Finsko – Švédsko 2:4 (kon.) | Švýcarsko – Rusko 2:0 (kon.)
2:4 (0:0, 1:0, 1:4)
Švédsko
Sobota 15.02.2014, 09:00 • Šajba aréna, Soči • Olympijské hry - ženy
Sledujte:

Finky svoji roli favorita nepotvrdily a po prohře 2:4 budou hrát pouze o udržení v elitní skupině! Švédsko se velmi raduje z postupu do bojů o medaile! (11:13:42)

60:00

59:45
    A Finky to zkouší ještě jednou bez gólmana!

59:20
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    O postupujícím je definitivně rozhodnuto, Švédky budou hrát o medaile! Do prázdné branky dovezla kotouč EMMA NORDINOVÁ, čímž odšpuntovala obrovskou radost na švédské střídačce – 2:4! Asistence: Pernilla Winbergová, Emilia Anderssonová.

59:01
    Tre Kronor procpalo puk alespoň do středního pásma.

58:41
    Finsko hraje bez brankáře a se šesti hráčkami v útočném pásmu!

58:07
    Švédsko drží puk daleko od své branky a střádá cenné vteřiny k drtivému závěru.

57:25
    Wallnerová nyní skryla střelu Tuominenové do své náruče, Švédky jsou každou minutou blíže senzaci.

55:45
    Finský kouč si vzápětí vybírá oddechový čas!

55:45
    Příliš dlouho však finská hráčka trnout nemusela, Švédky bleskurychle využívají přesilovou hru! Po vyhraném vhazování dostala kotouč na modrou čáru EMMA ELIASSONOVÁ, která tvrdou ranou propálila vše před sebou – 2:3! Asistence: Michelle Löwenhielmová a Erika Grahmová.

55:37
    Necelé čtyři a půl minuty před koncem bude hrát Švédsko přesilovou hru! Emma Terhová (FIN) nechala hokejku mezi nohama soupeřky a nyní bude doslova trnout za katrem.

55:07
    Švédky kombinují v útočném pásmu, z rohu kluziště je ale soupeřky nechtějí pustit.

54:16
    Čas do konce třetí třetiny se výrazně krátí, oba celky se budou snažit hlavně neudělat zbytečnou chybu.

53:03
    Tre Kronor jsou vzápětí v plném počtu.

52:41
    Několikrát si zvládly seveřanky vytvořit silný tlak do brankoviště, Švédky však přečkaly těžké chvíle s grácií.

52:03
    Minuta je pryč, Finky neustále kombinují v útočné třetině.

51:03
    A rázem si vyzkouší hru v početní výhodě. Švédkám přináší problémy podražení Erika Grahmová (SWE). Podaří se hráčkám ze země tisíce jezer strhnout skóre opět na svoji stranu?

50:10
    Finky hrají následně v plném počtu.

50:00
    Střela Eliassonové skončila mimo tři tyče, Suomi se následně osvobodilo.

49:21
    Přesilová hra se výběru Tre Kronor vůbec nedaří, stále se hraje za brankou Švédska.

48:10
    Venla Hoviová (FIN) dává soupeři další šanci, provinila se totiž podražením a nyní již sedí u časoměřičů.

47:13
    Finky přejímají aktivitu, nyní jsou to právě ony, kdo má více ze hry.

45:21
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Jenže vedení švédskému výběru příliš dlouho nevydrželo a to znamená, že nás ještě čeká zajímavý boj o postup mezi nejlepší čtyři! EMMA NUUTINENOVÁ si také počíhala na pas zpoza branky a nekompromisní ranou nedala Wallnerovou žádnou šanci – 2:2! Asistence: Karoliina Rantamäkiová a Rosa Lindstedtová.

45:09
    Tak to je obrovský šok pro finské fanoušky, hráčky i střídačku! Švédky po příchodu z kabin během pěti minut otáčí skóre ve svůj prospěch a rázem mají blíž do čtvrtfinále! LINA WESTEROVÁ si najela na přihrávku z rohu kluziště a po pasu od Asserholtové posílá Švédsko do vedení – 1:2! Asistence: Jenni Asserholtová a Pernilla Winbergová.

44:14
    Erika Grahmová využila špatného střídání finský hráčů a postupovala sama na branku! Zkusila kličku do bekhendu a následné zakončení pod víko, Rätyová bravurní zákrokem lapačkou drží finské naděje!

43:19
    Sledujeme pohledný vstup do třetí třetiny, Jalosuová vyslala nepříjemný pokus, do kterého si lehalo hned několik švédských hráček. Ani jedné se ho ale zablokovat nepovedlo, zasáhnout tak musela až Wallnerová.

42:05
    Švédky jsou rázem o mnoho aktivnější a snaží se o otočení výsledku jejich prospěch. Finsko nyní může děkovat Rätyové.

40:48
    A rázem to bude mnohem, ale mnohem zajímavější! Švédské hráčky krátce po příchodu z kabin využívají přesilovou hru, ostřelování finské klece ukončila přesnou dorážkou ANNA BORGQVISTOVÁ, která rozradostnila švédské fanoušky – 1:1! Asistence: Emma Eliassonová a Pernilla Winbergová.

Wallnerová (Švédsko) – 22 zákroků, 1 gól, 95,7 %

Před možná závěrečnou třetí třetinou jsou na tom lépe hokejistky Finska, které zásluhou Hoviové vedou nejtěsnějším možným způsobem. V samotné závěru však i Švédky dokázaly vystrčit růžky a zahrozit, před třetím dějství tedy není nic rozhodnuto. S průběhem duelu se vrátíme znovu v 10:40.

40:00

39:54
    Početní výhoda se ve druhé části zatím Švédkám vůbec nedaří, většinu času si však užijí až na začátku třetí periody.

39:20
    A navíc ke své převaze ještě dostává možnost zahrát si v početní převaze. Střelkyně zatím jediné branky Hoviová (FIN) obdržela pobyt na trestné lavici za držení.

38:56
    Švédsko je v posledních minutách mnohem aktivnější a snaží se o vyrovnání.

37:28
    Sudí závěr druhé periody poněkud nezvládají, nyní naprosto nepochopitelně přerušili tlak Švédek píšťalkou. Jejich zloba je ale nyní zbytečná.

36:48
    Rozhodčí nakonec rozdělili tresty smírně na obou stranách. Švédka Erika Grahmová a Finka Minttu Tuominenová dostávají 2 + 2 minuty za hrubost. Pokračovat se však bude v pěti hráčkách na jedné i druhé straně.

36:48
    Nyní se do sebe hráčky pustily opravdu s vervou a zprvu to vypadalo na velkou roztržku. Nyní již rozhodčí budou vylučovat stoprocentně.

36:40
    Ač Finky ostřelovaly branku soupeře ze všech stran, hráčky Tří korunek oslabení dokázaly zvládnout.

36:03
    Tikkinenová dělala velké problémy švédské defenzívě, když obkroužila branku a snažila se natřikrát dorazit kotouč do sítě. Také za svoji aktivitu dostala tvrdě naloženo, což se nelíbí finskému kouči, který si žádá další vyloučení. Vypadá to však, že rozhodčí se rozhodli nevylučovat.

35:17
    Finky začínají další útočnou akci až zpoza vlastní svatyně.

34:40
    Navíc si tam počínala velmi neobratně, za což Cecilia Östbergová (SWE) dostává menší trest a pobyt za katrem. Provinila se sekáním.

34:38
    Švédky se snaží odpovědět, podařilo se jim vytvořit velký závar na finském brankovišti, který ale snížením neskončil! Hodně aktivní tam byla zejména Östbergová, která puk přes ležící hráče do branky protlačit nedokázala!

33:16
    Dočkali jsme se úvodní zápletky čtvrtfinálového duelu! Papírový favorit se dostává v průběhu druhé třetiny do vedení! Välimäkiová vlétla po hlavě do útočného pásma, její prudkou střelu vyrazila Wallnerová pouze k VENLE HOVIOVÉ, která dorazila volný kotouč do švédské sítě – 1:0! Asistence: Linda Välimäkiová.

32:39
    Kombinace Švédek skončily až ve středním pásmu, Tre Kronor musí zakládat útočnou akci znovu.

31:42
    Winbergová z protiútoku od modré čáry Rätyovou nezaskočila. Švédské pokusy jsou v drtivé většině poměrně nenápadné a pro finskou brankářku lehké. Tímto způsobem budeme na vedoucí gól čekat ještě hodně dlouho.

31:29
    Nyní však Tre Kronor nevyšla rozehrávka, píská se další zakázané uvolnění.

31:02
    Dalšímu finskému útoku se nevedlo podle jejich představ, Švédky se opět pečlivě ubránily.

29:31
    Udenová-Johanssonová dostala puk do jízdy těsně za modrou čáru, následné poměrně tvrdé zakončení skončilo v moci soupeřovy brankářky. Fanoušci tak i v polovině duelu čekají na úvodní branku.

29:11
    Nyní se však Švédsko vydalo do protiútoku, ten byl ale ukončen pro ofsajd.

28:40
    Hráčky země tisíce jezer nyní tráví dlouhé minuty před brankou soupeře, Švédky jsou v tuto chvíli poměrně hodně pasivní.

27:03
    Hoviová vyslala skrytou střelu mezi nohama obránce, Wallnerová přesto úspěšná.

26:17
    Finky po dobře ubráněné hře ve čtyřech začínají přebírat aktivitu na svá bedra, jejich soupeřky začínají mít v defenzívě drobné problémy.

25:16
    Poprvé ve druhé části zahrozily také Finky! Rantamäkiové dostala přesný pas na brankoviště, z první ale poslala puk pouze betonu přesouvající se Wallnerové!

24:18
    Finsko hraje v plném počtu.

23:54
    Emma Nordinová v závěru početní výhody měla velmi nadějnou příležitost! Po křižné přihrávce se opřela do puku z voleje, přesouvající se Rätyová koncem lapačky odrazila kotouč až do ochranné sítě!

23:13
    Hráčky Tre Kronor dlouho držely puk v útočném pásmu, dlouhé kombinace ale nebyly zakončeny žádným střeleckým pokusem.

22:18
    Rosa Lindstedtová (FIN) si při souboji v rohu kluziště pomohla držením, rozhodčí neváhají a posílají jí na lavici hanby. Dnes poprvé si tak hru v početní výhodě vyzkouší také Švédky.

21:46
    Zatím se stále hraje bez přerušení, Švédsko se pokusilo odpovědět na tlak rychlým protiútokem, zakončení však Winbergové nevyšlo podle představ.

20:58
    Úvodní minutu druhé třetiny strávily v útočném pásmu Finky, spíše ale hrály po rozích, což k zakončení nevedlo.

20:01

střely: 12:6
    trestné minuty: 0:2
    přesilové hry: 0/1 – 0/0
    Rätyová (Finsko) – 6 zákroků, 0 gólů, 100 %
    Wallnerová (Švédsko) – 12 zákroků, 0 gólů, 100 %

První dvacetiminutovka úvodního čtvrtfinále žádnou branku nepřinesla, v severském derby jsou zatím sice aktivnější Finky, avšak na skóre se jim jejich převaha vyjádřit nepovedla. V největší příležitosti orazítkovala Karvinenová brankovou konstrukci. Druhá třetina duelu začne asi v 9:51.

20:00

19:40
    Finky postupovaly chvíli před koncem do nadějného přečíslení, jeho řešení ale nepatřilo mezi nejlepší.

18:23
    Finky již začíná potvrzovat roli papírového favorita a mají drobnou střeleckou převahu, švédská jistota však změnu stavu nechce povolit.

17:50
    Icing Švédek vrací hru před Wallnerovou.

17:27
    Rantamäkiová ukázala svoji odvahu, když se nekompromisně vrhla mezi tři švédské soupeřky. Její následnou střelu udržela švédská brankářka na své hrudi.

16:01
    Na druhé straně se Švédky vrhly do přečíslení dva na jednoho, kapitánka Asserholtová se však dostala do poměrně malého úhlu, a tak její střela na přední tyč nepřidělala Rätyové žádné potíže.

15:39
    Michelle Karvinenová znovu předvedla ukázkovou samostatnou akci, po ideální stahovačce vypálila na bližší tyč, bohužel pro svůj tým ale těsně minula branku Wallnerové!

15:18
    Nahození Tarkkiové přišlo ještě před červenou čarou, hra se po icingu vrátí do obranné třetiny Finek.

14:23
    Vzápětí se v kvalitní příležitosti objevila také Tuominenová, která se snažila dotlačit volný puk potácející se brankovištěm do sítě, Švédky s vypětím všech sil zabránily nejhoršímu!

13:43
    V doposud největší šanci duelu se ocitla Karvinenová, která po rychlém přechodu středního pásma trefila tahem spojnici břevna a tyče!

12:54
    Švédkám v posledních chvílích hodně kazí rozehrávku, čímž vracejí kotouče na hokejky finských hráčů. Ty však nabídnuté příležitosti nedokáží trestat.

12:04
    Na druhé straně znovu zasahuje Rätyová, na kontě má doposud čtyři přesné zákroky.

11:23
    Hoviové se šikovně snažila vytočit z rohu kluziště, bohužel pro Finsko její zakončení postrádalo potřebnou razanci.

10:23
    Asserholtová viděla volný kotouč u levé tyčky branky Rätyové, nadvakrát se snažila ho zamést do sítě. Finská brankářka byla ale na levou tyč pečlivě namáčknuta.

09:54
    Finky si samy zavařily v obranné třetině s rozehrávkou, jejich soupeřky se snaží něco kloudného vymyslet.

08:26
    Po poměrně svižném začátku se nám tempo hry uklidnilo, Rätyová si po delším čase připsala úspěšný zákrok. Střela Nordinové od modré čáry tahem ji však nenadělala výraznější potíže.

07:17
    Hiirikoskiová si od modré čáry udělala výlet dopředu, bekhendem následně uklidila kotouč do rukavice švédské brankářky.

04:58
    Přesně s návratem vyloučené hráčky došlo k jedinému střeleckému pokusu Finek, od modré čáry prověřila Wallnerovou Terhová. Švédky jsou v pěti.

04:31
    Další přechod do útočného pásma nebyl přesný, čároví sudí se rozhodli odpískat postavení mimo hru.

04:05
    Početní výhoda ze hráčkám ze země tisíce jezer vůbec nedaří, opět si hru s holí vyzkoušela Ratyová.

03:28
    Na úvod oslabení se daří Švédkám vyvést kotouč z jejich obranné třetiny.

02:58
    Na konci třetí minuty první třetiny přináší aktivní finská hra možnost zahrát si v početní výhodě. Emma Eliassonová (SWE) si u mantinelu pomohla krosčekem, za což si půjde odsedět dvouminutový trest na trestnou lavici.

02:29
    Tapaniová dostala kotouč na pravou stranu, tahem poslala kotouč do hrudi švédské gólmanky. Finky vypadají v úvodu zápasu o něco živěji.

01:41
    Riika Valilaová nepříjemně vlétla po hlavě do mantinelu bez většího přičinění soupeřky a nevypadá vůbec dobře, zdá se, že má zraněnou ruku. Nyní již v bolestech sedí na finské střídačce.

01:12
    Švédsko se dostalo do problémů, a tak raději odpaluje kotouč přes všechny čáry na zakázané uvolnění.

01:03
    Brankářka Wallnerová si připsala na své konto úvodní zákrok, lehká střela Tuominenové ji nenadělala žádné problémy.

00:15
    První útočnou akci si do svých statistik připsaly Švédky, které se ihned usadily před brankou Finska. K zakončení se jim ale propracovat nepovedlo.

00:01

Finsko: Ratyová (Raisanenová) – Hiirikoskiová, Jalusuová, Terhová, Tarkkiová, Lindstedtová, Kilponenová, Villilaová – Tuominenová, Karvinenová, Tapaninová – Hoviová, Valimakiová, Tikkinenová – Valilaová, Rantamakiová, Nuutinenová – Rajahuhtaová, Tanskanenová

Švédsko: Wallnerová (Martinová-Hanssonová) – Backlinová, Anderssonová, Backmanová, Eliassonová, Olofssonová, Holmgrenová, Enströmová – Asserholtová, Westerová, Winbergová – Borgqvistová, Grahmová, Nordinová – Ostbergová, Lindhová, Udenová-Johanssonová – Rasková, Lowenhielmová

Rozhodčí: Hertrichová (Německo) – Gagnonová (Kanada), Johnsonová (USA).

Soupeřem Finek ve čtvrtfinále budou jejich severské kolegyně ze Švédska. Ty v té papírově slabší skupině skončily na druhé pozici, když po těsných výhrách nad Japonskem a Německem nestačily v závěrečném duelu na Rusy. Díky těmto výsledkům jdou do čtvrtfinále ze druhé pozice a pokusí se zaskočit favorizované Finsko.

Hráčky Finska sehráli v základní skupině tři obtížné mače a hned v tom první byli blízko senzace. Po dvou třetinách totiž hrály s Kanaďankami nerozhodně 0:0, nakonec z toho byla porážka o tři góly. Vzápětí přišla porážka s Amerikou 3:1, která poslala Finky do boje o lepší pozici do čtvrtfinále. V duelu se Švýcarskem rozhodovalo až prodloužení, které nakonec strhl na svou stranu právě tým ze severu.

Zatímco mužská část hokejového turnaje je zatím ve svých začátcích, ta ženská se chystá na drtivý finiš. Ze základních skupin se nám vykrystalizovalo osm nejlepších, kteří si to nyní ve čtvrtfinále rozdají o postup do bojů o medaile. Hned na úvod čtvrtfinálového dne budeme sledovat severské derby v podání týmů Finska a Švédska.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 09:00.

Petr Dejnožka

Branky a nahrávky: 34. Hoviová (Välimäkiová), 46. Nuutinenová (Rantamäkiová, Lindstedtová) – 41. Borgqvistová (Eliassonová, Winbergová), 46. Westerová (Asserholtová, Winbergová), 56. Eliassonová (Löwenhielmová, Grahmová), 60. Nordinová (Winbergová, Anderssonová)

Finsko: Rätyová (Räisänenová) – Hiirikoskiová, Jalusuová, Terhová, Tarkkiová, Lindstedtová, Kilponenová, Villiläová – Tuominenová, Karvinenová, Tapaninová – Hoviová, Välimäkiová, Tikkinenová – Väliläová, Rantamäkiová, Nuutinenová – Rajahuhtaová, Tanskanenová
    Švédsko: Wallnerová (Martinová-Hanssonová) – Bäcklinová, Anderssonová, Backmanová, Eliassonová, Olofssonová, Holmgrenová, Enströmová – Asserholtová, Westerová, Winbergová – Borgqvistová, Grahmová, Nordinová – Östbergová, Lindhová, Udenová-Johanssonová – Rasková, Löwenhielmová

Rozhodčí: Hertrichová (Německo) – Gagnonová (Kanada), Johnsonová (USA)