14. etapa: Sierre - Cassano Magnago Vítěz: N. Denz (GER) BORA - hansgrohe (kon.)

...
    93. Karel Vacek (CZE) Corratec-Selle Italia +1:57:02 (17:55:45)

Pořadí týmů po 14. etapě
    1. Bahrain – Victorious 168:23:58
    2. Israel – Premier Tech +7:03
    3. Jumbo Visma +29:00
    4. EF Education-EasyPost +29:16
    5. BORA – hansgrohe +31:34

Pořadí do 25 let po 14. etapě (bílý dres)
    27. Karel Vacek (CZE) Corratec-Selle Italia +1:54:59

Pořadí bodovací soutěže po 14. etapě (fialový dres)
    30. Karel Vacek (CZE) Corratec-Selle Italia 18

Pořadí vrchařské soutěže po 14. etapě (modrý dres)

73. Karel Vacel (CZE) Team Corratec – Selle Italia +21:11

„Ve skutečnosti to nebyl plán. Cílem bylo jít do úniku a získat etapové vítězství. Byl jsem velmi daleko od představy, že si vezmu růžový dres, ale s Molardem jsme o tom mluvili, když jsme si říkali, že únik může zabrat. Nemohu tomu uvěřit,“ říkal v televizním rozhovoru pro Eurosport šťastný Bruno Armirail, který nejen, že stáhl 18 a půl minuty, které ztrácel po 13 etapách. On navíc vybojoval vedení v celém Giru o více než 100 sekund!
    Nový lídr Gira! Devětadvacetiletý Bruno Armirail

Dnešní etapa s výšlapem na Simplon Pass mohla mít několik průběhů. Nakonec ale měla takový, který vůbec nikdo nečekal. Potvrdila se jedna teorie o tom, že toto stoupání první kategorie rozhodně o vítězi závodu, respektive o skupině, která toto vítězství zaznamená. Nakonec právě člen úniku, který čítal 29 jmen, zvítězil – v dramatickém finiši osmi nejlepších dorazil jako první do cíle Nico Denz z BORY, který si tak připsal velmi cenné etapové vítězství.

Mnohem zásadnější věci se ale děly za ním. Součástí úniku byl také devětadvacetiletý Bruno Armirail. Ten dorazil do cíle se ztrátou 53 sekund na vítěze a pak čekal. Čekal dlouho na to, s jakou ztrátou dorazí do cíle peloton. Ten totiž jen poměrně vlažným tempem a jeho ztráta se neustále zvyšovala. A to dokonce tak výrazně, že v cíli ztratil na vítěze 21 minut a 11 sekund. To zároveň znamenalo, že Bruno Armirail, jenž vstupoval do etapy mimo elitní dvacítku a se ztrátou 18 minut a 37 sekund, senzačně vybojoval růžový trikot, když se posunul na první místo průběžného Gira s náskokem 1:41! Peloton skutečně tuto etapu prokaučoval.

A nyní se budou muset favorité snažit, aby Armiraila udolali.

Etapa skončila.
    Finiš INEOSu s Geraintem Thomasem byl... hodně vlažný

Cíl
    Navíc peloton dorazil do cíle, jako by se vlastně nechumelilo. Jistě, ti nejlepší asi Armiraila v průběhu Gira hladce porazí, nejedná se totiž o žádného super vrchaře, nicméně... To je skutečně šok, jak se tato etapa vyvinula!

Alespoň tak o tom hovoří oficiální údaje. Tak tohle tedy peloton doslova prokaučoval.

A je to oficiální! Bruno Armirail je novým lídrem Gira d'Italia!

Je to vážně blízko, Armirail to sleduje s napětím. Těžko říct, co se děje, proč se ještě víc nezrychlí, žádná ochranná zóna v tuto chvíli neplatí

2km
    Dva kilometry do cíle, ztráta na Armiraila zatím okolo 17:10 či tak nějak...

Cíl
    Co se týče INEOSu, Geraintovi Thomasovi možná došly trochu síly. Stát se to může, byť se jedná o lídra Gira, a i proto domestici tohoto týmu nemohli nasadit ostřejší tempo. Otázkou je, jestli to samé platí i Primožovi Rogličovi a jeho Jumbo-Vismě. V takovou chvíli by totiž existovala reálná možnost, že by se Roglič pokusil nastoupit a ujel by Thomasovi v boji o růžový trikot.

Cíl
    Ale ano, podle záběrů za to INEOS bere. Ale stačit to nemusí! Ztráta na Amriraila je už patnáctiminutová a do cíle ještě zbývají čtyři kilometry! To bude opravdu těsně a těžko říct, proč to INEOS i Jumbo-Visma nechali zajít až tak daleko.