USA – Německo 8:1 (kon.) | Kanada – Švýcarsko 14:0 (kon.) | Slovensko – Švédsko 1:4 (kon.)
USA – Finsko 1:4 (kon.)
USA
1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Finsko
Pondělí 01.08.2022, 23:00Hlinka Gretzky Cup • Skupina B

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 23:00.

Zdravím všechny fanynky a fanoušky mládežnického hokeje. V tomto zápase Hlinka Gretzky Cupu proti sobě nastoupí Finsko a USA.

Oba týmy mají za sebou úvodní zápas turnaje. Finsko sehrálo dramatický zápas s Českem, kterému nakonec podlehlo 3:4 v nájezdech. Německo hrálo úvodní zápas proti Německu. Německo prohrálo 1:8. V tomto zápase se utkají týmy, které svůj úvodní zápas prohrály.

V této skupině je kromě USA a Finska ještě Česko a Německo.

Sestava Finska z prvního zápasu
    Rimpinen (Vinni) – Pieniniemi, Muhonen, K. Kangas, Junkkari, Kiviharju, Väisänen, Kiukas – Nurmi, Hynninen, Kiiskinen – Järventie, Alasiurua, Eliseev – Saarelainen, Kumpulainen, Halttunen – O. Lind, Leppä, Pohjalainen – Ylitalo.

Sestava USA z prvního zápasu

Utkání brzy začne.

USA: Vachon (Slukynsky) – Strathmann, St. Louis, Sharp, Kinsman, Gramer, McCarthy, Hagens – Adams, Terrance, Musty – Whitelaw, Smith, Lacroix – Erdman, Brown, Connor – McDonough, Burchill, Kuzma – Pierson.

Finsko: Vinni (Vali) – Pieniniemi, Muhonen, Kiviharju, Junkkari, K. Kangas, Väisänen, Kiukas – Nurmi, Hynninen, Kiiskinen – Järventie, Alasiurua, Uronen – Saarelainen, Kumpulainen, Halttunen – O. Lind, Leppä, Pohjalainen – Eliseev.

00:01

00:15
    Utkání začalo, Andrew Strathmann pálil od modré čáry, ale jeho rána byla před brankou zblokovaná.

00:46
    Američané začali aktivně, vypracovali si další zajímavou šanci, ale prosadit se nedokázali.

01:07
    Vyloučení v týmu Finsko:
    Kasper Halttunen – 2 min., hákování.

01:15
    William Whitelaw se dostal v přesilovce ke střele, ale jeho rána končí na mantinelu za brankou.

01:31
    Andrew Strathmann vypálil z dobré pozice mezi kruhy, jeho dobrou ránu kryje do rukavice Eemil Vinni. Vhazovat se bude před jeho brankou.

02:13
    Američané hrají v úvodu zápasu hodně dobře, v přesilovce jsou aktivní, ale nedaří se jim stabilněji se usadit v pásmu.

02:34
    Quentin Musty přenechal spoluhráčům, Carey Terrance dostal hru do útočného pásma, to už z přesilovky moc nezbývá.

02:53
    Spojené státy právě vstřelily branku!
    Američané jdou zaslouženě do vedení, po výborné přihrávce se prosazuje rychlou střelou z kruhu do horní části branky QUENTIN MUSTY. To byla nechytatelná rána. Asistence: Lucas St. Louis a Gavin McCarthy.
    02:53 Quentin MUSTY - 1:0

03:29
    Domácí vedou na střely 5:0, Finsko na svou příležitost zatím čeká.

04:33
    Finsko nyní nedokázalo udržet útočné pásmo, Tom Leppä o kotouč na modré čáře přišel. Hrát tak mohou domácí.

05:02
    Carey Terrance to zkoušel individuálně, propracoval se do střelecké pozice, ale jeho ránu na vzdálenější tyč kryje brankář.

05:26
    Ve středním pásmu jsou američtí hokejisté výrazně aktivnější, snadněji se dostávají do zakončení a příležitostí.

06:20
    Kasper Halttunen se nadvakrát dostal do střelecké pozice, a tak musel proti zakončení z dobré pozice zasahovat domácí brankář. První zákrok pro amerického brankáře.

06:47
    Calvin Vachon kryje kotouč, bude se vhazovat před jeho brankou. Komerční přestávka.

07:00
    Po krátké přestávce pokračuje zápas dál, Američané vedou zaslouženě, střelecky mají převahu 5:2.

07:45
    Michael Burchill se mihl před brankou v zajímavé šanci, ale poskakující kotouč nedokázal trefit podle svých představ.

08:05
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Máme vyrovnáno. Rychle se Finsko dostalo do útočného pásma. Následně Arttu Alasiurua poslal puk na druhou stranu, kde byl EMIL JÄRVENTIE. Ten chvilku počkal na pohyb brankáře, a pak ke druhé tyči dokázal zakončit. Asistence: Arttu Alasiurua a Tuomas Uronen.
    08:05 Emil JÄRVENTIE - 1:1

09:36
    Sledujeme rychlý hokej, finská rána od modré čáry byla zblokovaná obránci. Následnou rychlou americkou protiakci zastavil ofsajd.

10:23
    5:3, tak vypadá aktuálně statistika střel na branku. Americká hra se po úvodním tlaku poněkud uklidnila a už není tak důrazná.

11:03
    Calvin Vachon si během krátké chvíle musel připsat dva dobré zákroky, dokázal si poradit se střelami soupeře z mezikruží a od mantinelu.

11:34
    Lucas St. Louis pálil od modré čáry, Charlie Kinsman tečoval před brankou a puk končí jen o malý kousek vedle. To nebyl vůbec špatný pokus.

12:50
    Hraje se spíše ve středním pásmu, mnoho šancí momentálně k vidění není.

13:22
    Vyloučení v týmu USA:
    Quentin Musty – 2 min., podrážení.

13:35
    Finsko hraje přesilovku, brankář musel zasahovat, následně byl puk vyhozený obránci.

14:03
    Američané mají puk pod kontrolou, Joe Gramer jej následně dokázal poslat přes všechny čáry.

14:25
    Polovina přesilovky je pryč, finský tým zatím na nějakou výraznější šanci čeká. Jeho soupeř v početní nevýhodě hraje zodpovědně.

14:57
    Jesse Kiiskinen byl v dobré střelecké pozici, ale jeho akci zastavila nepřesná přihrávka od spoluhráče. K zakončení se nedostal.

15:22
    Američané hrají v plném počtu, Finsko na branku nevystřelilo.

15:57
    Lucas St. Louis – 2 min., podrážení.

16:09
    Přesilovku hrají hokejisté Finska, usadili se v útočném pásmu.

16:30
    Američané následně vyhodili do středního pásma, kde se pokouší ušetřit cenné vteřinky.

17:00
    Tým vedený jako hostující se nemůže v početní výhodě stabilněji dostat do útočného pásma. Finsko má velké problémy s přechodem neutrální zóny.

17:30
    Američané vyhazují a, a tak mohl Michael Burchill atakovat soupeře při rozehrávce. Emil Pieniniemi situaci zvládl.

17:57
    Calvin Vachon si se střelou z bezprostřední blízkosti poradil, jediná finská střela v přesilovce přišla až v samém závěru.

18:25
    V poklidném tempu se úvodní třetina tohoto zápasu dohrává.

19:00
    Oznámena byla poslední minuta hry v první třetině, více ze hry má nyní tým v bílém, tedy Američané.

19:14
    Quentin Musty to zkoušel individuálně, ale neměl potřebnou podporu od spoluhráčů. Joe Gramer následně přišel o puk.

19:30
    Quentin Musty – 2 min., sekání.

Arttu Alasiurua – 2 min., nesportovní chování.

20:00
    Gavin McCarthy – 2 min., nedovolené bránění.

20:00

Po první třetině platí vyrovnaný stav. Jako první se prosadil tým USA, ale Finsko dokázalo trpělivou hrou vyrovnat. Dvacet minut hry je pryč a zde v Red Deeru platí stav 1:1.

20:01

20:05
    Finsko hraje přesilovku čtyři na tři.

20:20
    Američtí hráči se rychle zmocnili kotouče a dokázali bleskově vyhodit přes všechny čáry.

20:50
    Aron Kiviharju připravil pozici pro spoluhráče, rána z první končí vedle branky. Calvin Vachon zasahovat nemusel.

21:08
    Další rána končí nad brankou.

21:17
    Kasper Halttunen z mezikruží poslal kotouč těsně vedle branky. Následně už Emil Järventie pálil lépe, ale trefil jen brankáře.

21:37
    Nyní už sledujeme přesilovku klasickou v podání Finska.

22:00
    Vyloučený hráč se vrací do hry, nyní je to pět na pět.

22:12
    Tanner Adams se dostal do střelecké pozice, ujel obraně, ale nedokázal překonat brankáře soupeře. Eemil Vinni si dokázal poradit s jeho pokusem. Hra je přerušená.

22:12
    I díky přesilovkám je Finsko rázem střelecky aktivnější, v tomto ohledu vede 9:6.

22:50
    Sledujeme souboje především ve středním pásmu, hraje se spíše klidnější pasáž hry.

23:06
    Calvin Vachon nechtěl rozehrávat od své branky, a tak raději podržel kotouč. Bude se vhazovat před jeho brankou.

23:28
    Connor Brown se dostal přes obránce mezi kruhy, rychle si srovnal puk a vypálil. Jeho rána o malý kousek minula cíl.

24:07
    Gavin McCarthy se individuálně dostal přes střední pásmo do útočného, ale vypálit nedokázal.

24:27
    Calvin Vachon si s první střelou poradil, pak pokračoval finský tlak. Jedna rána byla zblokovaná, další také neprošla k brance.

25:00
    Finsko hraje hodně aktivně, Calvin Vachon musí být pozorný, nyní přerušuje hru.

25:10
    Will McDonough prověřil ránou od modré čáry pozornost finského brankáře. Ten sice mohl rozehrávat, ale raději přerušil hru. Bude se vhazovat.

26:50
    A.J. Lacroix měl dobrou šanci, dostal se před branku, ale jeho pokus na poslední chvíli vedle brány dokázal zblokovat finský obránce.

27:12
    Američané nyní diktují tempo hry, mají převahu, tlačí se do zakončení.

27:34
    Finsko se nyní brání s vypětím všech sil, dokázalo vyhodit na zakázané uvolnění.

27:57
    Po klidnější pasáži se rázem prosazuje Finsko, které se dostává do vedení. Po rychlé akci dostal puk do útočného pásma MAXIM ELISEEV. Jeho střela mířila na branku a propadla až do sítě. Vypadalo to nejprve jako přihrávka, ale zakončení bylo přesné. Asistence: Tom Leppä.
    27:57 Maxim ELISEEV - 1:2

28:30
    Arttu Alasiurua – 2 min., nedovolené bránění.

29:02
    Američané hrají přesilovku, usadili se v útočném pásmu. Následně o něj přišli.

29:24
    Finsko se zmocnilo puku a rychle ho vyhodilo.

29:38
    Do hry se dostává videorozhodčí, řeší se kopnutí kotouče do branky.

29:38
    Tom Leppä se dostal při vlastním oslabení do velké šance. Puk po jeho akci zapadl do branky, ale sudí odhalili ve spolupráci s videem, že kotouč do branky dopl. Gól neplatí.
    29:38 Neuznaná branka.

30:01
    Dostáváme se do druhé poloviny hry ve druhé třetině i zápase. Quentin Musty měl dobrou šanci, ale Eemil Vinni se proti jeho střele vytáhl.

30:35
    Calvin Vachon vůbec nevěděl, kde má kotouč, ale ten končí mimo branku. Finsko hraje hodně aktivně a důrazně před brankou soupeře.

31:02
    Komerční přestávka.

31:02
    Lucas St. Louis – 2 min., krosček.

31:10
    Američtí hokejisté se ubránili, a pak dokázali vyhodit kotouč přes všechny čáry.

31:32
    Aron Kiviharju vyslal dobrou ránu, tečoval ještě Emil Järventie. Puk ale brankář Calvin Vachon dokázal vyrazit.

32:00
    Bránící se celek znovu vyhazuje přes všechny čáry.

32:36
    Finsko nehraje přesilovku vůbec špatně, ale na nějakou výraznější šanci před brankou soupeře čeká.

33:02
    Američané jsou v plném počtu.

33:27
    Nyní sledujeme klidnější pasáž hry, zbytečně se nepřerušuje. Střeleckou převahu mají hráči Finska, vedou 17.14.

34:04
    Will McDonough vedl akci svého celku, podél mantinelu si vybruslil do útočného pásma, ale pálil nad.

34:45
    Po komerční přestávce pokračuje zápas dál.

34:56
    Gavin McCarthy – 2 min., hrubost.

35:00
    Další přesilovku si zahrají hokejisté Finska, díky vyhranému buly se usadili v útočném pásmu.

35:19
    Connor Brown při vlastním oslabení dokázal vypálit na branku soupeře, Eemil Vinni musel zasahovat.

35:44
    Krásně to nyní sehrálo Finsko, které po rychlé akci navyšuje své vedení. Dobrou přihrávku dostal TUOMAS URONEN, který využil své rychlosti a dobré pozice a překonal brankáře. Asistence: Emil Järventie a Aron Kiviharju.
    35:44 Tuomas URONEN - 1:3

36:33
    Tanner Adams – 2 min., sekání.

36:45
    Kasper Halttunen měl obrovskou příležitost, jeho rána z kruhu se od tyče odrazila zpět do hry. Američané tuto situaci přečkali.

37:18
    Američané nyní dokázali vyhodit přes všechny čáry. Finsko musí tedy rozehrávat přesilovku od své branky.

38:00
    Aron Kiviharju rozehrává od své branky, mnoho času už jeho tým z přesilovky nemá. Probíhají poslední dvě minuty třetiny. Následně Finsko zahrálo na icing.

38:34
    Vyloučený hráč se vrací do hry.

38:45
    Griffin Erdman se dobře vrátil a dokázal zblokovat střelecký pokus soupeře.

39:01
    Eemil Vinni měl po delší době hodně práce, ale dokázal si poradit se střelou soupeře. Američané tuto příležitost neproměnili.

39:07
    William Whitelaw pálil od modré čáry, jeho rána prošla až k brance, kde byl pozorný Eemil Vinni.

39:20
    Arttu Alasiurua – 2 min., vysoká hůl.

39:45
    Američané se usadili v útočném pásmu, Quentin Musty nedokázal vypálit.

40:00

Finsko ve druhé třetině skórovalo třikrát, ale regulérní góly byly dva. Hokejisté Finska vedou díky trpělivé a důrazné hře před brankou 3:1 a mají blíže k výhře v tomto mači.

40:01

40:20
    Američané hrají v úvodu třetí třetiny přesilovku.

40:50
    Eemil Vinni si dobře dokázal poradit se střelou, kterou vyslal William Whitelaw. Bude se vhazovat.

41:39
    Američané měli možnost přečíslení tři na jediného obránce, ale proměnit ho nedokázali. Akce pokračovala dál, a pak ji musel spolehlivým zákrokem ukončit až brankář.

41:58
    Tým vedený jako domácí je střelecky aktivnější, v tomto ohledu vede 24:21.

43:24
    Sledujeme rychlý hokej, zbytečně se nepřerušuje, více ze hry mají nyní hráči Finska.

43:54
    Andrew Strathmann rozehrává od své branky, sice se pak dostal do útočného pásma, ale pokus o zakončení vůbec nevyšel.

45:20
    Hraje se spíše ve středním pásmu, Lucas St. Louis čeká na dostřídání spoluhráčů, a pak rychle otočil směr hry. Vypálit ale hráči USA nedokázali.

45:47
    Aron Kiviharju měl zajímavou šanci, ale první pokus vyrazil brankář a k dorážce se přes obránce nedostal.

46:16
    Calvin Vachon podržel své spoluhráče a dokázal zastavit nebezpečně vypadající akci soupeře. Finsko hraje hodně aktivně.

46:25
    Griffin Erdman vypálil a jeho pokus kryje Eemil Vinni, Komerční přestávka.

46:47
    Vhazovat se nyní bude před brankou Američanů, ti se ale ubránili, a tak se směr hry poměrně rychle otáčí.

48:15
    22:25, tak vypadá statistika střel na branku v tomto zápase. Finsko vede o dvě branky a má k výhře blízko.

48:45
    Griffin Erdman to zkoušel individuálně, ale přes střední pásmo se do zakončení nedostal. Následně se Finsko provinilo zakázaným uvolněném.

49:13
    Mnoho vyložených šancí jsme zatím ve třetí třetině neviděli, oba týmy hrají zodpovědně v defenzivní fázi.

50:01
    Kasper Halttunen se dostal do střelecké pozice, ale jeho rána končí vedle branky. Přesněji nad brankou.

50:09
    Ofsajd, buly ve středním pásmu. Komerční přestávka.

50:10
    Dostáváme se do druhé poloviny hry ve třetí třetině a hokejisté Finska drží dvoubrankový náskok.

50:57
    Joe Gramer pálil od modré čáry, jeho pokus však byl zblokovaný před brankou. Zachary Sharp následně minul.

51:36
    Eemil Vinni musel zasahovat po rychlé akci, což zvládl.

51:44
    Bleskové přenesení hry a rychlá kombinace vede ke čtvrté finské brance. Výbornou přihrávku dokázal zužitkovat v přesný zásah neobsazený TUOMAS URONEN. Asistence: Emil Järventie.
    51:44 Tuomas URONEN - 1:4

53:09
    Jimi Junkkari se dostal k zakončení, ale před brankou nedokázal zpracovat kotouč podle představ.

54:04
    Sledujeme rychlý hokej, což vyhovuje především Finsku, které míří za výhrou v tomto zápase. Američané neví, jak mají na soupeře hrát.

54:49
    Quentin Musty vybojoval kotouč pro spoluhráče, Carey Terrance hlídkoval před brankou, ale nedokázal vypálit.

55:31
    Dostáváme se do finální fáze hry ve třetí třetině, američtí hráči se sice nastěhovali do útočného pásma, ale na šanci čekají. To už hrají bez brankáře a pokouší se o drama.

56:42
    Lucas St. Louis pálil od modré čáry, jeho rána byla zblokovaná. Komerční přestávka.

57:24
    Američané si vypracovali další šanci, ale ani tentokrát nedokázali z bezprostřední pozice poslat puk do branky. Stále hrají bez brankáře.

58:00
    Probíhají poslední dvě minuty. Málem z toho byl další gól, ale puk se odrazil od tyče americké branky.

58:23
    Charlie Kinsman páli, jeho rána byla zblokovaná před brankou. Následně Finsko dokázalo vyhodit tak, aby se nepískal icing.

59:25
    Zakázané uvolnění proti Finsku, buly před jeho brankou. Americký brankář se vrací do hry. V tomto zápase se už nic pravděpodobně nestane.

59:32
    Eemil Vinni kryje kotouč, uvidíme ještě jedno vhazování. Finští hráči už ví, že tento zápas vyhrají.

Hokejisté Finska nebyli střelecky aktivnější, ale se svými šancemi naložili lépe než Američané, a tak vyhrávají tento zápas 4:1. Dobrý výkon podal finský brankář Eemil Vinni. Tuomas Uronen vstřelil dvě branky a tito hráči se výrazně podepsali pod finskou výhru. (01:37:18)

Jan Prošek

Branky a nahrávky: 3. Musty (St. Louis, McCarthy) – 9. Järventie (Alasiurua, Uronen), 28. Eliseev (Leppä), 36. Uronen (Järventie, Kiviharju), 52. Uronen (Järventie)