Česko – Bulharsko 83:80 (kon.)
Česko
83:80 (25:25, 41:40, 56:58)
Bulharsko
Neděle 27.02.2022, 19:00 • Enteria arena, Pardubice • Kvalifikace MS – muži • Skupina F

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.

Vítám tu všechny basketbalové příznivce! České reprezentanty v neděli večer čeká patrně klíčový zápas kvalifikace o světový šampionát. Bulharsko potřebují porazit ideálně o deset a více bodů aby mohli reálně myslet na postup do 3. fáze kvalifikačních bojů. Ve čtvrtek se oba soupeři utkali v Botevgradu, kde domácí Bulhaři zvítězili 79:70.

Česká strana chce před utkáním vyjádřit podporu válkou sužované Ukrajině. FIBA sice nedala souhlas k vyvěšení vlajek či symbolů, i tak si ale hráči našli způsob, jak svůj názor vyjádřit. Při nástupu by měli mít speciální trička či stužky na dresech. Ty pak bude mít realizační tým po celou dobu zápasu. Ukrajinské vlajky si pak zřejmě přinesou alespoň fanoušci do hlediště. Proběhnout by měla také minuta ticha za oběti konfliktu. Český basketbal navíc věnuje celý výtěžek ze vstupného napadené zemi.

Situace na Ukrajině je pro český tým obzvláště citlivá kvůli trenérovi Ronenovi Ginzburgovi, který zároveň vede tým BC Promethej. Ten už přes dva týdny pobývá na soustředění v Nymburce, kde bude muset vzhledem k tomu, co se v zemi děje, i nadále setrvat.

Čeští basketbalisté prohráli všechny tři zápasy dosavadního průběhu kvalifikace. Čtyřčlennou tabulku tak uzavírají. Dál ale postupují tři týmy, takže je tu stále reálná naděje. K jejímu udržení potřebují svěřenci Ronena Ginzburga porazit Bulharsko a to ideálně alespoň o deset bodů, aby měli lepší skóre ze vzájemných zápasů. Ve čtvrtek totiž na půdě soupeře padli 70:79. Kvalifikační boje Češi zahájili porážkou 79:90 v Bosně, poté doma podlehli 66:74 Litvě.

Bulharsko stejně jako český tým nestačilo na favorizované soupeře. V Litvě prohrálo 69:89, doma pak podlehlo 75:85 Bosně. Jedinou výhru si připsalo v již zmíněném duelu proti českému týmu. Pokud by v Pardubicích uhrálo příznivý výsledek, bylo by již velmi blízko k postupu do 3. fáze kvalifikace.

Trenér: Ginzburg

Bulharsko: Bost, Karamfilov, Kostov, Bačev, Janev, Kostadinov, Stojlov, P. Ivanov, Marinov, A. Ivanov, Dimitrov, Petkov, Georgijev

Rozhodčí: Krejić (SLO), Rutešić (MNE), Prpa (SRB).

Aktéři zápasu jsou už u svých střídaček. Čeští hráči mají na dresech stužky v barvách Ukrajiny. To samé také realizační tým.

Následuje minuta potlesku pro Ukrajinu. V hledišti jsou ukrajinské vlajky, jednu drží i český tým.

00:01
    Utkání právě začalo. (0:0)

00:16
    Nájezd Tomáše Kyzlinka koš nepřinesl. (0:0)

00:29
    Ondřej Sehnal se už pod košem prosadil. (2:0)

00:54
    Alexandar Georgijev dává koš s faulem. (2:2)

00:54
    Bulharský hráč proměnil i trestný hod. (2:3)

01:16
    Martin Peterka trefuje první trojku zápasu! (5:3)

01:52
    Češi nejprve uhlídali Georgijeva a z následné akce dal další trojku Peterka! Skvěle. (8:3)

02:20
    Další tříbodová střela! Z levého rohu se prosadil Ondřej Sehnal. To je výborný začátek! (11:3)

02:45
    Peterka se tentokrát z tříbodové distance neprosadil. Je ale znát, že si na střelbu z dálky věří. (11:3)

02:58
    Kostov trefil z dálky jen obroučku. Doskakuje český tým. (11:3)

03:16
    Vojtěch Hruban se prosadil za dva body a hosté si žádají oddechový čas. Česko vede hned v úvodu o deset bodů! (13:3)

03:30
    Emil Stojlov se neprosadil i kvůli faulu Bohačíka. Bulhaři rozehrávají. (13:3)

03:54
    Na koš Marinova odpověděl střelou za tři body Vojtěch Hruban. Zatím to tam padá! (16:5)

04:16
    Emil Stojlov se prosadil po útočném doskoku Bulharů. (16:7)

04:37
    Vojtěch Hruban se sebevědomým nájezdem prosadil přes Marinova. (18:7)

04:53
    Dee Bost byl při nájezdu faulován Peterkou. Bulharský hráč bude střílet šestky... (18:7)

04:54
    Bost oba trestné hody proměnil. (18:9)

05:05
    Kyzlingovi při driblinku utekl míč do zámezí. (18:9)

05:39
    Alexandar Georgijev zakončil dobře sehraný kontr hostů. (18:11)

05:51
    Hruban si došel pro trestné hody! Provinil se Kostov. (18:11)

05:52
    Vojtěch Hruban se nemýlil. (20:11)

06:04
    Trestné hody Bulharů. Alexandar Janev se ale dvakrát mýlil. (20:11)

06:17
    Nájezd Hrubana z levé strany. Tentokrát si však vzal příliš velké sousto. (20:11)

06:20
    Bost uvolnil Janeva, který snížil. (20:13)

06:43
    Vojtěch Hruban ale odpověděl střelou za dva body. (22:13)

07:01
    První trojka Bulharů. Z levého rohu ji trefil Marinov. (22:16)

07:22
    Dimitar Dimitrov byl faulován Bálintem a bude střílet šestky. (22:16)

07:22
    Česká střídačka si vyžádala oddechový čas. (22:16)

07:23
    Dimitrov ani jeden trestný hod neproměnil. Při doskoku ale přišel faul Peterky a šestky bude házet Janev. (22:16)

07:23
    Alexandar Janev se už nemýlil. (22:18)

08:00
    Dee Bost dává trojku! Bulhaři už ztrácejí jediný bod. (22:21)

08:15
    Český tým už vyčerpal bonusové fauly pro první čtvrtinu. Za každý další tedy bude soupeř střílet šestky. (22:21)

08:35
    Další pokus Bosta za tři body si tentokrát cestu do koše nenašel. (22:21)

08:53
    Ondřej Sehnal trefil otevřenou trojku z pravé strany! (25:21)

09:13
    Kostadinov se prosadil po útočném doskoku Bulharska. (25:23)

09:39
    Pod koš se snažil najet Kyzlink, který byl ale zastaven. Faul reklamoval český hráč marně. (25:23)

09:59
    Dee Bost se v samotném závěru první čtvrtiny prosadil přes Kováře a srovnal. Škoda, na začátku to vypadalo, že by si český tým mohl vytvořit zajímavý náskok. (25:25)

10:00
    První čtvrtina skončila. (25:25)

10:01
    Začala druhá čtvrtina. (25:25)

10:20
    Vasil Bačev otevřel druhou čtvrtinu trojkou. (25:28)

11:44
    Tomáš Kyzlink dobře najel pod koš přes Ivanova a nechal se faulovat. Trestné hody. (25:28)

11:44
    Kyzlink se ze šestek nemýlil a snížil na rozdíl jednoho bodu. (27:28)

12:10
    Druhá trojka Bačeva v této části hry. (27:31)

13:17
    Ztrátu českého týmu nepotrestal Marinov. Ten netrefil střelu z tříbodové kóty. (27:31)

13:38
    Českému týmu se teď herně vůbec nedaří. Po koši Emila Stojlova si bere Ronen Ginzburg time-out. (27:33)

13:52
    Petr Bohačík proměnil pouze první ze dvou trestných hodů. (28:33)

14:02
    Škoda neúspěšného nájezdu Půlpána. (28:33)

14:24
    Hruban obral o míč Janeva. Pak přišel faul Marinova na Peterku a uvidíme trestné hody. (28:33)

14:24
    Martin Peterka proměnil oba. (30:33)

14:41
    Bost nedal tříbodovou střelu. Čeští hráči doskočili. (30:33)

15:03
    Janev se trefil po doskoku Bosta. (30:35)

15:37
    Petkov měl dobrou pozici pro střelu za tři body, ta ale nebyla úspěšná. (30:35)

15:54
    Tomáš Kyzlink skóruje po úspěšném nájezdu. (32:35)

16:22
    Martin Peterka dává trojku a vyrovnává stav! Přesnou střelbu český tým potřebuje. (35:35)

16:22
    Oddechový čas pro Bulharsko. (35:35)

16:43
    Martin Peterka se nemýlil ze značky trestných hodů a český tým konečně zase vede. (37:35)

17:01
    Vasil Bačev zasmečoval míč do českého koše. Půlpán nestačil v obraně zareagovat. (37:37)

17:32
    Kyzlink neproměnil nájezd, následně ale doskočil a česká akce pokračuje. (37:37)

17:58
    Několik střel do bulharského koše nespadlo. Dostal ho tam až Tomáš Kyzlink. Ten ještě u rozhodčích reklamuje, že už před tím tam bylo několik bulharských faulů. (39:37)

17:58
    Kyzlinkovi byla za protesty zapsána technická chyba. Bost tak střílel šestku a tu proměnil. (39:38)

18:15
    Marinov neuspěl za tři body. Bohačík doskočil. (39:38)

18:35
    Vojtěch Hruban a jeho přesně zakončený nájezd z pravé strany. (41:38)

19:20
    Bostova střela z dálky nebyla přesná. Čeští hráči mohou zaútočit. (41:38)

19:25
    Dlouhá přihrávka hledala Petra Bohačíka, který svedl souboj o míč s Bostem. Rozhodčí odpískal faul na bulharského reprezentanta, což se české straně vůbec nelíbí. (41:38)

19:37
    Vyoral fauloval Marinova a ten bude házet šestky. (41:38)

19:37
    Marinov stoprocentní. Česko má k dispozici asi poslední útok prvního poločasu. (41:40)

20:00
    Hrubanova střela si cestu do koše nenašla. Bulhaři pak ještě mohli převrátit stav na svou stranu, ovšem zakončení s klaksonem skončilo na obroučce. (41:40)

20:00
    Druhá čtvrtina skončila. (41:40)

První poločas je za námi. Český tým vede nad Bulharskem 41:40. Domácí do utkání výborně vstoupili a v úvodu si po několika trojkách dokonce vytvořili dvojciferný náskok. Ten však dokázali Bulhaři vymazat a ve druhé čtvrtině dokonce zpočátku drželi těsné vedení. Utkání je otevřené na obě strany.

Nejvíce bodů:
    Vojtěch Hruban a Martin Peterka 13 – Alexandar Janev 11

20:01
    Začala třetí čtvrtina. (41:40)

20:16
    Dobrý začátek druhé půle! Hruban zaznamenal tříbodový koš. (44:40)

20:50
    Marinov střílel na konci limitu pro útok nepřesně. Přišel ale útočný doskok Emila Stojlova a dvoubodový koš. (44:42)

21:38
    Další dva body přidává Vojtěch Hruban. (46:42)

21:54
    Alexandar Janev snižuje tříbodovou střelou. (46:45)

22:43
    Bostovu přihrávku nezpracoval Stojlov. Oba hráči se teď na sebe dívají a ukazují si, čí to byla chyba. (46:45)

23:03
    Česku byla odpískána hra přes půl. To je samozřejmě laciná ztráta míče. (46:45)

23:10
    Stojlov dává dva body po přihrávce Marinova. (46:47)

23:20
    Bohačík neproměnil dvě šestky. (46:47)

23:57
    Janev měl příliš prostoru na střelu a zaznamenal trojku. (46:50)

24:03
    Oddechový čas pro český tým. Ten by potřeboval vyhrát ideálně alespoň o 10 bodů. Momentálně však musí stahovat manko. (46:50)

24:54
    Bostovi tam nespadla střela z tříbodové distance. (46:50)

25:07
    Ondřej Sehnal proměnil nájezd, byť už byl v poměrně těžké pozici. (48:50)

25:34
    Pavlin Ivanov trefil delší dvojku. (48:52)

26:19
    Marinov z dálky netrefil. Míč získal český tým. (48:52)

26:33
    Tomáš Kyzlink si došel pro trestné hody. (48:52)

26:33
    Kyzlink proměnil oba své pokusy a je to zase o dva body. (50:52)

26:53
    Pavlin Ivanov však dává trojku. (50:55)

27:09
    Stejnou mincí odpověděl Martin Peterka! (53:55)

27:23
    Pavlin Ivanov opět a rovněž za tři. (53:58)

27:36
    Vojtěch Hruban nejprve předvedl útočný doskok a pak navíc zapsal dva body. (55:58)

27:54
    Martin Peterka měl k dispozici šestky. První proměnil, druhou už ne. (56:58)

28:15
    Pokus Ivanova za tři body byl krátký. K míči se dostávají zase Češi. (56:58)

29:05
    Půlpán byl zablokován bulharskou obranou. Hra se otáčí na druhou stranu. (56:58)

29:27
    Mareš nepřesně z tříbodové vzdálenosti. (56:58)

30:00
    Ivanov střílel z závěru třetí čtvrtiny do obroučky. Český tým stále prohrává o tři body. (56:58)

30:00
    Třetí čtvrtina skončila. (56:58)

30:01
    Začala čtvrtá čtvrtina. (56:58)

30:27
    Trojka Bačeva zprava, kterou Bulhaři navýšili náskok. (56:61)

30:42
    Martin Peterka dal koš s faulem! Ještě bude střílet šestku. (58:61)

30:42
    Tu Peterka proměnil! (59:61)

31:21
    Dobrá česká souhra. Kříž ještě pod košem neproměnil, ale Peterka pak jeho minelu napravil. (61:61)

31:39
    Dvoubodový koš Marinova. (61:63)

32:00
    Vojtěch Hruban trefuje těžkou střelu za tři body! To by snad mohlo český tým nakopnout. (64:63)

32:20
    Bulharský trenér si vzal oddechový čas. (64:63)

32:44
    Hruban nahrál pod koš Martinovi Křížovi, který už neměl problém hezkou akci zakončit! (66:63)

33:23
    Vojtěch Hruban dává trojku! Česko vede o šest bodů. Pojďme to ještě navýšit. (69:63)

33:44
    Za dva body se prosadil Marinov. (69:65)

33:58
    Bost netrefil z tříbodové vzdálenosti, míč doskočil Kříž. (69:65)

34:17
    Půlpánova střela byla krátká. Míč vůbec neatakoval obroučku. (69:65)

34:46
    Bulhaři nedokázali dostrkat míč do českého koše. Ten se pak odrazil k Půlpánovi, jehož postup zastavil faulem Bačev. Bulharům právě došly bonusové fauly. (69:65)

34:59
    Vojtěch Hruban uspěl z nájezdu! Na kontě má už 28 bodů. (71:65)

35:15
    Nyní se Hruban snažil poslat dopředu Kyzlinka, který na míč nedosáhl. (71:65)

35:44
    Martin Kříž házel trestné hody. Proměnil první. Po druhém neproměněném zabojoval a získal pro náš tým rozehrávku. (72:65)

35:52
    Tomáš Kyzlink trefil trojku a český tým má desetibodový náskok! To je přesně to, co je potřeba! (75:65)

36:16
    Po Půlpánově faulu bude střílet šestky Kostadinov. (75:65)

36:16
    Mladý Bulhar proměnila ž druhou šestku. (75:66)

36:32
    Vojtěch Hruban skvěle shodil na Kyzlinka, který zase vrací Česku dvojciferné vedení! (77:66)

Dnešní utkání sleduje 2122 diváků.

36:32
    Probíhá oddechový čas Bulharska. (77:66)

36:48
    Výborná česká obrana! Viktor Půlpán přizvedl míč před Stojlovem. (77:66)

36:59
    Ivanov snížil tříbodovou střelou. (77:69)

37:15
    Hruban házel šestku po technické chybě Marinova. Proměnil ji. (78:69)

37:22
    Dalekonosná střela Hrubana. Moc nescházelo. (78:69)

37:45
    Marinov se trefil za tři body. Český náskok se snížil na šest bodů. (78:72)

37:45
    Oddechový čas české lavičky. (78:72)

38:02
    Krásná souhra Česka! Tu zakončil po přihrávce Hrubana Půlpán. (80:72)

38:25
    Střela Kříže za tři body tam nespadla. Škoda. (80:72)

38:38
    Půlpán fauloval Stojlova. Šestky pro bulharského basketbalistu. (80:72)

38:43
    Stojlov nedal ani jednu, jenže Ivanov pak trefil trojku! (80:75)

39:05
    Marinov se prosadil střelou o desku. Na vítězství o 10 bodů to nyní bohužel nevypadá. (80:77)

39:15
    Sehnal se dostal do velkých problémů proti napadajícímu Bostovi. Ten skončil na zemi poté, co ho český hráč zasáhl paží do tváře. Bulharský hráč zákroku asi přidal, faul to ale byl. (80:77)

39:15
    Rozhodčí si ještě vše kontrolují na monitoru. (80:77)

39:15
    Bulhaři u míče, nejsou to trestné hody. Grafika mate, ale zřejmě se jednalo o poslední bonusový faul. (80:77)

39:41
    Dee Bost srovnává trojkou! (80:80)

39:58
    Z posledního českého útoku trefil tříbodovou střelu Martin Peterka! Oddechový čas pro Bulhary, ti mají na střelu 1,2 sekundy. (83:80)

Rozhodčí nechali upravit časomíru. Přidali jednu desetinu. 1,3 sekundy do konce. (83:80)

40:00
    Krátká střela Janeva. Je konec, Česko vítězí! (83:80)

Konec zápasu. (83:80)

Čeští basketbalisté nad Bulhary vítězí, nebylo to ale alespoň o 10 bodů, což svěřenci kouče Ronena Ginzburga potřebovali, aby měli se soupeřem lepší bilanci ze vzájemných utkání. První tři čtvrtiny nabídly hodně vyrovnanou podívanou, z české strany to bylo místy dosti nervózní. V závěrečné desetiminutovce se však naši hráči rozjeli a dokonce se zdálo, že by mohli na vytoužený rozdíl ve skóre dosáhnout. Čtyři minuty před koncem vedli po trojce Kyzlinka o 11 bodů, ovšem v poslední minutě se Bulharsku povedlo dokonce vyrovnat. O vítězství Česka tak rozhodl až necelé dvě sekundy před koncem trojkou Martin Peterka. Výhra nás drží ve hře o postup, k tomu ale čeští hráči potřebují zaskočit Litvu či Bosnu – nejlépe oba silné soupeře.