4:1 (1:0)
Francie
Pondělí 15.07.2013, 23:45Mistrovství světa v inline hokeji IIHF

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 23:45.

Český tým vstupuje do mistrovství světa v americkém Anaheimu soubojem s Francií. Ve skupině B se pak dále utká ještě s Kanadou a Lotyšskem.

Trenér národního týmu Jiří Suhrada dal opět přednost spíše specialistům tohoto sportu. Byť se v sestavě několik hokejistů z nižších soutěží objevuje.

Zápas je naplánován do arény Honda centre krátce poté, co skončí souboj mezi Itálií a Švýcarskem.

Zatímco Češi budou v Anaheimu obhajovat třetí místo z loňského roku, Francouzi skončili loni šestí. Ve čtvrtfinále přitom jen těsně podlehli čtvrtým Italům. Rozhodně tedy na český tým nečeká procházka růžovou zahradou.

Největším úspěchem francouzských inline hokejistů na mistrovství světa kategorie FIRS zůstávají dvě druhá místa z let 1996 a 2008. To Češi pravidelně odjíždějí s medailí. Naposledy se bez ní museli obejít v roce 2004.

Zápas za malý okamžik začne, týmy už krouží po hrací ploše. Ještě připomínám, že zápasy na tomto šampionátu se hrají na dva poločasy.

Aréna Honda centre je poloprázdná. Češi nastoupí v červeném, Francouzi v bílém.

Rozhodčí dali povel, rozcvička končí. Jdeme na věc.

Zní francouzská hymna.

A po ní přichází ta česká.

Neuvěřitelné. Američané stále mají problém s tím, že už nejsme Československo. Ihned po dohrání české hymny se rozezněla ta slovenská, kterou však pořadatelé urychleně vypnuli.

00:01

0:32
    První ostrý střet za francouzskou brankou dopadl pro obě strany dobře.

01:11
    Střela Lapresy z ostrého úhlu mezi tři tyče nemířila.

02:22
    První loženka zápasu! Čeští zadáci laxně nechali projet Fontanila až před branku, francouzský útočník ale nedokázal najít skulinu mezi Handlovými betony.

02:48
    Na druhé straně projel vcelku snadno až na útočnou polovinu Cik, ale vystřelil vedle.

03:25
    Na druhé straně donutil diváky k lehkému úžasu Boitard. Také jeho střelu však Handl kryje.

04:38
    Česko právě vstřelilo branku!
    Snad vůbec poprvé v celém zápase se Češi usadili na delší časový úsek na útočné polovině. Kafka našel MARKA LOSKOTA a ten zaskočil brankáře Lefrance! Asistence: Petr Kafka.

06:12
    Jinak ale sledujeme zatím hodně ospalý zápas. Jakoby se oběma týmům příliš nechtělo do tempa.

06:44
    Hezký průnik Přibyla zakončený střelou z ostrého úhlu, Lefranc připravený.

07:25
    Vypadá to, že nejzlobivějším Galským kohoutem bude Lapresa. Tentokrát ale českou obranou příliš nepoďobal.

07:44
    Vozdecký si dobře všiml Šima! Lefranc ale nyní byl připravený.

08:26
    Rušněji i nadále zůstává před Lefrancem. Ten si připisuje jeden úspěšný zákrok za druhým.

09:12
    Zajímavý pokus o kombinaci předvedli Tijou s Boitardem, Handl však naštěstí zasahovat nemusel.

09:45
    Do palebné pozice si dobře najel obránce Šebek! Škoda jen, že mu rána vůbec nesedla.

10:35
    Všudypřítomný Laprsea je všude. Teď střílel po nahrávce Guerina, ale Handl byl pozorný.

11:12
    Další střelu na Handla poslal tísněný Fontanil. Puk ovšem mezi tři tyče nezamířil.

11:38
    Opět se před francouzským střelcem otevřela doslova dálnice! Beziau ale podobně jako Fontanile před několika minutami blafák do bekhendu nedotáhl.

12:22
    Handl i nadále zůstává v jednom ohni, poslední minuty zcela jasně patří soupeři.

12:54
    Zadovka Loskota na Kafku tentokrát neprošla, hra se následně opět přestěhovala před Handla, který zalehl puk.

13:35
    Češi hrají oslabení, na trestné lavici sedí Šebek.

14:14
    Sražená střela Hamona mnoho vzruchu nepřinesla.

14:29
    Pokus Jalineira zlikvidoval výtečný Handl.

15:35
    Jsme kompletní.

15:57
    Z uctivé vzdálenosti pálil Couraud, ale Handl vyráží betony do ochranné sítě.

16:25
    Po delší čase si zaútočili opět Češi. Po teči se natahoval Loskot, ovšem byl dobře strážen francouzskými zadáky.

18:48
    Krásnou individuální akci předvedl Loskot, který si dokonce položil gólmana Lefrance, dostal se však mimo střelecký úhel a zakončit už účelně nedokázal.

19:25
    Poslední vteřiny se odehrávají před francouzskou brankou.

20:00

20:01

21:00
    Lapresa se vydal střemhlav proti českým obráncům, ale kotouč ztratil. Toho se zmocnil Veselý, všiml si PETRA KAFKY, který nenápadnou střelou překonal Lefrance. Asistence: Ondřej Veselý.

22:22
    Češi se viditelně uklidnili. Dvoubrankový náskok by už ve zbytku utkání ztratit neměli.

22:47
    A teď už je asi definitivně hotovo! Velkou parádu totiž předvedl LUKÁŠ CIK, který se chopil kotouče, projel s ním útočnou polovinou a umístil ho za záda Lefrance! Asistence: Martin Tvrzník a Jan Besser.

23:48
    Češi rázem hrají s obrovskou chutí a je to Lefranc, který má mnohem více práce. Naprostý protiklad prvnímu poločasu.

25:10
    Beziau však vzápětí viděl před brankou osamoceného Jaliniera, který ovšem ani tentokrát nepokazil Handlovi čisté konto. Další skvělý postřeh českého brankáře.

26:08
    Češi si hrají s pukem a soupeři ho půjčují pouze sporadicky. O vítězi zápasu je jasno.

27:06
    Další demonstrace jednoduchosti. Tentokrát nabral na vlastní polovině rychlost obránce PATRIK ŠEBEK a v samostatném úniku si s Lefrancem poradil. Pochvalme také správně načasovanou nahrávku Marka Loskota. Asistence: Marek Loskot.

28:14
    Francouzi se ve druhém poločase prakticky úplně vypařili z povrchu zemského. Zatímco v první půli měli přehršel šancí, teď zatím pouze jedinou. A navíc se i nadále pouze brání.

29:48
    Střídání gólmanů na francouzské straně! Místo Lefrance přichází Rebuffet.

30:44
    Francouzi mají výhodu! Opět si zahrají přesilovku.

31:10
    Za nedovolené bránění odešel na trestnou Tvrzník.

32:04
    Francie právě vstřelila branku!
    Tak přece jen se Francouzi dočkali čestného úspěchu! Lapresa sice na Handla dvakrát nevyzrál, nakonec se však prosadil JULIAN COURAUD. Asistence: Yohann Jalinier.

34:22
    Francouzi malinko ožili, ale Handl jejich pokusy zastavuje.

35:57
    Opět krásná individuální akce v podání Cika, nicméně Rebuffet stál přesně tam, kde stát měl.

37:14
    Tvrzník teď vší silou pouze napálil puk na vlastní polovinu za Handlovu branku. Češi už hrají také trochu na čas.

37:44
    Ještěže si teď Francouzi nevšimli úplně volného Hamona. Takhle byla z jejich akce pouze nepříliš důrazná střela Courauda.

37:54
    Beziau to opět neprovedl špatně. Ani tentokrát ale na Handla nevyzrál. Má s ním v dnenším utkání jasně zápornou bilanci.

38:47
    V tichu haly Honda centre jsou slyšet i pokyny českých trenérů. Jeden z nich zněl jasně: "Hraj to dozadu!". Čekáme na konec zápasu.

39:04
    Lapresovu dělovku někde z prostoru mezikruží likviduje vynikající Handl.

39:17
    Češi si ještě zahrají přesilovku, na trestnou odešel Lapresa.

40:00
    Zápas skončil.

Český národní tým zvládl vstup do turnaje s noblesou. V prvním poločase měl zejména v obranné činnosti několik okének, ale pak už zápasu jasně dominoval. Připisuje si tak na své konto zasloužené vítězství 4:1.

Už zítra se ve stejný čas střetne s výběrem Lotyšska a onlajny.com budou opět u toho. Zatím mějte krásnou noc a jen ty nejlepší sny. (00:55:52)

Radek Barkman

Branky a nahrávky: 5. Loskot (Kafka), 21. Kafka (Veselý), 23. Cik (Tvrzník, Besser), 28. Šebek (Loskot) – 33. Couraud (Jalinier)

Česko: Handl – Tvrzník, Strýček, Vozdecký, Šebek, Cik, Bernad – Besser, Veselý, Loskot, Kafka, Šimo, Přibyl, Jiřík, Fiala.
    Francie: Lefranc (30. Rebuffet) – Hamon, Gregoire, Tijou, Couraud, Ladonne, Thomas – Lapresa, Jalinier, Beziau, Boitard, Fontanile, Guerin.