Dánsko – Kanada 1:6 (kon.) | Lotyšsko – Rusko 1:6 (kon.) | Finsko – USA 0:4 (kon.)
Německo – Švédsko 1:8 (kon.)
Dánsko
1:6 (1:3, 0:2, 0:1)
Kanada
Čtvrtek 12.04.2012, 16:00 • KAJOT ARENA (kapacita 7200) • Mistrovství světa do 18 let

To je pro tuto chvíli vše. (18:05:29)

Nejlepší hráči zápasu: Oliver Bjorkstrand (DEN) - Scott Laugthton (CAN).

V závěreční třetině již padla pouze jedna branka, postaral se o ni kapitán Kanady Matt Dumba. Kanada tak splnila s přehledem roli favorita a v prvním zápase turnaje zdolala Dány. Ti se však za svůj výkon stydět nemusejí.

60:00

59:42
    Lehká strkanice mezi Korsgaardem a Bourkem se obešla bez vyloučení.

58:54
    Ještě jedna velká šance Dánů. Kristensen našel zpoza branky Lauridsena, který však střelu zbytečně uspěchal a trefil jen hruď Murrayho.

58:35
    Další vhazování v obranném pásmu Dánů.

57:48
    Krátký kanadský tlak končí bez střely na branku.

57:35
    Utkání se opravdu jen dohrává.

56:59
    Dumbovu přízemní střelu od pravého mantinelu sebral Hansen s přehledem do košíku lapačky.

56:33
    Kotouč je opět mimo hrací plochu, vhazování před Hansenem.

56:06
    Tempo zápasu už je hodně klidné, o vítězi je dávno rozhodnuto.

55:19
    Larsen poslal kotouč na vlastní střídačku, následuje buly ve středním pásmu.

53:23
    Ani tato přesilovka však Dánům nijak nevychází.

53:06
    Další kanadské oslabení. Adam Pelech je vyloučen na dve minuty za podražení.

52:58
    Murray kryje v klidu Lindhojovo nahození a Kanada už hraje ve čtyřech.

52:25
    Larsenovu ránu dokázali obránci Kanady zblokovat.

52:11
    Dánský tým si bere oddechový čas.

52:11
    Slabá střela nyní doskákal k Murraymu, který ji s přehledem ukryl do lapačky.

51:51
    Kotouč je opět v obranném pásmu potomků vikingů.

51:28
    I v dvojnásobné přesilovce nedokáží Dánové Kanadu přehrát.

51:03
    Třetí Kanaďan jde na trestnou. Dumba vyhodil puk mimo hrací plochu. Dánská přesilovka pěti proti třem tak bude trvat skoro dvě minuty.

50:58
    Za podražení bude vyloučen Laughton. Hrát pět na tři se však bude nakonec jen sedm sekund.

50:50
    Kanada půjde do tří, hraje se dlouhá výhoda.

50:10
    Nyní už seveřané kombinují v útočné třetině.

49:26
    Kanaďané drží Dány daleko od Murrayho branky.

49:05
    Dánové si zahrají přesilovku. Severson je vyloučen na dvě minuty za držení protihráče.

48:35
    Vedel se pokusil o samostatný průnik. Ten skončil slabou střelou do Murrayho náruče.

Dnešní utkání sleduje 1233 diváků.

47:47
    Dánskému týmu se nyní nelíbí, že jim sudí odpískali zakázané uvolnění.

47:23
    Aagaard se nestihl vrátit z útočného pásma a vystavil svůj tým do postavení mimo hru.

47:07
    Další kanadský ofsajd.

46:48
    Pelechova střela se z klubka těl odrazila mimo branku.

46:31
    Kanadský tlak končí ofsajdem.

45:59
    Dánové hrají v plném počtu.

45:49
    Ve velké mlýnici před Hansenem našel puk Rychel, bekhendem ale rozvlnil pouze boční síť.

44:59
    Frederiksen mohl jít v oslabení do brejku, nezpracoval však přihrávku od spoluhráče.

44:34
    A kvůli ofsajdu se jim to nedaří.

44:21
    Kanaďané musí rozjet přesilovku od vlastního brankáře.

43:59
    Zámořský tým si zahraje další přesilovku. Za napadení je vyloučen Mads Eller.

43:13
    Kotouč skončil v ochranné síti za Hansenem, vhazovat se bude před ním.

43:01
    Troock přejel příliš rychle modrou čáru a vystavil Kanadu do ofsajdu.

42:29
    Kanada pokračuje v tlaku, netrefuje však branku dánského mužstva.

40:55
    Matthias Asperup neunesl další branku v dánské síti a dostává osobní desetiminutový trest za nesportovní chování.

40:55
    Kanada právě vstřelila branku!

V signalizované výhodě přidávají Kanaďané šestou branku. MATT DUMBA vyslal od modré čáry spíše nenápadnou střelu. Ta však před Hansenem zaplachtila a skončila až v síti dánské branky. Asistence: Troy Bourke.

40:42
    Reinhard vypálil z jízdy pouze doprostřed branky připraveného Hansena.

40:10
    První kanadský útok ve třetí třetině zastavuje ofsajd.

40:01

Osmnáct střel vyslali Kanaďané na branku Dánska ve druhé třetině. Naopak seveřané vypálil mezi tyče pouze dvakrát! To je velmi výmluvná statistika pro druhou třetinu. V brance outsidera se však skvěle prezentuje Matthias Hansen, který mnohokrát svůj mančaft skvěle podržel. Obě kanadské branky v prostřední dvacetiminutovce padly v klasické přesilové hře pěti proti čtyřem.

Další třetina začne přibližně v 17:31.

40:00

39:39
    Těžiště hry se nalézá ve středním pásmu.

38:32

Nešťastnou branku inkasuje dánský brankář Matthias Hansen. KERBY RYCHEL vypálil zpoza beka Larsena od jehož chráničů puk lehce změnil směr a zamířil mezi nohy již zakročujícího Hansena. Kanada tak podruhé využívá početní výhodu. Asistence: Sam Reinhart, Matt Dumba.

37:51
    Reinhart našel před brankou volného Gaunceho, ten z bezprostřední blízkosti pouze vyprášil Hansenův beton.

37:42
    Český sudí Hribík vylučuje dánského útočníka Lauridsena na dvě minuty za hákování.

37:23
    Nurseho kolmici se snažil dostihnout Kosmachuk. Nestihl to a je z toho icing Kanady.

37:11
    Dumba vyhodil puk na střídačku vlastního týmu. Bylo to však ze středního pásma, vylučovat se tedy nebude.

36:46
    Kanadský tým hraje v plném počtu.

36:19
    Lindhoj mohl pálit z dobré pozice na mezikruží. Promáchl však pas od jednoho ze spoluhráčů.

35:32
    Smith se dostal v oslabení za všechny obránce v červeném a zleva uháněl na Hansena. Při pokusu o bekhendovou kličku mu však touš sjel z čepele.

34:53
    Ihned po buly vysvobozuje svůj tým Winther.

34:46
    Nyní si zahrají v početní výhodě seveřané. Za podražení je na dvě minuty vyloučen Brendan Gaunce.

33:22

Kanadský tým dokázal využít přesilovou hru. Od pravého mantinelu poslal prudce kotouč před branku Laughton. Do brankoviště natáhnul hůl WILLIAM CARRIER a poslal puk přímo pod břevno. Hansen neměl šanci. Asistence: Scott Laughton, Scott Kosmachuk.

33:08
    Dumba hledal pasem zpoza branky nějakého spoluhráče před brankou, nikdo tam však nebyl. Hansen tak v klidu ukryl puk pod lapačku.

32:47
    Dánové se osvobozují.

32:09
    Dumba trefil svou bombou od modré tyč dánské brány.

32:01
    Reinhart byl při své šanci faulován. Za hákování je vyloučen Frederiksen.

31:40
    Reinhart se proháčkoval sám před branku, střelu však dokázal Hansen zlikvidovat vyrážečkou.

31:23
    Lindhoj se vydal na útočný výlet a střelou do lapačky Murrayho pořádně protáhl.

31:11
    Z krátkého dánského tlaku střela na branku nevzešla.

30:40
    Dánové překvapivě stále fyzicky stíhají bruslit s kanadskými hráči.

29:39
    Dánové hrají v pěti.

29:31
    Bourke střílel přes beka pouze doprostřed branky.

29:11
    Kanadě se nyní nedaří udržet v útočné třetině.

28:31
    Obrovský závar před Hansenem. Doráželi Dumba a Reinhart, jejich střely však skončily na výstroji brankáře v červeném.

27:59
    První přesilovku v zápase musí Kanaďané rozjet zpoza Murrayho.

27:39
    Reinhart měl solidní šanci v signalizované výhodě, zblízka však Hansena nepřekonal. Za napadení bude na dvě minuty vyloučen Marco Illemann.

27:00
    Druhá perioda je zatím hlavně o bojovnosti obou týmů.

25:40
    Brodersen dokázal přečíst kanadskou rozehrávku a z otočky vypálil prudce, ovšem jen do betonů Murrayho.

25:24
    V dánském obranném pásmu vznikl drobný zmatek, situaci řeší Hansen skokem po puku.

25:13
    Oba týmy lehce bojují s přesnou rozehrávkou.

24:11
    Série tvrdších střetů u mantinelu trochu rozvášnila jinak ztichlé publikum.

23:42
    Gaunce nahazoval puk před branku Rychela, puk si však málem srazil do vlastní branky bránící Povlsen. Hansen zasáhl na poslední chvíli.

23:11
    Zakázané uvolnění Kanady.

22:34
    Obránce Hertzberg se odvážně pustil do útočného výpadu, proti přesile kanadských hochů však nemohl uspět.

22:14
    Tentokrát naopak namířil Carrier přímo doprostřed branky. S tím Hansen neměl problém.

21:47
    Carrierova přízemní střela minula branku o několik decimetrů.

21:21
    Kanada zatím nepustila ve druhé třetině svého soka z obranného pásma.

20:47
    Dumbova střela od modré prosvištěla těsně vedle vzdálenější tyče.

20:20
    Dánska střídačka zasáhla do hry, následuje buly mezi modrými čarami.

20:01

V první periodě byli Dánové hráčům javorového listu překvapivě vyrovnaným soupeřem. Opravdu výrazně dokázala Kanada seveřany přehrávat až v poslední pětiminutovce první třetiny, což také dokázal zúročit dvěma brankami, které nyní dělají rozdíl.

Další třetina začne přibližně v 16:48.

20:00

19:21
    Kosmachuk agresivně dotíral na Hansena, ten ale dokázal podržet puk ve výstroji po slabé střele.

19:03
    Mantha nahazoval od pravého hrazení před branku, nikdo ze spoluhráčů jej však netečoval.

18:41
    Kanadskému mužstvu byl odpískán úmyslný ofsajd.

18:23
    Laughtonovo nahození zpoza branky končí na vrchní síťce. Vhazovat se bude ve středním pásmu.

18:10
    Kanada nyní svírá svého soupeře pod drtivým tlakem, Hansen však dokáže tým podržet.

17:27

Zámořský tým jde do trháku. Nápaditým pasem od levého mantinelu našel v signalizované výhodě Troock před brankou zcela volného MIKEA WINTHERA. Ten situaci neuspěchal, elegantní stahovačkou si položil Hansena a po zemi poslal puk do sítě. Asistence: Branden Troock.

17:04
    Slibně rozjetá akce Kanady ztroskotala na odpískaném ofsajdu.

16:48
    Pelechova táhlá střela skončila na vyrážečce pozorného Hansena.

15:54
    Uldallovi vůbec nesedla střela od modré.

15:43
    Nyní sledujeme poněkud klidnější pasáž zápasu.

14:50
    Dány inkasovaná branka nerozhodila, jejich pohyb je stále velmi dobrý.

13:52

Javorové listy se opět ujímají vedení. Okolo pravého mantinelu pláchl všem bekům Dánska GEMEL SMITH, sjel si na střed a řítil se sám na Hansena. Zkusil najít skulinku mezi betony a to se mu také povedlo, kotouč sice pomalu, ale přeci přešel přes brankovou čáru. Bez asistence.

13:43
    Murray raději přerušuje hru po Ellerově nahození od červené čáry.

13:30
    Podruhé během chvíle je odpískán dánskému týmu ofsajd.

13:06
    Laughtonovo nahození Hansena nemohlo vystrašit.

12:51
    Další dánský útok zastavil offside.

11:57
    Dánsko právě vstřelilo branku!

Nakonec však seveřané vyrovnávají stav zápasu. Kanaďané se pokusili zaútočit v oslabení, to jim však nevyšlo a Dánové šli dva na jednoho. Yannick Vedel zkusil vypálit po ledu a Murray vykopl puk přímo na hůl OLIVERA BJORKSTRANDA, který promptně dopravil kotouč do sítě. Asistence: Yannick Vehel.

11:13
    Hráčům v červeném tato přesilovka zatím vůbec nevychází.

10:34
    Vysoké Ellerovo nahození ze středního pásma chytil Murray v pohodě do lapačky.

10:17
    Javorové listy se osvobozují.

10:02
    Kanada jde opět do čtyř. Za hákování je vyloučen Brendan Gaunce.

09:47
    Po Pelechově střele vznikla před Hansenem mlýnice, ve které si našel puk Troock. Zblízka však skulinu ve výstroji dánské jedničky nenašel.

09:17
    Kosmachuk hledal před brankou prudkým pasem Carriera, ten však netrefil puk a následně najel do branky, čímž ji vychýlil.

08:53
    Dánové jsou nyní překvapivě lepším týmem, stále těží z nedávné přesilovky.

07:59
    Kanada hraje v plném počtu stejně jako Dánové.

07:25
    Lauridsen z pravého kruhu rozduněl betony Murrayho.

06:42
    Dánové nyní vstřelili branku, nebude však uznána. Bude se totiž vylučovat na obou stranách a branka padla až po odpískání. Kanaďan Severson obdrží dvě minuty za krosček, následně ale držel protihráče Vedel. Hraje se 5 na 4.

06:25
    Dánové se usadili v útočném pásmu a kombinují.

05:59
    Bude se poprvé vylučovat. Kanadský útočník Germel Smith odsedí dvě minuty za faul loktem.

05:33
    Kristensen se pokusil o rychlý útok, od levého mantinelu trefil beton kanadského gólmana.

05:22
    Carieerovo slabé nahození zapadlo přímo na náruče Hansena.

04:50
    Brodersenova rána byla velmi slabá a k Murraymu ani nedoputovala.

04:00
    Kotouč se nalézá na trestné lavici, vhazovat se bude ve středním pásmu.

03:47
    Icing kanadského týmu.

03:41
    Bjokstrand přihrál zpoza branky na Lauridsen, který z levého kruhu vypálil nad. Murray si tak stále nezachytal.

03:29
    Kanada tlačila Dány, byla z toho však jen Pelechova střela mimo tři tyče.

03:10
    Zakázané uvolnění dánského mužstva.

02:57
    Smithovu ránu z pravého křídla ukryl Hansen do podpaždí.

02:41
    Dánové se zatím zmůžou maximálně na vyvezení puku do středního pásma vyhození za Murrayho.

02:22
    Hra byla zastavena kvůli přihrávce rukou.

01:54
    Elerr obětavě zblokoval Steeleovu ránu od modré čáry.

00:55

Favorit zápasu otevírá skóre hned v první minutě utkání. Při útočné akci přenechal Rychel puk z druhé vlny najíždějícímu SCOTTU LAUGHTONOVI, který dokázal z pravého kruhu propálit Hansena v brance Dánů. Asistence: Kerby Rychel.

00:15
    Kanaďané se okamžitě vrhli do útoku.

00:01

Oba týmy již nastupují na led za potlesku hrstky diváků, která se přišla na odpolední utkání podívat.

Nyní probíhá předzápasové rozbruslení. Dánsko nastoupí k utkání v červených dresech, Kanaďané odehrají úvodní mač turnaje v bílém.

Jak si můžete povšimnout, zatímco Dánové nasadili do zápasu kompletní čtyři pětky, Kanada nominovala pouze tři obranné dvojice a tři kompletní útočné formace plus dva další forvardy. Kanadský kouč Wallin totiž stále počítá s dalšími posilami ze zámoří.

Dánsko: Hansen - Uldall, Illemann (A), Lindhoj, Lyoe, Larsen, Hertzberg, Povlsen, Brodersen - Bjokstrand (A), Lauridsen (C), Kristensen - Eller, Aagaard. Asperup - Vedel, Mortensen, Zorko - Gade, Korsgaard, Frederiksen.

Trenér: Morten Hagen.

Kanada: Murray - Nurse, Dumba, Severson, Pelech, Morrisey, Steele - Gaunce, Rychel, Reinhart - Bourke, Laughton, Carrier - Mantha, Kosmachuk, Smith - Troock, Winther.

Trenér: Jesse Wallin.

Rozhodčí: Hebei (MAĎ), Hribík (CZE) - Dalgleish (VB), Ponormajow (NĚM).

KAJOT ARENA je změněna k nepoznání. Bílá ledová plocha, odlišné reklamy na mantinelech, zakryté vlajky s logy extraligových sponzorů... Zítra už zase bude vše vypadat tak, jako tomu je u extraligových utkání. Kometa totiž bude hostit ve třetím finálovém zápase Pardubice a šampionát se na dva dny přesune do Břeclavi.

Kanaďané si vyzkoušeli brněnský led již na velikonoční pondělí, kdy v přípravném zápase změřili síly s domácím českým výběrem. Překvapivě dokázali s výběrem trenéra Vébra vybojovat pouze remízu 4:4. Od té doby se však zámořští hokejisté mohli ještě více aklimatizovat na evropské podmínky. Navíc by jim mělo vyhovovat, že led v KAJOT ARENĚ je oproti standardním kluzištím v Evropě užší.

Dánský celek je outsiderem skupiny, ve které se utká s Kanadou, Českem, USA a Finskem. V prvním zápase hned narazí tým trenéra Hagena na největšího favorita turnaje a jakýkoliv bodový zisk by tedy byl velkým překvapením.

Přeji vám příjemný den z brněnské KAJOT ARENY, kde dnes započne světový šampionát hokejistů do osmnácti let. V úvodním zápase skupiny A se dánský tým pokusí překvapit velefavorita z Kanady.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.

David Nekvinda

Branky a nahrávky: 12. Bjorkstrand (Vehel) - 1. Laughton (Rychel), 14. Smith, 18. Winther (Troock), 34. Carrier (Laughton, Kosmachuk), 39. Rychel (Reinhart, Dumba), 41. Dumba (Bourke)

Dánsko: Hansen - Uldall, Illemann (A), Lindhoj, Lyoe, Larsen, Hertzberg, Povlsen - Bjokstrand (A), Lauridsen (C), Kristensen - Eller, Aagaard. Asperup - Vedel, Mortensen, Zorko - Brodersen, Gade, Korsgaard, Frederiksen.

Kanada: Murray - Nurse, Dumba (C), Severson, Pelech, Morrisey, Steele - Gaunce, Rychel, Reinhart - Bourke, Laughton, Carrier - Mantha, Kosmachuk, Smith - Troock, Winther.

Rozhodčí: Hebei (MAĎ), Hribík (CZE) - Dalgleish (VB), Ponormajow (NĚM)