Varnsdorf – Příbram 1:0 (kon.) | Jihlava – Žižkov 1:2 (kon.) | Prostějov – Opava 3:1 (kon.)
Vyškov – Líšeň 0:0 (kon.) | Brno – Kroměříž 4:3 (kon.) | Chrudim – Olomouc B 1:3 (kon.)
Táborsko – Dukla Praha 0:0 (kon.) | Sparta B – Vlašim 2:2 (kon.)
FC Zbrojovka Brno
4:3 (3:0)
SK Hanácká Slavia Kroměříž
Neděle 19.05.2024, 17:00 • ADAX INVEST Arena, Brno • FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA • 29. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.

Sportu zdar a fotbalu zvlášť. Hezké nedělní odpoledne přeji z městského stadionu v Srbské ulice, kde budeme sledovat duel dvou týmů u nižších pater tabulky. Zatímco osud Kroměříž byl už v minulém kole zpečetěn a je jasné, že v příští sezoně bude hrát MSFL, Zbrojovka potřebuje k udržení druholigové příslušnosti bodovat, nejlépe za tři body.

V předposledním domácím zápase F:NL nastoupili Hanáci na stadionu Jožky Silného proti pátému celku tabulky MFK Chrudim. Domácím chyběli zranění Zavadil, Cupák, Jeleček, Kudela, Oulehla a Matoušek, který má pozastavenou činnost z disciplinárních důvodů. Hosté šli v brzkém úvodu zápasu do vedení, již v 6. minutě skóroval Záviška. Poslední tým tabulky ale dokázal v 56. minutě reagovat Hrdličkou, který vyrovnal na konečných 1:1. Bod za remízu znamenal, že Kroměříž se po roce vrací o soutěž níž.

To Zbrojovka se chtěla vrátit do úplně jiné soutěže, ale letošní ročník druhé ligy ji vůbec nevyšel, především jarní část. Místo aspiranta na minimálně barážové příčky se z brněnského týmu stala skupina bojující o záchranu. Tato hrozba ale už je téměř odvrácená a všichni věří, že se bude blýskat na lepší časy. Velmi slušný výkon o tom svědčí v minulém kole v Líšni, kdy byli Brňané v derby o něco lepší, měli i více šancí, ale v koncovce se jim už tolik nevedlo. Do vedení dostal Zbrojovku Řezníček, dvanáct minut před koncem Marvani vyrovnali a vybojovali tak cennou remízu.

První vzájemný zápas těchto soupeřů skončil jednoznačně lépe pro Zbrojovku. Už od úvodního dějství plnila roli favorita, když brzy otevřel skóre Denis Alijagič a po půlhodině přidal druhý zásah z penalty Jakub Řezníček. Ve druhém poločase pak pojistil výhru Brna Jan Štěrba.

FC Zbrojovka Brno: Sváček – Nový, Lu. Pernica, Endl, Granečný – Texl, Smejkal – Potočný, Fousek, Alijagić – Jak. Řezníček (C).
    Náhradníci: Berkovec – Hamza, Mara, Šural, Juritka, Dav. Jambor, Štepanovský.
    Trenér: Lukáš Kříž

SK Hanácká Slavia Kroměříž: Gergela – Wala, Tiahlo, Vincour, Hrdlička – Cupák, Houser (C), Machalík, Kiška – Chwaszcz, Silný.
    Náhradníci: J. Dostál – Jeleček, M. Jaroň, Dočkal, Kudela, Oulehla, Surynek.
    Trenér: Martin Onda

Rozhodčí: Vít Zaoral – Radim Dresler, Jakub Bureš.

Za deset minut odstartuje poslední domácí duel Zbrojovky v této sezoně. Domácí jsou před svými fanoušky vůbec nejhořším týmem z celé ligy, jsou až na posledním šestnáctém místě. Dnes však už musí jednoznačně zabrat a získat tři body

Sledovat duel bude nejspíš jen několik stovek fanoušků, hlavní tribuna je téměř prázdná, protější čítá hrstku nejvěrnějších.

Oba týmy nastupují na hrací plochu zdejší Adax Invest Arény, za pár chvil duel odstartuje.

1

1
    Úvodní výkop mají hráči v červených dresech, tedy Zbrojovka.

2
    O první akci se pokoušel Texl, který centrem hledal ve vápně Fouska, toho si ale hostující obrana pohlídala a nepustila do zakončení.

2
    Brno právě vstřelilo branku!
    Tak to byla velmi rychlá branka, která posílá Brno do vedení. Bylo to po minutě a třicet vteřinách. Po obrovské hrubce při malé domů vyrobil málo vídanou věc brankář Gergela, který naprosto špatně odkopl míč od své brány a našel rovnou DENISE ALIJAGIĆE, jenž neměl žádný problém dopravit míč do sítě.

3
    Velká chyba brankáře Kroměříže, který špatně odhadl situaci a místo rázného odkopu daleko od své brány rozehrál prachmizerně na kopačky Alijagiče a Zbrojovka tak vede 1:0.

6
    No a brankář Gergela chybuje dál. Zbrojovka vede v šesté minutě už dva nula znovu po poměrně laciné brance. ADAM FOUSEK napřáhl z dobrých pětadvaceti metrů a kroměřížský brankář nestál v dobrém postavení na brankovišti a už může podruhé lovit míč ze své svatyně.

7
    Další povyražení před hostující bránou předvedl Roman Potočný, jeho rána z otočky byla ale tečovaná a šla kousek vedle pravé tyče.

8
    Hosté jsou zralí na ručník. Běží teprve osmá minuta zápasu a Brňané vedou gólem po rohovém kopu už 3:0. Na hlavičku si na malém vápně nejlépe naskočil LUKÁŠ ENDL a máme tady zaděláno na pořádnou nadílku.

10
    Znovu roh pro Zbrojovku, dočkáme se dalšího gólu?

11
    Tak tentokrát se mohou hosté uklidnit, hlavička Smejkala neměla potřebné parametry.

12
    Ofenzivní choutky Zbrojovky pokračují, hosté jsou smíření se sestupem do MSFL a zároveň po deseti minutách tady dostali tři góly, s čímž budou mít velký problém něco udělat.

13
    Slavie se zatím nedostala na svou útočnou polovinu, Zbrojovka naprosto kontroluje hru.

14
    A snaží se bavit diváky na tribunách. Dvě kličky udělal nyní Alijagič, následně zasekl míč a chtěl ho poslat na přední tyč Gergelovy brány. Pokus byl však nepřesný.

15
    Faul deset metrů před vápnem, Zbrojovka bude zahrávat standardku z velmi příhodné vzdálenosti.

16
    Po souhře Endla s Řezníčkem nakonec vzal zakončení na sebe zkušený zadák Pernica a jen to na tribunách zahučelo, střela šla sice mimo, ale špatná nebyla.

17
    Brněnský útočník Řezníček zachycen v ofsajdu, bude se kopat od kroměřížské brány.

18
    Smejkalův prudký centr z pravé strany hledal ve vápně připraveného Alijagiče, k zakončení se ale nedostal.

19
    Jan Silný mohl snížit. Někdejší hráč Líšně se dostal až k bezprostřední blízkosti Sváčka, ten ale rukavicemi jeho tvrdou ránu vyrazil mimo tři tyče.

20
    Další roh pro Brno, který rozehrával Smejkal.

21
    Po něm hostů museli několikrát řešit ošemetné situace před svým brankářem, ale tentokrát to ustáli.

22
    A zvládli i centr Potočného, který hledal Řezníčka. Stav se nemění.

22
    Žádná změna ani na druhé straně, Šimon Chwaszcz sice dotíral na Sváčka, ten ale odhadl situaci a pro míč si došel v pravou chvíli.

23
    Kroměříž si vypracovala další gólovku. Adam Houser si těsně před pokutovým územím udělal prostor ke střele a chtěl svůj pokus umístit na vzdálenější tyč. Sváček letěl vzduchem marně, ale měl štěstí, chyběl kousek.

24
    Domácí se dožadují penalty, na trávniku zůstal ležet Potočný, ale rozhodčí zůstává v klidu.

25
    Jsme za polovinou prvního poločasu a Zbrojovka vede vysoko 3:0, tento stav platí už od osmé minuty.

26
    Fouskova myšlenka nebyla špatná, chtěl rychlým centrem poslat do brejku brněnské útočné duo, to se ale k míči nakonec nedostalo.

28
    Brňané mohli přidat další gól. Alijagič naprosto přesným centrem našel uvnitř velkého vápna Jakuba Řezníčka, který to zkusil rovnou z voleje. Po jeho pumelici však končí míč těsně vedle pravé tyče.

29
    Potočný to teď zkusil z velké dálky, možná chtěl znovu nachytat na hruškách Gergelu, tentokrát ale míč nasměroval hodně mimo.

30
    Kroměříž bude zahrávat rohový kop.

31
    I Hanáci mají své šance. David Machalík byl blízko gólu, když si po rohu naskočil na hlavičku a z těsné blízkosti přestřeluje Sváčkovu bránu.

33
    Šimon Chwaszcz byl dalším spalovačem svého týmu. Teď už to vypadalo, že míč zapluje do sítě, ale také někdejší líšeňský fotbalista nezamířil na přední tyči přesně. Koncovka opět velmi špatná.

34
    A tak to zkusili Hanáci znovu po rohu, tentokrát už se brněnská obrana dokázala zformovat.

35
    Střílený centr Martina Nového hledal Alijagiče, ten to měl ovšem hodně daleko na dlouhou nohu.

36
    Hraje se hodně otevřený fotbal, šancí a gólů jsme už viděli opravdu hodně.

38
    Brejk tři na dva teď Zbrojovka prohospodařila, Alijagič sice našel rozběhnutého Fouska, ale ten si míč ukopl před sebe a zakončení se nekoná.

40
    Po rychlém ťukecu zkusil své štěstí z dálky Roman Potočný, rána mu však vůbec nesedla.

41
    Na opačném konci hřiště napřáhl Michal Cupák, dopadlo to ovšem podobně. Také to nebyla nikterak nebezpečná záležitost.

42
    A tak už se nám blíží konec prvního poločasu, ve kterém červení předvedli jasnou dominanci a výborný nástup do zápasu.

43
    Znovu to byl David Machalík, který vyzkoušel pozornost brankáře Sváčka, ten jeho pokus s přehledem chytá do rukavic.

43
    Kiškův centr odvrací před dotírajícím Silným stoper Pernica. Následoval roh a znovu byl před Šváčkem pořádný šrumec. Hanákům se nedaří dát alespoň kontaktní branku.

44
    Prostor budou mít i nyní, zahrávají další roh. Poslední minuty patří žlutým.

44
    Sváčkovi proskotačil míč mezi rukavicemi, roh opět velmi nepříjemný, ale bylo to s faulem a tak je vzrušení zbytečné.

45

Rozhodčí Zaoral nenastavil ani minutu a rovnou ukončil první poločas, který končí vysokým vedením Brna 3:0. Hrstka fanoušků s údivem mohla zírat, co se to po osmi minutách na Srbské děje. 2. minuta 1:0 Alijagič, 6. minuta rána z dálky od Fouska, 8. minuta hlavička Endla 3:0. I v dalším průběhu dnešního mače jsme viděli několik zajímavých kousků, přes přehršel šancí na obou stranách se ukazatel skóre prozatím nezměnil.

Druhý poločas začne přibližně v 18:02.

46

46
    Střídání v týmu SK Hanácká Slavia Kroměříž:
    ze hřiště odchází Orest Tiahlo, přichází Martin Kudela,
    ze hřiště odchází Šimon Chwaszcz, přichází Marek Jaroň.

46
    Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno:
    ze hřiště odchází Adam Fousek, přichází Jiří Hamza.

48
    Vypadá to, že gólové hody budou pokračovat i ve druhém dějství. Domácí Denis Alijagič centroval z levé strany do šestnáctky, kde ho chtěl před Řezníčkem odvrátit ADAM HOUSER. Jenže to udělal tak nešikovně, že ho uklidil přímo do své brány.

50
    Střídající Jaroň hlavičkoval z dobré pozice, leč opět to byl nepřesný pokus.

51
    Na opačném konci v akci znovu Alijagič s Řezníčkem, druhý jmenovaný sice vystřelil, ale bylo to s faulem.

52
    Hanáci zahrávali další roh, už pátý, ale Pernica nedovolil žádné zakončení.

53
    Vzápětí je tu šestý roh Kroměříže, která má sice šance, ale góly padají na opačné straně.

54
    To se nepovedlo, špatná rozehrávka znamená už sedmý roh hráčů ve žlutých dresech.

55
    Kroměříž právě vstřelila branku!
    A tentokrát už to gól skutečně je, hosté se dočkali snížení. Sváček neudržel po rohu v rukavicích míč, ten neustále poskakoval po malém vápně a v nepřehledné situaci ho dopravil do sítě střídající MARTIN KUDELA.

57
    Blízko pátému úderu byl Roman Potočný, po jehož hlavičce míč zamířil kousek vedle Gergelovy brány.

58
    Málem to bylo 4:2. To by však hlavička Marka Jaroně musela být přesnější. Náběh, centr, postavení, všechno v pořádku, jenže z jasné pozice končí jeho pokus těsně nad Sváčkovou svatyní.

60
    Po hodině hry se vše stěhuje před Gergelovu branku, Zbrojovka bude zahrávat standardku.

62
    Hra se malinko uklidnila, čekáme na další příležitosti.

64
    Velmi nepřesná střela Lukáše Hrdličky nemohla nadělat Sváčkovy žádné problémy.

66
    Gól, kterému i přes jinak komorní prostředí zatleskali fanoušci na tribuně. Opět u toho byl střídající hráč, tentokrát MAREK JAROŇ, který si udělal prostor na středu velkého vápna a krásnou střelou k tyči nedal Sváčkovi šanci.

67
    Gólů jako máku, Kroměříž navíc ožila a najednou zase zlobí na své útočné polovině.

69
    ze hřiště odchází Tomáš Smejkal, přichází Peter Juritka,
    ze hřiště odchází Jiří Texl, přichází Peter Štepanovský,
    ze hřiště odchází Roman Potočný, přichází David Jambor.

71
    Hraje se převážně na útočné polovině Kroměříže, která se sice radovala z branky, ale bylo to po jasném ofsajdu.

71
    Žlutá karta pro tým FC Zbrojovka Brno (Jambor).

72
    ze hřiště odchází Jiří Kiška, přichází Jiří Oulehla.

73
    Jdeme do posledních zhruba dvaceti minut, hra se díky střídání hodně rozkouskovala.

76
    Druhá žlutá a následně červená karta pro tým FC Zbrojovka Brno (David Jambor).

76
    David Jambor vydržel na hřišti sotva sedm minut. Nejprve dostal žlutou za faul, nyní znovu fauloval a rozhodčí mu udělil druhou a poslal ho pod sprchy. Domácí tak zbytek zápasu budou v oslabení.

79
    ze hřiště odchází Lukáš Hrdlička, přichází Jakub Dočkal.

79
    Hosté hrají přesilovku a budou zahrávat další roh.

81
    ze hřiště odchází Jakub Řezníček, přichází Kamso Mara.

82
    Za velkého aplausu tribun odchází do kabin Jakub Řezníček, který tady dlouhé roky patřil k tahounům a lídrům týmu. Zažil postupy a bohužel i pády. Zda bude pokračovat, těžko odhadovat.

83
    Každopádně Sváček musí být ve střehu, po střele Silného si však bezpečně poradil.

84
    Blíží se závěr zápasu, který nabídl už šest branek a také řadu šancí.

85
    Další parádní branka v podání hostů. Znovu u toho byl střídající MARTIN KUDELA, jehož rána byla přímo výstavní. Vyslal pumelici jako z kanónu a už je to pouze o gól. Míč z dálky ještě trochu zaplaval, otřel se o tyčku a Sváček musí lovit míč ze sítě.

86
    Zdálo se, že to bude poklidný zápas, ale nakonec nás možná čeká ještě drama. Místo 4:0 je to najednou o jeden gól.

87
    Hlavička dočkala končí hodně vedle. Každopádně hosté budou mít ještě čas s výsledkem něco udělat. Co však udělali, je nečekané drama. Z jasného výsledku tu máme rázem zápletku, k tomu je navíc Jambor už ve sprše a Brňané hrají v deseti.

89
    ze hřiště odchází Vojtěch Wala, přichází Martin Surynek.

89
    Na dnešní zápas bylo vydáno 1626 vstupenek.

90
    Nastavují se tři minuty.

90
    Zbrojovka drží míč daleko od svého brankáře. Navíc ten kroměřížský chybuje v rozehrávce.

90+3
    Žlutá karta pro tým FC Zbrojovka Brno (Štepanovský).

90+3
    Žlutá karta pro tým SK Hanácká Slavia Kroměříž (Silný).

90+3
    V hektickém závěru hosté ještě zkusili několik centrů, které Sváček musel boxovat mimo tři tyče. Na nějaký tlak už ale čas nemají a blíží se konec.

90+3

Z jasné záležitosti to nakonec bylo drama. Zbrojovka vedla v 50. minutě už 4:0 a zdálo se, že duel v poklidu dohraje. Opak byl pravdou, trenérovi Kroměříže se povedla střídání a pět minut před koncem to bylo už jen o jeden gól. Zbrojovka navíc hrála v deseti, ale těsně vedení nakonec uhájila. Uhájila i druholigovou příslušnost, po výhře s Kroměříží je jasné, že v posledním kole ve Vlašimi už může být v klidu.

Z Brna se tedy pro letošní ročník druhé ligy loučím, sledovali jsme zajímavý duel plný gólů a šancí. Zbrojovka vyhrála zaslouženě, nicméně zbytečně si závěr zápasu pokazila a mohla být nakonec ráda, že rozhodčí zápas ukončil. Tři body ale zůstávají pod Špilberkem. Díky za pozornost a hezký zbytek neděle. (18:56:07)

Roman Zajíček

Branky: 2. Alijagić, 6. Fousek, 8. Endl, 48. Houser (vla.) – 55. Kudela, 66. M. Jaroň, 85. Kudela

Karty:   71. Jambor (BNO), 90+3. Štepanovský (BNO) – 90+3. Silný (KRO)   76. Jambor (BNO)

FC Zbrojovka Brno: Sváček – Nový, Lu. Pernica, Endl, Granečný – Texl (69. Štepanovský), Smejkal (69. Juritka) – Potočný (69. Dav. Jambor), Fousek (46. Hamza), Alijagić – Jak. Řezníček (C) (81. Mara).
    Náhradníci: Berkovec – Šural.

SK Hanácká Slavia Kroměříž: Gergela – Wala (89. Surynek), Tiahlo (46. Kudela), Vincour, Hrdlička (79. Dočkal) – Cupák, Houser (C), Machalík, Kiška (72. Oulehla) – Chwaszcz (46. M. Jaroň), Silný.
    Náhradníci: J. Dostál – Jeleček.

Rozhodčí: Vít Zaoral – Radim Dresler, Jakub Bureš