Švýcarsko – Česko 8:5 (kon.) | Švédsko – Finsko 3:4 (2:4 po s.n.)
3:4 (2:2, 1:0, 0:1 - 0:0)
Finsko
Neděle 11.12.2016, 16:40 • Arena Riga • Mistrovství světa • Finále

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:40.

Krásné nedělní odpoledne všem florbalovým fanouškům! Dnešním dnem končí světový šampionát, v jejímž finále se proti sobě postaví dvě severské země. A to konkrétně Švédsko, které se finále zúčastní již po jedenácté, a Finsko, které v semifinálovém duelu prošlo přes českou reprezentaci. Kdo závěr Mistrovství světa ovládne?

ŠVÉDSKO

Hráči ze země tří korunek kráčí turnajem bez jediné porážky.

V prvním utkání si jednoznačně poradili s Lotyšskem poměrem 7:2, následně si ve skandinávském souboji jasným výsledkem 8:2 podali Norsko. V dalším utkání získali výhru 8:4 i nad českou reprezentací a ze skupiny postoupili z prvního místa.

Ve čtvrtfinále drtivě přestříleli Německo poměrem 11:0. V rozhodujícím semifinále v poslední třetině utekli Švýcarsku o pět gólů a konečné skóre 7:2 poslalo aktuální světové šampiony opět do finále.

FINSKO

Tento severský celek, stejně jako jeho dnešní soupeř, prolítl veškerými zápasy bez jediné porážky.

Finové nejprve rozmetli německý výběr poměrem 12:1, poté si v posledních minutách poradili se Švýcarskem 6:4. Dalším dvouciferným počtem vstřelených branek si lehce poradili s Estonskem a konečným výsledkem 10:3 postoupili ze skupiny z první příčky.

Ve čtvrtfinále Finsko neinkasovalo ani branku a Dánsku jich nastřílelo rovnou sedm. V semifinále se potkalo s českým výběrem a po infarktovém závěru vyšlo z utkání s lepším výsledkem a to poměrem 4:3.

Tento severský souboj bude reprízou minulého i předminulého finále světového šampionátu. V obou utkáních se lépe vedlo zemi kolébky florbalu, tedy Švédsku.

Před čtyřmi lety v Curychu šlo o jasný výsledek! Švédi si tehdy vytvořili velký náskok, který poté dokázali i udržet. Švédsko značně přehrálo Finsko poměrem 11:5.

Před dvěma lety v Gothenburgu to už vypadalo lehce jinak. Oba týmy dravě bojovali a až do 47. minuty byl stav vyrovnaný. Utkání pak rozhodl svou dorážkou Henrik Stenberg. Konečné skóre 3:2 tak připadlo na stranu Švédů.

Potvrdí Švédsko svou nadvládu nebo mu Finové letos ukradnou vítězství na zlatém podnose?

Na to, jak tato tzv. odveta dopadne, si musíme počkat do 16:40, kdy letošní finále vypukne.

Švédsko: Rehn (Paulsson) – Sundstedt, Nilsson, Samuelsson J., Nilsberth, Ostholm – Enstrom. Carlstrom, Svahn, Holmgren, Johansson – Larsson, Eriksson, Kanebjork, Gustafsson, Samuelsson M. – Stenberg, Nordgren, Hedlund

Finsko: Kosonen (Ihme) – Kotilainen, Kailiala, Kukkola, Vaananen, Aro – Salin, Johansson, Salo, Lamminen, Savoven – Tiitu, Moilanen, Pylsy, Kivilehto, Stenfors – Manninen, Kohonen, Junkkarinen

Rozhodčí: Martins Larinovs, Martins Gross.

Na palubovku zamířily oba celky, utkání za malou chvíli začíná.

Před prvním hvizdem ještě zazní obě národní hymny.

První lajny obou družstev již nabíhají na hrací plochu a připravují se na úvodní buly.

00:01

00:05
    Jako první se míčku ujalo Finsko.

00:21
    Koilainen vyběhl zpoza branky Kosonena a zkusil svým bekhendem dostat míček do síťky.

00:34
    Do protiútoku se dostávají i Švédi, nic z toho ale není.

01:50
    První gólovou šanci nevyužil Stenfors.

02:45
    Finský výběr nyní kombinuje v obranné polovině, jejich soupeři aktivně napadají.

03:30
    Kotilainen se uvolnil a sám běží na Rehna! Ten jeho pokus skvěl vykryl.

04:20
    Další protiútok Švédů nevyšel, když Johanssonova pozemní střela minula branku.

04:57
    Finové lehce uklidňují hru.

05:21
    Kotilainen se pokusil prokličkovat mezi švédskými protihráči, to se mu ale nepovedlo.

05:52
    Vyloučení v týmu Finsko (Kotilainen – 2 minuty).

06:01
    Švédi mají k dispozici první přesilovou hru tohoto utkání.

06:35
    Ostholmovu ránu vyrazil Kosonen.

06:45
    Několik šancí švédského celku skvěle vyrazil Kosonen.

07:28
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Země tří korunek využívá první přesilovou hru. Před brankou Našel Ostholm KIMA NILSSONA, který zavěsil a posílá Švédsko do vedení. Asistence: Martin Ostholm
    07:28 NILSSON - 1:0

08:02
    Finsko se také dostává do velkých šancí, ale Rehn je dnes velmi sebejistý a nedává soupeřům šanci.

09:28
    Hra se přelévá ze strany na stranu. Oba týmy bojují o každý míček.

10:08
    Rozhodčí museli branku přezkoumat přes video. Nakonec ji ale uznali a TOBIAS GUSTAFSSON zvyšuje! Asistence: Rikard Eriksson
    10:08 GUSTAFSSON - 2:0

11:40
    Finský výběr nyní rozehrává z útočného rohu.

12:05
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Dvougólový náskok Švédska svou brankou snižuje PETER KOTILAINEN. Asistence: Tommi Aro
    12:05 KOTILAINEN - 2:1

13:48
    Kotilainen se dostává do několika dalších šancí, Rehn ale veškeré jeho šance zabíjí.

14:40
    Zmatek před zařízením Rehna!

14:52
    Máme vyrovnáno! Svou šanci přesnou nabídkou Sala perfektně využil SAMI JOHANSSON a vyrovnává. Asistence: Nico Salo
    14:52 JOHANSSON - 2:2

15:46
    Švédy gól lehce rozhodil, naopak Finové se do soubojů pouští ještě drsněji.

16:20
    Divákům se většina rozhodnutí sudích nelíbí a pískají na ně ze všech koutů tribuny.

17:50
    Do dalších šancí se dostává švédský výběr, obrana Finů se ale orientuje.

18:57
    Před branku Kosonena se nyní dostává Samuelsson, jeho pokus ale svým zákrokem vykrývá.

19:01
    Probíhá poslední minuta první třetiny.

19:50
    Na poslední chvíli se ještě do šance dostává Ostholm, ten ale nepřesně míří a míček letí nad branku.

20:00

V první třetině jsme měli šanci vidět nádherný florbal! Aktivita a bojovnost na obou stranách zapříčinila několik perfektních akcí a šancí. Švédsko se z počátku třetiny dostalo do dvoubrankového vedení, to ale neudrželo a Finové tak v 15. minutě dorovnali.

20:01

20:05
    Druhé úvodní buly opět patří Finům.

20:20
    Švédský tým na nic nečeká, krade míček a přesouvá se do útočné akce.

21:01
    Nařízený volný úder pro Finsko.

21:49
    Tiitu se dostal do obrovské šance! Z levé strany se mu však Rehna prostřelit nepodařilo a následná dorážka mířila až za branku.

22:45
    Další šance Finska. Tentokrát si Kotialnen neporadil s Rehnem.

23:49
    Skvěle mířenou střelu po přiťuknutí Samuelssona po standardní situaci poslal TOBIAS GUSTAFSSON. Švédsko jde opět do vedení. Asistence: Mattias Samuelsson
    23:49 GUSTAFSSON - 3:2

24:52
    U míčku nyní finský celek, který připravuje další útok.

25:42
    Dotlačit míček za záda Rehna se Finův nepodařilo a tak opět kombinují Švédi.

26:57
    Kailiala se perfektně vytočil zpoza branku, jeho pokus na bližší tyčku ale nohou zastavil Rehn.

27:30
    Po nepřesné přihrávce švédského obránce se k míčku dostávají opět Finové.

27:59
    Rehn předvedl nádherný zákrok po střele osamoceného Sala.

29:47
    Ze střední vzdálenosti Ostholm našel Sundstedta, jeho střelu ale zablokoval bránící obránce.

30:15
    Stenberg s Kailalialou bojují v rohu. Lépe z něj vyšel švédský hráč.

31:02
    Rozehrávku Švédů narušili Finové a tak se opět zmocnili míčku.

31:58
    Nilssonovu střelu z voleje vykryl Kosonen.

32:52
    Lamminen připravuje další útok finského výběru.

33:18
    Po špatné rozehrávce se do protiútoku dostávají Švédi.

33:25
    Vyloučení v týmu Finsko (Tiitu – 2 minuty, Bránění ve hře).

33:30
    Švédi si zahrají druhou přesilovou hru tohoto utkání.

34:03
    Finové oslabení zatím přečkávají bez úhony.

34:54
    Křižná přihrávka na Nilssona před brankou. Svůj tým ale zachránil Kosonen.

35:02
    Po švédské chybě se ve vlastním oslabení dostávají Finové do útoku, ten jim ale nevyšel a švédská obrana pro jistotu vyhazuje na půdu soupeřů.

35:25
    Finové v plném počtu.

36:03
    Finsko přečkalo oslabení a dokonce se dostalo i do šance.

36:57
    Na míčku opět Finsko.

37:15
    Kailiala se před brankou odrhl od svých protihráčů, ke střele se však nedostal.

38:12
    Finský výběr zmáčkl Švédsko na obranné polovině.

38:30
    O míček však přišel a hra se přesouvá na druhou stranu hrací plochy.

39:01
    Probíhá poslední minuta druhé části.

39:38
    Kotilainen se nyní dostává ke střele, ta byla však nepřesná.

39:49
    Ke střele se v posledních sekundách opět dostává Kotilainen. Ale ani tato rána nebyla úspěšná.

40:00

Ve druhé třetině byl gólově úspěšnější švédský tým. Nicméně herně byli lepší Finové, kteří i ubránili velmi důležité oslabení. Do třetí třetiny tak s lepším pocitem vstupují Švédi.

40:01

40:05
    Poslední úvodní buly opět patřilo Finům.

40:25
    Ovšem Švédsko na nic nečeká a snaží se aktivně napadat.

40:51
    Nyní mají míček na svých florbalkách Švédi a tlačí se do útočné poloviny.

41:45
    Vaananen nahazoval před branku, tam ale stála švédksá obrana.

42:52
    Hra je z počátku třetiny celkem klidná. Oba celky se snaží hlavně myslet a pak hrát.

43:51
    Švédi nyní kombinují na obranné polovině, snaží se najít recept na přechod do útoku.

44:43
    Finové napadají švédskou rozehrávku a nyní jsou na míčku.

45:20
    Kotilainen se dostává ke střele, tu ale vyráží Rehn.

46:47
    Kailiala před brankou! Zkusil se protočit kolem Rehna, ten byl ale pozorný a nenechal se nachytat.

47:47
    Finský celek srovnává stav. Mezi Rehna a Ostholma si krásně naběhl PETER KOTILAINEN a po přihrávce od Ara zakončoval do prázdné části branky. Asistence: Tommi Aro
    47:47 KOTILAINEN - 3:3

48:50
    Na druhé straně se ke střele dostal Gustafsson, ten ale úspěšný nebyl.

49:22
    Od půlící čáry vyslal svou jedovatou střelu Aro, připravený Rehn ale vyrazil míček.

50:49
    Hra nabírá na rychlosti, aktivnější je finský celek.

51:48
    Samuelsson se prokličkoval před branku Kosonena, jeho střela byla ale neúspěšná.

52:37
    Rozehrávka finského celku se dostává až do útočné poloviny.

53:10
    Vyloučení v týmu Švédsko (Samuelsson M. – 2 minuty, Sekání).

53:21
    Finové si v dnešním finále zahrají první přesilovou hru.

54:32
    Kotilainen poslal skákavou přihrávku na Vaananena, který čekal před zařízením, ten ale nedokázal míček zpracovat. Finové pokračují v obléhání.

55:02
    Žádná ze střel finského celku nazapadla za záda Rehna.

55:10
    Švédsko v plném počtu.

55:57
    Švédsko přečkalo oslabení, avšak u míčku stále jeho soupeři.

56:44
    Volný Samuelsson! Ten vypálil z pravé strany, Kosonen ale předvedl krásný zákrok, když se roztáhla přes celou branku a vyrazil tak míček pryč.

57:41
    Salu jeho soupeř po souboji v rohu poslal za mantinel. Vylučovat se však nebude.

58:21
    Zmatek před zařízením Rehna! Tomu vypadl míček z ruky. Finové však nedokázali dorazit balónek za jeho záda.

58:34
    Na druhé straně gólová šance Nilssona! Míček ale Kosonenovi neproklouzl.
    58:34 Velká šance Nilssona

59:01
    Probíhá poslední minuta základní hrací doby.

59:42
    Švédsko má k dobru standardní situaci na finské polovině.

59:51
    Tu však nevyužil a skóre se nemění.

60:00

Úvod třetí třetiny byl vcelku poklidný. Finův se podařilo vstřelit gól a tak je skóre po základní hrací době srovnané a jde se do prodloužení.

60:01

60:05
    Míčku se opět ujal finský výběr.

60:47
    K míčku se nyní dostávají Švédi a obléhají útočnou polovinu.

61:34
    Nedovolený zákrok jednoho ze švédských hráčů, na trest to však nebylo.

61:58
    Volný Kailiala před brankou! Tomu se ale nepodařilo zakončit.

62:36
    Larssonovu střelu z poloviny hřiště zablokovala finská obrana a přechází do útoku.

63:39
    Vaananen chtěl vystřelit, míček mu ale utekl. I přes tuto střelu má míček stále na florbalce.

63:59
    Lamminen rozehrává zpoza vlastní branky.

64:34
    Carlstromovu střelu vyrazil Kosonen. Ten nyní potřebuje lehké ošetření.

64:58
    Kotilainen nahazuje před zařízení Rehna. Míček ale míří k mantinelu.

65:31
    Carlstrom – Nilsson – Carlstrom! Řada pokusů švédského celku neskončila rozhodnutím.

66:52
    Finové uklidňují hru a snaží se vymyslet jak na Švédy.

67:20
    Nilsson utíká ostatním hráčům na hracím poli. Branku ale přestřelil a utkání je stále otevřené.

69:47
    Finsko ještě nahodilo před branku, už bylo ale pozdě.

70:00
    Prodloužení skončilo.

Samostatné nájezdy začínají.

Oba týmy vyměnily před začátkem své brankáře.