N.Novgorod – Barys 0:0 (odl.) | Dynamo Moskva – Jokerit 2:3 (kon.) | Petrohrad – Kazaň 1:3 (kon.)
Viťaz – Čerepovec 2:3 (po pr.)
HC Viťaz Moskevská oblast
2:3 (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
Severstal Čerepovec
Úterý 11.01.2022, 17:30 • Ledovyj dvorec Viťaz, Podolsk • KHL

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.

Viťaz Moskevská oblast
    Hokejisté z Podolsku mají už jen teoretickou šanci na play-off. Po slušné bodové sérii v neděli podlehli doma Omsku 1:4 a opět plamínek naděje přidusili. S nejhorší obranou Západní konference ztrácejí na osmý Minsk dvanáct bodů. Viťazu patří jen titul remízového krále – v jeho zápasech se celkem osmnáctkrát prodlužovalo (6:12). Cennější je blížící se titul nejproduktivnějšího hráče ligy, který drží finský mistr světa z roku 2019 Niko Ojamäki, jehož angažování z Linköpingu bylo pro Viťaz trefou do černého, stejně tak na moskevské periferii ožil jeho v Petrohradu nepříliš vytížený krajan Aaltonen.

Kanadské bodování:
    Niko Ojamäki 29+14
    Miro Aaltonen 10+31
    Daniel Audette 17+20

Na led remízového krále přijede "vicekrál". Severstaľ remizovala šestnáctkrát, ovšem výher má podstatně víc a v pravém opaku k domácím hokejistům má polštář tuctu bodů na nepostupové příčky. Letos zatím zápasy Čerepovce skončily vždy po 60 minutách – po porážce 3:5 s Minskem si přizvel vysokou výhru 7:1 z Mytišči nad Kunlunem a doma zdolal Soči 4:2.

Daniil Vovčenko 12+18
    Vladislav Kodola 12+12
    Joonas Nättinen 9+10

Vzájemné zápasy

Oba celky se utkávají již počtvrté od 22. listopadu. Úspěšnější jsou letos zatím hokejisté Čerepovce:

Viťaz – Severstaľ 1:2 na nájezdy
    Severstaľ – Viťaz 3:1
    Severstaľ – Viťaz 2:3 po prodloužení

Československá stopa

Adam Liška (ČER) 45 / 8+11

Viťaz Moskevská oblast: Saprykin (Dorožko) – Ljamin, Musin, Jepišin, Voronkov, Golovkov, Borodkin, Rydčenko, Zotov – Starkov, Ojamäki, Aaltonen – Popov, Smolin, Audette – Gončarov, Rasskazov, Arkalov – Urulin, Zinčenko, Zubov.
    Trenér: Babenko.

Severstal Čerepovec: Podjapolskij (Šugajev) – Press, Chochlov, Timašov, Stenqvist, Chabarov, Makejev, Čurkin – Morozov, Nättinen, Liška – Kodola, Vovčenko, Pilipenko – Dumbadze, Geraskin, Guslistov – Rooba, Alexejev, Abrosimov – Kazakov.
    Trenér: Razin.

Rozhodčí: Bukin, Naumov – Novikov, Sivov.

Domácí hokejisté budou hrát v červených dresech, hosté ve žluto-černých.

0:01

0:43
    Lékař Severstali musí hned po prvním střídání na led k Timašovovi, který spíše vlastní vinou ošklivě narazil na mantinel.

1:21
    Domácí Michail Smolin střílel z otočky kolem brány do Podjapolského hrudi.

2:36
    Po nepřesné střele Viťazu se kotouč odráží až do středního pásma.

3:47
    Ránu Makara Chabarova zastavuje Igor Saprykin a vhazuje se v domácím obranném pásmu.

4:45
    Severstal převzala iniciativu a její nápor završil obránce Ilja Chochlov, který krásnou stahovačkou oklamal Zinčenka, avšak mezi Saprykinovy betony kotouč neprostrčil.

5:07
    Vyloučení v týmu Viťaz Moskevská oblast (Stěpan Starkov – 2 min., podrážení). Zbytečný faul za bránou soupeře.

6:10
    Naprosto volný Daniil Vovčenko dostal nabito na levý kruh pro vhazování a dělovým golfákem trefil jen vyrážečku Igora Saprykina, který se stačil přemístit.

6:54
    Press ještě udržel kotouč ekvilibristicky na modré čáře, ale hned po přihrávce před bránu o něj hosté přicházejí a Viťaz vyhazuje.

7:07

7:59
    Z pokračujícího náporu se domácí na chvíli vymanili zakázaným uvolněním.

9:05
    Saprykin vyrazil do strany Liškovu střelu, Viťaz se opět jen chvilkově osvobodil.

10:20
    Během střídání si oba celky vyměnily nahození podél mantinelu a další formace se pokusí předvést něco kloudného. Viťaz rozjíždí akci zpoza brány.

11:08
    Po více než třech minutách bez přerušení zařídil pro hokejisty Čerepovce vhazování v útočném pásmu tvrdou ranou z úhlu Nikita Guslistov. Ovšem až po komerní přestávce.

11:47
    Smolin sice efektně narazil Roobu, ale domácí neudrželi útočné pásmo dlouho.

12:49
    Obrovská šance podolských hokejistů! Z přečíslení 3 na 2 dostal od Nikity Gončarova skvělou přihrávku na pravé křídlo Ilja Arkalov a nad roztaženým a ležícím brankářem zazvonil na břevno odkryté brány.
    12:49 Arkalov trefuje po Gončarovově přihrávce tyč

13:16
    V další dobré palebné pozici minul čerepoveckou bránu z pokleku Ivan Zinčenko.

13:52
    Viťaz přikládá pod kotel a Vladislav Podjapolskij vyráží Zinčenkovu tvrdou střelu po kolmém pasu Filata Zotova.

15:02
    Viťaz právě vstřelil branku!
    Smolin objížděl bránu a zakončoval do zahuštěného prostoru bekhendem po ledě. Trefil sice jen brusle hostujícího Abrosimova, odražený puk ale umístil prudce pod víko VITALIJ POPOV a raduje se z teprve třetího gólu v tomto ročníku.
    Asistence: Michail Smolin, Daniel Audette.
    15:02 Vitalij POPOV - 1:0

15:55
    Severstal se po chvilkovém výpadku vrací k aktivní hře a Saprykin rozklekem vyráží nepříjemně skákavou žabku Igora Geraskina.

17:50
    Nastřelený kotouč za bránu Viťazu si domácí zadáci pohlídali a Ojamäki vyváží do protiakce.

18:15
    Vyloučení v týmu Severstal Čerepovec (Andrej Alexejev – 2 min., hákování).

19:30
    Domácí se konečně usadili v útočném pásmu a rozehrávají přesilovkový vzorec.

20:00

V Podolsku začala lépe hostující Severstal, ale domácí její úvodní nápor přestáli a sami podnikli mezi 13. a 16. minutou mohutnou ofenzívu, kterou završil pěknou střelou pod víko Vitalij Popov. Domácím zbývá ještě po přestávce 15 vteřin z premiérové přesilové hry.

21:09
    Stěpan Starkov zvedal puk bekhendem pod víko, Vladislav Podjapolskij vyráží ramenem.

22:02
    Jegor Voronkov podpořil útok výpadem po levé straně, bekhendem z úhlu však zasáhl jen vnější konstrukci brány Severstali.

23:23
    Za domácí klecí ustál dva pokusy o naražení na mantinel Maxim Kazakov, protáhl se před bránu, ale z bezprostřední blízkosti Saprykinův beton nepřehodil.

24:14
    Začíná pátá minuta druhé třetiny a stále se nepřerušovalo. Smolinovu ránu vyráží Vladislav Podjapolskij bleskovým rozklekem.

24:56
    Situaci 3 na 2 zazdil hostující Vovčenko, jehož přihrávka zprava nepřešla přes hůl podolského obránce.

25:31
    Zdálo se, že Nikita Gončarov jen zavážel kotouč proti přesile do útočného pásma. Tam se však dokázal skvěle prokličkovat až před gólmana, který vyráží a po následném vyhození hostů přes všechny čáry je poprvé ve druhé třetině pískáno.

26:33
    Vyloučení v týmu Severstal Čerepovec (Igor Geraskin – 2 min., vysoká hůl).

27:06
    Daniel Audette z mezikruží střílí do brankáře a odražený puk klouže z útočného pásma. Viťaz musí začínat odznova.

27:38
    Ani Aaltonenův pokus zápěstím neprošel a Čerepovečtí vyhazují přes všechny čáry.

28:33

28:48
    Po Podjapolského zákroku vypukla strkanice mezi dorážejícími hráči a strážci gólmana hostů. Gončarov s Timašovem nakonec nepřešli do pěstního souboje.

30:35
    Hra ubíhá velmi plynule, ovšem uprostřed zápasu bez větších šancí.

31:59
    Jeden z domácích hráčů je bez hole, ve falešné přesilovce poslal Stenqvist střílenou přihrávku na Morozova, který se nedostal k zakončení.

32:17
    Čerepovec právě vstřelil branku!
    V témže střídání již hosté udeřili a vyrovnávají, když jeden z bránících hráčů byl stále v nevýhodě bez hole. V tlačenici před brankovištěm se nejlépe zorientoval JEGOR MOROZOV a došťouchl Stenqvistovu zpětnou přihrávku.
    Asistence: Jakob Stenqvist, Nikolaj Timašov.
    32:17 Jegor MOROZOV - 1:1

32:28
    Domácí Jegor Voronkov zůstal ležet po nárazu na hrazení a po asi tříminutové neplánované pauze opouští ledovou plochu v předklonu, naštěstí však po svých.

33:27
    Vyloučení v týmu Severstal Čerepovec (Daniil Vovčenko – 2 min., podrážení).

33:38
    Zinčenko měl před bránou zablokovanou hůl a nedostal se k dorážce křížné střely po ledě.

34:47
    Vitalij Popov se protáhl mezi dvěma hráči a bekhendem uvolnil Kirilla Rasskazova, který z ideální pozice nepropálil Vladislava Podjapolského.

35:27

35:36
    Hosté již byli v pěti, když Vladislav Podjapolskij vytáhl fantastický semafor vsedě proti golfáku Stěpana Starkova do protipohybu.

36:22
    Stěpan Starkov po neproměněném výpadu nedobrzdil a ošklivě narazil o zadní hrazení. Rozhodčí pískají přerušení hry, na led spěchá lékař podolského klubu.

36:42
    Hra pokračuje, ve středním pásmu vyhráli buly hosté a Jakob Stenqvist od pravého mantinelu přes všechny překážky posílá puk do Saprykinovy hrudi.

37:36
    Z rozhozené obrany žlutočerných se kotouč doklouzal až před Arťoma Borodkina, který mocným příklepem jen sestřelil jednoho z clonících protihráčů.

38:40
    Podjapolskij vůbec nevěděl, kde má puk – na rozdíl od Ojamäkiho, který si propadlý kotouč za bránou dojel a zkusil chytře o brankářova záda skórovat. Naštěstí pro Podjapolského se puk neodráží za čáru.

40:00

Hokejisté Čerepovce ve druhé části ubránili dvě oslabení, přežili několik velkých šancí soupeře a ve 33. minutě vyrovnali skóre, když se ve skrumáži nejlépe zorientoval jejich kapitán Morozov. Paradoxně tedy zatím obě třetiny vyhrálo mužstvo, které bylo většinu času pod tlakem. Stínem zápasu jsou zranění domácích Voronkova a Starkova, v obou případech nezaviněná po smolných nárazech do mantinelu.

40:53
    Příklep Ilji Chochlova Saprykin ztlumil, ale bez jeho vědomí mu kotouč propadl za záda. Tam si dojel DANIIL VOVČENKO dříve než podolští beci a doklepl ho do brány.
    Asistence: Ilja Chochlov, Vladislav Podjapolskij.
    40:53 Daniil VOVČENKO - 1:2

41:57
    Ojamäki spěchal s odpovědí, do přesnějšího zakončení z úhlu jej však nepustil důrazný Makar Chabarov.

43:24
    Saprykin šel proti skákavému nahození rozklekem a odráží kotouč až do ochranné sítě.

43:52
    Po dalším buly v pásmu Viťazu vyslal dělovku jen do zadního hrazení Robin Press.

43:58
    Vyloučení v týmu Severstal Čerepovec (Ilja Chochlov – 2 min., hákování). Trestuhodné oslabení za faul v útočném pásmu.

44:45
    Podjapolskij si povyjel proti Zinčenkovi, který pálí příklepem těsně vedle.

45:12
    Čerepovecký kapitán Morozov zůstal ležet bezvládně na ledě, tentokrát se bude vylučovat.

45:12
    Vyloučení v týmu Viťaz Moskevská oblast (Michail Smolin – 2 min., faul kolenem).

45:58
    Hosté jsou v plném počtu, začíná jejich zkrácená přesilovka.

47:12
    Severstal se v přesilovce k ničemu nedostala a také domácí jsou v pěti.

47:26
    Dumbadzeho švih od levého mantinelu se o držadlo protihráčovy hole odráží na tribunu. Následuje komerční pauza.

47:45
    Vyloučení v týmu Severstal Čerepovec (Robin Press – 2 min., držení). Zároveň bylo nařízeno trestné střílení za následné hákování v době, kdy již rozjetý Ojamäki ujížděl sám na brankáře.

47:45
    Niko Ojamäki neproměnil trestné střílení! Král kanadského bodování zakončil slabě po ledě a vedle brány jako někde v odborářské lize.
    47:45 Ojamäki selhal při trestném střílení

49:13
    Aaltonen nabil Audetteovi, který z mezikruží přestřeluje.

49:43
    A znovu Daniel Audette! Tentokrát po parádní otočce u mantinelu zmátl dva hráče a najel si zprava před brankáře, pokus prostřelit Podjapolského pod paží však nevyšel.

49:45

51:05
    Igor Saprykin raději podržel ve své výstroji dalekonosnou ránu ze středního pásma. Na řadě jsou čističi ledu a poslední reklamní pauza.

52:29
    Viťaz se vybičoval k velkému náporu, zatím se však na jeho hokejky nelepí přesnost.

53:04
    Naopak po Liškově protiútoku střílel nepříliš nebezpečně od mantinelu Vladislav Kodola a domácí brankář musel zastavit hru.

53:43
    Ránu Makara Chabarova po přímce vyráží Saprykin před sebe, domácí s odraženým kotoučem rychle podnikli brejk a vhazuje se na opačné straně.

55:20
    Saprykin se ohlížel za sebe, na rozdíl od zatím rozdílové akce však Pilipenkovu střelu měl ve výstroji pevně zachycenou a Joonas Nättinen číhal na dorážku marně.

56:24
    Vyloučení v týmu Viťaz Moskevská oblast (Michail Smolin – 2 min., nedovolené bránění).
    Za nic neřešící zákrok na Chochlova u mantinelu ho tři a půl minuty před koncem a za stavu 1:2 trenér Babenko těžko pochválí...

56:51
    Jegor Zubov mohl v oslabení vyrovnat! Přečíslení v tandemu na jediného beka zakončil sám, mířil dobře na zadní tyč, ovšem Vladislav Podjapolskij vytáhl klíčový zákrok hranou betonu.

58:10
    Pressovu tvrdou ránu vyráží Saprykin, hosté vrátili odražený kotouč na modrou čáru a tečovaný golfák Ilji Chochlova končí v ochranné síti.

58:24

58:33
    Domácí se řítili ve smečce do kontru, jenže Ojamäki dnes nemá den a vlastní nepřesností kotouč odevzdal.

59:02
    Saprykin spěchá na střídačku, na led skáče šestý hokejista Viťazu.

59:19
    Vitalij Popov pálí štiplavě přes obránce do lapačky čerepoveckého brankáře. Domácí šestice tak vybojovala pásmo.

59:19
    Oddechový čas pro domácí.

59:19
    Dnešní utkání sleduje 1351 diváků.

59:49
    Drtivý nápor domácích je korunován úspěchem a remízový král míří do dalšího prodloužení. IVAN ZINČENKO se skvěle zorientoval na brankovišti a bekhendem z úhlu vrátil z úhlu do sítě Audetteovu střelu, která narazila do betonu Podjapolského.
    Asistence: Daniel Audette, Miro Aaltonen.
    59:49 Ivan ZINČENKO - 2:2

60:00

V první minutě třetí třetiny hosté otočili skóre, přežili i trestné střílení a jen vteřinky je dělily od vítězství. Nakonec ovšem zaslouženou remízu vydřel 10,4 vteřiny před koncem v power-play Zinčenko. Hraje se důrazný hokej plný nasazení, hráči se snaží střílet z každé pozice a určitě ještě neřekli poslední slovo.

Střely na bránu 40:32 (8:13, 17:5, 15:14)
    Vhazování 35:22
    Hity 20:11
    Čas v útoku 10:30 – 8:46
    Vyloučení 3:6, bez využití.

60:01

60:30
    Zajímavý tah domácí lavičky, Saprykin míří znovu na střídačku, Aaltonen zakončuje akci Viťazu v power-play 4 na 3 střelou do betonu hostujícího brankáře.

60:41
    Risk domácí lavičky s odvoláním brankáře nevyšel. Chochlov ještě přes celé hřiště napálil jen zadní mantinel, ale NIKITA GUSLISTOV si kotouč dojel a pohotově uklízí do prázdné brány.
    Asistence: Ilja Chochlov.
    60:41 Nikita GUSLISTOV - 2:3

Souboj remízového krále s korunním princem KHL nezklamal, po parádní bitvě plné nasazení vedli nejprve domácí, pak od 41. minuty hosté, ale těsně před koncem při hře bez brankáře vydřel bod pro Viťaz a devatenácté prodloužení v sezóně Zinčenko. Druhý bod ovšem urvali potřetí v řadě hosté, když další nezvyklý tah trenéra Babenka potrestal v prodloužení do prázdné brány Guslistov.

Statistiky zápasu

Střely na bránu 41:33 (8:13, 17:5, 15:14 – 1:1)
    Vhazování 36:22
    Hity 20:11
    Čas v útoku 10:44 – 8:46

Adam Liška (ČER) 0+0, 2 střely, čas na ledě 18:29 (20:02:07)

Karel Jedlička

Branky a nahrávky: 16. V. Popov (Smolin, Audette), 60. I. Zinčenko (Audette, M. Aaltonen) – 33. J. Morozov (Stenqvist, Timašov), 41. Vovčenko (Chochlov, Podjapolskij), 61. Guslistov (Chochlov)

HC Viťaz Moskevská oblast: Saprykin (Dorožko) – K. Ljamin, D. Musin, Jepišin, Jegor Voronkov, Golovkov, Borodkin, Rydčenko, F. Zotov – Starkov, Ojamäki, M. Aaltonen – V. Popov, Smolin, Audette – N. Gončarov, Rasskazov, Arkalov – Urulin, I. Zinčenko, Zubov.

Severstal Čerepovec: Podjapolskij (Šugajev) – Chochlov, Press, Timašov, Stenqvist, M. Chabarov, N. Makejev, Čurkin – J. Morozov (C), Joonas Nättinen, Liška – Kodola, Vovčenko, Pilipenko – D. Dumbadze, Geraskin, Guslistov – Rooba, A. Alexejev, Abrosimov – M. Kazakov.

Rozhodčí: Bukin, Naumov – Novikov, Sivov