Švédsko – Kanada 1:2 (kon.) | Finsko – Japonsko 2:1 (kon.) | USA – Rusko 3:2 (kon.)
Česko – Švýcarsko 0:1 (kon.)
USA
3:2 (1:1, 2:1, 0:0)
Rusko
Neděle 06.01.2019, 09:00 • Obihiro arena, Obihiro, Japonsko • Mistrovství světa žen do 18 let • Skupina A

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 09:00.

Hezké nedělní ráno! V japonské prefektuře Hokkaidó, konkrétně ve městě Obihiro dnes odstartovalo Mistrovství světa žen do 18 let v ledním hokeji a nás čeká studoválečné utkání mezi týmem Spojených států a svěřenkyň Ruské Federace!

Američanky jdou do letošního mistrovství z pozice šampionek. Od roku 2015 totiž vždy skončily jako světové šampionky. To Rusky skončily v roce 2018 jen s pomyslnou bramborovou medailí. Určitě tak budou chtít zabojovat i o ty medaile skutečné.

Předchozí vzájemná utkání na MS:
    2015 – USA – RUS 7:1
    2016 – RUS – USA 0:6
    2017 – USA – RUS 6:1 (Skupina), 6:0 (Semifinále)
    2018 – RUS – USA 3:5

Američanky by do utkání měly jako domácí celek nastoupit v černých dresech s vícebarevnými rukávy. Rusky mají hostující dres výhradně v červené barvě.

USA: Vetterová (Ferencová) – Nicholsonová, Winnová – Harveyová, Monihanová – Bernardová, Uihleinová – Samoskevichová, Hartmetzová – Murphyová, Knollová, Petrieová – Bilková, O'brienová, Webstrová – Zanonová, Edenová, Shearenová – Van Wierenová, Wethingtonová, Bardová

Rusko: Gredzenová (Alpatová) – Provorová, Naměstníková – Savoninová, Tsatsynová – Golovkinová, Volfová – Akhmetová, Glukharyová – Lučniková, Ponyatovskajová, Šaškinová – Marková, Mezeňtsevová, Škalyová – Borišková, Tarasová, Sokolová, Puškarová, Lopukhová, Lifatová

Rozhodčí: Nurmiová (FIN), Růžičková (CZE) – Coleová (NOR), Geborová (HUN).

Na led právě přijely za výskotu fanoušků Američanky, o chvíli později přijíždí i Rusky. Ty se žádného výskotu ale nedočkávají.

Hráčky už se soustřeďují na úvodní buly, takže můžeme začít.

00:01

00:01
    První buly vyhrávají Američanky, hned také zakládají útok.

01:02
    Rusky úvodní nápor zvládly, ještě si ale neoddychly.

01:10
    Makenna Webstrová totiž zaváží puk hluboko před Gredzenovou, střelou se ale její pokus nazvat nedal.

02:20
    Američanky se stále drží u ruské branky, přes pětici Rusek ale zatím žádná dobrá střela neprošla.

03:06
    Vyloučení v týmu Rusko (Vita Ponyatovskajová – 2 min., hákování).

03:37
    Lauren Bernardová od modré vyslala dobrý projektil, Gredzenová ale stačila zasáhnout.

03:54
    Američanky dokázaly procpat puk za ruskou brankovou čáru, sudí ale gól neuznala, protože k němu dospěly po přerušení hry.

04:55
    Spojené státy právě vstřelily branku!
    Spojené státy jedenáct sekund před koncem využívají přesilovou hru a otevírají skóre zápasu! Velkou míru na brance se musí připsat Halley Winnové, která dvakrát poslala na branku dělovku od modré. Tam nakonec vybojovala puk MAKENNA WEBSTROVÁ a posílá Američanky do vedení! Bez asistence.

05:58
    Rusko právě vstřelilo branku!
    Ale Rusky dlouho bez odpovědi nezůstaly a je srovnáno! ILONA MARKOVÁ spolu s Yeleno Mezeňtsenovou si vytvořily brejk po útoku Spojených států a první jmenovaná Vettrovou překonala střelou pod lapačku. Asistence: Yelena Mezeňtseová.

07:57
    Vyloučení v týmu USA (Abbey Murphyová – 2 min., sekání).

08:46
    Američanky zatím úspěšně narušují Ruskám kombinování a ty se tak ani pořádně v pásmu neusadily.

09:20
    Nyní dokonce musí začínat od vlastní branky.

09:57
    Američanky toto oslabení odehrály na výbornou. Rusky sice chvíli operovaly v americké třetině, na Vettrovou ale snad ani jednou nevypálily.

10:24
    Za to Američanky teď mohly opět jít do vedení! Bernardová totiž přesně nabila na hranici brankoviště stojící Edenové. Ta se ale přes široce roztažené betony ruské gólmanky neprobojovala.

10:24
    Vyloučení v týmu Rusko (Anna Savoninová – 2 min., krosček).

12:00
    Rusky své druhé oslabení zvládají dokonce lépe, než to první. Američanky zdárně drží od své klece.

12:05
    Oddechnout si ale nemohou. Polina Lučniková následuje svou spoluhráčku na trestnou lavici za nedovolené bránění.

12:24
    5/4

13:35
    Přesilovku zatím Spojené státy spíše promrhávají. Tlak by i měly, ale neustále se zastavují na ofsajdu.

14:05

14:30
    Rusky byly blizoučko druhé brance! Útočná lajna Lučniková – Ponyatovskajová – Šaškinová předvedly krásnou kombinaci, střela Šaškinové z úhlu ale šla půl metru od pravé tyče Vettrové!

14:36
    Vyloučení v týmu USA (Clara van Wierenová – 2 min., nedovolený zásah tělem (ženy)).

15:12
    Vyloučení v týmu USA (Sydney Bardová – 2 min., zdržování hry / vystřelení nebo vyhození puku mimo).

17:12
    Američanky si musely vytrpět téměř dvě minuty jen ve třech. Vše ale s klidem zvládly. Rusky do prostoru před svou branku příliš nepouštěly.

18:50
    Clara van Wierenová chtěla zkusit rychlou střelu na Gredzenovou, ta ale šla hodně daleko od branky.

19:22
    Vyloučení v týmu USA (Audrey Wethingtonová – 2 min., podrážení).

19:58
    Vetterová se ještě v posledních sekundách pořádně protáhla, když střela jedné z Rusek od modré spustila šermovanou cirka metr před hranicí brankoviště. Americká jednička ale situaci zvládla.

20:00

Nehledě na situaci v posledních sekundách třetiny jsme toho příliš neviděli. Oba týmy sice jednou inkasovaly, když Američanky využily přesilovou hru a Rusky na to záhy odpověděly, většina akcí ale končila ještě před brankami. Početní nevýhody oba týmy až na onu ruskou kaňku zatím sehrávají obstojně. Američanky by měly zlepšit přechod ze středního do útočného pásma, jelikož se často dopouští ofsajdů. Ruskám naopak občas hapruje přesnost přihrávek.

Střely po první třetině: 14:6
    Trestné minuty: 8:6

Další třetina začne přibližně v 9:45.

Všechny aktérky jsou nastoupené na ledě a druhé dějství může začít. Připomeňme si, že Spojené státy budou ještě minutu a dvaadvacet vteřin ve čtyřech po faulu Wethingtonové.

20:01

20:01
    Američanky opět vyhrávají buly.

20:10
    Buly sice vyhrálo USA, Rusky ale hned soupeřky zatlačily před Vettrovou.

21:16
    Na americkou strážkyni letělo hned několik střel, všechny ale vyrazila a poslední chytila do náruče.

21:22

22:10
    Kiara Zanová si dobře obhodila jednu z Rusek a vypadalo to, že půjde sama na Gredzenovou, puk jí ale utekl až na druhou stranu hřiště.

22:51
    Američanky se ale i tak prosazují! Makenna Webstrová před ruskou klecí našla dobře postavenou CASEY O'BRIENOVOU, která sice po střele upadla, puk se ale za Gredzenovou i tak dostal! Asistence: Makenna Webstrová

25:00
    Hra se stále točí kolem ruské branky, Američanky ale ne a ne na ruskou pětku vyzrát.

25:33
    Jen jsem doklepl tečku za větou a už to není pravda! Maggie Nicholsonová s Lacey Edenovou krásně rozložily ruskou pětici a připravily tak půdu pro střelu z hokejky SYDNEY SHEARENOVÉ, která byla přesná a posílá hvězdy a pruhy do dvoubrankového vedení! Asistence: Lacey Edenová a Maggie Nicholsonová.

27:30
    Američanky třetí branka na rozdíl od té druhé nakopla a už se opět derou do ruské třetiny.

28:17
    Rusky ale ve své hře nepolevují a i přes dvě rychlé branky nedávají Američankám ani chlup zadarmo.

29:13
    Opakuje se stejná pohádka. Spojené státy se derou do třetiny tak dravě, až to končí ofsajdy.

29:39
    Levý beton Gredzenové teď zachránil Rusko od čtvrté branky! Na ruskou klec se nahrnulo najednou snad osm hráček, načež gólmanka reagovala roztažením se po ledu. První dvě střely zachytila tělem, ta třetí ale byla mimo její dosah. Naštěstí pro ni se jen svezla po betonu za branku!

30:48
    Murphyová jen tak laxně zkusila pozornost Gredzenové, když z jízdy z kruhu do kruhu hodila puk na branku. Ruska se ale příliš namáhat nemusela.

31:40
    Rusky se na chvíli dostaly i před americkou branku. Ponyatovskajová měla se spoluhráčkou přečíslení dvě na jednu, místo přihrávky na dobře postavenou kolegyni ale zvolila střelu. S tou Vettrová neměla sebemenší problém.

33:23
    Svůj pokus vyslala na Gredzenovou pro změnu Edenová. Střelou se to ale příliš nazvat nedalo a Gredzenová si na puku smlsla jak na laskonce.

34:35
    Je možná až překvapením, že nakolik oba týmy dohrávají souboje tvrdě, druhá třetina se zatím obešla bez jediného vyloučení.

35:58
    Hra se relativně zklidnila, ale opět se rozproudí. Sydney Bardová míří na trestnou lavici za nedovolený zásah tělem.

36:48
    Američankám se povedlo po prvotní zteči vyhodit a vystřídat.

36:59
    Rusky ale toho využily a i ony využívají přesilovou hru! Ilona Marková rozehrála zpoza vlastní branky puk na YELENU MEZEŇTSEVOVOU, která se probojovala až před americkou brankářku a poslala ji puk za záda! Asistence: Ilona Marková.

38:50
    Oba týmy chytily druhý dech a derou se do každé příležitosti. Katy Knollová se dostala do samostatného úniku, v poslední moment byla ale vytlačena a střela ji byla znemožněna.

39:10
    Vyloučení v týmu Rusko (Yelena Provorovová – 2 min., hákování).

39:33
    Vyloučení v týmu USA (Sydney Shearenová – 2 min., krosček).

39:33
    Američanky si přesilovku dlouho neužily a my tak uvidíme hru čtyři proti čtyřem.

39:43
    A nejen čtyři na čtyři, ale dokonce tři na čtyři! Kate Monihanová musí na trestnou odpykat zdržování hry udělené brankářce Skylar Vettrové!

39:53
    A kdyby ani to nestačilo, uvidíme dokonce hru tři na tři! Olesya Náměstníková se provinila krosčekem a i ona zamíří na trestnou.

40:00

Druhá třetina už toho přinesla znatelně víc. Viděly jsme tři branky, využitou ruskou přesilovku a třetí třetina začne dokonce hrou tři na tři hráčky! Cekem vzato je hra silově stále velmi vyrovnaná. Američanky mají možná drobet navrch, Rusky ale nejdou s kůží na trh lacině. Uvidíme, jak se skóre zamíchá poslední třetina. Ta začne v 10 hodin a 30 minut.

Střely po druhé třetině: 13:12
    Vyloučení: 3:2

Důležitá třetí třetina začne, jak už bylo řečeno, na obou stranách o dvě hráčky chudší. Jako první půjde do čtyř Rusko, kde z trestu Provorovové zbývá sedmdesát vteřin. Přesilovku si ale dlouho neužijí. O dvacet tři sekund později totiž vyprší trest i Sydney Shearenové a bude se hrát čtyřicet sekund čtyři na čtyři. Rusky pak budou mít ještě početní výhodu pět na čtyři, ta ale bude trvat dokonce jen deset vteřin.

Hráčky i sudí jsou na ledě, tak se pojďme na poslední dějství připravit.

40:01

40:01
    Tentokrát buly vyhrávají Rusky, puk ale záhy přebraly Spojené státy.

40:43
    Maggie Nicholsonová teď měla na hokejce obrovskou šanci! Sama se prohnala po celé délce levého mantinelu, na ruském pravém kruhu pro vhazování si obhodila jednu ze soupeřek a ještě jednoručním bekhendem dokázala poslat puk na betony Gredzenové. Ta si ale s kotoučem poradila.

41:53
    Oba týmy hrají v plném počtu.

42:30
    Hartmetzová šikovně nabízela puk na brankovišti stojící Bilkové. Ta ale neměla dostatek prostoru tak prudký pas zpracovat.

43:46
    K utíkajícímu puku se na ruské modré dostala Nicholsonová a okamžitě ho prudce poslala na Gredzenovou. Ta sice po přerušení chvíli koukala, ale její zákrok lapačkou byl stoprocentní.

44:33
    Přes ruskou čtveřici se snažila procpat van Wierenová. Dostala se hodně daleko, ale střelu už vyslat nezvládla.

45:30
    Za americkou brankou se strhla mela o to, kdo vybojuje puk. Ten si mezitím odjel až na druhou stranu.

45:57
    Vyloučení v týmu Rusko (Yelena Mezeňtsevová – 2 min., nedovolené bránění).

46:34
    Dobrou kombinaci USA zakončila na vrchu střelou Winnová, puk se ale ztratil někde v klubku hráček před ruskou brankou.

47:38
    Američanky se teď nepřesnou přihrávkou vyhnaly do středního pásma a málem z toho byl i samostatný únik.

47:57
    Rusko je v plném počtu.

48:25
    Z podobné pozice jako Winnová to zkusila Harveyová. Její střela si sice cestu klubkem prorazila, šla ale mimo klec.

49:26
    Dobrou ruskou akci založila Šaškina, která se probojovala s pukem přes půlku hřiště. Před americkou klecí ale puk ztratila a ani dorážka jedné z jejích kolegyň nic nezměnila.

50:15
    Ruská branka byla při americké zteči vyražena a udělala v ledu paseku. Tu ale čárová sudí po minutě napravila a může se tak po krátkém občerstvení pokračovat.

50:40
    Až do brankoviště se probojovala s pukem Mezeňtsevová. Nakonec ale byla zpacifikována a jak curlingový kámen odražena za branku.

51:57
    Ponyatovskajová měla před sebou odkrytou klec, v osudný moment se ji ale zasekl puk!

52:48
    Na druhé straně to bekhendem zkusila Zanonová. Končí ale v rohu kluziště, roztažená na ledu a bez puku.

54:30
    Hra se s blížícím se koncem třetiny pořádně zdivočela a šoupe se od brány k bráně. Každá gólmanka má vždy jen maximálně patnáct sekund klidu.

56:20
    Více okupovaná je ruská klec, pokusy Američanek ale často končí už na hokejkách ruských pětek. Ani Vettrová ale nemá klid.

56:20
    Vyloučení v týmu Rusko (2 min. pro hráčskou lavici – příliš mnoho hráčů). Trest odpyká Anna Lopukhová.

57:50
    Američanky šanci na upevnění vedení zatím příliš nevyužívají a spíše šetří čas.

58:20

58:40
    Některá z Američanek rozezvonila tyč! Gredzenová neměla vůbec páru, kde je puk.

59:50
    Závěrečný nápor Rusek končí mimo branku USA.

Třetí zápas dnes započatého mistrovství nakonec končí lépe pro Spojené státy! Hráčky měly po celý průběh větší tlak, jejich střely se ale často nedostaly k brance. Ruskám patří potlesk, že se do poslední vteřiny nevzdaly, a to ani po rychlém inkasování dvou branek. Ode mne je to pro dnešek vše, budu ale rád, pokud svůj zrak obrátíte k probíhajícímu utkání reprezentantek Česka, které po první třetině prohrávají 0:1 se Švýcarkami. Jinak Vám přeji hezký zbytek neděle.

Nejlepší hráčky utkání:

Rusko: Polina Lučniková
    USA: Hannah Bilková

Střely na branku po třetinách: 14:6, 13:12, 11:3, Celkem: 38:21
    Vyloučení: 7:7, využití: 1:1. (11:02:28)

Marek Baloun

Branky a nahrávky: 5. Webstrová, 23. O'Brienová (Webstrová), 26. Shearenová (Edenová, Nicholsonová) – 6. Marková (Mezeňtseová), 37. Mezeňtsevová (Marková)

Rozhodčí: Nurmiová (FIN), Růžičková (CZE) – Coleová (NOR), Geborová (HUN)