Finsko – Švédsko 1:3 (kon.) | Lotyšsko – Kanada 2:10 (kon.) | Švýcarsko – Dánsko 5:4 (1:0 po s.n.)
po s.n. (1:0)
Švýcarsko
5:4 (1:3, 2:1, 1:0 - 0:0)
Dánsko
Pátek 30.12.2016, 23:00 • Centre Bell, Montréal • Mistrovství světa do 20 let • Skupina A

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 23:00.

Přestože by před turnajem jeden řekl, že v zápase Švýcarska s Dánskem půjde o střet dvou outsiderů skupiny, nakonec jde z pohledu skupiny A o nesmírně důležitý zápas. Pojďme se podívat na situaci v ní.

Finové spoléhají na Dánsko

Jistými postupujícími jsou v tuto chvíli již Švédové, kteří ve třech zápasech neztratili ani bod. Je jasné, že čtvrtfinále odehrají jako první tým skupiny A v Montrealu a nemusejí se stěhovat. Zato za nimi je situace mnohem divočejší.

Nejvíce zaskočí umístění Finska. To totiž po zápasech s Českem, Dánskem a Švédskem nemá jako obhájce zlata ani bod! A právě proto nyní musí doufat v pomoc Dánska, pokud nechce hrát o záchranu mezi elitou.

Švýcarsko má totiž aktuálně na kontě dva body, Dánsko pět. Pokud by Švýcaři získali více než jeden bod, Finsko už by je v posledním utkání skupiny nemohlo předstihnout a šlo by do bojů o udržení.

Důležité i pro Čechy

Klíčový je tento duel ovšem také pro Českou republiku. V případě výhry Švýcarska by se rázem propadla na čtvrtou příčku tabulky, z níž by jí pomohla leda výhra nad Švédskem. Pokud by však zvítězilo Dánsko, pak by i v případě výhry Čechů nad Švédy nemohli již svěřenci trenéra Jakuba Petra skončit lepší než třetí.

Je tedy jasné, že jakýkoliv výsledek pořádně zamíchá děním skupiny A. Rozhodně se nevyvíjí podle papírových předpokladů a uvidíme, zda přinese další zajímavá překvapení.

Dánové jsou zatím překvapením turnaje, když zvítězili nad Českou republikou i Finskem. Jedinou porážku si připsali se suverénním Švédskem. V jaké formě se představí proti Švýcarsku, které si může zajistit postup? To se dozvíme v pátek od 23 hodin!

Švýcarsko: van Pottelberghe (Ritz) – Siegenthaler (A), Karrer, Weber, Burren, Gerber, Gross, Stadler – In Albon, Hischier (A), Riat (C) – Eggenberger, Prassl, Miranda – Portmann, Marchon, Diem – Haussener, Zehnder, Haberstich.

Dánsko: Krog (Petersen) – Gatz Nielsen, Weichel (A), Larsen, Mieritz (A), Koch, Røndbjerg, Ladehoff, Jensen – From, True (C), Thykjær Andersson – Røndbjerg, Krag Christensen, Blichfeld – Boysen, Høeg, Korsgaard – Madsen, Wejse, Andersen.

Rozhodčí: Burchell (CAN), Kubus (SVK) – Davis (USA), Suchánek (CZE).

V Bell Centre pomalu končí rozbruslení, start zápasu se blíží.

Předzápasový cereminuál je v plném proudu!

Oba dnešní soupeři naskakují na ledovou plochu.

00:01

00:19
    Dánsko právě vstřelilo branku!
    Tak to je pro hokejisty Dánska snový start! Kotouč se odrazil do mezikruží, kde ho ALEXANDER TRUE střelou zápěstím uklidil do levého rohu branky!
    Asistence: Oliver Gatz.
    00:19 Alexander TRUE - 0:1

01:07
    Švýcaři se snaží zareagovat, ohrozit Kroga se jim však nedaří.

01:49
    Kupředu nyní vyrážejí Dánové.

02:07
    Diemovu střelu van Pottelberghe bez potíží zlikvidoval.

02:24
    Po zakázaném uvolnění se hra stěhuje do dánského pásma.

02:25
    Weberovu střelu od modré vyrazil Krog betonem do bezpečí.

03:06
    Švýcaři opět obléhají dánské obranné pásmo a snaží se rychle vyrovnat.

03:45
    Tak to je opravdu neuvěřitelné! Dánové opět vyrazili kupředu a náhle vedou o dvě branky! JOACHIM BLICHFELD nahodil puk od modré čáry a brankář Švýcarska vzhledem ke cloně nedokázal na tento pokus zareagovat!
    Asistence: Nikolaj Krag a Jonas Rondbjerg.
    03:45 Joachim BLICHFELD - 0:2

04:39
    Po tvrdém střetu u mantinelu uvidíme první přesilovou hru. Morten Jensen (DEN) dostává dva plus deset minut za hrubost.

04:39
    Švýcarská přesilovka rychle plyne, brankáře Kroga však ještě hráči v červeném vážněji neohrozili.

06:31
    Dánové vyhazují do střendího pásma.

06:39
    Nyní jsou již oba týmy v plném počtu.

07:05
    Puk je za švýcarskou brankou a Švýcaři se nadechují k dalšímu útočnému výpadu.

07:47
    Burrenova střela těsně minula Krogovu branku.

08:28
    Švýcaři opět kombinují na útočné polovině.

08:37
    Hischier se pokusil objet branku a překvapit brankáře Kroga, který se zvedal po předchozím přesunu, ale stihl se vrátit k tyči a kotouč zastavit.

08:45
    Krog skryl puk v lapačce před dotírajícím Mirandou, zatím je pro Švýcary velkou překážkou.

09:10
    Dánové se u puku dlouho neohřáli, zaútočí opět Švýcaři.

09:48
    Diem nepříjemně nahazoval z velkého úhlu, na Kroga si však nepřišel.

10:27
    Švýcarsko opět zakládá akci až z vlastní obranné třetiny.

11:05
    Po delší době musel zpozorněn van Pottelberghe, Trueova střela mu však potíže nenadělala.

11:47
    Na druhé straně pálil po obtočení kolem branky Gerber, ale Krog byl znovu na svém místě.

12:16
    Uvidíme dánskou přesilovku. Loic In Albon (SUI) dostává dvouminutový trest za držení.

12:35
    Švýcarsko se ale velmi rychle osvobozuje.

13:14
    Švýcaři drží puk a dánská přesilová hra se krátí.

13:40
    Přesto je ale využita! Tak to je neuvěřitelné, Dánům jako by vyšlo vše, na co dnes sáhnou. NIKLAS ANDERSEN z první napřáhl ke střele z pravé strany a neomylně zasunul kotouč pod víko!
    Asistence: Mathias From a Nikolaj Weichel.
    13:40 Niklas ANDERSEN - 0:3

14:17
    Následuje přesilová hra pro Švýcarsko. Christian Wejse (DEN) dostává dvě minuty za držení.

14:49
    A ta bude dvojnásobná! William Boysen (DEN) dostává dvouminutový trest za hákování a posílá Dány do tří!

14:49
    Oddechový čas pro Dánsko.

15:09
    Dánové však vyhazují puk do bezpečí.

15:17
    Bude se vhazovat v obranném pásmu Švýcarska.

15:43
    Hischier si parádně sjel před branku a zkusil překvapit brankáře, Krog však jeho pokus na poslední chvíli vykopl betonem!

17:33
    Ani Haussener si svým pokusem na Kroga nepřišel.

17:53
    Siegenthalerův pokus letěl vysoko nad.

17:56
    Švýcarsko právě vstřelilo branku!
    Nyní už je ale sníženo. NICO HISCHIER zůsůtal před brankou trestuhodně osamocen a okamžitě doklepl odražený puk za záda brankáře Kroga!
    Asistence: Daniel Riat.
    17:56 Nico HISCHIER - 1:3

18:39
    Dánsko se po dlouhé době vydalo na útočnou polovinu, ovšem bez výsledku.

19:01
    Hischier je při chuti, jeho další střela vypadla Krogovi z lapačky, ale k dorážce se již nikdo nedostal.

19:43
    Uvidíme ještě krátkou přesilovou hru Dánska. Daniel Riat (SUI) dostává dvě minuty za nedovolené bránění.

19:57
    Byla dokonce ještě kratší, než by jeden čekal. Nikolaj Krag (DEN) dostane dvě minuty za hákování a poměr sil na ledě se vyrovná.

20:00

Je za námi další neuvěřitelné představení hlavního překvapení tohoto turnaje. Dánsko z prvních pěti střel skórovalo hned tři branky a dostalo se do nečekaného vedení! Přestože je poměr střel po první třetině 18:8 pro Švýcarsko, jsou to právě Dánové, kdo vede! Švýcaři však díky dorážce Hischiera alespoň snížili na 1:3 a vykřesali naději. Jak bude tento zápas pokračovat dál? To se dozvíme přibližně od 23:59.

Aktéři utkání se již vracejí na ledovou plochu.

20:01

20:17
    Vzhledem k vyloučením v závěru první třetiny se hraje ve čtyřech.

20:28
    Má vůbec ještě smysl něco dodávat? Hned z první střely se MATHIAS FROM trefil o tyč přímo do šibenice!
    Asistence: Alexander True a Mathias Rondbjerg.
    20:28 Mathias FROM - 1:4

21:19
    Švýcaři jsou tímto vývojem očividně zaskočeni.

21:44
    Švýcaři hrají v plném počtu.

21:58
    A v plném počtu jsou už i Dánové.

22:19
    Eggenberger si sjel až před brankáře a zakončil bekhendem, Krog však odolal.

22:26
    Zakázané uvolnění Dánska.

23:22
    Švýcarsko kombinuje v útočném pásmu, Dánové však pozorně brání a nepouštějí své soupeře do větších šancí.

24:01
    Burrenova střela z dálky žádné nebezpečí neznamenala.

24:41
    Na Kroga si svou střelou zápěstím nepřišel ani Marchon.

25:17
    Dánové vyvážejí puk do bezpečí a střídají.

25:46
    Už už se zdálo, že seveřané po delší době zaútočí, brankáře van Pottelberha však neohrozili.

26:15
    Wejseho střela brankáře Švýcarska nepřekvapila.

26:29
    Tak to byla ovšem paráda! YANNICK ZEHNDER se dostal do samostatného úniku, který zakončil přesně mezi nohy brankáře Kroga!
    Asistence: Serge Weber a Nico Gross.
    26:29 Yannick ZEHNDER - 2:4

27:23
    Andersson se pokusil objet branku a zakončit, ale brankáře nepřekonal.

27:41
    Ani napodruhé si Andersson na van Pottelbergha nepřišel, následuje komerční přestávka.

27:57
    Blichfeld svým pokusem přestřelil branku Švýcarska.

28:42
    Krog raději skryl klouzající puk ve své rukavici, hra je přerušena.

28:42
    Miranda se pokoušel dorážkou zblízka překonat dánského gólmana, trefil však pouze připravený beton.

29:27
    Riat v útočném pásmu získal kotouč, šanci však založit nedokázal.

30:16
    Zehnder to při svém útočném pokusu překombinoval a nakonec skončil s kotoučem až ve středním pásmu.

30:55
    Damien Riat vyslal na branku soupeře tvrdou ránu, Krog si však dokázal poradit.

31:34
    V rychlém sledu přišla řada nepřesností, nyní už se snaží Švýcaři zaútočit.

31:52

32:14
    Kragova nepříjemná střela nakonec van Pottelbergha nezaskočila.

32:26
    A začíná drama! Švýcaři se nevzdali a rázem je to o jedinou branku. K Prasslově přihrávce se před brankou dostal NANDO EGGENBERGER a se štěstím doklepl kotouč do sítě.
    Asistence: Raphael Prassl a Marco Miranda.
    32:26 Nando EGGENBERGER - 3:4

33:19
    Není divu, že Švýcařu po vstřeleném gólu ožili!

33:39
    Po rychlém protiútoku zakončoval přečíslení dva na jednoho Blichfeld, ale těsně minul odkrytou branku!

34:07
    Hra se opět přestěhovala ke Kragovi, který raději skryl puk v lapačce. Následuje komerční přestávka.

34:31
    Stadlerovo lehké nahození skončilo v lapačce gólmana Dánska.

34:48
    Miranda hledal před brankou některého ze spoluhráčů, ovšem marně. U puku jsou Dánové.

35:18
    Další akci Švýcarska zastavil ofsajd.

35:56
    Puk se odrazil před dánskou branku, ani tentokrát se k němu však nikdo z útočníků Švýcarska neprodral.

36:45
    To byla ale šance! Loic In Albon zůstal zcela osamocen v mezikruží, nedokázal však propálit brankáře Kroga! Ten se štěstím vyrazil puk těsně vedle pravé tyče!

37:15
    Švýcaři se tlačí kupředu, cítí šanci.

37:40
    Místo toho ale zaútočili Dánové. Trueova dorážka skončila pouze na betonu van Potterbergha.

38:30
    Dánové na chvíli oblehli obranné pásmo Švýcarska, střela Nikolaje Kroga ale mířila mimo.

39:12
    I nadále jsou u puku Dánové.

39:29
    Po protiútoku to Gross zkusil od modré, ale minul dánskou branku.

39:50
    Švýcaři se opět tlačí kupředu, čas je ale neúprosný.

40:00

Druhá třetina žádné rozuzlení nepřinesla. Naopak, zadělala na pořádné drama! Dánsko sice nejprve odskočilo na rozdíl tří branek, Švýcaři ale zabrali a po trefách Zehndera a Eggenbergera jsou zpět ve hře. Do třetí třetiny tak oba celky půjdou pouze s jednogólovým rozdílem. Dokáží ještě hráči země helvétského kříže zápas vyrovnat? Třetí dvacetiminutovka začne zhruba v 0:44.

Švýcarsko je na ledě, hned vzápětí následují hráči Dánska.

40:01

40:21
    Švýcarům první útok nevyšel, u puku jsou Dánové.

40:46
    Další pokus Švýcarska vyrazit kupředu zastavil ofsajd.

40:53
    Puk pomalu doklouzal ke Krogovi, ten přerušuje hru. Bude se vhazovat po jeho pravici.

40:58
    Dánský gólman si poradil i s Burrenovou střelou od modré.

41:11
    Tentokrát Burren minul dánskou branku.

41:35
    Andersen vyrazil do protiútoku, svou střelou však trefil pouze van Potterbergha.

41:55
    Po zakázaném uvolnění Dánů se hra stěhuje před Kroga.

42:12
    Švýcarům je odpískáno postavení útočícího hráče v brankovišti.

42:33
    Marchon vybojoval puk a okamžitě bekhendem pálil, Krog vykopl střelu betonem.

42:59
    Ofsajd hráčů Švýcarska.

43:35
    Tak a máme srovnáno! Kotouč se před brankou odrazil k YANNICKU ZEHNDEROVI a ten svou dorážkou z první vyrovnává na 4:4!
    Asistence: Loic In Albon a Jonas Siegenthaler.
    43:35 Yannick ZEHNDER - 4:4

44:17
    A Švýcaři mají i dál více ze hry.

44:27
    Velký zmatek před Krogem, žádný ze švýcarských útočníků však za ležícího brankáře puk proštouchat nedokázal!

44:57

45:32
    Nyní jsou u puku Dánové a konečně mohou trochu uklidnit hru.

46:14
    Van Potterberghe chytil nahození ze středního pásma a přerušuje hru. Následuje komerční pauza.

46:22
    Švýcaři vyrazili kupředu, ale jejich snažení přerušil ofsajd.

46:32
    From na druhé straně těsně minul švýcarskou branku.

47:27
    Nepřesná rozehrávka Dánska končí zakázaným uvolněním.

47:35
    A obrat byl málem dokonán! Švýcaři se tak vehementně natlačili do brankoviště, až puk proklouzal pod gólmanem Krogem až do sítě! Gól musel potvrdit videorozhodčí, který po velmi dlouhé poradě branku neuznal!

48:20
    Hischier z dobré pozice těsně minul dánskou branku!

49:02
    Švýcarsko se nenechalo neuznaným gólem rozhodit a stále obléhá Krogovu branku!

49:24
    Gerberova střela brankáři vypadla, ale nakonec si poradil a vypíchl puk do bezpečí.

50:10
    Dánsko se z tlaku osvobozuje jen za cenu zakázaného uvolnění.

50:49
    Nyní se pro změnu v útoku na chvíli usadili Dánové, van Potterberha ale neohrozili.

51:26
    Siegenthalerovo nahození od modré čáry nikdo netečoval, brankář Krog měl navíc dobrý výhled a kotouč bez potíží chytil.

51:51
    Nepřesná rozehrávka Švýcarska znamená zakázané uvolnění.

52:25
    Gatzův pokus od modré švýcarského brankáře nepřekvapil.

52:49
    Pozor, je tu švýcarská přesilovka! Mathias Rondbjerg (DEN) odpyká dvě minuty za podražení. Následuje komerční přestávka.

53:13
    Siegenthalerova střela prošla defenzivou, ale brankář Krog ji vykopl betonem.

53:28
    Také In Albonův pokus zastavil Krog.

53:39
    A je po přesilovce. Marco Miranda (SUI) dostává dvě minuty za hákování.

54:22
    Dánové se pokusili zaútočit, v pásmu Švýcarska však přišli o puk.