Rusko – Slovinsko 6:4 (kon.) | Kanada – Francie 9:1 (kon.) | Slovensko – Německo 3:4 (kon.)
Švýcarsko – Bělorusko 4:1 (kon.)
Švýcarsko
4:1 (1:0, 3:1, 0:0)
Bělorusko
Neděle 01.05.2011, 20:15Mistrovství světa

V závěrečné dvacetiminutovce už jsme branku neviděli, švýcarští hokejisté si bez problémů udrželi tříbrankový náskok a po vítězství 4:1 si zajistili postup do osmifinálové skupiny. Bělorusové o něj budou muset bojovat v přímé bitvě s Francií. Z Košic příjemný zbytek dne a úspěšný start do nového týdne. (22:22:26)

60:00

59:47
    Děmagin ještě dostává menší trest za krosček. Švýcaři budou hrát 5 na 3.

59:37
    Švýcaři zaujali pozice v útočnéím pásmu, čas se jim však krátí.

58:57
    Moser vjel v plné rychlosti do pásma, ale o puk přišel. Bělorusové vyhodili.

57:59
    Moser v útočné třetině fauloval Denisova, ale rozhodčí posílají za katr běloruského hráče. Zvláštní verdikt.

57:29
    Grabovskij se vymotal z rohu kluziště, z úhlu si najel ke Stephanovi, nicméně puk pod jeho betony za brankovou čáru neprotlačil.

56:58
    Bieber se nebojácně prodral kolem zkoprnělých obránců soupeře a dostal se až do Mezinovy blízkosti, ale v pádu nezakončil přesně.

56:37
    Bezinův švih od modré čáry pokryl Mezin.

55:50
    Puk ovšem stále za Mezinem, kde putuje z jedné strany na druhou. Kreativita ale v těchto fázích chybí i Švýcarům

55:06
    Rjadinskij na ledě.

54:38
    Monnet se po Ambühlově střele prodral až k dorážce, nicméně puk se odkutálel mimo tři tyče.

54:10
    Lotscher se po Stephanově rozehře dostával do šance, bělorusové se ale stihli vrátit.

53:42
    Rüthemann nebezpečně vystřelil, následně se natahoval i po dorážce, ale marně.

53:18
    Du Bois neudržel modrou čáru a následně vystavil své spoluhráče do ofsajdové pasti.

52:57
    Rjadinskij však následně fauloval a už sedí na trestné lavici.

52:38
    Hezkou střelu poslal na Stephana jeho skorojmenovec Stěpanov, švýcarský brankář si poradil.

52:08
    Další útok začnou Bělorusové až zpoza vlastní branky, na ledě se nyní opravdu neděje vůbec nic.

51:11
    Početní výhodu sice hokejisté v červeném nesehráli špatně, ale několik střel z delší vzdálenosti Mezina nepřekvapilo.

49:11
    Švýcaři hrají po faulu Denisova přesilovku, Diaz dvakrát nebezpečně pálil, ale neúspěšně.

49:03
    Bělorusové sice jsou v útočném pásmu aktivní, ale chybí jim střelba. Zato na druhé straně je tomu přesně naopak. Ukázkové přečíslení předvedli Monnet s Ambühlem, prvně jmenovaný ale Mezina nepřekonal.

48:12
    Zápas se dohrává výhradně jen z povinnosti, Švýcaři pečlivě brání obrannou modrou čáru a Bělorusové na nějaký soustavný odpor rezignují.

47:16
    I tuto přesilovku soupeře Švýcarsko bez větších problémů ubránilo.

46:27
    Kombinace Kosticyna s Denisovem potřebné ovoce nepřinesla, Švýcaři vyhazují.

45:54
    Rüthemann si zaútočil i v početní nevýhodě, našel ale jen připraveného brankáře Mezina.

45:16
    Nakonec vytěžili Bělorusové alespoň faul Ambühla. Další šance na zkorigování stavu.

44:57
    Tohle vypadalo zajímavěji! Pálil Denisov, dorážel Grabovskij, ale Stephan nadvakrát pozorný.

44:31
    Až teď zahrozili Ugarov s Michajlovem, svou akci ale ke gólovému konci nepřivedli.

43:40
    Hokej ale bohužel začíná upadat do ostrého podprůměru, už delší čas jsme neviděli střelecký pokus ani na jedné straně.

42:57
    Puk konstantně ve útočném pásmu Simsponova týmu, Bělorusku už chybí síly s nepříznivým stavem cokoliv udělat.

42:18
    Švýcaři kompletní, v klidu se ubránili.

41:08
    Švýcaři si dokonce v oslabení zaútočili, z křídla se sám na Mezina řítil Moser, ale svou forhendovou kličku do úspěšného konce nedotáhl.

40:44
    Přesilovku opět hraje to nejlepší, co Bělorusko na šampionátu má, ale opět bezúspěšně.

40:11
    Bělorusové si na začátek třetí třetiny přenášejí přesilovou hru, na trestné stále sedí Furrer.

40:01

V Košicích je nejspíš rozhodnuto. Bělorusům nepomohlo ani rychlé vyrovnání, Švýcaři byli i nadále lepším týmem a třemi góly ve střední pasáži hry si vytvořili bezpečný náskok. Další třetina začne zhruba ve 21:50.

40:00

39:47
    Kulakov faulován Furrerem, třetí běloruská přesilovka v zápase.

39:37
    Švýcaři přece jen s podvědomím tříbrankového náskoku polevili, ale konec druhé třetiny se neodvratně blíží.

39:02
    O vzruch se teď před Stephanem postarala elitní běloruská lajna. Z brankoviště dorážel Ugarov, ale neúspěšně.

38:14
    Hala teď ohlušujícím pískotem odměnila slvoenské reprezentanty, kteří v Bratislavě prohrávají s Německem o tři branky.

37:39
    Hezkým individuálním průnikem se blýskl Michajlov, jeho sražená střela ale ke Stephanovi ani nedolétla.

36:52
    Vauclair napřáhl k tvrdé ráně od modré čáry, chumel hráčů před brankou ale neprostřelil.

36:11
    Plüssovu střelu ztlumil Mezin, který poté dokonce ihned hokejkou rozehrál.

35:38
    Bělorusové sice po náhozu Děmagina vybojovali alespoň buly v útočném pásmu, následně se ale ihned dostali pod švýcarský tlak a jejich frustrace nebere koncí.

34:47
    Opět jsme sledovali poněkud nezáživnou herní pasáž s častými náhozy a souboji u mantinelu. Nakonec se ale dostal do nebezpečného zakončení z pravého kruhu Seger a pořádně vystrašil Mezina.

33:34
    Bělorusové se nemohou dostat ani do útočného pásma, natož k ohrožení Stephanovy svatyně. Hrají ve velké křeči a myšlenkami už spíše směřují k rozhodujícímu zápasu skupiny, který odehrají v úterý s Francií.

32:48
    Další dobrá švýcarská možnost! Monnet ujížděl s Ambühlem do přečíslení 2 na 1, zvolil střelu, ale vůbec netrefil prostor mezi třemi tyčemi.

32:17
    Navíc i nadále projevují své útočné choutky, Lotscher se natahoval před brankou po dorážce, ale na puk nedosáhl.

31:33
    Švýcaři už bruslí v plném počtu, z oslabení dokonce vytěžili čtvrtý gól a mohou tak zůstat ve velkém klidu.

30:51
    Švýcarsko právě vstřelilo branku!
    Bělorusové hráli přesilovku mizerně, nedostali se ani ke střelbě a dokonce sami inkasovali. Ambühl vypíchl v obranné třetině puk, hezkou žabičkou poslal do samostatného úniku IVA RÜTHEMANNA a ten se přesnou ranou nemýlil. Asistence: Andres Ambühl.

30:24
    Střely na bránu zatím 12:9 pro Švýcary.

30:05
    Trachsler osvobodil svůj tým a vyhodil do obranného pásma soupeře.

29:25
    Nakonec si však Bělorusové vymodlili přesilovou hru. Na trestné lavici už sedí za hákování autor druhé branky Goran Bezina.

29:17
    Kostjučenokovo nahození neslo přívlastek propagační, a tak Stephana z klidu vyrušit nemohlo.

28:39
    Simpson naordinoval svým svěřencům aktivní forčeking, který zatím přináší ovoce.

28:22
    Bělorusové i nadále v problémech ve vlastní třetině, zpoza branky se obtáčel Morris Trachsler, ale Mezin beton u levé tyčky udržel.

27:08
    Švýcaři poprvé v zápase unikají do dvoubrankového vedení. Nahození Gerbera od modré čáry bylo sice hodně nepřesná, od zadního mantinelu se ale odrazilo přímo na hůl RYANA GARDNERA, který dorážel do prázdné branky. Asistence: Beat Gerber a Ivo Rüthemann.

26:18
    Dobré šance pro Meleška s Kulakovem! Prvně jmenovaný zavezl puk před Stephana, odkud Kulakov dorážel. Ke štěstí mu scházelo pár centimetrů.

25:08
    Na tahu jsou opět Bělorusové, kteří to ale budou mít s dobýváním švýcarské branky těžké, protože v dosavadním průběhu utkání působili dost bezzubě.

24:11
    Tak tato akce bude aspirovat na trofej o nejhezčí gól turnaje! GORAN BEZINA se u manintelu chopil v útočném pásmu kotouče, objel s ním dva statické protihráče, dostal se před branku a rychlým bekhendovým blafákem vrací svému týmu vedení! Asistence: Ivo Rüthemann a Ryan Gardner.

23:14
    Švýcaři opět obrací své pohledy směrem dopředu, Čtvrté řadě se ale nepdoařilo udržet puk v pásmu.

22:27
    Bělorusům jakoby narostla křídla, i nadále pokračují v tlaku se svou třetí formací.

21:33
    Bělorusko právě vstřelilo branku!
    Tak to je blesk z čistého nebe. Bělorusové rozložili v útočném pásmu soupeře do poslední částečky, následně se prostor otevřel před DMITRIJEM KOROBOVEM, který tvrdým příklepem nedal Stephanovi žádnou šanci. Asistence: Viktor Kostjučenok, Andrej Stěpanov.

20:47
    Švýcaři vstoupili do druhé třetiny aktivně, Bělorusové vyhodili raději na icing.

20:30
    Diazovo nahození nebezpečně prosvištělo kolem Mezinovy brány!

20:01

Oba celky už kráčí na ledovou plochu.

První třetina rozhodně oslavu hokeje nenabídla, nicméně Švýcaři v ní byli zejména zpočátku mírně aktivnějším týmem a po přesné teči Gardnera vedou 1:0. Druhé dějství začne zhruba v 21:03.

20:00

19:42
    Kosticyn opět zkusil štěstí individuálně, tentokrát narazil na třetí švýcarské překážce.

19:01
    Švýcarsko je kompletní, do konce třetiny zbývá necelých šedesát vteřin.

18:29
    Střela Kostjučenoka byla hodně nepřesná a nemohla tak Stephana ohrozit.

18:13
    Bělorusové stále nevystřelili, jejich útočné počínaní je zatím velmi matné.

17:30
    Simpsonovi svěřenci se zatím v klidu brání, podruhé vyhodili.

16:52
    Nakonec si ale Kosticyn vymodlil faul po ostrém zákroku Diaze. První běloruská přesilovka.

16:42
    Kosticyn v útočném pásmu nejprve neprostřelil švýcarský obranný val a následně se zamotal do svých kliček.

16:08
    Na druhé straně zazlobil Sprunger, jehož nahození se od bruslí jednoho ze soupeře odráželo před Mezina.

15:49
    Toto byl mnohem zajíamvější pokus! Před Michajlovem se otevřel prostor a jeho švih musel hrudí zastavit pozorný Stephan.

15:42
    Na druhé straně pálil Goroško, puk prosvištěl kolem branky.

15:08
    Švýcaři po krátké komerční přestávce opět zabrali a unavené Bělorusy přehrává téměř každá útočná řada.

14:03
    Hluší pasáž první třetiny zakončil spíše takovým lehkým nahozením Monnet, ale jeho pokus Mezin viděl. Následná roztržka mezi Denisovem a Sprungerem už byla zbytečná.

13:35
    Na ledě první formace obou reprezentací, hra se ale odehrává ve středním pásmu.

12:57
    Bělorusům se každopádně povedlo trochu vyrovnat hru, Švýcaři už ani zdaleka nepůsobí tak suverénním dojmem jako v úvodní desetiminutovce.

12:14
    S odpovědí přispěchal Meleško, branku netrefil.

11:38
    Na oapčné straně kluziště se do přesily pustil Ambühl, vystřelil podobně jako Grabovskij a po zákroku Mezina byl odstaven od centra dění běloruskými obránci.

11:08
    Jediné nebezpečí pro Stephana zatím představuje soupeřova první formace. Grabovskij teď schoval svou střelu za obránce, ale švýcarský gólman si ji našel a puk udržel ve své moci.

10:44
    Další útok Švýcarů zakládal Gardner, Plüss mu ovšem přejel do útočného pásma příliš rychle a čároví pískají ofsajd.

10:04
    Jinak ale nemají Švýcaři s obranou ojedinělých akcí soupeře žádné problémy, Bělorusům chybí nápady.

9:08
    Útočnou aktivitu projevila také čtvrtá švýcarská formace, Bieberovi ale utekl puk do rohu a Bělorusové si zbytek šance pohlídali.

8:24
    Tak až teď hezká akce Bělorusů. Kosticyn přímočaře zavezl puk do útočné třetiny, Grabovskij měl dobrou pozici ke střele, ale vhodný moment k zakončení prováhal.

7:43
    Velmi řídce zaplněná košická Steel Arena zatím stále čeká na běloruskou šanci marně. Švýcaři naopak po gólu ožili a první formace dlouho držela puk v útočném pásmu.

7:08
    Švýcarská přesilovka sice postrádala aspekty z hokejové učebnice, nakonec se ale hokejisté Helvétského kříže prosadili typickým způsobem. Nahození Diaze od modré čáry usměrnil za Mezina přesnou tečí RYAN GARDNER. Asistence: Raphael Diaz.

6:33
    Bělorusové se zatím brání statečně, puk s vypětím všech sil dostali do středního pásma.

5:57
    Z pravého kruhu zkusil štěstí Martin Plüss, pálil však jen do připraveného Mezina.

5:39
    Teď ale Meleško zasáhl Sprungera do tváře vysokou hokejkou a usedá na trestnou lavici.

5:28
    Taktická vyčkávaná trvá i nadále, Švýcaři vystřelil na branku zatím pouze dvakrát, Bělorusové ovšem ani jednou.

4:37
    Švýcaři přesto mírně aktivnější, v útočném pásmu teď operuje Moserova formace. Zatím bezúspěšně.

3:48
    Hezkou střelu vyslal na Mezina z levého kruhu Rüthemann, běloruský gólman ale udržel puk ve výstroji.

2:57
    Na ledě se zatím nic neděje, puk sice putuje od brány k bráně, ani jeden z gólmanů ale zasahovat nemusel.

00:01

Obě mužstva sice vstoupila do turnaje výsledkově odlišným rozdílem, ale zatímco Švýcaři se na vítězství 1:0 po prodloužení nad podceňovanou Francií nesmírně natrápili, Bělorusové drželi dvě třetiny krok s jedním z favoritů šampionátu, výběrem Kanady. Dnes nás tedy čeká papírově velmi vyrovnané utkání.

Vítáme vás z košické Steel Areny, kde za malý moment svedou velmi důležitý souboj o postup ze skupiny, ale také o lepší výchozí pozici pro osmifinálovou část mužstva Švýcarska a Běloruska. Oba se v zákaldních skupinách světových šampionátu potkávají poměrně často. V roce 2008 se z vítězství 2:1 radovali Švýcaři, dva roky zpátky na MS v Rize pro změnu Bělorusové.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:15.
    Cestu našich mladých reprezentantů U18 šampionátem ve Finsku si můžete připomínat originálním dresem. Ten nyní můžete získat v této aukci.

Radek Barkman

Branky a nahrávky: 8. Gardner (Diaz), 25. Bezina (Rüthemann, Gardner), 28. Gardner (Gerber, Rüthemann), 31. Rüthemann (Ambühl, Du Bois) - 22. Korobov (Kostjučenok, Stěpanov)

Švýcarsko: Stephan (Genoni) - Diaz, Bezina - Gerber, du Bois - Seger, Sbisa - Vauclair, Furrer - Plüss, Rütheman,, Gardner - Ambühl, Monnet, Sprunger - Trachsler, Lotscher, Moser - Stancescu, Bieber, Lemm. Trenér: Sean Simpson.
    Bělorusko: Mezin (Shabanov) - Stasenko, Denisov - Kostjučenok, Korobov - Goroško, Kolosov - Rjadinskij - Ugarov, Kosticyn, Grabovskij - Děmagin, Stěpanov, Kitarov - Kulakov, Drozd, Meleško - Michajlov, Stas, Pavlovič - Kovyršin. Trenér: Eduard Zankovec.

Rozhodčí: Ország (SVK), Piechaczek (GER) - Gebauer (CZE), Schulz (GER)