Rusko – Finsko 1:2 (kon.) | USA – Kanada 2:3 (kon.)
USA
2:3 (0:1, 2:2, 0:0)
Kanada
Neděle 28.04.2013, 18:00 • Bolšoj Ice Dome, Soči/Adler, Rusko. Kapacita: 12 000 míst. • Mistrovství světa do 18 let

Poměr střel po poslední třetině je 12:35 pro Američany. Kanada dokázala dát branku z každé čtvrté střely, gólman Demko dnes prostě neměl svůj den. (20:11:02)

Kanada sice Američany nepřestřílela, ale předvedla zodpovědný výkon v obraně a využila individuálních chyb Američanů.

Američané titul popáté v řadě nezískají. Mistry světa jsou pro rok 2013 Kanaďané!

60:00

59:48
    Kanada vyhazuje.

59:32
    Puk opět v ochranné síti a tentokrát rozhodčí vykázal vhazování do středního pásma.

59:27
    Puk byl vyražený do ochranné sítě, po krátké debatě se vhazuje v pásmu Kanady.

59:18
    Tohle ještě bude drama! Kanaďan Bowey na trestné lavici za hákování. Demko na střídačce, USA v šesti lidech.

59:04
    Kanada má puk na hokejkách a posílá ho za branku USA.

58:58
    Spojené státy si berou před tím, než proběhne vhazování v jejich obranném pásmu, time out.

58:37
    Zatím ale nemůže, puk je opět ve středním pásmu.

58:29
    Vhazuje se v kanadském obranném pásmu, Demko připravený k úprku na střídačku.

58:04
    Poslední dvě minuty a Američané musejí útok zakládat od vlastní branky.

57:40
    Kanada opět dostala puk mimo své obranné pásmo.

57:26
    Americký gólman Demko je zatím na svém místě a branku neopouští ani ve chvíli, kdy jsou jeho spoluhráči v útočném pásmu.

57:04
    Kanada posílá puk do středního pásma a okamžitě střídá.

56:53
    Kanada si bere oddechový čas.

56:38
    Američané se dostali do pásma a už dobrou minutu a půl v něm nepříjemně dorážejí. Desrosiers má plno práce, ne vždy kontroluje puk, ale zatím odolává.

55:34
    Kanada už brání ve třech i čtyřech lidech svou modrou, pro Američany je stále těžší dostat se do útoku, teď se jim to daří, ale nestřílejí.

54:41
    Dauphin měl na hokejce čtvrtou branku Kanady! Na brankovišti měl spoustu času, aby si zpracoval puk a přehodil betony Demka, ale nezvládl to.

53:59
    McDavid teď jen odevzdal puk na útočné modré a šel střídat, Kanada nikam nechvátá.

52:37
    Hala má jednoznačného favorita. Většina fanoušků skanduje "Kanada" a javorové listy se zatím přepečlivě hlídají jednobrankový náskok.

51:58
    Bennett se opět dral za pukem, opět ho ale zastavila obrana USA:

51:20
    Allen chtěl napálit puk z kruhu, přihrávku ale netrefil, protože byla moc prudká, pokud by ale puk opravdu trefil, pak by byl kanadský gólman absolutně bez šance.

49:49
    Bennett si teď obhodil americkou obranu a vypálil. Puk šel jen do hrudi gólmana Demka.

49:07
    Kanada naopak takové problémy nemá, ale její střely povětšinou nemají přesnost, ani rychlost.

48:45
    Američané teď mají problémy vůbec proniknout do pásma.

47:23
    Podle hlášení pořadatelů je na zápase 6127 diváků.

47:04
    Louis poslal jedovatou střelu z mezikruží, gólman Kanady ale zasahovat ani nemusel.

46:25
    Po pěkném hokeji v předchozích částech je to teď nemastné, neslané, bez šancí, bez důrazu, bez pořádného zápalu. Oba týmy se nejspíš trochu šetří na poslední minuty.

45:10
    Zatímco v předchozích dvou třetinách Státy ve střelbě jasně dominovaly, teď se jim tahle disciplína příliš nedaří, mírně střelecky navrch má ve třetí třetině Kanada.

44:00
    Klimchuk získal na modré puk a vletěl do pásma, střela šla ale vysoko nad branku.

43:11
    Hra se přelévá z jedné strany na druhou, nicméně bez výraznějších šancí a bez nebezpečných střel. Oba týmy si prozatím připsaly po jedné střele na branku.

41:53
    A teď má puk Kanada a míchá s ním za brankou Spojených států, před bránu se ale žádný z Kanaďanů nedostal

41:14
    Malone a jeho střela z jízdy, která šla dobrého půl metru vedle branky.

40:22
    K mistrovskému titulu mají dvacet minut před koncem základní doby blíž Kanaďané. A Američané, jako už tradičně, zahajují náporem.

40:01

Další třetina začne zhruba v 19:34.

Poměr střel na branku po druhé třetině: 9:25.

Druhá třetina byla zrcadlovým odrazem té první. Američané byli velkou část třetiny lepší a aktivnější, ale více branek dala Kanada – ta navíc využila hrubých chyb v americké obraně.

40:00

39:11
    Dauphin teď nazdařbůh vypálil a jeden z amerických obránců si puk málem srazil do vlastní sítě.

38:15
    Kanada opět na návštěvě v útočném pásmu, Američané si určitě přejí, aby už tahle třetina skončila. Bezpochyby ale nedostanou od svých trenérů za velké hrubky pochvalu.

36:26
    Kanada právě vstřelila branku!
    A další obrat dokonán. Kanada se dostává do vedení, které jí vystřelil FREDERIK GAUTHIER. Asistence: Nick Baptiste, Chris Bigras.

35:52
    Američané teď vypadají minimálně zaskočeně, jejich jistota je v tuto chvíli pryč.

35:10
    Kanada vystřelila v této třetině na gólmana Demka jen dvakrát a byla z toho hned jedna branka.

34:18
    A Američané se nepoučí! Jeden z obránců teď poslal křižnou přihrávku skrze vlastní pásmo, ve kterém ale operoval jeden z kanadských útočníků. Stačilo pár centimetrů a byl by z toho další samostatný únik!

32:56
    Tak tohle je pro Američany pořádně studená sprcha! Dominovali dosavadnímu průběhu druhé třetiny, nepustili Kanadu k jediné střele a nakonec inkasují po individuální hrubé chybě.

32:48
    Neuvěřitelná chyba americké obrany, které velmi laxně přistoupila k puku v rohu za svojí brankou. Dauphin ho dostal téměř zadarmo a přihrál před branku na úplně volného MADISONA BOWEYHO. Asistence: Laurent Dauphin

31:37
    Američané v posledních minutách přepnuli svůj výkon do vyššího módu a Kanaďané nestíhají. Javorové listy v této třetině ještě nemají připsanou jedinou střelu na branku.

31:15
    Hayden se teď pokusil obhodit kanadského obránce, ale nepovedlo se mu to.

30:24
    Tak Američané v polovině zápasu přetavili výraznou střeleckou převahu ve vedení.

29:42
    USA právě vstřelilo branku!
    MIKE MCCARRON teď svým vyjetím z rohu a střelou z velkého úhlu překvapil kanadského gólmana a Spojené státy jdou do vedení. Asistence: Tyler Kelleher.

29:07
    Oba týmy teď hrají opět v plném počtu. Zatímco Američané mají na svém kontě 18 střel, Kanaďané jedinou – i přesto je stav 1:1.

28:57
    Gauthier se ve vlastním oslabení hnal po křídle vstříc brance USA, jeden z obránců ho ale vytlačil z pásma.

28:11
    Střelu Butchera teď Desrosiers jen vyrazil před sebe.

26:48
    A navíc se bude hrát ve čtyřech na obou stranách, Bowey dostává dvě minuty za vražení na hrazení.

26:44
    Američanům se podařilo vyhodit až teď.

26:13
    Kanada v tlaku v útočném pásmu.

25:27
    A hned z toho vytěžila dvouminutová trest pro Američana Louise, který dostal dvě minuty za hákování.

25:14
    Až teď se první kanadská pětka na delší čas usadila v útočném pásmu.

23:38
    Promluvení do duše muselo být v kabině Američanů o přestávce opravdu důkladné, protože tým, který je teď na hřišti Kanadu zatím vůbec nepustil do hry.

22:46
    Po dalších chybě kanadských obránců mohl přidat další branku třetí americký útok, puk ale přeskočil Kelleherovi hokejku.

21:48
    Jeden z kanadských obránců chtěl vyhodit puk z pásma, nahrál ale přímo na hokejku CONNORA CLIFTONA, který gólmana propálil střelou od modré. Bez asistence.

20:52
    Američané v první minutě druhé části operují v pásmu Kanady, nicméně bez jediného střeleckého pokusu.

20:01

Američané sice Kanadu v první třetině výrazně přestříleli (5:14), nicméně od Kanaďanů dostali lekci z produktivity. V desáté minutě se trefil Dauphin a javorové listy tak po první dvacetiminutovce těsně vedou. Druhá část odstartuje zhruba v 18:47 českého času.

20:00

19:00
    Ohlášena poslední minuta první třetiny.

18:59
    Morrissey a jeho pokus na druhé straně od modré, puk ale před gólmana ani nedoputoval.

18:15
    Compher a Louis se hnali před kanadskou branku, javorová obrana je ale obrala o puk.

16:41
    První kanadský útok se teď dostal do přečíslení tři na dva, z druhé vlny střílel McDavid, ale netrefil puk ideálně a ten jen proletěl okolo branky.

15:33
    Tlak USA pokračuje i po skončení přesilové hry, Kanada se teď jen brání.

15:05
    Spojené státy teď zamkly Kanadu v jejím pásmu, zatím ale nedokázaly vystřelit.

14:24
    Fasching teď mohl doklepávat puk na hranici brankoviště, netrefil ho.

13:53
    Kanadě se podařilo vyhodit a osvobozuje se.

13:14
    Kanaďan Laplante na trestné lavici za sekání, první přesilovka v zápase – pro Spojené státy.

13:01
    Gauthier teď obral o puk jednoho z amerických obránců před jeho brankou a byla z toho další velká šance pro Kanadu.

11:56
    Butcher dostal namazáno na modrou čáru a tvrdě pálil do chumlu těl před kanadskou brankou, puk si ale cestu do sítě nenašel.

10:21
    Spojené státy mají sice střeleckou převahu, nicméně Kanada jim právě uštědřila lekci z produktivity, když v branku proměnila svou druhou větší šanci.

09:29
    Baptiste vybojoval puk na modré čáře a poslal ho před branku. LAURENT DAUPHIN pak propálil gólmana mezi betony.

08:50
    Labanc si najel mezi kruhy a tvrdě vystřelil, kanadský gólman vyráží.

08:31
    Druhý útok Kanady teď pořádně nebezpečně operoval na hranici brankoviště a Demko roztažený jak jen to šlo teď likvidoval několik nebezpečných střel.

07:54
    McDavid to chtěl zkusit po křídle, ale americký obránce ho dojel a ukázkově namazal na mantinel.

07:04
    Po chybě v kanadské rozehrávce se sám před gólmanem Kanady ocitl Motte, Desroisiers ale sklapl betony v čas a střela zblízka za něj nepropadla.

06:28
    Kanada se trochu otrkala, ale na trvalejší tlak, jaký v úvodu zápasu předváděly Spojené státy, to zatím není.

04:41
    McDavid a Klimchuk v úniku dva na jednoho! Kanada teď mohla jít do vedení, Klimchuk ale trefil v jinak prázdné brance gólmanův beton.

03:18
    Spojené státy zatím lepší, právě vyslaly na gólmana Kanady další střelu, Demko zatím zasahovat nemusel ani jednou.

02:50
    Labanc se teď probojoval od mantinelu až mezi kruhy, střela šla ale mimo brankoviště.

01:37
    Spojené státy začaly aktivněji, nejen, že mají na svém kontě už dvě střely, ale navíc Kanadu odmítají pustit do svého obranného pásma.

00:54
    Gólman Kanady je ten, který si připisuje první zákrok, nicméně nejde o nic nebezpečného. Oba týmy se zatím jen oťukávají a tahle střela byla spíše propagační.

00:01

Tak jdeme na to! Získají Spojené státy už pátý titul v řadě?

Kanada: Desrosiers (Martin) – Heatherington, Bowey, Morin, Morissey, Bigras, Theodore – McDavid, Klimchuk, Reinhart (C) – McKeown, Verhaeghe, Garlent – Baptiste, Laplante, Gauthier – Bennett, Dauphin, Nastasiuk.

USA: Demko (Weyrick) – Santini, Ausmus, Butcher, Vannelli, Clifton, Lewis, Thompson – Compher (C), Louis, Hayden – Malone, Motte, Fasching – Allen, Kelleher, McCarron – Labanc, Eichel, Eiserman – Cook.

Rozhodčí: Björk (SWE), Romasko (RUS) – Leermakers (NED), Metalnikov (RUS).

Zápas o třetí místo mezi Ruskem a Finskem naplnil halu Bolšoj celkem obstojně a atmosféra bude dobrá i ve finálovém zápase, protože ochozy jsou plné zhruba stejně.

Jedno je jisté už před úvodním buly, nový mistr světa bude ze zámoří. Američané mají před dnešním zápasem na hokejkách šanci vybojovat už pátý mistrovský v této věkové kategorii v řadě. Ve čtvrtfinále přešli Američané přes švédský tým a v pátek v napínavém semifinále až v nájezdech přetlačili domácí Rusy, vrátili jim tak porážku ze základní skupiny.

Kanada si ve čtvrtfinále turnaje smlsla na českém výběru 6:0, v semifinále pak porazila Finsko poměrem 3:1, když poslední branku dala v závěrečné power play.

Těžko odhadovat, kdo si nakonec pověsí na krk zlaté medaile, nicméně Kanada zatím na turnaji předvádí přesvědčivější výkony a ani jednou neprohrála.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

Lucie Štěrbová

Branky a nahrávky: 22. Clifton, 30. McCarron (Kelleher) – 10. Dauphin (Baptiste), 33. Bowey (Dauphin), 37. Gauthier (Baptiste, Bigras)

Rozhodčí: Björk (SWE), Romasko (RUS) – Leermakers (NED), Metalnikov (RUS)