Rusko – Švýcarsko 8:3 (kon.) | Finsko – Česko 5:3 (kon.) | USA – Německo 7:3 (kon.)
Švédsko – Kanada 4:2 (kon.)
Finsko
5:3 (0:1, 1:1, 4:1)
Česko
Úterý 19.04.2011, 15:30Mistrovství světa do 18 let

Čechům stačilo proti Finům neprohrát, ale v případě výhry Kanady nad Švédskem by jim stačila k postupu i prohra o gól. Ještě v 55. minuět Finsko prohrávalo, ale Češi dopustili nejen vyrovnání, ale také dva samostatné nájezdy. Při prvním selhal obránce Hrbas a trochu lépe mohl zareagovat možná i gólman Machovský, protože ujíždějící Kallela neměl puk úplně pod kontrolou. Machovský však proti němu nevyjel a inkasoval. Rozhodující gól přišel po dalším samostatném nájezdu 31 vteřin před koncem. Trenér si nevzdal time-out, i když k tomu měl příležitosti. Mužstvo dohrávalo v hlubokém útlumu. Troufám si tvrdit, že takhle smolný zápas česká reprezentace na světovém šampionátu jakékoliv kategorie už nesehrála léta.

I takové zápasy občas v hokeji přicházejí. Hráči jsou ještě mladí, kariéru mají před sebou a prožijí ještě spoustu výher a porážek. Nezbývá než se z podobných zápasů poučit a snažit se, aby se neopakovaly. K velkým výhrám je nejprve zapotřebí velkých porážek... Z Drážďan vám přejeme pěkný večer. Čechy čekají boje o záchranu se Švýcary a Slováky. Nebude to nic lehkého.

Češi byli opravdu blízko postupu do čtvrtfinále. Ještě v 55. minutě vedli 3:2 a stačilo jim nedostat dvě branky. Místo, aby se soustředili na obranu, tak se Finové dostali do samostatného nájezdu a pak už Češi dohrávali v totální křeči. Trenéři si nevzali ani oddechový čas a ani neodvolali brankáře. Místo toho inkasovali po dalším samostatném nájezdu pátou branku. Nejlepšími hráči byli vyhlášeni Tomáš Rousek a Markus Hännikäinen. (17:42:33)

60:00

59:29
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Další hrubka české obrany. Závěr zápasu hraje český tým jako žáčci, totální kolaps. Granlund vyslal do dalšího samostatného nájezdu MARKUSE HÄNNIKÄINENA a ten blafákem porazil Machovského. Asistence: Markus Granlund.

59:05
    Další rána Salomäkiho, Machovský vyráží.

58:54
    Velká šance Salomäkiho, ale Machovský udržel puk před brankovou čarou.

58:30
    Chyba Musila, puk je v obranném pásmu Čechů.

58:04
    Výborně hrající Rousek našel Mataie, který vyslal od modré čáry slabý pokus doprostřed branky.

57:36
    Ceši jsou zaskočeni a nemohou se dostat do útočného pásma.

57:00
    Finové se už začínají soustředit na defenzivu.

56:28
    Hertl měl šanci, ale bekhendem se už nedostal k zasunutí puku do sítě. V tuto chvíli Češi nesmějí inkasovat. pokud udrží stav 3:4, tak v případě výhry Kanady nad Švédskem postupují.

55:16
    Neskutečná chyba české obrany! Do samostatného nájezdu se dostal po krásném pasu od Määttäho TONI KALLELA, který byl sice tísněn, ale bekhendovým blafákem překonal Machovského. Asistence: Olli Määttä.

55:03
    Perhonen chytá puk do lapačky.

54:43
    Jaškin a Hertl padali do střel, které nepřišly a pak chyběli v obraně. Salonen našel před brankou zcela volného JOELA ARMIU, který vyrovnává. Asistence: Aleksi Salonen.

54:10
    Vhazuje se před Machovským, Finové tlačí.

53:55
    Hampl nahazoval puk na Perhonena, Hertl ho nenechal rozehrát, takže se bude vhazovat ve finském útočném pásmu.

52:54
    Auvinen vyslal pěknou střelu mimo, pak se dostal puk za branku, kde o něj úspěšně bojoval Pavelka. O pár vteřin později pálil znovu Auvinen ze středního pásma, Machovský chytá.

51:41
    Jaškin teď bekhendem mířil těsně vedle. Češi se z defenzivy vymanili a po několika šancích opět udeřili. Tým ze země tisíce jezer musí dát dva góly k postupu do čtvrtfinále.

51:21
    Česko právě vstřelilo branku!
    Nejprve Frk udělal chybu v obraně, ale Finové šli moc po puku, neměli ho pod kontrolou a z rychlého protiútoku skóruje LUKÁŠ SEDLÁK. Pěkně si nabruslil mezi kruhy a trefil přesně pod víko. Asistence: Martin Frk.

50:49
    Pavelka nahazoval puk od modré, před Perhonenem ho tečoval Radek Faksa, ale puk končí ve výstroji finského brankáře.

50:04
    Hampl našel na pravé straně Jaškina, ten těsně minul. Výborné střídání Čechů.

49:30
    Hertl ve dvou dalších šancích, Pehonen s obrovskými obtížemi chytá.

48:34
    Velká šance Čechů! Sedlák hledal Frka, ale puk není v síti. Zmatky ve finské obraně pokračovaly, Sedlák ale střelu zmezikruží moc nadzvdvihl. Poté velká šance Hertla a střela Šidlíka.

48:03
    Češi se opět osvobozují, následně Růžička obětavě padl do střely Aaltonena.

47:58
    Nepřesná přihrávka Finů, puk končí na tribuně.

47:11
    Jaškin se tlačil dopředu, ale upadl. Na druhé straně pálil Henritius těsně mimo.

46:10
    Češi pod obrovským tlakem. Auvinen ve vyložené šanci střílel těsně mimo.

45:45
    Češi vyhazují, nebude to zakázané uvolnění. Finsko pokračujre ve velkém náporu z druhé třetiny, ale postup stále ještě v tuto chvíli drží Češi.

45:16
    Määttä projel celým kluzištěm a Järväläinen střílel těsně vedle.

44:08
    Artmia z levé strany vystřelil těsně vedle. Finská první řada dnes hraje výborně a dělá Čechům velké problémy.

43:36
    Hertl v nejtěsnějším možném ofsajdu.

43:05
    Špatná rozehrávka Finů končí zakázaným uvolněním. Nicméně, je to velká škoda. Zbytečné vyloučení Kvapila, který šel bránit brankáře nás stálo dvojnásobné oslabení a Finům se rychle podařilo po nástupu do třetí třetiny vyrovnat.

42:26
    Češi jsou v pěti.

42:00
    Finové v drtivém tlaku. Maličký Järväläinen operuje před brankou a Češi trnou. Nakonec se Finové sami připravili o pásmo.

40:46
    Pěkná přesilovková střela z levé strany VILLE JÄRVÄLÄINENA, brankář Machovský neměl šanci se přesunout. Pěkně ho našel Markus Granlund. Asistence: Markus Granlund.

40:26
    Vyloučen Kvapil.

40:26
    Vyložená šance Finů. Od modré pálil Granlund, Machovský skvěle chytá. Finsko bude hrát pět na tři.

40:01

Hráči obout týmů již nastupují na ledovou plochu.

V hledišti jsme potkali další řadu osobností českého hokeje. Je tu například Robert Reichel, David Volek nebo trenér mládeže ve švýcarském Ambri-Piotta Martin Novák či činovník prvoligových Litoměřic Jan Fišera. Na střely vyhráli Češi ve druhé části 7:6, ale převahu rozhodně neměli, hlavně ve druhé polovině prostřední části.

Ve druhé třetině měli navrch Finové a když se jim podařilo vyrovnat, vypadalo to všelijak. Český výběr se stáhl do defenzivy a Finové si připravili několik slibných šancí. Nakonec však přišel minutu před koncem třetiny blesk z čistého nebe a Tomáš Rousek dostal Čechy do vedení. Ve třetí třetině stačí Čechům udržet alespoň remízu k postupu do čtvrtfinále. Třetí třetina začne přibližně v 17:07.

40:00

39:45
    Finové si v poslední minutě ještě vytvořili velký tlak, ale Čechům se podařilo dostat puk do středního pásma.

38:05
    Vyloučen Šidlík za hákování Markuse Granlunda, bude se hrát 4 na 4.

39:05
    Švihálek nahazoval puk od modré čáry, byla to taková žabka. Puk lehe tečoval TOMÁŠ ROUSEK a o beton se dostal puk do sítě. Asistence: Michal Švihálek.

38:55
    Musil pálil od modré, před brankou tečoval Jaškin, nedal.

38:10
    Po chybě Frka ujel Salomäki. V poslední chvíli zachránil před Armiou Kvapil.

37:26
    Jaškin teď dvakrát špatně přihrál, Finové vyhodili.

37:10
    Hráčská lavice Finska dostává dvě minuty za protesty. Trest si odpyká Henritius.

36:52
    Češi vyhazují na zakázané uvolnění, jsou už v pěti.

36:42
    Rousek perfektně přečetl rozehrávku Finska a vrátil puk za Perhonena.

36:11
    Dobrá práce Hyky v obraně, Češi padají do střel. Puk je ve středním pásmu.

35:01
    Obrovská šance Kallely! Jen těsně netrefil puk před Machovským. Teď si Češi notně oddechli.

34:35
    Obrovská šance Järväläinenovy pětky. Puk byl možná deset vteřin před Machovským a nikdo ho nemohl odpálit. Nakonec puk do bezpečí odpálil Růžička. Vyloučen Jaškin za držení.

33:55
    Jaškin teď slabě vystřelil mimo.

33:33
    Finové se probrali z letargie a Čechy momentálně přehrávají.

33:05
    Henritius měl možnost zasáhnout puk do odkryté branky, ale netrefil puk.

32:18
    Růžička s Jeníkem teď neubránili MIRO AALTONENA, který je oba vykoupal a poté překonal i Machovského. Krásná akce. Asistence: Joel Armia.

31:33
    Tuhle přesilovku si český výběr za rámeček nedá.

30:33
    Nejprve Machovský pěkně založil útok, ale pak Češi přišli o puk a čelili útoku dvou Finů. Šidlík nejprve pěkně zasáhl, ale pak si situaci notně zkomplikoval a ve vyložené šanci vychytal Granlunda Machovský.

29:56
    Jaškin hledal nečekanou přihrávkou Frka, nevypadalo to špatně, ale Frkovi uskočil kotouč.

29:07
    Juho Tommila odchází na dvě minuty za podražení.

29:07
    Branky nebylo dosaženo.

29:07
    Je to porpvé na šampionátu, kdy jsme svědky takhle vypjaté situace. Stále není nic jasného a rozhodčí telefonují...

29:07
    Sudí stále telefonují... Kostka tu není, takže nemáme možnost situaci zhodnotit.

29:07
    Jde o to, zda puk přešel brankovou čáru dříve, než došlo k posunutí branky.

29:07
    Do velké šance se dostával Ondřej Hampl, jel sám na branku, ale byl zezadu tvrdě hákován. Nakonec porazil i branku, puk se možná dostal do sítě. Situaci nyní zkoumá videorozhodčí. Fanoušci skandují My chceme gól.

27:51
    Hyka z pravé strany pálil do levé šibenice, ale Perhonen puk vyrazil.

27:30
    Češi se teď brání, Beránek opět vyhazuje na zakázané uvolnění.

27:16
    Moravec se dlouho trápil za českou brankou, nedařilo se mu vyhodit, nakonec mu pomohli spoluhráči. Icing.

26:27
    Matai se řítil do dobré šance, ale Rousek neudržel nohu na modré čáře.

26:00
    Na druhé straně byla sražená střela Hännikäinena mimo branku.

25:29
    Češi si věří, Hampl předvedl parádní stahovačku, svého soupeře oloupal jako banán...

25:05
    Jaškin zatáhl puk až před branku, tam se snažil dorážet Hampl, ale byl tísněn finskou obranou.

24:56
    Finové srazili Sedlákovu rozehrávku na českou střídačku.

24:33
    Štaná rozehrávka Finů končí zakázaným uvolněním. Češi hrají zatím výborně, mnohem lépe než proti Švédům nebo Norům. Jejich výkon je opravdu nad očekávání dobrý.

23:51
    Češi bojovali, ale do branky puk nedostali, hlavně první část přesilovky byla vynikající. Finové vyhazjjí a jsou v pěti.

22:56
    Kvapilův pokus sražen, další pokus Kvapila si obrana málem srazila do branky, ale Tommila nakonec přece jen vyhazuje. Teď hrají Češi přesilovku parádně, mají obrovský tlak.

22:44
    Další šance Sedláka, poté pálil hodně nebezpečně Jaškin, ale Perhonen opět chytá.

22:05
    Obrovská šance Sedláka! Ten zkoušel dát Perhonenovi forhendový blafák, ale Perhonen v poslední chvíli zakročil.

21:54
    Na dvě minuty odchází Valkonen za hákování. Přesilovka České republiky.

21:46
    Moravec skvěle vypíchl Salomäkimu puk a postoupil do útoku. Tam Češi vybojovali faul, signalizovaná výhoda.

21:12
    Teräväinen končí v české brance, puk naštěstí ne. Je přerušená hra, vhazuje se před Machovským.

21:01
    Aaltonen přejel moc rychle modrou čáru a sudí odpískali ofsajd.

20:29
    Armia střílel, Kallela dorážel za branku, kotouče se za brankou zmocnil Granlund, jehož střelu Machovský chytá.

20:01

Věřte nebo ne, Češi byli v první třetině lepším týmem a zaslouženě vedou. Finové předvedli proti Kanadě vynikající výkona klidně mohli vyhrát, ale už proti Švédům hráli mizerně a ve špatném výkonu pokračují i proti Čechům. Armia měl sice za stavu 0:0 velkou šanci, ale přestřelil, pak už dominovali Češi, částečně i díky přesilovým hrám. Do vedení se český výběr dostal až v 19. minutě, kdy se trefil Dmitrij Jaškin. Druhá třetina začne přibližně v 16:18.

20:00

19:44
    Armia v šanci, ale sjel mu puk z hole.

18:56
    V přesilové hře skóruje DMITRIJ JAŠKIN. Dostal puk na levou stranu, Perhonen nic neviděl a trefil to přesně do míst, kam si Perhonen strká při horečce teploměr. Asistence: Martin Frk.

18:02
    Jaškinovi podruhé v krátké době nevyšla přihrávka mezi dva hráče a Finsko vyhazuje.

17:29
    Hyka nevěděl co s kotoučem, tak ho vypálil na Perhonena, ten raději přerušil hru.

17:10
    Sedlákův úmysl přečetl Perhone a schoval puk do lapačky.

16:45
    Češi budou hrát další přesilovku, protože Auvinen vyhodil puk rukou jako na házené z obranného pásma. V ponechané výhodě střílel Matai, Perhonen vyráží.

16:24
    Frk stál v brankovišti, Češi jsou vykázáni do středního pásma.

16:10
    Musil pálil od modré, ale jeho lehký pokus vyrazil Perhonen holí.

15:34
    Finové opět vyhodili. Češi se znovu nemůžou dostat do pásma.

15:08
    Finové hned po buly vyhazují.

15:04
    Střelu Frka srazil Tommila. Pak střílel od modré švihem Kvapil, Perhonen puk chytil do výstroje.

14:42
    Armia se tlačil před brankáře. Byl hodně důrazný a najel do brankáře Machovského, Musil ho šel zpacifikovat, ale na trestnou jde jen Armia.

14:01
    Salonen jen těsně minul pravou tyč české branky.

13:36
    Za hrubost jdou na trestnou Rousek a Granlund.

13:36
    Pokka pálil do rozhozené české obrany od modré, ale Machovský si stáhl pkuk do lapačky a přerušil hru.

13:00
    Z ostrého úhlu pálil po pěkné akci Hampl, ale Perhonen byl dobře postavený.

11:52
    Sedlákova řada opět v tlaku, Frkovi úmysl nevyšel.

10:52
    Finové jsou v pěti a nyní se hraje spíše ve středním pásmu. Teď málem propadl Kvapil, ale Aaltonen toho nevyužil.

10:35
    V další velké šanci Švihálek, který dostal puk na levou stranu, branka byla trochu odkrytá, ale českobudějovický útočník puk netrefil. Teď chybělo málo.

10:10
    Obrovská šance Jaškina, zpoza branky se dostal před branku, nadvakrát nedal.

9:41
    Frk předvedl pěknou střelu, před gólmanem bylo hodně hráčů, ale puk se do sítě neodrazil. Pak pálil ještě Kvapil, ale ani on puk do sítě nedostal.

9:17
    Jaškin nahrával na modrou čáru, ale Aaltonen srazil jeho nahrávku do hlediště.

8:51
    Hykův pokus tečovaný nad branku. Finům se podařilo vyhodit.

8:32
    Hned po buly pálil David Musil od modré, Perhonen schoval puk do lapačky.

8:23
    Velká šance Jaškina! Jaškin si obhodil obránce Salonena, ten ho musel faulovat, Jaškin přesto slabě vypálil, Perhonen chytá. Češi budou hrát přesilovku. Trestem je hákování.

7:43
    Sedlák hledal Hyku, ale finská obrana jeho úmysl přečetla. Na druhé straně vyzkoušel pozornost Machovského ranou po ledě Salomäki.

7:10
    Beránek vystihl u mantinelu rozehrávku Perhonena, ale finská obrana mu nedovolila prodrat se do šance či někomu přihrát.

6:45
    Finové operovali za brankou, ale Růžičkovi se podařilo vyvézt puk ze třetiny.

6:22
    Matai špatně přihrál, zadovkou nikoho nenašel a do útoku jdou Finové.

6:06
    Kallela špatně přečetl situaci a zahrál na icing.

5:38
    Češi začínají bez respektu, ale přesilovku nevyužili.

5:02
    Hyka našel mezi kruhy Sedláka, ale jeho dobrý pokus po ledě chytá Perhonen, poté sestřelil Hyka Kallelu, který se sotva dobelhal na střídačku.

4:41
    Määttä opět vyhazuje.

4:10
    Frk vymýšlí přesilovkové akce. Jaškin však poté špatně přihrál Hrbasovi a Finové vyhazují.

3:38
    Finové vyhodili puk mimo kluziště z vlastního pásma, jmenovitě gólman Perhonen, na trestné si to odsedí Hernitius. Přesilovka Čechů.

3:25
    Obrovská šance Armii, který těsně přestřelil českou branku. Teď měli Češi trochu štěstí.

2:59
    Šance Finů! Tvrdá bomba Määttäho, Machovský vyrazil puk jen před sebe, kde dorážel Järväläinen, ale gólman ve spolupráci s obranou udržel puk před brankovou čarou. Vyloučeni na dvě minuty Švihálek a Järväläinen za hrubost.

2:44
    Granlund špatnou přihrávkou připravil Finy o pásmo.

2:25
    Finové se nemohou dostat do českého pásma. Češi skvěle bruslí.

2:10
    Hyka golfákem o mantinel vyhodil.

1:40
    Granlundův pokus sražen českou obranu do rohu.

1:26
    Zbytečný faul Tomáše Rouska. Nesmyslně podrazil gólmana Perhonena, možná v tom nebyl ani úmysl. Trestem je nedovolené bránění.

1:11
    Hampl se snažil proháčkovat finskou obranou, ale nevyšla mu klička mezi nohy.

0:45
    Jaškin přidává už třetí střelu, sražena mimo. Na druhé straně těsně vedle pálí Aaltonen.

0:27
    Po přihrávce Frka pálil od modré Kvapil, střela jen zaduněla o mantinel.

0:11
    Sedlák nahodil puk na branku Perhonena, ten betonem vyrazil.

00:01

Čeká nás těžký zápas. Češi zatím v dosavadním průběhu dokázali, že se mohou spolehnout na skvělého brankáře, opavského odchovance Matěje Machovského. Finové zatím příliš jistoty na brankářské pozici nemají. V poli však Finové vypadají lépe. Proti Kanadě hráli otevřenou partii a ukázali, že mají velice šikovné a technicky zdatné hráče, především Granlunda, Armiu, Järväläinena či Salomäkiho. Češi spoléhají hlavně na Jaškina a Frka.

Dnešní návštěva zatím nevypadá nějak převratně. Jsou tu určitě stovky Čechů, ale na převratný kotel to zatím nevypadá.

Finsko: Perhonen - Mättää, Salonen, Auvinen, Pokka, Tommila, Valkonen, Lindböhm - Kallela, Granlund, Armia - Aaltonen, Jarvelainen, Salomaki - Liedes, Teravianen, Wilenius - Hännikainen, Rekonen, Torniainen, Henritius.

Česko: Machovský - Kvapil, Hrbas, Šidlík, Musil, Jeník, Růžička, Pavelka - Frk, Sedlák, Hyka - Hampl, Hertl, Jaškin - Matai, Švihálek, Rousek - Moravec, Faksa, Beránek, Beran

Rozhodčí: Stricker (SUI), Vasilyev (RUS) - Birin (RUS), Wahl (USA).

České hokejisty do 18 let čeká rozhodující zápas o postup do čtvrtfinále na mistrovství světa v Drážďanech. Přestože vstoupili do turnaje mnohem lépe než kdykoliv v posledních pěti letech, pokud nezískají proti Finům kýžený bod, budou hrát jen o záchranu. Na zápase se chystá celá řada českých fanoušků, vždyť Drážďany jsou jen 65 kilometrů od hranic. Přijede i řada osobností českého hokeje. V hledišti by neměli chybět Jaroslav Holík, Slavomír Lener, Josef Beránek, František Musil, Filip Pešán a spousta dalších.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:30.

David Schlegel

Branky a nahrávky: 33. Aaltonen (Aarmia), 41. Järväläinen (Granlund), 55. Armia (Salonen), 56. Kallela (Määttä), 60. Hännikäinen (Granlund) - 19. Jaškin (Frk), 40. Rousek (Švihálek), 52. Sedlák (Frk)

Finsko: Perhonen (Ullberg) - Mättää, Salonen, Auvinen, Pokka, Tommila, Valkonen, Lindböhm - Kallela, Granlund, Armia - Aaltonen, Jarvelainen, Salomaki - Liedes, Teravianen, Wilenius - Hännikainen, Rekonen, Torniainen, Henritius.
    Česko: Machovský (Pavelka) - Kvapil, Hrbas, Šidlík, Musil, Jeník, Růžička, Pavelka - Frk, Sedlák, Hyka - Hampl, Hertl, Jaškin - Matai, Švihálek, Rousek - Moravec, Faksa, Beránek, Beran

Rozhodčí: Stricker (SUI), Vasilyev (RUS) - Birin (RUS), Wahl (USA)