Lotyšsko – Norsko 4:3 (kon.) | Estonsko – Dánsko 2:7 (kon.) | Švýcarsko – Česko 3:4 (kon.)
Švédsko – Finsko 3:2 (kon.)
Švédsko
3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
Finsko
Neděle 14.12.2014, 15:30 • Scandinavium Arena, Gothenburg • Mistrovství světa

To je od nás pro dnešek vše. Loučí se s vámi Michal Chadim (preview, multimédia a statistiky) a Zuzana Košťálová (komentář). Přejeme příjemný zbytek víkendu. (17:51:00)

Kapitán Johan Samuelsson přebírá pohár pro mistry světa!

Nyní si pro medaile přijdou zlatí Švédi!

Finové přebírají stříbrné medaile a následně i pohár.

Kim Nillson dostává Zlatou botu pro nejužitečnějšího hráče turnaje. Toto ocenění získal i na posledním světovém šampionátu.

All-stars team:
    Mike Trolle (DEN) – Tatu Vaananen (FIN), Martin Ostholm (SWE) – Rasmus Enstrom (SWE), Jani Kukkola (FIN), Kim Nillson (SWE)

Petr Černý a Jiří Janoušek přebírají pamětní medaile pro rozhodčí.

Nejlepší hráči utkání: Jani Kukkola (FIN), Alexander Rudd (SWE).

Připravuje se závěrečný ceremoniál.

Švédové ovládli třetí třetinu finále mistrovství světa a vítězí. V čase 47:00 přelil vedení na stranu Švédů Henrik Stenberg a rozhodl tak o těsném vítězství svého týmu.

MISTREM SVĚTA VE FLORBALE SE STÁVÁ ŠVÉDSKO!!!

60:00

59:47
    Finové stále bez Kosonena v brance.

59:46
    Standardní situace pro Finsko na vlastní polovině.

59:35
    Hyvarinen svou střelu namířil vysoko nad branku.

58:33
    Švédové jsou za vlastní brankou a šetří čas. Finové musí napadat.

58:22
    Už se však vrací, protože je nařízen volný úder pro Švédsko před velkým brankovištěm.

58:13
    Kosonen zůstává na střídačce.

58:13
    Oddechový čas pro Finsko.

57:45
    Ze standardní situace ale Finové nic nebezpečného nevymysleli.

57:42
    Kivilehto vybojoval menší faul v rohu hřiště u branky Švédska.

57:09
    Nilsberth pálil ze střední vzdálenosti a Kosonen jen vyrazil před sebe.

56:40
    Míček mají Švédové, ale Finsko hluboko napadá jejich rozehrávku. Avšak zatím bez úspěchu.

Dnešní utkání sleduje 12044 diváků. – VYPRODÁNO !

56:25
    Hra je přerušena, protože byla shozena branka Švédska.

56:01
    Finové jsou stále u míčku, ovšem jejich hře chybí zakončení.

54:58
    Manninen naskočil do hry a ihned si připisuje střelecký pokus, který však Aman likviduje.

54:36
    Finsko má míček, ale má čím dál tím méně času.

53:51
    Aman si připisuje důležitý zákrok proti střele Kapanena, který byl osamocený.

53:51
    Kivilehto prověřil pozornost Amana.

53:09
    Rudd netrefil míček na středu hřiště ideálně, a tak měl Kosonen ulehčenou práci.

52:59
    Finové napadají až za brankou Švédska.

52:29
    Švédové kontrolují míček a jsou hladoví po dalším gólu.

51:32
    Lamminen od pravého mantinelu mířil na vzdálenější tyč, ovšem Aman si připisuje také povedený zákrok.

51:03
    Kosonen zlikvidoval tvrdý střelecký pokus Ostholma!

50:31
    Volný úder pro Finsko na polovině Švédska.

50:04
    Švédové se dostali z menšího podtlaku a znovu ohrožují Kosonena.

49:18
    Tvrdá střela obránce finského týmu končí na velkém brankovišti, kde míček zastavili Švédové.

48:46
    Moilanen se objevil znovu ve slibné střelecké pozici, ovšem nezpracoval míček a o šanci rázem přišel.

48:22
    Kukkola svůj střelecký pokus namířil jen za mantinel.

48:01
    Finové jsou u míčku, ale zatím se nemohou usadit na útočné polovině.

47:43
    Švédové jsou rázem na hřišti jistější.
    Henrik STENBERG 3:2

47:00
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Švédové otáčí vývoj utkání na svou stranu. Dlouho tlačili Švédové na své soupeře, až se jim to vyplatilo. HENRIK STENBERG jen přizvedl míček před Kosonenem a trefuje horní část branky. Asistence: Johan Samuelsson.

46:33
    Moilanen měl před sebou jen odkrytou branku, ale míček netrefil vůbec dobře a ten tak končí za zadním mantinelem!

45:57
    Kapanen ze středu hřiště vyslal tvrdou střelu na Amana. Ten byl však pozorný a vyráží.

45:39
    Kosonen si připisuje další zákrok, míček po střele Švédska vyrazil do bezpečí.

45:21
    Sundstedt se dostal ke střele od levého mantinelu, ale míček míří těsně mimo.

44:52
    Tiitu sportovně odevzdal míček Švédům po přerušení.

44:10
    Tvrdá střela Nilsbertha proletěla těsně kolem tyčky branky Kosonena.

43:55
    Švédové v klidu střídají a přihrávají si zatím na vlastní polovině.

43:22
    Ostholm se pokoušel prosadit z levého křídla, ale míček také napálil jen do protihráče.

42:45
    Švédsko stále ovládá míček a dostává Finy pomalu pod tlak.

42:24
    Rudd se snažil střílet ze středu hřiště z otočky, ale napálil jen protihráče před sebou.

41:41
    Stenberg hledal z pravého křídla před brankou svého spoluhráče, ale míček jen proletěl předbrankovým prostorem.

41:12
    Rozehrávka se jim ale vůbec nepovedla a pokračovat ve hře může Finsko, které si na polovině hřiště vynutilo menší faul.

41:10
    Švédové budou rozehrávat z rohu u branky Finska.

40:50
    Švédové vybojovali míček za vlastní brankou a nyní kombinují oni.

40:28
    Finové se dostali do prvního útoku a vybojovali si menší faul v rohu hřiště.

40:01
    Buly do třetí třetiny vyhrálo Finsko.

40:01

Přestávka po druhé třetině je pomalu minulostí, zápas bude za chvíli pokračovat třetí třetinou.

Přesilové hry v druhé třetině:

Švédsko: 1 Využití: 1

Finsko: 1 Využití: 0

Švédům se povedl famózní vstup do druhé třetiny, kdy hrubku v rozehrávce Finska potrestal Mattias Samuelsson. Hra se přelévala ze strany na stranu a hrálo se opravdu ve vysokém tempu. Chvíli měli na hřišti nadvládu Švédové, chvíli zase Finsko. V závěru periody však švédský tým využil přesilovou hru a Robin Nilsberth střelou ke vzdálenější tyči vyrovnal.

Střely na bránu v druhé třetině:

Švédsko: 7

Finsko: 6

Další třetina začne přibližně v 17:02.

40:00

39:49
    Diváci dávají dost najevo, že se jim tato pasivní hra Finů nelíbí.

39:19
    Finové jsou u míčku a kontrolují jej. Čekají na ten správný čas pro snad poslední útočnou akci této třetiny.

39:01
    Probíhá poslední minuta druhé třetiny.

38:35
    Ovšem tentokrát Švédsko nic nevymyslelo a Finové uklidňují hru.
    Radost Švédů při vyrovnání.

38:33

38:17
    Ostholm si přihrává s Adrianssonem zatím na vlastní polovině.

38:00
    Nepřesná střela finského národního týmu končí za zadním mantinelem.
    Robin NILSBERTH - 2:2

37:22
    A je vyrovnáno! Nilsson přesně přihrál ROBINU NILSBERTHOVI, který střelou na vzdálenější tyč zaznamenává důležitý švédský gól. Švédsko tak využívá přesilovou hru těsně před jejím vypršením. Asistence: Kim Nilsson.

36:57
    Švédové kombinují na polovině Finska. Zatím na vážnější šanci ale čekáme.
    Kapanenův protiútok

36:09
    Ve vlastním oslabení se do úniku dostal Kapanen, ovšem Aman vytáhl jeden ze svých lepších zákroků a jeho pokus likviduje!

35:38
    Sundstedt byl při svém úniku faulován a dvouminutový trest za sekání dostává Tero Tiitu (FIN).

34:39
    Moilanen stál úplně osamocený u branky Švédska! Ovšem byl už v tak ostrém střeleckém úhlu, že se mu míček nepodařilo usměrnit do branky.

34:25
    Iraeus se snažil překonat Kosonena z ostrého úhlu, ale nevyzrál na něj.

33:15
    Finové to však trochu překombinovali a míčku se zmocnilo Švédsko. Ovšem akce byla bez nějaké velké střely a míček pomalu doputoval ke Kosonenovi, který v klidu rozehrává.

32:58
    Finové nikam s rozehrávkou nespěchají a zatím si přihrávají na vlastní polovině.

32:25
    Ze standardní situace však žádná střela nevzešla, ale míček má stále vedoucí tým.

32:20
    Míček už mají Finové a budou po menším švédském faulu rozehrávat z rohu hřiště u branky Amana.
    Ostholmova šance na vyrovnání

31:19
    Ostholm pálil z otočky od levého mantinelu, kde ho napadali dva protihráči. Kosonen jen tak tak vyrazil! Neuvěřitelné, co tento švédský obránce vymyslí na malém prostoru.

30:43
    Švédové střídají své řady. Míčku se ujímá Ostholm.

30:10
    Ze standardní situace nic Švédové nevymysleli, ale stále ovládají míček.

30:01
    Švédové budou mít rozehrávku z rohu hřiště u branky Finska.
    Nedovolený zákrok Švédů

29:27
    Teď Švédové vstřelili sice gól, ovšem předtím se provinili faulem, tudíž skóre zůstává 2:1 pro Finsko!

28:51
    Kivilehto se pokoušel o střelu, avšak nepovedla se mu. Aman může být v klidu.
    Carlstromova obrovské šance

28:17
    Carlstrom má teď jednu šanci za druhou, ale všechny pokusy hasí Kosonen!

27:21
    Johan Samuelsson hledal před brankou volného Stenberga, ale míček k němu nedoputoval. Jinak by tato situace znamenala snad jistý švédský gól.
    Zákrok hlavou Kosonena

26:25
    Kosonen vytáhl povedený zákrok hlavou a zachránil tak svůj tým od inkasování!

26:11
    Nepřesná rozehrávka Švédska znamená protiútok Finů, ale ti míček zaváží jen do rohu, kde si vybojovali menší faul.

26:05
    Švédský národní tým je u míčku ovšem nemůže se znovu dostat na útočnou polovinu.

25:22
    Švédsko hraje v plném počtu. Finům se tato přesilová hra vůbec nepovedla. Naopak Švédsko předvedlo dobrou obrannou fázi hry.

25:02
    Tiitu špatně rozehrál na polovině hřiště a míčku se ujímají Švédové, kteří šetří čas.

24:34
    Po střele Finska končí míč za zadním mantinelem, avšak po zásahu švédských hráčů. Míček tak bude mít Finsko.
    Uklouznutí Kukkoly

23:59
    Kukkola zaváhal a před švédskou brankou uklouzl a spadl.
    Faul Patrika Malmstroma

23:22
    Patrik Malmstrom (SWE) 2 minuty za nadzvedávání hokejky.

23:13
    Výhoda Finů stále trvá, zatím však bez střely.

22:15
    Rychlý útok Finska, kterému faulem zabránil Malmstrom! Rozhodčí signalizují odložené vyloučení.

22:08
    Ostholmovi se nepodařilo přesně rozehrát a finský tým získává míček.

21:40
    Sundstedt pálil z levého křídla, ale míček mířil těsně mimo branku.
    Mattias SAMUELSSON - 1:2

21:02
    První hrubá chyba v rozehrávce Finska, kterou Švédsko trestá. Před velkým brankovištěm zůstal úplně sám MATTIAS SAMUELSSON, který snižuje na 1:2. Kosonen ani svým skokem na tento pokus nemohl stačit. Asistence: Johan Samuelsson.

20:38
    Druhá třetina už probíhá a míček mají zatím Finové.

20:01

První přestávka je pomalu minulostí, zápas nám za okamžik bude pokračovat druhou třetinou.

Přesilové hry v první třetině:

Švédsko: 0

Finsko: 0

Úvod utkání začali lépe Finové, kteří se již v první minutě ujali vedení zásluhou Janiho Kukkolaa. Švédům dlouho trvalo najít recept na neprostupnou finskou obranu. Poté se však pomalu dostávali do hry, ale jejich střelecké pokusy nebyly přesné a jistý Kosonen také plno šancí pochytal. V poslední minutě první periody přišel švédský tým o míček po rozehrávce v rohu u brány Finska. Z toho vznikl rychlý protiútok Finů a přesné zakončení Rista Tollikka.

19:54
    Švédové mají ještě možnost ohrozit finskou branku. Budou mít totiž volný úder z rohu u branky svého soupeře.
    Rista TOLLIKKO - 0:2

19:02
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Nepřesná rozehrávka Švédů znamenala rychlý protiútok Finska. Od pravého mantinelu našel Salin přesnou přihrávkou nabíhajícího RISTA TOLLIKKA, který nekompromisně zakončil. Asistence: Eemeli Salin.

19:01
    Probíhá poslední minuta první třetiny.

18:55
    Švédové se nedomluvili a míček získává finský tým.

18:53
    Standardní situace pro Švédsko v rohu hřiště u branky Švédska.

18:28
    Kukkola zakládá novou akci Finska. Ti jsou usazeni na polovině Švédů.
    Útočný faul Švédů před brankovištěm

17:45
    Švédsko se provinilo menším faulem u brankoviště Finů a finský národní tým tak může uklidnit hru.

17:40
    Kosonen má plné ruce a nohy práce! Teď jsou Finové pod tlakem.

17:13
    Další šance Karlssona, ovšem taky neúspěšná.
    Karlssonova šance

16:53
    Karlsson se pokoušel překonat Kosonena z pravého křídla. Finský brankář nejdříve jen vyrazil před sebe a Švéd tak mohl ještě dorážet, ale finský brankář vyrazil znovu míček do bezpečí.

16:12
    Standardku však finský národní tým nerozehrál dobře a míček mají Švédové.

16:08
    Finsko bude mít standardní situaci na polovině Švédů.

15:50
    Švédové přehnali intenzitu napadání a proviňují se menším faulem za brankou Finska.
    Situace před přerušením rozhodčího Janouška

15:42
    Rozhodčí Janoušek chtěl vylučovat, ale po dohodě s kolegou se omluvil oběma týmům a přiznal svou chybu. Bude to pouze volný úder.

15:07
    Finové mají míček, nikam zatím nespěchají a dostřídávají formaci.
    Malmstromova nepřesná střela

14:38
    Kapanen nepřesně rozehrál a byla z toho šance Švédska, kterou však Malmstrom nezakončil vůbec dobře.

14:02
    Švédům se nepodařilo založit útok a usadit se na útočné polovině, střídají tak své formace.

13:21
    Švédové jsou u míčku, avšak zatím na vlastní polovině. Finové se snaží napadat.

12:46
    Nilsberth vyslal na Kosonena tvrdou střelu, ta se odrazila za zadní mantinel. Rozehrávat bude Švédsko.
    Vaananenovo zaváhání

12:34
    Krátké zaváhání Vaananena mohlo znamenat šanci Švédů. Ovšem finský obránce situaci zachránil.

11:38
    No, ale ani teď se Švédům nepodařilo dostat ke střele. Finsko jejich krátký nápor ubránilo.

11:13
    Ostholm si vyměňuje míček s Adrianssonem na vlastní polovině.

11:01
    Švédsko bude mít k dispozici volný úder z rohu u branky Finska.

10:48
    Finsko se ke střele nedostalo a nyní už mají míček ve své moci Švédové.

10:15
    Přímo ze standardní situace Finové branku Švédska neohrozili, ale jsou stále na míčku a přihrávají si na útočné polovině.

10:13
    Finové budou mít rozehrávku u pravého mantinelu na polovině Švédská.

09:58
    Za míčkem se hnal Stenberg, ale u střídačky Finska se provinil menším faulem.
    Přečíslení Finů

09:36
    Lamminen se dostal ke střele pár metrů před velkým brankovištěm, ta však byla zblokována.

09:05
    Kukkola vybojoval čistě míček na polovině hřiště a míček tak mají Finové a kombinují.

08:32
    Finové jsou zatím lepší. Švédové si zatím nevědí rady s obranou tohoto týmu.

07:16
    Na vlastní polovině si přihrávají Mattias a Johan Samuellsonovi.

06:51
    Na druhé straně taktéž standardní situace pro švédský tým. Ovšem Finové tuto situaci ubránili na výbornou.

06:35
    Finové nijak extrémně branku Švédů neohrozili.
    Faul na Kailialu

06:31
    Kailiala se dostal až k brance Amana, kde byl však faulován, a bude to standardní situace pro Finsko na hranici velkého brankoviště.

05:58
    Švédsko znovu nic nebezpečného nevymyslelo a míček vybojovali Finové.

05:49
    Z rohu hřiště u branky Finska budou mít rozehrávku Švédové.

05:37
    Švédi ubránily další pokus Finska a dostávají se na útočnou polovinu.

05:03
    Švédové kombinují a přecházejí na útočnou polovinu. Tam se však ke střele nedostali a následně se provinili menším faulem na polovině hřiště.

04:40
    Malmstrom se pokoušel o tvrdou střelu, která však mířila jen mimo tři tyče.

04:28
    Míček se teď nebezpečně odrazil před branku Švédska, ale Aman se rychle zorientoval a zažehnal nebezpečí.

03:31
    Tiitu se dostal ke střele ze středu hřiště, ale Aman byl pozorný.

02:46
    Finové jsou s míčkem na vlastní polovině a přemýšlejí nad novým útokem. Švédové čekají na polovině na chybu soupeře.
    Rozmíška před bránou Finska

02:23
    První rozmíšku na hřišti musí uklidňovat rozhodčí. zatím bez vyloučení.

02:09
    Ostholm kontroluje míček a zakládá novou švédskou akci.

01:49
    U míčku už je zase Finsko, ale Švédové situaci brání zatím dobře.
    Kosonenův skvělý zákrok ramenem

01:40
    Kosonen musel zasahovat ramenem proti střele Švédska.

01:05
    Finové se provinili proti pravidlům a od vlastního velkého brankoviště bude rozehrávat Švédsko.

00:59
    Další finský pokus vyráží švédský brankář.
    Jani KUKKOLA - 0:1

00:26
    Tohle je fantastický vstup do utkání. Švédové se ani nestihli rozkoukat a od prvého mantinelu si vykročil JANI KUKKOLA a zakončil do horní části branky. Asistence: Juha Kivilehto.

00:05
    Švédové jsou velice aktivní od samotného začátku a napadají rozehrávku Finů.

00:01
    Úvodní buly vyhráli vyhrálo Finsko.
    Finále X. mistrovství světa bylo právě zahájeno

00:01

Úvodní formality máme pomalu za sebou, poslední zápas světového šampionátu za pár okamžiků začne.

Hymny nám právě dozněly a bude následovat představení úvodních pětek obou týmů.

Jako první přicházejí státní hymny obou týmů.
    Nástup hráčů na hrací plochu

Aktéři obou zápasu nám nastoupili na hrací plochu, finále nám po úvodních formalitách za pár okamžiků začne.

Ostholm Martin 11 bodů (6+5)
    Galante Carlstrom Alexander 9 bodů (5+4)