Zlín – Vítkovice 1:3 (kon.) | Třinec – Kometa Brno 3:0 (kon.) | Litvínov – Mladá Boleslav 7:5 (kon.)
Sparta – K. Vary 3:4 (po pr.) | Mountfield HK – Liberec 1:2 (kon.) | Č. Budějovice – Plzeň 5:0 (kon.)
Pardubice – Olomouc 6:3 (kon.) | Přerov – Jihlava 1:5 (kon.)
HC Sparta Praha
3:4 (0:0, 1:3, 2:0 - 0:1)
HC Energie Karlovy Vary
Sobota 26.08.2023, 13:00 • Sportovní hala Fortuna, Praha - Holešovice • DHL Extraliga juniorů • Skupina Západ

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 13:00.

Obhájci titulu vstupují do nové sezóny se změnou na trenérské lavičce. Richarda Žemličku na trenérském postu nahradila další ze sparťanských ikon – Tomáš Netík. Pod jeho vedením se však sparťanům zatím nedaří. V přípravě vyhráli pouhé dva zápasy ze sedmi, z toho jeden dokonce až v prodloužení. Pražané tak budou doufat, že sezonu zahájí o poznání lépe.

Krásné sobotní odpoledne. Začíná další ročník DHL extraligy juniorů, v jehož prvním kole skupiny Západ se spolu utkají hokejisté pražské Sparty a Karlových Varů. Již první kolo nám tak přinese reprízu loňského čtvrtfinále.

Také hokejisté Karlových Varů vstoupili do nové sezony se změnou na lavičce. Václava Eismanna na pozici nahradil Pavel Arnošt, pod jehož vedením si Energetici v přípravě vedli lépe než jejich dnešní soupeř. Hokejisté z lázeňského města sehráli celkem 10 zápasů s vyrovnanou bilancí pěti výher a pěti porážek. Nejvyšší výhru zaznamenali proti německému Mannheimu, který porazili 8:2. V posledním přípravném zápase však schytali debakl 1:8 s Litvínovem a budou tak mít také co napravovat.

Utkání je zajímavé zejména pro trenéra hostů Pavla Arnošta, který se do Energie vrací po pěti letech v Kuvajtu, kde vedl místní Kuwait Camels a dokonce také kuvajtskou reprezentaci. Před třinácti lety navíc odstartoval své tříleté angažmá právě ve Spartě.

HC Sparta Praha: Kalista (Vedral) – Bartoň, Janský, Samson, David, J. Tůma, Culek – Hamršmíd, Fábry, Holeček – Krupička, Vašíček, Žmola – Vitouch, Hrabík, Poláček – Daníček, Červenka, Novák – Odehnal.
    Trenér: Tomáš Netík

HC Energie Karlovy Vary: Ebenstreit (Pavlovic) – Vogel, Bulka, Krajčík, Dorot, Anton, Zolnaj – Pastor, Šlechta, Varvařovský – Handl, Vojáček, Šmajda – Postl, Váňa, Steklý – Beran, Adámek, Šilhan.
    Trenér: Pavel Arnošt

Rozhodčí: Hucl, Kosnar.

00:01

00:15
    Sparťané vletěli do utkání velmi aktivně a David hned napálil tyčku!

00:32
    Z brejku pak mohli udeřit Karlovarští, Kalista se ale v brance skvěle roztáhl.

01:00
    Holečkovu ránu z mezikruží kryje Ebenstreit.

01:20
    Handl zachytil nepřesnou rozehrávku sparťanů, naštěstí pro domácí ale chyby nevyužil.

02:09
    Kalista zastavuje po další karlovarské střele hru. Vhazování po jeho pravici.

03:10
    Šlechotovo nahození od mantinelu bylo sraženo mimo domácí branku.

03:54
    Sparťané teď dvakrát neúspěšně založili útok, hraje se ve středním pásmu.

04:40
    Týmy si teď vyměňují puk po nepřesných přihrávkách.

04:46
    Icing domácích.

05:11
    Hamršmídovo zakončení z předbrankového prostoru kryje Ebenstreit.

05:47
    Vitouch posílal nebezpečnou přihrávku před branku, žádný z jeho spoluhráčů jí tak ale nezachytil.

06:50
    Fábry z ostrého úhlu Ebentreita nepřekvapil.

07:07
    Varvařovský projel přes celé hřiště až do zakončení, svou střelou ale minul.

07:46
    Kalista chytá Krajčíkovo nahození do lapačky.

08:05
    Ze závaru před karlovarskou brankou domácí hokejisté nic nevytěžili.

09:01
    Ofsajd Sparty.

09:19
    Fábry vyhrál souboj u mantinelu a sparťané tak mohou jít opět do útoku.

10:03
    Vogelovu střelu kryje Kalista.

10:34
    Týmy se přetlačují o puk v obranném pásmu Sparty.

11:35
    Dorotovu střelu zblokoval jeden z domácích.

11:41
    Pastorovu střelu schoval Kalista do lapačky.

11:54
    Hrabík posílal přihrávku v přečíslení dva na jednoho svému spoluhráči před poloodkrytou branku, ten ji však ke smůle sparťanů nezachytil!

12:08
    Samsonova rána od modré byla sražena do ochranné sítě.

13:00
    Bulka poslal nebezpečnou přihrávku svému spoluhráči do předbrankového prostoru, tomu ale střela nesedla.

13:46
    Dorotovu střelu vyráží Kalista do rohu.

14:36
    Sparťané zachytili ve svém útočném pásmu nepřesnou rozehrávku Karlových Varů, přihrávka před branku ale byla nepřesná.

15:30
    Váňa svou střelou trefil tyčku Kalistovy branky!

15:40
    Karlovy Vary si po vyhraném vhazování dobře přihrály, na Kalistu letěla velmi nebezpečná střela, která byla v letu ještě tečovaná, sparťanský brankář ale drží čisté konto.

16:55
    Týmy si teď nepřesnými přihrávkami střídají puk.

17:57
    Červenkova dělovka od modré byla zblokována karlovarským Handlem, který se teď jen těžce zvedá z ledu.

18:50
    Karlovy Vary se lacině zbavily kotouče a sparťané ho tak posílají zpět do svého útočného pásma.

19:34
    Ebenstreit vyráží další pokus sparťanů do rohu.

20:00

Do první třetiny měli velmi aktivní vstup domácí hokejisté, když hned po pár vteřinách utkání David napálil tyčku. Ze svého aktivního vstupu však sparťané nic nevytěžili. Na další větší šanci jsme si museli počkat až do poloviny první třetiny, ale ani možnost přečíslení sparťané nevyužili. Větší šanci měli v 15. minutě také Karlovarští, ale Váňův pokus skončil také pouze na tyčce.

Druhá třetina začne přibližně v 13:42.

20:01

20:22
    Karlovy Vary právě vstřelily branku!
    Karlovy Vary nemohly vstoupit lépe do druhé části! Ihned po vhazování se usadily v útočném pásmu, Váňa střílel od modré a před brankou tečující DAVID VARVAŘOVSKÝ usměrnil puk za Kalistova záda. Asistence: Matyáš Váňa, Robert Šlechta.
    20:22 David VARVAŘOVSKÝ - 0:1

21:40
    Zakázané uvolnění Sparty.

21:56
    Další icing domácího týmu.

22:22
    Kalista si po další akci Varů zastavuje hru.

22:52
    Krajčík posílal Váňovi puk před prázdnou branku na tečování, ten ji ale nezachytil.

23:09
    Krajčíkovu další střelu Kalista vyrazil, ovšem pouze na hokejku JAKUBA ANTONA, který volný puk dorazil za záda domácího brankáře. Asistence: Filip Krajčík, David Varvařovský.
    23:09 Jakub ANTON - 0:2

23:19
    Tůma svou střelou od modré minul Ebenstreitovu branku.

24:01
    Kalista chytá další karlovarský pokus do své lapačky.

24:23
    Vyloučení v týmu HC Energie Karlovy Vary:
    David Šilhan – 2 min., držení.

25:05
    Sparťané se zatím nemůžou usadit v útočném pásmu.

25:30
    Karlovy Vary se v oslabení dokonce dostaly až ke střele, Šlechtu střelu ale zablokoval jeden z domácích hráčů.

26:18
    Sparta právě vstřelila branku!
    Ale sparťané se přeci jen v přesilovce prosazují! Po přihrávce Vašíčka Ebenstreita prostřelil z pravého kruhu HOLEČEK a vrací tak skóre na rozdíl jediné branky. Asistence: Červenka, Samson
    26:18 Tomáš HOLEČEK - 1:2

26:53
    Davidovu střelu od modré chytá Ebenstreit.

27:32
    Icing Sparty.

27:52
    Samsonovu ránu od modré chytá Ebenstreit do lapačky.

28:25
    Krajčík v ponechané výhodě trefil tyčku Kalistovy branky!

28:25
    Vyloučení v týmu HC Sparta Praha:
    Lukáš Novák – 2 min., vysoká hůl.

29:24
    Sparťané se osvobozují.

29:36
    Hrabík se v oslabení dostal až před Ebenstreita, ten mu ale pokus o kličku překazil svojí hokejkou.

30:15
    Také Karlovy Vary svou přesilovku využívají. MATYÁŠ VÁŇA svou střelou z pokleku vymetl levý horní roh Kalistovy branky a vrací tak Energetikům dvoubrankové vedení. Asistence: Varvařovský, Šlechta
    30:15 Matyáš VÁŇA - 1:3

30:40
    Ondřej Culek – 2 min., hákování.

31:23
    Dorotovu střelu od modré čáry Kalista vyráží.

31:46

32:09
    Bulkova střela byla sražena do ochranné sítě.

32:29
    Hrabíkovu střelu z ostrého úhlu vyráží Ebenstreit.

32:40
    Další oslabení tentokrát domácí hokejisté přestáli.

32:51
    Holečkovu ránu chytá Ebenstreit do lapačky, vhazování po jeho pravici.

33:13
    Fábry svou střelou z mezikruží trefil tyčku Ebenstreitovy branky!

34:27
    Domácí hokejisté jsou teď velmi aktivní. Ebenstreit musel likvidovat několik dorážek domácích, úspěšně.

35:10
    Kalista vyrazil střelu z pravého kruhu do rohu.

36:03
    Kalista zastavuje další akci Karlových Varů.

36:33
    Šilhanovo nahození z levého kruhu bylo zblokované.

37:00
    Tůmovu střelu od modré čáry vyráží Ebenstreit.

37:14

37:57
    Vitouch zachytil nepřesnou rozehrávku Karlových Varů, jeho přihrávku před branku ale žádný z jeho spoluhráčů nezachytil.

38:53
    Sparťané teď měli několik příležitostí jak snížit skóre, finální přihrávka byla ale vždy nepřesná.

39:40
    Ondřej Hrabík – 2 min., zdržování hry / zašlapování puku.

40:00

Druhá třetina už nám změny ve skóre přinesla. Oba týmy využily po jedné přesilovce, Karlovy Vary však vstřelily i dva góly v rovnovážném stavu hráčů a do třetí třetiny tak budou vstupovat s dvoubrankovým vedením.

Další třetina začne přibližně v 14:32.

40:01

40:30
    Karlovy Vary si do třetí třetiny přenesly část Hrabíkova trestu, hned po vhazování se tak usazují v útočném pásmu.

41:29
    Krajčíkovu dělovku z levého kruhu Kalista vyráží.

41:58
    Holeček svou střelou z pravého kruhu branku minul.

42:51
    Hamršmídovo nahození od modré čáry minulo Ebenstreitovu branku.

43:50
    Hra se přelévá ze strany na stranu bez větších šancí.

44:20
    Fábryho střelu z mezikruží Ebenstreit vyrazil.

44:34
    Jakub Vogel – 2 min..

45:00
    Karlovy Vary se osvobozují.

45:35
    Červenka individuálně projížděl útočným pásmem, těsně před zakončením mu ale sjel puk z hokejky.

46:23
    Samsonovu střelu z pravého kruhu vyrazil Ebenstreit zpátky do hry.

47:48
    Sparta uklidňuje hru za vlastní brankou, oba týmy střídají.

48:10
    Vogelovu ránu úspěšně zblokoval jeden z domácích obránců.

48:41
    Fábryho střelu z prostoru pravého kruhu srazili protihráči do ochranné sítě.

48:54
    Žmola prověřil Ebenstreita střelou z levého kruhu, ten puk vyrazil, ale pouze k volnému ANDREJI FÁBRYMU, který volný puk poslal za záda hostujícího brankáře. Sparťané se tak dostávají ve skóre opět na rozdíl jediné branky. Asistence: Jakub Žmola a Jakub Tůma.
    48:54 Andrej FÁBRY - 2:3

51:19
    Odehnal střílel z pravého kruhu, trefil ale pouze hruď Ebenstreita.

52:21
    Zakázané uvolnění hostujícího týmu.

52:25
    Žmola dostal přihrávku do vynikající střelecké pozice, ze slotu ale trefil pouze připraveného Ebenstreita.

53:35
    Odehnalovu střelu od modré chytá Ebenstreit, vhazuje se po jeho pravé ruce.

54:00
    Rozjetý Vitouch opět dostal vynikající přihrávku, z mezikruží ale opět trefil pouze jistého Ebenstreita.

54:10
    Puk je po střele jednoho z domácích sražen do ochranné sítě.

54:25
    Varvařovský vyvezl puk z obranného pásma, ovšem sparťané se tam zase rychle vrací a dál tlačí svého soupeře.

55:32
    O puk se bojuje v rohu karlovarského obranného pásma.

56:28
    Hamršmíd svou střelou z pravého kruhu trefil tyčku Ebenstreitovy branky!

56:56
    Žmolovu přihrávku do mezikruží zachytil TOMÁŠ HOLEČEK, který svou střelou propálil Ebenstreita a vyrovnává tak stav zápasu! Asistence: Žmola
    56:56 Tomáš HOLEČEK - 3:3

58:00
    Probíhají poslední dvě minuty zápasu.

58:30
    Sparťané se ještě snaží ukončit utkání v základní hrací době, další domácí pokus končí na tyčce!

59:30
    Ebenstreit měl teď obrovské problémy s tečovaným nahozením sparťanů! K jeho štěstí ale žádný z nich nebyl připravený k dorážce.

60:00

Sparťané byli ve třetí třetině jednoznačně aktivnější a po zásluze tak dovedli zápas až do prodloužení, byť ho po velkých šancích v závěrečné dvouminutovce ještě mohli otočit v základní hrací době. V repríze loňského čtvrtfinále tak uvidíme prodloužení.

60:01

60:32
    Oba týmy neúspěšně založili útok. Sparťané si tak stahují puk za vlastní branku a oba týmy střídají.

61:51
    Holečkovu střelu z pravého kruhu vyráží Ebenstreit.

62:20
    Bulka se přes celé hřiště dostal až do zakončení, puk ale poslal mimo.

63:29
    Tůma objel s pukem celé útočné pásmo, ale žádný z jeho spoluhráčů se mu neuvolnil, tak vyvezl puk zase ven.

64:01
    Prodloužení končí individuální akcí RADIMA HANDLA, který svým bekhendovým zakončením překonal Kalistu a získává tak pro svůj tým bonusový bod. Asistence: Krajčík
    64:01 Radim HANDL - 3:4

Je konec. V prvním zápase skupiny Západ si Karlovy Vary vyšláply na obhájce titulu z Prahy a na západ Čech si tak odváží první dva body. Sparťanům se sice ve třetí třetina povedlo vyrovnat, v prodloužení ale jediná akce rozhodla v jejich neprospěch.

Tímto se s vámi pro dnešek loučím a u dalších utkání DHL extraligy juniorů napočtenou! (15:13:47)

Alžběta Žižková

Branky a nahrávky: 27. Holeček (J. Červenka, Samson), 49. Fábry (Žmola, J. Tůma), 57. Holeček (Žmola) – 21. Varvařovský (M. Váňa, Šlechta), 24. Anton (Krajčík, Varvařovský), 31. M. Váňa (Varvařovský, Šlechta), 65. Handl (Krajčík)

HC Sparta Praha: Kalista (Vedral) – T. Bartoň, Janský, Samson, David, J. Tůma, Culek, J. Červenka – Hamršmíd, Fábry, Holeček – Krupička, Vašíček, Žmola – Vitouch, Hrabík, Poláček – Daníček, Novák, Odehnal.

HC Energie Karlovy Vary: Ebenstreit (Pavlovic) – Vogel, Bulka, Krajčík, Dorot, Anton, Zolnaj, O. Postl II, M. Beran I – Pastor, Šlechta, Varvařovský – Handl, P. Vojáček, Šmajda – M. Váňa, Steklý, Adámek – Šilhan.

Rozhodčí: Hucl, Kosnar