Nizozemsko – Gruzie 34:29 (kon.) | Portugalsko – Řecko 31:24 (kon.) | Slovinsko – Faerské ostrovy 32:29 (kon.)
Norsko – Polsko 32:21 (kon.) | Švédsko – Bosna a Hercegovina 29:20 (kon.) | Dánsko – Česko cz 23:14 (kon.)
Dánsko
23:14 (9:9)
Česko
Čtvrtek 11.01.2024, 20:30Mistrovství Evropy mužů • Skupina F

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:30.

Dobrý den všem fanynkám a fanouškům házené! Vítejte u sledování textového přenosu z utkání Mistrovství Evropy mužů mezi Dánskem a Českem.

Dánsko

Dánové vstupují do dnešního souboje v roli obrovského favorita. Právě Dánsko je ve skupině s Českem, Řeckem a Portugalskem pasováno do role aspiranta na první místo. Před rokem totiž Dánsko ovládlo Mistrovství světa. Od té doby navíc vyhrálo devět z deseti následujících utkání. V tom jediném pak remizovalo s Norskem, a to na začátku letošního roku. Poté ale přehrálo Egypt i Nizozemsko. Na předchozím evropském šampionátu pak Dánové získali bronz. V jejich kádru nechybí Niklas Landin Jacobsen, který byl v letech 2019 a 2021 vyhlášen hráčem roku IHF.

Česko

České házenkáře čeká v Mnichově start házenkářského šampionátu. A hned na úvod narazí na silné Dánsko. V sobotu se pak český výběr střetně s Portugalskem, což by měl být duel o postup z druhého místa. Působení v základní skupině zakončí Češi v pondělí proti Řecku. Ještě před startem turnaje však z výběru vypadl Matěj Nantl a křídla Josef Hozman a Jan Blecha. Na křídla tak zůstávají jen Jakub Štěrba a Jakub Hrstka. V přípravném duelu s Maďarskem si navíc menší zranění přivodil brankář Tomáš Mrkva, který by ale měl do turnaje zasáhnout. Právě v Maďarsku odehráli Češi jediný lednový přípravný duel, který po velkém boji vyhráli 26:25.

Vzájemné souboje

Česko se s Dánskem na vrcholných akcích utkalo celkem čtyřikrát. Hned třikrát zvítězili Dánové. V posledním měření sil na evropském šampionátu v roce 2018 však Češi vyhráli 28:27

Dánsko: N. Landin, Nielsen – Kirkelökke, M. Landin, E. Jakobsen, Lauge Schmidt, Jensen, Lindberg, Gidsel, Möllgaard Jensen, Mensah Larsen, M. Hansen, Jorgensen, Damgaard, Hald Jensen, Pytlick.

Česko: Mrkva, Hrdlička – Hrstka, Piroch, J. Patzel, Štěrba, Kašpárek, Reichl, Babák, Trkovský, Havran, Klíma, V. Patzel, Solák, Zeman, Režnický.

Rozhodčí: K. Gasmi, R. Gasmi.

Oba týmy už nastupují na hrací plochu. Dánové budou hrát v červeném, zatímco Češi obléknou bílou sadu.

Ještě před začátkem úvodního zápasu české reprezentace na turnaji zazní hymny obou zemí.

1
    Utkání právě začalo. (0:0)

1
    Češi mají k dispozici úvodní útok dnešního souboje. Od úvodu se projevuje parádní atmosféra. (0:0)

1
    Piroch se tlačil do prvního zakončení, jenže byl zastaven dánskou defenzivou. Češi zůstanou na míči. (0:0)

2
    Klíma sice dopravil míč do sítě, ale ještě před zakončením byl pískán faul. (0:0)
    2
    Tomáš Piroch si troufl na těžkou střelu a vstřelil první branku českého výběru na tomto šampionátu. (0:1)
    3
    Emil Jakobsen dostal přihrávku na levé křídlo a efektní střelou vyrovnal. (1:1)
    3. Emil JAKOBSEN - 1:1

4
    Další české zakončení skončilo po odrazu od země na břevně. Zakončoval Klíma. (1:1)

5
    Česká defenziva zatím pracuje skvěle. Česká obrana hraje blízko u sebe a nenechává soupeře střílet. (1:1)
    5
    Mikkel Hansen musel střílel ze země a krásně umístil míč k zadní tyči. (2:1)

6
    Další úspěšný zásah dánského brankáře. Čeští hráči zatím musejí střílet z těžkých pozic. (2:1)

7
    Bude tady první sedmimetrový hod pro český tým. Klíma hledal Reichla, kterého soupeř doslova skolil k zemi. (2:1)

8
    Sedmimetrový hod si vzal na starost Jakub Hrstka, jenže netrefil branku. (2:1)

9
    Klíma si troufl na zakončení ze středu, jenže defenziva Dánska jeho pokus srazila mimo branku. (2:1)

9
    Piroch se krásně uvolnil, jenže musel zakončovat v pádu a trefil tyč. (2:1)
    10
    Po delší době se prosadili Dánové. Rychlé nohy ukázal Pytlick, který si hravě poradil s brankářem. (3:1)

11
    Dánové se opět tlačili do zakončení středem, ale narazili na český blok. (3:1)

11
    První zákrok si připsal také Tomáš Mrkva. Tentokrát zastavil ránu směřující doprostřed branky. (3:1)

12
    Na opačné straně se výborně prosadil Dominik Solák, jenže opět trefil tyč. Branková konstrukce byla v akci už třikrát. (3:1)
    13
    Dánsko začíná být v ofenzivě efektivnější. Mnoho prostoru dostal Pytlick, který přidal svou druhou branku v utkání. (4:1)

14
    Střela Matěje Klímy z výskoku sice skončila nad břevnem, ale Jensen po zákroku dostal žlutou kartu. (4:1)
    14
    Klíma se dostal přes obránce a po delší době rozjásal české fanoušky! (4:2)

14
    Na opačné straně šel Jakobsen sám na českého brankáře, jenže ten vytáhl fantastický zákrok! (4:2)
    15
    Prostor na brankovišti dostal Tomáš Piroch, který bleskovým švihem snížil na rozdíl jediné branky. (4:3)
    15. Tomáš PIROCH - 4:3

16
    Mrkva připisuje svůj třetí zákrok v utkání. Defenziva českého týmu zatím hraje na maximum. (4:3)
    17
    Je vyrovnáno! Fantastický návrat českého týmu do zápasu. Proti obraně se prosadil důrazný Kašpárek. (4:4)
    18
    Na opačné straně bleskově odpověděl Magnus Jensen, který měl trestuhodně příliš mnoho prostoru. (5:4)
    18
    Tomáš Babák nabral rychlost, do zakončení se dostal z hloubky a vyrovnal. (5:5)

19
    Z protiútoku se do zakončení opět tlačil aktivní Tomáš Babák, který byl faulován. Zatím sledujeme vynikající výkon českého týmu. (5:5)
    20
    Do volného místa vlétl Gidsel, který jednoduše propálil bezmocného Mrkvu. (6:5)
    21
    Češi zatím zvládají na branky soupeře bleskově odpovídat. Z výskoku se z velké dálky prosadil Kašpárek. Dánský brankář si na míč sáhl. (6:6)
    21
    Na opačné straně rovněž z dálky skóroval Pytlick. (7:6)
    21
    Stanislav Kašpárek utekl po křídle a nádhernou technickou střelou překvapil dánského brankáře. (7:7)
    21. Stanislav KAŠPÁREK - 7:7

22
    Gidsel vlétl do zakončení, jenže jej fauloval Hrstka. Bude z toho úvodní sedmimetrový hod pro Dánsko. (7:7)
    22
    Mikkel Hansen sedmičku proměnil tvrdou ránou do horního rohu. (8:7)

23
    Patzel se odvážně tlačil do zakončení, ale rozhodčí viděl faul na českého hráče. Češi zůstanou u míče. (8:7)
    24
    Po přihrávce na levou stranu okamžitě vypálil právě Vojtěch Patzel, který z dálky trefil dolní roh parádním podstřelem. (8:8)

24
    Oddechový čas pro tým Dánsko. (8:8)

25
    Pytlick si troufl na těžké zakončení levou rukou, ale Mrkva podržel český tým dalším výborným zákrokem. (8:8)
    25
    Češi podruhé v utkání vedou! Jonáš Patzel ze středu propálil brankáře. (8:9)

26
    Jakobsen zakončoval po výpadu z levého křídla, ale Mrkva mu zmenšil střelecký úhel a znovu zasáhl pravou rukou! (8:9)
    26. Mrkvův parádní zákrok

27
    Jonáš Patzel si troufl na další zakončení, nicméně dánský brankář Nielsen svůj tým podržel. (8:9)
    28
    Hansen proměnil i svou druhou sedmičku v utkání. (9:9)

28
    Dánové se hnali do rychlého protiútoku, jenže Landin na dlouhou přihrávku nedosáhl. (9:9)

29
    Oddechový čas pro tým Česko. (9:9)

29
    Sudí signalizoval pasivitu. Následnou střelu z těžké pozice Nielsen dokázal vyrazit. (9:9)

30
    V samotném závěru prvního poločasu ještě mohli Češi zakončit, jenže se o možnost připravili nepovedenou přihrávkou. (9:9)

30
    První poločas skončil. (9:9)

První poločas končí! Úvodní půlhodina tohoto šampionátu se českému týmu povedla. Dánové sice v úvodu utkání dokázali odskočit do vedení 4:1, nicméně český tým přidal a dokázal se dotáhnout. Výborný výkon zatím předvádí brankář Tomáš Mrkva, který vytáhl pět úspěšných zákroků. V ofenzivě zatím vládne Stanislav Kašpárek. Na opačné straně se třikrát trefili také Mikkel Hansen a Simon Pytlick.

31
    Začal druhý poločas. (9:9)

31
    Dánové se hned v úvodu druhého poločasu vydali vpřed. Výbornou práci v defenzivě odvedl Dominik Solák. (9:9)

31
    Mrkva vstoupil do druhého poločasu dalším povedeným zákrokem. Vynikající vzpruha na úvod druhé půle. (9:9)

32
    Dánové měli po tečované ráně i kus štěstí, neboť Nielsen míč s problémy vyrazil těsně před čárou. (9:9)

32
    Další obrovskou šanci měl z levého křídla Trkovský, jenže branku minul o pořádný kus. (9:9)
    33
    Úvodní branku druhého poločasu vsítili Dánové. Pytlick se uvolnil z levého křídla a překonal Mrkvu. (10:9)
    34
    S odpovědí na opačné straně přispěchal Reichl. Výborný podběh! (10:10)
    34. Vít REICHL - 10:10

34
    Za zatažení za Hansenův dres je na dvě minuty vyloučen Dominik Solák. (10:10)

35
    Pytlick se po rychlé kombinaci dostal do zakončení, ale Mrkvovi tentokrát pomohlo břevno. (10:10)

36
    Klíma už musel zakončovat, jenže z velké vzdálenosti netrefil branku. (10:10)
    36
    Dánové svou přesilovku využili až v samotném závěru, kdy se prosadil Mathias Gidsel. (11:10)
    37
    Dánsko odskakuje do vedení o dvě branky! Z rychlé akce se prosadil Magnus Landin Jacobsen. (12:10)

38
    Další ránu Klímy ze středu přečetl dánský brankář a dokonce míč udržel v ruce. (12:10)
    38
    Silná pasáž dánské ofenzivy! Z levého křídla opět udeřil Landin Jacobsen. (13:10)

38
    Oddechový čas pro tým Česko. (13:10)

39
    Dánové výborně brání a Češi musí střílet z těžkých pozic. Další úspěšný zákrok dánského brankáře. (13:10)
    40
    V ofenzivě se Dánové naopak rozehrávají k jistému výkonu. Individuálně se prosadil Lauge Schmidt. (14:10)

40
    Piroch si nepotykal se zpracováním míče a daroval Dánům jeho držení. Češi začínají kupit zbytečné chyby. (14:10)
    41
    Potřetí v krátkém časovém sledu se z levého křídla prosadil Landin Jacobsen. (15:10)
    41. Magnus LANDIN - 15:10

42
    Klíma si znovu sebevědomě troufl na zakončení, jenže Nielsen po svém příchodu do branky předvádí jeden zákrok za druhým. (15:10)

43
    Landin nedovoleně atakoval Kašpárka. Češi zůstanou u míče a mohou pokračovat ve snaze o prolomení ofenzivního trápení. (15:10)

44
    Lukas Jorgensen fauloval Babák a sudí jej vyloučil. Dánský hráč není s verdiktem spokojený. (15:10)

44
    Stanislav Kašpárek si v přesilovce udělal prostor, jenže jeho pokus směřující do dolního rohu dánský brankář vykopl. (15:10)
    45
    Landin Jacobsen přidává během druhého poločasu už čtvrtý gól z levého křídla. Akce Dánska jsou jako jednovaječná dvojčata. (16:10)
    45
    Tomáš Babák se uvolnil a po jedenácti minutách přidal další českou branku. (16:11)

46
    Pytlick se tlačil do zakončení, ale Češi k němu výborně přistoupili. (16:11)
    47
    Po rychlé rozehrávce se rozběhl Kirkelökke a zapsal svou první branku v utkání. (17:11)

47
    Reichl zůstal sám před brankářem, jenže trefil jeho stojnou nohu. Českému týmu se v ofenzivě vůbec nedaří. (17:11)

48
    Dánové znovu chtěli zakončit útok z levého křídla, jenže přihrávka na Landina Jacobsena skončila v autu. (17:11)

49
    Výborný zákrok v podání Tomáše Mrkvy. Tentokrát si na něm vylámal zuby Kirkelökke. (17:11)

49
    Havran při zakončení fauloval Gidsela a vysloužil si dvouminutový trest. (17:11)
    50
    Z otočky na brankovišti se s velkou porcí štěstí i přes blokujícího obránce prosadil Jorgensen. (18:11)

50
    Tomáš Babák se individuálně tlačil do zakončení a vybojoval sedmimetrový hod. (18:11)
    51
    První proměněná sedmička českého týmu na turnaji! Prosadil se Vojtěch Patzel. (18:12)
    51. Vojtěch PATZEL - 18:12
    51
    Na opačné straně svou třetí sedmičku v utkání proměnil Mikkel Hansen. (19:12)

52
    Další vyloučení na dánské straně. Odpočinout si odchází Magnus Jensen. (19:12)
    52
    Mezi obránce vletěl Vojtěch Patzel, který napálil míč do dolního rohu. (19:13)

53
    Dánové se dlouho probíjeli do zakončení, ale získali výhodu sedmimetrového hodu. Dvě minuty navíc dostává Stanislav Kašpárek. (19:13)
    53
    Do branky se postavil Hrdlička, ale Hansen proměnil i čtvrtou sedmičku v utkání. (20:13)

54
    Jakub Hrstka měl prostor na levém křídle, jenže dánský brankář Nielsen působí skutečně jako zeď. (20:13)
    55
    Z další těžké pozice sehráli Dánové míč na pivota Jorgensen střelou o zem rozvlnil síť. (21:13)

56
    Oddechový čas pro tým Česko. (21:13)

56
    Kašpárek znovu střílel z těžké pozice, ale dánský brankář byl připraven. (21:13)

57
    Po delší době nevyšel útok ani soupeři. Střela o zem se odrazila vysoko nad českou branku. (21:13)

57
    Magnus Landin Jacobsen fauloval Jonáše Patzela a dostává dvě minuty. (21:13)
    58
    Češi se prosadili hned v úvodu přesilovky. Faul na Jonáše Patzela potrestal Vojtěch Patzel. (21:14)
    58
    Do zakončení vlétl ve vysoké rychlosti Damgaard, který míč uklidil k tyči. (22:14)

59
    Další český útok zakončil Kašpárek, jenže neměl seřízená mířidla. (22:14)
    59
    Lauge Schmidt využil mezírku v české obraně a překonal Tomáše Mrkvu. (23:14)

60
    V závěru utkání ještě Nielsen vyčaroval další parádní zákrok. Na opačné straně se blýskl i Tomáš Mrkva. (23:14)

Konec zápasu. (23:14)

Je dobojováno! Dánsko nakonec potvrdilo roli favorita a poráží český tým 23:14. Dnes se v Mnichově odehrál duel dvou rozdílných poločasů. V tom prvním Češi drželi s Dánskem krok a do kabin se odcházelo za stavu 9:9. Ve druhém poločase ale Češi přidali jen pět branek. V závěru první půle se do dánské branky postavil Nielsen, který dnes nedal českým střelcům příliš šancí. Naopak Dánové po přestávce útočili s obrovskou lehkostí, vycházelo jim přenášení hry na křídla a zaslouženě si došli pro vítězství.

Dánsko – Česko 23:14 (9:9)
    Nejvíce branek: M. Hansen 5/4, M. Landin 4, Pytlick 4 – V. Patzel 4/1, Kašpárek 3, Piroch 2. Rozhodčí: K. Gasmi, R. Gasmi. Sedmimetrové hody: 4/4 – 2/1. Vyloučení: 3:3.

Český tým čeká v sobotu utkání s Portugalskem. V pondělí pak narazí na Řecko. Oba duely startují v 18 hodin a my Vám z nich přineseme textový přenos. (21:58:45)