Švédsko – Lotyšsko 4:3 (po pr.) | Dánsko – Kanada 2:10 (kon.) | Švýcarsko – Rusko 1:2 (po pr.)
USA – Švédsko 6:1 (kon.)
USA
6:1 (1:0, 3:0, 2:1)
Švédsko
Sobota 16.04.2016, 22:30 • Ralph Engelstad Arena • Mistrovství světa do 18 let • Skupina A

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 22:30.

Ve druhém sobotním utkání na ledě větší z hokejových hal v Grand Forks, tedy Ralph Engelstad Areny se proti sobě postaví další dvě hokejové velmoci, a to domácí Američané a Švédové.

Američané v prvním zápase narazili na Rusko, které nakonec muselo na mistrovství světa vyslat reprezentaci do 17 let. Na šampionátu je tak ruský tým tím nejmladším. Američané v prvním zápase rychle vedli o dvě branky, Rusové ale brzy odpověděli a náskok domácího výběru snížili na jednogólový. Na začátku druhé třetiny pak manko smazali úplně. Američané si ale zásluhou Kellera a Belowse brali své dvoubrankové vedení zpět. Třetí třetina Američané ovládli, když se za záda ruského brankáře trefili čtyřikrát. V prvním duelu se tak mohli radovat z vysoké výhry 8:2.

Zazářili především Clayton Keller, který si připsal dva góly a asistenci a Kailer Yamamoto, který ke dvěma gólům přidal dvě nahrávky.

Švédové odehráli své první utkání o den později než Američané a narazili na houževnaté Lotyše. Švédové vedli už ve druhé minutě, v polovině první třetiny pak uskočili Lotyšsku už o dvě branky. Lotyši ale na začátku druhé části dokázali snížit švédský náskok, na začátku třetí dvacetiminutovky se pak dvěma slepenými góly postarali o poměrně překvapivý obrat. Devatenáct vteřin před koncem ale vrátil Švédy do hry Alexander Nylander, bratr slavnějšího Williama. Následovalo tak prodloužení. Lotyšsko sice už na začátku prodloužení přečkalo oslabení, ze dvou bodů a výhry 4:3 se ale nakonec přece jen radovalo Švédsko.
    Češi mají v Grand Forks volný den.

USA: Woll (Oettinger) – Greenway, Fox, Lindgren (C), Martin, Krys, Hellickson, Luce, Pastujov – Bellows, Keller, Anderson – Sanchez, Frederic, Lockwood – Mittelstadt, Brown, Yamamoto – Howdeshell, McPhee, Walker.

Švédsko: Larsson (Eriksson Ek) – Moverare, Sellgren, Cederholm (C), Bannstrom, Danielsson, Liljegren, Tilander, Jonsson Fjallby – Bratt, Steen, Lindstrom – Nylander, Vahlgren, Andersson – Bokvist, Hugg, Lindestrom – Davidsson, Pettersson, Soderlund.

Rozhodčí: Hribik (CZE), Hunnius (GER) – Rovenský (SVK), Saha (FIN).
    Hokejisté domácího USA vycházejí na rozbruslení za velké podpory fanoušků, kteří opět vytvořili skvělou atmosféru.

00:01

00:15
    Úspěšnější byli na prvním vhazování Američané, těm ale nezbylo nic jiného než puk zatáhnout do vlastního pásma a začít útočnou akci odtamtud. S prvním střeleckým pokusem si ale Larsson poradil.

00:50
    Lockwood chtěl z pravé strany obkroužit švédskou branku, tam si na něj ale počkali obránci Švédů a dál ho nepustili.

01:37
    S prvním švédským pokusem neměl Woll žádné problémy, puk totiž z mezikruží zamířil příliš vysoko.

02:16
    První přesilovku si zahrají Švédové. Casey Mittelstadt (USA) byl potrestán menším trestem za hákování.

03:00
    Liljegren pak z pravého kruhu trefil ne tyčku Wollovy svatyně.

03:40
    Švédsko se drží v útočném pásmu, Američané ale velmi dobře brání, a tak puk nikdy na hokejkách Švédů dlouho nevydrží.

04:30
    Sotva byli Američané kompletní zkoušel procpat puk do branky kolem pravé tyčky Davidsson, Woll ale nastavil beton.

05:20
    Švédové dál kombinují před Wollovou klecí, Soderlund ale mířil hodně mimo, a tak puk proletěl kolem levé tyčky.

06:15
    Oba týmy hrají velmi opatrně a nehrnou se do žádných individuálních akcí, v hlavní roli je tak obrana.

07:28
    Dvě velké šance si vytvořili Mittelstadt s Yamamotem, z pravé strany se jim ale puk přes připraveného Larssona dostat nepodařilo ani jednou.

07:40
    Lindgren to zkusil od modré čáry, jeho pokus ale mířil jen do pravého betonu Larssona a odtud do mantinelu.

08:49
    Lindgren to zkoušel znovu. Tentokrát se nacpal téměř do brankoviště Larssona, odtud ho ale zkoušeli dostat Švédové, a tak střelu svých spoluhráčů netečoval podle svých představ.

09:40
    Teď jsou to Američané, kteří se víc cpou do branky a za prvním gólem, Švédsko ale zatím velmi dobře brání.

10:27
    Víc práce má momentálně Woll. Švédové zabrali a čím dál tím častěji míří před jeho branku, zatím se ale trochu trápí s přesností.

11:15
    Po střele jednoho z Američanů trochu zacinkala tyčka Larssonovy branky.

12:10
    Yamamoto se po pravé straně dostal až před Larssonovu klec, tam mu ale puk sebral jeden ze Švédských obránců. Yamamoto jej ještě zkoušel vybojovat zpět, to se mu ale nepovedlo.

13:08
    Američané se usadili před Larssonovou brankou, Švédové ale výborně brání, a tak brankář ve žlutém dresu zatím nemusel zasahovat.

14:35
    Po levé straně prokličkoval mezi několika bránícími hráči Jonsson Fjallby, v rozhodujícím momentu mu ale ve střele zabránila hokejka vracejícího se hráče.

15:50
    Hra se přesunula především do středního pásma, ani jeden z týmů nikam nespěchá a dál sází hlavně na kvalitní obranu.

16:17
    O něco aktivnějšími zůstávají dál Američané, tím ale stále dělá problémy přechod přes modrou čáru.

17:10
    Až těsně před Wollovou brankou se po puku natahoval Bratt, Američané ale stihli puk rychle odehrát pryč z jeho dosahu.

17:51
    USA právě vstřelilo branku!
    Američané využívají signalizovanou výhodu a dostávají se do vedení. CASEY MITTELSTADT se u pravého mantinelu dostal k puku, mezi dvěma obránci si jej potáhl až téměř do mezikruží a odtud mířil přesně ke vzdálenější tyči. Asistence: Logan Brown, Kailer Yamamoto.
    17:51 Casey MITTELSTADT - 1:0

18:41
    Domácí byli blízko další brance, střelu k pravé tyči ale Larsson nakonec stihl se štěstím vyrazit.

19:08
    Mittelstadt mohl rychle přidat další gól. Útočník domácích napřáhl v mezikruží, puk se ale odrazil od bránících hráčů a zamířil do zadního mantinelu.

39:30
    Ještě chvíli před koncem první třetiny je vyloučen Kailer Yamamoto (USA), a to na dvě minuty za zákrok do oblasti hlavy a krku. Zároveň je potrestán desetiminutovým trestem za nesportovní chování.

19:35
    První třetina se dohrává před Wollovou brankou.

20:00

Na první gól se v první třetině čekalo poměrně dlouho, oba týmy sázely především na kvalitní obranu, chvíli před koncem byl ale faulován Luce a Američané se poprvé střelecky prosadili. Casey Mittelstadt v signalizované výhodě vybojoval puk u mantinelu a z hranice pravého kruhu mířil přesně za záda Larssona.

20:01

22:17
    Už na začátku druhé dvacetiminutovky dokázal najít recept na Larssona KIEFFER BELLOWS, který poslal kotouč zblízka až za záda švédského brankáře. Asistence: Adam Fox.
    22:17 Kiefer BELLOWS - 2:0

23:00
    Američané se dál drží před Larssonovou brankou a přidělávají Švédům pořádné starosti.

23:58
    Tak tohle už pro Švédy nevypadá moc dobře. Američané rychle zvyšují svůj náskok na třígólový, když McPhee přihrávkou z hranice pravého kruhu našel na hranici brankoviště RYANA LINDGRENA, který doklepl puk kolem levé tyčky až za Larssona. Asistence: Graham McPhee.
    23:58 Ryan LINDGREN - 3:0

24:27
    Švédové hledají cestu před Wollovu branku, Američané je ale do těsné blízkosti své svatyně nepouští.

25:00
    Brannstrom se dostal nikým nehlídán až do mezikruží, odkud zkusil překvapit Wolla. Trefil však jen betony připraveného amerického brankáře.

25:50
    Domácí dál kombinují v útočném pásmu, Švédové se jen těžko osvobozují. Sotva vyvezou puk, musí od modré čáry zpět a bránit.

27:00
    Dobrou přihrávku dostal na modrou čáru Moverare, který si ještě popotáhl puk a střílel. Nahozený kotouč ale jen škrtl o pravý beton Wolla.

28:16
    Pettersson to zkusil zadovkou z levého kruhu, v pádu ale mířil jen do chráničů Wolla.

28:59
    Švédové teď sází spíš na individuální akce, a tak se po levé straně až před americkou svatyni protáhl Davidsson, který zkoušel nenápadně protlačit puk mezi pravou tyčkou a Wollovým betonem.

30:23
    Do útoku se teď tlačí i Američané, nemíří ale vůbec přesně, a tak se ozývají spíš rány o mantinel.

30:59
    Švédům se povedlo vyvézt puk z vlastního pásma, Jonsson Fjallby ale ve středním pásmu trefil přesně hůl jednoho z Američanů. Švédsko tak přišlo o kotouč.

31:23
    Švédové špatně střídali, a tak se jich na ledě objevilo šest. Menší trest za příliš mnoho hráčů na ledě tak odpyká Tim Soderlund.

31:23
    Domácí se snaží využít příležitosti, kdy je jich na ledě o jednoho víc, a přidat další branku, Švédsko se ale soustředí hlavně na obranu a až před Larssona Američany nepouští.

34:20
    Američané se dál drží před švédskou brankou, střelami ale poměrně šetří, Larsson tak teď chvíli nemusel zasahovat.

35:31
    Švédové dál hledají odpověď na inkasované branky, zatím se jim ale nedaří dostat do blízkosti americké klece.

35:32
    Dvířka na trestnou se otevírají pro Griffina Luce (USA), ten se provinil hákováním, a tak si odpyká dvouminutový trest.

36:13
    Švédům se ale nedaří udržet na delší dobu v pásmu a Američané opakovaně vyhazují puk.

36:59
    Teď ale byli Švédové blízko prvnímu gólu, když nejprve Hugg z pravé strany trefil Wollovy betony a odražený puk se pak zleva pokoušel dostat do branky Moverare. Woll se ale stačil přesunout.

37:17
    Jsou to ale Američané, kteří uskakují Švédům už do čtyřgólového náskoku. JAMES GREENWAY ujel hostující obraně, vyhl se poslednímu obránci i vyjetému Larssonovi a poslal puk ke vzdálenější tyči. Asistence: Clayton Keller, Adam Fox.
    37:17 James GREENWAY - 4:0

38:10
    Švédové se dál snaží něco vymyslet a znovu operují v útočném pásmu, domácí ale dobře brání, a tak Woll moc práce nemá.

38:57
    Pettersson se ještě snažil v útočné pásmu obrat o puk Sancheze, ten jej ale zavezl do bezpečné vzdálenosti.

39:30
    Druhá třetina se dohrává v útočném pásmu Švédska.

40:00

Druhá třetina byla v režii domácího výběru. Už na začátku prostřední dvacetiminutovky dokázal na švédského brankáře vyzrát Kieffer Bellows, jen o minutu později pak přidal další branku kapitán Ryan Lindgren. Do čtyřbrankového náskoku pak poslal ve 38. minutě Američany James Greenway.

40:01

40:20
    Švédové zatáhli puk do vlastního pásma a začali svou útočnou akci až do Larssona, zastavil je ale ofsajd.

41:03
    Nylander jen nahodil puk na branku z mezikruží, Woll ale na střelu dobře viděl a včas sklapl betony.

41:40
    Bokvist se dostal k puku u levého mantinelu a zkusil to z otočky, jeho střelu ale Woll vyrazil pravým betonem.

42:42
    Američané uskakují o další gól. KEEGHAN HOWDESHELL ujel švédské obraně po pravé straně až před Larssona a poslal puk přímo mezi betony švédského brankáře. Asistence: Logan Brown.
    42:42 Keeghan HOWDESHELL - 5:0

43:35
    Švédové si našli cestu do útoku, k ohrožení Wollovy braky se ale nedostali.

44:03
    Švédsko má příležitost snížit americký náskok. Na trestnou lavici musí na dvě minuty za sekání Kieffer Bellows (USA).

45:10
    Švédsko se drží před Wollovou brankou, Američané ale hráče ve žlutých dresech nepouští k zakončení. Woll tak zatím nemusel zasahovat.

46:15
    Bellows se při návratu z trestné lavice dostal do samostatného úniku, u pravého kruhu si prohodil kotouč mezi nohama a chtěl zakončit. Do střely mu ale sáhli vracející se hráči. Bellows přesto získal puk zpět a trefil Larssonovy betony.

47:13
    Rychlým protiútokem se pokoušeli odpovědět i Švédové, do střely ale před pravou tyčkou obětavě skočil jeden z Američanů.

47:13
    Na trestnou lavici míří další z Američanů, a to Griffin Luce. Domácí bek si odsedí dvě minuty za nedovolené bránění.

48:37
    Švédsko se sice chvíli drželo před brankou Američanů, pokusy švédských juniorů ale dokázali Američané zblokovat.

49:36
    Další trest pro Američany. Kapitán Ryan Lindgren si odpyká dvě minuty za zdržování hry.

50:32
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Švédové využívají přesilovku a přece jen snižují náskok Američanů, když se s přispěním tyčky trefil až za Wollova záda ISAC LUNDESTROM. Asistence: Linus Lindstrom, Alexander Nylander.
    50:32 Isaac LUNDESTROM - 5:1

52:03
    Domácí si ale svůj pětibrankový náskok rychle berou zpět. Nahození od modré čáry Larsson ještě vyrazil, u pravé tyčky se ale nejrychleji zorientoval JOEY ANDERSON a doklepl kotouč za záda švédského brankáře. Asistence: Adam Fox, Clayton Keller.
    52:03 Joey ANDERSON - 6:1

53:30
    Švédsko se teď jen těžko dostává z vlastního obranného pásma.

54:50
    Švédům se nakonec podařilo na chvíli vyvézt kotouč před branku Američanů, k zakončení se ale nedostali.

55:20
    Domácí jsou zpět v útočné třetině a vymýšlí, jak tentokrát vyzrát na švédského gólmana.

56:06
    Tohle ale Švédům vůbec nepomůže. Hugo Danielsson (SWE) je potrestán menším trestem za krosček a míří na trestnou lavici.

56:37
    Na trestnou ale míří také jeden z Američanů, a to Graham McPhee na dvě minuty za hákování.

58:10
    Švédsko se drží před americkou brankou a kombinuje, Američané ale velmi dobře brání a před Wolla se snaží nikoho nepouštět.

59:16
    Zápas se dohrává před brankou amerického strážce svatyně.

59:37
    Američané krouží ve vlastním pásmu a šetří čas.

Američané ve 43. minutě ještě navýšili své vedení, když pátou branku domácího celku přidal Keeghan Howdeshel. Pak ale Švédsko v přesilovce snížilo náskok domácích po přesné střele Isaaca Lundestroma. Zámořský výběr si ale pár minut před koncem vzal své pětibrankové vedení zpět, když se trefil Joey Anderson.

Nejlepší hráči utkání: Joseph Woll (USA) – Jacob Moverare (SWE)

Ode mě je to pro dnešek vše, přeji hezký zbytek večera. (00:54:18)

Zuzana Spurná

Branky a nahrávky: 18. Mittelstadt (Brown, Yamamoto), 23. Bellows (Fox), 24. Lindgren (McPhee), 38. Greenway (Keller, Fox), 43. Howdeshell (Brown), 53. Anderson (Fox, Keller) – 51. Lundestrom (Lindstrom, Nylander)

USA: Woll (Oettinger) – Greenway, Fox, Lindgren (C), Martin, Krys, Hellickson, Luce – Bellows, Keller, Anderson – Sanchez, Frederic, Lockwood – Mittelstadt, Brown, Yamamoto – Howdeshell, McPhee, Walker – Pastujov.
    Švédsko: Larsson (Eriksson Ek) – Moverare, Sellgren, Cederholm (C), Bannstrom, Danielsson, Liljegren, Tilander – Bratt, Steen, Lindstrom – Nylander, Wahlgren, Andersson – Bokvist, Hugg, Lundestrom – Davidsson, Pettersson, Soderlund – Jonsson Fjallby.

Rozhodčí: Hribik (CZE), Hunnius (GER) – Rovenský (SVK), Saha (FIN)