Dánsko – Itálie | 2:0 (kon.) | | | Kanada – Norsko | 5:0 (kon.) | | | Rusko – Lotyšsko | 5:0 (kon.) |
Francie – Slovinsko | 4:1 (kon.) |
konec
Kanada
5:0
(2:0, 2:0, 1:0)
Norsko
Cestu našich mladých reprezentantů U18 šampionátem ve Finsku si můžete připomínat originálním dresem. Ten nyní můžete získat v této aukci.
Ondřej Zoubek
Jakub Borovský
Branky a nahrávky:
18. B. Schenn (Simmonds), 19. Parayko (MacKinnon, R. O'Reilly), 35. Scheifele (Matheson), 39. Parayko (MacKinnon, Marner), 58. R. O'Reilly (Scheifele, MacKinnon)
Rozhodčí: Roman Gofman (RUS), Marcus Linde (SWE) – Roman Kaderli (SUI), Libor Suchanek (CZE)
Diváci: 5 093 (38 % celkové kapacity)
Neproměněná penalta:
Kanada:
Ch. Johnson (Pickard) – Parayko, Vlasic, Demers, de Haan, Matheson, Lee, Morrissey – MacKinnon, Skinner, Scheifele – Simmonds, Giroux (C), R. O'Reilly (A) – Duchene (A), Couturier, Killorn – Konecny, Marner, Point – B. Schenn.
Náhradníci:
Trenér:
Norsko: Haukeland (46. až 49. Söberg) – Holös (C), Nörstebö, Sveum, Ödegaard, Johannesen, Bonsaksen, Sörvik – K. A. Olimb, Thoresen (A), M. Olimb (A) – Bastiansen, Röymark, Rosseli Olsen – Martinsen, K. Forsberg, Reichenberg – Trettenes, Roest, Valkvae Olsen – Karterud.
Náhradníci:
Trenér:
Náhradníci:
Trenér:
Norsko: Haukeland (46. až 49. Söberg) – Holös (C), Nörstebö, Sveum, Ödegaard, Johannesen, Bonsaksen, Sörvik – K. A. Olimb, Thoresen (A), M. Olimb (A) – Bastiansen, Röymark, Rosseli Olsen – Martinsen, K. Forsberg, Reichenberg – Trettenes, Roest, Valkvae Olsen – Karterud.
Náhradníci:
Trenér:
Rozhodčí: Roman Gofman (RUS), Marcus Linde (SWE) – Roman Kaderli (SUI), Libor Suchanek (CZE)
Diváci: 5 093 (38 % celkové kapacity)
Colton Parayko – CAN (2+0)
Henrik Ödegaard – NOR (0+0)
Tohle je opravdu neuvěřitelné! Kanaďané rozebrali Nory a proměnili čtvrtou přesilovku ze čtyř. Scheifele si přibrzdil s pukem v rohu kluziště, přihrál na levý kruh RYANU O'REILLYMU, a ten se z první trefil přesně k pravé tyčce – 5:0! Asistence: Mark Scheifele, Nathan MacKinnon.
Následně hrála Kanada třetí přesilovku v zápase a potřetí se v této situaci prosadila. Nejprve sice Norové přežili šance Skinnera a Leeho, ale po nápřahu Parayka na modré čáře obdrželi čtvrtý gól. Obránce St. Louisu zaznamenal při svém druhém startu na MS v kariéře druhou branku. V poslední minutě ještě orazítkoval tyčku Konecny. Kanada kráčí za prvním místem ve skupině, Norové si čtvrtfinále nezahrají.
Vyhraná vhazování: 26/38 – 12/38
Trestné minuty: 6 – 8
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 3. třetiny.
Kanaďané zůstávají v přesilovkách dnešního utkání stoprocentní! Po několika přihrávkách se puk dostal na modrou čáru ke COLTONU PARAYKOVI, a ten podruhé v zápase prostřelil Haukelanda – 4:0! Asistence: Nathan MacKinnon, Mitch Marner.
Z další akce už Kanada udeřila a vede o tři branky! Matheson v tísni nahodil puk na bránu a kotouč se od bránícího Trettenese odrazil k volnému MARKU SCHEIFELEMU. Útočník Winnipegu překonal zmateného Haukelanda a zasunul puk do branky – 3:0! Asistence: Mike Matheson.
Kanada hrála první přesilovku od sedmnácté minuty a postupně stupňovala tlak. Haukeland vytěsnil nepříjemnou střelu od Marnera, ale později mu vypadl pokus od Leeho a proti dorážejícímu Schennovi už byl bezmocný. M. Olimb se nechal za malou chvíli vyloučit podruhé a Norové znovu inkasovali. Tentokrát byl Haukeland krátký na střelu Parayka. Do druhé části vstoupí v početní výhodě mužstvo Norska, kterému se rozplývají čtvrtfinálové naděje.
Vyhraná vhazování: 11/18 – 7/18
Trestné minuty: 4 – 4
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 2. třetiny.
A skutečně se tak děje! Kanaďané proměňují i druhou přesilovku v zápase. COLTON PARAYKO nahodil puk před bránu, Haukeland nic neviděl přes dvojici hráčů, a tak skončil kotouč přesně za pravou tyčkou – 2:0! Asistence: Nathan MacKinnon, Ryan O'Reilly.
Kanada se prosazuje v přesilovce a tentokrát už gól platí! Lee napřáhl na modré čáře a Haukeland nedokázal jeho střelu udržet. Od Simmondse a bránícího Sveuma se puk odrazil k BRAYDENU SCHENNOVI, a ten jej zblízka bekhendem doklepl do prázdné branky – 1:0! Asistence: Wayne Simmonds.
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 1. třetiny.
Kanada: Ch. Johnson (Pickard) – Parayko, Vlasic, Demers, de Haan, Matheson, Lee, Morrissey – MacKinnon, Skinner, Scheifele – Simmonds, Giroux (C), R. O'Reilly (A) – Duchene (A), Couturier, Killorn – Konecny, Marner, Point – B. Schenn.
Norsko: Haukeland (Söberg) – Holös (C), Nörstebö, Sveum, Ödegaard, Johannesen, Bonsaksen, Sörvik – K. A. Olimb, Thoresen (A), M. Olimb (A) – Bastiansen, Röymark, Rosseli Olsen – Martinsen, K. Forsberg, Reichenberg – Trettenes, Roest, Valkvae Olsen – Karterud.
Rozhodčí: Roman Gofman (RUS), Marcus Linde (SWE) – Roman Kaderli (SUI), Libor Suchanek (CZE).
Jednou z největších hvězd kanadského výběru byl obránce Tyson Barrie z Colorada, který nasbíral ve třech zápasech sedm bodů za dva góly a pět asistencí. Ale tím pro něj turnaj skončil. Při zápasnickém dovádění se spoluhráčem na hotelu utržil tržnou ránu a musel odcestovat domů.
Už do zápasu s Francií proto zasáhl Chris Lee a v šestatřiceti letech si odbyl premiéru v kanadské reprezentaci i na MS. Obránce Magnitogorsku, který nikdy nehrál v NHL, je jediným hráčem kanadského výběru s působištěm v Evropě. Ve dvou zápasech proti Francii a Švýcarsku zaznamenal dvě asistence.
Po vypadnutí St. Louis ve druhém kole Stanley Cupu dorazil do Paříže stejně jako Sobotka obránce Colton Parayko. Po náročném cestování si trochu odpočinul, ale naskočil už do zápasů proti Švýcarům. Pro Parayka to byla také premiéra v kanadské reprezentaci a na MS, byť na Světovém poháru hrál ve výběru Severní Ameriky do 23 let.
VZÁJEMNÁ UTKÁNÍ
Kanada a Norsko jsou na světových šampionátech tradičními soupeři a los jim vzájemné zápasy dlouhodobě dopřává. Od roku 1999 se obě mužstva potkala na MS dvanáctkrát a na ZOH dvakrát. Norové zvítězili jen na MS 2000 v Rusku. V základní skupině zdolali Kanadu 4:3.
Ve zbylých třinácti duelech ale kralovala Kanada a nikdy neztratila proti Norsku ani bod. V roce 2010 v Německu prohrálo Norsko v osmifinále ostudně 1:12, ale dokázalo s Kanadou sehrát i vyrovnanější zápasy. Jako například ten poslední před třemi lety v Minsku. Norům tehdy v posledním utkání ve skupině už o nic nešlo, vedli 1:0, ale nakonec prohráli 2:3.
NORSKO
Norové se před rokem loučili s trenérem Royem Johansenem, kultovní postavou norského hokeje, která odešla od reprezentace po dlouhých patnácti letech. Novým koučem se stal Petter Thoresen a s odhodlanými Nory chce po pěti letech znovu proklouznout do čtvrtfinále. Norové se mezi nejlepší osmičku probojovali celkem třikrát, ale v posledních letech končili, byť pohodlně zachránění, jen ve skupině. Letos předvádí Norsko relativně vyrovnané výkony, ale ztracené body z prodloužení proti Česku a Finsku mu na konci mohou chybět.
Norové zahajovali turnaj až druhý den večer, a to soubojem proti domácí Francii. S nástrahami úvodního duelu si poradili výborně a získali důležité tři body za výhru 3:2. Druhé utkání už jim tak dobře nevyšlo, s dalším srovnatelným soupeřem ze Švýcarska prohráli 0:3. Ve třetím duelu následovalo zatím poslední vítězství 5:1 nad Slovinskem. Zápasy s Českem a Finskem dovedli Norové do prodloužení, ale tam oba ztratili. S Čechy prohráli 0:1 po prodloužení a s Finskem 2:3 po prodloužení, když si nechali ujet hráče z trestné lavice.
Skupina B, sobota 13. května, 12:15, Paříž:
Norsko – Finsko 2:3 pp (1:0, 0:2, 1:0 – 0:1)
Branky a asistence: 19. Bastiansen (Nörstebö), 60. Martinsen – 26. Hietanen (Aho, V. Lajunen), 29. Honka (Ohtamaa), 62. Hännikäinen (Pyörälä).
Diváci: 8 808 (65 % celkové kapacity).
Sestava Norska: Haugen (Haukeland) – Holös (C), Nörstebö, Sveum, Ödegaard, Johannesen, Bonsaksen, Sörvik – K. A. Olimb, Thoresen (A), M. Olimb (A) – Bastiansen, Röymark, Rosseli Olsen – Martinsen, K. Forsberg, Reichenberg – Olden, Roest, Karterud – Trettenes. Trenér: Thoresen.
Nejproduktivnější hráči Norska:
Patrick Thoresen (3+3)
Ken André Olimb (2+3)
Mathis Olimb (1+2)
Brankáři:
Lars Haugen (4 utkání, 93 %, 1,74, 0 SO)
Henrik Haukeland (1 utkání, 92,11 %, 3, 0 SO)
KANADA
Kanadští hokejisté v posledních letech naprosto změnili dříve spíše zdrženlivý přístup ke světovým šampionátům a drží hokejový svět pod svou nadvládou. Javorové listy ovládly poslední dvě mistrovství světa suverénním způsobem. V Praze vyhrála Kanada všech deset utkání, v Rusku prohrála před rokem jen jednou ve skupině. Letos dostal mužstvo pro MS na starosti trenér Jon Cooper a útočí s ním na jedinečný zlatý hattrick. Ve skupině jde zatím všechno podle plánu.
Kanaďané zahájili pouť turnajem v zápase proti Česku a s přehledem zvítězili 4:1. V dalších utkáních nadělovali ve velkém v soubojích s dvěma týmy, které se později utkaly o záchranu. Slovince rozprášili 7:2, od Bělorusů neinkasovali a vyhráli 6:0. Po jasných vítězstvích přišel první zádrhel. Na výhru nad nadšeně bojující Francií se Kanada pořádně nadřela, otáčela z 1:2 a v závěru hájila vítězství 3:2 v tuhé defenzivě. První dva body ztratili Kanaďané až proti Švýcarům. V zápase vedli už 2:0, ale nakonec prohráli 2:3 po prodloužení.
Skupina B, sobota 13. května, 20:15, Paříž:
Kanada – Švýcarsko 2:3 pp (2:0, 0:0, 0:2 – 0:1)
Branky a asistence: 5. R. O'Reilly (Marner, Parayko), 7. Marner (Lee, Konecny) – 47. Herzog (Praplan, Richard), 50. Praplan (Hollenstein), 64. Herzog (Untersander, Ambühl).
Diváci: 12 932 (96 % celkové kapacity).
Sestava Kanady: Pickard (Ch. Johnson) – Parayko, Vlasic (A), Demers, de Haan, Matheson, Lee, Morrissey – MacKinnon, Scheifele, R. O'Reilly – Simmonds, Giroux (C), Killorn – Duchene (A), Couturier, Skinner – Konecny, Marner, Point. Trenér: Cooper.
Nejproduktivnější hráči Kanady:
Nathan MacKinnon (5+3)
Jeff Skinner (3+4)
Travis Konecny (0+7)
Brankáři:
Calvin Pickard (3 utkání, 94,12 %, 1,31, 1 SO)
Chad Johnson (2 utkání, 89,47 %, 2, 0 SO)
Šampionát pořádají po čtyřech letech dvě země, tentokrát poprvé v historii společně Německo a Francie. Skupina A se hraje v Kolíně nad Rýnem, skupina B v Paříži. Čtvrtfinálové duely ještě budou rozděleny mezi obě města, o medaile se bude na konci turnaje hrát už jen v Německu.
Mistrovský titul obhajují v letošním roce Kanaďané, kteří ovládli dokonce poslední dvě mistrovství v Praze a Ostravě (2015) i v Moskvě a Petrohradu (2016). Nyní mají šanci zaútočit na jedinečný zlatý hattrick. Nováčky v elitní skupině jsou Italové a Slovinci. Reprezentace z Apeninského poloostrova se vrátila po třech letech, Slovinci v nejkratší možné době, tedy po dvou letech.
Také v Německu a Francii se hraje již zažitým systémem dvou skupin po osmi mužstvech, ve kterých se střetává každý s každým. Čtyři nejlepší týmy z každé skupiny postoupí do čtvrtfinále a utkají se tradičně do kříže. Kdo skončí ve skupině poslední, automaticky spadne do nižší divize.
Zatímco do Paříže se elitní světový hokej vrátil po dlouhých 66 letech, Kolín nad Rýnem spolupořádal tuto vrcholnou akci dvakrát relativně nedávno, a sice v letech 2001 a 2010. Na obou šampionátech získala česká reprezentace zlato, před sedmi lety právě v LANXESS areně porazila v boji o titul Rusko. MS se v Kolíně nad Rýnem hrálo ještě v roce 1955.
Kanada bojuje v pařížské skupině B o první příčku, která by ji zajistila papírově nejlehčího soupeře do čtvrtfinále, nejspíš v podobě Lotyšska nebo Německa. Norové se pokoušejí o první čtvrtfinále po pěti letech a zatím to vypadá na boj o čtvrté místo, na dálku s Finskem a Francií. Kanaďané naposled překvapivě podlehli Švýcarsku, ačkoliv vedli o dvě branky, ale i tak budou proti Norsku velkým favoritem. Zápas začíná v 16:15 a přenosem vás provede Ondřej Zoubek. Hezkou zábavu!
Analýzy k utkání
(Zobrazit 0 analýz)
Další nejsázenější tipy
Jak se sází u Tipsportu
Kanada
Remíza
Norsko
Nejzajímavější tikety
(Zobrazit 1544 tiketů)
Vklad
36 720 Kč
Kurz
1.39
Výhra
51 040 Kč
Vklad
35 000 Kč
Kurz
3.87
Výhra
135 450 Kč
Vklad
10 000 Kč
Kurz
3.55
Výhra
35 500 Kč