Nizozemsko – Rumunsko 9:1 (kon.) | Velká Británie – Polsko 4:2 (kon.) | Litva – Chorvatsko 2:3 (kon.)
Litva
2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Chorvatsko
Sobota 26.04.2014, 19:00 • Siemens Arena, Vilnius • Mistrovství světa - I. B Divize

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.

Vítám tu všechny hokejové příznivce. Světový šampionát divize 1b, který se koná v litevském Vilniusu, v sobotu končí a já Vás provedu jeho závěrečným zápasem, ve kterém se domácí Litevci utkají s Chorvatskem. Zápletka tohoto duelu je jasná, jeho vítěz získá stříbrné medaile, což je pro oba týmy obrovská motivace!

Chorvatsko
    Chorvaté jsou v divizi 1b nováčkem, ovšem v této společnosti se zabydleli rychle a v posledním zápase budou útočit dokonce na stříbrné medaile. Balkánci do turnaje vstoupili překvapivým vítězstvím 4:0 nad Brity a stejným výsledkem přehráli také Nizozemce. Naopak v duelu s outsiderem z Rumunska se Chorvaté překvapivě trápili, když v průběhu třetí části prohrávali už 1:3, ale nakonec urvali alespoň dva body za výhru 4:3 po nájezdech. Zatím jedinou porážku Chorvatsko utrpělo v posledním zápase, v němž nestačilo na suverénní Poláky, kterým podlehlo 1:4. V chorvatském kádru najdeme několik kvalitních hokejistů. Zkušenosti defenzivě dodávají Saša Martinović a Kanaďan s chorvatským pasem Alan Letang, kteří nastupují v ruské KHL za Medveščak Zagreb. Za stejný klub hraje rovněž útočník a kapitán národního týmu Dario Kostović, skvělým hokejistou je také Borna Rendulić z finské Hämeenlinny.

Litva
    Domácí tým se může spolehnout na velkou podporu fanoušků – na zápasy ve Vilniusu chodí i přes šest tisícovek diváků, a především na zkušeného útočníka Dainiuse Zubruse. Hokejista New Jersey Devils je největší hvězdou šampionátu a to svými výkony jen potvrzuje – s devíti body dokonce vede kanadské bodování turnaje. Litevci i díky svému kapitánovi napravují dojem z loňského nevydařeného MS této divize, kdy málem sestoupili a tentokrát atakují stříbrné medaile. Ve čtyřech zápasech prohráli jen jednou, s favorizovaným Polskem však odehráli možná nejlepší zápas, který Siemens Arena viděla, a po porážce 2:3 si vysloužili potlesk svých fanoušků. V dalších utkáních Litva přehrála 4:0 Nizozemsko, 2:1 Brity a 5:2 Rumuny.

Dainius Zubrus – 9 bodů (2+7)
    Donatas Kumeliauskas – 8 bodů (4+4)
    Arnoldas Bosas – 6 bodů (4+2)

Brankáři:
    Mantas Armalis – 4 zápasy, průměr 1.50, úspěšnost 93.88%

V poledním zápase deklasovali dosud poslední Nizozemci Rumuny 9:1 a na úkor svého soupeře se tak udrželi v divizi 1b. Ve druhém utkání pak již jistě postupující Polácí podlehli 2:4 Velké Británii, která se tedy alespoň pro tuto chvíli posunula na třetí místo před Chorvatsko.

Litva: Armalis (Dauksevicius) – Kieras (A), Katulis, Vysniauskas, Aliukonis, Vezelis, Aliapkin – Zubrus (C), Bosas, Kumeliauskas – Rybakov, Kulevicius, Kuliesius (A) – Kaminskas, Pliskauskas, Rulevicius – Fiscevas, Gintautas, Bogdziul.
    Trenér: Bernd Haake.

Chorvatsko: Tomljenović (Vasiljević) – Waugh, Letang, Jacmenjak, Macaulay (A), Tadić, Marković, Senzel – Blagus, Kanaet, Rendulić (A) – Kostović (C), Michael Novak, Mario Novak – Brencun, Vukoja, Mirić – Janković, Sakić, Ljubić.
    Trenér: Don McLean

Rozhodčí: Gebei (HUN) – Goljak (BLR), Nothegger (AUT).

Oba národní týmy již nastoupily před velice slušně zaplněnou Siemens Arénu ve Vilniusu.

00:01

1:22
    První střelecký pokus zápasu si připsali Chorvaté, Armalis zasáhl úspěšně.

3:05
    Chorvati začali velmi aktivně, Litevci se zatím nedostali k ohrožení Tomljenoviće.

5:08
    Vyloučen domácí Roman Aliapkin za podražení.

06:29
    Litva se v oslabení velmi dobře brání, Chorvaté se nemohou dostat do pásma.

06:55
    To se jim povedlo až teď a bylo z toho velké nebezpečí pro Litvu. Po akci prvního útoku v čele s Rendulićem však Armalis kotouč dokázal přikrýt.

7:09

8:30
    Litva po ubráněném oslabení trochu přidala na aktivitě a Tomljenović si musel připsat své dva první zákroky v zápase.

10:21
    Na trestnou lavici putuje Ivan Brencun, přesilovou hru si zahraje i Litva.

12:22
    Chorvaté v plném počtu, Litva v přesilovce ani netrefila branku.

13:11
    Na střely vedou Chorvaté docela chudým poměrem 3:4.

15:25
    Hraje se dosti opatrně, je evidentní, že oběma týmům jde o hodně.

16:19
    Příležitost pro domácí. Za podražení je vyloučen Borna Rendulić.

18:20
    Ani tato přesilovka Litvy nic zvláštního nepřinesla, domácí působí před svým publikem nervózně

19:00
    Začala poslední minuta první třetiny.

19:50
    Bruncunovo nahození chytá Armalis, Chorvaté tak získali vhazování v útočném pásmu.

20:00

V první třetině se hrál velmi opatrný hokej a žádný gól jsme tedy neviděli. Důležitost utkání se odráží i na taktice obou celků, převažuje především snaha nechybovat v defenzivě.

Střely na branku v 1. třetině – 4:6

Další třetina začne přibližně v 19:47.

20:01

20:58
    První útok Litvy se usadil v útočném pásmu a Tomljenović musel vytáhnout dobrý zákrok, aby udržel čistý štít.

22:06
    S Siemens Aréně panuje krásná hokejová atmosféra, litevští fanoušci ukazují, že fandit umějí.

23:34
    I ve druhé třetině pokračuje taktická bitva, svou první střelu v této dvacetiminutovce vyslali na Armalise také Balkánci.

27:04
    Sledujeme spíše boj o střední pásmo, poměr střel na branku ve druhé části je pouze 2:1.

27:28
    Za podražení je vyloučen hráč Chorvatska Luka Vukoja.

28:34
    Síly na ledě se vyrovnají. Donatas Kumeliauskas je vyloučen na 2 + 10 minut za úder do oblasti hlavy a krku.

29:29
    Začíná zkrácená přesilovka Chorvatů.

30:27
    Chorvatsko právě vstřelilo branku!
    A pozor, máme tu první gól utkání! Převahu Chorvatska o jednoho muže využívá v jejím závěru obránce GEOFF WAUGH, který prostřelil Armalise po přihrávce Blaguse. Asistence: Mislav Blagus a Dario Kostović.

30:37
    Zaskočení Litevci faulují! Dovydas Kulevicius sekl soupeře a je dalším vyloučeným hráčem domácích.

32:10
    Litevská nedisciplinovanost potrestána druhým gólem! Kotouč za záda Armalise dostal TADIJA MIRIĆ – 0:2. Asistence: Michael Novak.

33:23
    Litva právě vstřelila branku!
    Domácí však rychle odpovídají a vrací se do hry! Zaplněnou Siemens Arenu rozjásal EDGAR RYBAKOV, který umazal nulu na kontě Tomljenoviće. Asistence: Sarunas Kulevicius.

34:49
    A domácí najednou ožili a zasypali Tomljenoviće sprškou ran. Ten zatím odolává.

36:17
    Opět se chytili také diváci, Chorvaté nyní mají co dělat.

37:22
    Litevský tlak může pokračovat v přesilové hře. Vyloučen je Geoff Waugh za krosček.

38:43
    Chorvaté se v početní nevýhodě zatím úspěšně brání.

39:23
    Chorvaté v plném počtu.

40:00

V závěru třetiny schytal v souboji u mantinelu nepříjemný úder Roman Aliapkin a dlouho mu trvalo, než se zvedl a odjel do šaten.

Ve druhé třetině nám konečně začaly padat góly. Krátce po polovině utkání v přesilovkách udeřili Chorvati, když se nejprve trefil Waugh a o necelé dvě minuty později se prosadil i Mirić. Domácí však dokázali rychle snížit zásluhou Rybakova a poté se Chorvaté ocitli pod velkým tlakem. Až do přestávky však odolali a tak drží vedení 1:2.

Střely na branku ve 2. třetině – 11:6, celkem – 15:12

Další třetina začne přibližně ve 20:34.

40:01

40:45
    Chorvaté jsou týmem, který vstoupil aktivněji do třetí dvacetiminutovky. Armalis musel ukázat, že chytat umí.

40:54
    Jenže nyní bylo na ledě šest hokejistů Chorvatska a to je samozřejmě příliš. Trest pro hráčskou lavici a Litva bude hrát přesilovku.

42:55
    Domácí přesilovou hru nevyužili, stále tedy 1:2 pro Chorvatsko.

43:38
    Domácí i po skončení přesilové hry zůstali v tlaku a nakonec se dočkali zaslouženého vyrovnání. Hráčem, který dostal kotouč za záda Tomljenoviće, byl DARIUS PLISKAUSKAS. Asistence: Andrius Kaminskas.

44:49
    Psychickou výhodu mají Litevci, kteří dokázali smazat dvougólové manko. Jejich fanoušci je ženou do dalšího náporu.

45:51
    Výchozí pozice obou týmů je jasná. Kdo zvítězí – a je jedno zda v normální hrací době, nebo za dva body – obsadí druhou příčku. Chorvaté by navíc v případě porážky v řádné hrací době spadli až na čtvrté místo za Brity.

50:55
    Po klidnější pasáži přichází vyloučení na straně Chorvatska – Michael Novak si posedí na trestné lavici za podražení.

51:32
    V oslabení pláchl domácí obraně Vukoja a v nájezdu byl zahákován Katulisem. Trestné střílení!

51:32
    Luka Vukoja Armalise nepřekonal!

52:56
    Chorvatsko v plném počtu, Litevci mohou být rádi, že ve vlastní přesilovce neinkasovali.

53:41
    Vedení na svou stranu strhává Chorvatsko! Až před brankáře Armalise se dostal BORNA RENDULIĆ a uklidil kotouč za jeho záda. Možná stříbrný gól pro chorvatský výběr! Asistence: Dario Kostović a Kenny Macaulay.

55:25
    Kenny Macaulay dostal dvě minuty za nedovolené bránění. Litva má příležitost srovnat skóre.

56:29
    Chorvaté první minutu z oslabení přestáli.

57:36
    Litevci v závěru přesilovky přitlačili, ale největší šanci si vytvořili až po jejím skončení. Po ráně Katulise se už někteří diváci za brankou radovali, ale puk brankovou čáru nepřešel.

58:52
    Obrovský tlak domácího týmu, ale Tomljenović Chorvaty drží.

59:05
    Litva to zkouší bez brankáře!

59:49
    Vhazovat se bude v útočném pásmu Litvy. Domácí kouč Haake si bere time-out.

60:00

Dnešní utkání sledovalo 7500 diváků!

Po závěrečné siréně propukla obrovská radost chorvatských hokejistů, kteří naskákali na brankáře Mateho Tomljenoviće! Nováček Divize 1b totiž na šampionátu obsadil druhou příčku a to je pro Chorvaty nečekaný úspěch. Pořádající Litva se musí spokojit s bronzem, ale i to je po loňském propadáku podstatné zlepšení.

Ve třetí třetině se domácím nejprve podařilo srovnat, když se ve 44. minutě trefil Pliskauskas. Chorvaté poté nedali trestné střílení, ale mrzet je to nakonec nemuselo, protože v čase 53:41 vsítil stříbrný gól Borna Rendulić. Litva poté vyvinula obrovský tlak, vyrovnání se však ke smutku svých fanoušků nedočkala.

Střely na branku ve 3. třetině – 15:5, celkem – 30:17

Nejlepším hráčem Litvy v dnešním zápase byl vyhlášen Arturas Katulis. Na chorvatské straně si ocenění přebral střelec rozhodující branky – Borna Rendulić.

To je z tohoto utkání, i celého světového šampionátu I. divize, již vše. Děkuji, že jste spolu s námi turnaje nižších divizí sledovali a přeji Vám hezký zbytek sobotního večera! (21:24:49)

Martin Augustin

Branky a nahrávky: 34. Rybakov (Kulevicius), 44. Pliskauskas (Kaminskas) – 31. Waugh (Blagus, Kostović), 33. Mirić (Michael Novak), 54. Rendulić (Kostović, Macaulay)

Rozhodčí: Gebei (HUN) – Goljak (BLR), Nothegger (AUT)