Finsko – Česko 1:3 (kon.) | Švédsko – Švýcarsko 3:2 (po pr.)
1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Česko
Sobota 07.05.2022, 12:00 • Avicii arena, Stockholm, Švédsko • Euro Hockey Tour

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:00.

Hezký sobotní den ze Stockholmu všem formám života! Třetí den turnaje odstartuje pro české fanoušky velmi zajímavý zápas, kdy tým Kariho Jalonena vyzve na souboj reprezentaci Finska!

Finsko

Finové nezačali generálku před domácím MS dobře. Náhradníkovi za vyřazené Rusko, týmu Švýcarska, podlehli 2:3. Po bezbrankové první třetině Švýcaři dvěma brankami Damiena Riata získali tu druhou a na Finech bylo zápas dohánět. Poprvé se jim podařilo snížit 52 vteřin po startu třetího dějství, jenomže ve 45. minutě předvedli neskutečnou kombinaci Andres Ambühl s Christophsem Bertschym a bylo to opět o dvě branky. Teemu Hartikainen sice ještě v 50. minutě snížil opět na rozdíl jedné branky, kýžené vyrovnání se už ovšem nedostavilo.

Česko

To Češi měli vstup pozitivní. Poloprázdná Avicii arena v první třetině branku neviděla, ve druhé se pak také neradovala. Skóre zápasu totiž ve 34. minutě otevřel David Sklenička přesnou ranou do zadního růžku po přihrávce Matěje Stránského zpoza brány. V utkání i přes rychlý spád moc střel nelítalo, a tak i druhá trefa byla na české konto. Minutu a půl před závěrečnou sirénou se díky dobrému clonění trefil z kruhu Petr Vrána. Už už to vypadalo, že Marek Langhamer si zapíše první čisté konto reprezentaci, to by se ale nesměl 19 vteřin před koncem zápasu trefit po chybě obrany Linus Karlsson. Tím ale upravil jen na 1:2 a Češi tak brali cenné tři body.

Finsko: Tuohimaa (Olkinuora) – Ohtamaa, Pokka, Lehtonen, Hietanen, Vatanen (A), M. Seppälä, Saarijärvi – Mäenalanen, Björninen, Anttila (A) – Nenonen, Aaltonen, Friman – Palmu, Filppula (C), Armia – Erholtz, Sallinen, Lammikko – Nurmi.
    Trenér: Jukka Jalonen

Česko: Vejmelka (Langhamer) – Šimek, Hronek, D. Musil, Kundrátek, Sklenička, Krejčík, Jordán, Ščotka (A) – Červenka (C), Krejčí (A), Blümel – Smejkal, Hertl, Vrána – Simon, Špaček, Stránský – Flek, Černoch, Zohorna.
    Trenér: Kari Jalonen

Rozhodčí: Harnebring, Eriksson – Lundgren, Jonsson.

Finsko: Olkinuora (Tuohimaa) – Ohtamaa, Pokka, Lehtonen, Hietanen, Vatanen (A), M. Seppälä, Saarijärvi, Friman – Mäenalanen, Björninen, Anttila (A) – Nenonen, Aaltonen, Palmu – Filppula (C), Armia, Sallinen – Lammikko, Nurmi, Ojamäki.

00:01

00:23
    Hronek jako první prověřil finského gólmana střelou z vrcholku kruhu, lehký zákrok pro Olkinuoru.

00:47
    Finská zteč skončila nepřesnou přihrávku a dopředu jdou opět Češi.

01:17
    Špaček dostal přihrávku zpoza brány na volej, puk ale při nápřahu minul a následně upadl.

01:52
    Joel Armia se dral do zakončení, byl ale nepřesný.

02:19
    Šcotka byl tvrdě odstaven od puku, ale Češi pásmo udrželi.

02:44
    Finové pod tlakem odhazují kotouč.

03:09
    Blümel nabízel na středu útočné třetiny puk Červenkovi, ten ho ale nedokázal zpracovat.

03:30
    Při signalizovaném trestu jeden z Finů těsně minul prázdnou klec Vejmelky!

03:31
    Vyloučení v týmu Česko:
    David Krejčí – 2 min., hákování.

04:06
    Střela jednoho z Finů od modré šla jen do bloku.

04:35
    Češi úspěšně vyhodili puk a ještě zdržovali v útočném pásmu.

05:09
    Obranná čtveřice dobře blokuje střely.

05:30
    Hertl vyrazil do brejku, který ale střelou nezakončil.

05:31
    Česko v plném počtu.

06:22
    Po přežitém oslabení jsou čeští hráči opět aktivní v útoku.

06:46
    Aaltonenova střela byla před Vejmelkou sražena do rohu.

07:12
    Finové hodně odhazují puky.

07:37
    Nurmi z ostrého úhlu pálil bez přípravy, kotouč jen proletěl brankovištěm.

08:07
    Nepřesná přihrávka Blümela skončila na finské hokejce, ti ale prozatím nechodí do útoku.

09:16
    Nebezpečná přihrávka Finů málem překvapila Vejmelku.

09:48
    Jakub Krejčík – 2 min., zdržování hry / vystřelení nebo vyhození puku mimo hrací plochu.

10:07
    Tvrdou střelu Aaltonena z kruhu drží Vejmelka na ledě u levé tyče.

10:48
    Zadovka Palmua na Lehtonena připravila Finovi prostor k ráně z voleje. Mimo.

11:13
    Krátký brejk Čechů nic nevytvořil.

11:49
    Česko přečkalo i další oslabení.

11:55
    A Jakub Krejčík se hned zapojil do hry a vytvořil tak přečíslení 2 na 1! Nedokázal ale procpat puk přes bránicí hokejku.

12:35
    Saku Mäenalanen s dobrou střelou trefil české brusle.

13:12
    Matěj Stránský prohrál souboj o puk a Finové mohli vyrazit do útoku.

13:33
    České přečíslení 3 na 2 bylo příliš pomalé.

13:59
    Skleničkova přihrávka z otočky byla moc prudká.

14:13
    David Sklenička se následně dostal ke střele mimo.

14:25
    Karel Vejmelka musel řešit další nebezpečnou akci Finů, kteří byli v brankovišti velmi dotěrní.

15:00
    Zohorna šikovně píchl do puku před finským hráčem a vyhnal tak Suömi do střední třetiny.

15:44
    Vránova střela nad pravé rameno gólmana Finů nepřekvapila.

16:18
    Hertl si zpoza branky vybral na přihrávku Hronka, který ale měl malý střelecký prostor.

16:43
    Pěkný závar před finskou brankou. Hertl ale dorážku nedokázal dobře zformovat.

17:26
    Roman Červenka vyboxoval puk na finskou střídačku a v Avicii aréně se bude pokračovat po komerční přestávce.

18:20
    První přesilovka i pro Čechy. Za seknutí Stránského si jde sednout Petrus Palmu.

19:55
    A nepřesná přihrávka tuhle třetinu uzavře.

20:00

V první třetině tak branka nepadla, což se ale od tohoto zápasu očekává. Bude to dnes převážně ukázka kvalitních obran. Češi ale každopádně i přes dvě oslabení měli ze hry více. Pokračovat budeme ve 12:48.

20:43
    Blümel neuspěl se střelou nad vyrážečku.

21:02
    Tečovaná střela Kundrátka se zastavila na hranici finského brankoviště. Blümel se k dorážce pak nedostal.

21:31
    Finové hráli v šesti, ale vůbec se jim to nelíbí. Trest odpyká Petrus Palmu.

21:56
    Hertl mohl dorážet do prázdné brány a Jussi Olkinuora by o tom pravděpodobně ani nevěděl. Český útočník byl ale pozdržen u mantinelu.

22:50
    Smejkal ani Špaček nedokázali poslat puk na branku. Finská obrana je velmi komplaktní.

23:15
    Stránský nevyzrál na gólmana.

23:32

23:56
    Jussi Olkinuora špatně rozehrál, čehož využil Zohorna. Nakonec ale finský brankář svou minelu napravil přesným zákrokem.

24:44
    Šimek vystřelil jen do beka.

24:55
    Osamocený Krejčí před brankou zkoušel ještě získat puk, ani on ale neměl štěstí.

25:24
    Hertl taktéž pálil mimo.

25:41
    Vrána s Hertlem jsou dnes velmi aktivní. Posila z NHL ale trefila jen gólmana.

26:15
    Tvrdá rána Armiana jen orazítkovala zadní mantinel.

26:51
    Saku Mäenalanen zkusil štěstí od modré.

27:15
    Chybu české obrany se snažil využít Saku Mäenalanen, Černoch se mu ale položil do přihrávky a zvedl jí.

28:31
    A znovu čeští hráči namazali puk Finům. Ti si ale na středové čáře nerozuměli.

28:52
    David Krejčí vypálil jedovatou ránu, která Olkinuorovi div nevykloubila rameno, jak daleko dozadu ruka s lapačkou šla.

29:14
    Smejkal s Vránou využili finskou chybu k brejku do přečíslení. Vrána ale nakonec nevystřelil.

29:55
    Jussi Olkinuora nadvakrát zastavil puk před Simonem. Ten nejprve trefil finskému muži s maskou pravý beton, následně se hnal k dorážce.

30:25
    Simon ukázal velkou bojovnost a v rohu doslova vyšermoval puk.

31:08
    Ščotka si obhodil dva Finy a zadovkou hledal Fleka. K tomu kotouč už nedošel.

32:22
    Hronek se Šimkem založí další útok zpoza brány.

32:46
    Blümel šikovně zachytil puk, nikdo z Čechů se ale ke střele nedostal.

33:14
    Smejkal udržel kotouč a snažil se ho doslova protlačit pod Olkinuorou. Ten měl všechna místa dobře uzavřená.

33:30
    Kundrátek neudržel útočnou třetinu a Finové ho přišpendlili v půlkruhu pro rozhodčí.

33:58
    Jeden z čárových se připletl do cesty rozjetému Vránovi, který tak musel zaseknout.

34:22
    Po dalším ataku českého týmu končí puk v ochranné síti. Češi jsou stále velmi aktivnější něž Finové.

35:20
    Finové se ne a ne postavit ke střelbě.

35:36
    Sklenička jim pak útok zablokoval.

35:50
    Vejmelka skvěle nadvakrát udržel kotouč před sebou, a to i s přesunem od tyčky k tyčce.

36:31
    Zohorna se natlačil na Olkinuoru. Finský brankář zůstal ledově klidný a puk má v lapačce.

36:37
    Česko právě vstřelilo branku!
    Češi se konečně prosazují! Po střele Šimka, kterou vyrazil gólman lapačkou vznikla v brankovišti změť ležících těl a MATĚJ BLÜMEL dostal puk do prázdné brány! Asistence: Roman Červenka a Radim Šimek.
    36:37 Matěj BLÜMEL - 0:1

37:06
    A je tu rychlá druhá branka! Tomáš Hertl našel zpoza branky JIŘÍHO SMEJKALA, který vymetl prostor nad Olkinuorovo ramenem! Asistence: Tomáš Hertl.
    37:06 Jiří SMEJKAL - 0:2

38:28
    Flek jen protečoval kotouč okolo branky.

39:01

39:38
    Finové drží hru po pravici Vejmelky.

39:52
    Pokka před brankou nedostal puk a druhá třetina končí.

40:00

Viděli jsme tak dva slepené české góly. První branku vícero novinářů zde v hale připisují spíše Matěji Blümelovi, nicméně sudí zatím jako autora uvedli Romana Červenku. O 31 vteřin později se pak prosadil Jiří Smejkal, který zužitkoval přihrávku na volej od Tomáše Hertla. Třetí třetina začne ve 13:38.

Střely na branku: 5:12.

Během přestávky český národní tým zkontroloval záznamy a rozklíčoval kontroverzi ohledně autora první branky. Správným autorem je Matěj Blümel, který se ve stejný moment potkal u puku s hokejkou Romana Červenky. Kapitán výběru puk trefil jako první, ovšem kotouč následně líznul Blümelovi hokejku. My se nicméně musíme držet oficiálních statistik, které stále uvádí jako autora Červenku.

Vše je připraveno na třetí třetinu!

40:01

40:20
    Krječího formace jen nahodila kotouč do pásma.

40:42
    Po českém ataku skončil Jussi Olkinuora uvnitř branky, nikdo v červeném ale rozhození nevyužil.

41:50
    Finové vyrazili dopředu, nedostali se ale vůbec od mantinelu.

43:13
    Juho Lammikko hledal někoho před Vejmelkou. Tam ale byli jen čeští hráči.

43:44
    Atte Ohtamaa tak bude muset začít od své klece.

43:54
    Matěj Blümel ale vrátil hru na finskou část a zařídil Olkinuorovi další zákrok lapačkou.

44:15
    Česká pětka rychle rotuje na svých pozicích. Střela z toho ale nevzešla.

45:01
    Krejčího střelu zastavil gólman mezi nohami.

46:00
    Saku Mäenalanen a následně Markus Nurmi vyzkoušeli Vejmelku. Český gólman stále drtží nulu.

46:39
    Tvrdá dělovka od modré skončila v ochranné síti za českou brankou.

46:47
    Kotouč nebezpečně cestoval českým brankovištěm, než ho defenzíva odpálila.

47:13
    Hronkovi puk při nápřahu utekl.

48:31
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Česko ani dnes nebude mít čisté konto! Do samostatného úniku se totiž dostal PETRUS PALMU, rozpohyboval si Vejmelku a následně kličkou zakončoval do prázdné klece! Asistence: Joel Armia.
    48:31 Petrus PALMU - 1:2

49:16
    A Finové jsou opět nebezpeční u české branky! Z ostrého úhlu ale trefili jen boční síť.

50:25
    Finsko konečně začíná ožívat a podnikají jeden výpad za druhým. Přečíslení 3 na 2 ale Karel Vejmelka zastavil.

51:16
    Souboj před českou brankou nakonec vyřešil opět Vejmelka, který odpálil odražený puk ve vzduchu vyrážečkou.

52:11
    Krejčíkovu ránu od modré dorážel ještě Špaček. Jussi Olkinuora byl hodně vysunutý, ale nějakým záhadným způsobem se kotouč od něho odrazil mimo brankoviště.

52:58
    Finové si na útočné modré neporozuměli, ztratili třetinu a ještě jim málem David Sklenička kotouč uzmul.

53:48
    Vejmelka vyrazil Sallinenův pokus zblízka.

54:10
    Červenka na druhé straně hledal Blümela, puk ale uprostřed sebral Jussi Olkinuora.

54:51
    Marko Anttila dorážel před Vejmelkou střelu od modré do protipohybu gólmana. Ten měl problém se roztáhnout, Fin ale stejně nebyl přesný.

55:50
    Stránský opět šikovně objel několik Finů, až mu kotouč vypíchl čepelí padající Lehtonen.

56:23
    Jiří černoch byl úplně volný před finskou bránou, netrefil ovšem přihrávku.

57:29
    Finové neudrželi útočnou třetinu. Čas se jim začíná krátit.

58:00
    Jussi Olkinuora už pokukuje po své střídačce.

58:20
    A už na ní sprintuje!

58:34
    Hraje se mezitím celou dobu v české třetině, ovšem obrana dobře funguje.

58:48
    Jere Sallinen si chtěl ještě něco vyřizovat se Špačkem, zřejmě úder do obličeje. Je to ale on, kdo usedá na trestnou lavici za sekání a Jussi Olkinuora tak bude muset zpět do brány.

58:48
    Oddechový čas pro tým Finska.

59:06
    Zřejmě David Krejčí teď pohrdnul neskutečnou gólovkou! Měl Olkinuortu vytaženého a byl by to jednoduchý gól, olomoucký hráč ale nevystřelil.

59:40
    Nicméně Češi přesilovku využívají! Finové znovu risknuli hru bez brankáře a DAVID KREJČÍ si nakonec připisuje branku, byť do prázdné sítě! Bez asistence.
    59:40 David KREJČÍ - 1:3

Český výběr tak ovládl ve Stockholmu i druhý zápas a jde si za dalším vítězným turnajem v sérii EHT. Zítra je ještě budou čekat Švýcaři a následně rychlý přesun na letiště a dva dny volna v Praze před odletem do Finska na MS. Onlajn bude pro vás připraven i z druhého dnešního zápasu mezi Švédskem a Švýcarskem, který začne v 16:00. Do té doby, hezký den!

Nejlepší hráči utkání:
    Česko: Jiří Smejkal
    Finsko: Saku Mäenalanen (14:13:28)

Marek Baloun

Branky a nahrávky: 49. Palmu (Armia) – 37. Blümel (Červenka, Šimek), 38. Smejkal (Hertl), 60. Krejčí

Rozhodčí: Harnebring, Eriksson – Lundgren, Jonsson