Mountfield HK – Norimberk 1:2 (kon.) | Tychy – IFK Helsinky 3:5 (kon.) | Třinec – Djurgården 1:6 (kon.)
Kärpät – Rouen 4:0 (kon.) | Něman Grodno – Kometa Brno 4:2 (kon.) | Malmö Redhawks – TPS 8:4 (kon.)
Eisbären – Zug 3:5 (kon.) | Mnichov – Junosť Minsk 4:3 (kon.) | Storhamar – Tappara 3:2 (4:3 po s.n.)
Bolzano – Skellefteå 4:3 (1:0 po s.n.)
GKS Tychy
3:5 (1:1, 2:2, 0:2)
IFK Helsinky
Pátek 31.08.2018, 17:30 • Stadion Zimowy Tychy • Hokejová Liga mistrů • Skupina C

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.

Zdravím všechny příznivce ledního hokeje, vítejte u hokejové Ligy mistrů! Druhý hrací den pátého ročníku evropské klubové soutěže nabídne velmi bohatý program. Hrát se totiž bude hned na deseti stadionech.

Zde budete moci sledovat utkání skupiny C mezi polským mužstvem GKS Tychy a finskými IFK Helsinky. Úvodní buly bude na Zimním stadionu v Tychách vhozeno v 17 hodin a 30 minut! Textovým přenosem Vás provede Jiří Sameš.

GKS TYCHY (POL)

Tým GKS Tychy, založený v roce 1971, je trojnásobným polským mistrem. Triumfoval v sezoně 2004/2005, 2014/2015 a 2017/2018. Klub se navíc může pochlubit osmi tituly v takzvaném Polish Cupu.

V hokejové Lize mistrů čeká polský celek premiéra.

Zápasy ve skupině

31. 08. 2018, 17:30: IFK Helsinky (doma)

NE 02. 09. 2018, 15:30: Skellefteå AIK (doma)

ČT 06. 09. 2018, 18:30: Skelefteå AIK (venku)

SO 08. 09. 2018, 18:00: IFK Helsinky (venku)

ST 10. 10. 2018, 17:30: HC Bolzano (doma)

ÚT 16. 10. 2018, 19:45: HC Bolzano (venku)

IFK HELSINKY (FIN)

Klub IFK Helsinky, který byl založen v roce 1897, je sedminásobným šampionem Liigy, finské nejvyšší hokejové soutěže. Jeho poslední triumf se přitom datuje na sezonu 2010/2011.

IFK jsou jedním ze zakládajících členů hokejové Ligy mistrů. Největšího úspěchu zatím dosáhli hned v jejím prvním ročníku, když se probojovali do čtvrtfinále.

31. 08. 2018, 17:30: GKS Tychy (venku)

NE 02. 09. 2018, 18:30: HC Bolzano (venku)

ČT 06. 09. 2018, 18:00: HC Bolzano (doma)

SO 08. 09. 2018, 18:00: GKS Tychy (doma)

ÚT 09. 10. 2018, 18:00: Skellefteå AIK (doma)

ÚT 16. 10. 2018, 18:30: Skellefteå AIK (venku)

VZÁJEMNÉ ZÁPASY

Mezi GKS Tychy a IFK Helsinky dnes dojde k prvnímu vzájemnému střetnutí.

ČEŠI A SLOVÁCI V TOMTO UTKÁNÍ

Michael Kolarz (TYC) – obránce, 31 let, CZE
    Peter Novajovský (TYC) – obránce, 28 let, SVK
    Tomáš Sýkora (TYC) – útočník, 28 let, SVK

Příjemné páteční pozdní odpoledne! Vítám Vás všechny ještě jednou při sledování utkání skupiny C mezi GKS Tychy a IFK Helsinky.

GKS Tychy: Murray (Lewartowski) – Górny, Bryk, Ciura, Pociecha, Novajovský, Kotlorz, Kolarz – Bagiński, Rzeszutko, Gościński – Mikhnov, Komorski, Klimenko – Szczechura, Cichy, Sýkora – Witecki, Galant, Kogut – Kalinowski

IFK Helsinky: Ruusu (Engren) – Eronen, Motin, Varakas, Ulander, Laakso, O'Connor, Kankaanperä – Thorell, Santala, Rask – Petrell, Tyrväinen, Keränen – Lessio, Koivisto, Tallberg – Åsten, Jääskä, Pitkänen – Engberg

Rozhodčí: Miha Bulovec (SLO), Michael Baca (POL) – Rafal Noworyta (POL), Pavel Kosidlo (POL).

Startující brankáři

TYC: John Murray – 31 let, POL

IFK: Markus Ruusu – 21 let, FIN

Hokejisté Tychy a Helsinek jsou už nastoupeni na modrých čarách, na řadě jsou státní hymny Polska a Finska.

Hymny jsou minulostí, utkání začne co nevidět.

Na úvodní vhazování se do středového kruhu staví Mateusz Gościński a Tommi Santala, jdeme na to!

00:01

00:05
    Buly pro domácí, ti ihned následně nahazují do útočného pásma.

00:58
    Úvodní minuta hry nic nepřinesla, máme tu první střídání obou celků.

02:30
    K první střele dnešního utkání se dostal Kogut, brankář IFK ovšem zasahovat nemusel.

03:07
    Rask vytvořil dobrou šanci pro Thorella. Jeho ostrá rána ale skončila na zadním plexiskle.

03:47
    Hned několik hráčů nyní bojuje o puk za brankou Helsinek.

04:00
    Komorski obkroužil branku soupeře a následně se snažil zasunout kotouč k bližší tyči, Ruusu se ale stačil přesunout.

04:33
    GKS Tychy právě vstřelil branku!
    Domácí otevírají v polovině páté minuty skóre dnešního utkání! TOMÁŠ SÝKORA dostal zprava přihrávku od Cichy, přičemž svou následnou střelou bez přípravy prostřelil brankáře Ruusua. 1:0! Asistence: Michael Cichy, Alex Szczechura.
    04:33 Tomáš SÝKORA - 1:0

05:58
    Gościńskiho nahození ze střední třetiny, Ruusu vyráží bez výraznějších problémů pravým betonem do rohu.

06:30
    Na opačné straně je tu Raskova střela z pravé strany, Murray kryje touš do svého náručí. Proběhne první powerbreak.

06:30
    Konec powerbreaku, vhazuje se po levici Johna Murrayho.

06:36
    Santala vyhrál buly, ke střele se následně dostal Kankaanperä, Murray ale opět připraven.

07:26
    Laakso zkoušel štěstí od modré čáry, jeho pokus byl ovšem zablokován.

07:56
    Nyní už ale zase musel Murray zasahovat. Od modré čáry vyzkoušel jeho pozornost Ulander.

08:40
    Domácím nevyšla rozehrávka, hrát může opět soupeř.

09:06
    Střelecký pokus Raska od pravého mantinelu byl tečován, Murray však stačil vyrazit.

09:52
    Petrellova střela z levé strany zblokována do ochranné sítě, vhazovat se bude za malou chvíli po Murrayho pravici.

11:20
    Hokejisté Tychy se na malý moment dokázali udržet v útočné třetině, Ruusua ovšem neohrozili.

12:09
    Szczechura projel s pukem do útočného pásma a následně to zkusil na finského brankáře, ten ovšem bez problémů vyrazil.

13:09
    Další útočnou akci domácích zastavuje postavení mimo hru, na řadě je druhý powerbreak.

13:09
    Můžeme pokračovat. Vhazuje se v neutrální zóně před střídačkou Helsinek.

13:46
    Kotouč opustil hrací plochu, přičemž si to namířil na střídačku polského týmu. Hra je tedy přerušena.

15:31
    Motinovo nahození od modré čáry míjí tři tyče.

15:38
    Další pokus od Motina, tentokrát už musel Murray vyrazit.

15:57
    A do třetice Motin. Gólman Tychy nyní raději kotouč podrží ve své moci.

16:38
    Santala střílel z pravé strany, kotouč ovšem zamířil vysoko nad.

17:40
    Nepřesná rozehrávka domácích hokejistů, čároví jsou nuceni odpískat zakázané uvolnění.

17:49
    Další icing polského mužstva, hra se vrátí zpět před Murrayho.

18:09
    Helsinky právě vstřelily branku!
    Začátek devatenácté minuty utkání, máme srovnáno! Thorell nabil JOHANU MOTINOVI, jeho následnou prudkou střelu od modré čáry si pak srazil do vlastní brány jeden z domácích beků. 1:1! Asistence: Erik Thorell, Tommi Santala.
    18:09 Johan MOTIN - 1:1

18:51
    Kotlorz s pukem za vlastní svatyní, oba týmy střídají.

19:01
    Ohlášena byla poslední minuta první třetiny.

19:58
    Touš za brankou domácích, v úvodní periodě se už nic dalšího nestane.

20:00

Úvodní dvacetiminutovka utkání mezi Tychy a IFK nabídla dvě branky – po jedné na každé straně. Skóre otevřel v 5. minutě útočník domácích Tomáš Sýkora. Vyrovnání pak zařídil na začátku 18. minuty obránce Finů Johan Motin. Ačkoliv je skóre po první třetině nerozhodné, 1:1, diktují tempo hry především hosté z Helsinek.

Statistiky po první třetině

Střely na bránu: 6 – 8
    Zablokované střely: 7 – 1
    Trestné minuty: 0 – 0
    Přesilová hra: 0/0 – 0/0

Hokejisté obou mužstev zpět na ledové ploše, druhá perioda začne za malou chvíli.

20:01

20:15
    Raskův přechod do útočného pásma nebyl v pořádku, čároví pískají hostům ofsajd.

20:47
    Laakso si nerozuměl s Thorellem, hrát mohou hokejisté Tychy.

21:04
    Útočná akce polského týmu končí postavením mimo hru.

22:34
    Nebezpečná střela od Lessia, Murray se nyní vytáhl velmi dobrým zákrokem!

23:06
    Zleva střílel na druhé straně Bagiński, Ruusu byl ale pozorný.

23:17
    Znovu tu je ale nebezpečí poblíž Murrayho! Velmi dobrou příležitost skórovat měl Thorell, brankář domácích se ale znovu vytáhl.

24:37
    Vyloučení v týmu GKS Tychy (Mateusz Gościński – 2 min., vysoká hůl).

24:37
    Hokejisté Helsinek mají k dispozici první přesilovou hru dnešního utkání! Vhazování po pravici Johna Murrayho.

25:04
    Branka za Murrayho zády mimo své obvyklé postavení, hra je tedy sudími přerušena.

25:37
    Santala pálil od modré z první, avšak minul tři tyče.

26:35
    Hokejisté IFK využívají v samém závěru svou první přesilovku, a ujímají se tak vedení! RYAN O'CONNOR dostal přihrávku od Ulandera, načež svou prudkou ranou vymetl všechny pavučiny v levém horním růžku Murrayho svatyně. Asistence: Elias Ulander, Henrik Koivisto.
    26:35 Ryan O'CONNOR - 1:2

26:51
    Murray má kotouč ve své moci, proběhne první powerbreak druhé třetiny.

26:51
    Powerbreak je u konce, vhazuje se po pravé ruce Johna Murrayho.

28:05
    Vyloučení v týmu IFK Helsinky (Johan Motin – 2+2 min, vražení na hrazení).

28:12
    Hostům se podařilo vyhrát buly a následně také vyhodit až k Murrayho bráně.

29:27
    Domácí využívají první část početní výhody, skóre je tak opět nerozhodné! Střela Klimenka z pravého kruhu sice ještě skončila na tyči. Následnou dorážkou ovšem Ruusua překonal FILIP KOMORSKI. 2:2! Asistence: Gleb Klimenko, Alex Szczechura.
    29:27 Filip KOMORSKI - 2:2

31:05
    Hokejisté polského mužstva trestají i druhou část Motinova trestu, přičemž jdou dnes podruhé do vedení! Prvné střelecký pokus MICHAELA CICHY z pravé strany byl obětavě zblokován Varakasem. Stejný hráč se však následně dostal k další střele a ta už skončila za zády finského brankáře. 3:2! Asistence: Alex Szczechura, Gleb Klimenko.
    31:05 Michael CICHY - 3:2

32:10
    Tyrväinen nepřesně na Keränena, na puk se dostávají domácí.

32:45
    Skóre je opět vyrovnané! Nahození Kankaanpery od levého mantinelu tečoval umě za Murrayho záda kapitán helsinského celku LENNART PETRELL. 3:3! Asistence: Markus Kankaanperä, Elias Ulander.
    32:45 Lennart PETRELL - 3:3

33:22
    Prudká rána Thorella z levého kruhu pro vhazování, Murray vyrazil levým betonem.

33:27
    Domácí posílají touš na zakázané uvolnění, vhazovat se tedy následně bude v jejich obranné zóně.

34:23
    Tyrväinenova střela od levého mantinelu zablokována soupeřem do ochranné sítě, hra je tedy následně přerušena.

34:40
    Keränen hledal před brankou některého ze svých spoluhráčů, avšak neúspěšně.

35:34
    Ke střele se nyní na levé straně dostal Lessio, Murray ovšem zasahovat nemusel.

36:01
    Odehráno 36 minut. Ačkoliv jsou hosté z Helsinek i nadále aktivnějším týmem, je skóre nerozhodné, 3:3.

36:29
    Vyloučení v týmu GKS Tychy (Bartłomiej Pociecha – 2 min., nedovolené bránění).

36:29
    Bude i druhá přesilovka hostů využita?

36:36
    Vyloučení v týmu IFK Helsinky (Tommi Santala – 2 min., vysoká hůl).

36:36
    Tak druhá přesilová hra IFK netrvala příliš dlouho. Poměr sil na ledě se srovnává a zároveň se vhazuje se po pravici Markuse Ruusua.

38:06
    Petrell otestoval Murrayho z pravého kruhu pro vhazování. Polský brankář schoval puk ve svém náručí.

38:29
    Domácí v plném počtu. Jejich přesilovka bude ovšem trvat pouze sedm vteřin.

38:36

39:01
    Hlasatel ohlásil poslední minutu prostřední periody.

39:55
    Motin napřáhl na modré k prudké ráně, ta ale byla obětavě zablokována jedním z domácích útočníků.

39:58
    Touš míří do střední zóny, do šaten tak půjdeme za nerozhodného stavu, 3:3.

40:00

Statistiky o druhé třetině

Střely na bránu: 16 – 25
    Zablokované střely: 10 – 2
    Trestné minuty: 4 – 6
    Přesilová hra: 2/3 – 1/2

Oba týmy se vrátily na ledovou plochu. Závěrečná dvacetiminutovka začne za několik málo okamžiků!

40:01

40:16
    K první střele ve třetí třetině se dostal Motin, Murray ale zasahovat nemusel.

40:46
    Laakso s toušem za vlastní bránou, oba trenéři zaveleli ke střídání.

41:18
    Ulanderova střela od modré čáry končí na zadním mantinelu, gólman domácích tak znovu bez práce.

42:01
    Na opačné straně kluziště napřáhl ke střele Kotlorz, Ruusu našel puk ve svém náručí.

42:39
    Hokejisté Tychy drží útočné pásmo, k dalšímu ohrožení soupeřovy svatyně se ale nemají.

43:19
    IFK se ujímají zkraje třetí třetiny vedení! JOHAN MOTIN dostal velmi dobrou přihrávku od Thorella, přičemž svou následnou střelu umístil přesně pod horní tyč. Druhá trefa pro švédského beka v dnešním utkání, 4:3 pro hosty! Asistence: Erik Thorell, Tommi Santala.
    43:19 Johan MOTIN - 3:4

43:55
    Signalizovaný trest pro domácí.

44:15
    Vyloučení v týmu GKS Tychy (Andrej Mikhnov – 2 min., nedovolené bránění).

45:16
    Polovina z Mikhnovova trestu je pryč, Murray zatím bez práce.

46:15

46:20
    Zakázané uvolnění ze strany hokejistů Tychy, vhazovat se tak bude v jejich obranné třetině.

46:36
    Hra se rychle přesunula před Ruusua. Finský gólman přikryl touš pod svou rukavici, hru přerušil, a proběhnout tak bude moci powerbreak.

46:36
    Zpět do akce! Vhazuje se po levici Markuse Ruusua.

46:54
    Mikhnov měl obrovskou příležitost srovnat skóre na 4:4, bekhendem však na Ruusua nevyzrál.

47:23
    Vyloučení v týmu IFK Helsinky (Henrik Koivisto – 2 min., podrážení).

47:32
    Pociecha střílel prudce od modré čáry, finského brankáře ovšem neohrozil.

48:16
    Klimenko pálil zleva z první, avšak ani on Ruusua nezaměstnal.

48:24
    Začíná druhá minuta z Koivistova trestu.

49:23

49:31
    IFK se provinili icingem, vhazovat se tedy bude za malý moment před jejich gólmanem.

50:01
    Necelých deset minut do konce třetí třetiny, Helsinky momentálně vedou na ledě Tychy 4:3.

51:44
    Komorski se snažil najet si do střelecké pozice, obrana hostů byla ovšem pozorná.

52:12
    Hosté navyšují svůj náskok! Tallberg vybídl bekhendovým pasem ke střele LUCASE LESSIA. Ten se z levého kruhu pro vhazování nemýlil a Helsinky vedou 5:3. Asistence: Teemu Tallberg, Henrik Koivisto.
    52:12 Lucas LESSIO - 3:5

52:21
    Ruusu si připisuje do statistik další zákrok, načež proběhne poslední powerbreak.

52:21
    Konec powerbreaku, vhazování po levici Markuse Ruusua.

53:33
    Dobrá střela od Thorella, Murray ovšem vyráží betonem.

53:51
    Icing ze strany polského mužstva, hra se vrátí zpět před Murrayho.

54:29
    Tallberg vyslal na Murrayho z pravého kruhu velmi pěknou střelu, brankář domácích ale ukryl touš v lapačce.

55:26
    Domácím nevyšel přechod do útočného pásma, čároví pískají ofsajd.

56:50
    O'Connorovo nahození od pravého mantinelu zblokováno mimo Murrayho dosah.

58:33
    Domácím se nedaří k ničemu dostat. Na vyrovnání jim navíc už mnoho času nezbývá.

58:48
    Vyloučení v týmu GKS Tychy (Andrej Mikhnov – 2 min., krosček).

59:01
    Probíhá poslední minuta třetí třetiny.

59:52
    Lessio se ještě snažil zprava natlačit před Murrayho, avšak neúspěšně.

Konečný výsledek: GKS Tychy - IFK Helsinky 3:5

Hokejisté Tychy byli blízko, aby získali pro Polsko historicky první body v hokejové Lize mistrů. Na favorita z Helsinek však nakonec nestačili a prohráli 3:5.

GKS Tychy

Děkuji Vám za pozornost a přeji hezký zbytek pátečního večera! (20:36:15)

Jiří Sameš

Branky a nahrávky: 5. Sýkora (Cichy, Szczechura), 30. Komorski (Klimenko, Szczechura), 32. Cichy (Szczechura, Klimenko) – 19. Motin (Thorell, Santala), 27. O'Connor (Ulander, Koivisto), 33. Petrell (Kankaanperä, Ulander), 44. Motin (Thorell, Santala), 53. Lessio (Tallberg, Koivisto)

Diváci: 2 018