Smíšená štafeta jednotlivců, Anterselva Vítěz: Německo (kon.) | Smíšená štafeta mužů a žen, Anterselva Vítěz: Norsko (kon.)
konec
SP - Smíšená štafeta jednotlivců, Anterselva

Vítěz: Německo

Sobota 20.01.2024, 12:55 • Südtirol Arena • Biatlon
     
    Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 12:55.
     
    Smíšená štafeta jednotlivců je nejmladší a pro český biatlon nejméně úspěšná disciplína Světového poháru. Už více než čtyři roky neskončily nejrůznější české páry ani v nejlepší desítce.

    Do dnešního závodu vsadili čeští trenéři na střeleckou formu, v předchozích zkrácených vytrvalostních závodech mužů a žen měli jak Vítězslav Hornig, tak Jessica Jislová pomalejší běžecké časy, ale z Čechů nejpřesnější střelbu. Jislová se dokonce včera blýskla 11. místem, když jako jedna z pouhých čtyř biatlonistek zastřílela čtyřpoložkový závod bez chyby.

    Zatímco pro Horniga bude dnešní vystoupení premiérou ve Světovém poháru, Jislová nastoupila loni jak v Pokljuce, kde po dvou trestných kolech partnera Václavíka skončili Češi až patnáctí, tak i v Novém Městě na Moravě, kde s Marečkem vybojovali dvanácté místo. Stejně dopadl pár Voborníková, Mareček na úvod letoší sezony v Östersundu.
     
    Favority závodu budou tradičně Norové, kteří nasazují vedle Vetleho Christiansena vedoucí ženu Světového poháru Ingrid Tandrevoldovou, a Francie v hvězdném složení SImonová, Jacquelin. Silní budou určitě i Němci Voigtová a Strelow.
    Zlato z Östersundu, kde se letos jela zatím jediná štafeta dvojic, obhajují Švédové, kteří k Samuelssonovi tentokrát místo Hanny Öbergové posílají Monu Brorssonovou.
     
    Startovní listina

    1. Švédsko (Brorssonová, Samuelsson)
    2. Norsko (Tandrevoldová, Christiansen)
    3. Francie (Simonová, Jacquelin)
    4. Slovinsko (Repincová, Dovžan)
    5. Rakousko (Hauserová, Eder)
    6. Švýcarsko (A. Gasparinová, Pacal)
    7. Německo (Voigtová, Strelow)
    8. USA (Irwinová, Wright)
    9. Finsko (Minkkinenová, Invenius)
    10. Ukrajina (Dmytrenková, Tyščenko)
    11. Itálie (Passlerová, Hofer)
    12. Česko (Jislová, Hornig)
    13. Polsko (Sidorowiczová, J. Guńka)
    14. Estonsko (Külmová, Zahkna)
    15. Kanada (Lunderová, Kiers)
    16. Moldavsko (Stremousová, Makarov)
    17. Slovensko (Z. Remeňová, Cesnek)
    18. Rumunsko (Tolmačevová, Buta)
    19. Litva (Kočerginová, Fomin)
    20. Lotyšsko (Bendiková, Rastorgujevs)
    21. Jižní Korea (Avvakumovová, Lapšin)
    22. Bulharsko (Zdravková, Vasilev)
    23. Kazachstán (Krjukovová, Akimov)
    24. Japonsko (Satová, Tačizaki)
    25. Chorvatsko (Kožicová, Crnković)
     
    Na poslední chvíli došlo v české sestavě ke změně a místo Jessicy Jislové, kterou postihla nevolnost, rozjíždí štafetu Lucie Charvátová.
     
    Závod byl zahájen.
     
    1. stř
    Biatlonistky obrazily za krásného počasí první okruh pohromadě a zalehávají ke stavům.
     
    1. stř
    Nejrychleji zastřílela Vanessa Voigtová, těsně ji následuje Julia Simonová. Za ideálních podmínek se chybuje celkově málo, Lucii Charvátovou zdržela jedna oprava a odjíždí na 11. místě se ztrátou 12,7 vteřiny.
     
    1. stř
    Střelecký výbuch potkal hned na úvod domácí štafetu! Na trestné kolo, které má v tomto závodě jen polovinu standardní délky, míří Rebecca Passlerová a Itálie rázem nabírá 40 vteřin ztrátu. Za ní už jede pouze předposlední Slovensko a Bulharsko, za které také kroužila 75 metrů navíc Zdravkovová.
     
    2,2 km
    Uprostřed druhého okruhu stále vede roztažený vláček Němka Voigtová.
     
    2. stř
    Stojku střílela nejrychleji Simonová, ale bylo to na úkor přesnosti. Poslední dvě rány musela Francouzka opravovat, i tak to stihla rychleji než svých pět ran odstřílela Voigtová. Francie vede před Německem o 3,5 vteřiny, na čele se drží také USA, Rakousko a Švýcarsko.
     
    Až šestá odjíždí po dvou opravách Norka Tandrevoldová, její ztráta 10,5 vteřiny je pro Christiansena ovšem snadno dosažitelná.
     
    2. stř
    České prokletí trvá, Lucie Charvátová selhala na stojce a za naprosto ideálních podmínek jde po čtyřech chybách včetně oprav na trestné kolo. Česko předává šestnácté se ztrátou 43 vteřin.
     
    2. stř
    Podobně jako Češka musela na trestné kolo Švédka Brorssonová, obhájci zlata z Östersundu jsou dokonce až devatenáctí. Kroužila rovněž Lotyška Bendiková, s 12 chybami nejhorší střelkyně včerejšího vytrvalostního závodu.
     
    3. stř
    Řada je na mužích, na střelnici přijela šestice vedoucích závodníků pohromadě a nejlépe ležku zvládl Němec Justus Strelow!
     
    3. stř
    Za Němcem se drží Nor Christiansen a Rakušan Eder, naopak Jacquelina oprava hodně zdržela a Francie si pohoršila na šesté místo se ztrátou 15 vteřin.
     
    3. stř
    Vítězslav Hornig zastřílel bezchybně a polepšil české štafetě na 14. místo před Poláka Guńku, který absolvoval trestné kolo. První desítka není tak daleko.
     
    Slovák Cesnek je dvacátý a až za ním odjel Švéd Samuelsson, který musel vyčerpat všechny náhradní náboje.
     
    5,2 km
    Na mezičase vede favorizovaná dvojice Strelow, Christiansen, další trojice Eder, Jacquelin a Wright je pozadu zhruba o deset vteřin.
     
    4. stř
    Německo ani po čtvrté střelbě nepotřebovalo náhradní náboj, Justus Strelow už předává s výrazným náskokem 20 vteřin na Norsko, za které Vetle Christiansen dvakrát opravoval. Těsně za Norskem předávají v polovině závodu Rakousko a USA.
     
    4. stř
    Vítězslav Hornig znovu zastřílel čistě, ale pomalejší běh mu nedovoluje posun vzhůru, je to až patnáctá příčka na předávce v kontaktu se Slovinskem a Lotyšskem, naopak na zádech si Charvátová poveze Švýcarku. Mladík Pacal totiž vypadl z čela závodu po trestném kole.
     
    Pořadí po 2. předávce:

    1. Německo
    2. Norsko +20
    3. Rakousko +21
    4. USA +24
    5. Estonsko +36
    6. Francie +37
    7. Finsko +38
    8. Moldavsko +44
    ...
    15. Česko +1:07 (1 trestné kolo)
    17. Slovensko +1:23
     
    Naprostý propadák předvádějí Švédové, Samuelsson napodobil Brorssonovou a po dalším trestném ovále jsou obhájci zlata až předposlední z 25 štafet, ztrácejí více než dvě minuty a za sebou mají pouze beznadějné Bulhary.
     
    5. stř
    Německá přesná série narostla na 25 ran. Vanessa Voigtová pokračuje s velkým náskokem osamocená na čele závodu.
     
    Čistě zastřílela ležku také Hauserová a Tandrevoldová, naopak ve velkých potížích je Američanka Irwinová, které nestačily náhradní náboje a míří na trestné kolo.
     
    Simonová jednou opravovala a se ztrátou 38,5 vteřiny na Německo pojede další okruh sama na čtvrtém místě.
     
    Lucie Charvátová tentokrát zvládla ležku bezchybně a navíc ve slušném tempu a polepšila si na jedenáctou příčku, těsně před sebou má Italku, Ukrajinku a Moldavanku.
     
    8,2 km
    Německo vede na mezičase ve stoupání lesem o 21 vteřin, Tandrevoldová v polovině okruhu nestáhla prakticky nic a také odstup Simonové se nemění.
     
    Charvátová potvrzuje běžeckou formu a zapojila se do sedmičlenného vláčku, který následuje s odstupem za čtvrtou Francouzkou.
     
    Voigtová už předjela Zdravkovovou, která byla o kolo pozadu, a pro Bulharsko závod předčasně končí.
     
    6. stř
    Voigtová si může odpočinout a fandit Strelowovi s pocitem dobře odvedené práce. Ani šestá položka neznamenala v podání Německa opravu.
     
    Hauserová po jednom dobití předává veteránu Ederovi druhá těsně před Francií, naopak Tandrevoldová se hodně zdržela a dokonce čelila hrozbě trestného kola. Třetí dlouho odkládanou opravu nakonec umístila do terče.
     
    Bohužel stojka se opět Lucii Charvátové vůbec nepovedla, znovu je to trestné kolo, když netrefila poslední ze tří oprav, a obrovský propad pro Česko.
     
    Pořadí po 3. předávce:

    1. Německo
    2. Rakousko +22
    3. Francie +29
    4. Norsko +48
    5. USA +58 (1 trestné kolo)
    6. Estonsko +59
    7. Itálie +1:03 (1)
    8. Moldavsko +1:05
    9. Ukrajina +1:06
    10. Finsko +1:10
    ...
    13. Česko +1:31 (2)
    17. Slovensko +2:18
     
    Předjeta o kolo byla také štafeta Japonska, Takeuči už do svého úseku neodstartuje.
     
    7. stř
    Rodák z krušnohorského Dippoldiswalde Justus Strelow rozjásal početné německé fanoušky, sedmá čistá střelba v řadě, Němci si jedou vlastní závod.
     
    Skvěle střílí také zkušený Rakušan Eder a drží se na druhém místě o 7,5 vteřiny před Christiansenem a Jacquelinem, kteří se ho jistě pokusí hned docvaknout. Další štafety už jsou daleko vzadu a boj o medaile se jich netýká.
     
    První nepřesnost pro Vítězslava Horniga, opravil sice rychle, ale závodníci kolem něj vesměs nechybovali a je to stále třinácté místo. Na vytouženou desítku ztrácíme více než půl minuty.
     
    11,2km
    Uprostřed okruhu se Nor a Francouz dotáhli na Rakušana Edera, tato trojice ztrácí na vedoucího Němce 33 vteřin.
     
    Švédsko je osmnácté a Samuelsson vyrazil na předposledí kolo s více než půlminutovou mezerou za sedmnáctým Slovákem Cesnekem.
     
    8. stř
    Druhá rána Justuse Strelowa uletěla mimo terč, ale jedna oprava je jen malinkou vadou na kráse pro biatlonistu, který pojede ve vyhlídkovém tempu pro historicky první německé zlato ve štafetách dvojic!
     
    Eder a Christiansen zřejmě zabojují o stříbro po jedné opravě, přičemž jasným favoritem je Nor. Poslední střelbu naprosto zkazil Jacquelin, pro kterého to není ani zdaleka první letošní štafetové selhání.
     
    Francouz vyjel z trestného kola až sedmý, propadl se za Itálii, Lotyšsko a Finsko.
     
    Vítězslav Hornig na stojce nezaváhal a posunul se na dvanácté místo, což je pro Česko maximum, protože na jedenácté Estonsko ztrácí nedostižných 24 vteřin.
     
    12,7km
    Christiansen se zatím drží Ederovi za zády a nástup si zřejmě schovává na poslední stovky metrů.
     
    Na čtvrté místo ještě útočí Rastorgujevs, který má jen tři vteřiny před sebou domácího Hofera.
     
    Vetle Sjastad Christiansen se podle očekávání utrhl při sjezdu ke stadiónu Simonu Ederovi a jede si pro stříbro.
     
    cíl
    Německo ovládlo závod způsobem start-cíl a Justus Strelow absolvoval cílovou rovinku volným tempem s německou vlajkou nad hlavou!
     
    Nor Christiansen dojíždí stříbrný, čtyřicátník Eder se v cíli objímá s Hauserovou a radují se z bronzu pro Rakousko.
     
    Na domácí výběr zbyla bramborová medaile, když napravoval úvodní výbuch Passlerové a celý závod se posouval dopředu. V cíli odolal Hofer náporu Lotyše Rastorgujevse. Na rozšířeném pódiu se vyhřívají také Finové, naopak oči pro pláč zbyly papírovým favoritům z Francie.
     
    Poslední kolo absolvoval Vítězslav Hornig široko daleko osamocen a je z toho potřetí v řadě 12. místo pro Česko v nejméně oblíbené biatlonové disciplíně.
     
    Dojety o kolo byly ještě štafety Kazachstánu, Rumunska, Chorvatska a Litvy, na ostudném 17. místě dobruslil do cíle s číslem 1 Samuelsson a za sebou nechal už pouze Slováky a dvojici ruských veteránů v dresu Jižní Koreje.
     
    Závod skončil.
     
    Konečné výsledky

    1. Německo 38:58,0 (0+1)
    2. Norsko +11,2 (0+8)
    3. Rakousko +28,3 (0+4)

    4. Itálie +37,9 (1+6)
    5. Lotyšsko +39,1 (1+6)
    6. Finsko +41,4 (0+7)

    7. Francie +1:00,1 (2+10)
    8. Estonsko +1:05,8 (1+9)
    9. USA +1:09,5 (2+7)
    10. Ukrajina +1:09,9 (0+6)

    11. Moldavsko +1:14,0 (0+11)
    12. Česko +1:45,2 (2+8)
    13. Kanada +2:11,7 (0+5)
    14. Slovinsko +2:30,5 (0+8)
    15. Švýcarsko +2:39,6 (2+10)
    16. Polsko +2:53,3 (3+15)
    17. Švédsko +3:04,1 (2+15)
    18. Slovensko +3:27,0 (0+7)
    19. Jižní Korea +3:53,5 (2+12)

    20. Litva (LPD)
    21. Chorvatsko (LPD)
    22. Rumunsko (LPD)
    23. Kazachstán (LPD)
    24. Japonsko (LPD)
    25. Bulharsko (LPD)
     
    Historicky první zlato pro Německo v závodě smíšených dvojic vybojovali díky bravurní střelbě Justus Strelow a Vanessa Voigtová, běžecky nejrychlejší Norové Ingrid Tandrevoldová a Vetle Christiansen museli osmkrát dobíjet a berou stříbro před rakouským párem Simon Eder, Lisa Hauserová.
    Další selhání Emiliena Jacquelina na střelnici stálo propad na sedmé místo Francouze a naprostým propadákem skončil závod pro vítěze z Östersundu Švédy, kteří dojeli až sedmnáctí.
    Česká štafeta obsadila potřetí za sebou ve Světovém poháru dvanácté místo, když Lucie Charvátová musela na obou stojkách na trestné kolo. (13:46:49)

    Karel Jedlička

    Startovní listina
    • 1. Švédsko
    • 2. Norsko
    • 3. Francie
    • 4. Slovinsko
    • 5. Rakousko
    • 6. Švýcarsko
    • 7. Německo
    • 8. USA
    • 9. Finsko
    • 10. Ukrajina
    • 11. Itálie
    • 12. Česká rep.
    • 13. Polsko
    • 14. Estonsko
    • 15. Kanada
    • 16. Moldavsko
    • 17. Slovensko
    • 18. Rumunsko
    • 19. Litva
    • 20. Lotyšsko
    • 21. Jižní Korea
    • 22. Bulharsko
    • 23. Kazachstán
    • 24. Japonsko
    • 25. Chorvatsko


    bahis siteleri