, oslabení přečkala naprosto v pohodě.

30:41
    Vyloučení v týmu Gruzie (Oganezjani G – 2 min., krosček). Protože Gruzii oslabení tak dobře šlo, početní nevýhodu si zopakuje.

31:40
    Gruzie se dobře brání, oslabení podobně jako to předchozí hraje zodpovědně. Bosna se nemůže dostat do zakončení.

32:41

33:25
    Celek vedený dnes jako domácí je i za tohoto stavu aktivní a nenechává soupeři mnoho prostoru pro kombinaci. Naopak hru má pod kontrolou.

34:07
    BORSIN KOČKIN rychlou střelou prostřelil brankáře Bosny a Gruzie vede 6:0. Asistence: Giorgi Jeiranašvili.

34:31
    Vyloučení v týmu Gruzie (Dumbadze – 2 min., hákování).

V Bosně je situaci ještě příznivější pro hokejisty muže. Registrovaných dospělých hokejistů je 44 a hned 20 z nich je na tomto šampionátu. Ani přes vidinu národního týmu se zájem o hokej nezvedá. Celkem v Bosně a Hercegovině je 123 hráčů mládeže.

35:00
    Dostáváme se do finální části druhé třetiny, v dosavadním průběhu periody se Bosna dostala k jediné střele a to ještě bylo nahození ze středního pásma. Nyní v přesilové hře je Bosna opět bezzubá.

36:31
    Gruzínci s velkým klidem zkušených hokejových harcovníků přečkali další početní nevýhodu.

37:50
    Gruzie je výrazně lepším týmem. Bosna se nemůže dostat do útočného pásma.

38:26
    Akci třetí formace Bosny nyní kazí postavení mimo hru. Vhazování se provede ve středním pásmu.

39:00
    Oba týmy v celkem procházkovém tempu vkročily do poslední minuty druhé třetiny.

39:26
    Akci Gruzie vedl Kurbatov, jehož střela byla snadným soustem pro gólmana Pribišića.

40:00

Střely na branku 25:9, skóre 6:0. Dominance Gruzie po všech směrech. Bosna se nemůže dostat do tempa ani do šancí. Nepomohly jí k tomu ani přesilové hry.

40:01

40:25
    Bosna má puk pod kontrolou. Jsem velmi zvědav, zda se jí podaří snížit. Sotva jsem to napsal, inkasuje další.

40:31
    Po Kočkinově přihrávce se prosazuje DAVID OGANEZJANI, který zvyšuje náskok Gruzie na sedm branek. Asistence: Boris Kočkin.

40:43
    Vyloučení v týmu Bosna a Hercegovina (Rakić – 2 min., příliš mnoho hráčů).

42:25
    Přesilovou hru hrají Gruzínci velmi dobře, jsou stabilně v útočném pásmu. Jakmile to jde, vystřelí.

42:43
    Bosna hraje v plném počtu. S vypětím všech sil se dokázala ubránit.

43:40
    Sledujeme zápas, v němž dominuje jeden tým a ten druhý zcela evidentně nestíhá bruslařsky. Navíc ještě Bosna má k dispozici o tři hráče do pole víc.

45:12
    Vyloučení v týmu Bosna a Hercegovina (Nermin – 2 min., vysoká hůl).

45:12
    Nerminova hůl byla tak vysoko, že se soupeři zasekla v přilbě. Sudí okamžitě přerušili hru, neboť se lekli hráče, který jednu hůl drží v ruce a druhou, tu protihráčovu, má zapasovanou v přilbě.

45:42
    Vyloučení v týmu Bosna a Hercegovina (Hasović – 2 min., krosček).

46:13
    Gruzie hraje dvojnásobnou přesilovou hru dobře, ale vlastní chybou se připravila o pásmo.

47:12
    Vyloučený Nermin je na ledové ploše, Bosna to nejhorší má dokázala odbránit. Nyní pokračuje přesilová hra o jednoho hráče.

47:36
    Pokud by mantinel za brankou Bosny byl živý organismus, musel by si přidat daleko hůře než boxeři v ringu stojící proti Konečnému v dobách jeho největší slávy. Tolik ran, co teď mantinel schytal, snad ústecký rodák během své kariéry nerozdal.

47:42
    Bosna je kompletní a může si oddechnout. Otázkou je však na jako dlouho, neboť Gruzie k tlaku nepotřebuje přesilovku.

49:22
    Další branku domácích přidává po dobré akci před brankou PAATA KAVKASIDZE. Důležitou práci také odvedli oba přihrávající hráči. Asistence: David Minisiani, Revaz Comaja.
    49:22 KAVKASIDZE - 8:0

Oba týmy se staly členy IIHF až v 21. století. Gruzie obohatila rodinu mezinárodní hokejové federace 10. května 2001, Bosna a Hercegovina výrazně později – až 8. května 2009.

50:00
    Dostáváme se do druhé části třetí třetiny, v níž celek označený jako domácí přidal další dvě branky.

51:48
    Na obou stranách je k vidění velké množství nepřesností. Střely na branku 33:10. Převahu Gruzie je veliká, což je, ostatně, patrné i podle skóre.

51:48
    Vyloučení v týmu Gruzie (Dumbadze – 2 min. + 10 min. osobní trest, zásah do hlavy nebo krku).

52:35
    Přesilovou hru hraje Bosna velmi obdobně jako ty předchozí, tedy snaha se nedá upřít, ale do útočného pásma se stabilněji dostat? To přes veškerý chtíč nejde.

53:48
    Naprosto v pohodě se dokázala Gruzie obránit. Brankář Ilijenko, patřící do desetičlenné skupiny, která pamatuje i minulý šampionát, neměl během dvou minut vážnější zákrok.

54:48
    Devátá branka byla hodně blízko, to by ale musel Comaja trefit kotouč v přečíslení dva na jednoho přesněji.

54:56
    V brance Gruzie došlo ke změně, do hry nastupuje Ambrolava. Jedno vím zcela jistě, špatným výkonem toto střídaní způsobené není.

55:00
    Dostáváme se do finální části třetí třetiny. Gruzie si jde za výhrou.

56:39
    Výkon Bosny šel postupně strmě dolů. Styl hry Bosny dokumentuje vývoj střelby po třetinách: 7-2-3.

57:00
    Probíhají poslední tři minuty zápasu a osobních soubojů je k vidění stále velké množství.

57:38
    V Istanbulu nebyl o tento zápas velký zájem co se týká diváků a atmosféře zde v Silivrikapi Ice Sport Hall to opravdu nepomohlo.

57:50
    Vyloučení v týmu Bosna a Hercegovina (Bakal – 2 min., příliš mnoho hráčů).

58:00
    Hlasatelka se sympatickým hlasem právě oznámila poslední dvě minuty hry ve třetí třetině.

59:07
    Sledujeme závěr zápasu, který mnoho hokejově hodnotných akcí nenabízí.

59:27
    Vyloučení v týmu Gruzie (Kozjulin – 2 min., vysoká hůl).

59:30
    Oddechový čas pro Gruzii.

59:30
    Hrát se tedy bude čtyři na čtyři.

59:42
    Výborný zákrok Pribišiće zabránil další brance.

59:50
    Vyloučený Bakal se vrací na led.

Gruzie vyhrává naprosto zaslouženě, svého soupeře dnes přehrála ve všech směrech. Bosna se nepředvedla v nejlepším světle.

Z Bosny byl vybrán Hasović;
    Z Gruzie byl vybrán Comaja.

Na počest vítězů zní halou národní hymna Gruzie.
    Hymna pro vítěze.

Již od zákovských kategorií se učí, že po zápase si mají soupeři podat ruce. A totéž jsme viděli i my před malým okamžikem. (17:58:10)
    Gratulace k výhře.
    Na úplně závěr ještě společná fotografie obou týmů.
    Nyní už jen prostor pro vítězný tým.

Jan Prošek

Branky a nahrávky: 10. Kočkin (Šulanov), 12. Comaja (Kočkin), 17. Geperidze (Dumbadze), 17. Kozjulin (Kočkin), 27. Oganezjani (Kozjulin), 35. Kočkin (Jeiranašvili), 41. D., 50. Kavkasidze (Minisiani, Comaja)

Gruzie: Ilijenko (Ambrolava) – Kurbatov, Kolzjulin, Jeiranašvili, Comaja, Oganezjani, Minasjani – Geperidze, Šalunov, Svanidze – Dumbadze, Kočkin, Smetanin – Kavkasidze, Jeiranašvili, Oganezjani

Rozhodčí: Lascar – Aygun, Špůr