Washington – Toronto 6:5 (po pr.) | Carolina – New Jersey 1:3 (kon.) | Columbus – Edmonton 3:1 (kon.)
NY Rangers – Buffalo 1:4 (kon.) | Tampa – Winnipeg 4:6 (kon.) | Nashville – Montreal 1:2 (po pr.)
San Jose – Los Angeles 1:2 (po pr.)
Washington Capitals
6:5 (2:3, 0:1, 3:1 - 1:0)
Toronto Maple Leafs
Středa 04.01.2017, 01:00 • Verizon Center, Washington • NHL

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 01:00.

Zdravím všechny hokejové nadšence, kteří se rozhodli sledovat dnes v noci utkání NHL mezi Washingtonem Capitals a Torontem Maple Leafs. Utkáním vás psaným komentářem provede Petr Sumbal.

Washington Capitals:

Washington patří k týmům, pro které je play-off povinností a zatím to vypadá, že s postupem by to velký problém být neměl. Capitals se momentálně s 49 body nacházejí na 5. místě Východní konference a na 4. místě silné Metropolitní divize. Poslední dvě utkání Washington vyhrál, čímž ideálně odpověděl na dvě předchozí prohry.

Na domácím ledě Caps hrají velmi dobře, bilance 10-3-1-5 je čtvrtá nejlepší na Východě. Z posledních sedmi domácích utkání má tým z hlavního města USA pět vítězství. Momentálně čeká Ovečkina a spol. druhé ze tří domácích utkání v řadě, poté budou hrát dvakrát venku.

Poslední zápas: Washington 2:1 Ottawa

Toronto Maple Leafs:

Toronto je tradičním týmem NHL, který ale v posledních sezonách buduje nové mužstvo. A v této sezoně už tým Michaela Babcocka začíná pokukovat po play-off. Zatím je Toronto s 41 body na 10. místě Východní konference a na 5. místě Atlantické divize. Na play-off momentálně ztrácí čtyři body. Polsedních pět utkání, včetně utkání pod širým nebem, Toronto vyhrálo, takže jeho forma je vynikající.

Na cizích kluzištích mají Maple Leafs bilanci 5-2-5-6, což je řadí do lepšího průměru na Východě. Venku Toronto vyhrálo už pětkrát po sobě, z těch silnějších týmů to odnesly třeba Tampa nebo Boston. Leafs dnes odehrají první ze dvou venkovních duelů, které teď mají na programu, pak jej bude čekat domácí střetnutí s Montrealem.

Poslední zápas: Toronto 5:4 Detroit (po prodloužení, Centennial Classic)
    Poslední venkovní zápas: Tampa 2:3 Toronto (po prodloužení)

Vzájemné zápasy:

V této sezoně se spolu tyto týmy zatím utkaly jednou, z domácího vítězství se mohlo radovat Toronto. Tím mimochodem narušilo šňůru pěti vítězství Washingtonu ze vzájemných zápasů. Doma Capitals nad Torontem už šestkrát po sobě, uvidíme, jestli se bude něco měnit i na téhle statistice.

Poslední vzájemný zápas: Toronto 4:2 Washington
    Poslední vzájemný zápas na ledě Caps: Washington 3:2 Toronto

Nejproduktivnější hráči:

Washington: Nicklas Bäckström 30 bodů (9+21)
    Toronto: Auston Matthews 32 bodů (20+12)

Nathan Horton – záda

Washington Capitals: Holtby (Grubauer) – Carlson, Alzner, Niskanen, Orlov, Chorney, Orpik (A) – Oshie, Bäckström (A), Ovečkin (C) – Williams, Kuzněcov, Ma. Johansson – Burakovsky, Eller, Connolly – T. Wilson, Beagle, Winnik.

Toronto Maple Leafs: Andersen (Bibeau) – N. Zajcev, Rielly (A), C. Carrick, Gardiner, R. Polák, Hunwick (A) – W. Nylander, Kadri, Komarov (A) – Co. Brown, Matthews, Hyman – Marner, Bozak, J. van Riemsdyk – Sošnikov, F. Gauthier, M. Martin.

Rozhodčí: Chris Lee, Chris Schlenker – Michel Cormier, Trent Knorr.

Který z týmů vyhraje první třetinu?

Statistiky zahajujících brankářů:

Braden Holtby (WSH) 28 zápasů, průměr 1,98, úspěšnost 92,9 %, 3 čistá konta
    Frederik Andersen (TOR) 30 zápasů, průměr 2,52, úspěšnost 92,4 %, 1 čisté konto

Oba týmy už mají své úvodní formace na ledě, utkání brzy začne.

00:01

00:33
    Hned v první minutě se bude vylučovat, Zajcev zahákoval Ovečkina a musí na trestnou lavici. Přesilovka pro Caps.

01:03
    Kuzněcov z levého kruhu minul branku.

01:14
    Washington právě vstřelil branku!
    První gĺ na sebe nenechal dlouho čekat, Capitals vedou 1:0. Orlov vypálil od modré a kotouč bruslí tečoval JUSTIN WILLIAMS. Andersen navíc měl zakrytý výhled, takže neměl šanci reagovat. Asistence: Dmitrij Orlov, Jevgenij Kuzněcov.
    01:14 Dmitrij ORLOV - 1:0

03:35
    Sošnikov nahodil kotouč ještě před červenou čarou, takže se píská icing.

04:10
    Williams nahazoval kotouč na Andersena, ten puk chytil. Washington získávají buly v útočném pásmu.

04:23
    Marnerova střela z levé strany zamířila jen do ochranné sítě. Holtby se zatím ve své brance musí nudit.

05:17
    Washingtonu nevyšla rozehrávka a tak se píská zakázané uvolnění a hra se přesune před Holtbyho.

05:27
    První přesilovku si zahrají také Leafs, Connoly zahákoval Zajceva.

05:32
    Přesilovka Toronta je s 19,6% využitím 12. nejlepší v lize, oslabení Washingtonu je s 87,3 % 3. nejlepší v lize.

06:22
    Po přihrávce Matthewse pálil Jake Gardiner, ala branku Holtbyho minul.

06:39
    Toronto právě vstřelilo branku!
    Je vyrovnáno, 1:1. I Toronto se prosazuje z přesilovky. Nahozený puk, který Holtby vyrazil si našel NAZEM KADRI a dostrkal jej za brankovou čáru. Asistence: James van Riemsdyk, Mitchell Marner.
    06:39 Nazem KADRI - 1:1

07:32
    Orpik nahodil kotouč do pásma, tam jej vybojovali jeho spoluhráči.

07:52
    Andersen si připsal jeden jednodušší zákrok a pak už ujíždí dopředu zase Toronto.

08:53
    Po Burakovského přihrávce střílel zápěstím Eller, Andersen byl pozorný.

09:40
    První pětka Caps sice byla usazena na chvíli v útočném pásmu, práce pro Andersena z toho ale neplynula.

10:23
    Niskanen si vyměnil puk s Orlovem, pak jej chtěl nahodit na bránu, ale od jednoho z obránců byl puk sražen do rohu.

11:06
    Holtby ukryl puk pod svou rukavici, a protože rozehrávka by nebyla bezpečná, tak si jej ponechal a po komerční přestávce se bude vhazovat před ním.

11:44
    Jako blesk z čistého nebe je Toronto ve vedení. CONNOR BROWN dostal kotouč na pravý kruh a odtud překonal přesnou střelou zápěstím do horního růžku Bradena Holtbyho. Asistence: Zach Hyman, Auston Matthews.
    11:44 Connor BROWN - 1:2

13:30
    Burakovského střela z otočky byla sražena mimo.

13:48
    Tentokrát už musel Andersen zasahovat a se střelou Orlova si poradil.

13:50
    Pro Washington může být ještě hůř, protože Williams je vyloučen za krosček.

13:56
    Marnerovu rychlou střelu z pravého kruhu chytá Holtby.

14:20
    James van Riemsdyk dostal od Kadriho vynikající přihrávku, jemu ale puk nesedl a odkrytou branku minul.

15:13
    Po pěkné kombinaci musel znovu Holtby zasahovat, tentokrát na něj střelec druhé branky Toronta Brown nevyzrál.

15:22
    Capitals vyhazují kotouč ze svého pásma.

16:00
    Williams naskočil do hry z trestné lavice, nahrál na T. J. OSHIEHO a ten předvedl neuvěřitelnou trpěllivost, když si položil dva obránce a pak si ještě počkal, až bude mít ten nejlepší úhel k prostřelení Andersena. A to se mu střelou do horní branky také povedlo. Je znovu vyrovnáno, 2:2. Asistence: Justin Williams.
    16:00 T. J. Oshie - 2:2

16:50
    Utkání zatím rozhodně není skoupé na střely, tentokrát pálil Nicklas Bäckström z pravé strany.

17:42
    Střelu jiného švédského útočníka, Johanssona dokázal Andersen vyrazit.

18:06
    Je tu už pátý gól první třetiny a Toronto vede 3:2. FRÉDÉRIK GAUTHIER dostal puk před bránu, kde byl domácí obranou úplně zapomenut. Stačilo mu jej pouze usměrnit za záda Holtbyho. Asistence: Connor Carrick.
    18:06 Frédérik GAUTHIER - 2:3

19:35
    Washingtonu se zatím nedaří rozehrávka, času už moc nezbývá.

20:00

Který z týmů vstřelí první branku ve druhé třetině?

První třetina je u konce a byla to hodně zajímavá dvacetiminutovka. Viděli jsme v ní celkem pět branek, když se postupně trefili Williams, Kadri, Brown, Oshie a F. Gauthier. Hosté tedy vedou 2:3 a uvidíme, jak na to Washington zareaguje, ten totiž rozhodně není zvyklý inkasovat tolik branek už v první třetině. Ale Torontu se daří, může vyhrát už své páté utkání v řadě.

Střely na bránu v první třetině: 11:8

Druhá třetina začne přibližně ve 2:10.

20:00
    Holtby třikrát inkasoval a je vystřídán Grubauerem. Je ale nutné podotknout, že obrana mu mnohdy moc nepomohla.

20:01

20:42
    Střelu od modré Grubauer vyrazil, připsal si svůj první zákrok a jeho spoluhráči mohou vyrazit dopředu.

21:17
    Je tu další vyloučení Washingtonu, na trestnou lavici usedna na dvě minuty za faul vysokou holí Kuzněcov.

22:41
    Další šanci na svůj druhý gól zápasu měl Connor Brown, výborně jej ale vychytal Grubauer.

23:20
    Tato přesilovka Toronta moc nebezpečná nebyla, Cpas jsou opět v pěti.

23:51
    Těsný ofsajd zastavil přechod Washingtonu přes modrou čáru.

25:00
    Prvních pět minut druhé třetiny bylo přeci jen o něco opatrnějších než šílená první třetina.

25:34
    Před Andersenem se vytvořila menší skrumáž, doráželi Ovečkin s Bäckströmem, dánský brankář však celou situaci ustál.

26:56
    Střela Washington z levého kruhu byla jedním z obránců Leafs zablokována.

27:25
    Na druhé straně svou střelou netrefil branku Martin.

28:22
    Toronto má teď dobrý úsek hry, střelu Humwicka od modré vyrazil Grubauer.

28:28
    Je tu druhá přesilovka pro domácí, tu první využil Williams. Na trestnou lavici usedne za podražení Matthews.

28:56
    Přesilovka Washingtonu je s 16,7% využitím 19. nejlepší v lize, oslabení Toronta je s 85,2 % 6. nejlepší v lize.

29:26
    Washington tak dlouho kombinoval, až Toronto dokázalo vyhodit kotouč do bezpečí.

30:30
    Andersen předvedl vynikající zákrok, když se stihl přesunout proti střele Matta Niskanena.

30:50
    Proti Marnerově střele předvedl Grubauer rutinní zákrok.

31:42
    Ovečkin je dalším vyloučeným hráčem zápasu. Na trestné lavici sedí za podražení.

32:04
    Grubauerův zákrok musel přijít proti střele Zajceva z pravé strany.

32:57
    Nylanderovu střelu se snažili ještě jeho spoluhráči tečovat a pak dorážet, rakouského brankáře Capitals ale nepřekvapili ničím.

33:33
    Mattehws předvedl za brankou nádhernou otočku, po které našel přesnou přihrávkou hůl LEA KOMAROVA, který posílá svůj tým do dvougólového vedení. Asistence: Auston Matthews, William Nylander.
    33:33 Leo KOMAROV - 2:4

35:23
    Washington je trochu zaskočen čtvrtou brankou Toronta a přechod přes modrou mu teď zastavil ofsajd.

35:35
    Střelu Browna zablokoval Taylor Chorney. Kotouč opustil hrací plochu, vhazuje se po levici Grubauera.

36:06
    Další střelu aktivního Browna musel likvidoval Phillipp Grubauer.

36:39
    Proti střele Niskanena měl Andersen volný výhled a neměl problém s jejím chycením.

36:42
    Ovečkin dnes nehraje v dobré náladě a kdyby mu nestáli v cestě rozhodčí, nejspíš by šel do bitky s Kadrim. Ovečkin dostává 2+2 minuty za hrubost, proto je na trestné kromě něj i Burakowsky, Kadri dostal trest na krosček. Toronto tak bude hrát přesilovku pět na čtyři.

37:12
    Tom Wilson vyhodil puk, jeho spoluhráči mohou vystřídat.

38:18
    Přihrávka na modrou na Gardinera byla nepřesná a Maple Leafs ztrácejí pásmo.

38:37
    Washington mohl postupovat ve dvou na samotného brankáře, ale zastavil jej ofsajd. Velká škoda pro domácí tým.

39:40
    Caps se ubránili a ještě se určitě pokusí snížit.

40:00

Který z týmů vyhraje třetí třetinu?

Druhá třetina byl na góly chudší než ta první, přinesla nám jen jednu branku. Postaral se o ni v přesilovce po nádherné Matthewsově přihrávce Komarov. Washington dnes není ve své kůži a zatím prohrává 2:4, což je mimochodem výsledek prvního utkání těchto dvou týmů dříve v této sezoně. Jestli se jej domácím podaří ještě zvrátit, na to si musíme počkat do třetí třetiny.

Střely na bránu ve druhé třetině: 7:11

Třetí třetina začne přibližně ve 3:04.

40:01

40:42
    Polákovo nahození od modré bylo na své cestě na Grubauera zablokováno.

41:13
    Na druhé straně pálil Carlson, ale jeho střela byla pro změnu nepřesná.

42:20
    Capitals jsou zpátky ve hře. JEVGENIJ KUZNĚCOV. dostal přihrávku mezi kruhy, kde byl zcela sám a střelou z pokleku propálil Andersena. Asistence: Marcus Johansson, Justin Williams.
    42:20 Jevgenij KUZNĚCOV - 3:4

43:01
    Tvrdě se mimo hru srazili Orlov s Martinem. Vylučovat se nebude, ale oba zúčastnění se asi moc v lásce mít nebudou.

43:39
    Po nádherné přihrávce od Niskanena se před DMITRIJEM ORLOVEM na pravém kruhu otevřela odkrytá brána, protože Andersen se neměl šanci tak rychle přesunout. Ruský obránce neváhal a střelou z první vyrovnal stav na 4:4. Asistence: Matt Niskanen, Lars Eller.
    43:39 Dmitrij ORLOV - 4:4

45:35
    Orlov nahodil kotouč pro své spoluhráče. Následně také vystřelil od modré, Andresen tentokrát chytá.

46:55
    Toronto bude mít šanci vrátit vedení na svou stranu, protože si po hákování Wilsona zahraje přesilovku, a ty mu dnes zatím jdou.

47:11
    Winnikovi se daří vyhodit, oslabení začíná pro domácí dobře.

47:48
    A tentokrát posílá kotouč až k Andersenovi Niskanen.

48:12
    Marnerova svižná rána proletěla vedle pravé tyče Grubauerovy brány.

48:55
    Přesilovka Toronta skončila, byla zatím jeho nejhorší v zápase.

49:12
    A na druhé straně mohl hned znovu zahrozit Orlov, ale Anderson byl proti a na dvakrát proti němu předvedl úspěšný zákrok.

50:42
    Oba týmy teď dobře brání své modré čáry, uvidíme, zda neuvidíme opatrnější čekání na prodloužení.

51:08
    Neuvidíme, protože za obranou Capitals zůstal nebráněný MITCHELL MARNER, který dokázal v tváří v tvář Grubauerovi najít a trefit mezírku mezi jeho betony. Asistence: James van Riemsdyk, Tyler Bozak.
    51:08 Mitchell MARNER - 4:5

53:05
    Orpikovo nahození od modré čáry bylo ztečováno vedle.

53:55
    Gólové dostihy pokračují. Kzněcova vrátil bekhendem kotouč před bránu, kde stál JOHN CARLSON, který jej poslal za bezmocného Andersena a srovnal na 5:5. Asistence: Jevgenij Kuzněcov, Marcus Johansson.
    53:55 John CARLSON - 5:5

55:26
    Zach Hyman střílel z otočky, vedení svému týmu zpět však nezískal.

56:17
    Dobrou šanci měl na druhé straně Ovečkin, z pravé strany ovšem na Andersona recept nenašel.

56:41
    Následně si kapitán Washingtonu Alexandr Ovečkin najel do ještě větší šance, střelu z jeho oblíbené pozice na levém kruhu ale Andersen chytil do lapačky.

57:13
    Střelu Burakowského zablokoval Gardiner.

58:03
    Hvizd čárového rozhodčího oznamuje ofsajd při přechodu Caps přes modrou čáru.

58:18
    Carlsonova dělovka od modré až na Andersona neprošla, byla zablokovaná.

58:50
    Williams byl dobře bráněn, takže se ke střele z levé strany nedostal.

59:48
    Mattewsovu střelu z levé strany musel ještě likvidovat Grubauer.

60:00

Který z týmů vyhraje prodloužení?

Tipovat můžete do začátku prodloužení.

Zápas po šedesáti minutách končí nerozhodně, takže přijde na řadu prodloužení hrané tři na tři na pět minut.

Střely na bránu ve třetí třetině: 10:6

Washington v sezoně hrál desetkrát prodloužení, z toho pět vyhrál, jedno prohrál a čtyřikrát došlo až na nájezdy. Toronto v sezoně hrálo dvanáctkrát prodloužení, z toho čtyři vyhrálo, dva prohrálo a šestkrát došlo až na nájezdy.

60:01

60:10
    Caps vyhráli buly a jako první budou moci zahrozit.

60:22
    Carlson se dokázal probojovat přes Komarova a poté poslal pas na levou stranu na ALEXANDRA OVEČKINA, který odtud nechytatelnou dělovkou pod břevno nedal šanci Andersenovi a utkání rozhodl. Asistence: John Carlson, Jevgenij Kuzněcov

Vyhraná vhazování: 56%:44%

Byli jsme svědky hodně zajímavého utkání, které okořenilo hned jedenáct branek a muselo jej rozhodnout až prodloužení. V tom se zaskvěl kapitán domácích Alexandr Ovečkin a svým 18. gólem v sezoně rozhodl o tom, že právě jeho organizace získá bod navíc. Konečné skóre tak zní 6:5 pro Washington.

1. Alexandr Ovečkin (WSH) 1+0
    2. Justin Williams (WSH) 1+2
    3. Dmitrij Orlov (WSH) 1+1

Československá stopa v utkání:
    Roman Polák (TOR) 0+0, 1 střela, čas na ledě 17:33

Dnešní utkání sledovalo 18,506 diváků. Bylo vyprodáno.

A to už je z mé strany pro toto utkání definitivně vše, dobrou noc přeje Petr Sumbal. (03:56:38)
    Netradiční rozcvička Holtbymu příliš nepomohla.

Petr Sumbal

Branky a nahrávky: 2. Williams (Orlov, Kuzněcov), 16. Oshie (Williams), 43. Kuzněcov (Ma. Johansson, Williams), 44. Orlov (Niskanen, Eller), 54. Carlson (Kuzněcov, Ma. Johansson), 61. Ovečkin (Carlson, Kuzněcov) – 7. Kadri (J. van Riemsdyk, Marner), 12. Co. Brown (Hyman, Matthews), 19. F. Gauthier (C. Carrick), 34. Komarov (Matthews, W. Nylander), 52. Marner (J. van Riemsdyk, Bozak)

Washington Capitals: Holtby (20. Grubauer) – Carlson, Alzner, Niskanen, Orlov, Chorney, Orpik (A) – Oshie, Bäckström (A), Ovečkin (C) – Williams, Kuzněcov, Ma. Johansson – Burakovsky, Eller, Connolly – T. Wilson, Beagle, Winnik.

Rozhodčí: Chris Lee, Chris Schlenker – Michel Cormier, Trent Knorr