Rusko – Finsko 3:1 (kon.) | Česko – Švédsko 0:4 (kon.)
Česko
0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Švédsko
Neděle 16.12.2012, 15:00 • Megasports Arena, Moskva, Rusko. Kapacita: 14.500 míst. • Euro Hockey Tour

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.

Dnešními zápasy končí letošní 45.ročník Channel One Cupu, který se hraje v ruské Moskvě. Nejdříve na sebe narazí domácí výběry Ruska a Finska, následně pak turnaj uzavře souboj Švédů s Českou republikou. Nutno napsat, že bez ohledu na výsledky zápasů jsou prakticky jistými vítězi Rusové. Svěřenci kouče Biljaletdinova by museli s týmem Suomi prohrát o více jak deset branek, což je velice nereálné.

Ale nyní se již pojďme věnovat utkání mezi Švédskem a Českem. Lepší výchozí pozici do utkání mají hokejisté ze Skandinávie. Ti dokázali v sobotu poprvé vyhrát v letošním seriálu Euro Hockey Tour, když zdolali v severském derby Finsko 4:1. Výběr Tří korunek položil základní kámen vítězství již v prvních pěti minutách, když se trefili nejdříve Petterson a následně Persson. Finové sice korigovali na 2:1, nicméně v závěru utkání přidal třetí gól Nicklas Danielsson a v poslední minutě při power-play, upravil na konečných 4:1 Victor Hedman. Zajímavé je, že trenér Pär Marts nasadil, oproti prvnímu vystoupení (chytal Andres Lindbäck), do zápasu brankáře Jhonase Enrotha, který při výluce NHL působí ve II. švédské lize. Uvidíme, jestli se zkušený trenér bude držet hesla, "vítězná sestava se nemění" a Enrotha nasadí i na Čechy.

Český tým neprožívá úspěšný turnaj. Po vítězství na finské Karjale, se svěřenci Aloise Hadamczika trápí. Nejdříve padli ve čtvrteční předehrávce ve Finsku, proti mladému týmu Suomi 3:2 a v sobotním "pekle" v Megasport aréně prohráli i s Ruskem, vysoko 6:0. Celkové skóre ze dvou zápasů tak činí 2:9 a Čechům plným právem patří poslední, 4.místo v tabulce Channel One Cupu. Stejně jako Pär Marts vyměnil na druhý zápas brankáře, udělali stejný tah i čeští trenéři, ovšem s opačným výsledkem. Ondřeje Pavelce vystřídal těsně po polovině utkání Alexander Salák. Pozitivem na prohře Čechů je, že tento zápas zůstane navždy v paměti Antonínu Honejskovi, útočník Zlína naskočil do třetí třetiny a připsal si tak první start za seniorskou reprezentaci.

První vzájemný duel v EHT vyhráli Češi, když doma v Liberci nastříleli Seveřanům tři branky a připsali si výhru 3:1. Skórovali Tomáš Plekanec, Michal Vondrka a Jiří Tlustý, za Švédy to byl Carl Söderberg. Z těchto hráčů uvidíme v dnešním utkání pouze Plekance a Söderberga.

Sobotní vysoká prohra s Ruskem nenechala klidným trenéra České republiky Aloise Hadamczika. Již nyní je známo, že dnes bude chytat Alexander Salák. V sestavě naopak určitě neuvidíme obránce Martina Škoulu, který odcestoval se zraněním domů. Stejně tak bude chybět zraněný útočník Jakub Svoboda. Český kouč také rozházel všechny útočné formace, roli 13. útočníka bude plnit Martin Růžička.

Češi nastoupí v této sestavě:

Česko: Salák (Pavelec) – Nakládal, Kutlák, Polák, Kindl, Němec, Novák – Voráček, Plekanec, Frolík – Hemský, Krejčí, Koukal – Petružálek, Nedvěd, Rolinek – Honejsek, Kovář, Orsava – Růžička.

Úvodní sestava Švédska a rozhodčí zápasu:

Švédsko: Enroth (Lindbäck) - Kronwall, Bäckman, Hedman, Viklund, Burström, Ahnelov, Ericsson, Frögren - Hornqvist, Bäckström, Johansson - Lindström, Berglud, Danielsson, Stålberg, Söderberg, Omark - Petersson, Lundqvist, Persson - Lindberg.

Rozhodčí: Gofman, Kulakov - Šeljanin, Sivov.

Nejdříve zazněje švédská hymna.

Byla zahrána i česká hymna, hráči se rozestavují kolem svých branek na týmové pokřiky.

Zahajující pětky se rozmisťují k úvodnímu buly.

00:01

00:38
    Kapitán Tří korunek Staffan Kronwall se zpoza brány vrhl před Saláka a snažil se zakončovat, česká obrana jej však urychleně odstavila.

01:27
    Češi vybojovali pásmo, ale po chybě v rozehrávce, které se dopustil Polák, se museli rychle stáhnout.

02:06
    Český tým se ještě pokusil o protiútok, Enroth raději nahozený puk podržel.

02:51
    Tři čeští útočníci se hnali v přečíslení na Enrotha, Honejsek však nepřesně přihrál, a Češi přišli o pásmo.

03:31
    Vyloučen Hornqvist (SWE) - dvě minuty za držení hole.

03:47
    Češi si nerozuměli před Enrothem a Švédové vyhazují.

04:27
    Krejčí málem zavinil samostatný únik, ujíždějícího hráče však dojel a o puk jej připravil.

05:15
    Češi soupeře uzamkli v jeho vlastní třetině, zatím se však nedostali k žádné větší šanci. Švédský brankář nemá s nepřesnými střelami příliš práce.

05:31
    Švédsko v plném počtu. Češi se navíc provinili úmyslným ofsajdem a jsou vykázáni před vlastní branku.

05:39
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Okamžitě po vyhraném buly od Bäckströma se dostal šťastně k puku MARCUS JOHANSSON, který před Salákem provedl malou kličku a puk poslal za českého brankáře. Asistence: Nicklas Bäckström.

06:31
    Švédové nadále drželi pásmo, Čechům se nedařilo vyhodit kotouč.

07:22
    Nedvěd střílel od modré čáry, puk sice Enrothovi vypadl, ale střela nevypadala vůbec nebezpečně.

08:09
    Na druhé straně se dostal do šance Persson, jehož dorážku musel z brány vykopávat Plekanec.

08:38
    Český tým dvakrát bojoval o puk před Enrothem, nakonec se však musel bránit. Hornqvist se blýskl pohlednou přihrávkou na Johanssona, Salák byl pozorný.

09:53
    Švédové uzamkli soupeře v jeho vlastní třetině a příliš mu nedovolují uvolnit se. Češi se pokoušejí dostat z pásma, ale zastavil je ofsajd.

10:48
    Omark se ocitl sám před Salákem, kličkou jej však překonat nedokázal. Mohl volit přihrávku na Stålberga.

12:03
    Bäckström střílel z kruhu, jenže netrefil bránu, ale svého spoluhráče do hlavy. Zraněným je Hornqvist.

12:03
    Zároveň je vyloučen Novák (CZE) - dvě minuty za vysokou hůl.

12:47
    Švédům se přesilovka vůbec nedaří, do pásma se nedostali ani po minutě hry. Problém jim dělá rozehrávka.

13:59
    Až nyní se dostaly Tři korunky před Saláka. Danielsson střílel od modré, trefil však jednoho z českých hráčů.

14:03
    Češi v plném počtu.

15:10
    Voráček přihrál do jízdy Frolíkovi, který z velkého úhlu pálil bekhendem. Enroth projektil zastavil a přerušil hru.

15:58
    Češi se také dostali do tlaku, který korunoval Krejčí střelou od modré. Švédský brankář byl připraven.

16:22
    Na druhé straně střílel z mezikruží Bäckström, jehož střelu Salák zachytil do náruče. Danielsson se pokoušel dorážet, česká obrana jej však odstavila.

16:35
    Na ledě zůstal ležet jeden ze švédských hráčů, je ošetřován.

16:35
    Zraněným byl Bäckman. Už odjel na střídačku, bude se pokračovat ve hře.

16:57
    Berglund poslal dobrou přihrávku na Danielssona, který se pokoušel o zakončení. Honejsek však skvělým obranným zákrokem zabránil gólu.

17:45
    Stålberg se natlačil po křídle do obranné třetiny Česka, pokoušel se Saláka překvapit střelou mezi nohy. Český brankář byl rychlejší než jeho sok.

18:15
    Vyloučen Plekanec (CZE) - dvě minuty za krosček.

19:14
    Po šanci Bäckströma se Čechům podařilo kotouč vyhodit.

19:44
    Švédi kombinují před Salákem.

20:00

V prvním dějství prozatím skóre odpovídá dění na ledě. Švédi jsou o chlup lepší, ale hraje se vcelku nepohledný hokej. Šance jsou sice k vidění na obou stranách, ale oběma stranám kazí hru nepřesné přihrávky a častá přerušování hry kvůli ofsajdům.

Obě mužstva již nastupují, druhé dějství za okamžik započne.

20:01

20:15

20:37
    Voráček přihrával Frolíkovi do jízdy, druhý jsmenovaný však přihrávku minul a kotouč prošel až do zakázaného uvolnění.

21:03
    Druhé zakázané uvolnění Čechů. Voráček nedojel dlouhou přihrávku od obrany.

21:28
    Tentokrát se to však Voráčkovi povedlo, kotouč poslal na Frolíka, který z velké blízkosti trefil Enrothovy betony!

22:16
    Vyloučen Burström (SWE) - dvě minuty.

22:53
    První střelu z kruhu Enroth bez potíží zachytil.

23:17
    Kindl pálil od modré, jen o milimetry netrefil švédskou branku!

24:03
    Švédi se nejen dostali z pásma, ale Berglund se dokonce dral do zakončení. Kindl (CZE) si při jeho odstavování musel pomoci nedovoleně a je vyloučen na dvě minuty za hákování.

24:16
    Švédsko v plném počtu.

24:53
    Danielsson a Hornqvist svými střelami neuspěli.

25:06
    Kronwall pálil od modré, Salák kotouč raději podržel.

25:23
    Čechům se podařilo kotouč vyhodit, Švédi se při návratu do útočného pásma provinili ofsajdem.

26:03
    Češi hrají v plném počtu.

26:37
    Stålberg si při pokusu o průnik pásma sklepl puk z úrovně jeho hlavy a je rozhodčími zastaven.

27:13
    Omark se Söderbergem se hnali do přečíslení, Polák však skvělý obranným zákrokem zahrál puk do rohu mimo nebezpečí.

27:48
    Hraje se nahoru-dolů, puk putuje z jedné strany kluziště na druhou. Hra ale nenabízí žádné gólové šance.

28:26
    Češi na chvíli uzamkli soupeře v jeho třetině, Švédsku se podařilo vyhodit pouze na zakázané uvolnění.

29:02
    Vyloučen Viklund (SWE) - dvě minuty za hákování.

29:05
    Kutlák střílel od modré, Enroth byl připraven.-

29:42
    Koukal dostal přihrávku do mezikruží, místo střely však zvolil přihrávku do rohu.

30:14
    Koukal skvěle tečoval střelu od modré, Enroth vytěsnil puk jen špičkou betonu!

31:04
    Rolinek vybojoval puk a poslal jej na Nedvěda, který stál před bránou. Ten do puku jen lehce šťouchl, Enroth přerušuje hru.

31:14
    Nedvěd se při průchodu do pásma pokoušel nahodit puk, trefil ale Bäckströma do obličeje.

31:42
    Vyloučen Petružálek (CZE) - dvě minuty za podražení.

32:22
    Frolík vyvezl kotouč až před Enrotha, střelu ale zablokoval vracející se obránce.

32:57
    Švédové se nemohou dostat do pásma, Češi i napodruhé vyhazují.

33:25
    Bäckström přihrával Omarkovi, který se dostal k zakončení. Vynikající zákrok Saláka však gólu zabránil.

34:18
    Koukal se dostal do samostatného úniku a vystřelil. Enroth puk zastavil, ale následně dostal od Koukala hokejkou. Koukal (CZE) je tedy vyloučen na dvě minuty za sekání.

34:37
    Frolík ujel Švédské obraně a zakončoval z kruhu, Enroth jeho střelu zastavil.

35:21
    Opět Michael Frolík! Dostal se do stejné palebné pozice jako před chvílí, tentokrát však minul branku.

36:10
    Švédi se již dostali před Saláka a hned hrozí. Bäckström přihrál Hornqvistovi, který pálil. Salák byl připraven.

36:18

36:29
    MARCUS JOHANSSON využil závaru před Salákovou brankou a basketbalovým způsobem propasíroval touš za záda českého brankáře. Asistence: Tobias Viklund a Victor Hedman.

37:44
    Vyloučen Nedvěd (CZE) - dvě minuty za držení.

38:27
    Kronwall namazal od modré Danielssonovi, který velkou ranou mířil mimo.

39:34
    Švédům dělá problém kombinovat před Salákem. Nedostal se k šanci.

39:44

39:57
    Český tým ještě využil posledních vteřin k tlaku, puk za ležícího Enrotha však nedostali.

40:00

Druhé dějství nabídlo pohlednější hokej, Češi si vytvořili více šancí než v první třetině, ale skórovat se jim nepodařilo. Přestože čeští hokejisté zlepšili pohyb a vyrovnali hru, prosadili se ve druhé třetině pouze Švédové šťastnou brankou Johanssona. Ve třetí třetině to budou mít Češi hodně těžké, ale ještě není nic rozhodnuto. Třetí část zápasu začne přibližně v 16.42.

Hráči jsou nastoupeni, třetí dějství za chvíli začne.

40:01

40:41
    Při chybě v české rozehrávce střílel Hornqvist, Salák kotouč vyrazil vyrážečkou.

41:02
    Berglund našel Hedmana, který z bezprostřední blízkosti netrefil kotouč ideálně, a nepřekonal tak Saláka!

41:40
    Češi se nahrnuli před Enrotha, rozhodčí ale zahlásil přihrávku rukou.

42:36
    Omark se Stålbergem předvedli krásnou kombinaci, při zakončení však zasáhl Salák a kotouč vyrazil až do středního pásma.

43:19
    Češi se jen těžko brání švédskému tlaku, nyní vyhodili jen na zakázané uvolnění.

44:03
    Švédové byli na chvíli vypuzeni z pásma, za chvíli však byli zpátky. Johansson střílel z kruhu, Salák byl připraven.

44:46
    Češi rozjíždí vlastní akci.

45:18
    Padající Kovář ještě stačil přihrát Orsavovi, který v samostatném úniku trefil jen Enrothův beton!

46:17
    Stålberg skvěle přihrál z rohu CARLU SÖDERBERGOVI, který objel Saláka a v pádu kotouč uklidil do sítě. Asistence: Viktor Stålberg.

47:23
    Češi se pokoušejí dostat se do šance, ale nemohou uspět. Nedvěd se nedostal ani k pořádné střele.

48:38
    Kindl málem zavinil gól, když při českém tlaku ztratil puk a dovolil Švédům únik. Ti netrefili bránu.

49:36
    Trenér opět přeházel útoky. Do akce se dostal Růžička, naopak na ledě se neobjevuje Koukal.

49:37
    Vyloučen Söderberg (SWE) - dvě minuty.

50:14
    Češi uzamkli soupeře v jeho třetině, ale nedokáží vystřelit.

50:59
    Rolinek pálil z mezikruží, Enroth vytěsnil puk mimo tři tyče ramenem.

51:32
    Švédsku se již dvakrát podařilo vyhodit.

51:37
    Švédsko hraje v plném počtu.

52:34
    Honejsek geniálním způsobem dostal puk z rohu a přihrál jej do mezikruží na volného Orsavu, jehož ránu Enroth chytil do lapačky.

52:59
    Plekanec střílel z vrcholu kruhu, švédský brankář byl připraven.

53:18
    Krejčí pálil z mezikruží, Enroth zasáhl vyrážečkou.

53:58
    Hemský skvěle objel Švédskou obranu, zakončoval z obrovského úhlu, jeho projektil však minul bránu.

55:11
    Švédsko se na chvíli ocitlo v útočném pásmu, nyní jsou ale aktivnější Češi.

56:09
    Po krátké výhodě je vyloučen Persson (SWE) - dvě minuty za držení.

56:26
    Nakládal pálil od modré, jen o milimetry netrefil bránu!

57:14
    Plekanec se pokusil o střelu, byla však zablokována a Švédové vyhodili.

58:21
    Po dobré přihrávce se dostal k puku JOEL LUNDQVIST, který neomylně vystřelil nad Salákovo rameno. Češi špatně přihráli v útočném pásmu a Švédové šli díky Perssonovi, který se vracel z trestné lavice, do přečíslení. Salák bušil hokejkou do ledu zbytečně. Asistence: Fredrik Petterson, Niklas Persson.

59:16
    Češi se snaží o poslední zoufalý nápor.

60:00

Švédsko po dobrém výkonu vyhrálo s Českem, kterému se v Moskvě nepodařilo vstřelit jediný gól. V zápase se sice Česko snažilo skórovat, naprosto však selhalo v koncovce.

Za nejlepšího hráče Česka je vyhlášen Alexander Salák.

Za Švédy je to Nicklas Bäckström.

Nyní jsou vyhlášeni nejlepší hráči turnaje. Nejlepším brankářem je Konstantin Barulin, nejlepším hráčem je Pavel Dacjuk.

Turnaj je nyní oficiálně ukončen. Zástupci ruské hokejové federace přejí všem fanouškům veselé Vánoce a šťastný Nový rok. (17:20:19)

Vojta Pojer

Branky a nahrávky: 6. Johansson (Bäckström), 37. Johansson (Viklund, Hedman), 47. Söderberg (Stålberg), 59. Lundqvist (Pettersson, Persson)

Rozhodčí: Gofman, Kulakov - Šeljanin, Sivov