Heerenveen – Arnhem 2:2 (kon.)
SC Heerenveen
2:2 (1:1)
SBV Vitesse Arnhem
Čtvrtek 28.05.2015, 20:45 • Abe Lenstra Stadion • Nizozemská Eredivisie • O Evropskou ligu - sk. A

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.

Nizozemská liga míří do finiše. Zbývá už jen rozhodnout, který z týmů si zajistí Evropskou ligu. Do dvouzápasového finále play-off se probojovaly Vitesse Arnhem s Heerenveenem, ani pro jednoho to však nebyl postup z kategorie nejlehčích.

Heerenveen narazil v semifinále na Feynoord Rotterdam. Doma zvítězil hubeným náskokem 1:0 a bylo zaděláno na drama do odvety. K jejímu rozuzlení bylo nakonec potřeba rovnou 120 minut. Feynoord zvítězil v základní hrací době také 1:0, prodloužení ale příliš nezvládl a inkasoval dva góly. S ohledem na pravidlo o gólu vstřeleném na půdě soupeře si Heerenveen mohl dovolit srovnání na 2:2 a přesto postupoval. Hrdinou semifinále se nakonec stal útočník „srdíček“ Mark Uth, jenž obstaral oba góly svého týmu v prodloužení.

Vitesse Arnhem oproti tomu hrálo své první semifinálové klání na půdě Zwolle, odkud si do domácí odvety přivezlo zásluhou Vejinoviče s Kazaišvilim náskok 1:2. Nikterak ofenzivní hazard se pak pochopitelně nekonal, byť Vitesse dokázalo skórovat i doma (Bertrand Traoré) a výsledek 1:1 arnhemským stačil k postupu do finále.

Ve finále na sebe naráží týmy, které dělilo po základní části soutěže osm bodů, ve prospěch Vitesse také lepší bilance vstřelených i inkasovaných gólů. Tyto údaje nyní trochu ztrácí na podstatnosti, přesto je mírným favoritem na uchopení Evropské ligy do své moci Vitesse Arnhem.

Varováním pro žluto-černé však musí být skutečnost, že ani v jednom ze dvou vzájemných ligových utkáních v této sezoně svého dnešního soupeře nedokázali porazit. Doma uhráli pouze remízu 1:1, venku pak propadli a odváželi si z Heerenveenu téměř debakl 4:1. Bude se Heerenveen radovat znovu, nebo si arnhemští připraví sladkou pomstu?

Který z týmů obdrží první žlutou kartu v prvním poločase?

Tipovat můžete do začátku 1. poločasu.

SC Heerenveen: Nordfeldt – Marzo, van Aken, St. Juste, van Anholt – de Roon, Thern, van den Berg – Slagveer, Uth, Larsson.
    Náhradníci: De Fockert – Otigba, Duarte, Veerman, Warmolts, Namli, Thorsby.

SBV Vitesse Arnhem: Room – Diks, Kašia, van der Heijden, Achenteh – Pröpper, McEachran, Kazajšvili – Wallace, Traoré, Labyad.
    Náhradníci: Velthuizen – Kruiswijk, Nakamba, Djurdjević, Vejinović, Olijnik, Mori.

Rozhodčí: Björn Kuipers.
    Sestava Vitesse Arnhem

-1
    Hráči už jsou na hrací ploše, utkání za malý okamžik začne.

1

1
    O úvodní výkop zápasu se postarali hráči Vitesse, které v prvním poločase hraje zprava doleva. Heerenveen nastupuje tradičně v modro-bílých pruhovaných dresech se srdíčky, Vitesse ve žluto-černé kombinaci.

2
    Úvodní vteřiny se odvíjejí na polovině Vitesse.

2
    Postupem času se hosté usadili na míči a vyrážejí k ofenzivním výpadům, ty ale končí nedaleko za polovinou hřiště na pozorných borcích Heerenveenu.

4
    Domácí po úvodních aktivních vteřinách ztratili míč a v těchto chvílích pouze vytlačují kombinující Arnhem k půlící čáře ta, aby Nordfeldtovi nehrozilo nebezpečí.

5
    Po rychlé akci se míč dostal až k Marku Uthovi, jenž vyslal první pozvánku na Rooma, jeho branku ale přestřelil.

6
    Šlo však o ojedinělou akci, za mohutně skandujících domácích příznivců zůstávají u míče hosté.

7
    Teď ale byla radost sledovat postup Luciana Slagveera, který se vyhnul obránci a od brankové čáry odcentroval, bohužel pro domácí však pouze do náruče gólmana.

8
    Vitesse je sice u míče, ke střele na branku se ale žluto-černí ještě neodhodlali. Naopak Heerenveen zůstává ve zformované ulitě a čeká na zkažené přihrávky soupeře, z nichž pak pramení akce, jako jsme viděli v podání Utha či Slaagvera před malým okamžikem.

10
    Znovu vnášel nebezpečí do zadních řad Vitesse Slagveer, tentokrát se ale k centru nedostal.

10
    U míče jsou domácí snažíce se něco vymyslet před pokutovým územím arnhemských.

11
    Faul na polovině hostů Heerenveen o míč připravuje.

12
    Traoré přistižen v ofsajdovém postavení.

13
    Po akci, již založil McEachran, nabíhal do pokutového území domácích Wallace a po souboji s van Anholtem se potácel k zemi. Rozhodčí Kuipers mlčí a hře nechává volnější průběh.

13
    Heerenveen se oproti úvodní desetiminutovce osmělil a sledujeme mnohem živější fotbal směrem dopředu na obě strany.

15
    Ačkoliv o výpady k oběma brankám nouze není, pořádnější zakončení, při kterém by jeden z brankářů musel předvést špičkový zákrok, je stále v nedohlednu.

18
    Van der Heijden vyslal spoluhráče do náběhu, jenže míč po přetaženém centru nakonec skončil v zámezí.

18
    A další náběh hostů zastavuje zdvižený praporek asistenta sudího.

19
    Vitesse se ale prozatímním neúspěchem nenechává otrávit a nadále hledá skuliny a cestu vpřed. To vše za občasného pískotu domácích příznivců.

20
    Hosté se ale s míčem na okamžik loučí, po faulu budou rozehrávat bílo-modří.

20
    Vitesse se obratem k soupeřově brance vrací, bude zahrávat rohový kop.

21
    Arnhem právě vstřelil branku!
    Z rohového kopu sice Vitesse neudeřilo, ale aktivním presingem hosté překvapili po rozehrávce Nordfeldta nakrátko nepozorné obránce a velice pohodlnou cestou dopravili míč do sítě. Do prázdné branky míč uklízel VALERIJ KAZAJŠVILI.
    Valerij KAZAJŠVILI - 0:1

22
    A následuje první žlutá karta zápasu. Tu vidí Kevin Diks (SBV Vitesse Arnhem) za skluz na nohy soupeře zezadu.

25
    Vstřelená branka na průběhu zápasu nic podstatného nezměnila.

26
    Po levé straně jsou tady s ofenzivní akcí domácí.

27
    Hosté už znovu přenášejí míč z jedné strany hřiště na druhou, defenzivní blok Heerenveenu ale drží.

29
    Hosté utahují provaz, míč je stále blíž a blíž Nordfeldtově brance.

29
    Van den Berg ale dobrým defenzivním zákrokem tlak hostů přerušil a následná střela mimo tři tyče ho následně zcela ukončila.

30
    Vykopává brankář domácích Nordfeldt.

31
    Po delší době byl z letargie vytržen také hostující brankář. Střelu z velkého úhlu ale bezpečně kryl.

32
    Heerenveen právě vstřelil branku!
    Domácí se svou odpovědí dlouho neotáleli. Po bleskové akci Heerenveenu se adresátem křižného centru na zadní tyči stal velice aktivní LUCIANO SLAGVEER a uklidil míč do prázdné branky.
    Luciano SLAGVEER - 1:1

34
    A Heerenveen ve své aktivní hře nepolevuje.

36
    Deset minut před koncem první půle sledujeme vyrovnanou hru s místy pěknými akcemi na obou stranách.

37
    Střelec úvodního gólu Kazajšvili teď domácím bekům zaběhl za záda a vyslal na Nordfeldta štiplavý projektil. Následuje roh.

38
    I po standardce zůstávají hosté na dostřel heerenveenské klece.

39
    Traoré byl již poněkolikáté v tomto zápase přistižen za ofsajdovou hranou.

40
    Průnik Utha se nesetkal s pochopením obránců Vitesse, kteří jeho postup zastavili.

40
    Od své branky rozehrává Room.

41
    Rohový kop vybojovali domácí hráči, jeho exekuce však byla kvůli menší roztržce v šestnáctce odložena.

42
    Útočný faul posílá iniciativu na kopačky hostů a míč na druhou stranu hřiště.

43
    Jen pár minut nás dělí od poločasové přestávky, kam budou chtít oba celky dojít s bodem na kontě.

44
    Žlutou kartu za příliš dlouhé a nápadné držení soupeře za dres dostává Marten de Roon (SC Heerenveen), který je tak prvním trestaným hráčem svého týmu.

45
    Už se hrajě přesčas a jednu z posledních šancí dostávají díky přímému kopu od levé strany domácí.

45
    Poslední akce první půle končí v zapomnění.

45

Který z týmů vstřelí první branku ve druhém poločase?

Tipovat můžete do začátku 2. poločasu.

Ačkoliv mnohem více měli míč na kopačkách hosté, utkání bylo ve svém prvním poločase zcela vyrovnané, o čemž svědčí také průběžný výsledek. Na gól Kazajšviliho z jednadvacáté minuty dokázali domácí přibližně deset minut poté odpovědět díky Slagveerovi. Obě trefy se od sebe sice poměrně lišily, padly však shodně do prázdné branky.

Druhý poločas začne přibližně v 21.46.
    Statistiky první půle

46

46
    Střídání v týmu SBV Vitesse Arnhem: ze hřiště odchází Kevin Diks, přichází Dan Mori.

46
    Druhý poločas nám začíná pěkně. Hned v jeho první minutě musel špičkový zákrok ze svých rukavic vytáhnout Eloy Room u své pravé tyče!

47
    Heerenveen do druhé půle doslova vletěl. Je ho celé hřiště.

48
    Střelecký pokus z dálky tentokráte nechal Roona poměrně klidným.

49
    Až čtvrtá minuta druhého dějství dopřává hostům trochu klidu na pozvolnou rozehrávku.

50
    Další rodící se akci zastavil včasným skluzem a odkopem míče do autu nový muž na hřišti Dan Mori.

51
    Heerenveen zůstane u míče a bude znovu vhazovat.

52
    Vitesse, stejně jako Heerenveen na začátku zápasu, se postupně osměluje. Nástup domácích do druhého dějství přečkali žluto-černí bez újmy.

53
    Nyní naopak mohl zahrozit Traoré, v chumlu se ale ke střele neprodral.

55
    Vitesse nikam nespěchá, naopak hru se snaží zklidnit a stejně jako v první půli k útokům vyrážet pozvolna na základě kombinační hry.

56
    Až příliš přátelsky osahával Davy Pröpper (SBV Vitesse Arnhem) soupeře, za což po zásluze vidí žlutou kartu.

57
    Standardku od pravé lajny dostali k dobru domácí.

57
    Míče se ale záhy zmocnili hráči Vitesse.

59
    Moriho pas za obránce našel nabíhajícího Traorého, který by měl na kopačce gól, kdyby mu pod nohy na poslední chvíli neskočil van Aken. Odnesl to však zraněním a bude muset střídat.

61
    Střídání v týmu SC Heerenveen: hřiště na nosítkách opustil zraněný Joost van Aken, nahrazuje ho Kenny Otigba.

62
    Žlutou kartu dostává Dan Mori (SBV Vitesse Arnhem), který u soupeřovy šestnáctky ztratil míč a tak trochu z frustrace zajel do svého přemožitele.

63
    Van den Bergova střela z dálky úspěch nepřinesla, nevlezla se dokonce ani mezi tři tyče.

64
    Hra pomalu ztrácí všechny zábrany a k vidění jsou skutečně náramné akce. Ještě teď musí Nordfeldtovi zvonit v uších poté, co se vrhl ke své levé tyči, kterou míč ve velké rychlosti orazítkoval.

66
    DAVY PRÖPPER vrací vedení na kopačky hráčů Vitesse. Ve středovém pásmu si ze vzduchu stáhl míč, prokličkoval klubkem obránců Heerenveenu a za šestnáctkou, ač měl ke kombinaci hned dva své dobře postavené spoluhráče, napřáhl ke střele. Míč zapadl do pravého dolního rohu branky Nordfeldta, jenž byl zcela bez šance.
    Davy PRÖPPER - 1:2

69
    Rázem se největší hluk v hledišti ozývá z hostujícího sektoru.

69
    Nasazením Moriho do druhého poločasu udělal trenér hostů špičkový tah. Odpočatý Mori brázdí pravou lajnu nahoru dolů a pro svůj tým odvádí medvědí práci.

71
    Rohový kop vybojoval Heerenveen.

71
    Druhá půle má rozhodně větší spád než ta úvodní. Arnhem nadále zůstává nesmírně aktivní, aby domácím nezavdal šanci k vyrovnání.

72
    Právě to se teď ale málem stalo. V přečíslení dva na jednoho mířili domácí na branku Vitesse, jeho brankář Room však vystartoval směrem vpřed a střelu kryl.

73
    Radost domácím nepřinesl ani následný roh.

74
    Domácím nezbývá moc času, proto svůj presing vysunují stále výše a výše, takže černo-žlutí míč ztrácejí stále častěji a častěji.

75
    Heerenveenští vypíchli nepřesnou přihrávku hostů, a ač mířili proti Roomově brance v početní nevýhodě ve třech proti čtyřem, skvělou přihrávkou na MARKA UTHA trefili jackpot. Zkušený útočník dlouho neváhal a míč poslal přes vyběhnuvšího Roona k jeho levé tyči.
    Mark UTH - 2:2

76
    Vitesse Arnhem reaguje na inkasovaný gól druhým střídáním: ze hřiště odchází Josh McEachran, přichází Marko Vejinović.

77
    A byl to právě nový muž na trávníku Vejinovič, kdo svým obratným pohybem na hranici šestnáctky obstaral žlutou kartu pro Martena de Roona (SC Heerenveen) a solidní palebnou pozici pro svůj tým.

78
    Hosté zvolili pochopitelně přímou střelu, míč ale skončil dobrý metr nad brankou.

79
    Žlutou kartu dostává Joey van den Berg (SC Heerenveen), jemuž se nelíbila některá z posledních rozhodnutí rozhodčího Kuiperse, jemuž to dal zřetelně a z nulové vzdálenosti najevo.

80
    Rozmohl se nám tady takový nešvar, pravil by jistě jeden známý komentátor. Guram Kašia (SBV Vitesse Arnhem) je třetím trestaným hráčem v krátkém sledu.

82
    V – na aktivitu – velice proměnlivé situaci jsou momentálně u míče domácí.

82
    Střídání v týmu SC Heerenveen: ze hřiště odchází Simon Thern, přichází Lerin Duarte.

84
    Utkání se pomalu blíží ke svému konci, nasazení týmů ale nepolevuje. Oba soupeři by si do odvety chtěli přinést výhodnější výsledek, byť aktuální remíza 2:2 nahrává rozhodně do karet favorizovanému Arnhemu.

85
    Podruhé v relativně krátké době od své branky vykopává Kristoffer Nordfeldt.

86
    Něco mezi nepovedenou střelou a přetaženým centrem právě stáhl ze vzduchu do svých rukavic Eloy Room.

87
    Jestliže dění na hřišti s přibývajícími minutami gradovalo, v hledišti se pětihvězdičkové dění odehrává po celý zápas. Snad jen posledních pár minut je povzbuzování lehce slabější.

88
    Vitesse Arnhem vybojoval ještě jeden rohový kop.

88
    K hlavičce v šestnáctce se dostal kdo jiný, než aktivní Mori, míč ale jen lehce lízl a jeho směr příliš nezměnil.

89
    Střídání v týmu SBV Vitesse Arnhem: ze hřiště odchází Zakaria Labyad, přichází Denis Olijnik.

90
    Rozeběhla se poslední minuta utkání, míč je ve středovém kruhu.

90
    Domácí si, stejně jako hosté před chvílí, připravili ještě poslední taktické střídání.

90
    Střídání v týmu SC Heerenveen: ze hřiště odchází střelec gólu na 1:1 Luciano Slagveer, přichází Henk Veerman.

90+1
    Oproti první půli tentokrát Björn Kuipers nastavuje, a to rovnou tři minuty.

90+2
    Arnhem už jen kombinuje před svou brankou, remíza 2:2 mu směrem k domácí odvetě vyhovuje.

90+3
    Domácí se teď za míčem honí jako kočka za myší.

90+3
    Tak přece se ještě jednou k míči dostal brankář Heerenveenu Nordfeldt, pouze však stahoval vysoký centr do své náruče.

90+3

Je konec utkání, které bylo mnohem zajímavější rozhodně ve svém druhém poločase. V něm, stejně jako před přestávkou, šli do vedení hosté, Heerenveen ale znovu neprohrával déle než deset minut a krok brzy srovnal. Znovu už se stav neměnil, ačkoliv na obou stranách ještě několik povedených akcí bylo. První boj o Evropskou ligu tak skončil nerozhodně 2:2, což je rozhodně lepší zpráva pro Vitesse, které odvetu odehraje doma a v tomto utkání ovládlo, byť jen lehce, většinu týmových statistik.

To je z mé strany k tomuto utkání vše, přeji hezký zbytek večera.