Švédsko – Slovensko | 4:2 (kon.) | | | Bělorusko – Norsko | 4:3 (kon.) | | | Rusko – USA | 3:5 (kon.) |
Česko – Švýcarsko | 1:3 (kon.) | | | Německo – Lotyšsko | 4:3 (1:0 po s.n.) | | | Kanada – Finsko | 5:2 (kon.) |
konec
Bělorusko
4:3
(0:0, 2:1, 2:2)
Norsko
Cestu našich mladých reprezentantů U18 šampionátem ve Finsku si můžete připomínat originálním dresem. Ten nyní můžete získat v této aukci.
David Schlegel
Branky a nahrávky:
27. Lisovec (Stefanovič), 38. Kulakov (Stas, Děmkov), 55. Šinkevič (Kovyršin, Stefanovič), 57. Lisovec (Pavlovič, Linglet) – 36. Sörvik (M. Olimb), 42. Reichenberg (Thoresen, Ödegaard), 44. Holös (Martinsen)
Rozhodčí: Piechaczek (GER), Wehrli (SUI) – Leermakers (NED), Vanoosten (CAN)
Diváci: 3867
Neproměněná penalta:
Bělorusko:
M. Karnauchov (Trus) – Lisovec, Korobov (A), Šinkevič, Chenkel, Jevenko, Vorobej – Šarangovič, Linglet, Pavlovič (A) – Kulakov, Děmkov, Stas (C) – Stefanovič, Kovyršin, Kogalev – Drozd, A. Volkov.
Náhradníci:
Trenér:
Norsko: Haugen (Söberg) – Lesund, Holös (C), Nörstebö, Ödegaard, Bonsaksen, Sörvik, Johannesen – Martinsen, K. A. Olimb, M. Olimb (A) – K. Forsberg, Thoresen (A), Reichenberg – Bastiansen, Karterud, Valkvae Olsen – Trettenes, Olden, Röymark – Roest.
Náhradníci:
Trenér:
Náhradníci:
Trenér:
Norsko: Haugen (Söberg) – Lesund, Holös (C), Nörstebö, Ödegaard, Bonsaksen, Sörvik, Johannesen – Martinsen, K. A. Olimb, M. Olimb (A) – K. Forsberg, Thoresen (A), Reichenberg – Bastiansen, Karterud, Valkvae Olsen – Trettenes, Olden, Röymark – Roest.
Náhradníci:
Trenér:
Rozhodčí: Piechaczek (GER), Wehrli (SUI) – Leermakers (NED), Vanoosten (CAN)
Diváci: 3867
Andreas Martinsen (NOR)
Jevgenij Lisovec (BLR)
Tak nakonec je všechno jinak! Linglet vybojoval puk u hrazení za brankou, našel Pavloviče. Ten bez přípravy vypálil, Haugen jeho pokus vyrazil jen k JEVGENIJI LISOVECOVI, jenž dorazil puk do sítě! Bělorusové otáčejí zápas! Asistence: Alexander Pavlovič, Charles Linglet.
Norové nechali trestuhodně mezi kruhy volného ILJU ŠINKEVIČE, který střelou nad vyrážečku vyrovnává! Šinkevič dostal krásnou přihrávku od Kovyršina, který vybojoval puk u hrazení. Asistence: Jevgenij Kovyršin, Michail Stefanovič.
Martinsen od mantinelu bekhendem krásně našel zcela volného kapitána JONASE HOLÖSE, který byl volný merzi kruhy a ranou bez přípravy posílá Nory do vedení. Asistence: Andreas Martinsen.
Krásná individuální akce ALEKSANDERA REICHENBERGA! Získal puk mezi kruhy, nabruslil si až před Karnauchova a z forhendu ho překonal. Asistence: Patrick Thoresen, Henrik Ödegaard.
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 3. třetiny.
Tlak Bělorusů byl nakonec korunován gólem! Po dvou rychlých přihrávkách se dostal k puku ALEXANDER KULAKOV, který přesnou střelou nad lapačku překonává Haugena a Bělorusko znovu vede! Asistence: Andrej Stas, Arťom Děmkov.
Ken Andre Olimb byl dlouho jediným, který v norské přesilovce vystřelil, jinak norská souhra velmi vázla. Nakonec to byl jeho bratr Mathis, který předvedl nečekanou přihrávku na DANIELA SÖRVIKA, který tvrdou ranou ze střední vzdálenosti ze středu propálil Karnauchova a vyrovnává. Asistence: Mathis Olimb.
Haugen vyjel za vlastní branku, aby rozehrál puk, ale jeho rozehrávku vystihl Stefanovič, rychlou přihrávkou našel JEVGENIJE LISOVECE, který si povyjel před branku, přetlačil obránce a zasunul puk do sítě! Asistence: Michail Stefanovič.
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 2. třetiny.
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 1. třetiny.
Bělorusko: M. Karnauchov (Trus) – Lisovec, Korobov (A), Šinkevič, Chenkel, Jevenko, Vorobej – Šarangovič, Linglet, Pavlovič (A) – Kulakov, Děmkov, Stas (C) – Stefanovič, Kovyršin, Kogalev – Drozd, A. Volkov. Trenér: Dave Lewis.
Norsko: Haugen (Söberg) – Lesund, Holös (C), Nörstebö, Ödegaard, Bonsaksen, Sörvik, Johannesen – Martinsen, K. A. Olimb, M. Olimb (A) – K. Forsberg, Thoresen (A), Reichenberg – Bastiansen, Karterud, Valkvae Olsen – Trettenes, Olden, Röymark – Roest. Trenér: Petter Thoresen.
Rozhodčí: Piechaczek (GER), Wehrli (SUI) – Leermakers (NED), Vanoosten (CAN).
BĚLORUSKO
Běloruská reprezentace prožila před rokem nepovedené mistrovství v Moskvě, kde v základní skupině dokonce prohrála s Maďarskem a do konce musela bojovat o záchranu. Mužstvo kanadského trenéra Davea Lewise chtělo letos po dvou letech zopakovat postup do čtvrtfinále, ale se čtyřmi porážkami to půjde jen těžko. Bělorusové hráli mezi nejlepší osmičkou doma v Minsku v roce 2014 a o rok později v Česku. Jenže tým stárne, neprochází obměnou a na nejlepší zdaleka nestačí. Na velký výsledek čeká reprezentace z východní Evropy hodně dlouho.
Bělorusové zahajovali mistrovství světa soubojem proti Finsku. Reprezentace Suomi si brzy vytvořila dvoubrankový náskok, ale Bělorusko ve třetí části srovnalo, deset minut před koncem inkasovalo, ale mělo šance na další vyrovnání. Finové si po výhře 3:2 mocně odfoukli. Další duely už ale Bělorusům vůbec nevyšly. Proti Česku nestíhali, skoro nezaměstnali Francouze v brance a prohráli 1:6. Kanadě podlehli 0:6 a nestačili ani na Švýcary. Za celý zápas si Bělorusko nevypracovalo gólovou příležitost a prohrálo 0:3. Proti Francouzům Bělorusové drželi dlouho vedení o jednu branku, ale pak je nepodržel brankář Lalande a Francouzi nakonec zvítězili v prodloužení. Klíčový sobotní zápas o záchranu se Slovinci ale Bělorusko zvládlo, i když po první třetině prohrávalo 1:2. Díky čtyřem gólům ve druhé třetině otočilo Bělorusko na 5:2 a v úterý už může hrát v klidu.
Skupina B, sobota 13. května, 16:15, Paříž:
Slovinsko – Bělorusko 2:5 (2:1, 0:4, 0:0)
Branky a asistence: 17. Jeglič (Verlič, Sabolič), 20. Rodman – 14. Pavlovič (Šinkevič, Linglet), 21. Kovyršin (A. Kosticyn, S. Kosticyn), 30. Pavlovič (Šarangovič), 39. Šinkevič (Pavlovič), 40. Stas (Stefanovič).
Diváci: 7 158 (53 % celkové kapacity)
Sestava Běloruska: Lalande (M. Karnauchov) – Lisovec, Korobov (A), Šinkevič, Chenkel, Jevenko, Vorobej – A. Kosticyn, S. Kosticyn, Kovyršin – Šarangovič, Linglet, Pavlovič (A) – Kulakov, Děmkov, Stas (C) – Drozd, A. Volkov, Kogalev – Stefanovič. Trenér: Lewis.
Nejproduktivnější hráči Běloruska:
Alexander Pavlovič (6 utkání, 4+1)
Jegor Šarangovič (6 utkání, 2+1)
Ilja Šinkevič (6 utkání, 1+2)
Brankáři:
Kevin Lalande (5 utkání, 88.19 %, 3,48, 0 SO)
Michail Karnauchov (2 utkání, 87,04 %, 5,97, 0 SO)
NORSKO
Norové se před rokem loučili s trenérem Royem Johansenem, kultovní postavou norského hokeje, která odešla od reprezentace po dlouhých patnácti letech. Novým koučem se stal Petter Thoresen, otec Patricka Thoresena, jenž to dotáhl až do NHL. Norové se mezi nejlepší osmičku probojovali celkem třikrát, ale v posledních letech končili, byť pohodlně zachránění, jen ve skupině. Do čtvrtfinále Norové nepostoupí ani letos, byť s favority sváděli vyrovnané souboje. Norové proti Finsku i Česku ztratili zápas až v prodloužení.
Norové zahajovali turnaj až druhý den večer, a to soubojem proti domácí Francii. S nástrahami úvodního duelu si poradili výborně a získali důležité tři body za výhru 3:2. Druhé utkání už jim tak dobře nevyšlo, s dalším srovnatelným soupeřem ze Švýcarska prohráli 0:3. Ve třetím duelu následovalo zatím poslední vítězství 5:1 nad Slovinskem. Zápasy s Českem a Finskem dovedli Norové do prodloužení, ale tam oba ztratili. S Čechy prohráli 0:1 po prodloužení a s Finskem 2:3 po prodloužení, když si nechali ujet hráče z trestné lavice. Teprve proti Kanadě na soupeře jasně nestačili a prohráli 0:5.
Skupina B, sobota 13. května, 12:15, Paříž:
Norsko – Kanada 0:5 (0:2, 0:2, 0:1)
Branky a asistence: 18. B. Schenn (Simmonds), 19. Parayko (MacKinnon, R. O'Reilly), 35. Scheifele (Matheson), 39. Parayko (MacKinnon, Marner), 58. R. O'Reilly (Scheifele, MacKinnon).
Diváci: 5 093 (38 % celkové kapacity).
Sestava Norska: Haukeland (46. až 49. Söberg) – Holös (C), Nörstebö, Sveum, Ödegaard, Johannesen, Bonsaksen, Sörvik – K. A. Olimb, Thoresen (A), M. Olimb (A) – Bastiansen, Röymark, Rosseli Olsen – Martinsen, K. Forsberg, Reichenberg – Trettenes, Roest, Valkvae Olsen – Karterud. Trenér: Thoresen.
Nejproduktivnější hráči Norska:
Patrick Thoresen (6 utkání, 3+3)
Ken André Olimb (6 utkání, 2+3)
Mathis Olimb (6 utkání, 1+2)
Brankáři:
Lars Haugen (4 utkání, 93 %, 1,74, 0 SO)
Henrik Haukeland (2 utkání, 90,70 %, 4,08, 0 SO)
Steffen Soberg (1 utkání, 0%, 0, 0 SO)
Norové ještě mohou dosáhnout na 11 bodů, čímž by v tabulce skupiny B mohli vyrovnat bodový zisk Finska, ale i kdyby tým Suomi ve večerním zápase s Kanadou nezískal ani bod, skončí Finové před Nory. Ve vzájemném souboji totiž Finsko Nory v prodloužení porazilo. Bělorusové skončí ve skupině B s jistotou na sedmém místě. Zachránili se díky výhře nad Slovinskem, Norům se může přiblížit v tabulce i při tříbodovém vítězství pouze na jeden bod.
Zápasem vás provede David Schlegel, který v reportérském týmu Onlajnů působí už od roku 2001.
Šampionát pořádají po čtyřech letech dvě země, tentokrát poprvé v historii společně Německo a Francie. Skupina A se hraje v Kolíně nad Rýnem, skupina B v Paříži. Čtvrtfinálové duely ještě budou rozděleny mezi obě města, o medaile se bude na konci turnaje hrát už jen v Německu.
Mistrovský titul obhajují v letošním roce Kanaďané, kteří ovládli dokonce poslední dvě mistrovství v Praze a Ostravě (2015) i v Moskvě a Petrohradu (2016). Nyní mají šanci zaútočit na jedinečný zlatý hattrick. Nováčky v elitní skupině jsou Italové a Slovinci. Reprezentace z Apeninského poloostrova se vrátila po třech letech, Slovinci v nejkratší možné době, tedy po dvou letech.
Také v Německu a Francii se hraje již zažitým systémem dvou skupin po osmi mužstvech, ve kterých se střetává každý s každým. Čtyři nejlepší týmy z každé skupiny postoupí do čtvrtfinále a utkají se tradičně do kříže. Kdo skončí ve skupině poslední, automaticky spadne do nižší divize.
Zatímco do Paříže se elitní světový hokej vrátil po dlouhých 66 letech, Kolín nad Rýnem spolupořádal tuto vrcholnou akci dvakrát relativně nedávno, a sice v letech 2001 a 2010. Na obou šampionátech získala česká reprezentace zlato, před sedmi lety právě v LANXESS areně porazila v boji o titul Rusko. MS se v Kolíně nad Rýnem hrálo ještě v roce 1955.