Levante – Atlético 0:1 (kon.) | Valladolid – Getafe 1:1 (kon.) | Barcelona – Ath. Bilbao 1:0 (kon.)
FC Barcelona
1:0 (0:0)
Athletic Bilbao
Úterý 23.06.2020, 22:00 • Camp Nou (Barcelona) • Španělská LaLiga • 31. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 22:00.

Srdečně zde vítám všechny fotbalové příznivce! V do týdne vloženém 31. kole španělské La Ligy přivítá vedoucí Barcelona deváté Bilbao. Souboj tradičních rivalů slibuje napínavou podívanou. Domácí Barca má navíc soupeři co vracet, v posledních dvou zápasech totiž na hřišti Athleticu prohrála.

Athletic Bilbao (9. místo, 10 – 12 – 8, skóre 33:26, 42 bodů)
    Baskický celek se nachází v klidném středu tabulky. Teoreticky by stále mohl zaútočit i na pohárové pozice, ale to už by si nesměl dovolit poztrácet moc bodů. Evropskou ligu si fotbalisté Bilbaa ale mohou zajistit v národním poháru, v němž se probojovali do finále. Po koronavirové přestávce začal Athletic dvěma remízami, naposledy pak doma porazil gólem Iñiga Martíneze 1:0 Betis.

Posledních 5 zápasů Bilbaa:
    Granada – Bilbao 2:1 (Copa del Rey)
    Valladolid – Bilbao 1:4
    Bilbao – Atl. Madrid 1:1
    Eibar – Bilbao 2:2
    Bilbao – Betis 1:0

FC Barcelona (1. místo, 20 – 5 – 5, skóre 69:31, 65 bodů)
    Vedoucí tým soutěže naposledy narazil na obranu Sevilly včele s Tomášem Vaclíkem a po remíze 0:0 se na něho bodově dotáhl druhý Real Madrid. Tím Messi a spol ukončili sérii tří výher v řadě. Blaugranas už nějakou dobu válejí pod novým koučem Quiquem Setiénem. Ne až tak známý lodivod by si rád zajistil důvěru vedení klubu i fanoušků ziskem mistrovského titulu. I proto tak Barca potřebuje neoblíbený Athletic porazit.

Posledních 5 zápasů Barcelony:
    Real – Barcelona 2:0
    Barcelona – Real Sociedad 1:0
    Mallorca – Barcelona 0:4
    Barcelona – Leganés 2:0
    Sevilla – Barcelona 0:0

Zmiňoval jsem poslední dva zápasy, které Bilbao na domácí půdě nad Barcelonou vyhrálo. Hned v 1. kole La Ligy Athletic nasměroval v 89. minutě za třemi body veterán Aritz Aduriz, který během koronavirové přestávky oznámil ukončení kariéry. V únoru se pak oba celky utkaly v rámci čtvrtfinále Copy del Rey a Baskové slavili další výhru 1:0. Tentokrát jim k ní nechtěně pomohl vlastním zásahem dokonce ve třetí minutě nastavení Sergio Busquets.

FC Barcelona: ter Stegen – N. Semedo, Piqué, Lenglet, Alba – Arthur, Busquets, Arturo Vidal – Messi (C), L. Suárez, Griezmann.
    Náhradníci: Neto, Peña – Collado, R. Araújo, Monchu, Puig, Fati, Braithwaite, Firpo, Rakitić, Umtiti, Cuenca.

Athletic Bilbao: Simón – de Marcos (C), Yeray, Núñez, Balenziaga – Unai López, Vesga – Lekue, Sancet, I. Córdoba – I. Williams.
    Náhradníci: Herrerín – I. Martínez, Raúl García, Villalibre, Muniain, Larrazabal, Kodro, Capa, Dani García, San José, Vencedor, Vivian.

Rozhodčí: Gil – Nevado, Martínez.
    Hráči Barcelony nastupující na předzápasovou rozcvičku.

Který z týmů vyhraje první poločas?

Tipovat můžete do začátku 1. poločasu.

Aktéři utkání již nastupují na trávník. Hráči Barcelony mají na sobě trička, kterými uctívají památku nedávno zesnulého Juana Carlose Unzuého. Ten v klubu působil jako brankář a později také jako asistent trenéra.

1

1
    Zápas rozehráli hosté, ale teď už drží míč na svých kopačkách Katalánci.

2
    Jordi Alba se snažil vysunout Luise Suáreze. Ten na příliš prudkou nahrávku nemohl dosáhnout.

3
    Mikel Balenziaga se snažil odcentrovat z levé strany, ovšem míč srazil do zámezí Piqué. Hosté budou zahrávat roh.

4
    Tak tohle bylo hodně nebezpečné! Hráči Bilbaa rozehráli roh nakrátko. Unai López si vyměnil míč se spoluhráčem a poslal směrem na vzdálenější tyč nepříjemný centr, který propadl až na bránu a Marc-André ter Stegen stačil balón last minute zákrokem vyrazit!

5
    Zahrozili i domácí. Nejprve bylo zablokováno zakončení Jordiho Alby z bezprostřední blízkosti a do hráče pálil také dorážející Sergio Busquets.

7
    Baskický celek zřejmě nepřijel na Camp Nou jen bránit. To je pro nás příslib dobrého fotbalu.

8
    Má slova potvrdil i de Marcos, který na pravé straně zaměstnal Gerarda Piquého. Hosté budou vhazovat.

9
    Dopředu startoval na pravém křídle Lionel Messi, který si ale utrhl příliš velké sousto. Dvojblok obránců Athleticu ho zastavil.

10
    Blaugranas startují další útočnou akci od píky. Piqué posunul až na brankáře ter Stegena, který nakrátko rozehrává.

11
    Hostující brankář Unai Simón hledal dlouhým nákopem Iñiga Córdobu. Ten ale míč nezkrotil a kulatý nesmysl mu unikl do autu.

12
    Pokusem z velké vzdálenosti se prezentoval Mikel Balenziaga. Ter Stegen zasahovat nemusel.

13
    Nebezpečný protiútok Bilbaa! Přihrávku do běhu obdržel Iñaki Williams, který byl křižován Piquém. Přesto dokázal v takovém poloskluzu zakončit a zamířil do boční sítě.

15
    Luis Suárez měl na levé straně zcela volného Griezmanna, zakončení vzal ale na sebe. S přízemní střelou si poměrně lehce poradil Unai Simón.

16
    Tohle už bylo nebezpečnější! Tentokrát nastřeloval Suárez balón z pravé strany šestnáctky na zadní tyč, kde na něj nikdo ze spoluhráčů nedosáhl!

17
    Hosté se dokázali vymanit z chvilkového tlaku soupeře a zase se ve větším počtu hráčů natlačili dopředu. Alba byl nucen odehrát míč do autu.

19
    Zatím sledujeme vyrovnaný zápas. Bilbao drží s katalánským favoritem krok a ukazuje, že umí být pro Barcelonu nepříjemným soupeřem.

21
    Hosté zahrozili ze standardní situace. Na centr Unaie Lópeze si na zadní tyči naběhl stoper Yeray, který hlavičkoval mimo bránu.

23
    Hosté se soupeři dokáží vyrovnat i v držení míče. To je pro Barcelonu rozhodně nezvyklé.

23
    A málem velká šance hostí! Iñigo Lekue na levé straně šestnáctky obehrál dva bránící hráče a přihrávkou pod sebe hledal Iñakiho Williamse, jemuž sebral šanci jeden ze zadáků Barci!

24
    Na druhé straně předvedli domácí velmi podobnou akci! Před Arturem Vidalem zachraňoval Vesga.

25
    Busquets středem hřiště dobře vyvezl míč, který nahrál do šestnáctky Lionelovi Messimu. Toho však připravil o balón Unai Núñez.

26
    Busquets našel dalším pěkným pasem Luise Suáreze. Ten balón posílal před bránu, ovšem pro Bilbao situaci opět uhasil stoper Núñez.

28
    Hráči Bilbaa neváhají napadat velmi vysoko. Při rozehrávce Barcelony jeden z hráčů dokonce brání nahrávce na brankáře ter Stegena.

28
    Těžko říci, co teď zamýšlel Nélson Semedo. Na rohu šestnáctky se opřel do míče, který poslal hodně daleko vedle brány. Zda chtěl střílet, nebo centrovat, nevím.

30
    Rozhodčí Gil nařídil přestávku na občerstvení.

32
    Gerard Piqué zezadu podkopl Iñakiho Williamse a dostal za to žlutou kartu.

34
    Domácí zahrávali rohový kop. Messiho centr na přední tyč odvrátila hostující obrana.

34
    Další centr Messiho z pravé strany hřiště skončil v rukavicích brankáře Unaie Simóna.

36
    Sancet se snažil vysunout kolmou přihrávkou Iñakiho Williamse. Situaci dobře přečetl domácí stoper Lenglet, který míč zachytil.

37
    Další přihrávka na rozběhnutého Williamse. Té ale tentokrát scházela přesnost.

39
    Hráči Barcelony kombinovali ve středu hřiště, ale museli čelit důraznému presinku soupeře, přes který se nakonec nedostali. Taktika Bilbaa zatím funguje výtečně.

40
    V ofsajdu byl přistižen domácí útočník Luis Suárez.

41
    Semedo posílal míč před bránu na Suáreze. U míče byl ale jako první brankář Simón a Uruguayec byl navíc v ofsajdu.

43
    Domácí se v závěru první půle nadechli alespoň k optickému náporu. Zatím balón obehrávají v blízkosti šestnáctky soupeře.

44
    Lionel Messi se dobře uvolnil a natáhl ke střele. Ta však byla hodně nepřesná a Unai Simón tak mohl zůstat klidný.

45+1
    První poločas bude nastaven o dvě minuty.

45+1
    Dlouhý nákop Iñakiho Williamse neoslovil. K míči měl mnohem blíže brankář ter Stegen.

45+1
    Hostující brankář Unai Simón nepospíchá s rozehrávkou. Hráči Athleticu už chtějí poločas v klidu dohrát.

45+2
    Griezmann hledal obloučkem Lionela Messiho. Po zásahu obránce se balón snesl nad břevno hostující brány a to už je vše, co se v prvním poločase událo.

45+3

Který z týmů vyhraje druhý poločas?

Tipovat můžete do začátku 2. poločasu.

První poločas gól nepřinesl, ale rozhodně jsme viděli poměrně zajímavý fotbal. Bilbao totiž vsadilo na odvážnou a aktivní taktiku a je Barceloně víceméně vyrovnaným soupeřem. Hned v úvodu utkání se pořádně zapotil domácí brankář ter Stegen, jenž musel na poslední chvíli reagovat na centr Unaie Lópeze, který propadl až na bránu. Později ještě zakončoval v zajímavé pozici do boční sítě Williams. I domácí měli pár náznaků, na pohnutí se skóre to však zatím nestačilo.
    První poločas na Camp Nou gól nenabídl.

46

46
    Úvodní výkop druhé půle provedla Barcelona.

47
    Nélson Semedo měl prostor na pravé straně hřiště. Odsud směřoval do šestnáctky míč, který měl oslovit Luise Suáreze, ovšem na místě byl stoper Yeray.

48
    Domácí začínají druhou půli aktivně. Nyní přikovali Bilbao před jeho šestnáctku.

49
    Griezmann cpal balón do šestnáctky na Suáreze. Situaci opět vyřešil před chvílí zmíněný Yeray.

50
    Oblouček Arthura měl oslovit Semeda. Ten byl ale v ofsajdové pozici a tak balón pustil do zámezí.

51
    Hostům se po změně stran zatím nedaří držet balón. V prvním dějství se přitom prezentovali odvážnou a aktivní hrou.

52
    Luis Suárez to chtěl vzít na sebe a dotáhl míč až na hranici šestnáctky, kde o něj ale přišel.

53
    Lionel Messi se dožaduje odpískání rohového kopu, ovšem sudí ukazuje, že balón šel do zámezí od něho. Unai Simón tak bude i přes udivené grimasy Argentince vykopávat.

54
    Lionel Messi našel parádním pasem Antoina Griezmanna, který byl před bránou úplně sám, ale trefil jen brankáře Unaie Simóna, jenž rychle vyběhl a zůstal na nohách! Tohle byla největší šance domácích v dosavadním průběhu utkání.

56
    Střídání v týmu FC Barcelona: ze hřiště odchází Arthur, přichází Ricard Puig.

57
    Střídání v týmu Athletic Bilbao: ze hřiště odchází Unai López, přichází Dani García.
    Střídání v týmu Athletic Bilbao: ze hřiště odchází Iñigo Córdoba, přichází Iker Muniain.

58
    Pokračuje územní převaha Barcelony, kterou registrujeme od začátku druhého poločasu. Domácí si přihrávají a snaží se odemknout obranu Athleticu.

60
    Busquets se snažil získat míč pro domácí zpět, ale provinil se faulem. Rozehrávat bude brankář Simón.

61
    Dani García si přidržel Messiho. Barcelona může pokračovat v útoku.

62
    Unai Núñez byl oceněn žlutou kartou za zákrok na Luise Suáreze. Standardní situace pro Barcelonu.

62
    Rozehrával ji Messi. Ten balón dloubnul na zadní tyč, kam si nabíhal Arturo Vidal, jenž ale nedokázal usměrnit míč mezi tyče. Kope se pouze od brány Bilbaa.

64
    Domácí se neprokombinovali až do šance. Vybojovali však alespoň rohový kop.

65
    Střídání v týmu FC Barcelona: ze hřiště odchází Sergio Busquets, přichází Ivan Rakitić.
    Střídání v týmu FC Barcelona: ze hřiště odchází Antoine Griezmann, přichází Anssumane Fati.

65
    Anssumane Fati se hned dostal do šance! Po centru Luise Suáreze hlavičkoval mladičký útočník nad bránu.

67
    Hosté vůbec nedokáží podržet míč. Když se k němu dostanou, hned ho zase ztratí. Čekají je asi těžké minuty.

67
    Teď ale přišel protiútok Basků. Táhl ho Iñaki Williams, který však vše zazdil špatnou přihrávkou doleva na Daniho Garcíu.

69
    Střídání v týmu Athletic Bilbao: ze hřiště odchází Iñaki Williams, přichází Asier Villalibre.
    Střídání v týmu Athletic Bilbao: ze hřiště odchází Iñigo Lekue, přichází Ander Capa.

70
    Hostující stoper Yeray se zranil při obranném skluzu a v momentě, kdy hosté střídali, podstoupil krátké ošetření. Bude ale v pořádku a zápas může pokračovat.

71
    Před námi je závěrečná dvacetiminutovka řádné hrací doby. Athletic drží na Camp Nou bezgólovou remízu. Zatímco v první půli se hosté prezentovali aktivní hrou, po změně stran se převážně jen brání.

71
    Barcelona právě vstřelila branku!
    Domácí konečně prorazili obranný val soupeře! Messi v pokutovém území s trochou štěstí dostal míč k IVANOVI RAKITIĆOVI, který z pravé strany zamířil ke vzdálenější tyči a nedal Simónovi šanci zakročit.

73
    Domácí se za výkon ve druhém poločase zaslouženě ujali vedení. Bilbao se potřebuje vrátit k tomu, co hrálo v první půli.

75
    Hosté přestáli dva rohy Rakitiće. Rozhodčí vzápětí nařídil přestávku na občerstvení.

77
    Opět se hraje. Hosté vysunuli presink, což teď ale vedlo jen k faulu Andera Capy na Fatiho.

78
    Střídání v týmu Athletic Bilbao: ze hřiště odchází Ohian Sancet, přichází Raúl García.

80
    Lionel Messi tak, jak ho známe. Barcelonský kanonýr dostal přihrávku na pravé křídlo, navedl si míč na střed a z hranice šestnáctky zakončoval levačkou jen těsně vedle vzdálenější tyče!

81
    Puigovi byl odpískán faul na Daniho Garcíu. Hosté mají k dispozici standardní situaci.

82
    Domácí se ubránili, Bilbao však ještě zůstává u míče.

82
    Vesga nahrál Balenziagovi, jehož centr zablokoval Rakitić. Rohový kop pro Bilbao.

83
    Také roh soupeře Barcelona přestála.

84
    Hosté se nadechují k závěrečnému náporu. Nyní drží balón oni, Barca zalezla na vlastní polovinu.

84
    Teď domácím asi zatrnulo! Ter Stegen totiž minul centr Balenziagy a mohl být rád, že překvapený Dani García na balón nedosáhl.

85
    Střídání v týmu FC Barcelona: ze hřiště odchází Luis Suárez, přichází Martin Braithwaite.

86
    Messi se zbavil Daniho Garcíi, který ho fauloval. Přímý kop pro domácí.

87
    Lionel Messi však trefil pouze hostující zeď. Athletic tak stále živí naději na srovnání stavu.

88
    Domácí se nyní dostali s míčem na útočnou polovinu, kde využívají svých kombinačních schopností a šetří čas.

89
    Po přiťuknutí Fatiho se dokonce dostal k zakončení Lionel Messi. Jeho ránu tečoval obránce a domácí tak budou zahrávat rohový kop.

89
    Roh Barcelony nic podstatného nepřinesl.

90+1
    Rozhodčí Jesus Gil nastaví pět minut!

90+1
    Ivan Rakitić zastavil skluzem unikajícího Vesgu. Dostal za to žlutou kartu.

90+2
    Po standardní situaci se dostal k hlavičce Unai Núñez, který však poslal balón vysoko nad břevno domácí svatyně.

90+3
    Střely na bránu – 4:0

90+4
    Definitivnímu rozhodnutí ještě zabránil Unai Simón! Hostující brankář se nejprve blýskl proti ráně Artura Vidala, který se z první opřel do centru Alby a poté zázračně vytěsnil do tyče dorážku Anssumaneho Fatiho z bezprostřední blízkosti!

90+6
    Domácí ještě měli k dispozici přímý kop, který vybojoval i zahrával Lionel Messi. Jeho rána až na bránu neprošla a hned poté následoval konečný hvizd.

90+6

Fotbalisté Barcelony nakonec vydřeli nad Bilbaem těsnou výhru 1:0. Zatímco v první půli byli hosté velmi aktivní a nebezpeční směrem dopředu, tak po změně stran už vládli na hřišti Blaugranas. Jejich převahu podtrhl v 71. minutě nakonec vítězným zásahem střídající Ivan Rakitić. Domácí v závěru mohli své vedení i zvýraznit, Messi ale pálil těsně vedle a v nastaveném čase dorážel Fati do tyče. Barcelona tak udržela pozici lídra tabulky.

Statistiky zápasu:
    Držení míče: 72 % : 28 %.
    Střely na branku: 4:0. Střely mimo: 7:3. Rohy: 6:2. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 8:15. (00:06:23)
    Moment, který rozhodl o vítězství Barcelony. Ke gólové střele napřahující Rakitić.