IFK Helsinky – Bern 3:1 (kon.) | Něman Grodno – Mannheim 2:0 (kon.) | Nitra – Skellefteå 2:4 (kon.)
Grenoble – Litvínov 1:4 (kon.)
IFK Helsinky
3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
SC Bern
Pátek 21.08.2015, 17:30 • Barona Areena • Hokejová Liga mistrů • Skupina 1

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.

Hezký podvečer všem příznivcům ledního hokeje. Ve čtvrtek 20. 8. 2015 se rozjela naplno hokejová Liga mistrů, která pokračuje i dnešním dnem. My budeme sledovat utkání finského celku IFK Helsinki proti švýcarskému týmu SC Bern.

Tento finský celek zatím odehrál v přípravě na nadcházející sezónu pět přátelských utkání, ve kterých dokázal zvítězit čtyřikrát, z toho jednou po samostatných nájezdech a pouze jednou odešel z ledu poražen. Z tohoto pohledu se zdá, že by měli být hokejisté tohoto týmu rozehraní a na následující boje v Lize mistrů připraveni.

SC Bern

To hokejisté z Bernu v přípravném období odehráli pouze dvě utkání, jednou zvítězili a jednou odešli z ledu poraženi. Oproti dnešnímu soupeři tedy odehráli o tři zápasy méně. Rozhodně to ale nemusí nic znamenat. I švýcarský tým se jistě na líté boje v Lize mistrů připravil a už dnes se pokusí na ledě Helsinek o nějaké body. Rozhodně to však pro ně nebude procházka růžovým sadem.

Jak tedy dnešní souboj dopadne a kdo si připíše první body do tabulky základní skupiny LM, se dozvíme v pozdějších večerních hodinách.

Ze zápasu je pro Vás připraven také podrobný online přenos, kterým Vás budu provázet, takže o nejdůležitější události z tohoto klání rozhodně nepřijdete. Přeji tedy všem příjemnou počtenou.
    Hokejisté Bernu jsou na ledě

IFK Helsinky: Husso (Lankinen) – Teppo, Grillfors (A), Järvinen, Taimi, Taipalus, Heikkinen – Zaborsky (CTS), Elkins (A), Ikonen – Luttinen (C), Ramstedt, Rask – Auvitu, Moberg, Tamminen – Partanen, Åsten, Saarelainen.

SC Bern: Schwendener (Aebi) – Helbling, Jobin, Gerber, Blum, Kreis, Untersander, Krueger (A) – Berger, Kobasew, Ebbett – Scherwey, Moser (A), Plüss (CTS) – Conacher, Smith, Rufenacht – Reichert, Muller, Berger (C).

Rozhodčí: Odins (LAT), Fonselius – Kiilunen, Pesonen (všichni FIN).

Oba celky jsou již na modrý čarách a hrají se hymny obou států, z nichž týmy pocházejí.

00:01

00:05
    Domácí tým vyhrál vhazování a hned se hnal do zakončení, o které se postaral Jasse Ikonen, jehož pokus končí na vyrážečce gólmana.

00:54
    IFK je zatím aktivnější, ale následuje střídání obou celků.

01:19
    Čárový sudí viděl ofsajd, ale s jeho odpískáním si dal pořádně na čas. Hra se tedy přesune zpátky do středního pásma.

01:40
    Bern vytáhl presing hodně vysoko, s čímž mají domácí veliké potíže, jelikož se jim nedaří rozehrávka.

02:11
    Puk mířil na modrou čáru, kde byl napřažený Heikkinen, jehož pokus končí na hrudi hostujícího gólmana.

02:17
    Zpoza branky dostal na hranici brankoviště kotouč Tomáš Zámorský, jehož pokus šel jen těsně vedle branky!

02:49
    Helsinkám se nepodařil přechod přes útočnou modrou čáru, ale puk jim černou gumu vrátil, a tak je tu šance na reparát.

03:23
    Helsinky právě vstřelily branku!
    V rohu kluziště vybojoval puk COREY ELKINS, který s ním objel branku a zasunul jej mezi betony brankáře. Asistence: Yohann Auvitu
    03:23. Corey ELKINS - 1:0

04:15
    Bern zatím vůbec nestíhá finskému soupeři a opět se jen brání před vlastní klecí.

04:43
    Domácí obránce posílal před branku puk na teč, ovšem jeho přihrávka nenašla hůl spoluhráče.

05:25
    Ojedinělý výpad Bernu končí za domácí brankou, kde si obraným zákrokem pomohl jeden z obránců.

06:09
    IFK má zatím obrovský problém s přechodem přes útočnou čáru, což se potvrzuje i v tomto okamžiku, a tak finský tým musí vyklidit útočnou třetinu.

06:27
    Helsinky vyhrály vhazovaní, ale následné nahození je zastavené v předbrankovém prostoru, kde se ho stejně ujali domácí hráči.

06:58
    Domácí brankář předvedl zákrok, po němž zajel hostující hráč. Po celém incidentu začala hromadné strkanice. Na domácí straně jsou vyloučeni Åsten a Järvinen. Na straně branu jdou na lavici hanby Conacher a Rufenacht.

07:41
    Rask objel s pukem branku a přihrál ho na kruh, kde byl napražený LAURI TAIPALUS, jehož pokus z první končí za brankovou čárou. Asistence: Joonas Rask, Corey Elkins
    07:41. Lauri TAIPALUS - 2:0

07:55
    Další vyloučeným je Berger, jenž ukončuje hru v početní výhodě svého celku.

08:33
    Hostující hráči se hnali dva na jediného obránce, ale na vlastní modré čáře kotouč zapomněli a bylo po šanci.

09:00
    Do samostatného úniku se dostal Trevor Smith, jehož pokus zápěstím vystihl Husso, jenž betony zasahuje.

09:55
    Oba celky hrají v plném počtu! U kotouče jsou domácí borci, kteří potřebují vystřídat.

10:35
    IFK se usadil v útočné třetině, kde dlouho kombinoval až se k puku dostal Jasse Ikonen, který svým pokusem trefuje připraveného gólmana.

Finský tým je opět v držení puku, ovšem střela od modré čáry končí v moci Schwendenera, do něhož následně sekl útočník. Ten se rychle brankáři omlouval, a tak další mela nevznikla.

12:11
    Mezi kruhy se ocitl osamocený Corey Elkins, který mířil k levé tyčce, ale jeho pokus šel jen vedle brány.

13:03
    Nádhernou kombinaci druhého útoku zakončil střelou Rask, jenže jeho pokus skončil pouze nad hostující svatyní.

14:05
    Tempo hry a s ním i kvalita nám trochu upadá, vše by změnila další branka. Divácká atmosféra je také za očekáváním.
    Fanoušek, jemuž se tempo Ligy mistrů zamlouvá

15:03
    Tomáš Zámorský dostal kotouč na útočnou modrou čáru, ovšem o něj přišel mezi třemi bránícími hráči, kteří rychle otočili hru. Jenže na zakončení dobře viděl Husso, a tak raději přerušuje.

15:27
    Bern s každé pozice v útočném pásmu střílí, ale domácího gólmana zatím nepřekonal.

16:16
    Alain Berger se obtočil kolem branky, jenže u tyče na něj čekal připravený beton gólmana, jenž kotouč vyrazil. Následná dorážka již neměla gólové parametry, a tak se mezi tři tyče nevešla.

16:50
    Na levém kruhu pro vhazování se zjevil osamocený Cory Conacher, jehož zbrklý pokus mířil jen nad bránu.

17:28
    Švýcarský celek přidává na aktivitě a hned je to na průběhu zápasu znát. Ovšem na nějakou větší šanci si musí ještě nějakou chvíli počkat.

17:39
    Zbytečný zákrok za vlastní brankou předvedl Taipalus, jenž krosčekoval ležícího soupeře.

17:49
    Domácí tým se bude bránit ve třech mužích, na trestnou lavici za hru loktem jde Järvinen. Bern má šanci na snížení a vrácení se do zápasu.

18:09
    Dalším vyloučeným je hostující Conacher, jenž zastavil soupeře držením. Je tu tedy přesilová hra čtyři proti třem.

18:22
    Helsinky vyhrály vhazování a posílají černou gumu až za branku soupeře.

19:04
    IFK Helsinky ve třech šetří čas a kombinují ve střední třetině. Bern se nemůže zatím usadit před brankou soupeře.

19:41
    Vypadá to, že v první části se už nic zásadního nestane.

20:00

IFK Helsinky do utkání vlétly a rychle se zaslouženě dostaly do vedení od dvě branky. Bern postupně hru zlepšoval, ale na vstřelenou branku to nestačilo. Uvidíme, co nám přinese druhá perioda.

Střely na branku: 10:5.

20:01

20:05
    Úvodní vhazování vyhrál domácí tým, který má právo prvního útoku.

20:18
    Švýcarský tým získal kotouč ve střední třetině, ale místo rozehrávky volí pouze nahození, který za brankou sbírá obránce.

21:16
    Zaváhání posledního obránce mohl využít Alain Berger, který ovšem nezískal rychlost, a tak jen prověřil pozornost brankáře.

22:22
    Jeden z hostujících útočníků objel branku soupeře, jenže následnou přihrávkou mezi kruhy nenašel žádného spoluhráče.

23:10
    Simon Moser zavezl černou gumu do útočného pásma, kde od mantinelu přihrával mezi kruhy, kde přišla teč, s níž si Husso dokázal poradit.

23:35
    IFK výborně napadá rozehrávku soupeře, díky čemuž se dostalo k puku, ovšem střelecký pokus nepřišel.

24:05
    David Jobin ze brankou podrazil soupeře, čímž oslabuje své spoluhráče.

24:25
    Tomáš Zámorský dostal kotouč před odkrytou bránu, ale puk ze vzduchu nedokázal usměrnit mezi tři tyče!

25:38
    Arénou to jen zahučelo, když přišla přihrávka od mantinelu do předbrankového prostoru, kde byl osamocený Joonas Rask, jehož pokus šel jen těsně vedle brány!

26:30
    Do puku se u modré čáry opřel Sebastian Moberg, jehož pokus byl hodně nepřesný a zaduněl jen o zadní mantinel.

28:16
    Dva domácí hráči se srazili na útočné modré čáře, čímž překazili přechod pro spoluhráče.

28:51
    Na ledové ploše se začíná přiostřovat a vidíme několik tvrdých zákroků, hlavně tedy u mantinelů. Hned po přerušení oba hlavní sudí jednou ke střídačkám, aby hráče uklidnili.
    V Lize mistrů je možné naprosto vše

29:21
    Za podražení dostává dvě minuty Thomas Rufenacht, který dává domácímu týmu další šanci ke skórování.

29:27
    Helsinky vyhrály vhazování, ale po několika přihrávkách musely opustit útočné pásmo.

29:48
    A bude pro hosty ještě hůře, za sekání jde na trestnou lavici Simon Moser. IFK má tedy početní výhodu dvou mužů.

29:52
    Ovšem švýcarský tým vyhrává vhazování a na chvíli si bude moci odpočinout.

30:18
    Z hranice pravého kruhu vypálil Teppo, jehož pokus končí na hrudi Schwendenera, který si výborně proti střele vyjel.

30:18
    Hostující fanoušci hodili na ledovou plochu konfety, a tak musí přijít důkladné vyčištění.

30:35
    Elkins nejprve přejel do útočné třetiny, kde poté vymyslel zadovku na soupeře, který vyhazuje a spěchá střídat.

31:17
    Schwendener v souboji s Taimim vyhrává také druhý minisouboj, když jeho pokus opět chytá.

32:24
    Bern se po dlouhé době dostal do útočné třetiny, ale o puk přišel po souboji v rohu hrací plochy.

32:57
    Bern má šanci na snížení, dvě minuty za nedovolené bránění dostává Lauri Taipalus, jenž zcela mimo hru atakoval soupeře.

33:14
    Domácí hráči se dostali ke kotouči, který míří do středního pásma, kde si jej přebírají hosté.

33:52
    Jasse Ikon vybojoval puk u mantinelu a následně prověřil Schwendenera, který si s pokusem v klidu poradil.

34:29
    Na hranici levého kruhu se zjevil Plüss, jehož pokus trefuje prvního bránícího hráče.

34:59
    Do samostatného úniku se dostal Åsten, jehož únik zastavil sekáním jeden ze soupeřů.

34:59
    Faulujícím hráčem byl Helbling, jenž už usedá na trestnou lavici.

35:57
    Přesilová hra se domácímu celku zatím nedaří, a tak je ze hry stažená první formace.

36:49
    Dalším vyloučeným je Reichert, který Helsinkám nabízí další dvojnásobnou početní výhodu.

37:05
    Tomáš Záborský přihrával z rohu hrací plochy před branku, kde jeho přihrávku nedokázal usměrnit na branku Corey Elkins.

37:53
    Bern už má na ledě čtyři hráče, ale početní výhoda Helsinek stále pokračuje.

38:20
    Nahození na branku končí v moci hostujícího gólmana, po jehož zákroku následuje šarvátka, kterou hlavní sudí ocení tresty.

38:20
    Za napadení dostává dvě minuty Partanen, jenž neudržel nervy, následuje hra ve čtyřech.

38:48
    Untersander se dostal ze středního pásma až do útočné třetiny, ovšem jeho tvrdá rána končí na hrudi domácího gólmana.

39:18
    Za faul kolenem dostává dvě minuty hostující Conacher, jenž dnes po několikáté sedí na lavici hanby.

39:28
    Tommi Taimi neměl komu nahrát, a tak zvolil nahození na branku, které mezi kruhy zastavil jeden z bránících hráčů.

40:00

Dlouhá druhá třetina se trvala neuvěřitelných čtyřicet minut. Místo kvalitního hokeje jsme sledovali řadu faulu a také neposlušnost hostujících fanoušků. V této části jsme se branky nedočkali, a tak je stav stále 2:0

Střely na branku: 18:9.

Na ledě již kroužili rozhodčí dnešního utkání, které za pár sekund napodobili i hokejisté Helsinek a Bernu.

Třetí třetina je před námi. Čeká nás gólové představení, jako ve třetině první, anebo neuvidíme ani jednu branku jako ve druhé části? Napoví nám následující minuty.

40:01

40:05
    Na buly úspěšnější domácí hokejisté, kteří s pukem hrají za svojí brankou a nemusejí nikam spěchat. Zatím totiž hájí náskok vybudovaný z první třetiny.

40:40
    U puku jsou stále hokejisté finského celku. Nyní kombinují na své polovině a nevypadá to, že by se někam hnali.

41:19
    Hokejisté Bernu se dostali do přečíslení tří proti dvoum. Jeden z hráčů švýcarského velkoklubu se pokoušel zakončovat, což se mu ovšem nepovedlo.

42:05
    Aktivní jsou opět ovšem hokejisté v červeném, kteří zaměstnávají defenzívu Bernu.

42:40
    Švýcarský tým se na několik desítek vteřin usadil v útočné třetině, kde kombinoval jen u mantinelu, a tak střelecký pokus jsme neviděli.

43:26
    Další obrovská šance Tomáše Záborského, jemuž dnes není přáno! Slovenský útočník se dostal do kruhu pro vhazování, ale následným pokusem minul branku.

44:51
    Podél pravého mantinelu se protáhl hostující Conacher, jenž dokázal vystřelit ovšem Husso vyrazil puk ramenem.

45:07
    Ve hře je spousta okamžiků, které patří spíše do boxerského ringu. Zdá se, že hráči mají v úmyslu místo branek rozdávat rány.

45:57
    Máme tu další vyloučení, které dostává za hru vysokou holí Grillfors. Bern má jednu z posledních šancí na snížení výsledku.

46:16
    Neuvěřitelný Husso! Domácí brankář vytáhl sérii zákroků po střelách a dorážkách z hranice brankoviště. IFK teď může za dvoubrankové vedení děkovat maskovanému muži.

47:06
    Bern právě vstřelil branku!
    Přihrávka z pravé strany projela přes brankoviště na osamoceného TREVORA SMITHA, jemuž stačilo nastavit hůl a umístit kotouč do branky. Bern se tímto gólem vrací do hry a navíc odčaroval kouzlo domácího gólmana. Asistence: Andrew Ebbett, Thomas Rufenacht
    47:06. Trevor SMITH - 2:1

47:53
    Hra se opět přerušuje, domácí hráč byl faulován a následně vidíme další boxerský souboj.

47:53
    Timo Helbling pěstmi napadl Raska a navíc zahodil rukavice, což sudí oceňuje osobním trestem do konce utkání. Navíc hostující hráč dostává 5 + 2 minuty.

50:00
    Helsinkám se zatím moc dlouhá přesilová hra nedaří, jelikož se nemůžou usadit v útočné třetině a v klidu kombinovat.

51:03
    Přeš šířku kluziště dostal kotouč Tomáš Záborský, jehož pokus do horního rohu branky chytá hostující gólman, jemuž puk vypadl z lapačky.

51:39
    Bern s čtyřech výborně napadá, což mu přináší ovoce a puk letí opět přes všechny čáry.

52:07
    Tvrdou ránu od modré čáry vyprodukoval Daniel Grillfors, jehož pokus zamířil pouze vedle brány.

52:34
    V oslabení se do samostatného úniku dostal Tristan Scherwey, jenž se snažil rozhýbat Hussoa a následně zasunout puk mezi jeho betony. Ovšem domácí brankář se nachytat nenechal a drží Helsinky ve vedení!

53:57
    Až v těchto okamžicích se domácí dokázali usadit před brankou soupeře, ale na střelecký pokus nenašli dost klidu.

54:50
    Registrujeme další vyhození Bernu, po němž už hosté budou v plném počtu.

56:00
    Na ledě je další šarvátka, do které se připojili všichni aktéři, jenž na ledové ploše byli. Jen brankáři se koukají, co se vlastně děje.

56:00
    Rozhodčí nechali šarvátku bez povšimnutí a vypadá to, že vylučovat se nebude.

56:05
    Bernu zbývají poslední čtyři minuty k tomu, aby dokázal něco s duelem ještě udělat. Naopak IFK dají stejný čas od první výhry.

56:49
    Helsinky se usadily v útočné třetině, kde u zadního mantinelu šetří čas.

57:22
    Z levé strany vypálil Saarelainen, jehož pokus je sražený do ochranné sítě, následuje vhazování před brankou Bernu.

57:39
    Domácí publiku jásá po posunutí hry do středního pásma. Je vidět, že Bern přidává na aktivitě a uvidíme, jak to celé ještě dopadne.

58:00
    Hrají se poslední dvě minuty třetí třetiny.

58:38
    Helsinky se přes lehké vyhození dostávají až do útočné třetiny, kde puk předali soupeři.

59:00
    Bern hraje bez brankáře!

59:14
    Tomáš Záborský se řítil na opuštěnou branku, ale střelou zpoza modré čáry ji netrefuje, to už je pro slovenského forvarda opravdu smůla!

59:39
    Oddechový čas pro hosty.

59:54
    Joonas Järvinen vybojoval kotouč u mantinelu a v leže ho posunul na TOMÁŠE ZÁBORSKÉHO, jenž z vlastní třetiny trefuje opuštěnou branku. Slovenský útočník se po několika neproměněných šancí přeci jen dočkal. Asistence: Joonas Järvinen.
    59:54. Tomáš ZÁBORSKÝ - 3:1

Finský tým zvládl první utkání letošního ročníku, který vyhrál 3:1. Do utkání vstoupilo IFK mnohem lépe, když rychle vedlo, což dokázalo udržet. Bern dnes tahal za kratší konec a v dalším duelu bude muset přidat, aby se zapojit do boje o postup. Zápas byl hodně vyhrocený a sledovali jsme několik pěstních soubojů, určitě bude zajímavé sledovat vzájemnou odvetu. (19:58:25)

Michal Luxa

Branky a nahrávky: 4. Elkins (Auvitu), 8. Taipalus (Rask, Elkins), 60. Záborský (Järvinen) – 48. Smith (Ebbett, Rufenacht)

IFK Helsinky: Husso (Lankinen) – Teppo, Grillfors (A), Järvinen, Taimi, Taipalus, Heikkinen – Záborský (CTS), Elkins (A), Ikonen – Luttinen (C), Ramstedt, Rask – Auvitu, Moberg, Tamminen – Partanen, Åsten, Saarelainen.
    SC Bern: Schwendener (Aebi) – Helbling, Jobin, Gerber, Blum, Kreis, Untersander, Krueger (A) – A. Berger, Kobasew, Ebbett – Scherwey, Moser (A), Plüss (CTS) – Conacher, Smith, Rufenacht – Reichert, Muller, P. Berger (C).

Rozhodčí: Odins (LAT), Fonselius – Kiilunen, Pesonen (všichni FIN)