Slovensko – Bělorusko 5:1 (kon.) | Norsko – Lotyšsko 3:0 (kon.) | Švýcarsko – Francie 2:4 (kon.)
Německo – Dánsko 2:1 (kon.) | Kazachstán – Kanada 0:8 (kon.) | Itálie – Švédsko 0:4 (kon.)
Norsko
3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Lotyšsko
Sobota 12.05.2012, 12:15 • Ericsson Globe • Mistrovství světa

Nejlepšími hráči obou týmů Lars Haugen a Krisjanis Redlihs. Střely na branku 30:25. To je pro tuto chvíli vše, za pár okamžiků ovšem ve Stockholmu odstartuje další zápas, ve kterém se o naději na postup a zároveň udržení střetnou Dánové s Němci. Do té doby hezký den! (14:28:31)

Je tu závěrečná siréna, Norové vítězí. K jejich úspěchu položil základ vlastní gól Lavinše v úvodní třetině, ve druhé části pak přidali branky Martinsen a Thoresen, na což už Lotyši nenašli odpověď. Dokázali sice dvakrát trefit tyč, ale štěstí jim nepřálo a nakonec nedokázali Haugena překonat ani jednou. Norové tak na turnaji podruhé vítězí a v tabulce se posouvají na čtvrté místo právě před Lotyše. Pro ty znamená porážka komplikaci v cestě za vysněným postupem.

60:00

59:52
    Norové s pukem na holi za Haugenem, již se nic nestane.

59:40
    Puk ve středním pásmu.

59:19
    Teď jeden nesmělý pokus Daugavinše o zteč modré čáry, neúspěšný.

59:02
    Norové stále u kotouče, Lotyši už se ani příliš nesnaží.

58:49
    Röymark vybídl ke střele Holteta, jeho pokus odblokován mimo.

58:33
    Holtet kličkuje v rohu kluziště a norští fanoušci stále slaví.

58:22
    Masalskis ještě lapil pokus Tollefsena od modré čáry.

58:12
    Norové se osvobodili a Holtet nahodil na Masalskise, buly. Galvinš se lehce postrkuje s Tryggem, ale obejde se to zřejmě bez trestů.

57:58
    Indrašis operuje za Haugenem, je ale tísněn.

57:53
    Daugavinš mu vrátil puk, Sotnieks trefil bekhendem pouze Haugena.

57:40
    Sotnieks s pukem v rohu za Haugenem.

57:27
    Pujacs nahodil, kotouč si v pohodě bere Haugen a rozehrává.

57:23
    Vhazovat se bude ve středním pásmu.

57:19
    Meija vyváží puk.

57:16
    Navíc nyní rozehrávka Dzerinše končí icingem.

56:58
    Norové kompletní a to znamená zřejmě definitivní konec lotyšských nadějí.

56:47
    Haugen, ač neviděl, vyráží pokus Krisjanise Redlihse.

56:36
    Sprukts také, ke střele se nedostal.

56:17
    To se jim ovšem nedaří, puk létá z hokejky na hokejku, ale střelba chybí. Redlihs nyní zablokován.

55:54
    Norští fanoušci již slaví bez ohledu na to, že Lotyši se nadále snaží korigovat výsledek.

Dnešní utkání sleduje 5332 diváků!

55:52
    Opět střílí Pujacs, Haugen připraven.

55:46
    Galvinš míří do Haugenova betonu.

55:32
    Pujacsův tvrdý pokus minul pravou Haugenovu tyč.

54:56
    Po souboji u mantinelu končí na ledě Meija. Komerční přestávka, po které čeká na Lotyše přesilovka - Skröder inkasuje dvě minuty za podražení.

54:37
    Dzerinš hledal před brankou Berzinše, ten nedokázal zakončit.

54:16
    Masalskis sklapl betony včas, což znamená konec nadějí Bonsaksena na vstřelení gólu.

54:00
    Norové jen nahazují a střídají.

53:39
    Lavinš vypálil do Haugenova betonu, po dlouhé době registrujeme střelu na bránu.

53:28
    Ne však na dlouho, neurodila se žádná střela.

53:14
    Norové se usazují v pásmu.

53:03
    Pujacs rozehrává a čas běží.

52:50
    Širokovs protečoval do pásma, ale pak už hrají Norové.

52:34
    Daugavinšův pokus zblokován, ani Haugen se nemusí vytrhávat z relativního klidu.

52:13
    Bastiansen hodně nepřesný, nicméně donutil Masalskise alespoň ke kontrolujícímu pohledu.

51:53
    Hodně hluchá pasáž, plná nepřesností. Nikdo nikam nespěchá, jako kdyby i Lotyši už vše vzdali.

51:39
    Cibulskis s pukem na holi za vlastní brankou.

51:18
    Norové lehce kombinují, ani se netlačí ke střelbě, nemají proč. Od výhry je dělí necelých devět minut.

50:58
    Sprukts se puku nedočkal a je tím pádem veta po možnosti Lotyšů.

50:48
    Lotyši i po sérii nepřesností u puku.

50:32
    Ken-Andre Olimb zablokoval přihrávku Mikelise Redlihse.

50:20
    Meija nezpracoval kotouč a hrát tak mohou Norové.

50:05
    Lotyši kompletní.

49:52
    Rosseli Olsen minul zajímavým pokusem levou tyč.

49:40
    Meija dobře napadá a komplikuje Norům život.

49:22
    Hansen přihrál nepřesně a Galvinš vyhazuje.

49:04
    Thoresen si prohodil puk mezi dvojicí beků a Norové kombinují.

48:53
    Haugen likviduje nahození od mantinelu, Lotyši ale naspořili nějaký ten čas.

48:51
    Olimb našel Bastiansena, ten byl sám na levém kruhu, při zakončení do poloodkryté branky ale netrefil puk ideálně.

48:40
    Lotyši odeslali kotouč do bezpečí.

48:22
    Mathis Olimb křížným pasem našel Skröder,a ten trefuje přesouvajícího se Masalskise.

48:06
    Sotnieks vyhazuje.

48:03
    Po souboji v obranném pásmu Lotyšů se bude vylučovat, Cibulskis komplikuje již tak dost složitou situaci Lotyšů, když fauluje Bastiansena.

47:58
    Norové nahazují a pílí za kotoučem.

47:49
    Icing Norů.

47:36
    Lotyši se tlačí do pásma, ale Dzerinš se nedostal do pozice vhodné pro zakončení.

47:19
    Galvinš odzbrojil Skrödera.

46:53
    Masalskis vyrazil ránu Thoresena a odražený kotouč odpálil do bezpečí Sotnieks.

46:42
    Norové po buly u kotouče.

46:40
    Širokovs po příhře Galvinše prověřil Haugena, ten po delší době zasahuje.

46:30
    Skröder mířil do ochranné sítě, komerční přestávka.

46:26
    Sotnieksovi se nepovedla rozehrávka.

46:13
    Masalskis v permanenci, nevypadá to, že by se Lotyši nadechovali k obratu.

45:51
    Tak ne, byla to dvojitá tyč. Ještě se dostal do šance Holtet, ale Masalskis zasáhl.

45:30
    Střela Holöse zřejmě skončila za Masalskisem, rozhodčí to zatím nezaregistrovali.

45:15
    Mathis Olimb přeposlal kotouč na na Röymarka, ten ranou z voleje trefil Masalskise.

44:54
    Mikelis Redlihs v novém dresu zkoušel štěstí z levé strany, minul.

44:39
    Indrašisovo nahození likviduje Haugen a hned rozehrává.

44:21
    Sprukts si puk přikopl a od levého mantinelu minul branku Haugena.

44:08
    Galvinš má další možnost něco vymyslet.

43:59
    Masalskis ukryl v lapačce střelu Hansena.

43:41
    Krisjanis Redlihs rozehrává...

43:23
    Meija spěchá za pukem, ale je odstaven a hrát mohou Norové.

43:05
    Norové jen nahazují puky a už se nikam moc neženou.

42:58
    Další vhazování, tempo zápasu poněkud opadlo.

42:38
    Masalskis odehrál puk před Bastiansenem.

42:17
    Lotyši se ženou za kotoučem, ale Trygg jej odehrál do středního pásma.

42:10
    Buly ve středním pásmu.

40:01

41:30
    Lotyši vyhazují.

41:28
    Holtet po příhře Skrödera prověřil Masalskise.

41:21
    Holös udržel pásmo.

41:01
    Ask s pukem na hokejce.

40:41
    Masalskis holí vypíchl puk, který se chystal do branky zamést Thoresen.

40:18
    Lotyši se osvobozují.

40:05
    Norové nahazují do pásma.

Na konci druhé třetiny ještě inkasoval Daugavinš dvě minuty za sekání, Nory čeká další přesilová hra.

Na norské straně je střelecky nejaktivnější Martinsen, jeden z jeho čtyř pokusů také skončil v síti. To Galvinš a Meija, kteří pálili třikrát, přesně zamířit nedokázali. Nejvíce času na ledě strávili Jonas Holös (18:35) a Krisjanis Redlihs (15:06).

V úvodu druhé třetiny Lotyši hrozili a Krisjanis Redlihs trefil dokonce tyč, ta Haugena zachránila dnes podruhé. Chvilku poté se ovšem trefil Martinsen a v závěru třetiny navýšil norské vedení ještě Thoresen. Lotyšům není nic platná střelecká aktivita, ve druhé třetině stříleli jedenáctkrát, ale za hluché pasáže pykají a budou to mít již hodně těžké, pokud chtějí s výsledkem něco udělat. Střely na branku: 19:19.

40:00

39:53
    Haugen ještě vyráží nahození Spruktse ze středního pásma.

39:50
    Za potlesku tribun míří Redlihs na střídačku.

39:50
    Mikelis Redlihs inkasoval ránu kotoučem do obličeje, nepříjemný moment.

39:44
    Ještě Sprukts, ale ani on se ke střele nedostal.

39:30
    Indrašis za brankou našel Meiju, ten byl zablokován.

39:14
    Dzerinš objel branku, ale nenahrál přesně.

38:59
    Norové odzbrojili Lotyše, pro ně to již nevypadá zrovna nejlépe.

38:43
    Norsko právě vstřelilo branku!
    Hansenovo nahození se dostalo před branku, Cibulskis nedokázal kotouč odpálit a PATRICK THORESEN už měl relativně snadnou úlohu, trefil se přesně. Asistence: Mads Hansen a Per-Age Skröder.

38:35
    Holös podél mantinelu přihrál Hansenovi...

38:30
    Cibulskis zahrál na zakázané uvolnění.

38:21
    A teď Masalskise, který jeho pokus dobře viděl.

38:00
    Norové v tuto chvíli nikam nespěchají a kontrolují puk, Martinsen posléze trefil jen obránce.

37:43
    Hansen nevyužil chyby v lotyšské rozehrávce a puk mu utíká.

37:24
    Lotyši jsou v plném počtu.

37:10
    Trygg nahodil na zadní mantinel, ale tam se k puku dostal Galvinš a opět vyhazuje.

36:24
    Tollefsen minul branku od pravého mantinelu.

35:55
    Holös pokazil rozehrávku a Lotyši se hnali dopředu, Daugavinš ale celou akci zakončil jen střelou do bruslí Holöse, který tak napravil svou chybu.

35:39
    Holös na Thoresena, ten se ale ke střele nedostal.

35:29
    Norové v pásmu a kombinují.

35:24
    Bude se vylučovat, na trestnou lavici míří Berzinš, který atakoval Hansena a odměnou mu jsou dvě minuty (plus deset jako bonus) za úder do oblasti hlavy a krku.

35:11
    Nahození Dzerinše chytil Haugen do lapačky a bleskově rozehrál.

34:58
    Meija posílá puk do středního pásma.

34:50
    Přerušení a vhazovat se bude před Masalskisem, chvilka oddechu pro Nory.

34:31
    Nyní padá k ledu Cipulis, což znamená konec lotyšské možnosti.

34:18
    Branku minul i Daugavinš, Norové kompletní.

33:17
    Galvinšovo nahození odrazil Haugen, Norové se osvobozují.

33:06
    Krisjanis Redlihs minul pravou tyč Haugenovy branky.

32:40
    Oba Redlihsové si vyměnili kotouč, poté se dostal do šance Indrašis, ale trefil jen padajícího Trygga.

32:33
    Krisjanis Redlihs od modré trefil Haugena do hrudi.

32:24
    Lotyši málem přišli o pásmo.

32:18
    Po komerční přestávce čeká druhá přesilovka i na Lotyše. Anders Bastiansen inkasuje dvě minuty za faul na Dzerinše.

32:16
    Meija zablokován, bude se vylučovat.

32:01
    Nyní se Norové osvobodili.

31:57
    Buly vyhráli Lotyši, od modré ihned střílel Galvinš a Haugen kotouč schoval v lapačce.

31:53
    Haugen přikryl kotouč po střele Berzinše.

31:36
    Lotyši nyní aktivnější, Cipulis tečuje těsně vedle.

31:24
    Cibulskis minul svým pokusem branku.

31:13
    Širokovs za norskou brankou.

31:02
    Co Lotyši nedají... Saulietis vjel do pásma, vypálil, odražený kotouč se dostal na hůl Mikelise Redlihse a ten měl mnoho možností, kam kotouč poslat. Byl však tísněn Kaunismäkim a možná i z toho důvodu si vybral ten nejhorší možný - Haugenův beton.

30:54
    Dopředu se žene dvojice Lotyšů.

30:42
    Hansen přiťukl na Aska, jeho pokus míjí branku.

30:26
    Hansen nahodil, Ask u mantinelu bojuje o puk.

30:12
    Lotyši jsou kompletní.

29:57
    Přesilovka se Norům krátí, Trygg v pásmu.

29:53

29:40
    Lotyši vyhodili, chvíli to vypadalo i na brejk, ale Sprukts nepřihrál přesně.

29:21
    Holtet nahodil a Norové spěchají za pukem.

29:17
    Masalskis si smlsnul na pokusu Skrödera.

29:06
    Trygg od modrí střílel těsně vedle.

28:52
    Opět Thoresen neprostřelil Masalskise.

28:39
    Thoresen zakončil akci Norů nepřesnou střelou, která Masalskise nevyděsila.

28:31
    U kotouče Holös.

28:17
    Lotyši bleskově vyhazují.

28:13
    Je tu další vyloučení, druhou přesilovku si zahrají Norové. Saulietis uložil Holteta k ledu krosčekem.

27:52
    Trygg poslal dopředu Mathise Olimba, tomu se nepovedlo rozehrát.

27:22
    Širokovs získal za brankou puk a zkusil štěstí, Haugen byl mimo tři tyče, ale kotouč se neodrazil tak, jak lotyšský útočník potřeboval.

27:01
    Stadionem obíhá vlna, kterou vyvolali pochopitelně spokojení Norové.

27:01
    Od modré nahazoval Pujacs, kotouč končí v ochranné síti.

26:55
    Buly vyhráli Norové.

26:54
    Komerční přestávka.

26:54
    Redlihs našel Indrašise, ten opět střílí od modré, ale Haugenova lapačka zasahuje.

26:31
    Spruktsův pokus od modré likviduje Haugenův beton.

25:54
    Mats Trygg dostal ideální přihrávku od Aska, tvrdě vypálil, kotouč na brankovišti tečoval ANDREAS MARTINSEN a ten prolétl až za překvapeného Masalskise. Asistence: Morten Ask.

25:39
    Olimb vzápětí uklouzl a hrát mohou Lotyši.

25:35
    Štěstí zkoušel Ken-Andre Olimb, jeho rána končí ve výstroji Masalskise.

25:12
    Norům ani Lotyšům se teď nepovedla rozehrávka.

24:58
    Röymark neprošel přes modrou čáru.

24:46
    Fanoušci Lotyšů vycítili vážnost chvíle a podporují svůj tým, ten ovšem mohutné skandování dotáhlo jen k ofsajdu.

24:42
    Haugen ukryl puk po teči Indrašise.

24:42
    Následně Indrašis nabil Krisjanisovi Redlihsovi a jeho pokus končí na tyči.

24:22
    Indrašis v rychlém brejku poslal kotouč na Daugavinše, ten se ale dostal z ideální pozice a Haugen to neměl až tak těžké.

24:00
    Od modré pálil Holös, jeho pokus před Masalskisem zblokován mimo dosah norských holí.

23:45
    Redlihs kombinuje s Daugavinšem, tomu ale puk utekl.

23:39

23:28
    Jass se snažil vydolovat puk u mantinelu, Lotyši ale nejsou v této třetině zatím nebezpeční.

23:00
    Puk po delší době u Haugena.

22:51
    Icing Lotyšů, Cibulskisovi se nepovedlo rozehrát.

22:33
    Norové stále u puku, Thoresen zblokován.

22:22
    Norové stále operují v útočném pásmu, Daugavinš přišel o puk a Olimb jej hned přeposlal Martinsenovi. Jeho pokus z mezikruží neomylně našel náruč Masalskise.

22:03
    Martinsen si nepřišel na Masalskise.

21:39
    Bastiansen střílel od mantinelu, Spets ještě obkroužil branku, ale nedokázal zasunout kotouč do sítě.

21:22
    Puk v rohu za Masalskisem.

21:12
    Lotyši zahráli na icing.

20:58
    První minuta mnoho vzruchu nepřinesla, obrany pozorné.

20:47
    Galvinš našel jen hůl Trygga.

20:32
    Pro Mikelise Redlihse byla modrá čára nepřekonatelnou překážkou.

20:23
    Ale hrát mohou Lotyši.

20:10
    Trygg posunul na Hansena, ten protečoval do útočného pásma.

20:05
    Norové u kotouče.

20:01

V první třetině se ke třem střeleckým pokusům dostali Skröder na norské straně a Meija na lotyšské, v tomto ohledu jsou ve svých týmech nejlepší. Na ledě nejvíce času strávili Olle-Kristian Tollefsen (9:46) a Krisjanis Redlihs (7:09). První jmenovaný takovou porci minut zvládl navzdory tomu, že si odpočinul dvě minuty na trestné lavici.

Je za námi první dvacetiminutovka, ve které se ujal jediný střelecký pokus. I když - pokus to ani nebyl, Lotyši kotouč do své sítě dopravili sami, nicméně všemu předcházel průnik Holöse a produktivní norský bek byl také označen jako střelec branky. Vedení Norů je naprosto zasloužené, po většinu utkání byli aktivnějším celkem. Lotyši byli ke gólu také blízko, ale Meija trefil jen břevno a puk se odrazil těsně před brankovou čáru. Oba týmy nevyužily po jedné přesilové hře. Střely na branku 11:8.

19:15
    Olimb vyhnal sám sebe z pásma a Lotyši kompletní.

19:01
    ...následně pálí dvakrát po sobě z úhlu, Masalskis připraven.

18:45
    Bastiansen krouží...

18:28
    Norové pokračují v náporu.

17:57
    Masalskis fantasticky zneškodnil pokus Thoresena. Dorážka se nepovedla Askovi. Holtet pak trefil opět jen výtečně postaveného Masalskise.

17:45
    Sražený pokus Thoresena minul branku Masalskise.

17:32
    Zkoušel štěstí zpoza branky, Redlihs odbrátil nebezpečí.

17:19
    Norové v pásmu, konkrétně Ask.

17:12
    Opět se bude vylučovat, Dzerinš inkasuje dvě minuty za držení.

16:58
    Mathis Olimb hledal Hansena, ten nezpracoval puk a přišel o něj.

16:41
    Haugen si vychutnal i střelu Berzinše.

16:27
    Zpoza branky se vynořil Meija a snažil se puk prošťouchnout do sítě, Haugen pozorný.

16:05
    Jejich útočná akce končí střelou Spetse, tomu následně puk utekl a hrají Lotyši.

15:50
    Norové získali kotouč a budou chtít uklidnit hru.

15:33
    Indrašis se ke střele nedostal, byl odstaven Tryggem.

15:22
    Norové jsou kompletní.

15:01
    Mikelis Redlihs s pukem na holi v pásmu.

14:59
    Buly před Haugenem.

14:57
    Daugavinšův pokus zblokován.

14:38
    Krisjanis Redlihs ukryl svůj pokus za Bastiansena, Haugen zakročil.

14:29
    Pujacs nepřesně, po následném závaru se ještě pokoušel dorazit Sprukts. Dva bojovní kohouti na ledě, hraje se pět proti čtyřem.

14:07
    A po buly Lotyši vyhazují.

14:04
    Haugen pozorný, nyní ale nemusel zasahovat, pokus Krisjanise Redlihse byl ztečován do ochranné sítě.

13:20
    Nicméně Lotyši mohou odpovědět, čeká je přesilová hra - Tollefsen zbytečně hákoval.

13:11
    To je studená sprcha pro Lotyše a hlavně pro Lavinše, který poprvé na turnaji dostává větší příležitost ve třetím obranném páru.

12:43
    JONAS HOLÖS nabruslil do pásma, Lavinš s Sotnieksem jej odzbrojili, nicméně neposedný kotouč se od Lavinše odrazil směrem do branku a doskákal až do sítě! Výstavní vlastenec. Bez asistence.

12:28
    Následná šarvátka se ale neobejde bez trestů, po dvou minutách inkasují Holtet a Saulietis. Oba hrubost.

12:28
    Nebyl, bude se vhazovat.

12:28
    Na ledě se nám teď jiskří, dvě dvojičky hráčů jsou do sebe zaklesnuty. Předtím střílel Meija, jeho pokus končí na břevně. Bude se zkoumat video, zda puk už nebyl za brankovou čarou.

12:11
    Holtet nevybíravě zastaven, nepíská ase a Lotyši mohou kupředu.

11:55
    Lotyši se řítili kupředu, ale přišli záhy o puk.

11:47
    Röymark si sjel před branku a dostal přihrávku od Holteta, byl ale příliš blízko a nedokázal zvednout puk.

11:37
    Norové teď nezvládli přechod do útoku a je z toho ofsajd.

11:30
    Přerušuje se, buly ve středním pásmu - hra vysokou holí.

11:09
    Norové se zase nedokáží dostat z rohů útočného pásma, gólmani tedy až tolik práce zatím nemají.

10:56
    Jenže Lotyši dopředu příliš nebezpeční nejsou.

10:41
    Tollefsen byl tísněn a nemohl vystřelit, Norové přišli o puk.

10:17
    Hansen nedosáhl na kotouč, ten končí neškodně v rohu.

10:06
    Cibulskis může rozehrát.

10:00
    A další nepřesná střela Norů, nicméně tečovaná. Buly před Masalskisem.

09:30
    Ask nevystřelil a raději nahrál, až posléze se odhodlal k nepřesnému pokusu.

09:13
    Lotyši hrozili třetí formací, ale Meija nezpracoval puk.

08:56
    Kristiansen nahazuje kotouč, ale spoluhráči mu odjeli střídat.

07:38
    Spetsův pokus vyražen obráncem do středního pásma.

07:12
    Jenže jejich snaha neměla dlouhého trvání.

06:55
    Tryggův pokus zblokován a Lotyši mohou dopředu.

06:34
    Skröder poslal puk na najetého Thoresena, který švihem těsně míjí.

06:25
    Thoresen objel branku a bekhendem zakončil, o dorážku se pokoušel Hansen. Masalskis připraven.

06:18
    Nakonec ještě pokus Skrödera a po zásahu Masalskise menší strkanice před brankou. Komerční přestávka.

06:02
    V rohu útočného pásma operuje s pukem Thoresen, jeho příhru napálil vedle Hansen.

05:51
    Až nyní vyvezli kotouč.

05:37
    Další kotouč od modré směrem na Masalskise, Lotyši pod tlakem.

05:11
    Martinsen za brankou, štěstí zkoušel Ask, ale netrefil se přesně.

04:57
    Kaunismäki střílel od modré, Masalskis zasahuje.

04:42
    Norové vyhráli buly a bojují o puk u mantinelu.

04:37
    Sotnieks rozehrál o mantinel nepřesně, icing.

04:30
    Buly se opakuje.

04:30
    Po delší době se přerušuje, Masalskis kryl nahození Holteta.

04:20
    Lavinš rozehrává...

04:03
    Teď se hnali dopředu ve třech, ale hned první přihrávka Meijovi nevyšla.

03:43
    Jenže Lotyši pojali úvod utkání hodně úsporně a opět jen vyhazují.

03:30
    Norové přišli o pásmo.

03:18
    Hansen bekhendem hledal Thoresena, přihrávka neprošla.

02:59
    Lotyši jen posílají puk ze třetiny a odjíždí střídat.

02:01
    Hrozili i Lotyši, Saulietis ale zakončoval nedůrazně.

01:38
    Zpoza branky nahrával Röymark, ale Holtet se ke střele nedostal.

01:23
    Dopředu se žene Bastiansen.

01:04
    Holös se nedostal ke kotouči a hrát mohou Lotyši.

00:43
    Lotyši jen nahodili kotouč a k šanci se nedostali.

00:28
    První možnost Norů, Thoresen nepřesný.

00:15
    Pokus o rozehrávku nevyšel, je tu druhý.

00:10

00:06
    Hned je tu první přerušení, ofsajd.

00:01

Sobotní poledne není asi ideální čas pro hokej, nicméně návštěva vypadá - v porovnání se zbylými duely na turnaji v tuto dobu - více než slušně. A jedná se o Nory a Lotyše, čili i atmosféra by měla být v rámci možností nadprůměrná. Za malou chvíli začínáme!

Lotyši museli učinit drobné korekce v sestavě. Suspendovaného Bartulise nahradil ve druhé formaci Pujacs, za něhož se do třetího obranného páru posunul Lavinš. Mimo sestavu zůstal i Keninš, místo něho se ve čtvrtém útoku objevuje Dzerinš. Norové by měli být kompletní a ve stejné sestavě, která trápila všechny tři favority skupiny.

Norsko: Haugen (Volden) - Trygg, Tollefsen ("C"), Holös, Bonsaksen, Kaunismäki, Sölberg, Lokken Östli - Hansen, Skröder, Thoresen ("A") - Spets, Bastiansen ("A"), Olimb M. - Holtet, Röymark, Rosseli Olsen - Ask, Martinsen, Olimb K. A. - Kristiansen.

Lotyšsko: Masalskis (Jučers) - Galvinš, Redlihs K. ("A"), Cibulskis, Pujacs ("A"), Lavinš, Sotnieks, Andersons - Sprukts ("C"), Redlihs M., Indrašis - Daugavinš, Širokovs, Cipulis - Saulietis, Berzinš, Meija - Bukarts, Dzerinš, Stals - Jass.

Rozhodčí: Brueggemann (GER), Olenin (RUS) - Suominen (FIN), Valach (SVK).

Co se vzájemných zápasů na šampionátu týče, z posledních šesti vychází úspěšněji lotyšská reprezentace, která zvítězila hned pětkrát a podlehla pouze na turnaji v roce 2007. Dvakrát uspěla ve skupině o udržení (přičemž v roce 2001 výhrou 3:0 přispěla k pádu norské reprezentace o patro níž) a třikrát v osmifinále.

Norové zatím dokázali porazit "jen" Italy a uzmuli bod Čechům, prohráli se Švédy a Rusy. A to by právě mohlo být jejich výhodou - ví, že nejtěžší soupeře mají za sebou a teď čekají duely, ve kterých mohou bodovat. Dokázali vzdorovat všem favoritům skupiny - s Čechy vedli a prohráli po nájezdech, s Rusy jim rozhodčí upřeli regulérní vyrovnávací gól a i se Švédy dlouho drželi vyrovnaný stav a podlehli jen 1:3. To jim může dodat sebevědomí.

V čele mužstva, co se produktivity týče, jsou spoluhráči z první formace Skröder a Thoresen, oba mají na kontě jednu branku a čtyři asistence. Skröder mohl mít o gól víc, nebýt zmiňované chyby rozhodčích v duelu s Rusy. V brance se střídají Haugen s Voldenem a v obraně se daří velezkušenému Tryggovi. Norové budí respekt a pro mnohé jsou právě oni adeptem na čtvrté postupové místo. Dnešní zápas o tom nicméně mnohé napoví.

Ve zdánlivě lepší pozici jsou Lotyši. Ti porazili Němce a Italy a na kontě tak mají šest bodů. Nestačili na favorizované Rusy a Čechy, s čímž se počítalo, kromě zápasu s Norskem je čekají ještě Švédi a Dánové. Dobře ví, že dnes by měli uspět pokud možno za tři body, protože ve hře jsou nadále kromě Norů i Němci a odepisovat bychom neměli ani Dány.

Lotyšsko zatím táhne zejména první formace a v ní objev turnaje - mladík Indrašis, který má na kontě pět kanadských bodů (3+2), spolu s ním řádí Sprukts a Mikelis Redlihs. V brance je tradičně oporou Masalskis, celý tým těží ze sehranosti a není divu, jeho kostra spolu nastupuje celý rok v RIze.

Vážení příznivci ledního hokeje, vítáme vás u dalšího pokračování seriálu s názvem Mistrovství světa v ledním hokeji 2012. Dnešní program otevře utkání Norska s Lotyšskem, tedy zápas, ve kterém půjde doslova a do písmene o postupovou naději. Oba týmy se momentálně nachází s dvoubodovým odstupem na hraně postupové čtveřice.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:15.
    Cestu našich mladých reprezentantů U18 šampionátem ve Finsku si můžete připomínat originálním dresem. Ten nyní můžete získat v této aukci.

Martin Lísal

Branky a nahrávky: 13. Holös, 26. Martinsen (Trygg, Ask), 39. Thoresen (Hansen, Skröder)

Rozhodčí: Brueggemann (GER), Olenin (RUS) - Suominen (FIN), Valach (SVK)