Hongkong – Turecko 1:5 (kon.) | Gruzie – Lucembursko 5:0 (kon.) | Bosna a Hercegovina – Jihoafrická rep. 0:10 (kon.)
Hongkong
1:5 (1:2, 0:2, 0:1)
Turecko
Pondělí 04.04.2016, 12:00 • Silivrikapi Ice Sport Hall, Istanbul, Turecko • Mistrovství světa - III. A Divize • 4. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:00.

Pěkný den všem milovníkům hokeje! V pondělí pokračuje již svým čtvrtým hracím dnem Mistrovství světa 3. divize, tedy nejnižší výkonnostní kategorie. Přesně v pravé poledne se utká reprezentace Hong Kongu s pořadatelem turnaje, kterým je celek Turecka. Podle předpokladů by mělo jít o souboj kočky s myší. Zatímco Asiaté ještě nezískali ani bod, tak Turci neohroženě směřují za postupem o divizi výše.

Turecko:
    V Turecku se hraje hokej od 80. let minulého století. Od 1991 je Turecko členem IIHF a o rok později si už odbylo premiéru na světovém šampionátu nejnižší výkonnostní kategorie. Po počátečním sbírání zkušeností následoval pozvolný kvalitativní vzestup, který v roce 2004 vyvrcholil premiérovým postupem o level výše. Od té doby se Turci stali týmem, který je výkonnostně na pomezí mezi divizemi 2 a 3. V roce 2014 turečtí hokejisté smolně sestoupili zpět do nejnižší kategorie a na loňském šampionátu, který také pořádali, jim těsně unikl postup, když v rozhodujícím duelu padli po nájezdech se Severní Koreou.

Co nevyšlo Turkům loni, by se mohlo podařit nyní. Po třech zápasech turnaje v Istanbulu totiž mají na kontě plný počet 9 bodů. Zatím nejvíce se nadřeli hned v úvodu, kdy zdolali Gruzii těsně 5:4. Následně už deklasovali 10:2 Lucembursko a v neděli přehráli bez větších problémů 8:2 Bosnu a Hercegovinu.

Hong Kong:
    Hongkongská hokejová asociace byla založena v roce 1980 a o tři roky později byla tato hokejově exotická země přijata do řad IIHF. Na úrovni MS si národní tým Hong Kongu poprvé zahrál v roce 1987. V tehdejší skupině D ale Asiaté obsadili poslední sedmé místo se strašlivým skóre 1:189 a na dlouhou dobu se z podvědomí veřejnosti uklidili. Znovu se představili až v roce 2007 na Asijských hokejových hrách a v roce 2011 dokonce vyhráli Asijský vyzývací pohár, což je soutěž pro týmy na podobné úrovni. Od roku 2014 se Hong Kong opět účastní i Mistrovství světa nejnižší divize a nevede si vůbec špatně. V obou případech obsadil čtvrtou příčku.

Letos to pro Hong Kong zatím na nějaký velký úspěch nevypadá. Svěřenci kanadského kouče Barryho Becka, jenž odehrál 615 zápasů v NHL, totiž dosud nezískali ani bod. Své účinkování na šampionátu započali porážkou v souboji dvou zatím asi nejslabších týmů turnaje – 4:5 podlehli Bosně a Hercegovině. Pak už přišly dvě vysoké prohry – 0:8 s Gruzií a 1:7 s Lucemburskem.

Erol Kahraman – 3z, průměr 2,57, úspěšnost 89,83%

Oba soupeři se spolu utkali na loňském šampionátu. Turecko tehdy zvítězilo jasně 10:1.

Zajímavostí je, že v Hong Kongu najdeme jediné kluziště s parametry pro mezinárodní hokej. Hřiště, které nese název Mega Ice, bylo otevřeno v roce 2007. Je umístěno v 10. patře obchodního centra MegaBox v Kowloonu a nemá klasické hlediště.

To Turci disponují hned 11 stadiony, z toho 8 je krytých. Největším z nich je Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Olimpik Buz Sporları Salonu v Izmiru, který pojme až 3600 diváků.

Turecko má na turnaji k dispozici hodně početný realizační tým. Jeho členem je i Sasu Hovi. Finský brankář, který byl velmi oblíben mezi fanoušky Vsetína, brněnské Komety nebo Slovanu Bratislava zastává roli asistenta trenéra.

Hong Kong: Keung (K. Ho) – Y. Wong, K. Wong, Lam, Leung, Chow, Yeung – J. Ho (A), S. Kan, S. Tang (C) – Sham (A), Ch. Tang, Fung – Lai, Ch. Kan, Tai. Trenér: Barry Beck.

Turecko: Kahraman (Bozaci) – Özturk, K. Salt, Y. Kars, Aktürk, Savaş, Coşkun – Özmen (C), Solak, Semiz (A) – Gümüş (A), H. Salt, Halil – Alec Koçoğlu, Andy Koçoğlu, Karakoc – O. Kars, Kavaz, Bakal. Trenér: Deniz Ince

Rozhodčí: Lascar (ROU) – Braten (NOR), Stepankevicius (LTU).
    Na včerejší utkání s Bosnou si turečtí fanoušci cestu našli. Zaplní se hala i dnes?

Aktéři utkání jsou již na ledě. Turecko je jasným favoritem. Dokáže tedy papírové předpoklady naplnit?

00:01

0:16
    Hong Kong právě vstřelil branku!
    Šok hned na úvod zápasu! Brankář Kahraman udělal velkou hrubku, když si myslel, že má puk pod lapačkou. Ten byl ale vedle něho a pohotový JORDAN SUN YIN HO tak snadno skóroval! Outsider zápasu tedy vede.
    0:16 Jordan Sun Yin HO - 1:0

2:07
    Turci si vynutili tlak a Bum Yu Bernard Fung musel faulovat. Dostává dvě minuty za hákování.

2:07
    Barry Beck si vybral time-out a snaží se uklidnit své svěřence.

2:29
    Dobrý zákrok brankáře Keunga, jenž před dotírajícím hráčem Turecka přikryl puk.

3:18
    Na zadní tyčce promarnil velkou šanci Alec Koçoğlu, jenž nedostal puk do poloodkryté branky!

4:07
    V úplném závěru přesilovky ještě přišla tvrdá střela, kterou vyrazil Keung betonem a volný kotouč odklidili do bezpečí jeho spoluhráči. Hong Kong tedy oslabení přestál.

4:19
    Hráčů Turecka bylo na ledě šest a to pravidla nepovolují. Přesilovku s tak vyzkouší i Hong Kong.

4:53
    Asiaté si vytvořili zajímavý závar před Kahramanem. Ten ale podržel svůj tým.

5:32
    Ozývají se fanoušci Turecka, kteří se snaží vyburcovat svůj tým k obratu.

5:55
    Pořadatel turnaje soupeře nepouští do svého obranného pásma.

6:20
    V závěru oslabení Turci dokonce zaútočili. Skončilo to ranou z levého křídla vedle brány.

6:56
    Výborně to udělal Andy Koçoğlu! Turecký forvard v rychlosti objel branku a u tyčky se snažil zasunout puk za brankovou čáru. Emerson Kwokway Keung se ale v leže natáhl a na čáře kotouč schoval do lapačky!

8:22
    Hong Kong se brání náporu favorita. Zatím úspěšně.

9:14
    Asijský celek má zatím sily, takže dokáže i občas zahrozit. Z levé strany tak vyzkoušel domácího brankáře Jasper Tang a Kahraman musel schovat puk v lapačce.

10:23
    Hráči Hong Kongu jsou hodně nabuzeni a bojují ze všech sil. Turecku by rozhodně pomohl gól.

10:47
    A Turci už začínají být nervózní. Serkan Gümüş nahodil puk na Keunga a po zákroku hongkongského brankáře zasypal sprškou ledové tříště. To se obraně soupeře pochopitelně nelíbí a tak došlo k drobné šarvátce. Vylučovat se ale nebude.

10:57
    Jeden z hráčů Hong Kongu jel sám na Kahramana, který jeho únik likviduje!

10:57
    Byl tam ale faul. Kaan Salt je vyloučen za hákování.

11:23
    Turci jdou do tří! Salvas Aktürk dostal dvě minuty za držení.

11:50
    Velký závar před Kahramanem. Ten ale proti trojici hráčů soupeře udržel kotouč před čarou!

12:27
    Turecko vyhodilo. To je pro domácí důležité.

12:58
    Turecko je vy čtyřech.

13:14
    Nyní navíc turečtí hokejisté vyhazují a zdá se, že kritickou chvíli přežijí.

13:24
    Je to tak. Asiaté velkou šanci na zvýšení skóre nevyužili. Turecko je kompletní.

14:14
    Domácí hokejisté už mohou opět myslet na útok, puk je na jejich hokejkách.

14:47
    Něco vymyslet se snažili bratři Koçoğluové. Hráči v červeném ale obětavě blokovali jejich střely.

14:56
    Nyní už rána Andyho Koçoğla prošla. Zatím velmi dobře chytající Emerson Kwokway Keung ale vyráží.

15:45
    Turci vedou na střely 5:15, ale stále nemohou dostat kotouč za Keunga.

16:06
    Turecko právě vstřelilo branku!
    Tak jsem to přivolal! Ke zvratu událostí zavelel kapitán Turecka EMRAH ÖZMEN, jenž po přihrávce Gokalpa Solaka zlomil kouzlo brankáře Hong Kongu. Asistence: Gokalp Solak a Yusuf Kars.

16:59
    A Hong Kong už mohl prohrávat. Karakoc vybojoval za branku puk a Andy Koçoğlu ho vytáhl před brankoviště. Keung však podržel svůj tým dalším dobrým zákrokem.

17:40
    Opět Andy Koçoğlu, který se řítil na Keunga z pravé strany. Brankář Hong Kongu skvěle!

18:30
    Nyní už Turci otáčejí skóre! Serdan Semiz vyhrál buly na EMRAHA ÖZMENA a ten krásnou střelou vymetl prostor nad lapačkou brankáře Keunga. Druhý zásah domácího kapitána – 1:2. Asistence: Serdan Semiz.
    18:30 Emrah ÖZMEN - 1:2

19:01
    Začala poslední minuta úvodní části.

20:00

První třetina je za námi. Zápas začal velkým šokem pro domácí Turecko, když hned po 16 sekundách hry chyboval brankář Kahraman a Jordan Sun Yin Ho kotouč uklízel do odkryté branky. Turky poté hodně trápil Keung v brance Hong Kongu a Asiaté navíc nevyužili dlouhou přesilovku 5 na 3. V závěru periody ale zavelel k obratu kapitán Turků Emrah Özmen, jenž dvěma trefami otočil skóre duelu ve prospěh favorita.

Střely na branku v 1. třetině – 5:17.

Podívejme se na zajímavé výsledky národního týmu Hong Kongu...

Nejvyšší vítězství: Hong Kong – Macao 30:1 (8. 1. 2003, přátelské utkání, Charbin, Čína)

Na MS: Hong Kong – Gruzie 12:0 (7. 4. 2014, MS III. divize, Lucemburk, Lucembursko)

Nejvyšší porážka: Hong Kong – Jižní Korea 0:44 (14. 3. 1987, MS skupiny D, Perth, Austrálie)

Další třetina začne přibližně ve 12:49.

20:01

20:53
    Turci soupeře od začátku třetiny přitlačili. Keung musí být neustále v pozoru.

22:20
    Obrovský nápor Turecka pokračuje. Emerson Kwokway Keung ale chytá výborně a zatím drží asijský celek ve hře! Nyní předvedl několik povedených zákroků během snad 20 sekund.

22:34
    Tohle už hráči Hong Kongu nemohli ustát! HAKAN SALT posílá kotouč za záda bezmocného Keunga a Turecko vede o dvě branky – 1:3. Asistence: Serkan Gümüş a Yusuf Kars.

24:20
    Nyní si Hong Kong zahraje přesilovku. Yavuz Karakoc sekl jednoho ze soupeřů a bude doufat, že na trestné lavici posedí celé dvě minuty.

24:57
    Hong Kong v přesilovce vyprodukoval svou první střelu ve druhé periodě, Erol Kahraman byl ale pozorný.

26:06
    A máme tu potyčku! Shin Ming Jasper Tang krosčekoval Savase Aktürka, který si nenechal nic líbit a do svého soupeře se pustil. Oba hráči si vykoledovali dvouminutový trest.

26:21
    Hong Kong početní výhodu nevyužil, domácí jsou kompletní.

27:37
    Turečtí diváci mohou oslavovat čtvrtý gól v síti Keunga! Po spolupráci s Karakocem se prosadil ALEC KOÇOĞLU a utkání začíná dostávat očekávaný ráz – 1:4. Asistence: Yavuz Karakoc.

29:11
    Ve druhé třetině vedou Turci na střely 4:11. Celkově pak 9:28.

29:38
    Další zákrok brankáře Keunga. V hongkongské hierarchii spíše gólman číslo 2 svůj tým zachraňuje od většího přídělu.

31:23
    Oboustranné vyloučení. Za držení hole je vyloučen Chow. Na straně Turecka se provinil hákováním Yusuf Halil.

32:15
    Přesilovka pro Hong Kong. Serkan Gümüş dostává dvě minuty za hákování.

32:45
    Semiz v oslabení vyvezl kotouč do útočného pásma, kde šetří cenné sekundy.

33:24
    Halil a Chow jsou na ledě. Pokračuje klasická početní výhoda asijského mužstva.

34:16
    Hong Kong přesilovku nevyužil, ale alespoň odehrál dvě poklidné minuty, kdy nehrozil další gól v jeho síti.

35:03
    Od modré vypálil Kaan Salt. Kotouč ale až na Keunga nedolétl.

35:42
    Hokejisté Hong Kongu se už zase jen brání. Turci jsou rychlejší i hokejovější.

36:28
    Emerson Kwokway Keung je nejlepším hráčem Hong Kongu. Nyní skončila v jeho lapačce střela od modré čáry.

37:10
    Karakoc nahazoval od mantinelu kotouč na branku. Keung jej odráží do protějšího rohu hřiště.

37:59
    Andy Koçoğlu narazil do jednoho z hráčů Hong Kongu a sudí to posoudil jako nedovolené bránění.

38:29
    Hong Kong se bude snažit třetinu v klidu dohrát a pokud to okolnosti Asiatům dopřejí, tak třeba i snížit.

39:04
    Serdan Semiz u mantinelu tvrdě dohrál Ka Ho Wonga, který zůstává ležet na ledě a nevypadá to, že by se v nejbližších sekundách zvedl! Turecký hráč každopádně dostává dvě minuty za vražení a Hong Kong bude hrát dvojnásobnou přesilovku!

39:04
    Viditelně otřesený Ka Ho Wong odjel na střídačku po svých. To je dobrá zpráva.

39:44
    Domácí obrana zblokovala střelu Jaspera Tanga z vrcholu levého kruhu.

40:00

Druhou třetinu Turci zahájili velkým náporem a dvěma góly v úvodních osmi minutách asi rozhodli zápas. Ve 23. minutě se nejprve prosadil Hakan Salt a na rozdíl tří branek upravil Alec Koçoğlu. Hong Kong hodně drží brankář Keung, jenž pochytal řadu dalších tureckých šancí.

Střely na branku ve 2. třetině – 5:13, celkem – 10:30.

Další třetina začne přibližně ve 13:39.
    Turečtí hokejisté dnes bojují o další body, které by je přiblížily k vysněnému postupu do divize 2b.

Rekordní výsledky turecké hokejové reprezentace:

Nejvyšší vítězství: Turecko – Řecko 16:0 (14. 4. 2011, MS III. divize, Kapské Město, Jižní Afrika)

Nejvyšší porážka: Turecko – Španělsko 0:38 (27. 3. 1992, MS skupiny C2, Johannesburg, Jižní Afrika)

Hokejisté Turecka již netrpělivě vyčkávají na svého soupeře. Hráči Hong Kongu se trochu zdrželi v šatně.

Nyní už ale vidíme na ledě i borce národního týmu z jižní části Číny.

40:01

40:11
    Hong Kong ještě dohrává přesilovou hru. Hned také přišla střela od modré, kterou vyráží Kahraman.

40:49
    Turecko vyhazuje.

41:05
    Hokejisté Turecka jsou kompletní.

41:49
    Při hře 5 na 5 jsou Turci jasně lepší a už jsou opět v útočné třetině.

42:00
    Na ledě zůstává ležet jeden z hráčů Hong Kongu. Zatím bohužel nemůžeme rozeznat, o koho se jedná.

42:00
    Byl to Pak Lun Chow, který byl dohrán u mantinelu Gokalpen Solakem. Ten je vyloučen za vražení.

42:44
    Turecku se podařilo vyhodit až k brance soupeře.

43:31
    Puk prolétl brankovištěm. Marně se po něm natahoval Siu Him Kan.

44:01
    Další oslabení Turecka je minulostí.

44:30
    Před brankou se ocitl v dobré pozici Alvin Cheuk Him Sham. Než se ale zorientoval, tak mu kotouč vypíchl jeden z obránců Turecka.

45:45
    Rozhodčí odpískali hodně hraniční icing. Turecký hráč byl na spojnici kruhů současně s obráncem Hong Kongu.

46:03
    Turci ve třetí části trochu polevili. Nyní se tak hraje poklidný hokej bez šancí.

46:53
    Domácí hráče zastavilo v rozletu postavení mimo hru. Vhazovat se bude ve středním pásmu.

47:09
    Prudká střela obránce Özturka od levého mantinelu skončila mimo.

47:49
    Zakázané uvolnění Turecka. Tentokrát o něm nebylo pochyb. Keung je ve třetí třetině téměř bez práce, což je oproti předchozím čtyřiceti minutám velká změna.

47:52
    Hned po buly se puk dostal až k brankáři Kahramanovi. Ten ho raději přidržel a přerušil hru.

48:36
    Ke Karakocovi rychle přistoupili obránci soupeře a Keung tak opět nemusel zasahovat.

49:19
    Emerson Kwokway Keung ukázal, že si tyká také se svou hokejkou. Nyní vyjel proti tureckému útočníkovi a odehrál před ním puk.

49:52
    Jeden z domácích hráčů vpadl do útočného pásma dříve, než se tam dostal i spoluhráč s kotoučem. Postavení mimo hru.

50:30
    Keung si sáhl pro střelu od modré a jistým zákrokem přerušil hru.

50:56
    Turci konečně začínají opět zaměstnávat brankáře Keunga. Ten si připsal další zákrok.

51:51
    Keung chytá mnohem lépe, než včera proti Lucembursku jeho kolega King Ho. Nyní si povyjel proti střele od modré a vyrazil ji do rohu.

53:25
    Ve třetí třetině zatím gól nepadl. Turci už se za ním za každou cenu neženou, ale stále jsou aktivnější než soupeř.

54:10
    Turecku zase nevyšel přechod do útočného pásma. Je z toho další ofsajd.

54:42
    Tohle byla paráda od Emersona Kwakwaye Keunga! Turci sehráli přečíslení 3 na 2 dobře, ale gólová střela Andyho Koçoğla z osy kluziště skončila v lapačce brankáře Hong Kongu, který předvedl nádherný semafor!

55:35
    S tímhle už nemohl nic dělat ani hrdina v brance Asiatů! Andy Koçoğlu našel krásnou přihrávkou před brankou volného YAVUZE KARAKOCE a ten už měl jednoduchou úlohu. Asistence: Andy Koçoğlu a Yusuf Kars.
    55:35 Yavuz KARAKOC - 1:5

57:32
    Další dobrý zákrok Keunga. Ten si sáhl lapačkou pro střelu Serdana Semize.

58:01
    Ohlášeny poslední dvě minuty třetí třetiny. Vypadá to, že Hong Kongu docházejí síly, protože se už hraje jen v útočném pásmu favorita.

59:01
    Poslední minuta třetí části i celého utkání.

59:22
    Z ledu se těžce zvedá Ka Ho Wong, který už dnes schytal jeden tvrdý úder. Vyloučeným hráčem je ale paradoxně on. Potrestán je za sekání.

59:22
    Turecká lavička si ještě vyžádala oddechový čas.

59:51
    Puk je u branky Turecka a už se asi nic nestane.

Vychutnat si můžete i radost tureckých hokejistů ze čtvrtého vítězství na šampionátu.

Utkání končí zaslouženým vítězstvím Turecka 1:5. Největší favorit turnaje tak naplno bodoval i počtvrté a upevnil si postavení v čele tabulky šampionátu.

Nejlepším hráčem Hong Kongu byl vyhlášen Shin Min Jasper Tang. Za Turecko si cenu přebírá Savas Aktürk.
    Fanoušci Turecka mohli být i dnes spokojeni. Na zápas jich podle zápisu dorazilo 282.

Střely na branku ve 3. třetině – 4:8, celkem – 14:38.

Turečtí hokejisté právě poslouchají svou hymnu. Já Vám děkuji za pozornost, ale Vy můžete sledovat další várku hokejové exotiky už od 15:30, kdy proti sobě nastoupí celky Gruzie a Lucembursko. Na počtenou! (14:17:06)

Martin Augustin

Branky a nahrávky: 1. J. Ho – 17. Özmen (Solak, Y. Kars), 19. Özmen (Semiz), 23. H. Salt (Gümüş, Y. Kars), 28. Alec Koçoğlu (Karakoc), 56. Karakoc (Andy Koçoğlu, Y. Kars)

Hongkong: Keung (K. Ho) – Y. Wong, K. Wong, Lam, Leung, Chow, Yeung – J. Ho (A), S. Kan, S. Tang (C) – Sham (A), Ch. Tang, Fung – Lai, Ch. Kan, Tai. Trenér: Barry Beck.

Rozhodčí: Lascar (ROU) – Braten (NOR), Stepankevicius (LTU)