97:100 (24:25, 51:52, 77:76, 91:91)
Promitheas Patras B.C.
Úterý 19.12.2023, 18:30 • Víceúčelová Hala Opava • Liga mistrů • Skupina B

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:30.

Hezký úterní podvečer. Basketbalisty BK Opava čeká závěrečné vystoupení v rámci letošního ročníku Ligy mistrů. Úřadující český šampion se s prestižní soutěží rozloučí domácím kláním proti řeckému týmu Promitheas Patras B.C.

Opava prohrála v Lize mistrů všech pět dosavadních střetnutí. Nejpovedenější zápas odehrála před týdnem, kdy doma podlehla před fantastickou kulisou 75:95 litevskému Rytasu. V domácí soutěže se svěřencům trenéra Czudka daří. Po sedmnácti odehraných utkáních jsou na prvním místě před Nymburkem. Naposledy Slezané o víkendu deklasovali ve své hale poměrem 85:54 třetí tým tabulky USK Praha.

Promitheas Patras obsadí bez ohledu na výsledek dnešního střetnutí v tabulce skupiny B konečné třetí místo, a je tak otázkou, v jakém rozpoložení aktuálně třetí tým řecké ligy do Opavy dorazí. V Lize mistrů prohrál poslední tři utkání, naposledy doma po prodloužení s Dijonem (68:71). Do karet nehraje Patrasu ani zranění Huntera Halea.

První vzájemné střetnutí skončilo jednoznačnou výhrou Patrasu. V polovině října zvítězil 115:66. Opava chce tentokrát využít domácího prostředí i menší motivace soupeře a rozloučit se s Ligou mistrů výhrou. Podaří se jí to? Sledujte náš textový přenos a budete u všeho podstatného.

BK Opava: Farský, Gniadek, Jurečka, Kouřil, Mokráň, Pecháček, Šiřina, Slavík, Švandrlík, Townes
    Trenér: Petr Czudek

Promitheas Patras B.C.: Chrysikopoulos, Cowan, Karagiannidis, Koniaris, Reynolds, Bazinas, Coffey, Echenique, Frazier, Jones, Plotas, Stephens
    Trenér: Ilias Papatheodorou

Rozhodčí: Marques (POR), Attard (ITA), Manuel Rodriguez (ESP).

00:01
    Utkání právě začalo. (0:0)

00:18
    Opava vstoupila do utkání nejlepším možným způsobem! Po přihrávce Šiřiny, jenž nejprve naznačil střelu, vykouzlil Jakub Slavík trojku z pravého rohu palubovky. (3:0)
    00:18 Slavík otevřel skóre trojkou.

00:50
    Slavík tentokrát střílel nepřesně za dva body. Po útočném doskoku se prosadil Jakub Mokráň. (5:0)

01:25
    Hosté se dostali v krátkém sledu ke třem střelám za tři body. Uspěl až Cameron Reynolds. (5:3)

01:51
    Jakub Mokráň se v krátkém sledu prosazuje podruhé. Z výskoku zamířil přesně. Opava zatím hraje skvěle. (7:3)

02:37
    Anthony Cowan snižuje. Stalo se tak poté, co Mokráň neumístil do koše tříbodovou střelu. (7:5)

02:46
    Po faulu Chrysikopoulose proměnil Jakub Mokráň oba trestné hody. (9:5)

03:27
    Slezané pokračují v aktivní hře. Adam Pecháček zvýšil úspěšným nájezdem na koš na 11:5. Hostující kouč Ilias Papatheodorou si vybírá první oddechový čas. (11:5)

04:12
    Patras nezakončil v požadovaném limitu. Z protiakce se pod koš prodral Jakub Slavík. (13:5)

04:30
    Anthony Cowan trefil trojku. (13:8)

04:42
    Naprosto identicky si počínal rovněž Jakub Šiřina. Opava udržuje pohodlné vedení. Stále jsme však teprve na začátku. (16:8)

05:00
    V polovině úvodní čtvrtiny snížil z nájezdu na koš Chris Coffey. (16:10)

05:23
    Patras ukrajuje z náskoku. Antonis Koniaris třemi body snížil na rozdíl tří bodů. (16:13)

05:40
    Jakub Mokráň mířil z výskoku přesně. Zatím je to takový bezstarostný basketbal bez obran. (18:13)

06:00
    Chris Coffey efektivně zasmečoval. Zase je to o tři body. (18:15)

06:19
    Teď už pouze o jeden. Další koš Patrasu obstaral po přihrávce Cowana Chris Coffey. Oddechový čas si bere již v první čtvrtině rovněž Petr Czudek. (18:17)

06:27
    Náskok Opavy je definitivně minulostí. Anthony Cowan posílá Patras do vedení. (18:19)

07:02
    Cameron Reynolds zvyšuje náskok řeckého celku úspěšnou tříbodovou střelou. (18:22)

07:58
    Radoval Kouřil se prodribloval do koše. (20:22)

08:23
    Cameron Reynolds dává další řeckou trojku. (20:25)

08:43
    Za Opavu snižuje střelou z výskoku Adam Pecháček. Sledujeme hodně ofenzivní basketbal. (22:25)

09:33
    Jan Švandrlík snižuje na rozdíl jediného bodu. Patras má k dispozici zřejmě poslední akci této čtvrtiny. (24:25)

09:59
    De'Shawn Stephens nedostal na pravou stranu zrovna ideální přihrávku. Musel se pro balon hodně sklonit a v časové tísni vyslal jen krátkou střelu. (24:25)

10:00
    První čtvrtina skončila. (24:25)

10:01
    Začala druhá čtvrtina. (24:25)

10:30
    Anthony Cowan otevřel skóre druhého dějství třemi body. (24:28)

11:00
    A znovu Anthony Cowan. Opět se blýskl trojkou. Opava vstup do druhé čtvrtiny, na rozdíl od té předešlé, nezachytila. (24:31)

11:20
    Adam Pecháček proměnil po nedovoleném zákroku Stephense oba trestné hody. (26:31)

11:32
    De'Shawn Stephens byl při zakončení za dva body faulován Mokráněm. Trestný hod neproměnil. (26:33)

12:10
    Hostující obrana teď dala až příliš prostoru Jakubu Šiřinovi. Ten ho na perimetru dokonale využil. (29:33)

12:30
    Jones našel pod košem úplně volného Chrise Coffeyho a ten si mohl vychutnat smeč. (29:35)
    12:30 Coffeyova smeč.

12:48
    Chybu v hostující rozehrávce potrestal rovněž smečí Jan Švandrlík, jenž těžil z dobrého postřehu a přihrávky Mokráně. (31:35)

13:21
    Anthony Cowan proměnil po faulu Luďka Jurečky oba trestné hody. (31:37)

13:48
    Švandrlíkova trojka z levého rohu v koši neskončila. Opavští ale doskočili a posunuli balon na volného Marquese Townese, jenž už skutečně snížil na rozdíl tří bodů. (34:37)

14:02
    Anthony Cowan faulován Mokráněm. Tentokrát proměnil jen druhou šestku. (34:38)

14:20
    Opava se stále drží v kontaktu. Jakub Mokráň se prosadil z bezprostřední blízkosti koše. Následně zasmečoval Coffey. (36:40)

15:01
    V krátkém sledu dva fauly na straně Patrasu. Opava už jich má pět. Mokráň střílel z otočky jen do obruče. Po chvíli neuspěl ani Švandrlík. (36:40)

15:10
    A tak udeřilo na druhé straně. Na konci rychlého protiútoku byl Cameron Reynolds. (36:42)

15:45
    Reynolds fauloval. Jakub Slavík byl z čáry trestných hodů úspěšný jen z padesáti procent. Jeho druhý pokus se přitom opakoval. (37:42)

16:00
    Opava z toho paradoxně nakonec těžila. Po ofenzivním odskoku Mokráně zapsal dva body Marques Townes. (39:42)

16:29
    Jakub Šiřina převzal balon, zastavil se před tříbodovým obloukem a vyměřil přesnou střelu. Je vyrovnáno! Oddechový čas pro Patras. (42:42)
    16:29 Po Šiřinově trojce je srovnáno.

16:56
    Adam Pecháček proměnil dva trestné hody a poslal Opavu dokonce do vedení! Jsme téměř v polovině zápasu. (44:42)

17:17
    Marques Townes proběhl celou plochou a nikým neatakován trefil trojku. Patras si v obraně počíná nesmírně laxně. Je vidět, že de facto o nic nejde. (47:42)
    17:17 Individuální akce Townese.

17:37
    Za řecký klub reaguje nájezdem na koš Chris Coffey. (47:44)

17:54
    Podobný kousek se povedl rovněž Adamu Pecháčkovi. (49:44)

18:05
    Koš s faulem pro Antonise Koniarise. Trestná hod bude zahrávat až po opavském oddechovém času. (49:46)

18:05
    Antonis Koniaris zvládl přidat i bonusový bod. (49:47)

18:26
    Opava v zakončení neuspěla, a tak se prosadil z protiútoku Chris Coffey. (49:49)

18:50
    Chrysikopoulos přihrál do pravého rohu úplně volnému Jonesovi. Ten měl dostatek času a klidu, aby těžil třemi body. (49:52)

19:15
    Dva trestné hody z rukou Jakuba Šiřiny. Je to znovu jen o bod. Hodně příznivé skóre pro Opavu. (51:52)

19:45
    Dravý pokus o průnik v podání Marquese Townese zastaven faulem. Jenže Američan trestnými hody pohrdl. (51:52)

20:00
    Druhá čtvrtina skončila. (51:52)

Opava svádí při svém závěrečném vystoupení v letošním ročníku Ligy mistrů vyrovnanou partii s řeckým Patrasem. K vidění je ofenzivní basketbal takřka bez obran, o čemž svědčí i poločasové skóre 51:52 ve prospěch hostů. Připomínám, že ani jeden z týmů už si nemůže v tabulce skupiny B nikterak polepšit. Zejména na práci v defenzivě Patrasu je tento fakt dost znát. Opava je zatím při střelbě z pole na téměř 53% úspěšnosti. Pokud ji udrží i po změně stran, může skutečně pomýšlet na vítězství. To by se rovnalo senzaci.

Druhý poločas začne přibližně v 19:28.

20:01
    Začala třetí čtvrtina. (51:52)

21:03
    Úvodní minuta třetí čtvrtiny byla ve znamení nepřesností. Nyní už se parádní střelou o desku prosadil navzdory faulu Slavíka Anthony Cowan. Následně proměnil i trestný hod. (51:55)

21:18
    S opavskou odpovědí přispěchal na druhé straně Adam Pecháček. (53:55)

21:53
    Výborně! Po driblinku vyrovnal dalšími dvěma body Jakub Slavík. (55:55)

22:17
    Antonis Koniaris po zpětné přihrávce nejprve naznačil přihrávku do pravého rohu a poté nikým neatakován vystřelil sám – za tři body. (55:58)
    22:17 Koniaris vrátil Patrasu vedení.

23:05
    Antonis Koniaris si vyběhl mezi dva protihráče a s koncem limitu mířil z výskoku přesně o desku. To nebyla vůbec jednoduchá pozice. (55:60)

23:53
    Kouřil na sebe nalákal protihráče a poté přihrávkou o zem krásně vysunul pod koš Martina Gniadka. Ten získal tři body za koš s faulem! (58:60)

24:07
    Opavská obrana nedostoupila na středu palubovky Chrise Coffeyho. Ten prostoru využil ve dva body. (58:62)

24:22
    Radovan Kouřil drží Opavu v těsném kontaktu. Velmi důležitý koš. (60:62)

24:41
    Patrasu se daří střelba z pole. Další dva body obstaral Antonis Koniaris. (60:64)

25:07
    Jakub Šiřina snižuje na rozdíl bodu! Z levého okraje palubovky napřáhl k povedené trojce. (63:64)

25:26
    Jamal Jones střílel z podobné pozice jako Šiřina. I on měl při střelbě za tři body hodně prostoru. (63:67)

25:45
    Marques Townes byl Koniarisem faulován při střele za tři body. Americký šikula proměnil všechny trestné hody! (66:67)

26:00
    Cowan nahodil balon na koš a De'Shawn Stephens ho v letu usměrnil do koše. Krásná akce Patrasu. (66:69)

26:28
    Marques Townes se tentokrát prosazuje z pole. Opava už navíc zase útočí, a tak může jít po čase opět do vedení. (68:69)

27:01
    Coffey fauloval a Marques Townes byl znovu stoprocentní. Slezané vedou! (70:69)

27:30
    Chris Coffey střílel z pravé strany. Kratší pokus zapadl do koše. (70:71)

27:45
    Teď je to co opavský útok, to faul Patrasu. Jakub Mokráň vrací trestnými hody českým šampionům vedení. (72:71)

28:03
    Petr Czudek si vyžádal oddechový čas. (72:71)

28:04
    De'Shawn Stephens proměnil po faulu Švandrlíka obě šestky. Teď je to jako na houpačce, oba celky se přetahují o vedení. (72:73)

28:59
    Jedna nepřesná trojka střídá druhou. Oba týmy si směrem dopředu dnes opravdu nelámou hlavu a zkouší to ze všech možných pozic bez zdlouhavých kombinací. (72:73)

29:15
    Jan Švandrlík proměnil dva trestné hody. Nyní je na tom zase o něco lépe Opava! (74:73)

29:49
    Anthony Cowan metr zpoza perimetru trefil čistou trojku. (74:76)

29:59
    Jenže naprosto stejně si počínal i na druhé straně, navíc s koncem časového limitu, Jakub Šiřina. Opava půjde do poslední čtvrtiny coby vedoucí tým! (77:76)
    29:59 Šiřina uzavřel třetí dějství parádní trojkou.

30:00
    Třetí čtvrtina skončila. (77:76)

30:01
    Začala čtvrtá čtvrtina. (77:76)

30:15
    Chris Coffey byl po přihrávce z levé strany úplně volný na perimetru. Další trojka do statistik. (77:79)

31:05
    Opavě vypršel limit pro střelu. Balon se na protějším konci dostal po sérii přihrávek až pod koš, kde si s ním De'Shawn Stephens věděl rady. (77:81)

31:52
    Jakub Šiřina proměnil pouze první trestný hod ze dvou. Teď je třeba ubránit útok řeckého celku. (78:81)

32:30
    Opava mohla po skvělém bloku Jurečky útočit. Marques Townes bohužel z tříbodového oblouku mířil jen do obruče. (78:81)

33:04
    Tentokrát už z toho pro Opavu tři body jsou! Dalekonosnou trefou se blýskl Luděk Jurečka! (81:81)

33:14
    Koš s faulem pro Chrise Coffeyho. Trestný hod bude po osobní chybě Pecháčka zahrávat až po opavském oddechovém času. (81:83)

33:14
    Coffey šestku neproměnil. Opava jde do útoku! (81:83)

33:47
    Nevyšlo to. Patras zvolil postupnou kombinaci a De'Shawn Stephens měl na konci akce pod košem velice jednoduchou úlohu. (81:85)

34:48
    Slezané v zakončení ani natřikrát neuspěli. Přesný nebyl naštěstí ani Cameron Reynolds při trojce z levého okraje palubovky. (81:85)

35:00
    Martin Gniadek zaznamenal dva body díky trestným hodům. Do konce závěrečné čtvrtiny schází pět minut. (83:85)

35:19
    To Anthony Cowan proměnil pouze jednu šestku. Opava může vyrovnat. (83:86)

36:17
    Chris Coffey byl úplně sám pod košem, přesto zazdil tutovku. Taková chyba se jen tak nevidí. (83:86)

37:13
    Bohužel i do opavských rukou se vkrádá v závěru nervozita. Po několika neproměněných střelách nyní zaznamenal Jakub Slavík bod z trestného hodu. Oddechový čas pro Patras. (84:86)

37:26
    Kouřil fauloval rozběhnutého Anthonyho Cowana. Ten zachoval na čáře trestných hodů klid. Patras vede o čtyři body. (84:88)

37:51
    Hned dvakrát se bojovalo o balon na zemi. Do útoku jdou basketbalisté Promitheasu. (84:88)

38:13
    Anthony Cowan dává tři body. Střílel skrze protihráče a více než metr před tříbodovou hranicí. (84:91)

38:35
    S parádní trojkou ovšem přispěchal na protějším konci palubovky rovněž Radovan Kouřil! (87:91)

39:02
    Již běží poslední minuta čtvrtiny. Jakub Mokráň proměnil oba trestné hody. Opava je rázem znovu na dostřel! (89:91)

39:34
    Anthony Cowan zase zkoušel trojku z dálky, ale neuspěl. Opava útočí na vyrovnání, možná i obrat! (89:91)

39:49
    Kouřilova střela bohužel v koši neskončila! Slavík rychle sáhl k taktickému faulu. Oddechový čas pro Patras, který po něm bude útočit. Čekat lze další rychlý opavský faul a trestné hody řeckého celku. (89:91)

39:51
    Je to tak. Anthony Cowan má po Šiřinově faulu dva trestné hody. (89:91)

39:58
    Anthony Cowan nedal! Marques Townes byl na druhé straně faulován při střele za tři body! Pokud promění, Opava zvítězí! (89:91)

39:58
    Ještě došlo na kontrolu času. Posunut byl z 0,8 na 1,9. Takže necelé dvě vteřiny do konce čtvrtiny. (89:91)

39:58
    Marques Townes první trestný hod nedal, ale další dva už ano. Je vyrovnáno! (91:91)

39:58
    Oddechový čas pro Patras. Pravděpodobně se ale bude prodlužovat. (91:91)

40:00
    Čtvrtá čtvrtina skončila. (91:91)

Je to tak! Za stavu 91:91 se k radosti domácího publika půjde do prodloužení. Opava je ve hře o výhru!

40:01
    Začalo prodloužení. (91:91)

40:23
    Jakub Mokráň střílel z levého rohu palubovky nepřesně. Nyní se musí domácí bránit. (91:91)

40:42
    De'Shawn Stephens zahodil dva trestné hody! Stav se nemění. (91:91)

41:26
    Chris Coffey se z levé strany prodral pod koš a umístil míč o desku do zařízení. (91:93)

42:47
    Po opavské ztrátě útočili hosté. Ani nadvakrát se neprosadili. Teď je to plné nepřesností na obou stranách. (91:93)

42:47
    Marques Townes dvěma trestnými hody vyrovnává! (93:93)

43:24
    Rozhodčí nyní po zhlédnutí videa změnili verdikt a přiřkli rozehrávku Patrasu. (93:93)

44:00
    Koniaris ani Šiřina nedali trojku. Běží poslední minuta prvního prodloužení. (93:93)

44:12
    Rychlá souhra Patrasu vyústila v další tříbodový pokus. A tentokrát úspěšný. Prosadil se Cameron Reynolds. (93:96)

44:19
    Jakub Šiřina proměnil dva důležité trestné hody! (95:96)

44:35
    Anthony Cowan mohl Patras přiblížit vítězství. Jeho střelba šla ale v závěru zápasu hodně dolů. (95:96)

44:39
    Petr Czudek reklamoval, že se hosté dostali s balonem po ofenzivním doskoku do zámezí. To může být klíčový moment. (95:96)

44:43
    Ze strany řeckého mužstva bylo bohužel vše v pořádku. Následně se faulem na Cowana prezentoval Jakub Slavík. (95:96)

44:43
    Anthony Cowan proměnil oba trestné hody. Patras vede o tři body. Petr Czudek si vybírá time-out. Sledujeme neuvěřitelně dramatický zápas, který klidně nemusí po 45 minutách znát vítěze. (95:98)

44:54
    Pecháček byl šest vteřin před sirénou faulován Stephensem. Obě šestky proměnil! (97:98)

44:55
    Oddechový čas pro Patras. (97:98)

44:56
    Townesův taktický faul na Camerona Reynoldse. Jeho trestné hody hodně napoví. (97:98)

44:57
    Tak to je pro Opavu kruté! Cameron Reynolds oba trestné hody promarnil, jenže po tom druhém doskočil míč, a přeci jen tak zaznamenal dva body. (97:100)

Konec zápasu. (97:100)

Opavská derniéra v letošním ročníku Ligy mistrů přinesla neskutečné drama s hořkým koncem. Slezané po pěti předchozích "výprascích" svedli s řeckým Patrasem nečekaně vyrovnaný souboj, který vygradoval až pětiminutovým prodloužením. V tom si nakonec vedl o malinký kousíček lépe řecký klub, který zvítězil 100:97.

Připomínám, že v prvním duelu soutěže vyhrál Promitheas doma o propastných 49 bodů. Dnes jako by ze svěřenců Petra Czudka spadl směrem dopředu tlak, a postarali se tak alespoň o důstojnou tečku. Nyní se bude moct úřadující český mistr znovu plně soustředit na domácí soutěž, kterou aktuálně vede před druhým Nymburkem.

Na závěr ještě letmý pohled do statistik. V opavském dresu zaznamenali nejvíce bodů Jakub Šiřina (20) s Marquesem Townesem (19). Patras táhnul zejména třicetibodový Anthony Cowan. Jen o pět bodů méně nasbíral Chris Coffey. (20:47:39)