Finsko – Rusko 2:7 (kon.) | Švédsko – Slovensko 4:2 (kon.)
Finsko
2:7 (1:1, 0:4, 1:2)
Rusko
Pondělí 06.08.2018, 23:00 • Servus Arena, Red Deer • Hlinka Gretzky Cup • Skupina B

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 23:00.

Memoriál Ivana Hlinky – už pod novým názvem Hlinka Gretzky Cup – se po 22 letech vrátil do Kanady. Prestižní juniorskou akci hostí Edmonton a Red Deer. Češi hrají své zápasy ve skupině ve stotisícovém městě Red Deer ve zcela nové Servus Areně. Ta byla otevřena teprve v letošním roce. Spolu s Českou republikou budou hrát ve skupině B týmy Finska, Ruska a USA.

Otevíracím zápasem poháru v Red Deeru bude od 15 hodin místního času utkání Finsko – Rusko. Zatímco Rusové v posledním přípravném střetnutí před turnajem deklasovali Švýcary 7:0, Finové prohráli po samostatných nájezdech se Švédy 3:4.

Největší hvězdou Finů je sedmnáctiletý obránce Mikko Kokkonen, který v dubnu pomohl finské osmnáctce k titulu mistrů světa a v uplynulé sezóně hrál mezi muži v nejvyšší finské soutěži za Jukurit. V ruském dresu je určitě dobré sledovat Olega Zajceva, který má šanci být draftovaný v prvním kole podobně jako Jegor Spiridonov, další útočná hvězda týmu. Zajcev by v příští sezóně měl hájit barvy právě Red Deer Rebels.
    V téhle zbrusu nové aréně budou hrát Češi zápasy ve skupině

Servus Arena se začíná plnit prvními fanoušky za zvuku country hudby. Venku panuje nádherné počasí a hala se nachází uprostřed parku, který by mohl být klidně rájem na zemi. Ruští hokejisté se v něm ještě před chvílí pod vedením kondičního trenéra protahovali. Vstupné na každý zápas tady v Red Deeru činí 25 CAD, což je přibližně 425 Kč.

Je 22:26 a oba týmy právě za zvuků písničky Welcome To The Jungle od
    Guns N' Roses vjely na hrací plochu a začíná rozbruslení.

Servus Arena byla otevřena tento rok v lednu, stála v přepočtu 367 miliónů korun a má kapacitu 1360 diváků. Zatím je v ní čtvrt hodiny před zápasem několik set lidí, převažují však skauti.

Finsko: Taponen (Piiroinen) – Kokkonen, Loponen, Räsänen, Holtinkoski, Koskenkorva, Heinola, Sedoff – Aaltonen, Nikkanen, Saarela – Petman, Miettinen, Lundell – Räty, Simontaival, Tuomaala – Lahnaviik, Intonen, Puistola – Pärssinen.

Rusko: Sartakov (Askarov) – Sedov, Tjuvilin, Vaščenko, Burenov, Čistjakov, Kňjazev, Byčkov, Mironov – Abramov, Lichačjov, Alchimov – Zajcev, Guščin, Nikolajev – Podkolzin, Gricjuk, Spiridonov – Činachov, Amirov, Gutik.

00:01

00:20
    Jako první se v útočné třetině objevili Rusové, kteří hrají bez jmenovek, ale z kroužení v útočném pásmu nic nevytěžili.

0:53
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Z první střely na branku padá první gól! Po levé straně se prosmýkl PATRIK PUISTOLA, který střelou mezi nohy ruského gólmana Sartakova posílá Finy do vedení. Asistence: Kasper Simontaival.
    0:53 Patrik PUISTOLA - 1:0

1:32
    Alchimov to zkoušel z levého kruhu, ale Taponen zachránil.

2:32
    Rusové sevřeli Finy v pořádném zámku! Nejprve zle zaazlobil Nikolajev, který minul branku, pak Ťjuvilina vychytal finský gólman.

2:32
    Během tlaku fauloval Henri Nikkanen a Finové budou hrát přesilovku. Faul byl klasifikován jako podražení.

4:20
    Rusové měli paradoxně větší tlak, když Finsko hrálo v pěti. Přesilovka sborné nejde, první střela přišla až v samotném závěru početní výhody.

4:32
    Finové jsou kompletní.

5:27
    Rusové při pokusu o založení útoku chybovali a je z toho zakázané uvolnění.

6:12
    Spiridonov se objevil ve velmi nebezpečné situaci mezi kruhy, ale Heinola jeho pokus hokejkou zblokoval a puk se odrazil mimo branku.

6:12
    Rusové mají zatím jasnou převahu, na střely vedou 9:1, ale gólem zatím skončila právě ta jediná střela Finů... Právě probíhala reklamní přestávka.

7:14
    Rusové stále buší do finských vrat, ale brzdí je finální fáze. Nyní zakázané uvolnění Finů.

7:42
    Finové jeli v úniku dva na jednoho, ale Burenov padl do přihrávky Puistoly a nebezpečí zažehnal.

8:40
    Lichačjov se hezky uvolnil za brankou, přihrával zpoza branky do brankoviště, ale žádný z jeho spoluhráčů tam na přihrávku nečekal.

9:10
    Gricjuk ztratil puk na červené, ale Finové dobrou možnost založit útočnou akci zastavili chybnou přihrávkou.

10:23
    Podkolzin vystrašil Taponena, ale jeho pokus mířil těsně nad branku.

10:49
    Rusové své finské soupeře přehrávají, ale zatím jsou v útoku naprosto jaloví.

11:48
    Amirov nahrával napříč brankovištěm Abramovi, ten ale do odkryté branky puk nezasunul. Naopak je hra přerušena kvůli posunuté brance.

12:02
    Velká šance Rusů! Lichačjov v obrovské šanci, ale Taponen předvedl výborný zákrok betonem.

12:51
    Nyní se sporadicky před Sartakovem objevili Finové. Nic převratného nevymysleli, ale vybojovali alespoň vhazování.

13:05
    Rusko právě vstřelilo branku!
    Nádhernou ránu od modré čáry předvedl NIKITA VAŠČENKO! Jeho dělovka se od břevna odrazila do sítě, semafor Taponena přišel pozdě. Asistence: Ilja Nikolajev, Vasilij Podkolzin.
    13:05 Nikita VAŠČENKO - 1:1

14:13
    Vyloučena největší hvězda Finů Kokkonen za hákování.

15:28
    Velká šance Rusů! Puk se odrazil mezi kruhy k Vaščenkovi, který z ideální střelecké pozice trefil jen Taponenovu hruď.
    15:28 Vaščenko zamířil jen do výstroje Taponena.

16:06
    Velká šance Rusů, ale nakonec dobře zapracovala finská obrana a nájezd ruského útočníka končí jen posunutou brankou.
    16:06 Finská obrana si poradila s nájezdem ruského útočníka, po kterém zůstala posunutá branka.

16:13
    Finové jsou v plném počtu.

17:10
    Sartakov teď neudržel nahození z půlky. Myslel si, že má puk pod kontrolou, ale spadl mu na led a málem se puk doklouzal za brankovou čáru! Skauti v hledišti jen protočili oči...
    17:10 Sartakovovi vypadl kotouč, ale nakonec nebezpečí zažehnala ruská obrana.

18:06
    Kokkonen pálil z otočky, Sartakov toho moc neviděl, ale puk se odrazil mimo.

18:42
    Rusové zatím přestříleli svého soupeře 21:6. Když ovšem vystřelí Finové, je to vždy hodně nebezpečné.

19:36
    Rusové opět bruslili v útočném pásmu, ale tentokrát ani nevystřelili.

20:00

Hraje se rychlý hokej. V první třetině měli převahu Rusové, ale Finové dali gól z první střely na branku a sami z jednadvaceti střel na branku inkasovali jen jednou. Hrdinou zápasu je zatím Roope Taponen. Jeho protějšek Vladimir Sartakov už tak jistý není. Málem inkasoval druhou branku po nahození z poloviny hřiště... Druhá třetina začne přibližně jednu minutu po půlnoci českého času.

20:01

20:07
    Rusové se hned po buly natlačily před branku a ARSENIJ GRICJUK bekhendem skóruje! Brankáři Taponenovi puk propadl mezi rukou a tělem. Asistence: Jegor Činachov.
    20:07 Jegor SPIRIDONOV - 1:2

21:42
    Finové jsou i nadále pod velkým tlakem. Oheň ruských střel teď ustáli, ale druhá Nikolajevova lajna teď byla hodně nebezpečná.

22:41
    Ruská hra na jednu bránu pokračuje.

22:52
    Při signalizované výhodě skóruje DANIIL GUŠČIN. Ruský útočník jel sám na branku a trefil se Taponenovi mezi betony. Asistence: Jaroslav Lichačjov, Rodion Amirov.
    22:52 Daniil GUŠČIN - 1:3

23:16
    Lundell v dobré pozici, pálil z levého kruhu, ale trefil Sartakovovu lapačku.

25:00
    Finové se teď konečně dostávají více k puku a k útočným akcím. Rusko vede o dva góly, a tak se zdá, že trochu polevilo.

26:28
    Týkalo se to však jen několika střídání, nyní už Rusové opět dominují. Už mají na svém kontě 33 střel a to ještě nejsme ani v polovině utkání!

28:20
    Obrovskou šanci měli nejprve Finové, když postupně Simontaival a Heinola v obrovských šancích nepřekonali Sartakova! Hned z protiútoku jeli Rusové nejprve tři na jednoho a pak už jel sám VASILIJ PODKOLZIN, který Taponena vykoupal krásným blafákem! Asistence: Ilja Nikolajev.
    28:20 Vasili PODKOLZIN - 1:4

29:12
    Vyloučen Petman z Finska za hrubost.

29:58
    Postupně prověřili Taponena Sedov a Kňazev, ale obě rány finský gólman pochytal.

30:21
    Rusové využili přesilovou hru, když totálně rozebrali finskou defenzivu a ILJA MIRONOV zblízka skóruje! Asistence: Vasilij Podkolzin, Daniil Gutik.
    30:21 Ilja MIRONOV - 1:5

30:37
    Alkimov v obrovské šanci! Z levé strany těsně minul levý horní růžek branky.

30:37

32:15
    Finové vůbec nestíhají a ze zápasu, který tým Suomi tak dobře začal, je zcela jednostranná záležitost.

33:19
    Krátká pasáž, kdy se hrálo bez střel ve středním pásmu.

34:00
    Aaltonen teď dvakrát vyzkoušel Sartakova. Poprvé ruský gólman střelu vyrazil a podruhé si Fin sám dojel vyražený puk, ale i tentokrát puk Satrakov vyrazil, tentokrát lapačkou.

35:09
    Saarela se tlačil pře branku, ale puk do ní nedostal a naopak se trochu zranil o brankovou konstrukci. Fin se těžce zvedá z ledu a za pomoci svých spoluhráčů opouští led.

35:44
    Finové teď dobrým forčekingem vybojovali puk v útočném pásmu, ale pokus Rätyho se mezi tři tyče nevešel.

37:12
    Nikolajev vybojoval puk na útočné modré, vystřelil, ale jeho pokus byl sražen.

38:41
    Hra se v posledních deseti minutách – pravděpodobně pod vlivem velkého ruského náskoku – trochu vyrovnala a nebepečných situacích na obou stranách výrazně ubylo.

38:56
    Vyloučen Veeti Miettinen za hrubost.

39:22
    Guščin dostal puk na pravou stranu, ale střela mu nesedla.

40:00

Druhou třetinu vyhráli na střely Rusové 19:9 a na góly 4:0. Hned po sedmi vteřinách se Rusové dostali do vedení a tým Suomi se z šoku nevzpamatoval dříve, než na ukazateli skóre byl stav 5:1. Pak se hra trochu vyrovnala, ale dokud byl stav na vážkách, ukazovali Rusové, jak silný tým mají. Už v přípravě deklasovalo Rusko Švýcarsko 7:0 a stejně jasně přehrává i Finy. Třetí třetina začne přibližně v 0:51 českého času.

40:01

40:53
    Rusové jeli dva na jednoho, Činachov volil střelu, kterou Taponen betonem vyrazil pouze k ARSENIJI GRICJUKOVOVI, který zvedl puk do sítě. Asistence: Jegor Činachov.
    40:53 Arseni GRICJUK - 1:6

41:55
    Od modré to zkoušel Loponen, ale jeho pokus zpacifikoval Sartakov.

43:10
    Rusové začali třetí třetinu útočně, ale teď z přemíry snahy poslali puk na zakázané uvolnění.

44:15
    Třináctý útočník Pärssinen v dobré šanci, Sartakov betonem vyráží.

44:47
    Gricjuk ve velké šanci, ale Taponen předvedl skvělý zákrok a nikdo z Rusů už se k dorážce nedostal.

45:12
    Rusové jeli tři na jednoho! Nakonec se k zakončení dostal Guščin, ale Taponen předvedl vynikající zákrok!
    45:12 Taponen si poradil s přečíslením Rusů a chytil kotouč do lapačky.

45:21
    Burenov pálil hned po buly od modré, ale Taponen předvedl výborný reflexivní zákrok.

45:56
    Puistola fauloval Alkimova a putuje na trestnou lavici. Za zásah do hlavy nebo krku dostává 2 + 10 minut.

47:14
    Räty přerušil přihrávku během ruského zámku a Finové si mohou chvilku odpočinout.

47:59
    Komerční přestávka.

48:47
    Rusové pokračují v tlaku, mají už na svém kontě 51 střel. Nyní střílel Byčkov, ale jeho pokus byl zblokován.

49:55
    Lichačjov se probil do pásma, jeho pokus vyrazil Taponen. Ze vzduchu se pak snažil dorážet Guščin, ale i s jeho pokusem si Taponen poradil.

50:51
    Z pravé strany střílel Podkolzin, Taponen vyrážečkou puk odrazil.

51:17
    Finové z ojedinělé akce snižují! Rána AARNE INTONENA mířila Sartakovovi na teploměr a ruský gólman nedokázal dát ruku včas k tělu. Asistence: Ville Reinola, Aku Räty.
    51:17 Aarne INTONEN - 2:6

51:54

52:01
    Velmi aktivní Gricjuk tvrdě pálil z levého kruhu, ale jeho pokus byl bránícím Finem lehce tečován a skončil mimo.

53:22
    Lichačjov se krásně proháčkoval až k finské brance, ale vystřelit již nedokázal.

53:39
    Vyloučení v týmu Finsko (Mikko Petman – 2 min.). Proviněním je hrubost.

54:10
    Krásně teď Rusové svého soupeře v přesilovce vyšachovali! Alchimov nádherně našel před prázdnou brankou OLEGA ZAJCEVA a úřadující mistři světa jsou úplně na kolenou. Dostali od Rusů už sedm branek. Asistence: Sergej Alchimov, Rodion Amirov.
    54:10 Oleg ZAJCEV - 2:7

54:45
    Úřadující šampióni z dubnového MS ukazují, že není každý rok posvícení a že ročník, který přichází rok po nich, nebudou mít Finové zdaleka tak silný. V tuto chvíli již povolili Rusům neuvěřitelných 59 střel...

56:45
    Ve velké šanci se ocitl Simnotaival, ale Sartakov vyrazil puk betonem.

57:35
    Za hákování putuje na trestnou lavici Rus Jaroslav Lichačjov.

57:55
    Kokkonen to zkoušel od modré, ale střela mu vůbec nesedla a Rusové vyhazují.

58:36
    Rusové vyhazují znovu přes všechny čáry.

59:35
    Rusové jsou v plném počtu a zaznamenali šedesátou střelu na branku.

Rusko po výborném výkonu porazilo ve svém úvodním vystoupení na Hlinka Gretzky Cupu Finsko 7:2. Finové se sice ze své úvodní střely ujali vedení a až do 14. minuty svůj náskok bránilo, ale minela na začátku druhé třetiny Finy srazila a už se hrálo jen na jednu branku. Rusko vyhrálo na střely 60:26 a o jejich výhře nebylo nejmenších pochyb. Zápas sledovalo odhadem okolo 400 diváků. Už za hodinu a půl začne v Servus Areně zápas českých hokejistů s Američany. I ten vám přirozeně přineseme přímo z Red Deeru v přímém textovém přenosu. Z Kanady se s vámi loučí David Schlegel a těší se na shledanou u dalších přenosů! (01:32:36)

David Schlegel

Branky a nahrávky: 1. Puistola (Simontaival), 52. Intonen (Heinola, Räty) – 14. Vaščenko (Nikolajev, Podkolzin), 21. Gricjuk (Činachov), 23. Guščin (Lichačjov, Amirov), 29. Podkolzin (Nikolajev), 31. Mironov (Podkolzin, Gutik), 41. Gricjuk (Činachov), 55. Zajcev (Alchimov, Amirov)

Finsko: Taponen (Piiroinen) – Kokkonen, Loponen, Räsänen, Holtinkoski, Koskenkorva, Heinola, Sedoff – Aaltonen, Nikkanen (C), Saarela – Petman, Miettinen, Lundell – Räty, Simontaival, Tuomaala – Lahnaviik, Intonen, Puistola – Pärssinen.
    Rusko: Sartakov (Askarov) – Sedov, Tjuvilin, Vaščenko, Burenov, Čistjakov, Kňjazev, Byčkov, Mironov – Abramov, Lichačjov, Alchimov – Zajcev, Guščin, Nikolajev – Podkolzin (C), Gricjuk, Spiridonov – Činachov, Amirov, Gutik.

Rozhodčí: Gour, Wyonzek – Roeland, Mackey