Moreirense – Sporting 1:4 (kon.)
Moreirense FC
1:4 (1:3)
Sporting Lisabon
Pondělí 27.04.2015, 21:00 • Parque Joaquim Almeida Freitas • Portugalská Primeira Liga

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.

Dohrávku 30. kola portugalské Primeira Ligy obstarají Moreirense se Sportingem Lisabon. Zatímco hosté jsou na třetím místě v klidu a téměř jistě na něm už zůstanou, Moreirense by se body v nabitém středu tabulky hodily náramně.

Moreirense už od poloviny února jede v třízápasovém cyklu, kdy si připíše vždy vítězství, remízu i porážku. Tyto cykly byly už tři, za pár týdnů uvidíme, zda bude i čtvrtý. Těžko tedy odhadovat formu domácích, která je značně nestabilní, faktem ale zůstává, že se silnými týmy Moreirense prohrává. Teoreticky by tak z tohoto zápasu měl vyjít vítězně Sporting.

Sporting Lisabon naopak oplývá velice dobrou formou. Z posledních šesti utkání vybojoval hned pětkrát plný počet bodů a jednu remízu. Už nějaký čas je téměř jisté, že vedoucí duo Benfica-Porto, bude nad síly menšího z lisabonských klubů, naopak na čtvrté místo má tým náskok dostatečný. Může tak hrát bez zbytečného tlaku, zkoušet nové varianty a těšit se s ohledem na současnou formu z téměř jistého předkola Ligy mistrů. Jakékoliv zaváhání na půdě Moreirense by bylo bráno jako obrovské překvapení.

Pro favorita zápasu z Lisabonu musí být každopádně varováním podzimní vzájemné klání, kdy Sporting na domácí půdě uhrál pouze remízu 1:1.

Který z týmů vstřelí první branku v prvním poločase?

Tipovat můžete do začátku 1. poločasu.

Moreirense FC: Marafona – Paulinho, Danielson, Marcelo Oliveira, Elízio – André Simões, Diogo Cunha, Lucas Souza – João Pedro (C), Leandro Souza, Arsénio
    Náhradníci: Gideão – Anilton, Alex, Rojas, Coronas, Patrick, Gerso

Sporting Lisabon: Rui Patrício (C) – Cedric, Paulo Oliveira, Ewerton, Jefferson – William Carvalho, André Martins, Mané, Nani – Tanaka, Montero
    Náhradníci: Boeck – Capel, Miguel Lopes, João Mário, Carrillo, Adrien Silva, Diego Rubio

Rozhodčí: Vasco Santos.

1

1
    Domácí Moreirense do utkání nastoupilo celé ve v bílo-zelené kombinaci, hosté z Lisabonu netradičně celí ve žlutém. V prvním poločase útočí Sporting na branku po pravé straně.

2
    Sporting Lisabon právě vstřelil branku!
    Hosté nenechávají nikoho na pochybách, kdo je favoritem utkání a už ve druhé minutě otevírají skóre zápasu. Fredy Montero v šestnáctce ještě nezištně přihrával na lépe postaveného CARLOSE MANÉHO na ofsajdové hraně u zadní tyče, jemuž stačilo nastavit kopačku – 0:1.
    Carlos MANÉ - 0:1

4
    Sporting ani po vstřeleném gólu nepolevuje a domácím míč vůbec nepůjčuje.

6
    V hlavičkovém souboji si počínal nedovoleně Paulo Oliveira, Moreirense se konečně dostává k míči jinak, než při rozehrávce ze středového kruhu po inkasovaném gólu.

7
    Leandro i Oliveira už jsou po ošetření zpátky na hřišti.

8
    Sporting se musí bránit.

9
    Bílo-zelení nedotáhli akci do konce, vykopává Rui Patrício.

10
    Moreirense se postupně dostává zpět do dění. Sporting vyčkává na vlastní polovině hřiště.

12
    Domácí to zatím zkoušejí spíše skrze dlouhé nákopy do šestnáctky Sportingu, tento recept jim ale nevychází.

13
    Sporting se znovu probíjí k Marafonově brance.

14
    Hosté odkopávají míč v duchu fair-play do zámezí.

14
    Ošetření bude potřebovat střední záložník domácích Diogo Cunha.

16
    Zakončení těsně zpoza hranice pokutového území Rui Patríciovi nemohlo noční můry způsobit ani náhodou. Míč překročil brankovou čáru vysoko nad brankou.

17
    Po úvodních minutách už hra Sportingu tak dominantní není a prostor pro své akce dostávají i domácí. Nyní vybojovali rohový kop, když centrovaný míč z pravého křídla odkopával do bezpečí Cedric.

18
    Ani ze standardky se domácím štěstí nenaklonilo.

19
    Avšak v těchto chvílích nedopadá na úrodnou půdu ani kombinace Sportingu na druhé straně hřiště. Schází základní element – přesnost.

20
    První rohový kop v zápase zahrávají také hosté z Lisabonu.

21
    Ani s jejich centrem z rohu hřiště obrana Moreirense potíže neměla.

22
    Po více než dvaceti minutách hry je čas na první závěry. Utkání dominuje Sporting, nicméně za svým úvodním tlakem z prvních minut zaostává. Tu a tam Moreirense vystrčí růžky.

22
    Marcelo Oliveira (Moreirense FC) podkopl soupeře, který si kolem něj obhodil míč, a stává se prvním potrestaným hráčem v zápase.

24
    Paulo Oliveira končí na zemi, sudí píská faul Sportingu.

25
    Sporting se nikam nežene, domácím to zase není umožněno proti jejich vůli.

27
    Carlos Mané si pomohl v souboji rukou, sudí Santos souboj nenechává bez odezvy.

28
    Fauly: 4 – 4

28
    Moreirense se snaží hru zklidnit, kombinací až u svého brankáře se snaží vymyslet, jak se po téměř půlhodině zápasu dostat do smysluplného zakončení.

29
    Prozatím jsme svědky více faulů než oku lahodících akcí.

31
    Půlhodina duelu je za námi. Tu druhou načíná netradičně s míčem na kopačkách Moreirense.

32
    Jeffersonův pas skončil pouze u obránců domácích, kteří zakládají rychlou protiakci.

33
    Výpad Moreirense měl velice krátkého trvání, s centrem mířícím do šestnáctky jsou tady už znovu hosté.

34
    Favorit z ničeho nic uniká do dvoubrankového trháku. Dvojité zakončení Sportingu sice nevyšlo, míč se ale odrazil k FREDYMU MONTEROVI na zadní tyč, kde se útočník hostů krásně položil do střely a míč poslal k zadní tyči.
    Fredy MONTERO - 0:2

36
    O osudu zápasu se zdá být pomalu rozhodnuto. Druhou dokonalou akcí v krátkém sledu unikají hosté do tříbrankového vedení. Nani z hloubi pole centroval šajtlí za obránce, Montero ještě přiťukl míč lépe postavenému spoluhráči, jimž byl JUNYA TANAKA, který sebejistou střelou k tyči zvyšuje už na 3:0.
    Junya TANAKA - 0:3

38
    Zápas rázem dostává jiný scénář. Před čtyřmi minutami stačila domácím jedna povedená akce a mohlo se hrát od nuly, nyní už se může Sporting soustředit na defenzivu a vyčkávat na brejky.

40
    Po krásné akci se sice domácí konečně dostali do zakončení, asistent rozhodčího ale nepochopitelně signalizoval ofsajd.

41
    Sporting je s vývojem skóre evidentně navýsost spokojen, takže určování tempa zápasu teď nechává na domácích fotbalistech.

43
    William Carvalho (Sporting Lisabon) v souboji opakovaně držel soupeře, což mu sudí nakonec sečetl a uděluje žlutou kartu.

44
    Moreirense právě vstřelilo branku!
    Domácí se dočkávají snížení ještě před přestávkou. K odraženému míči na hranici malého vápna se dostal LEANDRO SOUZA a nezaváhal.
    Leandro SOUZA - 1:3

45
    Tak nakonec se nám z poměrně nezáživného poločasu vyklubalo čtyřbrankové představení!

45
    Rozhodčí nastavuje jednu minutu.

45+1
    Žlutou kartu dostává Paulo Oliveira (Sporting Lisabon) za stažení do šestnáctky pronikajícího soupeře k zemi.

45+1
    Moreirense zvolilo přímé zakončení, Rui Patrício ale střelu z obrovského úhlu vyrazil.

Sporting do utkání vlétl, v prvních minutách mu dominoval a také otevřel skóre. Poté na delší dobu hra utichla, k vidění nebyly žádné větší šance, s úderem 34. minuty ale nastoupila zcela jiná podívaná. Sporting během dvou minut utekl domácím na rozdíl tří branek a zdálo se být vymalováno. Krátce před koncem prvního dějství se ale domácí zmátořili a ještě rozdmýchali naději.

Který z týmů vstřelí první branku ve druhém poločase?

Tipovat můžete do začátku 2. poločasu.

Druhý poločas začne přibližně v 22.02.

46

47
    Do druhé půle vstoupilo aktivněji domácí Moreirense, centr Fredyho Montera napříč pokutovým územím Sportingu ale žádného ze spoluhráčů nenašel.

48
    Nyní už se ale na polovině soupeře usadil Sporting a posílá míč z jedné strany šestnáctky na druhou.

49
    Po ne úplně ideálním zakončení hostů rozehraje Marafona.

51
    Moreirense do druhého dějství rozhodně vstoupilo sympaticky s cílem o výsledek zápasu se ještě porvat. Hra je z jejich pohledu v těchto minutách přinejmenším vyrovnaná.

52
    Nani rozehrává první rohový kop druhého poločasu.

52
    Domácí s rychlým skoncováním akce hostů dlouho neváhali.

54
    Fredy Montero nejprve sám zkusil skórovat, když mu to ale nevyšlo a s míčem se dostal z dobré palebné pozice, poslal centr na zadní tyč na Naniho, jenž Marafonu pořádně protáhl.

55
    Střídání v týmu Moreirense FC: ze hřiště odchází Lucas Souza, přichází Rojas.

56
    Znovu na sebe upozornil Fredy Montero, tentokrát ale šouravou střelou branku u zadní tyče o pár metrů minul.

57
    Po několika akcích hostů na sebe upozornili také hráči v bílých dresech. Výsledkem je rohový kop.

59
    João Pedro sympaticky kombinoval se spoluhráči, nakonec jim ale početnější obranná řada Sportingu vystavila stopku.

60
    Sporting se snaží zůstat aktivní, nevyhne se ale tomu, aby vzadu nevznikala okénka v defenzivě. Jedno takové hasili obránci na poslední chvíli před hlavičkujícím Arséniem. Následuje další rohový kop.

62
    Moreirense přidává nohu na plyn, další zblokovaný centr má za následek již čtvrtý roh domácích v zápase.

63
    Rohové kopy: 4 – 2

63
    Střídání v týmu Sporting Lisabon: ze hřiště odchází Tanaka, přichází João Mário.

64
    Sporting své střídání evidentně načasoval za účelem rozmělnění tlaku Moreirense. To se ale trenérovi nepodařilo a domácí kopou další roh v krátkém sledu, celkově již pátý.

65
    Seč jim síly stačí, se nyní hráči ve žlutém snaží udržet míč na polovině soupeře a nechat v posledních minutách usprintované obraně trochu vydechnout.

66
    Carlos Mané dal letmo vzpomenout na úvod zápasu, kdy rychlým gólem otevřel skóre. Tentokrát ale po náběhu z levého křídla brankáře Marafonu nepřekonal. Sporting ale zůstane u míče formou rohového kopu.

67
    Marafona centr od praporku vyboxoval, přitom se ale srazil se spoluhráčem a s bolestivou grimasou se drží na prsou.

68
    Arsénio povalen, Moreirense bude mít další možnost k postupu do bližší vzdálenosti od branky Sportingu.

69
    Do konce utkání zbývá něco málo přes dvacet minut, pokud chtějí domácí pomýšlet na body, měli by co nejrychleji některou ze svých šancí využít.

70
    První takovou příležitost naskytne šestý rohový kop, který rozehraje domácí kapitán João Pedro.

70
    Obrana míč odvrátila, ale bílo-zelení jsou stále u míče.

72
    Žlutou kartu dostává Paulinho (Moreirense FC).

73
    Po Paulinhově faulu dostává Sporting výhodu přímého kopu z velice pěkné pozice.

73
    Exekuce přímého kopu se ujal portugalský kouzelník s míčem Nani, zvolil přímou zakroucenou střelu a nechal skvělým zákrokem vyniknout Marafonu. Ten vyrazil míč na roh.

75
    Druhý poločas nabízí poměrně vyrovnanou partii s tím, že zakončení Sportingu jsou nebezpečnější.

76
    Nani ještě rozehraje přímý kop, poté dojde ke střídání v týmu hostů.

77
    Střídání v týmu Sporting Lisabon: ze hřiště odchází André Martins, přichází Adrien Silva.

77
    Naniho střelecký pokus před střídáním skončil pouze ve zdi.

78
    A střídat budou také domácí.

78
    Střídání v týmu Moreirense FC: ze hřiště odchází Arsénio, přichází Alex.

79
    Domácí se zřejmě smiřují s tím, že proti lisabonskému favoritovi to na body nebude. Pozvolná kombinace od vlastích beků tomu napovídá.

80
    Žlutou kartu dostává nový muž na trávníku Adrien Silva (Sporting Lisabon), který do skluzu přispěchal až příliš energicky.

82
    Ewerton se s tím zrovna nepáral. Do souboje s domácím záložníkem doslova přilétl, soupeř odpadl a sudí píská.

84
    Střídání v týmu Sporting Lisabon: ze hřiště odchází Nani, přichází Capel.

84
    Vinou mnoha střídání a také několika karet ztratila hra trochu spád.

85
    Diego Capel se uvedl tím nejlepším možným způsobem. Jeho milimetrový centr do malého vápna zužitkoval FREDY MONTERO a hlavou posílá míč k levé tyči. Je rozhodnuto. 1:4.
    Fredy MONTERO - 1:4

86
    Střídání v týmu Moreirense FC: ze hřiště odchází João Pedro, přichází Gerso.

87
    Žlutou kartu dostává Montero (Sporting Lisabon).

89
    Sporting stále nemá dost a do závěrečného hvizdu by ještě rád přidal pátý gól. Montero, kterého je v posledních minutách plné hřiště v kladném i záporném smyslu, ale nemířil přesně.

90
    Rozeběhla se poslední minuta utkání.

90
    Se žlutými kartami se v posledních minutách roztrhl pytel. Dalším napomínaným je Elízio (Moreirense FC), jenž vlétl do skluzu kolíky napřed a trefil soupeře.

90+1
    Rozhodčí Vasco Santos nastavuje 2 minuty.

90+1
    Sporting zůstává natěsnán v šestnáctce domácích, kam přiletí centr od rohového praporku.

90+2

Sporting po přestávce stavěl na tom, co si nahrál v prvním poločase. Tam zabil do soupeřovy rakve hned tři hřebíky a těšil se ze dvoubrankového náskoku. Po přestávce sice byla hra vyrovnanější, čisté gólovky ale přibývaly pouze na straně Sportingu. Po dvou neproměněných šancích se do vzduchu zavěsil Fredy Montero a svým druhým gólem v zápase v 85. minutě definitivně zpečetil osud utkání.

To je ode mě dnes vše, přeji dobrou noc a na shledanou u některého z dalších utkání.

Petr Jiříček

Branky: 44. Leandro Souza – 2. Carlos Mané, 34. Montero, 36. Tanaka, 85. Montero

Karty:   22. Marcelo Oliveira (MRE), 72. Paulinho (MRE), 90. Elízio (MRE) – 43. William Carvalho (SPL), 45+1. Paulo Oliveira (SPL), 80. Adrien Silva (SPL), 87. Montero (SPL)

Rozhodčí: Vasco Santos