Smíšená štafeta mužů a žen, Oberhof Vítěz: Norsko (kon.) | Smíšená štafeta jednotlivců, Oberhof Vítěz: Rusko (kon.)
konec
SP - Smíšená štafeta mužů a žen, Oberhof

Vítěz: Norsko

Sobota 08.01.2022, 12:15 • Oberhof • Biatlon
     
    Konečné pořadí:

    1. Norsko 1:28:51,4 (0+6)
    2. Bělorusko +23,1 (0+5)
    3. Francie +2:01,3 (0+11)
    4. Švédsko +2:08,4 (3+10)
    5. Rusko +2:08,9 (0+9)
    6. Německo +2:10,7 (0+6)
    7. Itálie +2:43,1 (0+13)
    8. Finsko +3:09,7 (0+9)
    9. Česko +3:18,3 (0+10)
    10. Ukrajina +4:00,9 (0+12)
    11. Rakousko +4:26,5 (0+10)
    12. Čína +4:54,7 (0+4)
    13. Polsko +5:07,6 (0+8)
    14. Estonsko +5:46,5 (0+14)
    15. Kazachstán +5:53,6 (1+12)
    16. Švýcarsko +6:19,2 (1+6)
    17. Slovensko +7:34,9 (1+11)
    18. Slovinsko +8:10,0 (2+13)
    19. Moldavsko +8:17,9 (2+11)
    20. Bulharsko +8:45,1 (2+10)
    Kanada, Korea, Rumunsko +1 kolo
    Japonsko DSQ (14:04:02)
     
    S těmito slovy už se pro tuto chvíli mohu z Durynského lesa rozloučit, ale už za chvíli vás srdečně zvu ke sledování našeho přenosu ze závodu smíšených dvojic.
     
    Máme za sebou první letošní smíšenou štafetu v biatlonu, kterou si dle očekávání systémem start-cíl podmanil tým Norska. Seveřané jeli v nejsilnějším možném složení a prokázali, že v Pekingu budou jen těžko k poražení. Na posledním úseku se k nim ale Bělorusko přiblížilo díky skvělému běhu Hany Solaová až na 14 sekund! Nakonec ale Roiselandová zastřílela lépe, Běloruska třikrát dobíjela na svém úseku a dovezla Bělorusko do cíle na druhém místě.

    O třetí místo se strhla obrovská mela, ještě po sedmé střelbě jely týmy Francie, Itálie, Ruska, Česka i Německa pospolu a kdokoliv z nich měl na dosah pódium. Poslední položku i závěrečný okruh ale nejlépe zvládla Julia Simonová a zajistila bronz pro Francii. Jeden z největších favoritů Švédsko muselo od začátku dotahovat, protože Samuelsson šel hned na první položce na dva trestné okruhy, jeden k tomu přidala i Hana Öbergová. Její mladší sestra Elvira ale předvedla neskutečnou stíhací jízdu a dovezla nakonec svou štafetu do cíla na čtvrtém místě, kdy na posledním kole předběhla i pátou Rusku, šestou Němku a bohužel i Jessicu Jislovou, která naopak naprosto vytuhla a pustila před sebe i Finsko. Česko tedy v generálce na Olympijské hry obsadila devátou pozici. Slováci dokončili závod až jako 17. nejlepší tým s odstupem sedm a půl minuty.
     
    Závod právě skončil!
     
    Cíl
    Slovensko s bilancí 1+11 končí sedmnácté, za nimi ještě dojedou štafety Moldavska, Slovinska, které jsme byli zvyklí v minulosti vídat mnohem výš, a dvacítku a celé startovní pole uzavře Bulharsko, které nejelo ve svém nejlepším složení a taky už mají zejména bulharští muži svá nejlepší léta za sebou.
     
    Cíl
    Do cíle dorazí 20 týmů, Japonsko bylo diskvalifikováno a Rumunsko, Kanada a Korea byly dojety o kolo.
     
    Cíl
    První desítku uzavírá Ukrajina, dvanáctá je Čína, která byla dlouho v karanténě a asi toho biatlonisté pod vedením Darji Domračevové a Ole Einar Bjørndalena trénovali jen střelbu. V celé štafetě dobíjeli jen čtyřikrát a asi dosáhli svého maxima.
     
    Cíl
    Sedmá je Itálie a bohužel osmou příčku neudržela Jessica Jislová, které tratě v Oberhofu letos vůbec nesedí. Na posledních metrech se přes ní přehnala Mari Ederová, který vybojovala pro Finsko parádní osmou příčku. Jessica bohužel úplně odpadla.
     
    Cíl
    Elvira Öbergová vypadala hodně vyšťaveně, ale ubojovala to a dala na svůj famózní výkon na posledním úseku razítko v podobě bramborové medaile. Na cílové rovince překonala Rusku Vasněcovovou, Němci pouze s šesti dobitými ranami končí až šesté.
     
    Cíl
    Třetí nakonec v klidu dojela Julia Simonová a získává pro Francii bronz. Ztráta přesáhla dvě minuty.
     
    Cíl
    Druhý dojíždí černý kůň závodu Bělorusko, hlavně muži předvedli nadstandardní výkon a dovolili svým ženám bojovat chvíli i o zlato. Nakonec ztratilo Bělorusko 23 sekund. V cílovém prostoru se však celý tým společně raduje ze stříbra.
     
    Cíl
    Marte Olsbu Röiselandová dovezla se šesti dobitými ranami Norskou do cíle na prvním místě!
     
    28,7km
    První Röiselandová, za ní o 23,5 vteřiny Solová a třetí Simonová se ztrátou +1:56. Takové je pořadí na provizorním pódiu. Öbergová už je čtvrtá 12 vteřin za Simonovou, to už asi Elvira nedokáže, ale i tak předvedla fantastickou stíhací jízdu. Česko bude osmé, Jislová je za Italkou o půl minuty a za sebou má Ederovou dalších 15 sekund zpět, což by měla udržet.
     
    28,1km
    Na medaili už to nebude, ale Švédsko se střeleckou bilancí 3+10 je šesté! Navíc na čtvrtou Rusku má Elvira Öbergová jen necelých 5 sekund, vypadá to, že Švédsko by mohlo být nakonec bramborové, protože o pořadí na stupních vítězů je jasno.
     
    S8
    Hinzová s jednou chybou, Vittoziová i Vasněcovová dvakrát a Jislová bohužel třikrát. Jessica odvracela až poslední ranou trestné kolo, naopak Elvira Öbergová fantastickou položkou a celým svým úsekem posunula Švédsko před Česko na sedmé místo!
     
    S8
    Simonová si vytvořila před střelbou lehčí náskok, který se jí nakonec vyplatil! Francouzka sice dvakrát minula, jenomže chyb se nevyvarovaly ani její soupeřky a Simonová odjela jako třetí!
     
    S8
    Teď nás tedy čeká nervy drásající souboj o třetí plac, ve kterém je pět týmů!
     
    S8
    Bohužel pro nezaujatého diváka, drama se nekoná! Vedoucí žena Světového poháru sice minula třetí ránu, všechny ostatní ale trefila. Solaová začala střílet hrozně rychle a chtěla to urvat, jenomže právě první terč netrefila, navíc ani pátý.
     
    S8
    Je před námi závěrečná položka, udrží zkušená Marte Olsbu Röiselandová nervy a mušku na uzdě a dojede si pro zlato? Nebo Solaová ještě zabojuje a vytvoří na Norku tlak?
     
    26,2km
    Další sekunda a půl ve prospěch Bělorusky, ale stále má Röiselandová komfortní náskok 19 vteřin. Pětičlenná skupinka bojující o bronz je stále víceméně pohromadě, mezi třetí Vasněcovovou a sedmou Vittoziovou je sedm sekund. Jislová jede uprostřed této skupiny na šesté pozici. Elvira Öbergová už je jen 20 vteřin zpátky za ní, může se ještě Švédsko pokusit o zázrak?
     
    25,6km
    Solaová se snaží seč jí síly stačí a svým ladným skluzem ála Domračevová stáhla na Norku 5 sekund. Hodně ji ale chybí jeden nesestřelený terč z ležky, jinak už by Roiselandovou na trati viděla.
     
    S7
    Švédsko už je osmé a na zmíněnou skupinku už ztrácí jen půl minuty! Kdyby šel Samuelsson jen na jeden trestný okruh, je to neuvěřitelné ale Švédsko by bojovalo o stupně vítězů.
     
    S7
    Naopak pomalejší závodnice na lyžích Jislová i Hinzová odstřílely čistě a obě se drží na dosah pódiu! Ruska dobíjela jednou a tak se nám zase všech pět závodnic na třetím místě srovnalo do šesti vteřin! To je biatlonové drama jak má být!
     
    S7
    Na třetím místě proti sobě střílely Vittozziová a Simonová, které se odpoutaly od Rusky. Jenomže Italka dle předpokladů z letošní sezóny na střelnici vyhořela a musela dvakrát dobíjet, stejně jako Simonová!
     
    S7
    Bohužel pro Bělorusko Röiselandová nedala Solové šanci a za 26 sekund vybílila všech pět terčů. Běloruska musela jednou dobít a ztráta zase narostla na 25 sekund. To už bude ve dvou okruzích hrozně těžké na umazání.
     
    S7
    Blížíme se na sedmou položku, která rozhodne o tom, jestli ještě Bělorusko bude mít šanci stíhat Norsko na čele, či se nůžky definitivně rozevřou.
     
    23,7km
    Solová umazala další tři vteřinky a už Röiselandovou vidí na trati! Třetí je Valeria Vasněcovová, které se drží Simonová a Vittozziová. Hinzová a Jislová bohužel běžecky strádají a ztratily 7 sekund. Český úspěch závisí jedině na bezchybné střelbě, Jessica nemá v Oberhofu dobrou běžeckou formu.
     
    23,1km
    Na drama je zaděláno i na čele! Solaová do toho šlape hned od prvních metrů a za svých úvodních 600 metrů najela na Norku 8 sekund! Fantastická běžecká forma Bělorusky.
     
    E3
    Souboj o bronz bude ale napjatý jako kšandy! Itálie, Německo, Rusko, Česko i Francie předaly v podstatě současně! To bude drama a Češi jsou ve hře o medaili! Vittozziová ani Hinzová nemá kdovíjakou formu, Ruska by se mohla rozklepat. Naopak skvělou finišmenkou je Simonová. Jak tohle dopadne?
     
    E3
    No, tak že by přeci jen Bělorusko vyvinulo na Nory tlak? Alimbekavová stlačila ztrátu na 25 sekund a Hana Solová má v Oberhofu neskutečnou fazónu, které by se mohla Röiselandová zaleknout! Včera na ni ve sprintu ztratila 25 vtřin v běhu, přesně tolik potřebuje Běloruska umazat.
     
    21,2km
    Voigtová lehce zrychlila, asi cítila Davidovou, která na ni začala dorážet. Bescondová se Markéty drží, osmá Finka už je ale půl minuty zpět. Dnes to tedy po delší době vypadá na povedenou českou smíšenou štafetu.
     
    21,2km
    Alimbekavová se zmáčkla a najela na Tandrevoldovou 4 sekundy během 600 metrů. Stále je ale na druhém místě s víc jak půlminutovým odstupem.
     
    20,6km
    Ingrid Tandrevoldová si dobře rozvrhla síly a najíždí na Bělorusku pár vteřinek. Wiererová i Kazakevičová drží rozestup, naopak dle očekávání ztrácí Voigtová, přes kterou se přehnala Ruska a snad za chvíli i Češka! Markéra Davidová už je před Bescondovou!
     
    S6
    Hanna Öbergová se snaží co to dá a napálila to jako v tréninku, ale i tak musela jednou opravovat a je stále jedenáctá. To je obrovské zklamání pro medailové aspiranty. Ale takový je zkrátka biatlon.
     
    S6
    Naopak drama se strhne v souboji o bronz! Kazakevičová měla na střelbu dost klidu, ale pálila pomalu a navíc musela dvakrát opravovat. Přehnala se přes ní Wiererová a Itálie je třetí! Čistě odstřílela Němka a i ona odjela těsně před Ruskou. Markéta Davidová bohužel netrefila poslední pátou ránu a musela ji opravit. Česko je sedmé, 4 vteřiny za šestou Francii. Šesté místo je ve hře, protože Davidová se určitě vydá ze všech sil na posledním kole a Jislová má skvělou formu.
     
    S6
    Tandrevoldová jednou minula a dala si na čas i s opravou. Jenže Alimbekavová toho nevyužila a i ona minula čtvrtý terč a musela jednou dobít. Tady to na žádné drama nevypadá.
     
    18,7km
    Naopak Švédsko nadále strádá, jako by jim někdo vyměnil ostré náboje za slepé. Hanna Öbergová totiž musela na další trestné kolo a s bilancí 3+8 jede švédský tým až na 11. místě s odstupem +2:36.
     
    18,7km
    Dobře se drží i Kazakevičová, která jede podobné tempo jako Norka a je bezpečně třetí. Wiererová je při chuti a už dojela čtvrtou Voigtovou, která neprožívá dobrý závod. Deset sekund zpět je zmíněná stíhací skupinka s Bescondovou, Davidovou a Minkkinenovou, Schwaigerová už od nich odpadla a najednou na ně ztrácí 11 vteřin, stejně jako Semerenková.
     
    18,1km
    Norka se nikam nežene a Alimbekavová ji znovu na prvním úseku okruhu mírně stáhla, konkrétně o 2 sekundy. To je ale málo na to, aby na předávce odjížděly společně.
     
    S5
    Další trestné kolo pro Švédsko zařídila Hanna Öbergová.
     
    S5
    Markéta Davidová si tradičně i ve štafetě dala se střelbou na čas, ale jelikož Bescondová musela dvakrát opravovat a Minkkinenová jednou, Češka se na své soupeřky dotáhla. V souboji o šesté místo spolu odjely Finsko, Francie, Rakousko, Česko a Ukrajina, na Wiererovou na páté příčce ztrácí tato skupina jen 9 sekund!
     
    S5
    Kazakevičová už je třetí, protože i Ruska odstřílela čistě. První, která chybovala, je Voigtová, které dlouho trvalo sestřelit minutý terč a najednou je víc jak 15 sekund za Ruskou!
     
    S5
    Dzinara Alimbekavová sice vyčistila terče o dvě vteřinky rychleji a také bez chyby, jenže stále ztrácí přes půl minuty na druhém místě.
     
    S5
    Žádný problém na střelnici pro Tandrevoldovou, tady podle mě není pochyb o tom, že Norsko si bezpečně dojede pro výhru.
     
    16,2km
    Rozestup mezi Tandrevoldovou a Alibmekavovou se nemění, Kazakevičová za Voigtovou ztrácí už jen 4,5 vteřiny. 4 sekundy zpátky je Wiererová na páté příčce, o šest vteřin zpět jede šestá Minkkinenová. Bescondová už ztrácí celkově minutu a půl na Norsko. Markéta Davidová stahuje vteřinku po vteřince Schwaigerovou z Rakouska, ale nejde jí to tak rychle, jak bychom očekávali.
     
    15,6km
    Ingrid Landmark Tandrevoldová ztratila tři vteřinky proti Dzinaře Alimbekavové na druhém místě, která ztrácí 33 sekund. Naopak za prvních 600 metrů ztratila Němka neuvěřitelných 12 vteřin a nechala se skoro dojet Ruskou a v závěsu za ní jede i Wiererová z Itálie.
     
    E2
    Itálie předala skoro současně s Ruskem, další dvě vteřiny zpět je Francie, souboj o třetí místo je ještě ve hře pro tyto týmy. Sedmý tým Francie je dalších 15 vteřin zpět a předal současně s Finy, Michal Krčmář bohužel v závěrečných metrech a zatáčkách vytuhnul a předal devátý se ztrátou +1:38,5. Rakušan byl před ním o 14 vteřin.
     
    E2
    Johannes Thingnes Bø nakonec na posledních metrech přidal ještě pět vteřin na Smolského a Norsko vede na druhé předávce o 36 vteřin. Třetí je Německo z odstupem 49 sekund, Povarnicyn už jel poslední metry krokem a jeho ztráta narostla až na +1:05! Na posledním kole ztratil na Nora víc jak půl minuty!
     
    13,7km
    Povarnicyn vůbec nestíhá a Němec Doll mu ujel už o 5 vteřin, Smolski drží tempo Nora a je druhý o půl minuty za ním. Pátý je Windisch, Itálie ale už ztrácí víc jak minutu. Krčmář se snaží, co to dá, ale na Francouze ani Rakušana před sebou nic nenajel a je stále devátý.
     
    13,1km
    Johannes Thingnes Bø jede v pohodě a drží půl minuty náskoku. Naopak Povarnicyn tuhne a Smolski mu ujel už o 15 vteřin. Bělorusko má zaděláno na parádní úspěch. Rusa už dojel na třetí příčce Dolla co nevidět mu i ujede.
     
    S4
    Martin Ponsiluoma neudělal ve stoje ani jednu chybu a posunul Švédsko aspoň na 13. místo, stále je tam ale propastná ztráta +1:51 na Norsko. Navíc před ním jsou soupeři o půl minuty a to asi na 2,5 km dlouhém okruhu nestáhne.
     
    S4
    Michal Krčmář bohužel dvakrát minul, ale dokázal je alespoň velmi rychle dobít a opravit. Dostali se před něj ale jak Leitner, tak Desthieux, který mu po bezchybné položce ujel o 11 sekund. Češi jsou tedy devátí, na Leitnera má Krčmář devítisekundovou mezeru.
     
    S4
    Souboj o druhé místo zvládl nejlépe Bělorus Smolski, který vysypal zásobník do terčů nejrychleji a bez jediného problému a odjel 29 sekund za Norem. Povarnicyn sice taky neopravoval, ale na spoušti byl pomalejší o šest vteřin než Smolski. Doll vyrobil dvě chyby a odjel až 8 sekund za Rusem.
     
    S4
    Johannes Thingnes Bø se nevyvaroval jedné minely hned první ranou, dalších pět už ale našlo svůj cíl a Norsko dál neohroženě vládne tomuto závodu.
     
    11,2km
    Johannes Thingnes Bø už vede o půl minuty a klidně by si mohl dovolit trestné kolo. Napak Doll už dojel oba závodníky z Východu a skupinka na druhém místě již je čtyřčlenná. Hiidensalo se udržel Windische na pátém místě, ale už jen 6 sekund zpět je Michal Krčmář, který jede skvěle. Pokud to podpoří stejně rychlou střelbou ve stoje, mohl by jít až na páté místo!
     
    10,6km
    Windisch předjel Hiidensala a je pátý, k Finovi se začíná blížit dvojice Leitner-Krčmář, která je deset vteřin zpět za šestým místem. To vypadá pro český tým dobře. Naopak Švéd Ponsiluoma sice jen jednou opravoval na střelbě v leže, ale stále je až dvacátý se ztrátou téměř dvou minut. To je obrovské zklamání v generálce na olympijský závod v Pekingu.
     
    10,6km
    Tady není o čem. Norsko ukazuje svou nadvládu a klidně může být o dnešním vítězi už rozhodnuto. Johannes Thingnes Bø najel na Rusa s Bělorusem za 600 metrů dalších 9 sekund. Povarnicyn a Smolski tápou a dotahuje se na ně zezadu skvěle jedoucí Benedikt Doll, který už je má na dohled.
     
    S3
    Doll opravoval jednou a na dvojici před sebou ztrácí necelých 8 sekund. Fantasticky střílí nadále i Finové, kteří ze třech položek jen jednou opravovali. S Finem Hiidensalem odjel Windisch, deset vteřin za ním sedmý Leitner a osmý Krčmář, který byl na střelbě třetí nejrychlejší a hlavně střílel čistě! Skvělá práce.
     
    S3
    Johannes Thingnes Bø sice netrefil druhou ránu, rychle ji pak ale opravil a pojede na čele osamocen. Začal se totiž zvedat vítr a Povarnicyn s položkou hodně bojoval. Udělal dvě chyby a odjel nakonec se ztrátou 17 sekund, hned za ním Smolski, který to tam napálil bez bázně a pětkrát se trefil!
     
    S3
    Jsme potřetí na střelnici, na kterou si Johannes Thingnes Bø hodně přisadil a o dobrých 5 sekund najednou Povarnicynovi ujel a ulehá jako první na kobereček.
     
    8,7 km
    Rusko a Norsko nadále na čele spolupracuje, další desetinky nabrali Doll se Smolskim. O páté místo spolu na trati bojují momentálně Desthieux a Windisch, kteří jsou 15 sekund zpět za Němcem a Bělorusem. Naopak Jakub Krčmář začal pomaleji a ztratil oproti předávce na čelo nějakých 9 sekund. Snad si rozvrhnul síly tak dobře jako Štvrtecký, který by na svém posledním kole nejrychlejší ze všech!
     
    8,1 km
    Johannes Thingnes Bø neponechává nic náhodě a šlape do toho, ale Povarnicyn se ho dokáže držet a vedoucí dvojice pomalu začíná ujíždět svým soupeřům. Doll a Smolski v souboji o třetí místo jsou dvacet vteřin zpět.
     
    E1
    Protože Rumuni byli dojeti o kolo, Sebastian Samuelsson předal na úplně posledním místě! Ani na lyžích mu to nechutnalo, ztratil 20 vteřin na Tarjeie Bø na posledním okruhu a švédské akcie se propadly do mínusu. Slovensko jede na 22. místě s odstupem +1:16.
     
    E1
    Jakub Štvrtecký odjížděl ze střelby až dvaadvacátý, ale na posledním kole předvedl obdivuhodný výkon na lyžích, propracoval se až na parádní osmé místo a předal pomyslný kolík Krčmářovi. Skvělé poslední kolo.
     
    E1
    Tarjei Bø předal svému bratrovi Johannesi předal štafetu jako první, ale trochu přepálil tempo a Rus Cvetkov ho dojel a Alexandr Povarnicyn vyjel společně s Johannesem. Na třetím místě současně Rees a Labastau, který se Němce udržel. Páté je překvapivě Finsko a jelikož obě finské ženy mají slušnou formu, mohla by jejich štafeta klidně vydržet v šestce.
     
    7 km
    Roman Rees už dostihl Labastaua, který se ho drží jen za oči, na prvních dvou kolech se hodně vydal ze sil. Ale nejslabší článek běloruské štafety rozhodně nezklamal a tohle by mohl být parádní výsledek.
     
    6,2 km
    Tarjei Bø stupňuje tempo, Labastau už odpadl a Cvetkov mu ujel o dalších pět vteřin. 4 sekundy za Bělorusem už je Rees, dalších 8 vteřin zpět jede Guigonnat. Všichni favorité vyjma Švédů tedy jedou na pěti předních příčkách. Jakub Štvrtecký naopak na střelbě přidal další dvě chyby a trápil se znovu i s dobíjením, lyže mu ale jedou dobře a dokáže na Tarjei Bø dokonce stahovat!
     
    5,6 km
    Není se nač šetřit Tarjei Bø to rozbalil a během 600 metrů najel třeba na Labastaua 14 sekund! Bělorusa předjel i Rus, ale Labastau se Cvetkova zatím drží.
     
    S2
    Cvetkov i Gugonnat napravili své omyly z první položky, odstříleli bez chyby a jsou třetí, respektivě čtvrtý. Cvetkov tradičně ukázal rychlopalbu a na Bělorusa ztrácí jen 7,7 sekundy, na Tarjeie Bø pouze 2 sekundy! Čistý, ale pomalejší na střelbě byl Rees, naopak Samuelsson odstřílel katastroficky, šel na dvě trestná kola a najednou je jeden z velkých favoritů až předposlední s víc jak minutovou ztrátou!
     
    S2
    Bělorus Labastau se toho vůbec nebál, i když přijel o krok později, začal střílet dříve než Tarjei Bø a jelikož opravoval jen jednou a Nor dvakrát, Bělorusko po druhé střelbě vede o šest vteřin! To jsou věci!
     
    S2
    Labastau to vydržel a dojel na střelnici společně s Norem, vypadá ale hodně vyřízeně, zvládne odstřílet čistě?
     
    4,5 km
    Šestý je Francouz Guigonnat, který jede společně s Němcem Reesem. Vražedné tempo vedoucí dvojice přidává desetinky ztráty všem pronásledovatelům, ale Labastau ho jako jediný zvládá. Jen aby nepřijel na střelbu moc vyšťavený.
     
    3,7 km
    Bělorus se stále drží Tarjeie Bø, Samuelsson je těsně následovaný Cvetkovem a Tero Seppäläou z Finska. Tříčlenná skupinka má třináctivteřinovou ztrátu. Hodně strádá na lyžích Švýcar Stalder, který oproti střelbě nabral přes 10 sekund během 1200 metrů.
     
    3,1 km
    Mikita Labastau se fantasticky drží Tarjei Bø a pokud zvládne i druhou položku, mé domněnky o pozici běloruského týmu jakožto černého koně nebudou liché. V ženské části má běloruský tým aktuálně skoro nejsilnější složení ze všech štafet. Samuelsson naopak ztratil oproti střelbě 3 vteřiny, ale posunul se na třetí místo.
     
    S1
    Samuelsson rychle dobyl jednu ránu a odjel čtvrtý, Cvetkov se dvěma ranami mimo je šestý, i on si počínal při dobíjení rychle. Naopak Jakub Štvrtecký střílel pomalu a dobíjel ještě pomaleji a je až šestnáctý s odstupem 21 sekund.
     
    S1
    Střelbu nejlépe a nejrychleji zvládli Tarjei Bø a Mikita Labastau, kteří odjeli ze střelnice společně na čele. Bezchybný byl i Švýcar Stalder, Seppala z Finska nebo Japonec či Polák, ostatní chybují.
     
    S1
    Závodníky bohužel nevítají zaplněné tribuny, jak jsme na to v Oberhofu zvykem, pandemická opatření nepustila do areálu jediného fanouška.
     
    2 km
    Závodníci absolvují poslední kratší stoupání před táhlým sjezdem na stadion. Rovinka před střelnicí je dlouhá a mírně do kopce, tam se dají ještě nějaké vteřiny ztratit.
     
    1,2 km
    Na prvních pěti místech se nic nemění, tempo ale na prvním okruhu nikdy není příliš závratné a celý čtyřiadvacetičlenný balík jede pohromadě. Poslední Rumun Buta ztrácí 13 vteřin na Tarjeie Bø.
     
    0,6 km
    Na prvním mezičase se drží na čele Tarjei Bø, těsně následovaný Cvetkovem, Samuelssonem a Guigonnatem. Jakub Štvrtecký se propracoval balíkem až na páté místo!
     
    Start
    Dříve jezdily ženy kratší štafetové okruhy o délce 6 km, dnes ale všichni čtyři členové štafet, tedy i obě ženy, poběží stejnou vzdálenost, tedy 7,5 km.
     
    Start
    Všech 24 týmů už má své úvodní závodníky na trati, v prvních zatáčkách ke štěstí všech zúčastněných k žádnému karambolu nedošlo a pole je pohromadě.
     
    Závod právě odstartoval!
     
    Závodníci na prvních úsecích už se skládají do trojstupu ve startovním prostoru, což je nechvalné znamení toho, že za chvíli závod smíšených týmů zanedlouho odstartuje.
     
    Viditelnost a povětrnostní podmínky v biatlonovém areálu v Oberhofu jsou oproti včerejšku mnohem lepší, přes not napadl nový sníh a podložka na trati by měla být pevnější a kompaktnější.
     
    Startovní listina:

    1. Norsko (Tarjei Bø, Johannes Thingnes Bø, Ingrid Landmark Tandrevoldová, Marte Olsbu Röiselandová)
    2. Francie (Antonin Guigonnat, Simon Desthieux, Anais Bescondová, Julia Simonová)
    3. Rusko (Maxim Cvetkov, Alexandr Povarnicyn, Irina Kazakevičová, Valeria Vasněcovová)
    4. Itálie (Thomas Bormolini, Dominik Windisch, Dorothea Wiererová, Lisa Vittozziová)
    5. Švédsko (Sebastian Samuelsson, Martin Ponsiluoma, Hanna Öbergová, Elvira Öbergová)
    6. Rakousko (David Komatz, Felix Leitner, Julia Schwaigerová, Katharina Innerhoferová)
    7. Ukrajina (Artěm Pryma, Dmytro Pidručnyj, Valentina Semerenková, Julija Džimová)
    8. Německo (Roman Rees, Benedikt Doll, Vanessa Voigtová, Vanessa Hinzová)
    9. Bělorusko (Mikita Labastau, Anton Smolski, Dzinara Alimbekavová, Hanna Solaová)
    10. Švýcarsko (Sebastian Stalder, Serafin Wiestner, Elisa Gasparinová, Aita Gasparinová)
    11. Kanada (Jules Burnotte, Trevor Kiers, Sarah Beaudryová, Benita Peifferová)
    12. Česko (Jakub Štvrtecký, Michal Krčmář, Markéta Davidová, Jessica Jislová)
    13. Finsko (Tero Seppälä, Olli Hiidensalo, Suvi Minkkinenová, Mari Ederová)
    14. Japonsko (Cukasa Kobonoki, Kosuke Ozaki, Fujuko Tačizakiová, Sari Maedaová)
    15. Slovensko (Matej Baloga, Šimon Bartko, Paulina Fialková, Mária Remeňová)
    16. Polsko (Jan Gunka, Grzegorz Guzik, Monika Hojniszová-Staręgaová, Kamila Żuková)
    17. Slovinsko (Rok Tršan, Klemen Bauer, Polona Klemenčičová, Kaja Zorčová)
    18. Estonsko (Rene Zahkna, Kristo Siimer, Regina Ojaová, Tuuli Tomingasová)
    19. Kazachstán (Alexandr Muchin, Asset Djussenov, Darja Kliminová, Galina Višněvská-Šeporenková)
    20. Bulharsko (Vladimir Iliev, Dimitar Gerdžikov, Daniela Kadevová, Marija Zdravkovová)
    21. Rumunsko (Florin-Catalin Buta, Hunor Gego, Andreea Mezdreaová, Elena Chirkovová)
    22. Moldavsko (Maxim Makarov, Mihail Usov, Alina Stremousová, Alla Gilenková)
    23. Korea (Timofej Lapšin, Jong-kju Kim, Jekatěrina Avvakumovová, Či-hi Mun)
    24. Čína ( Fang-ming Čcheng, Čchun-jü Čang, Ťia-lin Tchang, Jüan-meng Čchu)
     
    Loňský triumf z Oberhofu obhajují překvapivě Rusové, kteří dnes ale nastoupí v naprosto odlišné sestavě než před rokem. Jejich obhajoba se tak příliš očekávat nedá. Naopak s číslem 1 jakožto vítězové loňského pořadí budou vstupovat do závodu Norové, úřadující mistři světa, kteří v Oberhofu nasadili v podstatě to nejlepší, co mají momentálně k dispozici – bratry Bøovi, Marte Olsbu Röiselandovou a Ingrid Landmark Tandrevoldovou.

    Ve startovní listině lze podle papírových předpokladů najít dva největší vyzyvatele Seveřanů. Nesmírně silný je švédský tým, který angažoval v ženské části sestry Öbergovy společně se Samuelssonem a Ponsiluomou. Velmi vyrovnaný je také francouzský tým, za který ale v mužské části nejedou dva jasní lídři, Jacquelin ani Fillon Maillet. Černým koněm by mohla být štafeta Běloruska, v top pětce totiž ve včerejším sprintu skončily jak Solaová, tak Alimbekavová. Pokud zajedou své dva úvodní úseky dobře jejich kolegové, může tento tým pomýšlet i na podium. V dnešním závodě totiž finišují ženy, což je pro Bělorusky rozhodně výhodnější rozestavení.

    Český tým nasadil do závodu také to nejlepší, čím momentálně disponuje. Smíšená štafeta bývala českou doménou, doby medailí z velkých akcí už jsou však dávno pryč. Kvarteto Štvrtecký, Krčmár, Davidová, Jislová bude na tyto krásné úspěchy chtít zavzpomínat. Slovensko pojede s číslem 15 ve složení Baloga, Bartko, Paulina Fialková, Mária Remeňová.
     
    Včerejší sprinty a celé letošní kolo v Oberhofu mělo být zatěžkávací zkouškou upgradovaného areálu pro mistrovství světa, které se zde pojede příští rok. Diváci ale na tribuny o zvýšené kapacitě přístup v současných podmínkách bohužel nemají. Včerejší sprinty se konaly za poměrně pochmurného počasí a za proměnlivého větru, na což jsme ale už tak nějak v Durynském lese zvyklí. Doufejme jen, že dnešní podmínky budou regulérní. Dnešní klání je totiž generálkou na olympijský závod v Pekingu, žádná jiná smíšená štafeta už se do té doby nepojede.
     
    Vítejte v Oberhofu, první zastávce biatlonového Světového poháru v roce 2022. A také první destinaci, kde se pojedou smíšené štafety, které dnes budeme sledovat v tomto textovém přenosu.
     
    Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 12:15.

    Adam Kodet

    Konečné pořadí
    1. Norsko 1:28:51,4 (0+6)
    2. Bělorusko +23,1 (0+5)
    3. Francie +2:01,3 (0+11)
    4. Švédsko +2:08,4 (3+10)
    5. Rusko +2:08,9 (0+9)
    6. Německo +2:10,7 (0+6)
    7. Itálie +2:43,1 (0+13)
    8. Finsko +3:09,7 (0+9)
    9. Česko +3:18,3 (0+10)
    10. Ukrajina +4:00,9 (0+12)
    11. Rakousko +4:26,5 (0+10)
    12. Čína +4:54,7 (0+4)
    13. Polsko +5:07,6 (0+8)
    14. Estonsko +5:46,5 (0+14)
    15. Kazachstán +5:53,6 (1+12)
    16. Švýcarsko +6:19,2 (1+6)
    17. Slovensko +7:34,9 (1+11)
    18. Slovinsko +8:10,0 (2+13)
    19. Moldavsko +8:17,9 (2+11)
    20. Bulharsko +8:45,1 (2+10)
    Kanada, Korea, Rumunsko +1 kolo
    Japonsko DSQ
    Startovní listina
    1. Norsko (Tarjei Bø, Johannes Thingnes Bø, Ingrid Landmark Tandrevoldová, Marte Olsbu Röiselandová)
    2. Francie (Antonin Guigonnat, Simon Desthieux, Anais Bescondová, Julia Simonová)
    3. Rusko (Maxim Cvetkov, Alexandr Povarnicyn, Irina Kazakevičová, Valeria Vasněcovová)
    4. Itálie (Thomas Bormolini, Dominik Windisch, Dorothea Wiererová, Lisa Vittozziová)
    5. Švédsko (Sebastian Samuelsson, Martin Ponsiluoma, Hanna Öbergová, Elvira Öbergová)
    6. Rakousko (David Komatz, Felix Leitner, Julia Schwaigerová, Katharina Innerhoferová)
    7. Ukrajina (Artěm Pryma, Dmytro Pidručnyj, Valentina Semerenková, Julija Džimová)
    8. Německo (Roman Rees, Benedikt Doll, Vanessa Voigtová, Vanessa Hinzová)
    9. Bělorusko (Mikita Labastau, Anton Smolski, Dzinara Alimbekavová, Hanna Solaová)
    10. Švýcarsko (Sebastian Stalder, Serafin Wiestner, Elisa Gasparinová, Aita Gasparinová)
    11. Kanada (Jules Burnotte, Trevor Kiers, Sarah Beaudryová, Benita Peifferová)
    12. Česko (Jakub Štvrtecký, Michal Krčmář, Markéta Davidová, Jessica Jislová)
    13. Finsko (Tero Seppälä, Olli Hiidensalo, Suvi Minkkinenová, Mari Ederová)
    14. Japonsko (Cukasa Kobonoki, Kosuke Ozaki, Fujuko Tačizakiová, Sari Maedaová)
    15. Slovensko (Matej Baloga, Šimon Bartko, Paulina Fialková, Mária Remeňová)
    16. Polsko (Jan Gunka, Grzegorz Guzik, Monika Hojniszová-Staręgaová, Kamila Żuková)
    17. Slovinsko (Rok Tršan, Klemen Bauer, Polona Klemenčičová, Kaja Zorčová)
    18. Estonsko (Rene Zahkna, Kristo Siimer, Regina Ojaová, Tuuli Tomingasová)
    19. Kazachstán (Alexandr Muchin, Asset Djussenov, Darja Kliminová, Galina Višněvská-Šeporenková)
    20. Bulharsko (Vladimir Iliev, Dimitar Gerdžikov, Daniela Kadevová, Marija Zdravkovová)
    21. Rumunsko (Florin-Catalin Buta, Hunor Gego, Andreea Mezdreaová, Elena Chirkovová)
    22. Moldavsko (Maxim Makarov, Mihail Usov, Alina Stremousová, Alla Gilenková)
    23. Korea (Timofej Lapšin, Jong-kju Kim, Jekatěrina Avvakumovová, Či-hi Mun)
    24. Čína ( Fang-ming Čcheng, Čchun-jü Čang, Ťia-lin Tchang, Jüan-meng Čchu)