Španělsko – Francie 35:29 (kon.) | Dánsko – Švédsko 26:24 (kon.)
Neděle 31.01.2021, 17:30 • Káhira • Mistrovství světa • Finále

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.

Hezký podvečer příznivcům házené! Světový šampionát v Egyptě vyvrcholí soubojem o zlato, v němž uvidíme skandinávské derby mezi Dánskem a Švédskem.
    V tomto obsazení se koná finále mistrovství světa vůbec poprvé v historii!

DÁNSKO

Poslední olympijští vítězové i obhájci zlatých medailí z posledního MS, v němž ve finále na domácí půdě rozstříleli Norsko 31:22, loni naprosto ostudně vyhořeli na evropském šampionátu, kdy nepostoupili ani ze základní skupiny. O to větší motivaci měli v Egyptě ukázat, že se jednalo jen o náhodné vybočení.
    Na severu Afriky absolvovali po hladkých postupech ze skupin rozhodně nejnapínavější a nejšílenější utkání – čtvrtfinálovou řežbu s domácím výběrem, ve které po dvou nerozhodných prodlouženích
    určil vítěze až v házené vzácně vídaný rozstřel.
    Ani semifinále nepostrádalo napínavost, španělský soupeř je mohl pár vteřin před koncem poslat také do prodloužení, ale Dány zachránila tyčka a z brejku zpečetili skóre.

Nejlepší střelci:
    41 – Hansen, 38 – Gidsel, 26 – Jensen, 25 – Svan, 22 – Jakobsen.

ŠVÉDSKO

Naopak reprezentanti Tre Kronor do finále MS v házené postoupili po dlouhých dvaceti letech. Tehdy podlehla předchozí generace až po prodloužení Francii. Titul získalo Švédsko ještě o jeden šampionát dříve, v roce 1999 po výhře v dramatickém finále s Ruskem 25:24.
    Loňské ME Švédsko spolupořádalo a obsadilo až sedmé místo.
    V Egyptě měli Švédy nalosováni čeští házenkáři, kteří nakonec na turnaj kvůli covidové epidemii neodjeli. Skupinové boje jim nadělaly mnohem více práce než obhájcům titulu, zato ve čtvrtfinále i semifinále ukázali modrožlutí svou sílu a soupeřům nedali šanci.

Švédsko – Francie 32:26

48 – Wanne, 28 – Pellas, 23 – Carlsbogård, 22 – Gottfridsson, 20 – Persson.

MS 2011 Dánsko - Švédsko 27:24

Dánsko: N. Landin Jacobsen, Möller – M. Landin Jacobsen, E. Jakobsen, Zachariassen, Saugstrup Jensen, Svan Hansen, Möllgaard Jensen, Mensah Larsen, M. Hansen, Toft Olsen, L. Bredekjær Andersson, Öris Nielsen, Holm, Gidsel, Hald Jensen.

Švédsko: Palicka, Aggefors – Carlsbogaard, Darj, A. Jönsson, D. Pettersson, Wanne, F. Pettersson, Claar, Pellas, Lagergren, Gottfridsson, J. Edvardsson, Sandell, Chrintz, Lindskog.

Rozhodčí: Raluy – Sabroso (ESP).

Vše je připraveno, Dánsko nastupuje do finále v červenobílých a Švédsko ve žlutomodrých dresech.

1
    Utkání právě začalo. (0:0)
    1
    Skóre otevírá Švédsko, skulinu u bližší tyče našel z levého křídla kanonýr Hampus Wanne. (0:1)
    1. Hampus WANNE - 0:1
    2
    Magnus Saugstrup Jensen převzal Hansenovu neortodoxní přihrávku spodem a z pivota vyrovnává. (1:1)

3
    Otřáslo se břevno dánské brány. Obhájci titulu mohou jít do útoku. (1:1)

3
    Žlutá karta pro tým Švédska (Jonathan Carlsbogård). (1:1)

4
    Tyč nastřelil také na druhé straně Toft Olsen. (1:1)
    4
    Carlsbogård naběhl do děravé obrany a nekompromisně skóruje. (1:2)
    4. Jonathan CARLSBOGÅRD - 1:2
    4
    Mikkel Hansen rychle srovnává. (2:2)
    5
    Švédsku vrací vedení Lukas Sandell. (2:3)
    5
    Góly padají v rychlém sledu, další přesný zásah zapisuje Hansen. (3:3)

6
    Nicklas Landin vychytal osamoceného Petterssona na pravém křídle. (3:3)
    6.

6
    Žlutá karta pro Dánsko (Magnus Landin). (3:3)
    7
    Sandell se probil ke gólové trefě. (3:4)
    7
    Saugstrup okamžitě a již počtvrté hladkým průnikem vyrovnává. (4:4)
    7. Magnus Saugstrup Jensen - 4:4
    8
    Henrik Møllgaard Jensen zužitkoval průnik tváří v tvář Paličkovi a Dánové jdou poprvé do vedení. (5:4)
    8. Henrik Möllgaard Jensen - 5:4

9
    Trojnásobný nejlepší brankář světa Nicklas Landin opět skvěle zasahuje vytrčenou nohou proti jasné šanci Švédů, kterou měl Wanne. (5:4)

10
    Žlutá karta pro Dánsko (Henrik Mølgaard). (5:4)
    10
    Nejužitečnější hráč předminulého Eura Jim Gottfridsson dělovou ranou z 9 metrů vyrovnává. (5:5)
    10. Jim GOTTFRIDSSON - 5:5
    11
    Z devítky pálí přesně Hansen. (6:5)
    11
    Wanne dostal krásnou přihrávku zadem od Gottfridssona a poděkoval se za ni úspěšnou trefou z křídla. (6:6)
    11. Hampus WANNE - 6:6

13
    Dánský brankář Landin chytá skvěle, teď se poprvé výrazněji předvedl proti čisté gólovce také Palička. (6:6)
    14
    Lasse Bredekjær se natáhl pro přihrávku na hranici brankoviště a v pádu o zem překonává švédského brankáře s českými kořeny. (7:6)
    14. Lasse Bredekjær Andersson - 7:6

15
    Darjova dělovka se od dánského břevna odráží vysokým obloukem až na půlku hřiště. (7:6)
    16
    Těsně bráněný Nikolaj Øris se prosazuje znovu v pádu z šestimetrové čáry. (8:6)
    16. Nikolaj Øris - 8:6

17
    Na dvě minuty je vyloučen Saugstrup a je to vůbec první přesilová hra zápasu, kterou má k dispozici Švédsko. (8:6)
    18
    Hansenovu přihrávku vystihl Albin Lagergren a přes celé hřiště zasáhl prázdnou bránu. (8:7)
    18. Albin LAGERGREN - 8:7
    19
    Paličkova skvělého zásahu využil z protiútoku s obrovským štěstím Pettersson. Jeho rána z křídla se od břevna odráží milimetry za brankovou čáru. (8:8)
    19. Fredric PETTERSSON - 8:8

20
    Palička se rozchytal k parádnímu výkonu, ovšem také na druhé straně zastavuje Nicklas Landin samostatný nájezd Wanneho, jehož vytlačil z ideálního úhlu. (8:8)

20
    Vyloučení v týmu Švédsko (Max Darj). (8:8)
    21
    Øris vrací Dánům z náskoku vedení. (9:8)
    21. Nikolaj Öris Nielsen - 9:8
    21
    První sedmimetrový hod v zápase proměňuje Pellas. (9:9)
    21. Lucas PELLAS - 9:9
    22
    Do protipohybu brankáře zavěsil nehlídaný Nikolaj Øris. (10:9)
    22. Nikolaj Øris - 10:9

22
    Podruhé je vyloučen Saugstrup, navíc je nařízena sedmička. (10:9)
    22
    Ze sedmimetrového hodu ani podruhé nezaváhal Lucas Pellas. (10:10)
    22. Lucas PELLAS - 10:10

23
    Oddechový čas si vyžádala dánská lavička. (10:10)
    23
    Palička vyráží, v brejku se neukvapil Pellas a po jeho přesné přihrávce zavěsil Albin Lagergren. Švédsko po dlouhé době vede! (10:11)
    23. Albin LAGERGREN - 10:11

24
    Žlutá karta pro Dánsko (Mikkel Hansen). (10:11)

24
    Palička vyráží Hansenovu sedmičku! (10:11)
    25
    Petterson dostal od Gottfridssona skvělou přihrávku na brankoviště přes tři Dány a zužitkoval ji přesnou střelou. (10:12)
    25. Fredric PETTERSSON - 10:12

26
    Vyloučení v týmu Švédska (Albin Lagergren). (10:12)
    27
    Přesilovku rychle využívá svým prvním gólem z křídla Mathias Gidsel. Dánsko skóruje po téměř pěti minutách. (11:12)
    27. Mathias GIDSEL - 11:12
    27
    Také Švédsko udeřilo z křídla, trefil se Valter Chrintz. (11:13)

27
    Švédsko jde do čtyř! Vyloučen byl Fredric Pettersson. (11:13)

28
    V dvojnásobné přesilovce neprostřelil Paličku z vyložené pozice Hald. (11:13)

28
    Oddechový čas pro švédské házenkáře. Ti už jsou v pěti. (11:13)
    29
    Henrik Møllgaard přečetl až příliš troufalé prostrčení a z obrany trefuje prázdnou švédskou bránu. (12:13)
    29. Henrik Møllgaard - 12:13

29
    Vyloučení v týmu Dánska (Simon Hald). (12:13)

30
    Gidsel zakončil rychlý kontr nepřesnou střelou a nevymodlil si ani odpískání faulu. (12:13)
    30
    Nikolaj Øris nádherným podstřelem do šibenice v oslabení vyrovnává. (13:13)
    30. Nikolaj Øris - 13:13

30
    Vteřinu před sirénou mohl poslat Švédsko do vedení Gottfridsson, ale orazítkoval jen tyčku. (13:13)

30
    První poločas skončil. (13:13)

Půlhodina hrací doby je za námi, finále je zatím nerozhodné. Dánové vedli o dvě branky, pak si vybrali slabší pasáž, když se rozchytal Palička a naopak do dvougólového náskoku se utrhl jejich soupeř. Obhájcům titulu se podařilo v závěru vyrovnat, druhý poločas zahájí v oslabení, které ještě potrvá 40 vteřin.

31
    Začal druhý poločas. (13:13)

31
    Po úpravě palubovky pálil z devítky Hansen, jeho střelu žlutomodří tečovali mimo. Tohle zavánělo faulem, ale nepíská se. (13:13)
    32
    Hansen si dal vzápětí repete a z 9 metrů propálil Paličku, který si na míč sáhl. (14:13)
    32. Mikkel HANSEN - 14:13

33
    Nicklas Landin nohou vychytal první švédskou střelu v podání Lagergrena. (14:13)

33
    Vyloučení v týmu Dánska (Henrik Mølgaard). (14:13)
    33
    Hampus Wanne střílí svůj 51. gól na mistrovství! (14:14)
    33. Hampus WANNE - 14:14
    34
    Z levého křídla střílí svůj první finálový gól Magnus Landin. (15:14)
    34. Magnus Landin Jacobsen - 15:14
    36
    Nějaký čas vládly obrany, až Jim Gottfridsson našel recept a průnik zakončil angličanem o tyč. (15:15)
    36. Jim GOTTFRIDSSON - 15:15
    36
    Popáté napnul síť vlasatý kanonýr Hansen. (16:15)
    36. Mikkel HANSEN - 16:15
    37
    Lagergren propálil na zadní tyč Niklase Landina, jenž míč pouze ztlumil. (16:16)

38
    Mensahova střela se odráží od tyče zpět do pole. (16:16)
    39
    Individuální průnik zakončil přesně Albin Lagergren, i když Dánové reklamují marně kroky. (16:17)
    39
    Za pár vteřin po rozehrání odpovídá dělovkou Nikolaj Øris. (17:17)
    39. Nikolaj Öris Nielsen - 17:17

40
    Petterssona vychytal akrobaticky dánský gólman Landin. (17:17)
    40
    Bleskový brejk po Paličkově zásahu proměňuje prvním úspěšným zákrokem Claar. (17:18)
    41
    Neskutečnou dělovkou z dálky o břevno opět srovnává Hansen. (18:18)
    41. Mikkel HANSEN - 18:18
    41
    Z levého křídla propálil dánského brankáře Hampus Wanne. (18:19)
    42
    Za úřadující mistry světa okamžitě reaguje do mezery z levé spojky Holm. (19:19)
    42. Jacob Tandrup Holm - 19:19

43
    Carlsbogård se ukvapil a z velké dálky přestřeluje. Do útoku mohou červenobílí. (19:19)
    43
    Jacob Tandrup Holm vyslal výstavní střelu do vzdálenější šibenice. (20:19)
    44
    Hampus Wanne nezaváhal ze sedmimetrového hodu po faulu na Gottfridssona. (20:20)
    44. Hampus WANNE - 20:20
    45
    Mezírku ve švédské obraně využívá k rychlému hattricku Holm. (21:20)
    45. Jacob Tandrup Holm - 21:20
    47
    Tyto minuty patří Holmovi, který překonal Aggeforse ve švédské bráně přepychovým podstřelem. Poprvé po změně stran se některý z finalistů urval do dvougólového trháku. (22:20)
    47. Jacob Tandrup Holm - 22:20

47
    Oddechový čas pro házenkáře Švédska. (22:20)

47
    Niklas Landin vyráží zpod břevna Claarovu střelu. (22:20)

48
    První úspěšný zákrok Aggeforse – vykopává nízko letící Hansenovu ránu přes obránce. (22:20)
    49
    Poprvé v zápase tu máme tříbrankové vedení! Dánům už hrozila pasivita, když se z otočky na brankovišti prosazuje pivot Saugstrup. (23:20)
    49. Magnus Saugstrup Jensen - 23:20
    49
    Úspěšné repete si hned nato dal na druhé straně po průniku středem ranou k tyči těsně bráněný Claar. (23:21)

50
    Hansen napálil tyč, Lagergrenův protiútok zase zastavil skvělý Landin. (23:21)
    50. Albin Lagergren nepropálil Landina
    51
    Konečně napnul síť také Mads Mensah! Syn ghanského otce a dánské matky uspěl utaženou ranou z devíti metrů. (24:21)
    51. Mads Mensah Larsen - 24:21
    51
    Švédsko se nevzdává, Jim Gottfridsson suverénně zavěsil z otočky. (24:22)
    51. Jim GOTTFRIDSSON - 24:22

53
    Dánsko drží míč, čas se rychleji krátí reprezentantům tří korunek. (24:22)
    53
    Gól ze sedmimetrového hodu vstřelil Mikkel Hansen. Do brány se vrátil Palička, ale na ránu k tyči nemohl dosáhnout. (25:22)
    53. Mikkel HANSEN - 25:22

54
    Oddechový čas si vyžádal dánský trenér. (25:22)

55
    Lagergren se krásně uvolnil na hranici brankoviště, jenže znovu ho vychytal báječně hrající Landin. (25:22)

56
    Oddechový čas pro Švédsko. Už 4 minuty a 40 vteřin nepadl gól ze hry. (25:22)

56
    Dánský brankář schytal od Gottfridssona ránu míčem do obličeje a španělští rozhodčí přerušují hru. Niklasův bratr si to hned běží s autorem asi úmyslné rány vyříkat. (25:22)
    56
    Claar prostrčil míč mezi nohama protihráče a Darj konečně prolomil střelecké mlčení po více než pěti minutách. (25:23)
    56. Max DARJ - 25:23

58
    Žlutomodří hrají na riziko a posílají do pole sedmého hráče, švédská brána je prázdná. (25:23)

58
    Niklas Landin vyráží sedmimetrový hod nejlepšího švédského střelce Wanneho! (25:23)
    59
    Magnus Landin proměňuje Hansenovu přihrávku a ranou z levého křídla půldruhé minuty před koncem patrně definitivně rozhoduje dnešní finále! (26:23)
    59. Magnus Landin Jacobsen - 26:23

59
    Navíc na druhé straně dánský brankář likviduje vyloženou šanci Gottfridssonovi. (26:23)
    60
    Těsně před koncem ještě kosmetickou úpravu skóre zařídil Fredric Pettersson a střílí poslední gól mistrovství světa v házené 2021. (26:24)
    60. Fredric PETTERSSON - 26:24

Konec zápasu. (26:24)

Házenkáři Dánska obhajují zlaté medaile a jsou staronovými mistry světa! Finále nejvyšší světové úrovně bylo ozdobou tohoto sportu a tři čtvrtiny hrací doby bylo zcela vyrovnané. Oba celky se střídaly v těsném vedení, Dánové v závěru poločasu zlikvidovali dvoubrankové manko a strany se měnily za nerozhodného stavu.
    Ten platil ještě ve 45. minutě, až v závěrečné čtvrthodině si mírný favorit s pomocí skvělých zákroků brankáře Niklase Landina vypracoval rozhodující náskok, jenž již ze svých rukou nepustil.
    Smutnit nemusí ani Švédové, kteří vezou medaili ze světového šampionátu poprvé po 20 letech.

Dánsko – Švédsko 26:24 (13:13)
    Nejvíce branek
    : Hansen 7/1, Øris 5, Holm 4, Saugstrup 3 – Wanne 5/1, Lagergren 4, Pettersson 3, Gottfridsson 3. Rozhodčí: Raluy, Sabroso (ESP). Sedmimetrové hody: 2/1 – 4/3. Vyloučení: 4:3. (19:10:05)