Česko – Belgie 65:42 (kon.)
Česko
65:42 (16:4, 35:19, 54:34)
Belgie
Úterý 12.07.2022, 15:15 • Novomatic Arèna II, Šoproň • ME do 20 let - ženy • Osmifinále

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:15.

Vítám tu všechny basketbalové příznivce! České reprezentantky čeká na Mistrovství Evropy do 20 let už osmifinále. V něm se utkají s Belgičankami. Mladé Lvice si zatím vedou v Šoproni výborně, když postoupily z prvního místa tabulky své skupiny bez ztráty kytičky. Hráčky Belgie naopak ve skupinové fázi všechny tři duely prohrály.

Belgičanky sehrály na šampionátu tři zápasy a ve všech třech případech prohrály. Postupně podlehly 60:67 Finsku, 61:81 Švédkám a 35:67 Italkám. Nejlepší střelkyní týmu v dosavadním průběhu turnaje je Axelle Van Eupenová s průměrem 9,3 bodů na utkání.

Tato generace českých basketbalistek ukazuje, že 6. místo na loňském MS do 19 let nebylo náhodné. Skupinovou fází EURA tak svěřenkyně trenérky Romany Ptáčkové projely jako nůž máslem. Slabé soupeřky přitom neměly. Na úvod zdolaly ambiciózní domácí Maďarky 63:50. Poté přehrály 59:54 i silnou Francii a nakonec vysoko zvítězily nad Nizozemkami – 78:48. Mezi klíčové hráčky týmu patří rozehrávačka Kateřina Zeithammerová, nejlepší střelkyně Valentýna Kadlecová (ve skupině v průměru 11 bodů na utkání), či výborně doskakující Julia Vydrová (9 doskoků na utkání).

Česko: Kadlecová, Malíková, Pokorná, Vydrová, Zeithammerová, Brejchová, Ceralová, Fučíková, Hibalová, Paurová, Vejvodová, Vlčková.
    Trenér: Romana Ptáčková

Belgie: Desplenterová, Van Gilsová, Billiaertová, Ndiribeová, De Vooghtová, Cambioliová, Vloeberghsová, Jasinská, Kapengaová, Ndabukiyeová Radjabuová, Van Eupenová, Vandewattyneová.
    Trenér: Aurelien Garraux.

00:01
    Utkání právě začalo. (0:0)

00:16
    Úvodní nájezd Dominiky Paurové skončil jen na obroučce. (0:0)

00:43
    Paurová tentokrát nahrála Kadlecové, která netrefila tříbodovou střelu. (0:0)

00:54
    Teď už jsou tu první české body, které zaznamenala Dominika Paurová. (2:0)

01:38
    Další dva body zaznamenala Kateřina Zeithammerová. (4:0)

01:55
    První belgické body zaznamenala Axelle Van Eupenová. (4:2)

02:21
    O vyrovnání se postarala opět Van Eupenová. (4:4)

03:03
    Petra Malíková se přes belgickou obranu v nájezdu neprosadila. (4:4)

03:16
    První trojku zápasu dává Valentýna Kadlecová! (7:4)

03:32
    Na straně Belgie nedokázala odpovědět střelou z dálky Van Eupenová. Navíc faul Belgičanek při snaze doskočit. (7:4)

04:04
    Ndiribeové byly odpískány kroky. Rozehrávají Lvice. (7:4)

04:34
    Právě Ndiribeová to nepřesně zkoušela za tři body. Trefila obroučku. (7:4)

04:45
    Kapengaová výtečně zablokovala najíždějící Zeithammerovou. Poté však přišel faul, po němž budou Češky rozehrávat z podkoše. (7:4)

04:50
    Zeithammerová rozehrála na Kadlecovou, která se uvolnila a přidala dva body. (9:4)

05:38
    Martina Pokorná v obraně skvěle! Dokázala zablokovat střelu Van Eupenové. (9:4)

06:12
    Nepřesná střela De Vooghtové z tříbodové vzdálenosti. (9:4)

07:13
    Belgičanky střílejí především z větších vzdáleností. A střely jim tam zatím nepadají. (9:4)

07:33
    Dominika Paurová zaznamenala koš s faulem! Následuje tedy šestka. (11:4)

07:33
    Paurová proměnila a zvýšila již na osmibodový rozdíl! (12:4)

08:06
    Tentokrát byla Paurová při snaze najet do koše dobře zablokována. (12:4)

08:18
    Zeithammerová neproměnila tříbodovou střelu, ovšem po útočném doskoku Paurové se prosazuje Petra Melíková. Desetibodový rozdíl! (14:4)

08:38
    Po dvoubodové střele Dominiky Paurové si berou Belgičanky oddechový čas. (16:4)

09:02
    Kvalitní česká obrana dostala soupeřky pod časový press. Van Gilsová střílela s klaksonem nepřesně. (16:4)

09:32
    Ndabukiyeové Radjabuové odpískány kroky. Rozehrávají české Lvice. (16:4)

10:00
    V samém závěru první čtvrtiny ještě přišla krátká střela Van Gilsové. (16:4)

10:00
    První čtvrtina skončila. (16:4)

První čtvrtina byla z české strany kvalitní zejména po defenzivní stránce. V útoku bezradné Belgičanky dokázaly nastřílet jen čtyři body a to znamená, že Lvice vedou o 12 bodů. Utkání tedy rozehrály velmi dobře.

10:01
    Začala druhá čtvrtina. (16:4)

10:15
    Eliška Brejchová vystihla pod vlastním košem přihrávku soupeřek. S míčem pak vyběhla dopředu a zaznamenala dva body. (18:4)

10:47
    Koš s faulem pro Valentýnu Kadlecovou. Skvělá práce! (20:4)

10:47
    Navíc proměněná šestka. Zatím jednoznačné osmifinále. Snad to takto vydrží. (21:4)

11:12
    Češky se v útoku dostaly pod časový tlak. Brejchová už střílela s klaksonem velmi nepřesně. (21:4)

11:32
    Brejchová faulovala pronikající Kapengaovou. Ve druhé čtvrtině mají Češky už tři fauly. (21:4)

11:47
    Už čtyři. Útočný faul byl odpískán Vydrové. (21:4)

12:06
    Van Eupenová přidává po hodně dlouhé době body na belgické konto. České trenérce Ptáčkové se nelíbí, co její hráčky v posledních desítkách sekund předváděly a tak si vzala time-out. (21:6)

12:27
    Pěknou akci zakončovala Valentýna Kadlecová. Ta využila nahrávku Fučíkové pod koš. (23:6)

12:36
    Kateřina Zeithammerová zase o dva body navýšila vedení Lvic. (25:6)

13:22
    Kadlecová netrefila střelu z tříbodové distance. (25:6)

13:48
    Zeithammerová našla Petru Malíkovou, která měla v modrém území dost času na střelu. Ta byla přesná. (27:6)

14:08
    Emma Ndiribeová snižuje dvoubodovou střelou. (27:8)

14:28
    Další koš dává Petra Malíková. Češky vedou o 21 bodů. (29:8)

14:36
    Belgičanky střílely po faulu malíkové šestky. Emma Ndiribeová proměnila druhou. (29:9)

14:58
    Petra Malíková přidává další dva body. To je téměř exhibice českého výběru! (31:9)

15:57
    Kapengaová neproměnila nájezd. Kadlecová doskočila pro náš tým. (31:9)

16:30
    Fučíková nedala tříbodovou střelu. Na druhé straně pak zaznamenala vůbec první trojku Belgie Tesse Kapengaová. (31:12)

16:50
    Emma Ndiribeová hezky projela pod koš a přidává na belgickou stranu další dva bodíky. Trenérka Ptáčková nechce ponechat nic náhodě a raději bere oddechový čas. (31:14)

17:05
    Střela Paurové vyskákala z koše. Škoda. (31:14)

17:31
    Belgičanky nestačily vystřelit ve 24 sekundovém limitu. O míč tedy přišly. (31:14)

17:51
    Van Eupenová doskočila po nepřesné střele své spoluhráčky a dopravila míč do koše. (31:16)

17:59
    Pro trestné hody si došla Paurová. Faulovala právě Van Eupenová. (31:16)

17:59
    Paurová proměnila alespoň druhou šestku. (32:16)

18:17
    Malíková zablokovala střelu Kapengaové. Česká obrana funguje velmi dobře. (32:16)

18:30
    Trošku ale odešel útok. Desplenterová koriguje trojkou! (32:19)

19:11
    Další šestky házela Dominika Paurová. Opět proměnila druhou z nich. (33:19)

19:56
    Češky čekaly se zakončením téměř až na konec limitu pro útok. Pak se střelou z výskoku prosadila Dominika Paurová! Belgičanky už nebudou mít čas něco vymyslet. (35:19)

20:00
    Druhá čtvrtina skončila. (35:19)

Po prvním poločase osmifinálového utkání vedou Češky nad Belgičankami 35:19. To je nadějné, ovšem už to bylo i ještě veselejší. V průběhu druhé čtvrtiny vedly svěřenkyně Romany Ptáčkové až o 22 bodů – konkrétně 31:9. Soupeřky pak dokázaly toto skóre do pauzy korigovat. I z psychologického hlediska tak byl jistě hodně důležitý koš Dominiky Paurové těsně před koncem druhé čtvrtiny.

Právě Paurová je s 11 body zatím nejlepší střelkyní utkání. S 10 body ji sekunduje Valentýna Kadlecová.

Dominika Paurová s Valentýnou Kadlecovou si vedou skvěle také na doskocích. Paurová dnes doskočila už šest míčů, z toho čtyři v obraně. Kadlecová jen o jeden méně.

20:01
    Začala třetí čtvrtina. (35:19)

20:31
    Belgičanky se určitě ještě nevzdají. Na úvod druhého poločasu proměnila nájezd Kapengaová. (35:21)

21:00
    Na trefu Zeithammerové odpověděla rovnou trojkou Sanne Desplenterová. No... (37:24)

21:22
    Trojku v důležitý okamžik dala také Valentýna Kadlecová. Tohle je potřeba, není záhodno nechat Belgii nadále snižovat. (40:24)

22:20
    Petra Malíková střílela šestky. Proměnila druhou. (41:24)

22:50
    Tesse Kapengaová zaznamenala dvoubodový koš. (41:26)

23:44
    Další dva body pro Kapengaovou. 13 bodový rozdíl. (41:28)

24:10
    Oddechový čas pro českou lavičku. (41:28)

24:26
    Fučíková faulovala najíždějící Ndiribeovou, která jde na trestné hody. (41:28)

24:27
    A proměnila oba. (41:30)

24:42
    Na šestky půjde nyní také Kateřina Zeithammerová. Provinila se Van Eupenová. (41:30)

24:42
    Kateřina proměnila druhou z nich. (42:30)

24:54
    Úspěšná dvoubodová střela Petry Malíkové. (44:30)

25:17
    Škoda nájezdu Dominiky Paurové, který skončil na obroučce. (44:30)

25:49
    Zeithammerová krásně našla pod košem Malíkovou, která z dobré pozice nedala. (44:30)

25:54
    Košem neskončila také střela Hibalové z tříbodové distance. (44:30)

25:57
    Asha Ndabukiyeová Radjabuová proměnila dvě šestky, které vybojovala na obranném doskoku. Češky už totiž nemají bonusové fauly. (44:32)

26:20
    Další dvě proměněné šestky. Házela Valentine Cambioliová. (44:34)

26:47
    Vydrová skvěle ubránila najíždějící Van Gilsovou! (44:34)

27:19
    Výborná česká obrana! Po vystižené přihrávce pod koš přišel rychlý kontr zakončený Eliškou Brejchovou. (46:34)

27:54
    Dominika Paurová faulována. V tomto případě to bude bez trestných hodů. (46:34)

28:15
    Jesika Hibalová dala koš s faulem! (48:34)

28:21
    Šestku sice Hibalová neproměnila, ale to bylo nakonec lepší. Paurová doskočila a Julia Vydrová po její přihrávce zaznamenala dva body! (50:34)

28:59
    Valentýna Kadlecová se prosazuje po nájezdu do koše a Češky zase získávají klidnější náskok. (52:34)

29:30
    Ten je po koši Julie Vydrové už dvacetibodový! (54:34)

30:00
    Třetí čtvrtina skončila. (54:34)

Češky ve třetí čtvrtině přestály belgický nástup, kterým soupeřky snížily až na rozdíl deseti bodů. V závěru této hrací části Lvice zase navýšily své vedení, které Vydrová svým košem zaokrouhlila na dvacetibodové. To už by mělo před závěrečnou čtvrtinou poskytnout dostatečný klid.

30:01
    Začala čtvrtá čtvrtina. (54:34)

30:27
    Kateřina Zeithammerová zvýšila po hezkém nájezdu. (56:34)

30:57
    Krátká střela De Vooghtové, po níž se dostávají k míči Lvice. (56:34)

31:38
    Belgičanky nestačily zakončit akci střelou ve 24 sekundovém limitu, což znamená ztrátu míče. Reakcí je oddechový čas jejich trenéra. (56:34)

31:54
    Po nepřesné střele Fučíkové doskočila Martina Pokorná, která se pod košem nemýlila. (58:34)

32:26
    Malíková dodriblovala do dvoubodového území. Svou střelu neproměnila. (58:34)

32:41
    Van Eupenová snižuje. (58:36)

33:00
    Tereza Fučíková přidává dva body na stranu Lvic. (60:36)

33:37
    Belgičanky se dostaly do rychlého kontru, který zakončila Axelle Van Eupenová. (60:38)

33:59
    Další dva body pro Moniku Fučíkovou. (62:38)

34:20
    Nejlepší belgická střelkyně Van Eupenová koriguje na 22bodový rozdíl. (62:40)

34:44
    |Trestné hody pro Malíkovou, kterou faulovala Ndiribeová. (62:40)

34:45
    Petra proměnila první pokus, druhý už ne. (63:40)

35:05
    Dominika Paurová to zkusila ze střední dvoubodové vzdálenosti. Koš nedala. (63:40)

35:16
    Na belgické straně boduje opět Axelle Van Eupenová. Ještě time-out pro Česko. (63:42)

36:40
    Několik nepřesných střel na obou stranách. Skóre se tak nemění. (63:42)

37:35
    Střela Julie Vydrové v koši také neskončila. (63:42)

38:04
    Vloeberghsová to zkoušela za tři, netrefila. (63:42)

38:34
    Češky to překombinovaly. Střela nepřišla v limitu pro útok. (63:42)

39:04
    Skóre se už téměř čtyři minuty neměnilo. To je v basketbale dosti neobvyklé. (63:42)

39:28
    Tak konečně. Poprvé v zápase se prosadila Lucie Ceralová. (65:42)

Konec zápasu. (65:42)

České basketbalistky poráží Belgii 65:42 a postupují do čtvrtfinále ME do 20 let! Lvice si vytvořily zajímavý náskok už v první čtvrtině, kterou vyhrály 16:4 a v průběhu druhé části vedly dokonce až o 22 bodů. Belgičankám se později podařilo korigovat až na desetibodový rozdíl, ovšem závěr třetí čtvrtiny patřil Češkám, které navýšily stav na 54:34. V závěrečné hrací periodě už svěřenkyně trenérky Ptáčkové duel v poklidu kontrolovaly.

Nejvíce bodů:
    Valentýna Kadlecová 15 – Axelle Van Eupenová 16

Nejvíce asistencí:
    Kateřina Zeithammerová 4 – Emma Ndiribeová 6

Nejvíce doskoků:
    Dominika Paurová 10 – Emma Ndiribeová 9

Děkuji za pozornost a u dalších přenosů se někdy těším zase na počtenou!

Čtvrtfinále čeká mladé Češky už ve středu odpoledne, jejich soupeřkami budou Polky. (16:54:02)