Švédsko – Česko 3:1 (kon.) | USA – Finsko 5:3 (kon.) | Švýcarsko – Česko 2:4 (kon.)
Finsko – Švédsko 4:0 (kon.)
Finsko
4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Švédsko
Úterý 04.04.2017, 21:38 • USA Hockey Arena 1, Plymouth, Michigan • Mistrovství světa žen • Čtvrtfinále

První čtvrtfinále máme za sebou, dle předpokladů jej ovládl výběr Finska. Favoritky neponechaly nic náhodě, už v první třetině si vytvořily dvougólový náskok, který pak ve zbytku utkání ještě navýšily. Ve třetí třetině uzavřela účet Susanna Tapaniová po skvělé práci Väliläové, první čisté konto na turnaji si navíc připisuje Noora Rätyová. Finky tak míří do semifinále, kde se střetnou s Kanadou. Podaří se jim velkého favorita zaskočit dvakrát na jediném turnaji?

Střely na branku: 42 (15, 12, 15) – 16 (6, 9, 1) (23:48:01)

59:48
    Další vyhozený puk mezi střídačkami. Ještě jednou se tedy bude vhazovat u Grahnové.

58:57
    Švédské vyhození teď končí na střídačce Tre Kronor. Kotouč tak zůstává v obranné třetině Švédek.

58:34
    Vyloučení v týmu Švédsko (Emilia Ramboldtová – 2 min., hrubost).

57:24
    Susanna Tapaniová se zbavila za švédskou brankou své obránkyně, zasekla puk a vydala se přímo do brankoviště. Švédky si jí vůbec nevšímaly, Tapaniovou ale nakonec vychytala Grahnová.

56:30
    Finsko je v plném počtu.

56:03
    Hanna Olssonová chybuje na modré a Švédky přicházejí o útočné pásmo.

55:46
    Chytré nahození lobem v podání Johanssonové Rätyová chytá a přerušuje hru.

54:27
    Z časomíry teď z nějakého zvláštního důvodu ubylo jedenáct vteřin, rozhodčí už to ale řešit nehodlají. Třetí třetina tedy bude zřejmě o něco kratší.

54:16
    Střela Löwenhielmové je zatím jediná, která ve třetí třetině mířila na finskou branku.

54:16
    Vyloučení v týmu Finsko (Minnamari Tuominenová – 2 min., držení hole).

53:18
    Michelle Löwenhielmová se dostala do dobré šance, z levého mantinelu si sjela až před finskou branku, výbornou Rätyovou ale ani ona nedokázala překonat.

52:26
    Tuominenová se dokázala protáhnout do útočného pásma, za brankou ale neustála tvrdý souboj s Ramboldtovou, která ji odstavila od puku.

51:44
    Švédky hrají v plném počtu.

51:25
    Noora Tulusová dostala dost prostoru a tvrdou ránou nemířila vůbec zle, Grahnová má ale dobrou lapačku a teď to potvrdila.

51:10
    Tuominenová teď zaváhala na modré a nechala se vyhnat s kotoučem do středního pásma.

50:44
    Opět musejí hráčky Suomi začínat až od vlastní branky.

50:15
    Švédky se osvobozují.

49:41
    Vyloučení v týmu Švédsko (Fanny Rasková – 2 min., podražení).
    48:53 Susanna TAPANIOVÁ - 4:0

48:53
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Teď to Finky udělaly parádně a vedou 4:0! Riikka Väliläová vybojovala v rohu kluziště kotouč, objela švédskou branku a naservírovala mezi kruhy parádní přihrávku přímo do rány SUSANNY TAPANIOVÉ. Ta bez přípravy vymetla pravý horní roh švédské brány. Asistence: Riikka Väliläová a Michelle Karvinenová.

48:08
    Maja Nyhlénová-Perssonová se prokličkovala středním pásmem až za modrou čáru, odkud puk jen nahodila na Rätyovou. Ta raději přerušuje.

47:25
    Tuominenová pálila od modré zápěstím, švédskou branku ale přestřelila.

46:01
    Tvrdou střelu Hiirkioskiové Grahnová dobře viděla a puk ramenem dokázala vyrazit mimo tři tyče.

45:42
    V kombinaci i v rychlosti mají Finky navrch.

44:57
    Finky drží hru daleko od své branky. To jim teď stačí.

43:39
    Grahnová si zatím připisuje další úspěšný zákrok.

43:23
    Švédky si teď nerozuměly v útočném pásmu, a z dobře rozjetého útoku tak nakonec nic nebylo.

42:53
    To Grahnová už si na druhé straně připisuje první zákrok po pauze. Bude se vhazovat po její levé ruce.

42:08
    Maria Lindhová z dobré pozice míjí finskou bránu. Rätyová ještě nemusela zasahovat.

41:30
    Střelu Olofssonové přizvedla nad bránu Karvinenová.

41:19
    Finky jsou kompletní.

40:47
    Jenni Hiirikoskiová vyhazuje puk do středního pásma.

40:01

Třetí třetina začne přibližně ve 23:08.

Druhá třetina je minulostí. Finsko v ní trochu polevilo a Švédky se dostaly více do hry, skórovat se jim ale nepovedlo a navíc samy po vyloučení Fällmanové potřetí inkasovaly. Za Finky se trefila při přesilové hře po parádní střele z prvního doteku kapitánka Jenni Hiirikoskiová.

40:00

39:44
    Michelle Karvinenová se dostala do dobré šance, chvíli ale hledala přihrávku od spoluhráčky a zřejmě se nedokázala včas zkoncentrovat na zakončení, zápěstím totiž z dobré pozice o pořádný kus minula.

39:18
    Vyloučení v týmu Finsko (Rosa Lindstedtová – 2 min., nedovolené bránění).
    38:00

38:00
    Krásnou akci FInek teď zakončovala Välimäkiová, už se ale dostala příliš blízko ke Grahnové, která se proti ní výborně přesunula a neponechala jí volné místo k zakončení.

37:06
    Z levého křídla se dostala ke střele Borgvistová, Rätyová je ale zatím bezchybná a opět to potvrzuje.

36:23
    Ofsajd teď vystavil stopku útočnému počínání Finek.

35:27
    Finsko hraje v plném počtu.
    34:47

34:47
    Susanna Tapaniová ujela Švédkám při vlastním oslabení a mohla přidat čtvrtou branku. Protáhla se až před Grahnovou, kterou se pokusila objet a zakončit kolem jejího betonu, branku ale těsně minula.

34:35
    Až teď se Finsko osvobozuje.

34:10
    Už se zdálo, že Finky vyhodí puk z pásma, Svedinová ale ve výskoku na modré zachytila kotouč a ještě udržela modrou čáru.

33:23
    Teď si navíc zahrají hráčky tří korunek v početní převaze.

33:23
    Vyloučení v týmu Finsko (Linda Välimäkiová – 2 min., držení protihráče).

33:12
    Zdá se, že Finky trochu polevily a Švédky se začínají dostávat více do hry.

32:29
    Švédky se teď špatnou přihrávkou naslepo samy vyhnaly z útočného pásma.

31:38
    Nepřesná přihrávka do jízdy končí finským icingem.

30:22
    I střela Tulusové končí na finské gólmance, ta puk rychle vyklepala z lapačky a rozehrává.

29:54
    Po vyhraném vhazování pálila Nordinová, její pokus ale Rätyová betonem vyráží a dopředu míří zase Finky.

29:42
    Rätyová teď přerušuje hru před napadající švédskou útočnicí. Bude se vhazovat před finskou brankou.

28:59
    Švédky to mají těžké. Když už se jim naskytne možnost vydat se po delší době dopředu, většinou je to po dlouhém střídání a hráčky už nemají na nějaké útočné manévry sílu. Zatím se v dnešním zápase hledají.

28:12
    Icing Švédek, hra se přesouvá zpět do jejich obranné třetiny.

27:01
    Tapaniová teď pálila chytře skrze nohy bránící Adolfssonové, Grahnová si ale dokázala najít puk ve vzduchu a chytá.

26:45
    V ojedinělé šanci Švédska se teď objevila Emma Nordinová. Z pravého křídla nic nevymýšlela a střílela na lapačku, Rätyová ale vytáhla parádní semafor.

25:54
    Hoviová si nabruslila až před Grahnovou, svou střelou ale jen vytloukla betony švédské gólmance. Finky mají teď obrovskou převahu.

24:57
    Teď se snažila Jenni Hiirikoskiová naopak připravit střeleckou pozici pro své spoluhráčky, její přihrávku do brankoviště zpoza švédské brány ale dokázala hokejkou zastavit sama Grahnová.

24:16
    Finky tak přidávají druhou přesilovkovou trefu v dnešním utkání.
    23:03 Jenni HIIRIKOSKIOVÁ - 3:0

23:03
    Jako správná kapitánka to teď vzala na sebe JENNI HIIRIKOSKIOVÁ, prohodila si na modré pozice s Tapaniovou, dostala do pravé strany ideální přihrávku a puk bez přípravy napálila na švédskou bránu. Grahnová nestihla zareagovat a potřetí inkasuje – 3:0. Asistence: Susanna Tapaniová.

22:34
    Až teď se Švédkám podařilo vyhodit kotouč a alespoň částečně vystřídat.

22:16
    Karvinenová z dobré pozice míjí švédskou branku, Finky ale drží pásmo.

21:27
    Vyloučení v týmu Švédsko (Johanna Fällmanová – 2 min., podražení).

21:08
    Finky mají od začátku druhé třetiny velký tlak v útočném pásmu.

20:14
    Švédsko hraje v plném počtu.

20:01

Třetí třetina začne přibližně v 22:23.

Po první třetině vedou favorizované Finky 2:0, jejich převahu ale možná o něco lépe dokumentuje dosavadní poměr střel, který je aktuálně po první třetině 15:6 právě pro výběru Suomi. Ten otevřel skóre zásluhou pohotové dorážky Sary Säkkinenové už v páté minutě, další gól z dorážky pak navíc přidala v přesilové hře už o necelé tři minuty později Linda Välimäkiová.

20:00

19:44
    Tvrdou ránu Väliläové dokázala Grahnová betonem vyrazit. Následně Švédky vyhazují puk s tečí až mezi diváky.

19:06
    Švédkám se podařilo vyhodit puk až k Rätyové.

18:14
    Vyloučení v týmu Švédsko (Annie Svedinová – 2 min., nedovolený zásah tělem (ženy)).

17:15
    Svedinová teď při couvání zakopla o Hoviovou, větší nebezpečí pro Švédky z toho ale nevzniklo.

16:19
    Ke střele z první se dostala Kärnäová, trefila ale jen nastavenou hruď přesouvající se Grahnové.

15:07
    Borgqvistová teď příkaldně zabojovala a v situaci 1 proti 3 dokázala vybojovat puk, popojet mezi kruhy a ještě zakončit. Její pokus ale Finky srazily nad vlastní bránu.

13:48
    Sari Kärnäová teď pod tlakem neudržela kotouč za útočnou modrou čarou a Finky musejí vyklidit útočnou třetinu. Zatím ale drží vývoj utkání plně pod kontrolou.

12:56
    Střela Lindstedtové nebyla pro Švédky nebezpečná, Finkám však alespoň vybojovala vhazování v útočném pásmu.

12:36
    Obě vyloučené hráčky jsou zpět na ledě a týmy jsou kompletní.

12:01
    Vypadalo to, že byla teď Savolainenová podražená v souboji o kotouč, rozhodčí ale nechávají pokračovat ve hře.

11:14
    Po špatné přihrávce křížem přes útočnou třetinu mohly vyrazit vpřed Švédky, příliš daleko se ale také nedostaly.

10:48
    Pokračuje se hrou 4 na 4. Finky zamkly soupeřky v obranném pásmu.

10:34
    Současné vyloučení:
    Vyloučení v týmu Finsko (Sari Kärnäová – 2 min., hrubost).
    Vyloučení v týmu Švédsko (Pernilla Winbergová – 2 min., hrubost).

10:34
    Zatímco si Grahnová připsala další zákrok, na jejím brankovišti se strhla menší potyčka. Bude se vylučovat.

09:36
    Savolainenová dostala dobrou přihrávku do druhé vlny, puk ale nedokázala zpracovat a nakonec přišla i o útočné pásmo.

09:11
    Hiirikoskiová drží kotouč za vlastní brankou a nechává spoluhráčky dostřídat.

08:28
    Švédské snažení opět pohřbívá nepřesná rozehrávka.

07:59
    Dlouhé nahození sice Švédky dokázaly dobruslit, aby se nepískal icing, do zakončení se ale neprobojovaly.
    06:55 Linda VÄLIMÄKIOVÁ - 2:0

06:55
    Finsko využívá početní převahu a odskakuje na rozdíl dvou gólů. LINDA VÄLIMÄKIOVÁ byla důrazná na brankovišti a z blízkosti doklepla za Grahnovou pokud Tuominenové – 2:0. Asistence: Minnamari Tuominenová a Susanna Tapaniová.

06:16
    Vyloučení v týmu Švédsko (Fanny Rasková – 2 min., nedovolený zásah tělem (ženy)).

06:14
    Nahození Jenni Hiirikoskiové přes skupinu hráček způsobilo rozruch před švédskou brankou, Grahnová ji ale tentokráte uhájila.

05:18
    Švédský útok opět ztroskotal ve středním pásmu.
    04:19 Sara SÄKKINENOVÁ - 1:0

04:19
    Finky jdou do vedení! Po ráně Lindstedtové se puk odrazil od zadního mantinelu zpět před branku, kde byla připravená SARA SÄKKINENOVÁ a bekhendem jej uklidila pod břevno švédské branky – 1:0. Asistence: Rosa Lindstedtová a Sari Kärnäová.

03:18
    Oba týmy by potřebovaly trochu zpřesnit rozehrávku.

02:33
    První vážnější zákrok si připisuje Rätyová, na kterou to z ostrého úhlu zkoušela Borgqvistová. Finská brankářka byla pozorná.

01:28
    Finky se dostaly do útočné pásma, zatím ale nedokázaly zakončit.

00:23
    Johanssonová se přes střední pásmo neprodrala, dopředu míří Finky.

00:01

Finsko: Rätyová (Suonpääová) – Rahunenová, Hiirikoskiová (C), Savolainenová, Tuominenová, Lindstedtová, Kilponenová, Jalosuová – Tapaniová, Väliläová (A), Karvinenová (A) – Hoviová, Välimäkiová, Nieminenová – Niskanenová, Nuutinenová, Tulusová – Valkamaová, Hakalaová, Säkkinenová – Kärnäová.

Švédsko: Grahnová (Berndtssonová) – Olofssonová, Ramboldtová (C), Fällmanová, Svedinová, Adolfssonová, Nyhlénová-Perssonová, Kjellbinová – Johanssonová, Borgqvistová (A), Nordinová – Winbergová (A), Grahmová, Olssonová – Lindhová, Rasková, Löwenhielmová – Küllerová, Udénová Johanssonová, Carlssonová – Hjalmarssonová.

Rozhodčí: Allenová (USA), Ariano-Lortieová (CAN) – LeClercová (USA), Pagonová (SLO).

Finsko je zatím příjemným překvapením turnaje, když dokázalo poprvé v historii porazit favorizovanou Kanadu. Poté navíc sehrálo nesmírně vyrovnaný duel s USA, přesto ale musí do bojů o semifinále.

Souboj se Švédskem by však měl být jasnou záležitostí, hráčky Tre Kronor proklouzly do semifinále na poslední chvíli po včerejší výhře nad Češkami.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:38.

Marek Kratochvíl

Branky a nahrávky: 5. Säkkinenová (Lindstedtová, Kärnäová), 7. Välimäkiová (Tuominenová, Tapaniová), 24. Hiirikoskiová (Tapaniová), 49. Tapaniová (Väliläová, Karvinenová)