USA – Japonsko 5:2 (kon.)
USA
5:2 (4:1)
Japonsko
Pondělí 06.07.2015, 01:00 • BC Place, Vancouver • Mistrovství světa - ženy • Finále

S konstatováním, že Mistrovství světa v Kanadě ovládly fotbalistky USA, se s Vámi loučím a přeji hezký zbytek noci! (03:17:45)
    Američanky potřetí v historii přebraly pohár za prvenství na Mistrovství světa!

Právě obě nejzkušenější Američanky byly pověřeny, aby jako první zvedly trofej nad hlavy!

Jako poslední si pro medaile došly Abby Wambachová a Christie Ramponeová. Teď už proběhne předání poháru.

A teď už přicházejí na pódium nové mistryně světa. V kádru USA je jediná hráčka, která pamatuje poslední triumf z roku 1999. Je jí 40 letá Christie Ramponeová.
    Japonky přebírají stříbrné medaile.

Japonské fotbalistky nyní přebírají stříbrné medaile.

Carly Lloydová vybrána jako nejlepší fotbalistka celého šampionátu! Stříbrný míč putuje do Francie za Christie Ramponeovou a bronzový dostává japonská kapitánka Aja Mijamaová.
    Zlatou rukavici pro nejlepší brankářku šampionátu získala Hope Solová (USA).

Nejlepší brankářkou turnaje vyhlášena Hope Solová (USA).
    Ocenění pro nejlepší mladou hráčku turnaje převzala kanadská reprezentantka Kadeisha Buchananová.

Kanadská fotbalistka Kadeisha Buchananová si převzala cenu pro nejlepší mladou hráčku turnaje. Carli Lloydová si dnes zase vystřílela cenu pro nejlepší kanonýrku MS, nastřílela celkem 6 gólů.

Nejprve budou oceněné rozhodčí. Hlavní sudí Monzulová dostala hezký dárek k narozeninám v podobě finálového zápasu.

Fotbalistky USA slaví také s americkými vlajkami. Nyní čekáme na závěrečný cereminiál, kdy si vítězky převezmou pohár pro světové šampiónky.

Po závěrečném hvizdu propukla obrovská radost Američanek, které získávají první titul od roku 1999. Naopak Japonky jsou hodně smutné. Celek USA dnešní finále v podstatě rozhodl už v prvních šestnácti minutách, kdy vedl po třech brankách Lloydové a jedné Holidayové už 4:0. Hráčky ze Země vycházejícího slunce ještě dokázaly korigovat na rozdíl dvou tref, ale krátce po vlastním gólu Johnstonové, který znamenal snížení na 4:2, zase rychle inkasovaly z kopačky Heathové a tím definitivně ztratily naději na případný zvrat.
    Radost vítězných Američanek po závěrečném hvizdu.

Fotbalistky USA se potřetí v historii stávají mistryněmi světa!

90+3

90+3
    Johnstonová odkopává míč do autu a více už toho asi neuvidíme!

90+3
    Celá americká střídačka je už na nohou, čeká se na konec.

90+2
    Rohový kop Holidayové už další změnu stavu nepřinesl.

90+1
    Rozhodčí Kateryna Monzulová, která píská finále světového šampionátu přesně v den svých 34. narozenin, nastaví tři minuty.
    Další milník historie Mistrovství světa ve fotbale žen je minulostí. Američanky se díky dnešním pěti gólům stávají vůbec nejvíce skórujícím týmem v dějinách MS.

90
    Už běží závěr základní hrací doby, uvidíme, kolik se bude nastavovat.

89
    Po rohu Mijamaové bylo před bránou USA horko. Žádný z míčů však neprošel až na Solovou.

87
    Ogimiová byla přistižena v ofsajdu.

86
    Rozesmátá Alex Morganová přepouští své místo na trávníku 40 leté veteránce Christie Ramponeové, která si tak může užít závěr finálového duelu.

85
    Iwabučiová zasáhla ve vzdušném souboji loktem do břicha Johnstonovou a dostává žlutou kartu. Americká stoperka se těžce zvedala ze země, ale měla by být v pořádku.

83
    Centr Holidayové po standardní situaci byl přizvednut až do autu. Míč zřejmě tečovala jedna z Američanek, protože vhazují Japonky.

82
    Sawaová zasáhla skluzem zezadu Wambachovou a neunikla žluté kartě.
    80. Solová se vyznamenala proti nepřijemnému centru Mijamaové.

80
    Centry Mijamaové jsou hodně nepříjemné! Solová další z nich boxovala na roh doslova z hlavy japonské hráčky.

79
    Obrovský aplaus amerických příznivců vítá na trávníku 35 letou veteránku Abby Wambachovou. Té místo na hřišti uvolnila Tobin Heathová.

78
    Japonské hráčky bojují alespoň o korekci skóre. Před bránu USA posílají hodně míčů, ale stále prohrávají o tři góly.
    76. Sugasawaová v dobré pozici trefila jen střed branky.

76
    Mijamaová poslala pěkný centr na hlavu Sugasawaové. Ta však míč umístila pouze do středu brány, kde byla připravená Hope Solová.
    Takto oslavila Tobin Hetahová svůj první gól na letošním světovém šampionátu. Že si na něj musela počkat až do finále, jí nyní určitě nevadí.

53.341 úžasných diváků sleduje dnešní finálový duel na stadionu ve Vancouveru.

Finálové utkání sleduje 53341 diváků.

74
    Po rohovém kopu Mijamaové vyboxovala Solová míč pouze k Sakagučiové, která ho však z voleje poslala vedle.

73
    Japonky nebezpečně zaútočily. Odražený míč však napálila Arijošiová mimo.

71
    Po centru Mijamaové dobře zasáhla Solová, která balón vyboxovala nad hlavou nabíhající japonské hráčky.

70
    Po rohu Holidayové se míč odrazil ke střídající O'Haraové, která vypálila z voleje nad.

70
    Kriegerová získala pro svůj tým roh.

68
    Po centru Mijamaové se dostala ke střele Sawaová. Ránu japonské legendy Solová vyrazila, ale nakonec to bylo zbytečné. Japonkám byl totiž pískán útočný faul.

68
    Na střelecké pokusy vedou Američanky 14:5.
    66. Lloydová chybu Kumagaiové nepotrestala.

66
    Kumagaiová se ve vápně nechala obrat o míč napadající Lloydovou, která se už hnala sama na Kaihoriovou. Ta vzájemný souboj vyhrála a navíc byla americkou útočnicí faulována. Je ale trestuhodné, co japonská obrana předvádí.

65
    S chutí hrající Američanky zase větrají dnes hodně propustnou defenzivu Japonska.
    63. Morganové dnes zřejmě není souzeno..

63
    Alex Morganová se dnes ne a ne trefit. Technicky výborně vybavená útočnice se v šestnáctce šikovně uvolnila, ale po zemi vypálila těsně mimo.

61
    Střídají i Američanky. Standing ovation vyprovází ze hřiště Megan Rapinoeovou, nahrazuje ji Kelley O'Haraová

60
    Střídání v týmu Japonsko: ze hřiště odchází Ohnová, přichází Mana Iwabučiová.

58
    Asiatky nyní drží míč a snaží se něco vymyslet.

56
    V momentě, kdy se Japonky mohly nadechnout, zase hned inkasovaly smrtící úder. Uvidíme, zda se ještě pokusí zabojovat.
    54. Tobin HEATHOVÁ - 5:2

54
    Američané právě vstřelili branku!
    Gólově nesmírně bohatý zápas pokračuje! Rohový kop Holidayové, který mířil přes malé vápno, nedokázala Kaihoriová vyboxovat. Míč tak propadl až na zadní tyč, kde byla Brianová, jenž ho vrátila zpět před bránu a TOBIN HEATHOVÁ zakončovala do odkryté japonské svatyně – 5:2.
    52. Julie JOHNSTONOVÁ - 4:2

52
    Japonsko právě vstřelilo branku!
    Tak pozor, už je to jen 4:2! Mijamaová zahrávala standardní situaci a její centr tečovala JULIE JOHNSTONOVÁ hlavou tak nešťastně, že Solová míč, přes veškerou snahu, zastavila až za brankovou čárou!
    50. Kaihoriová vytěsnila střelu Morganové nad břevno!

50
    Američanky hrají s velkou lehkostí! Lloydová si pohrála s obranou soupeřek a poté naservírovala míč Morganové. Ta vypustila z 25 metrů projektil, který měl gólové parametry. Kaihoriová však zakročila výborně a vytlačila balón nad břevno.

49
    Standardní situaci rozehrávala Holidayová, Japonky míč odvrátily.

48
    Fotbalistky USA zase začaly poločas velmi aktivně. Míč se v pokutovém území dostal až ke Kriegerové, která však trefila jen bránící hráčku.

48
    Alex Morganová tancovala nad míčem proti dvěma japonským hráčkám. Nakonec ale faulovala Sakagučiovou.

46
    Nepovedený centr Lloydové dopadl na horní část sítě japonské brány. Kaihoriová bude vykopávat.

46

Fotbalistky jsou zpět na trávníku. Můžeme pokračovat.

Statistiky 1. poločasu:
    Střely na bránu – 5:3
    Střely mimo – 2:0
    Rohové kopy – 3:0
    Držení míče v % – 49:51
    Japonky na celém turnaji inkasovaly dohromady šest branek ve třech utkáních. Jen za první poločas finále ale lovily míč ze své sítě již čtyřikrát.

Po prvním poločase se zdá, že je o mistryních světa rozhodnuto. Američanky totiž vedou nad Japonskem 4:1. Hráčky USA do utkání především fantasticky vstoupily a během šestnácti minut nastřílely zaskočeným soupeřkám čtyři góly. Japonky načala zásahy ve 3. a 5. minutě Carli Lloydová, ve 14. minutě zvýšila na 3:0 Lauren Holidayová a krátce po ní završila svůj hattrick nádherným lobem z poloviny hřiště Lloydová. Asiatky se pak přeci jen trochu zvedly a ve 27. minutě i zkorigovaly nepříznivý stav zásluhou Juki Ogimiové. Po přestávce by se však musel stát zázrak, aby utkání ještě nějak výrazně zdramatizovaly.

45+1

45+1
    Tak jednu minutu.

45
    Blíží se konec první půle, uvidíme, kolik ukrajinská sudí nastaví.

44
    Centr Samešimaové snadno pokryla obrana USA.

42
    Roh Rapinoeové sebrala ze vzduchu brankářka Kaihoriová.

42
    Lloydová si před bránou naskakovala na hodně zajímavý centr, japonské hráčky tentokrát odvrátily na roh.

42
    Morganová dostala míč do vápna a snažila se protlačit ke střele. Po souboji s obránkyní však skončila na zemi.

40
    Kumagaiová si při zpracování míče pomohla rukou, což rozhodčím uniklo. Japonka tak může pokračovat ve hře.

39
    Střídání v týmu Japonsko: ze hřiště odchází Kawasumiová, přichází Sugasawaová.

39
    Mijamaová rychle přistoupila k Lloydové. Ta už zdaleka nemá na hřišti tolik prostoru jako v úvodu zápasu.

37
    Rapinoeová sice získala míč, ale podle rozhodčí to bylo s faulem. Rozehrávat bude asijský celek.

35
    Americké hráčky už nejsou tak aktivní jako v prvních dvaceti minutách. Nyní si spíše hlídají svůj náskok.

33
    Japonský kouč Sasaki sáhl ke střídání. Ze hry stáhl Iwašimizuovou a opačným směrem poslal hrající legendu ženského fotbalu Homare Sawaovou, která se dočkala vřelého přivítání i od amerických fanoušků.
    Necelá půlhodina stačila k tomu, aby se dnešní duel stal finálovým zápasem s nejvíce vstřelenými brankami. A to nás ještě hodina čeká..

33
    Rapinoeová přetáhla svůj centr a poslala míč za bránu.

32
    Pronikající Rapinoeovou poslala k zemi Arijošiová. Standardka pro USA.

31
    Hráčky ze Země vycházejícího slunce se přeci jen probraly z úvodního šoku a začínají hrozit.
    30. Japonky nevyužily závar před brankou Američanek.

30
    Velký závar v americké šestnáctce! Ogimiová měla míč dokonce před prázdnou bránou, ale byla k ní zády, takže musela jen nahrávat a střelu Mijamaové z hranice pokutového území už pokryla Solová.
    27. Juki OGIMIOVÁ - 4:1

27
    Pozor! Japonky snižují na 4:1. Kawasumiová se na pravém křídle uvolnila a poslala míč do šestnáctky, kde byla JUKI OGIMIOVÁ. Ta se zbavila Johnstonové a překonala Solovou střelou do horní části brány.

26
    Japonské hráčky si nahrávaly poblíž šestnáctky soupeřek, ale nyní již přišly o míč.
    24. Morganová nedotáhla svůj slalom do gólového konce.

24
    Alex Morganová si v pokutovém území vychutnala dvě bránící hráčky a její sólo utnula až Kaihoriová, která si s přízemním zakončením poradila.

23
    Sakagučiová to zkoušela z velké dálky. Solová míč lapila, přestože ten směřoval vedle brány.

22
    Pro japonské hráčky to musí být obrovsky těžké. Určitě moc chtěly o obhajobu titulu zabojovat, ale už po necelých dvaceti minutách prakticky ztratily naději.

21
    Rapinoeová zahrávala rohový kop, tentokrát se však Japonky ubránily.

20
    Hráčky USA jsou v neskutečném laufu, Asiatky čelí jednomu útoku za druhým.
    18. Lloydová pálí hlavou těsně vedle!

18
    A Lloydová měla další šanci! Po centru z pravé strany zamířila zblízka vedle.
    16. Carli LLOYDOVÁ - 4:0

16
    CARLI LLOYDOVÁ má hattrick a zkompletovala ho v ženském fotbale málo vídanou trefou!! Americká kapitánka se na půlce hřiště ujala míče, všimla si, že Kaihoriová byla venku z brány a tak ji z obrovské dálky přelobovala. Brankářka Japonska se ještě snažila vrátit, na míč si sáhla, ale čtvrtému gólu ve své síti nezabránila.
    14. Lauren HOLIDAYOVÁ - 3:0

14
    Nechci být špatným prorokem, ale zdá se, že je hotovo dříve, než zápas pořádně začal! LAUREN HOLIDAYOVÁ si naběhla na krásný pas z hloubi pole a neméně povedeným volejem míč napálila za záda Kaihoriové.

13
    Pas Klingenbergové hledal nabíhající Alex Morganovou. Populární americká útočnice se přes obránkyni k míči nedostala.

12
    Japonky to zkoušejí s vysunutým presingem. Nyní sklidily dílčí úspěch, když ve středu hřiště získaly míč.

10
    Po malé domů si zahrála i americká brankářka Hope Solová. Ta nahrála míč Rapinoeové do těžké pozice, ovšem její spoluhráčka si poradila a nechala se faulovat.

9
    Opět se hraje na polovině Japonska.

7
    Japonky jsou totálně zaskočené. Bude zajímavé sledovat, jak se s úvodním šokem vypořádají.
    Carli Lloydová vstřelila nejrychlejší dvě branky v historii finálových bojů Mistrovství světa.

5. Carli LLOYDOVÁ - 2:0

5
    To je neuvěřitelné! Hráčky USA udeřily po další standardní situaci, když centrovaný míč propadl až na malé vápno, kde číhala opět CARLI LLOYDOVÁ, jenž už neměla problém z bezprostřední blízkosti poslat balón do sítě.
    3. Carli LLOYDOVÁ - 1:0

3
    To je start pro Američanky z říše snů! Na rohový kop Rapinoeové zahraný po zemi si naběhla CARLI LLOYDOVÁ, která z prostoru značky pro pokutový kop propálila vše, co ji stálo v cestě.

3
    Zblokovaný centr Brianové znamená rohový kop pro Američanky.

1
    První akce USA. Morganová se snažila dostat míč na Rapinoeovou, do jejich spolupráce však vstoupila obrana soupeřek.

1
    Zápas byl zahájen výkopem Japonek.

1
    Fotbalistkám Spojených států vyjádřila podporu řada známých osobností. Nechybí mezi nimi ani sám prezident Barack Obama.

Hymny dozněly a nyní se již můžeme věnovat samotnému vyvrcholení světového šampionátu žen.

Hráčky obou týmů nastupují na trávník za zvuku znělky FIFA. Nyní si poslechneme národní hymny.
    Dresy japonských opor jsou už nachystány.

USA: Solová – Kriegerová, Johnstonová, Sauerbrunnová, Klingenbergová – Heathová, Holidayová, Brianová, Rapinoeová – Lloydová (C), Morganová.

Náhradníci: Harrisová, Naeherová – Boxxová, Engenová, Chalupnyová, Lerouxová, O'Haraová, O'Reillyová, Pressová, Ramponeová, Rodriguezová, Wambachová

Japonsko: Kaihoriová – Arijošiová, Iwašimizuová, Kumagaiová, Samešimaová – Kawasumiová, Sakagučiová, Utsugiová, Mijamaová (C) – Ohnová, Ogimiová.

Náhradníci: Fukumotová, Jamaneová – Kingaová, Sawaová, Kamionobeová, Tanakaová, Iwabučiová, Sugasawaová, Kawamuraová, Nagasatová, Kitaharaová.

Rozhodčí: K. Monzulová – N. Rachynská (UKR), Y. P. Rodriguezová (ESP).
    Fotbalistkám USA fandí i americké námořnictvo.

USA:
    Spojené státy jsou baštou ženského fotbalu. Tento sport je tam populárnější, než mužská verze. Američanky vyhrály čtyři z pěti Olympijských her, ale světový šampionát naposledy opanovaly před dlouhými patnácti lety. Na posledním MS v Německu prohrály ve finále právě s Japonkami, kterým tak mají co vracet.

Svěřenkyně trenérky Jill Ellisové vyhrály se sedmi body základní skupinu A, když postupně přehrály 3:1 Austrálii, remizovaly bez branek se Švédskem a udolaly 1:0 Nigérii. V osmifinále celek USA přešel po vítězství 2:0 přes Kolumbii, ve čtvrtfinále udolal 1:0 Čínu a v semifinále americký výběr přetlačil díky dvěma gólům ve druhé půli velké rivalky z Německa – 2:0.

Japonsko:
    Japonky jsou úřadujícími světovými šampiónkami, světový titul získaly na mistrovství v Německu před čtyřmi lety. Fotbalistky ze země vycházejícího slunce stále žijí svůj sen o obhajobě, vždyť v Kanadě vyhrály všech šest zápasů, byť v některých případech výkonem úplně nepřesvědčily a všechny duely skončily o jediný gól.

Japonsko ovládlo základní skupinu C, když postupně přehrálo Švýcarky 1:0, Kamerun 2:1 a nakonec 1:0 také Ekvádor. Ve osmifinále pak svěřenkyně kouče Noria Sasakiho udolali 2:1 Nizozemsko, ve čtvrtfinále 1:0 Austrálii a v semifinále v hodně diskutovaném zápase 2:1 Anglii. Evropanky přitom byly ve druhé půli lepším týmem, ale ve druhé minutě nastavení si dala hodně nešťastný vlastní gól Laura Bassettová, čímž poslala do finále asijské soupeřky.
    Může americký tým v čele s 35letou veteránkou Abby Wambachovou získat vytoužený pohár pro mistryně světa?

Vítám tu všechny fotbalové nadšence! Mistrovství světa žen, které hostí Kanada, dospělo ke svému finálovému vrcholu. Ten obstarají fotbalisty USA a obhájkyně titulu z Japonska. Nové světové šampiónky poznáme v noci z neděle na pondělí.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 01:00.

Martin Augustin

Branky: 3. Lloydová, 5. Lloydová, 14. Holidayová, 16. Lloydová, 54. Heathová – 27. Ogimiová, 52. Johnstonová (vla.)

Karty:   82. Sawaová (JPN), 85. Iwabučiová (JPN)

USA: Solová – Kriegerová, Johnstonová, Sauerbrunnová, Klingenbergová – Heathová (79. Wambachová), Holidayová, Brianová, Rapinoeová (61. O'Haraová) – Lloydová (C), Morganová (86. Ramponeová).

Japonsko: Kaihoriová – Arijošiová, Iwašimizuová (33. Sawaová), Kumagaiová, Samešimaová – Kawasumiová (39. Sugasawaová), Sakagučiová, Utsugiová, Mijamaová (C) – Ohnová (60. Iwabučiová), Ogimiová.

Rozhodčí: K. Monzulová – N. Račynská (UKR), Y. P. Rodriguezová (ESP)

Diváci: 53341