Lotyšsko – USA 1:12 (kon.) | Dánsko – Finsko 1:4 (kon.) | Rusko – Lotyšsko 7:0 (kon.)
Švýcarsko – Švédsko 1:8 (kon.)
Rusko
7:0 (4:0, 2:0, 1:0)
Lotyšsko
Pondělí 18.04.2016, 19:00 • Ralph Engelstad Arena • Mistrovství světa do 18 let • Skupina A

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.

Prvním zápasem pátého hracího dne mistrovství světa do 18 let v americkém Grand Forks je duel mezi Ruskem a Lotyšskem. Zatímco Rusko dorazilo na turnaj s nejmladší sestavou, Lotyšsko zatím sbírá vždy jen část z možných tří bodů.

Rusko bylo nuceno poměrně v krátké době vyměnit celou nominaci a na turnaj tak odcestovala místo ruské osmnáctky sedmnáctka. Možná i to se podepsalo při prvním zápase, kdy Rusové narazili na domácí Američany. Ještě po prvních dvou třetinách sice ztráceli jen dvě branky, pak ale domácí přidali další čtyři góly a radovali se z výhry 8:2. Po jednodenní pauze nastoupili Rusové proti Švýcarsku, se kterým odehráli poměrně vyrovnaný duel. Rozhodnout tak za stavu 1:1 muselo až prodloužení, kde si bod navíc vystřelili právě Rusové.

Lotyšsko odehrálo na turnaji už o zápas více než Rusové. V prvním kole narazil tým z Pobaltí na Švýcarsko a po gólové přetahované následovalo za stavu 4:4 po šedesáti minutách prodloužení. Až v poslední minutě nastavené části rozhodli Švýcaři o tom, že bod navíc bude jejich. Den na to se Lotyši postavili jednomu z favoritů, a to Švédsku. I tentokrát muselo rozhodovat o vítězi až prodloužení a i tentokrát se Lotyšsko muselo smířit s rolí poraženého. Bod proti Švédům za prohru 3:4 v prodloužení je ale velmi cenný. Jenže v dosud posledním utkání narazil lotyšský výběr na dosud nepřekonané Američany. Ti zůstávají zatím suverénní a i proti Lotyšsku potvrdili svou sílu, když zvítězili jasně 12:1.

Rusko: Tarasov (Žukov) – Zajcev, Sergačjov, Rubinčik, Baranov, Alexejev A., Samorukov, Josin, Kozlov M. – Čechovič, Lipanov, Kozlov I. – Alexejev J., Bitsadze, Kostin (C) – Maximov, Djomin, Svečnikov – Lobanov, Marušev, Kuzněcov.

Lotyšsko: Mitens (Grigals) – Zeile (C), Svars, Kalkis, Komuls, Udris, Selickis, Berzins, Smons – Vulkanovs, Krastenbergs, Klavins – Apfelbaums, Ezitis, Blugers – Egle, Nazarovs, Strombergs – Smirnovs, Sicevs, Gegeris.

Rozhodčí: Hribik (CZE), Hunnius (GER) – Davis (USA), Nothegger (AUT).

00:01

00:08
    Rusové po buly nahodili puk do útočného pásma, Zeile ale kotouč zachytil a poslal jej až k ruské brance.

00:18
    Rusové si velmi brzy zahrají první přesilovku. Reners Krastenbergs (LAT) se provinil sekáním, a tak míří na dvě minuty na trestnou lavici.

01:08
    Zakázané uvolnění ale poslalo hru zpět před Tarasova, kde Lotyšsko šetří cenné vteřiny.

01:40
    Pokus Zajceva od modré čáry obětavě zblokoval Nazarovs a puk zamířil ven z pásma Lotyšů.

02:15
    Rusové se snaží na chvíli usadit v útočném pásmu, zatím se jim to ale příliš nedaří. Puk mají většinu času na holích Lotyšové.

02:58
    Do útoku se dostalo i Lotyšsko, Rusové ale puk ve vlastním pásmu dobře kontrolují.

03:20
    Rusové nahodili kotouč do útoku a spěchali za ním, Mitens ale trochu vyjel z branky a puk před blížícím se Rusem odpálil pryč.

04:10
    Lotyšsko drží Rusy dál od své branky, zatím se ale v útočném pásmu nedostalo ke střele na branku. Tarasov tak nemusel zasahovat.

04:48
    Svečnikov za brankou vybojoval puk a chtěl jej poslat před Mitense svým spoluhráčům, přihrávku ale zblokovali lotyšští hráči.

05:35
    Rusové začínají zrychlovat tempo, s kličkujícími hráči mají Lotyši poměrně problém.

06:05
    Rusové zatáhli puk do vlastního pásma a začínají akci odtamtud, nikam ale nespěchají.

07:10
    Rusové si několikrát přihráli v útočném pásmu, Mitens ale dokázal první střelu vyrazit.

07:24
    Rusové už se radovali z první branky, když nahození od modré čáry doklepli mezi betony Mitense, gól ale nebyl uznán, zřejmě pro nedovolené bránění brankáři.
    07:24 Neuznaná branka Ruska

07:55
    Rusové se ještě chvíli udrželi v útočném pásmu, střela Zajceva od vrcholu kruhu ale zamířila hodně mimo.

08:29
    Zeile napřáhl nad vrcholem levého kruhu, jeho střelu ale zblokoval jeden z bránících hráčů.

09:09
    Maximov zkoušel procpat puk kolem pravé tyčky, na poslední chvíli mu ale puk z hole sjel.

09:58
    K Yaroslavu Alexejevovi se před brankou odrazil puk a ruský útočník se ho ještě z hranice brankoviště pokoušel dostrkat za Mitense, lotyšský brankář jeho úmysly ale dobře přečetl.

10:49
    Další přesilovka pro Rusko. Valters Apfelbaums (LAT) je potrestán menším trestem za sekání.

11:09
    Rusko právě vstřelilo branku!
    Teď už se ale Rusové gólu dočkali. Netrvalo dlouho a v přesilovce ujel lotyšské obraně ANDREJ SVEČNIKOV, který rozhýbal Mitense a poslal puk z pravé strany za přesouvajícího se lotyšského brankáře. Asistence: Pavel Djomin, Dmitri Samorukov.
    11:09 Andrej SVEČNIKOV - 1:0

12:18
    Zeile vyvážel puk do útočného pásma, za modrou čárou o něj ale lotyšský kapitán přišel a musel se rychle vracet.

13:10
    Rusové měli na hokejkách další gól, když Bitsadzeho střelu Mitens vyrazil jen před Samorukova. Ten plácl do puku, kotouč se ale odrazil a zamířil nad branku.

14:27
    Rusové se hnali do útoku tak, až vyrazili Mitensovu branku, hra je tak přerušena.

14:32
    Vhazování před Mitensem vyhráli Lotyši, kteří rychle vyhodili puk, Rusové se ale stejně rychle dokázali do pásma vrátit. Vystřelit na branku už ale ne.

15:20
    Kozlov to i přes padající lotyšské hráče zkusil téměř od modré, jeho pokus ale Mitens dobře viděl a vyrazil.

16:02
    Po levé straně ujel Rusům Krastenbergs, toho ale dobruslil jeden z ruských obránců a v rohu kluziště jej připravil o puk.

16:15
    Hra se hodně vyrovnala, Lotyšsko se snaží držet krok s mladým výběrem Rusů, a tak teď Mitens moc práce nemá.

17:43
    ALEXEJ LIPANOV si našel skulinku mezi třemi vracejícími se hráči a od vrcholů kruhů střílel. Puk pak přes Mitensovo rameno propadl až do sítě. Asistence: Ivan Čechovič, Benjamin Baranov.
    17:43 Alexej LIPANOV - 2:0

17:57
    Velmi rychle přidávají Rusové další gól. Lotyšský obránce ztratil u vlastní branky puk, čehož si všiml Kostin a poslal jej na druhou stranu MICHAJLU BITSADZEMU, který mířil přesně k pravé tyči. Asistence: Klim Kostin.
    17:57 Michajl BITSADZE - 3:0

18:27
    Tentokrát se otevírají dvířka na trestnou pro Rusy. Za držení protihráče je na dvě minuty odeslán na trestnou lavici Dmitri Zajcev.

18:55
    Rusové využívají i oslabení a uskakují Lotyšsku o čtyři branky. MARK RUBINČIK ujel lotyšské obraně a z mezikruží poslal puk přesně mezi betony Grigalse. Asistence: Alexej Lipanov.
    18:55 Mark RUBINČIK - 4:0

20:00

Lotyšsko zkoušelo s Rusy dlouho držet krok, jenže ve dvanácté minutě potrestali gólem Rusové jeden z lotyšských faulů. Lotyšsko se snažilo odpovědět, jenže pak inkasovalo třikrát během jediné minuty. Mnohem spokojenější tak do kabin odchází hráči v roli domácích. Lotyši mají o čem přemýšlet.

20:01

20:16
    Lotyšsko vyhodilo puk až k Tarasovovi, ten ale neměl s nahozeným kotoučem problémy a poslal jej svým spoluhráčům.

20:42
    Další přesilovku si zahrají lotyšští hráči. Alexander Alexejev (RUS) si odpyká menší trest za sekání.

21:27
    Lotyšsko se drží před Tarasovovou brankou a kombinuje, Rusové ale velmi dobře brání.

21:50
    Od modré to zkusil Kalkis, jeho střelu k pravé tyči ale Tarasov vyrazil.

22:30
    Djomin prosprintoval po levéé straně až na kruh, kde z otočky přihrával do prostoru, puk ale zachytil jeden z lotyšských obránců a vyrazil pryč z vlastního pásma.

23:03
    Další početní výhoda pro Lotyše! Na lavici hanby usedá na dvě minuty za sekání Andrej Svečnikov (RUS).

23:48
    Rusové se ale rychle osvobodili a míří do útoku, přes bránící Lotyše se ale ke střele přímo na branku dostávají jen těžko.

24:24
    Lotyšsko se v přesilovce usadilo v útočném pásmu a kombinuje, zatím ale Tarasova střelou ohrozit nedokázalo.

25:15
    Na levém kruhu obhodil bránícího hráče Egle, jeho střela ale jen zaduněla o zadní mantinel.

25:49
    Rusové ale rychle otáčí hru. MICHAJL BITSADZE dostal dobrou přihrávku do jízdy, rozhýbal Grigalse a našel skulinku mezi jeho pravým betonem a tyčkou. Asistendce: Klim Kostin, Alexander Alexejev.
    25:49 Michajl BITSADZE - 5:0

26:03
    Lotyšsko si zahraje další přesilovku! Benjamin Baranov (RUS) si pomohl přidržením protihráče, a tak putuje na dvě minuty na trestnou lavici.

27:15
    Jenže Lotyšům přesilovka příliš nevychází, Rusko opakovaně vyhazuje puk, a tak musí Lotyšsko začínat stále znovu od své branky.

27:49
    Teď už se ale Lotyši drží před Tarasovem, přes bránící Rusy ale mají problém vystřelit na branku.

28:40
    Lotyšsko se snaží najít recept na ruskou obranu a cpe se do útoku, Rusové ale drží protihráče dál od své branky.

29:04
    Tentokrát si přesilovku zahrají Rusové. Valters Egle (LAT) putuje na dvě minuty na trestnou lavici za hákování.

30:12
    Lotyšsko si i ve vlastním oslabení našlo cestu do útoku, kde šetří čas, který musí strávit ve čtyřech.

31:00
    Lobanov to zkusil nadvakrát z dolní hranice pravého kruhu, nejprve ale Grigals při zákroku trochu nadzvedl branku, potom Lobanovovův pokus vyrazil betony.

31:18
    Lotyšský kapitán Tomass Zeile míří na dvě minuty na trestnou lavici za nedovolené bránění.

32:00
    Rusko kombinuje před lotyšskou brankou a Lotyšům přidělává pořádné starosti. Lotyši se jen těžko dostávají k puku.

32:43
    Lotyšsko jde do tří! Renars Krastenbergs je potrestán menším trestem za hákování a míří na trestnou lavici.

33:35
    Rusové se drží před lotyšskou brankou, hostující trojice ale výborně brání.

34:09
    A další přesilovka! Tentokrát pro Lotyše. Ivan Čechovič (RUS) je potrestán dvěma minutami za podražení.

34:35
    Rusové přidávají další gól dokonce ve vlastním oslabení. Hráči v červených dresech vyrazili ve dvou do útoku, Kuzněcov vyvezl puk po levé straně až před branku, kde poslal kotouč MAXIMU MARUŠEVOVI. Ten pak z hranice brankoviště neměl problém dostat puk za záda Grigalse. Asistence: Vladimír Kuzněcov, Dmitri Samorukov.
    34:35 Maxim MARUŠEV - 6:0

34:41
    Michajl Sergačjov (RUS) míří na dvě minuty na trestnou lavici za podražení.

35:43
    I Rusové jdou do tří! Mark Rubinčik (RUS) si odsedí dvě minuty za sekání.

36:30
    Lotyšsko se drží před Tarasovem a zkouší to ze všech stran, ruský brankář s jejich pokusy ale zatím nemá problém.

36:42
    Další faul Rusů. Michajl Bitsadze (RUS) je potrestán dvěma minutami na lavici hanby za sekání.

37:39
    Lotyšsko se dál drží v útočném pásmu, přes bránící hráče Ruska se ale téměř nemůže dostat k nebezpečnější střele na branku.

38:03
    Na modré napřáhl Zeile, střela lotyšského kapitána ale nebyla moc přesná a skončila hodně vedle levé tyčky.

38:17
    Víc než gólů padá trestů, a tak je na dvě minuty odeslán na trestnou lavici i Valters Apfelbaums (LAT), a to za vysokou hůl.

39:10
    Rusové se usadili před Grigalsem a zkouší to ze všech stran, jejich střely ale zatím míří do betonů lotyšského brankáře.

39:48
    Ke Kozlovovi se odrazil puk, ruský útočník ale z pravé strany nestihl kotouč usměrnit mezi tělo lotyšského gólmana a tyčku.

40:00

Ve druhé třetině přidali Rusové ještě další dvě branky, jednu z nich dokonce ve vlastním oslabení. Lotyšsko se dlouho nemohlo udržet v útočném pásmu, nepomohlo jim k tomu ani hned několik po sobě jdoucích přesilovek.

40:01

40:20
    Z hranice levého kruhu nahodil puk na branku Kozlov, jeho pokus ale Tarasov dobře viděl a přerušil hru.

40:41
    A Kozlov podruhé. V mezikruží ruský útočník jen tak plácl do puku a Grigals chvíli nevěděl, kam se kotouč poděl.

40:54
    Za brankou Tarasova se do sebe pustili Ezitis a Djomin. Hráče pak museli rozdělovat až rozhodčí.

40:54
    Za menší strkanici jsou Pavel Djomin (RUS) a Emils Ezitis (LAT) potrestáni shodně dvěma minutami za hrubost.

41:30
    Hra ve čtyřech vyhovuje víc Rusům, kteří se drží na puku, přes modrou čáru se ale dostávají jen těžko.

42:30
    Maximov to zkusil až od modré čáry, jeho střela ale jen orazítkovala zadní mantinel.

42:44
    Další z Lotyšů míří na trestnou lavici. Lukass Sicevs (LAT) je potrestán dvěma minutami za naražení zezadu. Lotyšský útočník navíc vyfasoval i desetiminutový trest.

42:46
    A další trest pro Lotyše. Olafs Berzins je potrestán dvěma minutami za podražení.

44:06
    Rusové využívají i dvojnásobnou přesilovku a přidávají už sedmý gól. MAXIM MARUŠEV dostal dobrou přihrávku od Kuzněcova od vrcholu kruhů na pravou stranu, kde našel skulinku mezi tyčkou a Grigalsem. Asistence: Vladimír Kuzněcov, Alexander Alexejev.
    44:06 Maxim MARUŠEV - 7:0

45:58
    Rusové se dál drží před Grigalsovou brankou a kombinují. Lotyšsko zatím marně hledá příležitost vyhodit puk z pásma.

47:01
    Silvesters Selickis (LAT) míří na dvě minuty na trestnou lavici, provinil se totiž podražením.

48:06
    Lotyšsko drží Rusy dál od své branky a šetří cenné vteřiny.

48:45
    Teď už jsou ale Rusové zpátky před Grigalsem a vymýšlí, kudy lotyšského brankáře prostřelit.

49:18
    Kozlovovu střelu z pravého kruhu ale lotyšský brankář dobře viděl a vyrazil.

49:58
    Rusové se dostali před Grigalse ve dvou, z levé strany ale puk přes hokejku lotyšského brankáře nedostali, neuspěli pak ani zprava.

51:09
    Klavinsovu střelu z pravého kruhu nadzvedl jeden z vracejících se Rusů, puk tak jen zaduněl o zadní mantinel.

52:06
    Blugers si našel místo na levém kruhu a střílel, jeho pokus ale jen škrtl o betony ruského brankáře.

52:38
    Rusové ubrali na tempu, přesto se dál tlačí do branky.

53:02
    Danil Lobanov (RUS) si odpyká menší trest za hrubost.

53:46
    Lotyšsko se v přesilovce drží před Tarasovovou brankou, ke střele se ale dostává jen stěží.

54:09
    Na trestnou lavici míří na dvě minuty také Michajl Kozlov (RUS), a to za hrubost.

55:30
    Lotyšští junioři se dál drží před ruskou svatyní, jejich střely ale většinou blokují Rusové, Tarasov tak moc práce nemá.

56:45
    Rusové vyvezli puk až za Grigalsovu klec, kde chvíli šetřili čas.

57:20
    I Lotyšům se podařilo vyvézt puk z vlastního pásma, zdá se ale, že se Rusové soustředí především na dobrou obranu a také Tarasovovo čisté konto.

58:05
    Hraje se od branky k brance, Rusové už ale nikam nespěchají.

58:43
    Lotyšsko se snaží dostat alespoň ještě k čestnému gólu, přihrávky v útočném pásmu ale vůbec nejsou přesné.

59:20
    Lotyši dál kombinují v útočném pásmu, přes dobře bránící Rusy se ale zatím nedostali ke střele.

59:44
    Utkání se dohrává před Tarasovem.

Stejně jako ve druhé třetině, i v té třetí padalo víc trestů než gólů. Rusové přesto dokázali v přesilovce ještě jednou překonat lotyšského brankáře. Nejmladší tým na turnaji si tak připsal první vítězství v základní hrací době, a to hned s čistým kontem.

Nejlepší hráči utkání: Dmitri Zajcev (RUS) – Valters Apfelbaums (LAT) (21:27:05)

Zuzana Spurná

Branky a nahrávky: 12. Svečnikov (Djomin, Samorukov), 18. Lipanov (Čechovič, Baranov), 18. Bitsadze (Kostin), 19. Rubinčik (Lipanov), 26. Bitsadze (Kostin, Alexejev A.), 35. Marušev (Kuzněcov, Samorukov), 45. Marušev (Kuzněcov, Alexejev)

Lotyšsko: Mitens ( od 18. Grigals) – Zeile (C), Svars, Kalkis, Komuls, Udris, Selickis, Berzins, Smons – Vulkanovs, Krastenbergs, Klavins – Apfelbaums, Ezitis, Blugers – Egle, Nazarovs, Strombergs – Smirnovs, Sicevs, Gegeris.

Rozhodčí: Hribik (CZE), Hunnius (GER) – Davis (USA), Nothegger (AUT)