Gruzie – Island 4:1 (kon.) | Austrálie – Chorvatsko 4:6 (kon.) | Španělsko – Izrael 8:2 (kon.)
Austrálie
4:6 (0:3, 4:2, 0:1)
Chorvatsko
Neděle 16.04.2023, 16:00 • Pista de Hielo Madrid • Mistrovství světa - II. A Divize • 1. kolo

Oba týmy čekají další střetnutí již v pondělí. Chorvatsko narazí na Island, se kterým by mělo získat povinné 3 body, Austrálie pak bude bojovat o uchování naděje na zdramatizování boje o postup s domácím Španělskem, třetím celkem, který pošilhává po tomto úspěchu. Aby své šance posílila, musí zvítězit ideálně o 3 a více branek.

Dnešní program turnaje pak uzavře úvodní představení právě domácího celku proti Izraeli, ve kterém je Španělsko favoritem. Začíná se v 19:30. (18:16:20)

Utkání přímo v hale sledovalo 117 diváků.

Nejlepšími hráči zápasu byli vyhlášeni na straně Austrálie Tyler Kubara a za Chorvatsko střelec nakonec vítězného gólu Jan Smolec.

Střely na branku ve třetí třetině – 8:6
    Střely na branku v celém utkání – 28:28

Chorvatsko nakonec potvrdilo roli největšího favorita na postup do I. B divize a v možná klíčovém souboji hned na úvod šampionátu přetlačilo Austrálii! Ale vlastní nezodpovědností udělalo ve druhé třetině z jasného zápasu drama. O přestávce před třetí třetinou však hráči hodně dobře poslouchali trenéra a plnili jeho pokyny do posledního puntíku. Nenechali se strhnout k útočení, napadali až ve středním pásmu a poctivě rozbíjeli většinu soupeřových snah o vyrovnání. Tímto způsobem dospěl zápas až do poslední dvouminutovky, ve které Australané při hře v šesti měli závar před brankou, avšak k žádné dorážce se nedostali, následně ve středním pásmu ztratili puk a Borna Rendulić gólem do prázdné branky, svou druhou trefou v utkání, definitivně rozhodl.

59:54
    Nahození Landy od modré minulo branku.

59:36
    Ještě jedno vhazování po pravé ruce Renduliće a Australané jsou znovu v šesti!

58:45
    Střelu Kramariće od modré Kimlin v rozkleku pokryl.
    58:30 RENDULIĆ - 4:6

58:30
    Chorvatsko právě vstřelilo branku!
    Je pravděpodobně rozhodnuto! Chorvaté dokázali ve středním pásmu ujet do situace 2 na 1 proti prázdné brance, Luka Jarcov předal puk doleva BORNU RENDULIĆOVI, ten počkal, až obránce padne na led a bez problémů trefil prázdnou klec! Asistence: Luka Jarcov.

58:10
    První velký závar před Rosandićem, k žádné dorážce se ale domácí nedostali.

57:59
    Kimlin zůstal na střídačce, Australané na buly v útočném pásmu v šesti!

57:59
    Další icing Chorvatska a jeden z týmů si vzal oddechový čas.

57:40
    Webster po přejetí modré ztratil rychlost a nemohl se natlačit ke střele. Přihrávkou mezi kruhy spoluhráče nenašel.

57:17
    Nyní hosté odpalují puk jen na zakázané uvolnění. Jinak ale brání velmi dobře, za celou třetinu nepustili soupeře do velké šance.

56:15
    Po dobrém napadání Caseyho Kubary a přihrávce Dargeho střílel od modré Bayley Kubara, blokující hráče před sebou neprostřelil.

55:35
    Jarcov perfektním zákrokem tělem zastavil snahu o průnik podél mantinelu už na červené čáře.

54:53
    Virjassov se prokličkoval útočnou třetinou až do zakončení bekhendem z pravé strany, nebyl však při něm nijak zvlášť nebezpečný.

53:17
    Dlouhou dobu absolutně neviditelný Rendulić se ladným skluzem po převzetí puku ve středním pásmu dostal zničehonic do samostatného nájezdu, jelikož zelení nechali prostředek úplně volný! Pokoušel se prostřelit Kimlina pravděpodobně mezi betony, ale neuspěl!

52:26
    Ihned po buly ujeli Chorvaté do brejku 2 na 1, ale přes obránce, který perfektně pokryl signalizovanou přihrávku, se nedokázali prosadit.

52:17
    Darge dohonil puk u levého mantinelu jako první a nabil na střelu Caruanovi, jeho rána byla sražena.

51:36
    Jenže to nevyhráli a musí znovu až od své branky.

51:19
    Nahození od červené čáry poslali Australané tak, aby Rosandić nemohl rozehrát. Vybojovali tak buly v útočné třetině.

50:40
    Jarcov v útočném pásmu neobešel protihráče a do šance se tak nedostal.

49:50
    Nečekaně se nepíská zakázané uvolnění, zelení tak musí rozehrávat zpoza branky.

49:02
    Landa od modré čáry dobře nahazoval puk lehce mimo zadní tyč, avšak ani jeden ze dvou dojiždějících spoluhráčů letící kotouč nezasáhl.

48:10
    Ten skončil po poměrně ostrém zákroku už na červené čáře.

48:00
    Dlouhou přetahovanou o puk u levého mantinelu vyhráli bránící se hráči a Chorvatsko zpoza branky zakládá protiútok.

47:24
    Casey Kubara se ocitl ve slušné pozici, avšak neuvolnil hůl natolik, aby mu ji obránce nemohl při střele znovu zablokovat.

47:00
    Nezáživná vyčkávaná stále pokračuje. Hosté prakticky rezignovali na napadání v útočné třetině a brání střední pásmo.

45:44
    Dobrić nabizel jednomu ze spoluhráčů šanci u levé tyče, ale obrana to dokázala pohlídat a puk jen neškodně projel do rohu.

45:25
    Až nyní přichází první přerušení ve třetí části po jednoduchém zákroku Kimlina.

45:20
    Ani jednomu týmu se nedaří založit kloudnou akci.

44:14
    Teď se však v útočném pásmu udrželi a propagační pokus od modré čáry vyslal na branku Brencun.

43:20
    Chorvaté zcela rezignují na kombinační přechod útočné modré, jen nahazují puky.

42:45
    Hraje se hodně opatrně. Austrálie se zatím nikam bezhlavě nežene a Chorvatsko dost vyčkává.

42:00
    Čanić nahodil puk na zadní mantinel, poté zachytil pokus soupeře o vyhození, ale spoluhráči z toho šanci nevytvořili.

40:48
    Další nejistý zákrok Rosandiće po nahození od pravého mantinelu, obránci však dobře zablokovali hole soupeřů při snaze o dorážku.

40:18
    Pokus Vita Indžana byl sražen do rohu a dopředu můžou jít domácí.

40:01

Hráči jsou zpátky na ledě, drama slibující třetí třetina může začít.

Třetí třetina začne přibližně v 17:36.

Střely na branku ve druhé třetině – 15:12
    Střely na branku od začátku utkání – 20:22

Neskutečná druhá třetina! Chorvatsko na jejím začátku dohrávalo přesilovku a ačkoliv ji zpočátku nehrálo dobře, nakonec se po přihrávce Renduliće prosadil junior Mountfieldu HK Vito Idžan. Zdálo se, že zápas dvou favoritů na postup bude nakonec jen otázkou skóre, jenže balkánský celek se uspokojil, výrazně ustoupil z tempa a Australané využili nejen toho, ale také zjistili, že brankář Rosandić rozhodně není v nejlepší formě. Během 3,5 minuty ho postupně překonali Daniel Pataky, Casey Kubara a Robert Haselhurst, přičemž hlavně první gól si mladší bratr hradeckého obránce Mislava rozhodně za klobouk nedá. Austrálie tlačila dál, ale zapomněla na zadní vrátka a ojedinělý rychlý kontr zužitkoval po perfektní přihrávce Jarcova Jan Smolec. Jenže místo chorvatského uklidnění přišel další australský nápor a hned po minutě uspěl střelou na vyrážečku Timothy Newmark, takže z jasného stavu 0:4 tu je najednou skóre 4:5, které slibuje do třetí třetiny pořádnou zápletku.

40:00
    38:59 NEWMARK - 4:5

38:59
    Austrálie právě vstřelila branku!
    Dvoubrankové vedení hostům nevydrželo dlouho, Austrálie je opět na dostřel! Přihrávku Tylera Kubary, který výborně zabojoval u zadního mantinelu, napálil švihem k levé tyči TIMOTHY NEWMARK! Asistence: Tyler Kubara, Shannon McGregor.
    37:43 SMOLEC - 3:5

37:43
    Austrálie měla zajímavou příležitost, když po střele od modré a následném boji o puk Rosandić dlouho zůstal ležet v naprosto nebrankářské pozici, ale k žádné další střele se nedostali a naopak se nestíhali vracet. Rychlý kontr Chorvatska vedl po levém křídle Luka Jarcov a perfektní přihrávkou na zadní tyč vybídl k zakončení JANA SMOLCE, jenž nezaváhal a poslal puk pod břevno přesouvajícícho se Kimlina. Asistence: Luka Jarcov, Karlo Marinković.

36:40
    Brencun nahazoval puk na branku a Kimlin vůbec nic neviděl, zůstal v základním postoji. Puk k jeho štěstí zaduněl o zadní mantinel.

36:05
    Další velká šance pro domácí, průnik z levého křídla ale vyrovnání nepřinesl. Střela byla z příliš velkého úhlu a branku úplně minula.

35:44
    Protikace skončila rozmíškou Dobriće a Newmarka za brankou Kimlina.

35:10
    Do dobré obranné práci se zelení řítili do situace 3 na 1, avšak překombinovali to a vracející se protihráči nakonec zabránili Taylorovi pořádně vystřelit.

34:32
    Trocha práce pro Kimlina, s touto střelou ale ani nemohl mít žádné potíže.
    33:39 HASELHURST - 3:4

33:39
    Austrálie je doslova politá živou vodou a zaskočené Chorvaty trestá potřetí v krátké době! Krátce po buly švihem z levého kruhu překonává evidentně nejistého Rosandiće ROBERT HASELHURST a už je to jen o gól! Asistence: John Kennedy, Kieren Webster.

33:30
    Camenzindův pokus od levého mantinelu Rosandić pro jistotu nechal v lapačce.

33:07
    Rozhodčí odpustili hraniční zákrok Dobrićovi, který se tím při napadání dostal k puku a z levého kruhu prověřil připravenost Kimlina.
    31:14 C. KUBARA - 2:4

31:14
    No to jsou věci, že by se z jasného zápasu stávalo drama? Jen 67 sekund po prvním gólu přídávají domácí druhý! Velmi dobrou střelu Kennedyho Rosandić pouze vyrazil, Darge byl při snaze o dorážku sražen do brankoviště, ale puk se dostal ke druhé tyči, kde osamocený CASEY KUBARA bekhendem překonal ležícího Rosandiće! Asistence: Wehebe Darge, John Kennedy.
    30:17 PATAKY - 1:4

30:17
    Australané jsou však za aktivitu posledních minut přeci jen odměněni! DANIEL PATAKY po přejetí modré čáry prostě vystřelil na branku a k překvapení všech Rosandić propustil na první pohled nepříliš nebezpečný pokus do sítě! Asistence: Vadim Virjassov, Cameron Todd.

29:47
    Nahození od levého mantinelu vůbec nevypadalo špatně, před brankou číhali hned dva Australané, ale ani jeden letící puk nezasáhl.

28:30
    Přesto se zelení udrželi v útočném pásmu a vytvořili před Rosandićem nepřehlednou situaci, kterou však brankář Montpellieru vyřešil.

28:18
    Tyler Kubara dobře bojoval o puk za brankou, ale nezískal ho.

28:02
    Darge měl solidní pozici v končící přesilovce na pravém kruhu, ani on se neprosadil.

27:00
    Z protiútoku se pokusil zaskočit obranu Vito Idžan, zasekl do středu, ale jeho střela byla sražena.

26:40
    Obrovská šance Austrálie na první gól, jenže po výborné křížné přihrávce trefil pravděpodobně Virjassov z pravého kruhu břevno!

26:05
    Hasselhurst a Jarcov se úplně mimo hru nepohodli a šli si něco vysvětlovat. Toto ale rozhodčí nechávají být, vylučují za předchozí podrážení Brencuna.

25:55
    Landa s Toddem situaci 2 na 2 nevyřešili dobře a skončili s pukem za brankou.

25:42
    Jenže skončili pouze v levém rohu, kde puk ztratili. Když ho pak opět na vlastní modré získali, způsobili pouze zakázané uvolnění.

25:14
    Dimitrijević v levém kruhu zasekl, ale nepřihrál přesně a zelení se rozjíždí dopředu.

24:53
    Domácí jsou již v plném počtu, ale Kimlin musel znovu zasahovat po průniku protihráčů až před brankoviště.

24:33
    Drobné zmatky před Kimlinem nakonec žádnou šancí neskončily.

24:15
    Australané se osvobozují.

23:38
    Opět poměrně dlouho statická přesilovka, až se nakonec podařilo Chorvatům dvěma křížnými přihrávkami obranu rozhýbat. Kimlin se však stíhal přesouvat a ránu z pravého kruhu s obtížemi kryl.

22:46
    Vyloučení v týmu Austrálie:
    Manwarring – 2 min., napadení.

21:30
    Ojedinělá protiakce, individuální průnik po pravém křídle a střela, se kterou neměl Rosandić žádné potíže.
    21:04 V. IDŽAN - 0:4

21:04
    Přesilovka je nakonec využita! Marinković sice přihrávku Renduliće lovil na zadním mantinelu, ale zvládl to, vrátil hlavnímu sniperovi puk do levého kruhu, avšak Rendulić nestřílel, jednoduchou stahovačkou se zbavil protihráče a uvolnil mezi kruhy hradeckého juniora VITA IDŽANA, jenž z voleje napálil puk do sítě! Asistence: Borna Rendulić, Karlo Marinković.

20:40
    Hráči v bílém jsou hdně statičtí, přihrávají si, ale prostor ke střele zatím nemají.

20:01

Vše je připraveno k začátku druhé třetiny, Chorvatsko ji začíná v přesilovce, ta může trvat ještě 1:46 min.

Druhá třetina začne přibližně v 16:45.

Střely na branku po 1. třetině – 5:10.

Jeden z nejatraktivnějších zápasů letošní II. A divize nabídl v úvodní třetině na tuto úroveň hodně solidní hokej, ale pokud předchozí výsledky na turnajích napovídaly, že by se mohlo jednat o poměrně vyrovnaný souboj, realita je naprosto opačná. Australané sice měli poměrně slušné první střídání, ale od té doby se jednalo o jednoznačnou chorvatskou záležitost. Evropský celek je rychlejší, přesnější, individuálně šikovnější a velmi rychle se prosadil i gólově. Již po 124 sekundách se zblízka prosadil Alex Dimitrijević, o necelé 3 minuty později pěknou přesilovkovou akci zakončil Luka Mikulić. Třetí trefu přidal na začátku 12. minuty chytrým nahozením od zadního mantinelu nejlepší chorvatský hokejista v dějinách Borna Rendulić. Hráči z jižní polokoule nestačí, a z toho vyplývají i fauly, provinili se již 3×. Tu třetí přesilovku budou Chorvaté téměř celou dohrávat na začátku druhé třetiny.

20:00

19:50
    Ihned po buly střílel od modré Šilović, jeho pokus bl sražen do ochranné sítě.

19:46
    Třetí přesilovka pro evropský celek, Kennedy se provinil hákováním.

19:10
    Landa projel podél levého mantinelu a jeho střela švihem vypadla Rosandićovi z lapačky. Ke smůle Australanů mimo branku.

18:25
    Dobrić se individuálně prokličkoval pravým křídlem až před branku, ale byl moc blízko a moc v úhlu, aby dobře postaveného Kimlina prostřelil.

17:35
    Virjassov zachytil puk před modrou a bekhendem zkusil nahodit puk do chumlu hráčů před sebou, podle očekávání k brance neprošel, byl sražen do rohu.

17:20
    Stejná situace, stejný výsledek.

17:08
    Jenže nepřesná rozehrávka soupeře jim dává buly v útočném pásmu zdarma.

17:00
    Toto oslabení protinožci přežili, ale na puku stále nejsou.

16:33
    Tentokrát po křížné přihrávce z první střílel Jarcov, ale tečovaný puk skončil v horní síti.

16:01
    Vedlin nabil do levého kruhu Rendulićovi, jeho ránu našel Kimlin v lapačce.

15:30
    A další úspěšné vyhození.

15:00
    Australané vyhráli buly a vyhazují puk přes celé hřiště.

14:51
    Darge se při snaze zabránit vyjetí protihráče od mantinelu provinil hákováním.

14:15
    Tentokrát Bruno Idžan dobře zapracoval při napadání. Zelení mají velké problémy dostat se z vlastní třetiny s pukem na holi.

13:30
    Woodman před napadajícím Rendulićem odpálil puk o mantinel, ve středním pásmu ho sbírají Chorvaté.

12:52
    Obrovskou šanci na další trefu měl Kanaet, ale na poslední chvíli byl ve skvělé pozici na dorážku zablokován.

11:36
    Todd po přejetí modré čáry vystřelil přes beka, ale lapačka Rosandiće měla jednoduchou práci.
    11:06 RENDULIĆ - 0:3

11:06
    Nečekaná demolice již v první třetině! Darge nezpracoval přihrávku v levém rohu a výsledkem byl rychlý protiútok Chorvatska. BORNA RENDULIĆ sice nakonec skončil s pukem až za brankou, ale prokázal své hokejové myšlení, když kotouč okamžitě nahodil na stále se ještě válejícího Kimlina a australský brankář si ho srazil do sítě! Asistence: Bruno Idžan.

10:00
    Vito Idžan měl solidní pozici, ale nakonec se rozhodl nevystřelit, zajel za branku, ale před rozhozeným Kimlinem nebyl nikdo volný.

09:25
    Woodman udržel útočnou třetinu, projel s pukem až za branku, ale následnou přihrávkou nikoho ze spoluhráčů nenašel.

08:35
    Rychlý kontr po ztrátě puku, ale Todd o příležitost přišel hned po přechodu útočné modré.

08:20
    Ale museli se už podruhé vrátit až za vlastní branku.

07:48
    Zelení vyhazují pouze do středního pásma, bílí zakládají novou akci.

07:24
    Sražená střela do horní sítě znamená vhazování po pravé ruce Kimlina.

07:00
    Od druhého gólu se hraje bez přerušení, ale ani jeden tým se nedostal do zajímavější příležitosti.
    04:53 MIKULIĆ - 0:2

04:53
    A přesilovka trvala jen 33 sekund! U zadního mantinelu si počkal Smolec, až mu od modré čáry sjede před branku nikým nehlídaný LUKA MIKULIĆ, poslal mu přesnou přihrávku a po ráně s první mohl jít s úspěšným střelcem slavit! Asistence: Jan Smolec, Dominik Čanić.

04:20
    Cameron Todd se ve středním pásmu provinil poměrně zbytečným faulem a jde za faul kolenem na trestnou lavici.

04:00
    Landa svým napadáním získal puk pro spoluhráče, ale protinožci si nedokážou vytvořit střeleckou pozici.

03:20
    A evropský tým je na koni, snaží se dál útočit. Teď si však pomohl přihrávkou rukou.
    02:04 JOVIĆ - 0:1

02:04
    Z první vážnější šance jdou Chorvaté do vedení zásluhou čtvrté formace! Kanaet se po pravém křídle protáhl za branku, navázal na sebe přitom hned dva hráče a uvolnil prostor před brankou. Zpětnou přihrávkou k přední tyči vytvořil skvělou příležitost pro osamocenou dvojici Jović, Dimitrijević, a právě LEONARDO JOVIĆ plácl do puku a protlačil ho přes Kimlinův beton! Asistence: Dominik Kanaet, Jan Smolec.

01:30
    Dobrićuv pokus z pravého kruhu byl zablokovaný do rohu.

01:18
    Kimlin má za sebou zahřívací zákrok proti střele z levého kruhu.

01:00
    Rendulić obral soupeře o puk, ale na pravém křídle zatím nic nevymyslel.

00:30
    Australané se ihned usadili v útočné třetině, ale zatím honí puk po mantinelech.

00:01

Na ledě jsou úvodní formace, začínáme!

Oba celky přichází na led, kde se už prohání čtveřice rozhodčích. Australané v tmavě zelených dresech, Chorvaté v bílých.

Pohledy na jednotlivé sestavy nabízí drobná překvapení. Finský trenér Australanů totiž nasadil svého nejzkušenějšího obránce a kapitána až do čtvrté dvojice. Chorvaté pak svoji hlavní útočnou sílu soustředí do druhé, nikoliv první formace, aspoň dle oficiálního zápisu. Překvapí i Kanaet až ve čtvrté lajně.

Austrálie: Kimlin (Smart) – B. Kubara, Pataky, Haselhurst, Kennedy, McGregor, Lodge, Woodman, Malloy (C) – Darge, C. Kubara, Caruana – Landa, Todd, Taylor – T. Kubara, Newmark, Manwarring – Webster, Camenzind, Virjassov
    Trenér: Luoma

Chorvatsko: Rosandić (Nikolić) – Kegalj, Smolec, Alić, Brencun, Kramarić, Šilović, Bezuk, Cavlović – Jarcov, V. Idžan, Marinković – Vedlin, Rendulić (C), B. Idžan – Dobrić, Čanić, Mikulić – Dimitrijević, Jović, Kanaet
    Trenér: Kolombo

Rozhodčí: Terakado (JPN) Roščin – Trobajo (oba ESP), Debuche (FRA).

Vzájemné zápasy

Austrálie a Chorvatsko se za posledních 10 let utkaly jen jednou, v rámci MS II. A divize v roce 2019, které se hrálo v Bělehradě. Vyrovnanou bitvu rozhodl ve 39. minutě v oslabení Dominik Kanaet, Chorvatsko vyhrálo 2:1.

Na rozdíl od Chorvatska Austrálie na turnaji svoji hlavní hvězdu mít nebude. Nathan Walker, českým fanouškům známý z úspěšného působení ve Vítkovicích, letos odehrál 56 zápasů za St. Louis Blues, ale ačkoliv mu klubová sezona právě skončila, do Španělska neletí. V národním týmu se nepředstavil od roku 2012.

Chorvatsko

Také na území Chorvatska se hraje hokej velmi dlouho. První ukázky a semináře se datují ještě do 19. století! Národní hokejový svaz vznikl před 2. světovou válkou, po ní byl včleněn do celostátních jugoslávských struktur. Medveščak Záhřeb se stal mistrem posledních 3 ročníků jugoslávské ligy před rozpadem země. Po definitivním osamostatnění bylo Chorvatsko ihned přijato do IIHF a zapojilo se do mezinárodních turnajů, avšak v konkurenci velkého množství postsovětských zemí trvalo dlouho, než se vyhrabalo z nejnižších úrovní tam, kam reálně patřilo, tj. na spodek I. divize. Avšak slabá domácí liga měla za následek, že po sestupu v roce 2010 trvalo celé 3 roky, než se vrálito zpět a s novou strategií hrálo I. B divizi dlouho bez potíží. Tou strategií bylo lákání kanadských hráčů s chorvatskými kořeny do Medveščaku, který v té době vstoupil do rakouské EBEL, později dokonce na několik let do KHL. Tito importy se po 2 letech mohly stát základními stavebními kameny nároďáku a dokud v něm byly, byly i dobré výsledky. Avšak v roce 2018 Chorvaté sestoupili do II. A divize a zatím se nedokázali vrátit zpět nahoru. A hodně trpí tím, že Medveščak před několika lety opakovaně zkrachoval a nakonec zanikl. Pro zvýšení konkurence v současnosti prakticky všechny existující kluby s týmem dospělých působí v mezinárodní IntHL, která sdružuje kromě chorvatských i slovinské a srbské celky. Národní tým se po sestupu zbavil i zbývajících importů a snaží se o návrat do I. B divize. A letos je největším favoritem.

Bilance z posledních 5 MS:
    2016, I. B divize: 2-1-0-2 21:17, 8 b., 4. místo
    2017, I. B divize: 1-0-0-4 14:17, 3 b., 5. místo
    2018, I. B divize: 1-0-0-4 11:21, 3 b., 6. místo – sestup do II. A divize
    2019, II. A divize: 3-1-0-1 19:9, 11 b., 2. místo
    2022, II. A divize: 1-1-0-2 9:12, 5 b., 3. místo

Národní tým vyrazil do Španělska s obrovskou psychickou vzpruhou. Po 5 letech se do něj totiž vrátil jeho suverénně nejlepší hráč, jediný rodilý Chorvat, který se dokázal dostat do NHL, dokonce v dresu Colorada i skóroval. 31letý útočník Borna Rendulić prošel dorostem a juniorkou ve Finsku, kromě NHL a AHL hrál i švédskou a finskou ligu, poslední roky pak je jedním z tahounů německého Adleru Mannheim. Tento hráč II. A divizi převyšuje o několik tříd a nemá v ní jakoukoliv aspoň trochu srovnatelnou konkurenci. On sám je schopen postup vystřílet. Většina týmu pak hraje ve zmíněné IntHL. Jedničkou v brance je 26letý Vilim Rosandić, mladší bratr obránce Mislava, který s Hradcem postoupil do finále extraligy. Vilim také prošel slovenskými mládežnickými soutěžemi a v dospělosti vystřídal několik slovenských, chorvatských a francouzských klubů, nyní chytá v Montpellieru francouzskou 2. ligu. Mezi obránci je několik mladíků se zkušenostmi ze švédských mládežnických soutěží, například Niko Cavlović a Lorian Bezuk. 29letého Bornu Šiloviće, nejstaršího beka výběru, by si pak mohli z dorostu a juniorky Slovanu Bratislava pamatovat slovenští fanoušci a odborníci. V útoku se budou Rendulićovi snažit sekundovat především 36letý veterán Domen Vedlin, nebo třeba 31letý Dominik Kanaet, jenž prakticky celou dospělou kariéru strávil ve slovenské 1. lize. Je tu však i přímá česká stopa, 19letý Vito Idžan hraje poslední 2 roky za juniorku Mountfieldu HK a vyzkoušel si i 2. ligu ve Vrchlabí. V dospělém nároďáku debutoval už před rokem, v letošním juniorském výběru byl dokonce kapitánem.

Austrálie

Ač se to zdá neuvěřitelné, lední hokej se v Austrálii hraje od samotného začátku 20. století a každoroční turnaj národního mistrovství byl pořádán pravidelně od roku 1909! Národní tým přezdívaný Mighty Roos se na mezinárodní scéně poprvé představil na ZOH 1960 v americkém Squaw Walley a své vůbec první oficiální utkání tam odehrál s Československem, prohrál 1:18. Mistrovství světa se však pravidelně účastní až od roku 1986 a turnajové národní mistrovství svazových států nahradila klasická klubová ligová soutěž AIHL až v roce 2000. Jedná se o jedinou aspoň poloprofesionální soutěž na jižní polokouli. Největším úspěchem nároďáku jsou dva postupy do I. divize z let 2008 a 2011. na vyšší úrovni však nikdy neuhrál ani bod a okamžitě sestoupil zpět. Od té doby se pohybuje téměř výhradně v II. A divizi, jen v roce 2015 senzačně sestoupil, aby se hned vrátil zpět. V posledních 3 letech před covidem obsadil v II. A divizi pokaždé medailovou pozici a jednou mu unikl postup jen velmi těsně. Po obnovení mistrovství nižších divizí v loňském roce zůstala Austrálie vzhledem k tehdy platným pravidlům ve své zemi doma, takže se do mezinárodního hokeje vrací až nyní. Naváže na své poslední výkony?

2016, II. B divize: 4-1-0-0 58:10, 14 b., 1. místo – postup do II. A divize
    2017, II. A divize: 3-1-0-1 16:13, 11 b., 2. místo
    2018, II. A divize: 3-1-0-1 19:14, 11 b., 2. místo
    2019, II. A divize: 3-0-1-1 14:10, 10 b., 3. místo
    2022, II. A divize: neúčast z důvodu proticovidových opatření v Austrálii

Do Španělska byl vyslán hodně zkušený výběr, nejmladšímu hráči je 24 let, nejstaršímu pak už 41. Většina z nich prošla nižšími severoamerickými juniorskými ligami, v dospělosti však vesměs hrají domácí ligu. Výjimkou je asi největší hvězda současného týmu, 31letý útočník Wehebe Darge, který v minulém desetiletí v Evropě několik let působil jako plně profesionální hráč. Dalšími velkými oporami by měli být 33letý brankář Anthony Kimlin, 36letý obránce a americký rodák Robert Malloy, v útoku tvoří s Dargem i v klubu CBR Brave velmi produktivní dvojici 27letý Casey Kubara. Na závěr musíme zmínit českou stopu v tomto týmu, důležitou roli totiž bude hrát i 39letý rodilý Kladeňák Tomáš Landa, který až do roku 2015 hrál 2. ligu za Řisuty a poté se definitivně odstěhoval do Austrálie. V národním týmu se jedná o jeho debut.

Vítám všechny fanoušky mezinárodního, často hodně exotického, hokeje! Po dvou nejnižších divizích mistrovství světa startuje týden, během kterého proběhnou hned 3 dílčí šampionáty. Již v neděli proběhne 1. kolo II. A divize, kterou letos pořádá Španělsko. To turnaj dost překvapivě umístilo do malé a nepříliš reprezentativní haly Pista de Hielo v severovýchodní části Madridu, která se součástí velkého nákupního a zábavního centra. A hned v první den se odehraje souboj, který bude velmi důležitý ve hře o postup. Utkávají se totiž dva papírově největší favorité, Austrálie a Chorvatsko. Který výběr své šance výrazně posílí?

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.

Libor Štěpán

Branky a nahrávky: 31. Pataky (Virjassov, Todd), 32. C. Kubara (Darge, Kennedy), 34. Haselhurst (Kennedy, Webster), 39. Newmark (T. Kubara, McGregor) – 3. Jović (Kanaet, Smolec), 5. Mikulić (Smolec, Čanić), 12. Rendulić (B. Idžan), 22. V. Idžan (Rendulić, Marinković), 38. Smolec (Jarcov, Marinković), 59. Rendulić (Jarcov)

Rozhodčí: Terakado (JPN) Roščin – Trobajo (oba ESP), Debuche (FRA)