Island – Slovinsko 32:34 (2.pol) | Španělsko – Rusko 30:27 (2.pol) | Chorvatsko – Norsko 26:20 (20:10)
Francie – Maďarsko 23:26 (20:15)
2. poločas
Island
32:34 (13:17)
Slovinsko
Pátek 20.01.2012, 18:10Mistrovství Evropy mužů

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:10.

Příjemný páteční podvečer při sledování dalších přenosů z házenkářského evropského šampionátu. Boje v základních skupinách uzavírá kvarteto duelů, z nichž jako první nabízíme velmi důležitý duel Islandu se Slovinskem ve skupině D. (0:0)

Za čtyřbodovým lídrem z Chorvatska jsou dvoubodoví Island a Norsko, zatímco Slovinci na první body stále čekají. Postupová matematika je tak velmi zajímavá. Slovinci k jistotě postupu do čtvrtfinálové skupiny potřebují jakkoliv zvítězit, Island k postupu potřebuje uhrát bod, v případě prohry o 1-3 branky se poté musí spoléhat na chorvatskou výpomoc v zápase s Norskem a prohra o více branek znamená islandský konec na šampionátu.

Oba celky se utkaly krátce před šampionátem, během přípravného turnaje v Dánsku se z výhry radovali Islanďané poměrem 29:26. (0:0)

1
    Utkání právě začalo. (0:0) (0:0)

1
    Dragan Gajič střelou z pravého křídla otevírá skóre zápasu. (0:1) (0:1)

2
    V úvodu druhé minuty se o islandské vyrovnání postaral Sigurdsson. (1:1) (1:1)

3
    Islanďané poprvé vedou, akci národní hvězdy Palmarssona dokonal Svere Jakobsson. (2:1) (2:1)

5
    První sedmičku zápasu proměňuje Dragan Gajič. (2:2) (2:2)

6
    Poprvé dnes skóruje Gudjon Valur Sigurdsson. (3:2) (3:2)

7
    Zormanovu přihrávku využil z hranice brankoviště Miha Zvižej. (3:3) (3:3)

8
    Jak už se stalo v hale Millenium zvykem, tisíce slovinských fanoušků vytváří bouřlivou kulisu. (3:3) (3:3)

8
    Luka Zvižej k jejich radosti posílá Slovince do vedení. (3:4) (3:4)

9
    Sverre Jakobsson skóruje z rychlého protiútoku. (4:4) (4:4)

10
    Zorman uvolnil na pravém křídle Gajiče, který se proti brankáři Gústavssonovi nemýlil. (4:5) (4:5)

10
    Jakobsson navíc inkasuje dvouminutový trest a Slovinci budou hrát první přesilovku, zahajují ji však v obraně. (4:5) (4:5)

10
    Gudjon Valur Sigurdsson skóruje i v oslabení. (5:5) (5:5)

11
    Uroš Zorman vrací Slovinsko do vedení. (5:6) (5:6)

12
    Aron Palmarsson prostřelil Skofa ve slovinské brance. (6:6) (6:6)

12
    Luka Zvižej uspěl z osmi metrů. (6:7) (6:7)

13
    Krátce po vypršení Jakobssonova trestu zvyšuje slovinský náskok Gajič krásným lobem ze sedmimetrového hodu. Poprvé v zápase jeden z týmů vede o více než branku. (6:8) (6:8)

14
    Sebastian Skube přidává už devátou slovinskou branku. (6:9) (6:9)

15
    Z islandského pohledu koriguje stav Aron Palmarsson. (7:9) (7:9)

16
    Gajič se v rohu hřiště provinil útočným faulem, na druhé straně Sigurdssona z levého křídla parádně vychytal Skof. (7:9) (7:9)

17
    Arnór Atlason snižuje na rozdíl jediné branky. (8:9) (8:9)

18
    Sebastian Skube uspěl povedeným podstřelem. (8:10) (8:10)

19
    Na Skubeho branku odpověděl Gunnarson. (9:10) (9:10)

20
    Dvoubrankové vedení vrací Slovincům Miklavčič. (9:11) (9:11)

22
    Střelci úspěšní na obou stranách, prosadili se Atlason a Pučelj. (10:12) (10:12)

22
    Atlason se dopustil technické chyby, čehož využil k třinácté slovinské brance Skube. (10:13) (10:13)

23
    Sigurdsson proměňuje trestný hod. (11:13) (11:13)

24
    Na druhé straně se z totožného místa neprosadil Gajič, kterého vychytal Gústavsson. (11:13) (11:13)

26
    Brumen střílí už čtrnáctou slovinskou branku, na což Islanďané reagují oddechovým časem. (11:14) (11:14)

27
    Po něm skóruje Arnór Atlason. (12:14) (12:14)

28
    Jure Dolenec vrací Slovinsku tříbrankový náskok. (12:15) (12:15)

29
    Gudjon Valur Sigurdsson skóruje ze sedmičky. (13:15) (13:15)

29
    Zorman byl faulován na hranici brankoviště, Slovinci mají k dispozici další sedmičku. (13:15) (13:15)

30
    Míč si vzal do ruky tentokrát Jure Dolenec a prostřelil Gústavssona. (13:16) (13:16)

30
    Palmarsson se neprosadil a deset sekund před koncem prvního poločasu si Slovinci berou oddechový čas. (13:16) (13:16)

30
    Slovinci těžkou úlohu zvládli a Uroš Zorman střílí branku dvě sekundy před koncem prvního poločasu. (13:17) (13:17)

30
    První poločas skončil. (13:17) (0:0)

Po třiceti minutách vede Slovinsko nad Islandem 17:13 a má ve svých rukou postupovou bitvu ve skupině D. Ještě jednou opakuji, že Slovinci k postupu musí nutně zvítězit, Island nesmí prohrát o více než tři branky, při nižší prohře se pak musí spoléhat na chorvatské vítězství nad Norskem. (13:17)

31
    Začal druhý poločas. (13:17) (0:0)

31
    Druhý poločas otevřel svou trefou po čtyřiceti sekundách Petersson. (14:17) (14:17)

32
    Luka Zvižej vrací Slovinsku čtyřbrankový náskok. (14:18) (14:18)

32
    Podruhé se po změně stran trefuje Petersson. (15:18) (15:18)

32
    Hraje se v rychlém tempu, už čtvrtou branku během úvodních dvou minut druhého poločasu střílí Gajič. (15:19) (15:19)

33
    Jure Dolenec posílá balkánský celek už do pětibrankového vedení. (15:20) (15:20)

34
    Po zákroku Dolenece nad rámec házenkářských pravidel bude mít Island dvouminutovou početní převahu. (15:20) (15:20)

34
    Po dalším faulu Mihy Zvižeje i potřetí dnes Gudjon Valur Sigurdsson proměňuje sedmičku. (16:20) (16:20)

35
    Islanďané měli možnost dalšího snížení, ale ztrácí míč a Dragan Gajič skóruje z rychlého protiútoku. (16:21) (16:21)

36
    Takřka totožná situace, i se zakončením Gajiče. (16:22) (16:22)

36
    Slovinci jsou v plném počtu, Island svoji přesilovku prohrál 1:2 a postup se mu vzdaluje. (16:22) (16:22)

37
    Sebastian Skube dále navyšuje slovinské vedení a donutil trenéra Gudmunssona k oddechovému času. (16:23) (16:23)

37
    Slovinskými fanoušky zaplněná hala Millenium ve Vršacu si dosavadní průběh maximálně užívá. (16:23) (16:23)

38
    Arnór Atlason snižuje na rozdíl šesti branek. (17:23) (17:23)

38
    Islandskou obranou se probil Jure Dolenec. (17:24) (17:24)

39
    Sigurdson prostřelil Skofa. (18:24) (18:24)

39
    Branky padají v rychlém sledu, o tu další se postaral Skube. (18:25) (18:25)

39
    A nemýlil se ani Palmarsson. Ve Vršacu se otevřela velká přestřelka. (19:25) (19:25)

40
    Poprvé se dnes do střelecké listiny zapisuje Thórir Olafsson. (20:25) (20:25)

40
    Branka Luky Zvižeje neplatí, což těžce nesou ochozy haly Millenium. (20:25) (20:25)

41
    O míč ale přichází i Islanďané. (20:25) (20:25)

42
    Další technická chyba Slovinců a Island se nadechuje k náporu, třetí branku seveřanů v řadě střílí Petersson. (21:25) (21:25)

43
    Jure Dolenec proměňuje slovinskou sedmičku. (21:26) (21:26)

44
    Luka Zvižej nedovoleně atakoval Palmarssona, Islanďané budou rozehrávat z devíti metrů. (21:26) (21:26)

44
    Atlason prošel slovinskou obranou až k brankovišti a překonal Skofa. (22:26) (22:26)

44
    Gustavsson se zaskvěl proti Zormanovi, poté ale Islanďané špatnou přihrávku ztrácí míč. (22:26) (22:26)

45
    Miha Zvižej skóruje z brejku a Slovinsko vede opět o pět. (22:27) (22:27)

45
    Atlason střílí třiadvacátou islandskou branku. Za polovinu druhého poločasu je stav přestřelky 10:10. (23:27) (23:27)

46
    A další branka, úspěšným střelcem díky své levačce Jure Dolenec. (23:28) (23:28)

46
    Z hranice brankoviště skóruje islandský pivot Kristjánsson. (24:28) (24:28)

46
    Velká nepříjemnost pro Island, Alexander Petersson inkasuje dvouminutový trest. (24:28) (24:28)

46
    Jure Dobelšek skóruje z levého křídla. (24:29) (24:29)

48
    Islanďanům už hrozila ztráta míče za pasivní hru, ale Sigurdsson dokázal skórovat po devítimetrovém hodu. (25:29) (25:29)

48
    Dosud neviditelný Dobelšek znovu uspěl z levého křídla. (25:30) (25:30)

49
    Krásnou technickou střelou přidává další islandskou branku Kristjánsson. (26:30) (26:30)

50
    Slovinci přichází o míč a v útoku v červeném hrající Islanďané. (26:30) (26:30)

50
    Ovšem jejich úsilí hatí nepřesná přihrávka Pálmarssona. (26:30) (26:30)

51
    Špiler překonává Gustavssona. (26:31) (26:31)

51
    Kristjánssona z hranice brankoviště skvělým zákrokem vychytal Skof a Slovinsko má jednou nohou nakročeno do čtvrtfinálové fáze turnaje. (26:31) (26:31)

52
    Špiler si neporozuměl s Lukou Zvižejem a Slovinci přichází o míč. (26:31) (26:31)

52
    K veliké radosti slovinských fanoušků Skof vychytal i Arona Palmarssona. (26:31) (26:31)

53
    Zaskvěl se i Gustavsson proti Dolenecovi. (26:31) (26:31)

53
    Na druhé straně skóruje z brejku Olafsson, navíc si dvouminutový trest vysloužil Špiler. (27:31) (27:31)

53
    Slovinsko pasivní hrou přichází o míč. (27:31) (27:31)

54
    Z pravého křídla uspěl Thorir Olafsson. (28:31) (28:31)

54
    Krásnou individuální akcí se prosadil Uroš Zorman. (28:32) (28:32)

55
    Škof si připisuje výborný zákrok proti Palmarssonovi a Slovinci v hledišti bouřlivě oslavují další jeho skvělý moment. (28:32) (28:32)

55
    Skube svoji střelu neproměňuje, ovšem Islanďané o míč přichází. (28:32) (28:32)

55
    Obrovskou chybu předvedli Slovinci, kteří běželi ve třech proti jedinému Islanďanovi, Zorman také dopravil míč do sítě, ovšem přešlápl brankoviště. Díky tomuto momentu stále naděje Islanďanů žijí. (28:32) (28:32)

56
    V úvodu závěrečné pětiminutovky navíc bude Island hrát přesilovku, provinil se Dolenec a je to pro něj druhý dnešní trest. (28:32) (28:32)

56
    Sigurdsson ji otevírá úspěšnou sedmičkou. (29:32) (29:32)

57
    Čtyři minuty do konce, Island k postupové naději nesmí prohrát o více než tři branky. (29:32) (29:32)

57
    Peterssonův pas proměňuje Svere Jakobsson, slovinský náskok už se zúžil na pouhé dvě branky a ještě téměř minutu budou hrát Balkánci v pěti. (30:32) (30:32)

57
    Skube střílí velmi důležitou branku. (30:33) (30:33)

58
    Islanďané nepřesnou přihrávkou dohráli míč do křídla a kulatý nesmysl končí v zámezí. (30:33) (30:33)

58
    Další trefa Sebastiana Skubeho. (30:34) (30:34)

58
    Slovinští fanoušci bouřlivě oslavují postup, teď už jde zřejmě pouze o naděje Islandu, který nesmí prohrát o čtyři branky. (30:34) (30:34)

59
    Sigurdsson neproměňuje sedmičku! Výborný zákrok Škofa. (30:34) (30:34)

59
    Devadesát sekund před koncem si Slovinci berou oddechový čas. (30:34) (30:34)

59
    Jeden zajímavý postřeh, Slovincům se nehodí aktuální vedení o čtyři branky, protože v případě postupu Norska by neměli do další fáze žádný bod, zatímco pokud vyhrají rozdílem do tří branek a Chorvaté porazí Norsko, ponesou si Slovinci do další fáze tuto výhru. (30:34) (30:34)

60
    Slovinci přichází o míč přihrávkou do zámezí, evidentně vědí, jaká je situace. (30:34) (30:34)

60
    Závěr se mění v obrovskou frašku, Palmarssona výborným zákrokem vychytal Škof, ovšem Slovinci naprosto přestali hrát, nechali doběhnout pro míč Kristjánssona, který poté snadno prostřelil slovinského brankáře. (31:34) (31:34)

60
    Neuvěřitelné chvíle se stávají skutečností, Slovinci v závěru pouze odhodili míč do zámezí a nechávají Island vstřelit další snadnou branku v samém závěru zápasu! (32:34) (32:34)

60
    Konec zápasu. (32:34) (0:0)

Slovinsko poráží Island 34:32 a slaví postup do čtvrtfinálové skupiny! Ovšem svůj kredit za výborný dnešní výkon shodilo poslední minutou, kdy úmyslně doslova darovalo Islandu dvě branky, aby Island ještě udržel šanci na postup v případě večerního chorvatského vítězství a Slovinci tak mohli zahájit čtvrtfinálovou skupinu se ziskem dvou bodů místo žádného v případě postupu Norska. (32:34)

Sedmi brankami ke slovinské výhře přispěli Skube a Gajič, o jednu méně přidal Dolenec. Bratři Zvižejové po výborném výkonu proti Chorvatsku dnes zůstali každý na dvou střeleckých úspěších. Na druhé straně vstřelil devět branek Sigurdsson, pěti se pak do střeleckých statistik zapsal Atlason. (32:34)

S konstatováním, že po skvělé devětapadesátiminutové házenkářské bitvě a frašce v závěru zápasu postupují Slovinci do čtvrtfinálové skupiny, zatímco Island musí čekat na prohru Norska, se na chvíli loučím a u zápasu Francie s Maďarskem za půl hodiny těšim opět na přečtenou. (32:34)

(32:34) (32:34) (13:50:32)