Švédsko – Slovensko | 4:2 (kon.) | | | Bělorusko – Norsko | 4:3 (kon.) | | | Rusko – USA | 3:5 (kon.) |
Česko – Švýcarsko | 1:3 (kon.) | | | Německo – Lotyšsko | 4:3 (1:0 po s.n.) | | | Kanada – Finsko | 5:2 (kon.) |
konec
Kanada
5:2
(3:1, 1:1, 1:0)
Finsko
Cestu našich mladých reprezentantů U18 šampionátem ve Finsku si můžete připomínat originálním dresem. Ten nyní můžete získat v této aukci.
Ondřej Zoubek
Branky a nahrávky:
3. Marner (Point, Matheson), 5. Parayko (Marner), 14. Marner (Scheifele, MacKinnon), 29. Point (Matheson, Parayko), 41. Duchene (Couturier) – 4. J. Lajunen (Osala), 37. Ohtamaa (Honka, Kemppainen)
Rozhodčí: Mark Lemelin (AUT), Stephen Reneau (USA) – Brian Oliver (USA), Alexander Otmachov (RUS)
Diváci: 10 202 (76 % celkové kapacity)
Neproměněná penalta:
Kanada:
Pickard (Ch. Johnson) – Parayko, Vlasic (A), Demers, de Haan, Morrissey, Matheson, Lee – MacKinnon, Skinner, Scheifele – Simmonds, Giroux (C), R. O'Reilly (A) – Duchene, Couturier, Killorn – Konecny, Marner, Point – B. Schenn. Trenér: Jon Cooper.
Náhradníci:
Trenér:
Finsko: Säteri (Korpisalo) – Ohtamaa, Honka, Jaakola (A), V. Lajunen, Lehtonen, Hietanen, Kukkonen (C), Järvinen – Aho, Filppula (A), Rantanen – M. Aaltonen, Kemppainen, Pyörälä – Savinainen, Sallinen, Pihlström – J. Lajunen, Hännikäinen, Osala.
Trenér: Lauri Marjamäki.
Náhradníci:
Trenér:
Náhradníci:
Trenér:
Finsko: Säteri (Korpisalo) – Ohtamaa, Honka, Jaakola (A), V. Lajunen, Lehtonen, Hietanen, Kukkonen (C), Järvinen – Aho, Filppula (A), Rantanen – M. Aaltonen, Kemppainen, Pyörälä – Savinainen, Sallinen, Pihlström – J. Lajunen, Hännikäinen, Osala.
Trenér: Lauri Marjamäki.
Náhradníci:
Trenér:
Rozhodčí: Mark Lemelin (AUT), Stephen Reneau (USA) – Brian Oliver (USA), Alexander Otmachov (RUS)
Diváci: 10 202 (76 % celkové kapacity)
Mitch Marner – CAN (2+1)
Oskar Osala – FIN (0+1)
Kanada však takový plán hned v první minutě zavrhuje! Couturier našel najeté MATTA DUCHENA, který ujel dvojici finských obránců. V. Lajunen se po něm natahoval marně, Duchene si naznačením položil Säteriho a forhendem zasunul puk za jeho beton – 5:2! Asistence: Sean Couturier.
Finové se za stavu 1:4 dlouho nemohli dostat do hry a nevyužili ani přesilovku po vyloučení de Haana. V sedmatřicáté minutě se však usadili v útočné třetině, Honka si udělal kolečko okolo celého pásma a Ohtamaa po jeho přihrávce propálil vše, co mu stálo v cestě. Vzápětí mohl snížit Aho, jenže akci okolo branky nedotáhl do gólového konce. Kanada drží před poslední částí stále bezpečný náskok.
Vyhraná vhazování: 14/24 – 10/24
Trestné minuty: 2 – 18
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 3. třetiny.
Nakonec končí Honkova individuální akce přeci jen gólem! Obránce Dallasu dokončil svůj slalom a přihrál na modrou čáru. ATTE OHTAMAA prostřelil skrumáž před Pickardem a kotouč se zastavil až v síti – 4:2! Asistence: Julius Honka, Joonas Kemppainen.
Kanada přidává šťastnou, ale zaslouženou branku a navyšuje náskok! Mathesonova střela prolétla okolo Konecného a odrazila se od zadního mantinelu poněkud atypicky. Säteri se přesouval na druhou stranu, volný puk našel nejrychleji BRAYDEN POINT a poslal jej do sítě – 4:1! Asistence: Mike Matheson, Colton Parayko.
Autorem třetího gólu během jediné minuty a dvaadvaceti sekund se stal Parayko, jehož rána prošla Säterimu nad betonem. Další oslabení Finové přečkali a Säteriho nepřekonal v dobré příležitosti ani de Haan. Ale po vyloučení Aha bylo se Skandinávci znovu zle. Kanadě tentokrát stačilo deset sekund na to, aby se po přihrávce od Scheifeleho trefil přesně Marner. Marner se podílel na všech třech gólech svého mužstva.
Vyhraná vhazování: 8/14 – 6/14
Trestné minuty: 0 – 16
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 2. třetiny.
Kanada proměňuje druhou přesilovku ze tří a nemilosrdně trestá! Stačilo jí na to deset sekund. Scheifele se otočkou dostal zpoza brány a přihrál dozadu MITCHI MARNEROVI. Útočník Toronta prostřelil Säteriho a zaznamenal druhý gól – 3:1! Asistence: Mark Scheifele, Nathan MacKinnon.
V Paříži se strhla neuvěřitelná přestřelka od prvních minut! Kanaďané využili přesilovku po osmi vteřinách a dokázali, že tato herní činnost je jejich obrovskou zbraní. Marner přenechal na vrcholu kruhu puk COLTONU PARAYKOVI a mladý obránce přidal tvrdou ranou třetí gól ve třetím zápase – 2:1! Asistence: Mitch Marner.
Tak to je úvod! Za dvaadvacet sekund se Finům podařilo vyrovnat. Reprezentanti Suomi vybojovali puk na pravém kruhu a dostali jej před branku. Zásluhou Hännikäinena a Osaly se kotouč odrazil k JANIMU LAJUNENOVI, a ten už dorážel do prázdné branky – 1:1! Asistence: Oskar Osala.
Nádherná akce kanadských mladíků znamená vedení pro mistry světa! Ohtamaa zůstal jediný proti dvěma Kanaďanům a Point přihrál MITCHI MARNEROVI. Ten si stáhl puk na střed, položil si finského obránce a zavěsil přesně pod horní tyčku – 1:0! Asistence: Brayden Point, Mike Matheson.
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 1. třetiny.
Finové bojují ještě o případný posun na třetí místo. Pokud Kanadu porazí za tři body, skončí třetí a zahrají si s Ruskem. Na výsledek obou večerních duelů budou čekat také čeští hokejisté, kteří se mohou ve čtvrtek střetnout s USA, nebo Ruskem. Ale dosud se neví kde.
Kanada: Pickard (Ch. Johnson) – Parayko, Vlasic (A), Demers, de Haan, Morrissey, Matheson, Lee – MacKinnon, Skinner, Scheifele – Simmonds, Giroux (C), R. O'Reilly (A) – Duchene, Couturier, Killorn – Konecny, Marner, Point – B. Schenn.
Trenér: Jon Cooper.
Finsko: Säteri (Korpisalo) – Ohtamaa, Honka, Jaakola (A), V. Lajunen, Lehtonen, Hietanen, Kukkonen (C), Järvinen – Aho, Filppula (A), Rantanen – M. Aaltonen, Kemppainen, Pyörälä – Savinainen, Sallinen, Pihlström – J. Lajunen, Hännikäinen, Osala.
Trenér: Lauri Marjamäki.
Rozhodčí: Mark Lemelin (AUT), Stephen Reneau (USA) – Brian Oliver (USA), Alexander Otmachov (RUS).
Finové a Kanaďané jsou tradičními soupeři na velkých hokejových akcích. Za posledních pět let se potkali celkem pětkrát. Na domácím mistrovství světa v roce 2012 prohráli Finové s Kanadou ve skupině 3:5. Ve skupině na olympiádě v Soči se radovali také Kanaďané, a sice z výhry 2:1 po prodloužení.
Velká chvíle Finů přišla ve čtvrtfinále MS 2014 v Minsku, kde zdolali Kanadu 3:2, přičemž po dvou třetinách prohrávali 1:2. Finové uspěli proti Kanadě také ve skupině loňského MS, tehdy vyhráli jasně 4:0. Jenže pak na sebe obě mužstva narazila ve finále, které už si Kanaďané pohlídali. Vyhráli 2:0 a slavili titul mistrů světa podruhé v řadě.
SKUPINA B
1. Kanada – 6 utkání, 16 bodů, skóre 27:8
2. Švýcarsko – 7 utkání, 15 bodů, skóre 22:14
3. Česko – 7 utkání, 13 bodů, skóre 23:14
4. Finsko – 6 utkání, 11 bodů, skóre 18:17
5. Francie – 7 utkání, 10 bodů, skóre 19:18
6. Norsko – 7 utkání, 8 bodů, skóre 13:19
7. Bělorusko – 7 utkání, 7 bodů, skóre 15:27
8. Slovinsko – 7 utkání, 1 bod, skóre 13:36
FINSKO
Finové patří stabilně mezi špičkové týmy, což v posledních letech na světových šampionátech dokazovali. Po zisku titulu na Slovensku v roce 2011 byli dvakrát čtvrtí a v Minsku 2014 získali stříbro. Pouze v Praze vypadli ve čtvrtfinále, ale před rokem v Moskvě došli znovu až do závěrečného utkání. Tam podlehli Kanadě a brali další stříbro. Po Jalonenovi převzal mužstvo trenér Lauri Marjamäki a začal neúspěchem na Světovém poháru. Na mistrovství si chce spravit reputaci, což se mu ale zatím nedaří. Finové se probili do čtvrtfinále ne zrovna přesvědčivými výkony.
Turnaj sice začali vítězstvím 3:2 nad Běloruskem, ale museli se o ně strachovat do poslední chvíle. Ve druhém utkání pak Finové ostudně podlehli domácí Francii 1:5 a začalo se spekulovat o odvolání Marjamäkiho přímo z turnaje. Nic takového se nestalo, každopádně ztráta vedení 3:0 a porážka 3:4 na nájezdy proti Čechům kouči rozhodně nepřidala. Po útrapách zdolali Finové Slovince 5:2 a Nory 3:2 po prodloužení. Čtvrtfinále se výrazně přiblížili až po obratu se Švýcary a další výhře 3:2 po prodloužení. Nyní už mají účast mezi nejlepší osmičkou jistou.
Skupina B, neděle 14. května, 20:15, Paříž:
Švýcarsko – Finsko 2:3 pp (2:1, 0:0, 0:1 – 0:1)
Branky a asistence: 5. Herzog (Richard, Untersander), 11. Genazzi (Loeffel) – 20. Hietanen (Savinainen, Aho), 48. Rantanen (V. Lajunen, Aho), 63. Filppula (Savinainen, Hietanen).
Diváci: 10 860 (80 % celkové kapacity).
Sestava Finska: Korpisalo (Säteri) – Ohtamaa, Honka, Jaakola (A), V. Lajunen, Lehtonen, Hietanen, Kukkonen (C), Järvinen – Aho, Filppula (A), Rantanen – M. Aaltonen, Kemppainen, Pyörälä – Savinainen, Sallinen, Pihlström – J. Lajunen, Hännikäinen, Osala. Trenér: Marjamäki.
Nejproduktivnější hráči Finska:
Sebastian Aho (2+6)
Mikko Rantanen (2+5)
Veli-Matti Savinainen (2+3)
Brankáři:
Joonas Korpisalo (5 utkání, 87,27 %, 3,3, 0 SO)
Harri Säteri (2 utkání, 94,29 %, 1,07, 0 SO)
KANADA
Kanadští hokejisté v posledních letech naprosto změnili dříve spíše zdrženlivý přístup ke světovým šampionátům a drží hokejový svět pod svou nadvládou. Javorové listy ovládly poslední dvě mistrovství světa suverénním způsobem. V Praze vyhrála Kanada všech deset utkání, v Rusku prohrála před rokem jen jednou ve skupině. Letos dostal mužstvo pro MS na starosti trenér Jon Cooper a útočí s ním na jedinečný zlatý hattrick. Ve skupině se dá říct, že šlo všechno podle plánu.
Kanada na úvod zdolala Čechy 4:1 a po celou dobu měla zápas pevně pod kontrolou. Následovala dvě drtivá vítězství 7:2 nad Slovinskem a 6:0 nad Běloruskem. Kvůli kurióznímu zranění musel po třech zápasech odcestovat obránce Barrie, kterého nahradil při debutu v reprezentaci šestatřicetiletý Lee z Magnitogorsku. Už s ním udolali Kanaďané v dramatickém duelu Francii 3:2. Proti Švýcarům už si zahrála další posila obranných řad Parayko, ale byla z toho porážka 2:3 po prodloužení. To byly dosud jediné body, které Kanada ve skupině odevzdala. Naposled smetla Nory 5:0.
Skupina B, pondělí 15. května, 16:15, Paříž:
Kanada – Norsko 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
Branky a asistence: 18. B. Schenn (Simmonds), 19. Parayko (MacKinnon, R. O'Reilly), 35. Scheifele (Matheson), 39. Parayko (MacKinnon, Marner), 58. R. O'Reilly (Scheifele, MacKinnon).
Diváci: 5 093 (38 % celkové kapacity).
Sestava Kanady: Ch. Johnson (Pickard) – Parayko, Vlasic, Demers, de Haan, Matheson, Lee, Morrissey – MacKinnon, Skinner, Scheifele – Simmonds, Giroux (C), R. O'Reilly (A) – Duchene (A), Couturier, Killorn – Konecny, Marner, Point – B. Schenn. Trenér: Cooper.
Nejproduktivnější hráči Kanady:
Nathan MacKinnon (5+6)
Jeff Skinner (3+5)
Mitch Marner (2+5)
Brankáři:
Calvin Pickard (3 utkání, 94,12 %, 1,31, 1 SO)
Chad Johnson (3 utkání, 91,67 %, 1,33, 1 SO)
Šampionát pořádají po čtyřech letech dvě země, tentokrát poprvé v historii společně Německo a Francie. Skupina A se hraje v Kolíně nad Rýnem, skupina B v Paříži. Čtvrtfinálové duely ještě budou rozděleny mezi obě města, o medaile se bude na konci turnaje hrát už jen v Německu.
Mistrovský titul obhajují v letošním roce Kanaďané, kteří ovládli dokonce poslední dvě mistrovství v Praze a Ostravě (2015) i v Moskvě a Petrohradu (2016). Nyní mají šanci zaútočit na jedinečný zlatý hattrick. Nováčky v elitní skupině jsou Italové a Slovinci. Reprezentace z Apeninského poloostrova se vrátila po třech letech, Slovinci v nejkratší možné době, tedy po dvou letech.
Také v Německu a Francii se hraje již zažitým systémem dvou skupin po osmi mužstvech, ve kterých se střetává každý s každým. Čtyři nejlepší týmy z každé skupiny postoupí do čtvrtfinále a utkají se tradičně do kříže. Kdo skončí ve skupině poslední, automaticky spadne do nižší divize.
Zatímco do Paříže se elitní světový hokej vrátil po dlouhých 66 letech, Kolín nad Rýnem spolupořádal tuto vrcholnou akci dvakrát relativně nedávno, a sice v letech 2001 a 2010. Na obou šampionátech získala česká reprezentace zlato, před sedmi lety právě v LANXESS areně porazila v boji o titul Rusko. MS se v Kolíně nad Rýnem hrálo ještě v roce 1955.
Toto utkání bylo před turnajem považováno za vrcholné, co se skupin týče, nicméně Finové nepodávají takové výkony, jak by asi hokejová veřejnost čekala. S potížemi se zajistili čtvrtfinále, ale svůj nejlepší hokej ještě nepředvedli. To Kanada s přehledem ovládla skupinu a plán zlatého hattricku zatím plní. Poslední utkání ve skupině začne ve 20:15. Přenosem vás provede Ondřej Zoubek. Hezkou zábavu!